mrnm m lillllli Dam- en Schaakrnbriek. mm mm nn 4m fi iH 4m fi 4m wm. a .later voor de lagere ambtenaren ook moet worden ingevoerd en bovendien hun jaar- wedde nog moet worden verlaagd, vallen deze ambtenaren daar buiten. De beer DE JAGER 7/OU zich willen ver- klaren voor bet eerste deel van bet voorstel ▼an gedeputeerde staten, onder voorwaarde evenwel, dat aan hen een wenk wordt ge- geven dat ook bet salaris der wethouders dient verlaagd te worden. Worden die er niet in opgenomen dan zal hij tegen stemmen. De VOORZITTER merkt op, dat, wanneer besloten wordt tot 8y2 aftrek van premie, de gemeente ineens buiten de regeling valt. En wat nu de jaarwedden der lagere ambte naren betreft, bet zal zeer de vraag zijn, of deze zullen getroffen worden door de aan- hangige rijksregeling, indien die mocbt wor den aangenomen. De ambtenaren zijn bier niet hoog bezoldigd en er bestaat in verband met een en ander alle kans, dat zij er niet onder zullen vallen. Maar dan is het nog al- tijd te vinden. Er wordt voor bet oogenblik den schyn verwekt, dat men van twee kanten zou willen verlagen en dat is niet juist. Het voorstel van den beer Van Aken, dat gesteund wordt door de beeren De Bakker en De Bruijn, komt in stemming, met het resul- taat dat zich 7 leden voor en 7 tegen ver- kiaren. Voor stemmen de heeren Scbeele, Van Aken, De Bruijn, De Bakker, Oolsen, Van Cadsand en Huijssen; tegen stemmen de heeren Geelboedt, De Jager, De Jonge, Ver- linde, Van Driel, Van den Buick en Hamelink. In verband met den korten termijn, door gedeputeerde staten gesteld voor bet ontvan- gen van antwoord, en aangezien voor bet houden eener stemming over dit voorstel een nieuwe vergadering moet worden uitgeschre- ven wordt overeenkomstig een wenk van den SECRETARIS met algemeene stemmen goed- gevonden dat van dit voorstel en bet resul tant der stemming mededeeling zal worden gedaan aan gedeputeerde staten. Het voorstel van den heer Geelhoedt, 8% korting op de pensioenpremie, wordt ver- worpen met 12 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de beeren Geelboedt en De Jonge; tegen stemmen de heeren Scbeele, De Jager, Verlinde, Van Aken, De Bruijn, De Bakker, Colsen, Van Driel, Van den Buick, Van Cadsand, Huijssen en Hamelink. a Vaststelling voorschot voor byzondere scholen voor 1932. Burgemeester en wethouders van Ter Neu zen stellen den raad dier gemeente voor bet navolgende besluit te nemen: De raad der gemeente Ter Neuzen; gezien de ingekomen verzoeken der in de gemeente gevestigde bijzondere scholen om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld by artikel 101 der Lager Onderwys- wet 1920; gelet op artikel 103, derde lid, der Lager Onderwijswet 1920; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: aan de navolgende schoolbesturen te ver- strekken de voorschotten acbter ieders naam ▼ermeld: Vereeniging voor Chr. onderwijs aan de Jozinastraat L.O. 1832, Vereeniging voor Cbr. onderwijs aan de Grenulaan U.L.O. 1344,- Vereeniging voor Chr. onderwijs te Driewegen 792, Vereeniging voor Cbr. onderwijs te Sluiskil 492,- Vereeniging voor Cbr. Volks- onderwys aan den Scboolweg 2344, R.K. Kerkbestuur der parochie „6t. Willebrord" L.O. 652,— R.K. Kerkbestuur der parochie „St. Willebrord" U.L.O. 1184,- Stichting „R.K. Verpleging en Opvoeding" te Sluiskil 1456,- Stichting „Genootscbap tot Op voeding" (R.K. meisjesscbool L.O.) 728, en zulks onder voorwaarde, dat de betaal- baarstelling van bet voorschot zal geschieden, voor zooveel noodig, in vier gelyke termijnen en wel op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 December. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Aangaan geldleening van f 50.000 en intrekking vroeger leeningsbesluit. Burgemeester en wethouders schryven aan den raad het volgende: Wy zijn nog niet geslaagd de geldleening ad f 107.700 tegen een jaarlijkscbe rentevergoe ding van 5 te plaatsen. Door de N.V. Maatscbappij voor gemeente- crediet te Amsterdam is ons thans evenwel een aanbieding gedaan tot het plaatsen van een gedeelte der leening van pl.m. 50.000 tegen een rentevergoeding van 5% De gemeente krijgt de bevoegdbeid op 31 December van eenig jaar meer af te lossen dan contractueel bepaald wordt, mits 1 vergoeding over de extra aflossing wordt be- taald indien dit voor 31 December 1942 ge- scbiedt. Bij daling van de rentestandaard kan de leening dus zonder te bezwarende voorwaar- den worden geconverteerd. Teneinde de gemeentefinancien niet afhan- Irelijk te stellen van toekomstige onzekere omstandigheden acbten wij het gewenscbt deze aanbieding te aanvaarden. De kosten van uitvoering der rioleering van bet lage stadsgedeelte hebben pl.m. 1000 meer bedragen dan bet aanvankelyk geraam- de bedrag. Deze kosten zijn thans op 42.000 gebracht. Wy stellen U nog voor het raadsbesluit d.d. 29 Octber 1931 goedgekeurd door gedeputeer de staten 20 November 1931 no. 89, le afd., gewijzigd by raadsbesluit d.d. 21 December 1931 goedgekeurd door gedeputeerde staten den 23 Dec. 1931 no. 204, le afd., tot het aan gaan van een geldleening groot f 107.700 in te trekken. Indien het restant-bedrag kan wor den geplaatst kan dan hiervoor een afzonder- lyk besluit worden genomen. Wij stellen U daarom voor, bet navolgende raadsbesluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, besluit: a. In te trekken het raadsbesluit d.d. 29 October 1931 goedgekeurd door gedeputeerde staten 20 November 1931 no. 89, le afd., ge wijzigd raadsbesluit d.d. 21 December 1931 goedgekeurd door gedeputeerde staten den 23 December 1931 no. 204, le afd., tot bet aan gaan van een geldleening groot f 107.700. b. voor de navolgende kapitaalsuitgaven: 1. aankoop huis agent van politie te Sluiskil f 3000 2. rioleering lage stadgedeelte 42000 3. aanschaffing nieuwe beerschuit 6335 In 1932 zal minstens 1745 worden afgelost; de overige jaarlijkscbe af-lossingen bedragen minstens 1710. De rente wordt voldaan in twee termijnen per 30 Juni en 31 Dec., de aflossing per 31 December. De gemeente beeft bet recbt op 31 Decem ber van eenig jaar meer af te lossen dan de even genoemde aflossingsbedragen, mits aan de N.V. Maatscbappij, voor gemeentecrediet van bet voornemen minstens 2 maanden tevoren is kennis gegeven en aan die N.V. een (1) vergoeding wordt betaald van de extra aflossing, indien deze vervroegde aflos sing v66r 31 December 1942 geschiedt. De rente en aflossing dezer leening worden gevonden uit de gewone middelen van de gemeente. Buitengewone aflossingen worden gedekt uit de kapitaalsinkomsten. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. W'yziging begrooting van het gemeen- telyk Woningbedryf. Burgemeester en wethouders stellen voor de begrooting van bet woningbedriif, dienst 1931, te wijzigen, door verschillende posten der baten te vermeerderen met een totaal be drag van 978,36, en verschillende posten der lasten met een gelijk bedrag, en voorts ook de kapitaalsinkomsten en -uitgaven te vermeer deren met een totaal bedrag van 673,41. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Benoeming lid van, het Burgerlyk Armbestuur. De VOORZITTER wenscbt aan de agenda nog toe te voegen de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter voorzie- ning in de vacature ontstaan door het be- danken van den beer F. Dieleman. Ter benoeming worden aanbevolen de beeren P. A. Leunis en A. de Bruijn. Hij noodigt de heeren De Jager en De Jonge uit met hem bet stembureau te vormen. De heer DE JONGE beeft er bezwaar tegen thans reeds die benoeming te doen geschieden. Hy beeft zoo het een en ander gehoord om- trent de wjjze waarop bet bij bet Burgerlijk Armbestuur gaat en over bet contact dat de voorzitter dezer vergadering meermalen krygt met den voorzitter van bet Burgerlijk Arm bestuur, dat hij zich daaromtrent nog wel eens nader op de hoogte zou willen stellen. De VOORZITTER merkt op, dat, wanneer men een andere regeling wenscbt, men die niet moet vinden door wisseling van personen, doch door de instelling te reorganiseeren. De beer VAN DRIEL wijst er op, dat het toch wel gewenscbt is, dat de vacature wordt aangevuld, daar bet nu nog al eens voorkomt, dat de stemmen in bet college staken. Dat is toch ook een ongerief. Over reorganisatie kan men dan later spreken. De beer VERLINDE kan, wanneer de vol gende vergadering niet te lang uitblijft, zich vereenigen met een voorstel tot aanhouding der benoeming. De VOORZITTER voorziet over 14 dagen weer een vergadering; hij zal de benoeming dan aanhouden, burgemeester en wethouders hebben er geen baast mee. 7. Aankoop rentegevende staatsobligaties. De VOORZITTER stelt namens burgemees ter en wethouders voor, over te gaan tot den aankoop van 6000 rentegevende staats obligaties, teneinde daarmede de dekking der leening by de Nederlandsche Bank aan te vul- len. De kosten van aankoop der stukken kan gedekt worden door de gelden verkregen van verkoop van grond aan de Scbeldekade. De beer HAMELINK kan zich' maar steeds niet vereenigen met den aankoop van obliga- ties om die te beleenen. De beer SCHEELE meent, dat klaren wyn behoort te worden gescbonken en dat er op gewezen moet worden dat de aankoop dezer stukken noodig is omdat de waarde der stuk ken die bij de Nederlandsche Bank als waar- borg zijn gegeven ter dekking eener leening zooveel achteruit zijn gegaan. Die waarde is op bet oogenblik met 10.000 achteruitgegaan en die zijn we absoluut kwijt. De beer HAMELINK noemt dat juist zijn groot bezwaar. Hy is er altijd op tegen ge komen, dat men voor die gelden obligaties ging ''koopen, terwijl we. schuld badden. Naar zijn meening had met die van den verkoop van grond verkregen gelden de schuld moeten worden afgelost die was aangegaan voor bet in orde brengen van de Scbeldekade. Wit. Zwart. 1. 33—28 17—21 2. 31—27 21—26 3. 36—31 11—17 4. 41—36 17—21 5. 39—33 18—23 6. 44—39 6—11 7. 60—44 20—24 8. 47—41 14—20! Lokzet. 9. 34—30 12—18! id. De SECRETAjRIS merkt op, dat dit niet j mag. De beer HAMELINK is het daarmede nog niet eens; de raad had tegen die meening van gedeputeerde staten moeten opkomen. De beer DE JONGE is bet ook met die op- vatting eens en beschouwt dat aankoopen van obligaties als speculatie. De beer GEELHOEDT ontkent dit laatste. Er is aan de gemeente voorgeschreven, dat zy de gelden, verkregen van den verkoop van grond, niet voor de loopende uitgaven mocbt aanwenden, doch deze rentagevend moest be- leggen. Als men geld beleggen rrjoet, dient men dit toch op een of andere wijze te doen. Er is toen besloten dat te doen in staats obligaties. En al is het ook dat deze in koers zijn gedaald, daarvan beeft men geen nadeel als men geen stukken moet verkoopen, daar deze alien te eeniger tijd h pari worden af gelost. Maar daaruit ontstond ook een andere mogelijkheid. Door die obligaties bij de Nederlandsche Bank in onderpand te geven ontstond voor de gemeente de mogelijk heid om op gemakkelrjike wijze en tegen lage rente een leening te sluiten bij de Nederlandsche Bank. Indien eens werd na- gegaan het verschil in de rente die men zou hebben moeten betalen indien die leening op de particuliere markt was gebracht en de rente die men bij de Nederlandsche Bank beeft betaald, dan zou blijken dat de gemeente daardoor vele honderden guldens aan rente heeft geprofiteerd. Men moet niet uit bet oog verliezen dat het vorig jaar eenigen tijd een rente beeft gegolden van 2 y2 en dat deze op het oogenblik 4 bedraagt. Voor het dekken eener leening bij de Neder landsche Bank moet de waarde der stukken het bednag der leening met een zeker percen tage overt,reffen. Door bet dalen van den beurskoers van de obligaties is de dekking niet meer voldoende, maar voor de gemeente is dit geen nadeel, aangezien men de rente van de obligaties ontvangt en deze te eeniger tijd tegen 100 worden afgelost. De beer HAMELINK is het met deze rede- neering niet eens en blijft er bij, dat, indien men een leening sluit om bouwterrein in orde te maken, men allereerst met de gelden van den verkoop van grond verkregen de daarvoor gesloten leening behoort af te lossen. De heer GEELHOEDT wijst er op, dat dit een andere kwestie is. Het geld is echter be- leg-d, omdat gedeputeerde staten dit eischten. De heer SCHEELE kan toegeven, dat het geen bepaalde speculatie is, maar vraagt zich toch ook af, waarom men niet, in plaats van obligaties te koopen, is begonnen met bet del- gen van leeningen. Waarom maar steed3 nieuwe schuld maken. Nu zitten we met de strop. De SECRETARIS zet, op verzoek van den VOORZITTER, uiteen, dat het door deze wijze van financieren mogelyk is geweest geld te leenen tegen lage rente, terwijl men anders veel meer zou hebben moeten betalen. Ook is van de gelden verkregen door den verkoop van grond door de gemeente een leening ad 40.000 voor het uitvoeren van een werk bij zichzelf gesloten, doch daarvoor moet nu ook jaarlijks een bedrag worden gereserveerd om dat kapitaal van 40.000 weer vry te maken. De VOORZITTER betoogt ten slotte, dat er voor de gemeente geen strop is en geen schade geleden wordt, de f 6000 die we noo dig hebben, zijn weer beschikbaar van grond- verkoop. De heer DE BAKKER beschouwt die 6000 toch als een verlies. De heer GEELHOEDT wijst er op, dat er een verkeerd begrip b'staat over die stukken. Men kan aannemen, dat ze na gemiddeld 40 jaar afgelost zijn en dan krijgt de gemeente de voile waarde er van terug. De stukken moeten nu als onderpand dienen voor de bij de Bank gesloten leening. De heer HAMELINK merkt op, dat tegen- over de rente die men van de stukken krijgt, toch ook weer staat de rente van de leenin gen die men gesloten beeft. De VOORZITTER wijst er op, dat men de leening anders bij particulieren bad moeten onderbrengen, en dan was men, voor wat betreft de rente, niet zoo voordeelig uit ge weest. De heer COLSEN herinnert, dat de raad indertijd zijn goedkeuring heeft gehecbt aan de voorstellen tot aankoop van stukken en dat toen is te kennen gegeven, dat we er niet op zouden verliezen. Als we de stukken niet moeten verkoopen, zijn we toch goedkooper uit? Bovendien geniet de gemeente er toch rente van? De heer GEELHOEDT: De rente van de obligaties loopt van 4% tot 6 DAMMEN. CCXLV. Openingsstudle. We plaatsen alle schijven in de aanvangs- positie op het bard en spelen als volgt: Totaal f 51335 aan te gaan met de N.V. Maatschappjj voor gemeentecrediet te Amsterdam voor den duur van 30 jaar een geldleening groot f 51.335 h pari tegen een jaarlijksche rentevergoeding van 5Vs 10. 27—22 18X27 11. 31X22 11—17! 12. 22X11 21—27 13. 32X21 26X6 14. 30—25?? Denkt schyfwinst te hebben. 14. 23X32 15. 25X23 16—21!!! 16. 38X16 24—30 17. 33X24 13—19 18. Naar keuze 9X47!! dam. 19. 40—34 Het eenigeDe dam afnemen. 19. 47—20 20. 4842 20X47 21. 39—33 47X40 22. 45X34 De heer COLSEN: Dan zjjn we toch goed kooper uit? Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 8. Omvraag. De heer VAN DRIEL zou gaarne ingelicht worden, of er niet een oplossing kan gevon den worden voor het gezin van Van de Winckel, dat dakloos is geworden, en waar- toe 3 jonge kinderen behooren. Hij vraag: of er geen oplossing is te vinden, dat vojrzien zal worden in de verzorging van die jonge kinderen. De man zelf heeft niet zijn sympa- thie. Maar de kinderen hebben toch recbt op verzorging. Kunnen deze, binnen het raam van de wet, niet aan de ouders worden ont- nomen, indien deze blijken aan de kinderen dje zorg niet te kunnen geven, en aan den Voog- dyraad worden overgegeven? De VOORZITTER wil met genoegen inlich- tingen geven. Hij zal daartoe niet de geheele geschiedenis ophalen. De omstandigheden, die er toe hebben geleid dat de man met zijn gezin uit de woning werd gezet, kunnen van vol doende bekendheid geacht worden. Van de zijde der omwonenden werd, toen het tegen den avond ging, het aarubod gedaan de kinde ren binnen te nemen, doch de man wenschte die kinderen niet af te staan. Zoo heeft het gezin den nacht van Vrijdag op Zaterdag bui ten vertoefd. F,r is met den Off icier van Justitie overleg gepleegd, doch daarbij bleek, dat voor dit oogenblik nog geen verwaarloozing der kinde ren kon worden geconstateerd, ofschoon daar- op nu wel toezicht wordt gehouden. Er kon dus nog niet worden ingegrepen. Zaterdags is toen de huisboel in de garage van den heer But geborgen, terwijl het gezin van Zaterdag tot Dinsdagmorgen is onderdak gebracht in een der gymnastieklokalen van school A. Toen kwamen de man en de vrouw voor de zooveelste maal zij zijn al gedurende een paar jaren vaste bezoekers om over hun toestand te spreken. Hij heeft er him toen op gewezen dat de gemeente bereid was de leeg- staande woning aan den Katspolder te laten herstellen en bewoonbaar te maken. Ook was hem de houten noodwoning aan de Kerkhof- laan aangeboden, doch hij wenschte noch van de eene, noch van de andere gebruik te maken. Spreker had hem nog aangeboden hem, ge durende den ty d dat de woning aan den Cats- polder gereed gemaakt werd, te laten logeeren bij Lansen of bij Van den Acker, doch dat was voor hem, zeide hij, geen stand. Spreker vroeg den man toen, of hy dan soms in het Hotel des Pays-Bas" wilde logeeren, doch had geen voornemen hem daar onder te bren gen. Later is de man weer bij den heer Geel hoedt gekomen, die er ook niet verder mee komen kon. Zoodra er verwaarloozing der kinderen kan worden aangetoond, worden de twee jongste hem afgenomen en het oudste onder de hoede van den toezienden voogd gesteld. De vorige week kwam er een woning te huur 'in de Dekkerstraat, en heeft spreker er den man op gewezen, doch toen verklaarde hij|, dat het niet mogelrjk was van de /6 die hij van het Burgerlijk Armbestuur krijgt voor onderhoud van zijn gezin een woning te huren, waarop spreker de meening uitsprak dat hij nog beter een boterham kon missen dan een woning. Vrijdags kwam hij vertellen zich toch maar te hebben bedacht en de woning te wil len huren. Aangezien de eigenaar hier niet woont, moest toen gewacht worden tot Maan- dag. Ondertusschen zat het gezin in de garage van den heer But. Spreker heeft toen ook de tusschenkomst van de Kapiteine van het Heilsleger ingeroepen om nog een en ander brjen te krijgen, tegen den tijd dat de man een woning zou kunnen betrekken en zoodoende is de beschikking verkregen over een ltachel, die echter in die garage niet mag gestookt worden, in verband met de assu- rantie. Het oudste meisje heeft dan ten slotte toch enkele nachten bij de buren gelogeerd. De kwestie is, dat de man zich in al zijn omstandigheden verongelykt acht en van de gemeenschap verwacht dat zij hem een goede woning en een weekgeld zal geven. Spreker heeft den man ook al aangeraden weer aan het werk te gaan en zich daartoe bij de Arbeidsbeurs te laten inschrijven. Al is er dan niet terstond voor hem werk, dat is dan toch een begin. Maar dat wil hij ook niet. Tot Maandagmorgen was er in de Noord- straat een woon- en winkelhuis te huur voor f 4,per week, hetgeen de man zeide niet te kunnen betalen. Spreker, die meende, dat de man dan met eenigen handel wel zou kunnen trachten iets te verdienen, gaf te kennen, dat daarover later te praten viel. De verhuurder Wat nu volgt, is mooi en vooral leerzaam. Men zie nu den diagramstand, die in iedere klassieke partij ontstaan kan. Het zwarte spel is misschien ongewoon ontwikkeld, maar dit is met opzet geschied om tot de mooie en diep verborgen combinatie te geraken, welke na wits voor de hand liggende zet 27—22 volgt. Het spreekt vanzelf, dat men niet gehouden is aan bovenstaande zetten- volgorde. Hoofdzaak is de combinatie en de wegen daarheen zyn vele. ZWART 1 2 3 4 5 Zoo oud, als gij u voelt! Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlyk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke ge- wrichten en spieren, urinestoornissen, aan- vallen van duizeligheid en soortgelijke klach- ten zijn te emstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergif- tige onzujverheden behoorlijk uit het bloed gefiltreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugprjn, rheumatiek, ischias, spit, blaas- ontsteking of waterzucht. Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dankbare gebruikers gelukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster^ Pillen. 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 24 (Ingez. Med.) vroeg echter naar een borg voor de huur. Spreker kan dit niet op zich nemen, dan zou hij wel meer klanten krijgen, het burgerlyk armbestuur kon dat ook niet, maar den ver huurder werd meegedeeld, dat hij de huur zou kunnen ontvangen bij den secretaris-penning- meester van dat college, die dit dan afhoudt van de uitkeering van den man. Hij is toen zelf evenwel komen zeggen, dat hy er nog eens een paar nachten over slapen moest. Zoo is men nog niets verder gekomen. Van morgen om 12 uur kwam de man weer en dreigde toen zijn kinderen bij spreker op de stoep te zullen brengen, waarop hy hem heeft gewaarschuwd, dat hij dan verbaliseerd zou worden. Zoo was het afscheid. De man is zenuwpatient geworden, die zich op het standpunt plaats, dat voor een goede woning en een weekgeld voor hem moet gezorgd wor den. Met den winkel was het bijna klaar, maar nu is het ook weer mis. Zoodra hij ech ter met zijn kinderen zou komen, zullen deze hem worden afgenomen. Meer kan spreker er in het openbaar niet van zeggen. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat man en vrouw ook met pak en zak bij hem ge weest zijn. Zijn zwager Huijssen heeft ter stond gevraagd het oudste meisje in huis te mogen nemen. Hij weigerde dit evenwel. Hy schijnt met zijn kinderen tegenover het publiek te willen demonstreeren. Hy heeft hem reeds lang den raad gegeven werk te zoeken, maar hij wil noch het een, noch het ander. De heer VAN DRIEL merkt op, dat uit de verkregen inlichtingen wel blijkt, dat al het mogelijke is beproefd om voor dit gezin wat te doen, doch dat met de wet in de hand niets meer kan gedaan worden. Hij bepleit echter om den man geen ondersteuning te geven, doch hem aan het werk te zetten, al was het dat hij keien moest kloppen, al vindt spreker dat zoo geen aanbevelenswaardig werk, maar men zou hem dan toch aan het werk kunnen zetten om de straat te vegen, dan kwam hjj aan den gang. De heer GEELHOEDT maakt zich sterk, dat hij het weigert. De heer VAN DRIEL onderschrijft zijn handelingen niet, maar aan den ongelukkigen toestand van de kinders zou een eind gemaakt moeten kunnen worden. De VOORZITTER herhaalt, dat er nog geen voldoende aanleiding voor ingrypen kon ge vonden worden. De man heeft ook al ge- klaagd tegen de kapiteine van het Leger des Heils, dat de ruimte waarin hij thans ver- blijft niet kan verwarmd worden, maar dat kan nu eenmaal niet. Als hij een andere wo ning klaar, staat zijn kachel al klaar. En als de man zelf geen werk kan krijgen dan zou dit toch wel aan zijn vrouw kunnen gelukken, dit is een gezonde jonge vrouw en dan kan de man thuis op de kinders passen. De heer VAN DRIEL informeert nog, of de voorzitter niet kon ingrijpen, toen dat huis- raad op de straat werd gezet, om dat daar weg te laten voeren. Had hij geen recht dat naar den Katspolder te laten brengen? De VOORZITTER antwoordt, dat, indien dat laten staan van huisraad op den open- baren weg eenigen tijd zou duren, er zeker maatregelen tegen genomen zouden worden, maar er bestond hier een speciaal bezwaar, om niet te vlug in te grypen. De heer VAN DRIEL verklaart ten slotte overtuigd te zijn dat alles is gedaan wat kon geschieden en dat hij zelf, indien hij als be- stuurder in een en ander had moeten voorzien, dat niet anders zou hebben gekend. De VOORZITTER sluit de vergadering. 9. 38X16 2430 10. 35X24 13—19, enz. nu echter met slechts 1 schijf winst voor zwart. WIT en zwart heeft twee schjjven gewonnen. Het geheele verloop van dit openingsspel is dus een nauwgezette studie overwaard. De combinatie werd ons onlangs te Rotterdam getoond door den heer M. Meeuwissen, den kampioen van Gelderland, die in een corres- pondentie-partij een soortgelyke lokzet-com- binatie toepaste. Wij hebben echter getracht het gansche lokzet- en slagverloop uit de opening te distilleeren met bovenstaand resul- taat. Misschien beproeven onze lezers er hun krachten ook eens aan. Onbekend is de slagconstructie echter niet. We meenen ons een combinatie te herin- neren uit een party SpringerRicou, maar zijn er nog niet in geslaagd de bewuste party op te diepen. Men beschouwe thans eens de volgende stand, waaruit dezelfde slag te construeeren valt: Zwart: 20 schijven op: 2 tot en met 10; 12 tot en met 16, 18, 19, 21, 23, 24, 26. Wit: 20 schijven op: 27; 28; 31 tot en met 40; 42, 43, 45 tot en met 50. Wit. Zwart. 1. 5044 611 Het begin van de combinatie. Overigens een onlogische zet. 2. 47—41 1420! 3. 34—30 Zeer verklaarbaar. 3. 11—17 4. 27—22? 18X27 5. 31X11 21—27 6. 32X21 26X6 7. 30—25? 23X32 8. 25X23 16—21! SCHAKEN. Na de onvergetelijke partij LaskerCapa- blanca ditmaal op verzoek een partij uit het toumooi te New York 1924, waarin de oud- wereldkampioen er in slaagde om Reti, den sindsdien overleden grootmeester en eindspel- kunstenaar, in 32 zetten „op te knappen". Wit: Dr. E. Lasker. Zwart: Reti. t Fransche partij. 1. e2e4 e7e6 Tegen Lasker de Fransche verdediging spelen, getuigde van moed. Lasker toch was van meening, dat deze verdediging voor zwart niet toereikend is. Of had Reti, de zoeker, een nieuwen zet in petto? 2. d2d4 d7—d5 3. Pbl—c3 Pg8f6 4. Lclg5 Lf8b4 5. Pgl—e2 Hiermede ontweek Dr. Lasker de nieuwig- heden, die voortvloeien uit e5. De zet Pgle2 echter was aan Reti misschien niet eens be- kend en leefde naar alle waarschynlykheid alleen nog in de herinnering der oude mees- ters. De hypermodeme Reti moet zich dan ook hier al niet byster op zijn gemak gevoeld hebben. 5. d5Xe4 6. a2a3 Alleen hierdoor wint wit den pion terug. 6. Lb4e7 7. Lg5Xf6 g7Xf6 Hier was LXf6, gevolgd door b6, enz. wel- licht sterker. De zwarte konlngsstelling wordt onherstelbaar verzwakt en dit nadeel is veel grooter dan het voordeel der beide loopers. 8. Pc3Xe4 f6f5 9. Pe4c3 Lc8—d7 10. Ddld2 Le7—d6 11. 0—0—0 Dd8e7 12. Pe2g3 Dreigt PXf5, eXf5 en Tel! 12. De7—H4 13. Dd2—el! Dreigt wederom PXf5- Zwart heeft hier- tegen een fijne verdediging, die hem tevens veroorlooft zijn paard in het spel te brengen. Stand na wit 13. Dd2el: a b c d e f g h 13. Pb8c6! Op het verleidelyke d5 zou zwart door Df4f (Kbl); Pe7 en vervolgens e5 een goede stelling krijgen. 14. Pg3Xf5 Dh4—f4t 15. Pf5—e3 Pc6Xd4 16. g2g3 Df4e5 17. Lflg2 Pd4c6 Hierdoor gaat een pion verloren. 18. f2—f4 De5g7 19. Pc3b5 O—O Niet Ke7 of Df8, omdat er Pf5 zou volgen. Het valt nu op, hoe sterk wits 13e zet Del geweest is. 20. Pb5Xd6 c7Xd6 21. TdlXdCi Tf8d8 22. Del—d2 Ld7—e8 23. Thl—dl Td8c8 24. f4f5! De finale! 24. 25. 26. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. e6e5 f5f6 Dg7f8 Ook na Dh6 is Pf5 beslissend. Pe3f5 Dreigt Dg5f (Kh8); Dg7, enz. Kg8h8 Dd2g5 Lg2Xc6 Td6d8 Dg5—g7t f6Xg7t Pf5e7t Tc8c7 Tc7Xc6 Tc6c8 Df8Xg7 Kh8g8 Zwart gaf het op. Simultaanseance uitgesteld. De simultaanseance, door den heer Dr. H. Bruch voor leden en genoodigden van de Schaakclub Ter Neuzen te geven, welke voor- loopig was bepaald op Dinsdag a.s., is tot nadere aankondiging uitgesteld. K.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3