Pluimvee-rubriek. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. HOOGWATER TE TER NEUZEN. rest aan met vrijwilligers, maar zoo is het een zaak van niets. De heer J. A. MEERTENSEr zijn er nu onder die nipt willen en daarmee is niets te beginnen. De beer A. MEERTENS bespreekt de mo- gelqkheid om in de oude kaai in den vorm van werkverschaffing een voetbalveld te ma- ken. Wordt later de polder ingedijkt dan kan het verkocht worden. De VOORZITTER denkt dat dat moeilijk gaan zal. De heer A. MEERTENS is van oordeel dat het toch een kleinigheid is om het te onder- fl06^611 De heer J. A. MEERTENS is ais lid van het Dagelijksch Bestuur, een tegenstander van voetiba.llen en een nog harder tegenstander mn daarvoor vooral in dezen tijd gelden uit de gemeentekas te geven. Werkverschaffing is vets waaraan ik steeds wil meewerken, maar dan voor goede werken. De heer A. MEERTENS zou toch gaarne si en dat men hier ook een veld had. In 1935 moeten toch alle gemeenten daarvoor zorgen. De heer J. A. MEERTENS: Er zal aan der- gelijke voorschriften al spoedig een eind komen! De heer A. MEERTENS: Het is gewoon omdat je er uit principe tegen bent. Onder- steunen moet je toch, dan kun je er evengoed iets voor laten doen! De heer J. A. MEERTENSIk ben tegen de gevolgen van den voetbal. Daargelaten, dat men de Zondagsheiliging er mee schendt, hen ik van oordeel dat men de gemeentefinancien daarvoor niet gebruiken moet. Ik wil gaarne laten werken aan iets nuttigs. De heer SCHEELE was reeds zooeven tegen subsidie en daarom is hij ook hier tegen. Er is geen geld en men moet trachten dat langs particulieren weg op te lossen. De heer A. MEERTENS: Het geld ben je toch kwijt aan steun! De heer SCHEELE: Aan "net aanleggen van eem voetbalveld zit voor mij vast een even- tueel verzoek om subsidie als vereeniging. De heer A. MEERTENS: Dat kan niet met het oog op verbod van Zondagspel. De heer BUIJZE vraagt of het aan Burge- meester en Wethouders bekend is, dat van- wege het armhestuur geld is gegeven aan G. Corstanje om terug te worden aangenomen als lid van Ons Belang. Indien deze vraag door Burgemeester en Wethouders bevesti- gend moet worden beantwoord, zijn zij dan niet van oordeel, dat het armhestuur hiermede hare bevoegdheid heeft overschreden? De heer J. A. MEERTENS wijst er op, dat het burgerlijk armhestuur niet is de gemeente- kas. Dat is een op zichzelfstaand lichaam, rekenpliehtig aan de gemeente. Wat de zaak zelf betreft is dat van de zijde van het arm hestuur goed gezien, ik zou denzelfden weg zijn opgegaan. De heer BUIJZE antwoordt, dat Burge meester en Wethouders dien weg al reeds lang zijn opgegaan door de leden van den moder- nen fabrieksarbeidersbond over te jagen naar Ons Belang. Dat bezwaar maken tegen die uit- keeringen is vuile politiek. Waarom steunt het armhestuur als zoodanig ook Van Stralen niet, die ook niet kan trekken? Men heeft hier Corstanje gesteund omdat hij uit eigen beweging is overgegaan uit den modemen bond. De heer J. A. MEERTENS: Jullie als be stuur moeten weten wie er in jullie bond hoort en wie niet, dat is buitsn ons. Ik heb in de betreffende stukken gezien dat dien plicht op het bestuur rust, en dien brief hebben jul lie ook gehad. De heer BUIJZE: We weten dat zeer goed en doen er ook uit die er niet in hooren. Maar het is niets dan tegenwerking tegen den mo demen bond en van den Christeiijken bond, waarin er ook zijn die er niet 'thuisbehooren, hoor je niets! De heer J. A. MEERTENS: Dat Van Stra len nu pas in den bond is, komt doordat hij in den laatsten tijd als werkman kon worden beschouwd. Vroeger was hij leurder. De heer BUUZE: Jullie maken maar be zwaar aan ddn kant. In den Christeiijken bond is alles goed. De heef J. A. MEERTENS: Als wij zoo tegenover jullie moesten optreden als jullie tegenover elkander en tegenover ons, dan zou het er anders uit zien! De heer BUIJZE: Er is door jullie dwang uitgeoefend op de organisatie. Van Drongelen, die zich niet wil laten organiseeren, zetten je op den weg en andere menschen worden ge- dwongen om zich te organiseeren. Die betalen ook van hun armoe. De heer J. A. MEERTENS: Ten opzichte daarvan waren wij verkeerd ingelicht, omdat wij niet beter wisten of zij konden niet trek ken. De heer A. MEERTENSHet valt den heer Buijze tegen dat Corstanje geholpen is, door mijn invloed. Als ik iemand helpen kan, zal ik dat doen en dan kijk ik er niet naar wie dat is, onverschillig of hij green, paars, pimpel- paars of rood is. Maar het valt tegen dat julie niet hebben kunnen bereiken wat ik alleen deed. De heer BUIJZE: Dat is niet moeilijk, met het gemeentebestuur achter je! De.heer A. MEERTENS: Het is gewoon af- gunst! De heer BUIJZE: Daar is geen kwestie van. De heer J. A. MEERTENS zegt, dat Burge meester en Wethouders een onderhoud hebben gehad met het bestuur van Ons Belang en dat toenadering is toegezegd, zoowel van arm hestuur als van de zijde van Ons Belang. De heer SCHEELE herinnert er aan dat de heer Buijze voor dat onderwerp brj hem is geweest.' Spreker heeft daarop de zaak onder- zocht en was van oordeel dat dit een zaak was niet voor Burgemeester en Wethouders, maar voor het armhestuur, door welks bemiddeling de oplossing op de beste wijze is gebeurd. De heer BUIJZE: Mij is gezegd dat het een- voudig een konkelzoodje was tusschen den heer J. A. Meertens en den hesr A. Meertens. De heer BUIJZE wijst er op, dat in ver- gchillende bonden de menschen binnen een paar weken zijn uitgetrokken. Hij vraagt of er maatregelen zijn getroffen voor crisissteun. De heer J. A. MEERTENS: Hoe is dat mogelijk? Hoelang trekken ze daar dan? De heer BUIJZE: Maar drie weken. Als er langer gewacht wordt dan duurt het te lang eer er in voorzien is en dan wordt de nood grooter, doordat de aardappelen en kolen op geraken. De heer PIJPELINK: Dus dan is er eigen- lijk nog geen nood geweest. De heer BUIJZE: Dat zeg ik niet. Ik zeg alleen dat de nood grooter wordt. De SECRETARIS zegt dat verlenging is aangevraagd. De heer BUTJZEOok de fabrieksarbeiders eijn straks uitgetrokken. Is dat in orde De heer SCHEELE: De extra-stetin is alleen ▼oor landarbeiders! De heer JANSEN wijst er op, dat de water- plaats aan den Molendijk niet in orde is. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. De VOORZITTER schorst de openbare ver- gadering, die overgaat in eene met gesloten •deuren, ter behandeling van reclames school- geld. Na het weder openbaar worden wordt met algemeene stemmen besloten f 300 te betalen aan den heer L. de Bruijne te Ter Neuzen, voor waarneming van het gemeente-opzich- tersarpbt. De vergadering wordt daama gesloten met dankzegging bij monde van den heer Scheele. Gevolg gevende aan den officieelen oproep begaven we ons Vrijdag, den 12 Februari 1.1. des avonds ten 7 uur weder ter Sassche conferentie. Tegen alle verwachting in was de belang- stellmg ditmaal niet zoo groot als we zulks gewoonlijk-te zien krijgen, hetgeen zeker aan de omstandigheid moet toegeschreven worden, dat tengevolge van het inzetten der campagne aan de phosphaatfabriek een aantal jrelang- stellenden in de locale gemeentehuishouding in dit bedrijf een vruchtbaarder werkkring gevonden heeft. Behalve de hear De Maaijer zrji alle leden van het edelachtbaar gezelschap aanwezig. Te kwart over zeven wordt de vergadering geopend. De notulen van de vergadering gehouden op 21 Januari 1.1. werden met een kleine aan- vulling door den heer Marquinie voorgesteld, goedgekeurd. Als eerste ingekomen stuk komt ter tafel de mededeeling van den Zeeuwsch-Vlaam- schen slagersbond, dat door deze vereeniging een motie Is aangenomen, den. wensch uit- drukkende dat in de gemeenten Axel, West- dorpe, Sas van Gent en Philippine het uit- slachten door particulieren verboden worde. De Voorzitter deelt mede, in verband hier mede een conferentie met den slagersbond gehad te hebben, waarin hij aan het bestuur uiteengezet heeft, waarom hier nog uitge- pond wordt. Hij heeft dit lichaam meegedeeld, dat, wan- neer de slagers zorgen hun prijzen in dalende richting te .bepalen de gemeente haar slagerij niet meer Dioodig zal hebben. De heer De Meijer maakt hierbij de opmer- king, dat de slagers daarop neerkomen, dat het slachthuis door de gemeente is gehuurd en him dus door de gemeente concurrentie wordt aangedaan. De slagers beweren dan ook, dat meer slachtingen gebeuren dan nood- slachtingen. De heer Neeteson vraagt of het de bedoeling van Burg, en Weth. is, wanneer de prijzen weer normaal zijn, dit slaehten te verbieden. Dit wordt door den Voorzitter toegezegd onder bijvoeging, dat de slagers moeten mee werken om daartoe te komen, hetgeen tot dusverre nog niet het geval is. Een land- bouwer beweert, dat thans aan een koe nog 100 verdient wordt, Het stuk wordt voor kennisgeving aange nomen. Als tweede ingekomen stuk een deurwaar- der-exploit, dat op verzoek van H. Scheffer aan de gemeente beteekend is. Belanghebbende is n.l. niet voldaan met de vergoeding, groot 50, hem toegekend, wegens geleden schade ondervonden door be- dekking van zijn grasland met modder. Per deurwaarder wordt nu de gemeente gesommeerd een commissie van drie deskun- digen te aanvaarden, teneinde te laten vast- stellen hoe groot inderdaad na dezer commis sie bevinding nu eigenlijk wel moet gesteld worden. Aangezien de verschillende sprekers, nage- noeg alle aanwezige raadsleden, het erover eens zijn, dat de eerste schatting, door den daartoe aangestelden deskundige, aanvaard mag worden, blijkt niemand tegen de arbi- tragecommissie bezwaar te hebben. Een kwestie van afwacbten dus en zien, wie gelijk heeft, wie niet? Als derde ingekomen stuk hoorden we voorlezing van de beide processen-verbaal over den financieelen toestand der kassen bij admi- nistrateur van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf en bij den gemeente-ontvanger. Ook deze beide stukken werden voor kennis geving aangenomen. Hiema kwam.ter tafel de bekende missive van Ged. Staten met uitnoodiging om het oordeel van den raad in te winnen omtrent de bedoeling tijdelijk een wijziging te brengen in de regeling der jaarwedden van Burge meester, Secretaris en Ontvanger. De heer Machielsen, het woord daarover voerende, merkt op, dat zijn fractie tegen elke loonsverlaging gekant is. Bovendien meent hij.- erop te moeten wijzen, dat Gedep. Staten, ook al wanneer de raad over een voor- stel een advies gegeven had, zich daaraan toch niet storen. Hij vindt dus dat het maar beter is geen beslissing te nemen. Ook de heer De Leux is van dit gevoelen. De heer Neeteson meent, dat Ged. Staten van oordeel zijn, dat iedereen een offertje moet brengen aan de wangunst der tijden. Jammer is 't, dat 't alleen geldt voor twee personen. Daarmee kan de heer De Leux zich niet vereenigen. Toen in 1929 de ver- hooging voor deze functies verworpen werd, hebben Ged. Staten de verhooging toch door- gedreven. Hij ziet in het voorstel de tendenz voor loonsverlaging over de geheele lijn. Daar moet hij niets van hebben. De heer Van Goethem vindt 3500 voor het burgemeesterschap van Sas van Gent, niets te veel. Wanneer hij de burgemeesters- salarissen van IJzendijke en Sluis vergelijkt met. dat van Sas van Gent, dat een industrie- plaats is, komt hij tot de conclusie, dat men daarvan niet moet afdoen. De heer De Meijer is het met den heer Neeteson eens. Iedereen moet in dezen tijd iets willen missen. In de commissie voor de begrooting is ook over deze zaak gesproken. De heer Verschaffel is er wel voor en neemt nu zijn geestverwant van Goethem onderhan- den, door hem er op te wijzen, dat hij niet moet verwijzen naar het zware werk in deze industrieplaats. Hier is niet meer werk dan in elke andere plaats en bovendien stelt Van Goethem het voor, alsof de Secretaris niets doet. De Voorzitter reageert op 's heeren Ver- schaffel's betoog, maar deze geeft hem ten antwoord, dat hij Voorzitter van Goethem iets doet zeggen, wat niet waar is. Uw werk is niet te zwaar. Van Goethem heeft dat niet goed ingezien, hjj zegt alleen, wat u hem hebt voorgezegd, voegt spreker er bij. Hij moet niet komen schermen met wat u hem hebt opgegeven. De heer De Leux wil er niet van hooren. Laten Ged. Staten hetzelf doen, niet de raad. De heer Neeteson merkt op, dat men hem verkeerd schjjnt begrepen te hebben. Hij heeft alleen gezegd, dat Ged. Staten van oordeel zijm, dat iedereen een offertje moet brengen. Over salaris heeft hij niet gesproken. De heer Van Goethem heeft omtrent het woord „offer" een andere opvatting ais de heer Neeteson. Het is een groot verschil of zoo iets vrijwillig, dan wel gedwongen ge- schiedt. De heer Marquinie wil buiten de kwestie blrjven of de Burgemeester te veel of te wei- nig salaris heeft, maar wil er op wqzen, dat Ged. Staten regelen naar eigen goedvinden. Waarom nu niet naar eigen goedvinden ge- handeld en de raad er buiten gelaten? De heer Neeteson vindt het ook een pijnlijke kwestie voor den raad. Het voorstel vfordt nu in stemming ge- bracht en met 3 stemmen voor, 6 stemmen tegen en een bianco stem verworpen. Als punt 3 komt ter tafel de onder 4 der agenda voorkomende kennisgeving van het Bestuur der R.K. bijzondere school der inge- bruikneming van het 4de lokaal van die school op 1 Jan. 1932 en verzoek om uitkeering der vergoeding ingevolge art. 205 der L. O. Wet 1920. De Voorzitter stelt voor, om deze zaak ter nader onderzoek te stellen in handen van Burg, en Weth. De heer De Leux verklaart niet te kunnen meegaan met dit verzoek, omdat 17 leerlin- gen van een andere nationaliteit in de bijzon dere school zijn opgenomen. Het doet eigenaardig aan, dat in den laat sten tijd de aanwas van het aantal leerlingen zoo snel geschied is, en't is een feit, dat daar- bij leerlingen zijn, die veel dichter bij Asse- nede dan bij 't Sas wonen. Hem is zelfs ter oore gekomen, dat daar leerlingen bij zijn, die k f 25 per stuk gekocht zijn. Hij vindt het wel vreemd dat de Katholieken buitenlandsche werklieden willen weren, maar voor leerlin gen van het buitenland schijnt men niet zoo te denken. Hij kan zich niet vereenigen, dat deze kinderen hier van onze belastinggelden onderwijs komen genieten, zonder dat de Bel- gische gemeenten ons daarvoor iets vergoe- den. Wanneer kinderen uit een andere ge meente hier naar school komen moeten die gemeenten ons daarvoor vergoeden. Dat is de geest van de wet niet. De heer Verschaffel merkt op dat spreker vergeet, dat het besluit om buitenlandsche kinderen vemietigd is. Het is een kwestie van reciprociteit, dat buitenlandsche kinderen hier kunnen" komen zonder vergoeding. Er zijn ook Sassche kinderen, die naar Selzaete gaan, waarvoor ook niet behoeft betaald te worden. De heer De Meijer zou inlichtingen willen hebben of deze buitenlandsche kinderen mo- gen meetellen tot het bepalen van het aantal onderwijzers, hetgeen toegegeven wordt. Na deze discussie wordt het verzoek in han den gesteld van Burg, en Weth. Aisnu is het overgeslagen punt 3 aan de orde, nl. verzoek van het R.K. kerkbestuur om beschikbaarstelling van leermiddelen en meu- belen voor het 4de lokaal in de R.K. jongens- school. In zijn verzoek doet het R.K. Kerkbestuur mededeeling dat het gemiddeld aantal leerlin gen thans 117 bedraagt, terwijl er 127 leer lingen aanwezig zijn, weshalve een vierde leerkracht is aangesteld en een vierde lokaal in gebruik is genomen. Ook deze aangelegenheid wordt in handen gesteld van Burg, en Weth., teneinde eerst te confereeren met den inspecteur van L. O. Zulks wordt aangenomen. Als punt 5 komt ter sprake de kennisgeving van het R.K. Kerkbestuur dat dit laatste het voorstel tot overname der verbouwde o. 1. school B in de Zandstraat aanvaardt, onder voorwaarden. Het R.K. Kerkbestuur bericht dan dat het bereid is de openbare school in de Zandstraat over te nemen, mits v6or 1 Juni bij later schrijven uitgesteld tot 1 September aan een 28-tal eisehen tot verbetering wordt tegemoet gekomen. De voomaamste daarvan komen hierop neer, dat het metsel- en voegwerk wordt ge- repareerd, de plafonds gepleisterd, de ramen gerepareerd, de hardsteenen dorpel worde ver- vangen door een nieuwe, die niet stuk is, de buitendeur hersteld, plinten worden aange- bracht, ventilatieschuiven worden aange- bracht, de gangtegels, die verzakt zijn wor den verlegd, de urinoirs bekleed, een voetroos- ter aangebracht, de helft van de speelplaats met bazaltinetegels belegd, een kolenberg- plaats gemaakt, electrisch licht aangelegd, een scheidingsmuur gemetseld, nieuwe school- banken aangeschait, de borden gelakt, de ramen die uitzicht geven op de woning van het hoofd der school dichtgemetseld, een over- dekte speelplaats gemaakt, enz. enz. uitge- voerd worden. De heer Verschaffel maakt eerst de opmer- king dat de Voorzitter den Secretaris niet den laatst ingekomen brief heeft laten voorlezen, waarin ais datum van overdracht 1 Sept. ge- noemd wordt. Met voorbedachten rade laat U den Secretaris den verkeerden brief voor lezen. De Voorzitter verwijt den heer Verschaffel, dat deze hem in een verkeerd daglicht wil stellen. Hij is nog dezen zelfden morgen brj den Pastoor geweest en heeft hem voorgesteld den datum op 1 Sept. te stellen, aangezien 1 Juni onmogelijk is. Ook zou de Inspecteur goed vinden de vacantie met 14 dagen te ver- lengen. De heer Verschaffel krijgt het intusschen met den Voorzitter te kwaad, omdat hij een brief heeft laten voorlezen, waarin dingen staan, die de raad niet beoordeelen kan. Anders is U wel ad rem genoeg, aldus de heer Verschaffel. De Voorzitter wil zich niet laten beleedigen, hetgeen de heer Verschaffel ook niet wil. De heer Neeteson valt den heer Verschaffel bij door te verklaren, dat die voorgeschreven zaken veranderd moeten worden en de school in orde gebracht moet worden in overleg met den Inspecteur. De heer Marquinie zegt, dat er heel wat zal komen, maar dat hij het verschrikkelijk vindt, dat deze school altijd goed geweest is als openbare school, dat de Inspecteur haar altijd als zoodanig heeft goedgevonden en nu al deze veranderingen en reparaties noodig acht. De heer De Meijer zegt, dat hij het met de heeren eens is e"n deze zaken niet beoor- daeld kunnen worden door den raad. De heer Van Goethem meent dat, wanneer iets is overgenomen, het in. goeden toestand moet verkeeren. De heer Machielsen wijst er den heer Van Goethem op, dat dpze doet alsof de school reeds is overgenomen. De heer De Leux vindt het heel wat pun- ten, o.a. dat de gang 10 c.M. te smil zou zijn. Wanneer die school z66 is, dan is zij toch zeker leelijk verwaarloosd. De heer Verschaffel meent, dat men wel met minder tevreden zal zijn. De heer Kaas meent dat 't wel geen 4000 zal kosten. De heer De Leux vraagt nu, hoe het staat, of men al klaar is met de openbare school v66r 1 September. De Voorzitter zegt dat men eerst die her- stellingen zal moeten uitvoeren, maar nu men over de openbare school spreekt, wil hij wel zeggen, dat eeri rekest door 4 personen aan Ged. Staten is ingediend, de noodzakelijkheid van een nieuwe openbare school in de Zand straat betwistend. Ged. Staten hebben deze zaak in handen gelegd van Burg, en Weth. om een onpartijdig onderzoek In te stellen. De heeren Tak, de Secretaris, Kaas en h'j zelf zijn op onderzoek uitgeweest en hun bevin ding is geweest, dat er maar 4 personen open baar onderwijs verlangen en Ged. Staten wei niet zouden toestaan dat er een openbare school zou gebouwd worden. De heer De Leux wil iedere richting de ge- legenheid geven het onderwijs te ontvangen, dat hij verkiest, maar de Katholieken willen dat niet. Zij dischen dat recht voor zich op. Maar hier is een besluit genomen en dat wii hij uitgevoerd zien. Bovendien is het onderzoek niet onpar tijdig gewees|, Mep zou goed gedaan hebben ook iemand vpi zijn richtipg te hebben mee- genomen. Twee jaaf geleden fiebben 22 menschen ge- teekend, dat zij openbaar onderwijs verlang- den en nu maar 4. Dat komt omdat het onder zoek niet onpartijdig is geweest. De heer Machielsen spreekt in denzelfden zin. De heer De Meter zegt, dat de heer Kaas hier gezegd heeft, dat de meesten voor open baar zijn, maar dat 't voor de gemeente kostbaar zou zijn om voor 4 leerlingen een openbare school te bouwen. De heer Tak verklaart voor openbaar on derwijs te zijn als het aantal leerlingen vol- doende is. De heer De Leux: U bent meer voor bijzon- der dan voor openbaar onderwijs. De heer Tak: Dat ben- ik nooit geweest, altijd voor openbaar. De heer De Leux: Daarvan hebt u het be- wijs niet geleverd. De heer De Meijer: Wij zijn allemaal voor openbaar onderwijs. Ik heb van dat onderzoek niets geweten. Maar als er maar 4 leerlingen z'lin kunnen we daarvoor toch geen openbare school gaan ibouwen. Het Kerkbestuur zit daar niet achter. De heer De Leux: Het zit er kort achter. De heer Machielsen: Het onderzoek is niet onpartijdig geweest. De heer Kaas heeft zelf hier verklaard, dat 9 van de 10 menschen wil- aen dat het bleef zooals het nu is. De heer- Kaas: Na al hetgeen gebeurd is, zijn de memschen in de Zandstraat aan het wankelen gegaan. Ze zijn op hoi gejaagd en hebben gezegd, bet moet nu maar uit zijn. De heer De Leux: Uit de woorden van den heer Kaas maak ik op, dat we een openbare school moeten hebben. De heer Marquinie: Dat is ook besloten. Eerst een openbare school en dan eerst over- geven. Ik begrijp niet waarom Ged. Staten nu nog met een onderzoek komen. De heer Machielsen maakt den voorzitter het verwijt, dat hij het onderzoek partijdig gevoerd heeft. De Voorzitter: Dat mag ik niet op my laten zeggen: Burg, en Weth. zijn het hoofd van de openbare school. De heer Machielsen: U wist, wat wij niet wisten. U hebt een fput begaan. De heer De Leux: De voorzitter is op-en-top voor Katholiek onderwijs en tegen openbaar onderwijs, want als de Burgemeester de openbare school kon doen verdwijnen, dan deed ie het. De Voorzitter: De heer Neeteson heeft 13 jaar met mij gewerkt, laat hij eens zeggen hoe ik tegenover de openbare school sta. De heer Neeteson: U betrekt mij in het debat Hiermede wordt van dit punt afgestapt en komt in behandeling het verzoekschrift van H. de Wagenaere om een strook van 3 M. breedte erfpachtstolrrem langs zijn woning, ten einde een overdekte poort te bouwen, waarop gunstig beschikt wordt, mits de te bouwen muur doorgetrokken wordt tot aan het einde der keuken. Verder vraagt Schauwvlieghe erfpachts- terrein voor het bouwen van een woonhuis met stallingen aan de Paardevest naast het perceel van Somers. Ook deze aanvrage wordt onder de gebruikelijke voorwaarden goedgekeurd. Enkele wjjzigingen in de begrootingen van 1931 en 1932 worden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd, waama voorlezing gedaan wordt van een ingekomen schrijven der S. D.- raadfractie voorstellende een commissie voor werkverschaffing in te stellen, waarin naast het college van Burg, en Weth. zitting zul- len hebben een vertegenwoordiger van den Modemen en een van den Katholieken Werk- liedenbond. Namens Burg, en Weth. sprekende, zegt de Voorzitter in te zien, dat een dergelijke Commissie wenscheljk is. Als vertegenwoordiger van den Modemen Bond wordt met 9 stemmen aangewezen de heer J. de Leux, terwijl de heer Van Goethem met 10 stemmen als vertrouwensman van de Kath. Werkliedenvereeniging wordt aange wezen. Van de omvraag maakt de heer de Meijer gebruik om den voorzitter er op te wijzen, dat naar zijn meening de raadsbesluiten niet al tijd juist worden uitgevoerd, b.v. wat betreft het piantsoen aan de Parkstraat. Iedereen was van meening dat de kosten daarvoor uitgetrokken zouden worden afge- voerd en volstaan zou worden met een kleine aanplanting, aanpassend aan de omgeving. De Voorzitter zegt, dat deze aanplanting niet meer dan 300 zal gaan kosten, n.l. 250 voor planten en f 50 aan werkloon. De heeren de Meijer, Verschaffel, Machiel sen en de Leux vinden dit bedrag zelfs te hoog. Ook de heer Marquinie vindt het te hoog en meent, dat men met het planten van eenige boOmpjes volstaan kan. Na lange discussies komt het eindelijk tot een voorstel, waarin belichaamd wordt, dat hiervoor hoogstens 100 zullen mogen be- steed worden, over welk voorstel de stemmen staken. Een volgende maal zal het dus nog- maals ter tafel komen. De heer de Meijer verzocht voorts om te willen Zorgdragen, dat de convocatie-biljetten voor de vergadering zooveel mogelijk 4 dagen v66r de vergadering aan de leden zullen wor den toegezonden. De Voorzitter zegt toe, zooveel mogelijk daarmee rekening te houden, ofschoon de wet- telijke termijn slechts 2 maal 24 uren be draagt. De heer Neeteson komt terug op hetgeen op de vorige vergadering door den heer de Leux gezegd is, naar aanleiding van het plaatsen der leening k 4 percent. De heer de Leux heeft toen n.l. gezegd en de heeren Tak, van Goethem, Machielsen en Sijbel hebben zich daarbij aangesloten, dat het hem verwonderde, dat de heeren, die in financieele zaken beter thuis zijn dan zij, op deze vergadering afwezig waren, zoodat de schih gewekt kon worden, dat alleen de demo- cratische leden verantwoordelijk werden ge steld voor de hoogere rente, die door de geld- schieters bedongen werd. Reeds op de vergadering, waar deze leening ter sprake werd gebracht, heeft hij zijn twijfel uitgesproken of het wel zou gelukken, deze leening a 4 percent onder te brengen. Voorts komt hij terug op het gezegde van den heer Itaas, dat hij misleidend met potlood de namen van andere raadsleden op het be treffende rekest inzake aftrek van zeker per centage der salarissen van gemeenteraden zou geplaatst hebben. Het waren eenvoudig de namen van diegenen, aan wie het adres ter teekening zou worden aangeboden, meer niet. De namen van de heeren de Leux c.s. waren daar zelfs niet bij, omdat van te voren bekend was, dat deze het rekest toch niet zouden tee- kenen. Van misleiding kon dus in het geheel geen sprake zijn. De heeren de Meijer en Verschaffel komen ook tegen deze voorstelling van zaken op. waarvan het gevolg is, dat er zich een vinnig debat ontspint tusschen de heeren Machielsen en de drie genoemde heeren, waarbij dinger gezegd worden, die beleedigend zijn voor de betrokkenen, zoodat de heer Neeteson den Voorzitter meent te mogen attent maken op de wijze, waarop hij de debatten laat voeren^ hetgeen anders toch zijn gewoonte niet is. Gelukkig komt aan het omverkwikkelijk In cident een spoedig einde en valt nadat niets meer ter sprake gebracht wordt den hamer als teeken, dat de vergadering gesloten is. Vragen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe^ Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoordt inslmtsaa en blad vermelden. DE GROENE WEEK TE BERLIJN. Men kan aan de inzendingen op een ten- toonstelling niet met juistheid de verhoudin- gen bepalen die er in de pluimveehouderjj heerschen op het gebied der pluimveerassen, doch vaak kan men er toch wel uit afleiden welke richting den boventoon heeft. In Ber- lijn waren de z.g. vleesch-legrassen het best vertegenwoordigd, vooral de Rhode Island Reds, de Wyandotten en de Plymouth Rocks, terwijl de Leghorns in de minderheid waren Er waren bovendien een zestigtal Bamevel- ders en ook nog vijftien Welsummers, dus deze Nederlandsche bedrijfsrassen vonden ook belangstelling. Dit bleek ook uit een fraaie inzending van bruine eieren door de afdeeling Berlijn der Duitsche Bamevelders Fokkers Vereeniging. Ondanks de malaise schijnt de duivensport nog niet te lijden. Een aantal van zeshonderd postduiven en 240 kroppers naast honderden andere van verscheidene soorten is niet ge- ring. Ook eenden, ganzen en kalkoenen waren goed vertegenwoordigd. Ik sprak reeds over de interessante propa ganda die men voor pluimveeproducten maakte. Een der stands, opgesteld door het proefstation te Oranienburg hij Berlijn, liet allerlei soorten geconserveerd pluimvee zien, vanof kalkoenenvleesch tot gewone soepklp- pen. Ook vleesch-extract om soep te maken Al deze gerechten behoeven slechts even op- gewarmd te worden voor het gebruik, wat dus voor de huisvrouwen zeer gemakkelijk is. Na Denemarken begint dus nu Duitschland ook aan deze nieuwe industrie van kip in bus. Een zeer doelmatige reclame vond plaats in een soort restaurant vlak bij de pluimveeten- toonstelling. Met groote letters stond boven den ingang „Kip en Ei" en in het restaurant werden dan ook alleen schotels geserveerd met kippenvleesch of eieren. Het restaurant was goed bezet en de bediening door de leer lingen eener huishoudschool te Berlijn was voortreffelijk. De spijslijst vermeldde onge- veer twintig gerechten, waarvan gekookte eieren met kippenlever of roereieren met ham flinke schotels gaven tegen den prijs van 80 cent. Voor f 1,30 kon men klezen tusschen kippen-fricass6e met rijst of een halve gebra- den haan met asperges. Dit is de manier om het publiek te leeren pluimvee te gebruiken en in dit opzicht kun nen de huishoudscholen de pluimveehouders flink helpen, evenals de restaurants, als deze er zich wat meer voor interesseeren wilden. Zeer populair in allerlei cafe's en restaurants in Duitschland Is z.g. kippensoep met inleg- sels. Men serveert het in een groote kop en het bevat voorzoover ik zag kippenbouillon met stukjes kippenvleesch en rijst. Tijdens de tentoonstelling had een vergade ring plaats van de Club der Duitsche Pluim- veefokkers. Hier heerschte een uiterst zorg- volle, stemming en hier bleek ook duidelijk de emst der tijden voor de Duitsche pluimvee houders. Het voer is bijna dubbel zoo duur als bij ons en men kan dan ook niet meer con- curreeren tegen de buitenlandsche eieren. Vandaar dat de Duitsche pluimveehouders voor de groote vraag staat: alle kippen op- ruimen, de pluimveehouderij vaarwel zeggen, of weer gaan broeden en door gaan. Ik kan me de bittere stemming zoo goed indenken, vooral ook bij de leiders der bewe ging. Jaren geleden was de productie der Duitsche kippen niet best en nu men door hard werken en studeeren het peil helangrjjk verbeterd heeft, nu gaat het er uit zien of alle werk voor niets geweest is en het goede pluimvee toch geslacht zal moeten worden. Dat de maatregelen die men nemen wilde om de zaak te redden voor de exporteerende lan- den niet gunstig zijn is te begrijpen. Men voelde zelfs niet veel meer voor hooge invoer- rechten op eieren, daar dit toch niet genoeg zou helpen, doch wilde evenals Frankrijk, contigenteering invoeren, dus den invoer stop- zetten. Naast deze strooming die den import van eieren wil tegenhouden is ook nog een andere merkbaar, die zich vooral richt tegen den zwendel met de minderwaardige eieren uit de Oostelijke staten van Europa. De kwaliteit van de eieren uit West-Europa (Denemarken, Nederland en Belgie) werd belangrijk beter geacht dan die der Oost-eieren. Nu schijnt men in Duitschland op dit gebied al heel rare dingen mee te maken en zoo vertelde een der sprekers dat hij in eierenwinkels opschriften gezien had als: „Versche Chineesche Eieren" of ,,Echte Galicische Eieren". Vooral die mop van de versche Chineezen is goed, doch dat men het waagt zooiets te zetten in een win- kel is wel een bewijs hoe geweldig dom het publiek in dit opzicht nog is. Tijdens de vergadering had de voorzitter der Club, Dr von Burgsdorff, een onderhoud met den minister. Hierbij werd krachtig aan- gedrongen op onmiddellijke hulp voor de pluimveehouderij en zoodra de handelsverdra- gen met Italie en Joego-Slavie afgeloopen zijn zullen er wel flinke maatregelen genomen worden tegen den invoer van eieren. Ook over de keuring van geslacht pluimvee is gesproken. Een dergelijke keuring bestaat in Denemarken. reeds en er gaan meer en meer stemmen op ook in Duitschland tot een dergelijke keuring te komen. Mocht een der gelijke keuring komen dan zal dit ook weer zijn terugslag hebben op ons land. Hoe derge lijke maatregelen kunnen ingrijpen bemerkte ik uit een brief van een lezer, die mij schreef naar aanleiding van mijn artikel over den export van kuikens. Hij had dit jaar al be- stellingen voor kuikens uit Belgie, doch kan niet leveren omdat zijn dieren niet op pullo- rum onderzocht waren. Ik heb genoeg ge- waarschuwd om tjjdig tot pullorumonderzoek over te gaan. Men kan het de Belgen niet kwalijk nemen dat zij geen besmette kuikens wensehen te importeeren en maatregelen nemen en in ons land heeft de Georganiseerde Pullorum Bestrijding genoeg gelegenheid ge- boden de bedrijven van pullorum te zuiveren. Dr. TE HENNEPE. voorm. nam. Donderdag 18 Februari 10.55 11.32 Vrijdag 19 12.04 Zaterdag 20 0.30 0.5U Zondag 21 1.15 1.35 Maandag 22 1.55 2.13 Dinsdag 23 2.34 2.52 Woensdag 24 3.12 3.31

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 8