Predikbeurten. Autoschool van Gent LANDBOUWBSRICaTEir, GHfiMKNQDE BERICHTEN. Financieele Berichten. Laatste Berichten, KECHTSZAKEN. GEEN COLLEGEGELD BETAALD. REORGANISATIE VAN DEN KRING AXEL DER Z. L. M. SCHEEPVAARTBEWEGING. KOUS. GODIN DER KOUSEN I Maakt Uw been slank en rank Is ver- vaardigd uit prima grondstof, sierlijk afgewerkt en verkocht aan voordeeligen prijs. Magazijn DALUWEIN-SOENEN, Fijne Lingerie, Veldstraat 55 en Hyp. Lippensplaats 2 (Pond Punt), Gent. (Ingez. Med.) LUXOR-THEATER. Het programma in het Luxor-Theater be- vat o.m. de tweede Marlene Dietrich film der Paramount, „Onteerd". Het scenario is geen nieuw thema. Eer heeft Von Sternberg van zijn film. In vele momenten breekt het genie van Von Sternberg bij flit- sen door en bereikt verbazingwekkende ef- fecten. Zijn beheersching van de techniek is verbluffend. Een film van Von Sternberg ont- gaat dan ook aan de controle van het verstand om zich rechtstreeks tot het instinctieve te richten. Een daarmee sliaagt de grillige, bi zarre fantasie van dezen cineast er in den toeschouwer mee te nemen als een willoos ob ject. Een film van Von Sternberg wordt dan ook van soms huiveringwekkende kracht. Het sensationeele gegeven, waarin echter een diepe realiteit zit, is onder de handen van den regiaseur uitgegroeid tot een echt film- werk. De aanvang, waarin de toekomstige spionne onder het sombere licht van een lan- taarn, tijdens een regenavond het trieste schouwspel ziet, dat 6en, die zelfmoord pleeg- de, en uit het huis, waarin ook zij woont wordt weggedragen, is als een afschaduwmg van den innerlijken zielegang, welke in het overige deel van de film onder avondtoiletten en schitterende uniformen verborgen ligt. De geest van Joseph von Sternberg en de vrouwelijkheid van Marlenne Dietrich, zij ver- eenigen zich in de sfeer van een demoniema- gische kracht, onbegrijpelijk soms of althens onbegrepen. Het neigt alles tot negatie. Om- dat men van menschen moet verwachten, wat slechts der menschen is. De inhoud van deze film geeft dan ook veel te denken, en niet het laatst hierom werd „De- schonored" van Joseph von Sternberg een Liga-film. De eminente regisseur weet alle figuren tot eenheid van conceptie, tot eenheid in spelstjjl te dwingen. Van zeldzame klaarte en diep karakter groeit daardoor de film tot een hoogere eenheid. Zijn harde intellect, het ge- concentreerde woord, de geconcentreerde pauze, het gevoelige filmapparaat, dat biolo- geerend de stille voorwerpen tot levend door- licht. Alle factoren, die maken dat er eigenlijk maar £Sn ding jammer is in deze film, en dat is, dat men na haar gezien te hebben, voor- goed beroofd is van het genot om haar voor de eerste maal te mogen zien! BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 tot en met 13 Februari z(jn in onze provincie voorgekomeh 5 gevallen van roodvonk, n.l. 2 in ieder der gemeenten Heinkenszand en Tholen en 1 te Middelburg en 1 geval van roodvonk te Kruiningen. GEM. ABATTOIR TE MIDDELBURG. De gemeenteraad van Middelburg heeft na breedvoerige discussies met 15 tegen 2 stemmen besloten tot oprichting van een ge- meentelijjk abattoir met koelhuis en daarvoor een crediet te verleenen van f 204.000. Besloten werd dat niet tot den bouw zou worden overgegaan, alvorens dekking voor dit bedrag is gevonden, hetzij door te trach- ten een leaning te sluiten of anders door het verkrijgen van een Rijksvoorschot overeen- komstig de Vleeschkeuringswet. EEN BEZEM ACHTER 'T BESCHOT. Na den brand in de Langedelft te Middel burg vend men in de mines van het Grand Hotel Versseput in een nis een bezem inge- metseld. Nadat hiervan in de pers een be- richt was verschenen, kwamen meer mede- deelingen van dezen aard binnen. Het is daar- om merkwaardig genoeg, dat men, bij het wegnemen van een eikenhouten betimmering in de oudheidkamer van het thans gerestau- reerd wordende Raadhuis te Veere, achter het beschot wederom zulk een bezem heeft ge vonden.. Deze oudheidskamer was vroeger de vierschaar en de mogelijkheid van verband tusschen de bestemming van deze ruimte, waar veel rapalje en gespuis voor zijn rech- ters verschjjnen moest, en het inmetselen van dien bezem, is niet uitgesloten. Hoe dit zij het gebruik, zulk een amulet als middel van bescherming tegen of ter verdr.^vmg van booze geesten in een bouwwerk in te metselen schijnt dus in oude tijden in Zeeland wel ver- breid geweest te zijn. SLUISKIL. Ons heele landje staat in het „teeken des onderwjjs" en Sluiskil, het kleine bedrijvige plaatsje aan het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, heeft er ook haar part in. Enkele weken geleden woonden we een Ouderavond bij in de O. L. school D. Vele ouders waren opgekomen, wat bleek door het verrassende felt, dat er nu theekopjes te weinig waren. Vorige malen waren er veel over. Nu Nederland staat in den vollen strijd voelen we hier op Sluiskil, dat we niet achter mogen blijven. De ouders hebben door hun opkomst getoond, dat het hun wel degelijk interesseert, wat er met him kinderen gebeurt en hoe ze worden opgevoed tot alle „christe- lijke en maatschappelijke'deugden". De avond was prettig. Voor de pauze werden enkele zakelijke dingen afgehandeld. In de pauze kregen de ouders gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen. Daama lieten de leerlingen der hoogste klas- sen zien en hooren, dat er gedeclameerd kon worden in de vorm van een viertal voor- drachten. Tusschen de bedrijven door werd een kopje thee geschonken, waarbij een koekje niet ontbrak. De genoeglijke, intieme stemming werd er door verhoogd. Het hoofd der school leidde den avond. De andere leerkrachten ont- popten zich als een volleerde buffetjuffrouw en een handige kellner. Veertien dagen nadien had er in het zaaltje van de heer De Krijger 'n vergadering plaats van de afdeeling Volksonderwijs. De op komst had hier wel grooter kunnen zijn. Natuurlijik stond deze vergadering in het „teekenvan strijd", want Volksonderwijs heeft een groote actie op touw gezet tegen het wetsontwerp-Terpstra. Van het groote liohaam is het tot in de kleinste afdeelingen overgevonkt en overal wordt er actie gevoerd om dit wetsontwerp niet tot wet verwezenlijkt te zien. De afdeeling Sluiskil besloot dan ook in flink aantal te gaan naar de vergadering die in Ter Neuzen belegd zou worden en waar de heer Klaas de Vries als spreker zou optreden. En ze zijn er Woensdag geweest. AXEL. Dinsdag had de herveiling. plaats van het winkelpand, staande in de Weststraat, thans bewoond door den heer M. Zegers. Kooper werd de heer V. Bauiwens te Gent. SAS VAN GENT. Dinsdag raakte de expediteursbedienrie W., nabij het douanekantoor alhier, met het been verward in een staaldraad van een setup, m-t 't gevolg dat 't lichaamsdeel werd afge- kneld. Terstond werd hij naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. VLISSIN GEN De 21-jarige slagersknecht D., die gister alhier in een slagerij door een kogel uit een schietmasker werd getroffen, is heden over- leden. Hedenmorgen is de Harwichboot Bruges tengevolge van den mist op de haven ge- 10°Ontscheept werden 66 passagiers die met den trein naar Antwerpen vertrokken. ZONDAG 21 FEBRUARI 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9Ms u. Dr. L. J. Cazemier; 2 u. de heer L. Dek. Sluiskil. 9% u. de heer L. Dek. Hoek. 9 u. leesdienst; 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Da G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% en 2 u. cand. C. B. Bavinck, van Rotterdam. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u-, leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5y2 u. de heer J. Huizinga; onderwerp: de droom van Pilatus' vrouw. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. Arrond,issements-Rechthank te Middelburg. Zitting van 19 Febmari 1932. De volgende vonnissen werden uitgespro- ken: G. I. d'O., oud 21 j., kantoorbediende te Hulst, is wegens poging tot zwaar lichame- lijk letsel, veroordeeld tot 1 maand gevange- nisstraf. C. J. M., oud 31 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens oplichting en verduistering, ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voor- waardelijk met een proeftijd van 3 jaar onder brjizondere voorwaarden. M. v. d. H., oud 31 j., arbeider te Groede, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. J. E. J. J., oud 40 j., bankier te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduis tering veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. DE WRAAKNEMING VAN EEN DIENSTMEISJE. Maandag werd voor den Haagschen kinder- rechter de zaak behandeld tegen het 14-jarig dienstmeisje M. V. uit Maassluis. Zooals men zich zal herinneren heeft er eenigen tij,d geleden in een gez'in van een tuinder te 's Gravenzande een tragisch ge val voorgedaan. Als wraakneming over een standje dat net meisje op een zekeren dag had ontvangen gaf zij toen zij eenige oogen- blikken met de kinderen van den tuinder al- leen was het jongste kind een lepel azijn- extract in. 't Kind overleed aan de gevolgen daarvan, na korten tijid. Ook een ander kind gaf zij azijnextract in, zoodat dit in emstigen toe- stand naar het ziekenhuis moest worden ge- bracht. Verschillende deskundigen werden gehoord. Een van hen, een psychiater had tot vermin- derde toerekingsvatbaarheid bij het meisje geconcludeerd. De Officier van Justitie vroeg in zijn requisitoir sehuldig verklaring aan doodslag en wegens verminderde toerekeningsvatbaar- heid ter beschikking stelling van de regeering tot den 21-jarigen leeftijd. De kinderrechter wees vonnis conform den eisch van het Openbaar Ministerie. De kantonrechter pl.v. te Leiden heeft zes studenten, die aan de universiteit te Leiden in November 1931 colleges hebben bijgewoond zonder te voren de verschuldigde collegegelden te hebben betaald, veroordeeld tot boeten van 60 en f 75, onder overweging, dat een der- gelijke overtreding niet kan gestraft worden met een geringe boete met het oog op de moeilijke regelmatige controle op overtreding, terwijl de overtreding af te keuren is, omdat de niet-betalende student profiteert van die- genen, die wel betaald hebben. Voorts is het uit een oogpunt van preventie noodig ten deze een gevoelige straf op te leggen, daar het ten zeerste ongewenscht is, dat derge- lijke misstanden, die vroeger in de studenten- kringen niet voorkwamen, zich verder ont- wikkelen. Donderdagmiddag werd in het Hotel Cen- traal te Ter Neuzen een vergadering gehouden door den Kring Axel der Z. L. M., waarin als spreker optrad de heer Ir. J. Siebenga, alge- meen secretaris der Z. L. M. Nadat de heer J. Scheele Wz. de aanwezigen had wel- kom geheeten, gaf hij het woord aan den heer Siebenga. Deze bijeenkomst vormt een onder- deel van de reeks vergaderingen feeds te Axel, Zaamslag en Hoek gehouden, en nog in Philippine op 22 Februari a.s. te houden, om het doel en de werkwijze der Z. L. M. in verband met de reorganisatie van den Kring Axel, nader te bespreken. Toen in het Dagelijksch Bestuur deze reor ganisatie in den Kring Axel besproken werd, bleek dat hier verschillende bezwaren en moei- lijkheden waren. Doch de vraag mag gesteld worden of de Kring Axel voldoet aan den eisch van een goed gefundeerde organisatie of juister voldoen de organisaties van de in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigde af deelingen aan de eischen van dezen tijd, en het dient gezegd, dat deze vraag niet direct met een volkomen „ja" kan beantwoord worden. Waar de landbouw een tijd doormaakt als nog nimmer is voorgekomen, moeten de leden eener organisatie in de eerste plaats alle ge legenheid krjgen zich uit te spreken over al datgene wat in hun belang en in dat van hun bedrijf is, en in de tweede plaats dat de or ganisatie dusdanig is opgebouwd dat de leden volkomen op de hoogte zijn van alles wat er in hunne organisatie omgaat. En wanneer men nu vergelijkingen maakt tusschen Schouwen en Duiveland of Walche- ren met de kringen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dan moet men ervaren dat er groote verschil- len bestaan. Na de reorganisatie der Z. L. M. in overig Zeeland, bemerkt men dat na 1918 in Schou wen en Duiveland het ledental gelijk is geble- ven en dat 80 tot 90 der landbouwers is ge- organiseerd en daar de band tusschen de leden zeer is versterkt, de saamhoorigheid verhoog- de, waardoor ook de werkzaamheid van den Kring toenam. In geheel Zeeuwsch-Vlaan deren. dat de reorganisatie niet vXmschte ter hand te nemen, liep het ledental terug, en is het dus logisch dat men alhier naar een op- lossing zoekt om het belang van den landbouw en van de landbouwers zelve beter te dienen. Wanneer de wijze van organisatie aanleiding zou zijn dat de band, die toch alle landbou wers zou moeten binden, venslapt en dit een teruggang in het ledental zou beteekenen, zoo ligt het op den weg dat het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. in overleg met het Kring- bestuur tracht die bezwaren op te heffen en door reorganisatie waarbij dan de leden meer saamhoorigheid gevoelen. die Kringen weer t© versterken. Indien de algemeene voorzitter, die er prijs op stelde persoonlijk deze besprekingen in te leiden, niet ongesteld was geworden, zouden bekend om haar degelijk onderricht in korten tijd voor ingewijden en beginnel. Mirystraat 10, Gent. Lessen op den auto zelf. (Ingez. Med.) deze bijeenkomsten reeds vroeger zijn gehou den, maar waar de heer Dieleman thans nog niet geheel hersteld is, meende men niet lan- ger te mogen wachten en in verschillende plaatsen te midden der belanghebbenden deze reorganisatie in een onderlinge bespreking onder het oog te zien. Door de oprichting van confessioneele ver- eenigingen is het ledental achteruitgegaan. Ieder moet voor zich zelf uitmaken hoe hij zich zal organiseeren, en welke organisatie het best voor zijn belangen optreedt, maar men bedenke dat ten slotte de verschillende organisaties toch weer elkaar opzoeken wan neer algemeene belangen of regeeringsmaat- regelen dit noodig maken. Spreker wil uitdrukkelijk verklaren, dat het allerminst gaat tegen de werkwijze of het bestuur van de afdeeling Axel der Z. L. M., of dat men zich zou inlaten met de interne aangelegenheden in den Kring. Integendeel, men wil trachten te verkrijgen een verster- king van den band die de landbouwers meer zal doen medeleven met hun organisatie, met hun kring en gezien de resultaten in overig Zeeland is het vormen van plaatselijke ver- eenigingen hiertoe een goeden stap gebleken. Voordat de Z. L. M. werd opgericht, won men in Den Haag voor de landbouwaangele- genheden adviezen in van degenen die geacht konden worden op de hoogte te zijn van den landbouw en zijn behoeften. Hieruit ontston- den de landbouwcommissies die de regeering inlichtten en heel spoedig daarna, een 80 a 90 jaar geleden voelde men de noodzakelijk- heid om te komen tot een algeheele vereeni- ging van belanghebbenden over de geheele provincie, waardoor men beter de belangen van den landbouw naar buiten kon uitdragen, en zoo ontstond de Z. L. M. Toen door den loop der jaren de werkzaam- heden en belangen zich meer uitbreidden, en bleek dat een algeheele vereeniging niet meer voldoende was, werden de afdeelingen in het leven geroepen, die weer hun beste krachten naar voren brachten, en hieruit hun afgevaar- digden kozen voor het hoofdbestuur. In 1918 is in Zeeland het idee naar voren gebracht om, waar voortdurend meer en steeds grootere belangen op den vdorgrond traden, en dien- tengevolge ook de werkzaamheden toenamen, de Z. L. M. nog verder uit te bouwen en plaatselijke afdeelingen op te richten, waar door men nog meer contact zou verkrijgen met de leden onderling, die zich sterk voelden in de vereeniging, die hun belangen zou be- hartigen en daarvoor zoo noodig strijden. In het overgroote deel van Zeeland heeft men dat stelsel aanvaard, behalve in Zeeuwsch- Vlaanderen. Nu is het wel opmerkelijk, dat in Axel en Hulst de opkomst op de algemeene vergaderingen een teleurstelling is. Spreker kan zeggen dat hij geregeld deze vergaderin gen bijwoonde omdat dit de eenige gelegen heid was om persoonlijk met de leden in die afdeelingen in aanraking te komen en recht- streeksch te vememen wat in den boezem der vergadering werd naar voren gebracht. Hij kan gerust zeggen dat deze taak wel een der aangenaamste van den algemeen secretaris is,- want men leert elkander beter kennen en waardeeren. Als men daartegenover stelt de opkomst op de wintervergaderingen van de 18 plaatselijke vereenigingen op Schouwen en Duiveland, waar het voor komt, dat 200 leden de vergade ringen bijwonen, en men algemeen medeleeft en medewerkt om datgene naar voren te brengen wat strekken kan tot opheffing van den landbouw en krachtige behartiging van hun belangen. Geregeld woont spreker ook deze vergaderingen bij en hierdoor heeft hij zeker met 900 van de 1200 leden in den kring Schouwen en Duiveland persoonlijk gesproken. De algemeene belangen van den landbouw worden hierdoor ten krachtigste gediend. Ge zien de goede resultaten van deze groepvor- ming zou spreker willen vragen of het, na 14 jaren, ook nu de tijd niet is gekomen om in den kring Axel over te gaan tot verderen uitbouw van de organisatie en tot het instel- len van plaatselijke vereenigingen of groep- vorming over te gaan. Men voorkomt dan dat men vraagt waarom doet men dit niet of zorgt men daar niet voor, men gaat dan medeleven, men krijgt beter voeling met el kaar, het onderling vertrouwen wordt ge- sterkt en de afgevaardigden van die plaatse lijke vereenigingen komen weer te samen om de gezamenlijke belangen te bespreken, die op hun beurt weer uit hun midden hun men schen kiezen die in de hoofdbestuursvergade- ringen hun wenschen en belangen naar voren kuunen brengen en vei dedigen, waardoor men krijgt een gezonde sterke organisatie, die pa- raat is en bereid tot in hoogste instantie voor hun belangen op te komen en zoo noodig te strijden, want men dient niet te vergeten dat het meer dan ooit een tjjd is die van de orga nisatie ontzettend veel eischt. Spreker wijst op de uitvoering van de tarwewet, welk een moeite en arbeid het heeft gekost om de uitvoering dier wet in handen der organisaties te houden. Hij bespreekt den vlassteun, en al is dit nog geenszins zooals die zou moeten zijn, welnu een volgend jaar zal men door het streven der organisatie weer nader tot het doel komen. Welk een belang dit alles is geweest voor de landbouwers, is niet te schatten, en zoo zijn er meer gevallen die nader door den spreker worden toegelicht. Waar ieder landbouwer, die zien wil, vrijwel dagelijks bemerkt wat de organisaties voor hem doet en weet te bereiken is het wel vreemd te moede te moeten constateeren dat nog 50 van de landbouwers ongeorgani- seerd is, terwijl toch zulke groote belangen, levensbelangen, op het spel staan. Voortdurend komen nieuwe vraagstukken den vollen aan- dacht vragen, steeds krachtiger dient de land bouw georganiseerd te zijn, welnu, dat men zich ten voile bewust is van den ernst der tijden en men zich aansluit bij de organisatie die voor hun belangen zal waken. De heer D. J. Dees zegt, dat het wel geen bevreemding zal wekken, wanneer hij geheel instemt met het gesprokene door den heer Siebenga, die op zoo duidelijke wijze de be langen van een goede organisatie naar voren heeft gebracht. Ook hij was geruimen tijd lid van het Hoofdbestuiur der Z. L. M. en ook Voorzitter der afdeeling Axel. Bij ondervin- ding weet hij hoe moeilijk het is aan het hoofd te staan van een afdeeling. Wanneer de af deeling Axel niet aan haar doel beantwoordt, dan ligt dit grootendeels aan de werkelijk ge ringe belangstelling der leden zelve. Men moet meer medeleven, het bestuur moet weten dat de leden achter haar staan waar het geldt de algemeene landbouwbelangen te dienen. Ook hij gelooft dat het vormen van plaatselijke afdeelingen of groepen bevorderlijk zal zijn voor het landbouwvereenigingswezen en meer- deren zich zullen aansluiten. Hij heeft als lid van het hoofdbestuur den heer Siebenga in zijn werk voor de Z. L. M. van nabij leeren kennen, en moet hem voor al dien arbeid hulde brengen. Als de Z. L. M. ooit een secretaris heeft gehad, die de belan gen en nooden van den landbouw in al zijn vertakkingen door en door kent, gepaard aan een helder doorzicht en groote werkkracht, dan is het de heer Siebenga. Hij heeft de crisis in 1880 medegemaakt, maar zulk een als wij thans beleven is nog nimmer voorgekomen, om hieraan het hoofd te bieden is krachtige aaneensluiting een eer ste vereischte. Het is wel jammer dat men zich bij deze algemeene landbouwbelangen ook splitst in confessioneele vereenigingen, want men ziet het: als het puntje bij het paaltje komt, komen deze toch weer samen. Dat de landbouwers zich aaneensluiten, des te beter zullen zij door de crisis kunnen wor den heengeholpen. De heer Siebenga zegt dank voor de woor- den door den heer Deas gesproken. Hij merkt op, dat juist deze tijd voor een goede organi satie pleit. De crisiswetgeving vraagt steeds de geheele aandacht en voortdurend zijn de vraagstukken aan de orde van den dag die voor den landbouw van het allergrootste be lang zijn. De heer H. de Regt vraagt welke onkosten de reorganisatie medebrengt. De heer Siebenga zegt dat deze vrijwel ge heel gelijk blijft, alleen de dorpsvereeniging of groep heeft haar eigen huishouden, maar dat kan onmogelijk veel bedragen. De contributie voor den kring is bekend, zij bedraagt 1 tot en met een gebruik van 9 H.A., 1,50 tot 19 H.A., 2,50 tot 39 H.A., 3 tot 59 H.A., f 3,50 tot 79 H.A. en /4 bij een gebruik van 80 of meer H.A. De contributie voor de Z. L. M. is 1 plus 15 cent per H.A. grondgebruik. Men ziet, dat, wanneer men deze contribu- tieregeling vergelijkt met die van verschillen de andere en werknemensorganisaties, zij ze ker niet hoog kan genoemd worden. Er zijn ook dorpsvereenigingen, die tevens een aankoopvereeniging hebben en hun huis houden bestrijden door 2 cent meer te bereke- nen op elke baal voeder- of meststoffen. Maar ten slotte komt het toch op hetzelfde neer. Naar aanleiding van een opmerking, dat vele leden tegen een verhooging van contribu tie zijn, en dat zoowel groot- als kleingrond- gebruikers slechts e6n stem kunnen uithren- gen, merkt de heer J. Scheele op, dat waar slechts 10 pet. van de leden gebruik maakt van hun stemrecht, dit toch waarlijk geen ge- wicht in de schaal legt, het zal hem wel meer zitten in den gulden en het is toch een feit, dat geen enkele vakorganisatie zoo'n billijke contributieregeling heeft als de afdeeling Axel. Maar, het is nu eenmaal niet anders, er zijn altijd menschen die de vruchten willen plukken van den arbeid van anderen. De heele zaak is deze, men moet lid willen zijn, men kan de menschen er niet toe dwingen, men zou moeten doordrongen zijn van het onbillijke dat me anderen laat werken en de contribu tie betalen van een eigen organisatie en dan zelf tracht de voordeelen in de wacht te slee- pen. De heer Siebenga zegt dat wanneer een organisatie invloed wil uitoefenen, men krach- tig moet staan en de menschen moet hebben die zich geheel aan dien arbeid kunnen geven. Maar daarvoor is geld noodig, zonder dat be reikt men niets. Nu is het wel jammer dat de directe groote voordeelen niet in munt aan de landbouwers kunnen worden uitgekeerd, men zou dan zien dat het geld aan contributie voor de Z. L. M. vele en vele malen in de zakken terugkeerde. Wel kan gezegd worden dat wanneer er geen organisatie was geweest, die voortdurend op de bres stond om de belangen der landbouwers te behartlgen, duizenden en duizenden guldens minder door de landbou wers zouden zijn ontvangen. Spreker wees in dit verband op verschillende crisismaatregelen en de resultaten door de organisaties hierme- de bereikt door gestagen arbeid. Ook de instellingen van de Z. L. M. werken voortdurend voor de belangen van de leden. Wie zou b.v. de gewassenkeuring nog willen missen? Toen eens een landbouwer zich voor het boekhoudbureau aanmeldde, werd hem medegedeeld, dat zulks niet ging omdat hij geen lid der Z. L. M. was. Moest hij dan daarvoor ook al betalen? Ja, dat ging niet anders, daar niet-leden zich niet bij dit boekhoudbureau kunnen aansluiten. Het gevolg is geweest dat deze landbouwer thans zijn kleine contributie reeds vele ma len heeft terugontvangen en hij een enthou- siast voorstander der Z. L. M. is geworden. Door zich aan te melden voor het landbouw- bureau bevordert men, behalve dat men ver- krijgt een juist belastingaanslag, dat de or ganisatie krachtig materiaal krijgt om daar waar het behoort met cijfers en gegevens, zonder dat natuurlijk de namen der deel- nemers worden genoemd, aan te toonen de nooden en behoeften van den landbouw. Ster- ker komt men dan te staan in den strijd om de belangen van den landbouw in al zijn ver takkingen te dienen. De geringe contributie zinkt in het niet bij de groote, niet bij benadering in cijfers uit te drukken, voordeelen, verbonden aan het lidmaatschap der Z. L. M. De heer D. J. Dees wekt nog op om aan deh uitbouw van de afdeeling Axel krachtig mede te werken. Voonal in dezen tijd moeten de landbouwers zich krachtig aaneensluiten, en ieder moet hiervoor naar verhouding van zijn bedrijf bijdragen, want hoe grooter dit is hoe ruimer ook de voordeelen, door een hechte organisatie, toevloeien. Daar niemand meer het woord verlangt of inlichtingen vraagt, sluit de heer Scheele deze bijeenkomst onder dankzegging aan den heer Siebenga. Hij hoopt dat, wanneer later deze reorganisatie van de afdeeling aan de orde zal komen, een ieder zal Adllen medewer- ken aan het versterken van den onderlingen band, en dit voor velen aanleiding zal zijn zich bij de Z. L. M., die voortdurend voor de belangen waakt en steeds bereid is voor hare leden op te treden, aan te sluiten. HEVIGE BRAND TE LAGE ZWALUWE. Dinsdagavond ongeveer 10 uur is brand uit- gebroken in de landbouwschuur van den land bouwer A. A. Keller aan de Onderstraat te Lage Zwaluwe. In korten tijd stond de met veel graan gevulde schnur in lichte laaie. In de aangrenzende stallen stonden 28 melk- koeien, waarvan 26 in de vlammen zijn omge- komen. Ook twee paarden en drie varkena zijn verbrand. De tegenover gelegen landbouwschuur van den heer J. den Engelsen werd eveneens door het vuur aangetast en verwoest. Daar kon het vee worden gered. Ook de in de nabijheid staande groote vlassohuur van den heer C. B. de Visser, waarin 300.000 K.G. geroot en onge- root vlas waren opgeslagen, werd een prooi der vlammen. De brandweer bestreed het vuur met twee handspuiten en drie slangen op de waterlei- ding. Met groote moeite werd verdere uit- breiding van den brand voorkomen. Eenige in de nabijiheid gelegen woonhuizen liepen nog schade op. De brand, die tot ver in den omtrek zioht- baar was, trok groote belangstelling, zelfs uit Breda. De oorzaak van den brand is vermoe- delijk kortsluiting. De eigenaars van de drie afgebrande landbouwschuren zijn verzekerd. DRAMA OP EEN POLITIEBUREAU. Dinsdagmiddag heeft zich op het politie- bureau te Maastricht een drama afgespeeld. Te Eysden is in de kerk ingebroken, van welk misdrijf een 36-jarige meubelmaker uit Verviers werd verdacht. Zijn signalement werd per radio verspreid, welk bericht ook door de politie te Maastricht was opgevangen. Toen nu Maandagmiddag de recheroheur V. een sigarenwinkel in de Groote Straat Wilde binnengaan, zag hij eensklaps den gesigna- leerde man daar passeeren. Hij arresteerde den man an bracht hem naar het politie- bureau over. Toen de Belg daar gefouilleerd werd, zag hij kans een revolver, dien hij b(J zioh droeg, te grijpen, en daarmede schoot hij zich in de borst. Emstig gewond is de man naar Calvarjenberg overgebracht. LEENING HULST. Burg, en Weth. van Hulst hebben de in- schrijving opengesteld op een 4% leenlng ten laste dier gemeente, groot 20.000, in obligaties van 1000 en 500, tot den koers van 99 ten kantore van Ls van Waes- bergheJanssens en den Gemeente-Ontvan- ger va"n Hulst. ROTTERDAM. Door 22 vooraanstaande personen alien betrokken bij 't Rotterdamsche havenbedrijf is een verzoekschrift tot den Minister van Buitenlandsche Zaken gerioht, waarin verzocht wordt, in verband met de steeds moeilijker wordende intemationale commercieele verhoudingen en de dreigende gevaren voor niet alleen de Rotterdamsche haven, maar voor het g&heele havenbedrijf van de Beneden-Maas, geen te ruime conces- sies te doen aan de BeLgische regeering be- treffende de RijnSchelde verbinding. Ge- vraagd wordt deugdelijke verbeteringen aan te brengen aan 't kanaal door Zuid-Beveland. Opgemerkt wordt, dat de aangevraagde ver binding alle nadeelen zal hebben van een Noord-Duitsch kanaal. UTREGHT. H. M. de Koningin zal op 15 Maart de 26e te houden Jaarbeurs, in het 3de Jaarbeursgebouw officieel openen. AMSTERDAMTe ongeveer half zeven brak een groote brand uit in het bekende gebouw Phelix Meritis. Dit gebouw is ge- splitst in 2 deelen. Het voorste deel waarin concertzalen zijn gevestigd, brandde geheel uit, terwijl het achterdeel, dat met een glazen koepel overdekt is en waarin een drukkerjj is aangebracht, met veel moeite gespaard kon worden. SHANGHAI. De Chineesche regeering heeft het door de Japansche regeering gestelde ultimatum afgewezen. Voor Ter NeuzenGent: 17 Febr. Noorsch s.s. GULHAUG, 742, kunstmest, Porsgron. Voor Sluiskil: 18 Febr. Nederl. m.s. OLD- AMBT, 283, ledig, Duinkerken. Van Sluiskil: 18 Febr. Amerik. s.s. GOLD- WATER, 3131, kunstmest, Savannah. Van Sas van Gent: 17 Febr. Eng. ».s. MAGRIX, 124, veevoeder, Hull. Van GentTer Neuzen: 17 Febr. Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Londen. Voor Gent: 17 Febr. Fransch s.s. NIOBe, 884, iedig, Rouaan; Eng. s.s. SAINT BRAN- DAN, 454, ledig, Londen; Eng. s.s. CROHAM, 154, ledig, Rochester; Eng. s.s. TEELIN HEAD, 370, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. PORTHMEOR, 188, ledig, Havre; Eng. s.s. ESKBURN, 236, pekkolen, Londen; Duitsch s.s. LUISE BERGMAN, hout, Koningsberg; Eng. s.s. VENETIA, 3432, benzine, Antwer pen. 18 Febr. Letl. s.s. VAIDAVA, 1368, vlas, Riga; Eng. s.s. ARDGLASS, 424, ledig, Rouaan; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Lon den; Eng. s.s. ARTIFICER, 155, ledig, Lon den; Duitsch s.s. SUND, 221, petroleum, Lon den; Eng. s.s. QUEENSWORTH, 1151, kolen, Cardiff; Letl. s.s. LATVIS, 787, hout, Riga; Eng. s.s. DUDLEY ROSE, 946, ledig, Rouaan. Vap Gent: 17 Febr. Eng. s.s. PASS OF BRANDER, 205, ledig, R'dam; Zweedsch s.s. CECIL, 776, ledig, Landskrona; Eng. s.s. OXBIRD, 112, aardappelen, Hull; Eng. s.s. BLYTH, 445, stukg., Goole; Belg. s.s. WIL- LEM REN6, 1536, ijzer, Newport; Eng. s.s. STAGHOUND, 196, fosfaat, Glen Caple; Duitsch s.s. OLYMPOS, 1661, gem., Hamburg; Eng. s.s. MONKVILLE, 234, fosfaat, Glen Caple; Zweedsch s.s. RANFRID, 437, fosfaat, Aarhus. 18 Febr. Eng. s.s. CROHAM, 154, fosfaat, Inverness; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ijzer, Middlesbrough; Eng. s.s. ZEALOUS, 143, aardappelen, Hull.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6