Door Zeeuwsch-Viaanderen in 'tVerledon EEN DUBBELGANGER VAN DEN PRINS VAN WALES. LOOP DER BEVOLKING. GEMEEN TERAAD VAN HOEK. EEN ZWEEDSCHE PRINS TBOUWT TE LONDEN MET DE DOCHTER VAN EEN ZAKENMAN. Prins Lennart, de 22jarige kleinzoon van den Zweedschen koning Gustaaf, die zich ver- leden jaar verloofde met mej. Karin Niss- vaudt, de dochter van een zakenman uit Stockholm, heeft besloten de volgende maand te Londen in het huwelijk te treden. Dit engagement heeft veel opzien gebaard, daar de koning zijn toestemming niet wil ver- leenen. De prins besloot daarom zich in Don- den te laten trouwen, daar hij dit in Zweden niet kon doen, omdat daar een huwelijk zon- der toestemming van den koning niet wettig zou zijn. De prins verlaat Stockholm met zijn bruid, die 21 jaren oud is, tegen het einde van deze week, om den 21sten Februari in Londen te arriveeren. Zij zijn van plan in Londen twee weken te blijven en daarria te trouwen. Daar de huwelijksceremonie zoo eenvoudig mogelijk moet zijn, deelde de prins mede, dat hij alleen voor den ambtenaar van den bur- gerlijken stand trouwt. Alleen zijn vader, Prins Wilhelm, die op het oogenblik aan de Riviera vertoeft, zal tezamen met de moeder, een oom en een tante van de bruid, het huwelijk bewonen. Zijn moeder, die hij zeer liefheeft, verwijlt in New York en al- hoewel hij natuurlijk zeer gaarne wenschte, dat zijn moeder bij het huwelijk aanwezig zal zijn, heeft hij nog geen bericht ontvangen op zijn brief, waarin hij haar zijn voornemens mededeelde. Daar koning Gustaaf mej. Nissvaudt niet als koninklijke prinses wil erkennen, besloot de prins van zijn titel af te zien. Hieruit volgt dat hij en zijn bruid eenvoudig gaan trouwen als mijnheer en mevrouw Bemadotte, hetgeen ook zijn voorvaderen 115 jaren geleden in het zuiden van Frankrijk deden. Na hun huwelijk in Londen zal het jonge pear een huwelijksreis per auto door Europa maken. Gedurende de maand April zullen zij het prachtige kasteel van Mainau, dat 100 ka- mers bevat en op een eiland in het meer van Constanz is gebouwd, voor eenigen tijd be- trekken. Dit kasteel is het eigendom van den vader van den prins, die het van koningin Victoria van Zweden erfde. Het kasteel is gemodemi- seerd en 100 werklieden werken er aan se- dert verleden zomer. Door dit huwelijk komt er een gelukkig einde aan een romantische liefde, die reeds dateert uit den tijd, dat de prins nog een jon- gen was. De beste wenschen van het geheele Zweedsche volk begeleiden hem en zijn bruid op hun levenspad. Prins Lennart studeert aan de Zweedsche landbouwhoogeschool en is van plan, zich na zijn huwelijk aan den landbouw te wijden. De eerste ontmoeting met miss Nissvaudt had plaats in 1925, toen hij op het kasteel van zijn vader te Stenhammer vertoefde. Zijn bruid bezocht gedurende dien tijd haar zuster, die in een naburige villa woonde. Mej. Nissvaudt is een heel mooi meisje met donker haar, dat zeer veel aan sport doet en uitmuntend pa/ard rijdt. Ook zij heeft, even- als de prins, belangstelling voor den land bouw. De prins is goed op de hoogte van de tech- niek. In zijn nieuw huis te Mainau heeft hij centrale verwarming, automatische telefoons, alarm-centrales, en andere modeme inrichtin- gen doen installeeren. Er is een krachtig radio-toestel, dat met alle huizen op het eiland is verbonden, zoo- dat een ieder niet alleen van zijn ontvangst maar ook van de gramofoonmuziek en de theater-opvoeringen, die in dit huis plaats zullen vinden, zal kunnen genieten. Bij het kasteel is een golflink met 18 holes. Dezer dagen stopte voor het grootste hotel van Boedapest een prachtige auto, waaruit een goedgekleede jonge man stapte, die in het hotel kamers besprak voor zichzelf en zijn chauffeur. Tegen den portier van het hotel zeide hij, dat hij door niemand gestoord wilde worden, In het vreemdelingenboek schreef hij zich in als John Marrow, ingenieur, Engeland. In de hal van het hotel wisselde hij nog eenige woorden met een actrice, waama hij zich in zijn vertrekken terugtrok. De actrice vertrouwde hierop aan den portier toe, dat de jonge man de Piins van Wales was, dien zij vaak te Londen van het tooneel af had gezien. Het nieuws verspreidde zich natuurlijk on- middellijk en toen de jonge man eenig uren later, na te zijn uitgerust, beneden kwam, werd hij begroet door een menigte nieuws- gierigen, joumalisten en persfotografen. Van officieele zijde had men besloten, geen be langstelling te toonen en het incognito van den pirns te eerbiedigen tot men officieel van de komst van Z. K. H. op de hoogte zou zijn gesteld. De jonge man bleek zeer onthutst over de groote belangstelling, die hem ten deel viel, doch toen men hem mededeelde, dat men den Prince of Wales kwam begroeten, glimlachte hij en zeide alleen: ,,Ik begrijp het al. Voor de zooveelste maal." Lachend toonde hij zijn papieren, waaruit onomstootelijk bleek, dat men inderdaad John Marrow, den inge nieur, voor zich had en niet den prins van Wales, al vertoonen ook beiden een groote gelijkenis in uiterljjk. (Alle vragen, opmerkingen etc, te zenden aan den heer A. M. WESSELS, Historicus te Goes, die deze rubriek zal verzorgen.) Lotgevallen van de Observanten te Sluis. Een droevig einde voor stichter en klooster. Zoo was dus den grond in Sluis door De Capistrano geheiligd, en met spoed ving men den oouw aan en werd voltooid. De Capistra no bleef echter niet in Sluis. Door Paus Calixtus III werd een veldtocht tegen de Turken ontworpen, daar Mohamed in Europa meer en meer opdrong en zelf Servie was bin- nengevallen. Calixtus Met door geheel Europa een kruistocht tegen hem prediken, vollen aflaat vergunnende ieder, die mee op zou trekken of de tocht met geld zou steunen. Onder de predikermonniken die voor dit doel uittrokken was ook Johannes de Capi strano. Zijn vurige woorden hadden een ge- weldige uitwerking. Duizenden gaven zich op. De Capistrano zelf, trekt in 1456 aan het hoofd eener talrijke heirmacht op en viel op den stoutmoedigen Saraceen aan, die de stad Belgrade door een nauwgezet beleg streng hielden ingesloten. Zesduizend Turken wor den verslagen en al hun krijgstuig laten zij achter. Mohamed zelve ontkomt temauwer- nood en Belgrado is ontzet. De overwinning had plaats op den 6den Augustus. Niet lang daarna is De Capistrano overleden. Hij stierf te Sirmium in de na- bijiheid van Belgrado. Een der Gardiaanen van het klooster was Johannes Brugman. Professor W. Moll heeft tijdens zijn leven een studie gepubliceerd, ROODHEMDEN IN ENGELAND. De Sunday Express onthult het bestaan van een beweging van roodhemden in Enge land. Een van de deelnemers van die bewe ging heeft de Express ingelicht, welke daar- op Scotland Yard heeft gewaarschuwd, dat thans een onderzoek instelt. Het doel dezer roodhemden was, de EngeJschen tot elken prijs uit Britsch-Indie te verdrgjven, hen even- eens te verdrijven uit Noord-Ierland en Egyp- te en arbeidersonlusten uit te lokken in de Dominions en de kolonien. De leiders van de beweging bevinden zich te Bombay en te Haiderabad en zij moeten over groote bedra- gen beschikken. Zij hebben duizenden ponden besteed voor de verspreiding van vlugschrif- ten in het heele Britsche rijk. Agenten van de beweging zijn ook werkzaam in China. Het schrjnt, dat men in Engeland propagandisten gekweekt heeft, die daarna langs wettigen of onwettigen weg naar Britsch-Indie zijn gezonden. De man, die de beweging verraden heeft, verklaart, dat al zijn onkosten vergoed wer- den en dat hij bovendien vijftig pond per maand kreeg. De bedoeling schijnt te zijn, om tegen Juli in alle deelen van het Rijk arbei dersonlusten uit te lokken en dan een opstand in Britsch-Indie te ondememen. Daar schij- nen overal geheime voorraden wapens en mu- nitie gevormd te worden, die bij het aanbre- ken van den grooten dag moeten worden uit- gedeeld. De verklikker wist niet wie er aan het hoofd van de beweging staat. VAN HET KASTJE NAAR DEN MUTJR. Voor den politierechter in Bow-street stond dezer dagen een 21-jarig Russisch zeeman te- recht wegens het zonder vergunning aan land gaan in Engeland. Hij was op 21 Januari uit Belgie in Engeland aangekomen nadat hem verzocht was eerstgenoemd land te verlaten, anders zou hij er, volgens zijn zeggen, 12 maanden gevangenisstraf moeten ondergaan. Hij was, zoo deelde hij mee, in alle landen van Europa geweest en overal had men hem ge- vraagd weg te gaan. Hiji was een Russisch uitgewekene. Zijn moeder was, naar hij zeide, tijdens de Octobereevolutie in Rusland gedood en hij wist niet waar zijn vader was. Voorzoo- ver hij wist had hij geen bloedverwanten. Hij was 7 jaar in China geweest. Hij had een cer- tificaat van den Volkenbond in zijn bezit, te Bern uitgegeven, maar hij mocht er niet mee naar Zwitserland terug zonder een bepaalde aanteekening op dat stuk. Driemaal was hem al vergunning geweigerd in Engeland binnen te komen. Hij, was dan met de eerste de beste boot teruggezonden naar het land waar hij vandaan kwam. Deporteeren naar Rusland ging ook niet, zoo bleek uit een vraag van den politierech ter. Hij bleek een der vele Russische zeelie- den te zijn, die geen land hebben waar zij zich kunnen vestigen. Zelf gaf de man den wensch te kennen naar Nederlandsch-Indie of naar China te gaan. De zaak werd aangehouden. DOOR STRAATVEGERS VERRAST. I Toen vorige week Maandagochtend in de vroegte een groep straatvegers met een straatveegmachine verscheen in Queen's Road te Peckham, een van de hoofdwegen van Zuid-Londen, sprong er eensklaps een man midden op de straat, die een revolver op hen richtte en uitriep: „Wie nog een stap doet is een kind des doods!" De mannen bleven staan, zij zagen een auto voorrijden voor een winkel, de man, die hen tegen had gehouden, sprong in den auto, gevolgd door twee man nen, die elk met een groot pak onder den arm uit den winkel kwamen. Daarop reed de auto weg. Nauwelijks was de auto in gang of een der straatvegers holde een telefoon- cel binnen om de politic te waarschuwen. Klaarblijkelijk hadden de dieven dit gezien, zij stopten even en losten een paar schoten op de telefooncel zonder echter iemand te raken. Het bleek, dat de dieven, vier mannen in avondkleedij, uit den winkel, een zaak van hedrenmodeartiketlen, voor een waarde van 200 a 300 pond gestolen hadden. Als de straatvegers niet op het terrein verschenen waren, zouden zij vermoedelijk heel wat meer hebben meegenomen. VIJFTIENHONDERD DOLLAR ZONDER EIGENAAR. Men schrijft uit Boedapest aan de N. R. Ort. In een tweede kiasse coupe van den snel- trein van Boedapest naar Pricot vond men vorige week onder het Ieder van een der banken in papier gepakt 1500 dollars. Men neemt aan, dat een der reizigers dat geld onder de bank verstopte, met de bedoeling het aan de andere zijde van de grens weer voor den dag te halen. Een gedeelte van het pakje stak tusschen het leer te voorschijn en trok de aandacht van een detective, die tegen het over de grens smokkelen van valuta heeft te waken, die het daarop te voorschijn bracht. Daar er op het over de grens smokkelen van valuta in Hongarije vijf jaar gevangenisstraf staat, meldde zich natuurlijk niemand als eigenaar. De politie beschouwt het geld nu als gevonden geld, wat den Staat ten goede komt. getiteld „Johannes Brugman en het gods- dienstig leven onzer vaderen in de 15de eeuw". In dit werk schetst hij op keurige wijze, de Sluissche Gardiaan, die zoo talentvol spreken kon, zoo dat nog heden ten dage het spreekwoord geld: „hij spreekt als Brugman". Op welk tijdstip Brugman naar Sluis ge- komen is, is niet met zekerheid te zeggen. Het Sluissche archief geeft echter aan dat hij in Nov. 1454 als Gardiaan van het klooster bekend staat, daar hij op 23 Nov. 1454 eenige contracten heeft geteekend. Het is bekend, dat Brugman in Sluis een vroom leven leidde. Een treffend voorval van hem is bekend. Er was een moord gebeurd en ieder riep om wraak. Teneinde aan deze wraakzuchtige stemming een einde te maken, liet hij in een vollen dienst, 't kind van den vermoorden man de hand opsteken en alle wraak afzweren. De vredesticbtenden Gardiaan Brugman deed dit, opdat zijn strijdzuchtige en haatdragende hoorders, door het voorbeeld eens kinds tot verzoening en liefde zouden verwekt worden 122 jaren heeft het klooster te Sluis be staan. Toen trof een ramp n 1. een moorc' op den Gardiaan die het voorspel was van zjn dreigenden ondergang. De Hervorming was uitgebroken en dc beginselen der Hervorming kwamen ook ir Sluis, en hiermede was de val van het Obser vantenklooster aanstaande. Jammer, vreese lijk jammer, dat haar ondergang met bloei moest worden aangevangen. Hadden zich de beginselen der Hervorming zich nu maar op rechte wijze doen gelden maar de zucht naar hervorming, was bij eer groot deel menschen ontaard in een zuciit to losbandigheid. In de bosschen van Vlaanderen hielden zic' sedert 1566 een hoop ruwe en bloedgierige OMGEKOMEN BIJ BRAND. Bij een brand te Brixton, Londen S.W., zijn twee kinderen om het leven gekomen. Een hunner, ©en jongetje| van zeven jaar, was nog door een politieagent uit het brandende huis gehaald, doch is in het ziekenhuis be- zweken. Het andere kind, een jongetje van drie, werd gestikt op bed gevonden. De vader en moeder waren op het dak gevlucht. Zij moesten ook in het ziekenhuis opgenomen worden, waar de man nog alt'jd in levens- gevaar verkeert. De vrouw is nog* zoo van streak, dat men haar den dood van haar oudste zoontje nog niet heeft durven mee- deelen. GRUWELVERHALEN. In Engeland is dezer dagen de gerechtelijke lijkschouwing gehouden inzake den moord op een dertienjarig meisje. Het was een zeer interessant geval. Een man tegen wien een verbijsterende samenloop van bezwarende omstandigheden gold, werd na zijn edgen ver- klaringen ter zitting ongemoeid gelaten en mocht vrij u'it gaan. De formule door de jury aannvaard, was, dat de moord gepleegd was door „een of meer onbekende personen." De merkwaardigheid van het geval zat o.m. hier- in, dat op het lijk een dopje was gevonden van verbandlinnen, dat om een pink van den dader moet hebben gezeten en dat naar am- moniak rook. De man, tegen wien de ver- moedens bestonden, had aan zrjn pink een dragende wond op de plek, die correspondeer- de met de pusvlek in het gevonden verbandje. Bovendien is de man werkzaam in een am- moniakfabriek en voorts werden er op het goed van het meisje kaarsvlekken gevonden, die overeenkwamen met het kaarsmateriaal, ten huize van den man aangetroffen. Zoo was er nog meer. Er waren aan den anderen kant ook aanwijzingen, die zeer krachtig voor zijn onschuld pleitten. Terwijl deze ellendige zaak in Engeland voorloopig onopgehelderd blijft, kunnen de New-Yorksche courantenlezers zich vergasten aan een even afschuwelijke maar waarschijnlijk nog veel cynischer moord, al- daar gepleegd op een meisje van dertien jaar, zekere Maria Rosales. Het lijkje werd, enkel gekleed in schoenen, kousen en een mantel, aangetroffen in een half volgeloopen bad be- hoorende bij onbewoonde kamers. Het kind was gedood door een slag op het hoofd mee een looden pijp. Het vinden van het lijkje volgde op de ontdekking van een briefkaart aan den portier der woning. In potlood stond er op geschreven: ,„Ga naar de bovenste ver- dieping en daar zult ge iets vinden dat u zal verbazen." Daar onder als post scriptum stond nog geschreven: ,„Het is een moord." De briefkaart bereikte den portier niet want aan de post werd zij; onderschept en doorgezonden aan de politie. Het kind werd al twee dagen vermist. Een mogeljjk spoor, dat tot het vinden van den dader zal kunnen leiden, is een versleten valies, waarop een etiquette van een hotel geplakt zit. DE KRANKZINNIGE CANADEESCHE VALLENZETTER. Albert Johnson, de krankzinnige Oanadee- sche vallenzetter, die den 31 en December in een botsing met de politie een agent ver- wondde, tien dagen later 15. uur tevergeefs in zijn woonhol belegerd werd en weer 14 dagen later aan de Rat een agent doodschoot, is thans, naar de Times meldt, voor de vierde maal aan de politie ontkomen, nog voordat deze gevolg had kunnen geven aan haar plan om hem met traangasbommen in zijn hoi te bestoken. Kapitein May, de oud-strijder-vlie- ger, die de politie bij dezen aanval bij moest staan, is wel reeds ter plaatse geweest, maar toen eerst naar Aklavik teruggevlogen met het bevroren lijk van MiMen, den agent, die Johnson bij zijn laatsten slag met de politie heeft doodgeschoten. Toen hij terugkeerde, bleek Johnson uit zijn hoi ontkomen te zijn en in de Poolschemering de vlucht te hebben ge- nomen in het heuvelachtig terrein langs de Rat. De politie meent echter zijn spoor ge vonden te hebben en hoopt hem alsnog in handen te zullen krijgen. De korte dagen in deze Noordelijke streek maken haar het werk bijzonder moeilijk. EEN VALSCHE MUNTERSBENDE GEARRESTEERD. In een winkel te Bermbeck bij Hamburg betaalden twee mannen met twee vijftig pfennigstukken, die den winkelier niet echt schenen. Hij waatschuwde de politie, die de beide mannen arresteerde. De centrale voor valsch geld bemoeide zich met het geval en ontdekte in de Hafenstrasse te Altona een valsche munterswerkplaats, waar nog drie medeplichtigen gearresteerd konden worden. In de woning van een der gearresteerden werden 1100 voltooide en ongeveer 1000 on- voltooide pfennigstukken in beslag genomen. Men verwacht, dat nog meer medeplichtigen gearresteerd zullen worden. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: G. de Vos, dienstbode, O 32 inw., van Zaam- slag. W. L. A. Schute en gezin, controleur, Schel- dekade 47, van Breda. menschen op, die, door de R. K. kerk uit- geworpen en door het reuzenzwaard van Alva bedreigd, omzwierven op wegen, op roof en plundering aasden en zich te buiten gingen, inzonderheid in het verminken van geeste- lijken. Zij werden de boschgeuzen genoemd en waren de schrik des lands. Niet het minst hadden zij zich genesteld tusschen Brugge en Gent in de boschrijke streken van Eecla, Adegem en St. Laurens. Een dier woestaards was zekere Jacob De Meijere, een schoen- maker uit Gent. Zijn naam vooraf werd met angst en ontzetting uitgesproken, als die van een straatroover en moordenaar. Van minstens acht mporden was met zekerheid vastgesteld dat hij de dader was, waaronder ook behoorde die van den laatsten Gardiaan van het Obser- vantenklooster te Sluis. Over dezen moord willen wij iets vertellen. Door wijlen Dr. H. Q. Janssen uit St. Anna ter Muiden is in 1856 in de B jdragen voor Z.- Vlaanderen hiervan iets geschetst. De naam van dezen ongelukkige was Fran- ciscus Penneman, geboren te Gent. Op 14 Sept. 1575 keerde hij van zijn geboortesta naar het Observantenklooster te Sluis terug Hij was onverzeld en ging wandelende, gelijl ie nederige geest zijner orde meebracht. Zij veg leidde langs St. Laurens. In de nabij 'ieid van dat dorp yalt hij op de knieen e bidt. Wellicht Voor een kapel of beeld da laar stond opgericht. Terwijl hij daar in stille eenzaamheid ei 'rome aandacht geknield ligt, hebben d ogen der boschgeuzen hem ontdekt Nauwr jks hebben zj de zekerheid, dat het indei aad een geestelijke is. of de onmenschr rijren hem aan rn iri-h-ndelen he~i op c yreedste w!,'*o. Z:j wr^en hem ter a™r-" ^n de geduchte Jacob de Mejjere, wiens hanc F. Ramsak en gezin, machinist, O 188 inw., (Sluiskil), van Axel. M. M. P. Velleman, dienstbode, P 72 inw., van Axel. A. A. M. Hoomaert geb. De Vooght, zonder, Verl. van Steenbergenlaan 29, van Brugge, B. W. Jurriens, opzichter, van Steenbergenlaan 1, van Brummen. J. C. Seegers, grondwerker, Piersenspolder- straat 32 (Sluiskil), van Wieringen. M. Trevisan, fabrieksarbeider, Oostkade 15 (Sluiskil), van Axel. R. Trevisan geb. Defend, zonder, Oostkade 15 (Sluiskil), van Italie (ambtsh.). N. C. van der Maden, rijksklerk Dir. Bel., Noordstraat 92, inw., van Kruiningen. Jac. van Varik, scheepswerktuigkundige, Axelschestraat 73, van Puttershoek. Vertrokken: C. G. van Neerbos, kantoorbediende, Vloos- wijkstraat 12a, naar Dordrecht. L. Huizinga, verpleegster, Axelschestraat 43, naar 's Gravenhage. C. M. Govers, veldarbeider, P 114, naar Baarland. F. Baumann, dienstbode, Kanaalweg 46 inw. (Sluiskil), naar Duisburg, D. (ambtsh.). M. J. Selis, dienstbode, Schuttershofweg 4 inw., naar Westdorpe. J. A. F. van Rossum, werkman, Dekker- straat 42, naar Amsterdam. E. Hieter, marechaussee, Nieuwstraat 41, naar Zevenbergen. A. L. H. Guilliet, zonder, Dijkstraat 67, naar Breda. Vergadering van 26 Jan., des voorm. 9 ure. Voorzitter Mr. J. A. van Tienhoven. Secre- taris de heer J. Dregmans. Aanw.ezig de heeren J. A. Meertens, P. Scheele, J. Pijpelink, D. J. Jansen, J. Buijze, F. Dieleman en A. Meertens. De vergadering wordt geopend met gebed, bij monde van den heer J. A. Meertens. De notulen van de vorige vergadering wor den zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Ingekomen stukken. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim, waaruit blijkt dat geen geval- len van volstrekt verzuim zijn te vermelden, en het verzuim overigens van weinig beteeke- nis is. Schrijven van den Commissaris der Konin gin in Zeeland betreffende classificatie van de gemeente. Proces-verbaal van gehouden kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Jaarverslag van de vereeniging wetrisico te Amsterdam. Verslag van de Commissie tot werkverrui- ming in Zeeuwsch-Viaanderen. Schrijven van Ged. Staten van Zeeland, houdende bericht van verschuiving van de Kermis te Retranchement. Idem, houdende bericht, dat de vaststelling van de begrooting der gemeente voor 1932 is uitgesteld tot uiterlijk 1 April a.s., terwijl de gemeente kan beschikken over de helft der geraamde bedragen. Idem, houdende goedkeuring der wijziging van de gemeente-begrooting over 1931. Idem bericht van goedkeuring van de reke- ning over 1929. Het kohier van de hondenbelasting voor 1932 wordt zonder hoofdelijke stemming vast gesteld op 378. Verzoek van het gemeentebestuur van Graauw en Langendam, om adhaesie te willen betuigen aan een door haar aan den Minister gericht adres inzake steunver- leening voor het afwerken van vlas van 1931. De VOORZITTER is van gevoelen, dat dit adres voor deze gemeente van geen beteeke- nis is. Hij is tegen het verleenen van adhaesie aan alle mogelijke adressen, en stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer A. MEERTENS vraagt of er geen mogelijkheid bestaat ook een dergelijken steun voor deze gemeente te krijgen. Hij zou wel daaraan mede willen werken, aangezien vroeger veel menschen in deze gemeente daar- in hun brood verdienden, terwijl het nu stil ligt wegens gemis aan rentabiliteit. Het is een kleinigheid om bljjk van belangstelling te toonen. De heer J. A. MEERTENS is mede van ge voelen dat hierin een belang voor de ge meente ligt, aangezien daarmee de gelegen- heid wordt gesteld dat de vlasindustrie weder zou opleven. Vroeger is er veel werk in ge weest. De heer F. DIELEMAN zou er voor zijn, indien het adres bedoeld was voor vlas, dat nog gezaaid moet worden, maar voor vlas van 1931 is het te laat. De heer A. MEERTENS zou willen mede- werken omdat daardoor misschien in de toe- komst iets zal zijn te bereiken. De SECRETARIS licht toe, dat het adres alleen op het oog heeft vlas van vorige oog- sten. Voor 1932 is de subsidie reeds verleend. De heer J. A. MEERTENS zegt, dat de sub sidie is uitsluitend voor hen die hun vlas hier ook geheel laten bewerken, dus niet voor enkel reepen en boken. gewapend is met een Oosterschen bijl, heft zijn hand op en houwt den deemiswaardigen Gardiaan het hoofd af, wiens laatste werk een gebed was. Het lichaam wordt smadelijjk in de gracht geworpen. Na vijf dagen door schaapherders gevonden, werd het daarop met eere in de parochiekerk te St. Laurens be- graven. Zoodanig was het einde van den laatsten opziener over de Sluissche broeders, wiens deugd, geleerdheid en nederigheid in Zeeuwsch-Viaanderen geroemd worden. Drie of vier dagen na de gepleegde schand- daad, werd de bende, die den Gardiaan ver- moord had, 35 man sterk, op den weg naar -E>rugge overvallen. Een der voomaamsten en veroordeelt om den 24sten buiten een der Gentsche poorten levend verbrand te worden. Toen men gereed was om 't vonnis uit te voeren, werd den bevelhebber een brief der boschgeuzen ter hand gesteld, waarin zij mededeelden, dat zij dienzelfden dag weer een Observantenbroeder hadden gevangen, die des morgens in Gent nog de mis had bediend, benevens een Jonkheer Jan Triest. Zij bedreigden, .dat men met deze evenzoo zou handelen, als men met Bosschaart zou loen. Hierdoor werd de rechtspleging opge- ichort, maar des avonds ten 5 ure toch vol- bracht. Het noodlottig gevolg was, dat nu ook de Priester eveneens gedood werd, en veder was het Jacob de Meijere, die daarbij le afgrijselijke rol uitvoerde. Toch waren niet alle Geuzen zoo. Want ^en andere broeder uit het Observanten- dooster, viel, toen hij in Cadzand de mis be- iende, in de handen der Geuzen. Hij werd iet ter dood gebracht, maar voor 600 los- elaten. Wat de brute Jacob de Meijere bstreft, deze werd den 9den Juli van genoemd jaar De heer JANSEN acht het adres van belang voor deze gemeente en kan niet met het voor- stel van den Voorzitter meegaan. De heer DIELEMAN is van oordeel, dat het adres geen zin heeft, wanneer reeds vaststaat dat voor 1932 de subsidie is verleend. De heer SCHEELE acht het hier het paard achter den wagen spannen. De VOORZITTER wijst er op dat het adres enkel graat over vlas van 1931. Met algemeene stemmen wordt adhaesie betuigd. Een schrijven van den raad <jer gemeente Wehl, om adhaesie aan haar adres ter verkrijging van een afzonderljjk Departe- ment van Landbouw. De VOORZITTER stelt aanneming voor kennisgeving voor. De heer JANSEN is voor adhaesiebetuiging. De VOORZITTER wijst er op, dat hetzelfde wordt gedaan door de vereeniging van Neder- landsche gemeenten, zoodat het overbodig is om dat nog eens afzonderlijk voor de gemeen ten te doen. De heer JANSEN is vaffi oordeel, dat het belong van den landbouw gebaat is bij onze medewerking. De VOORZITTER is overigens van oordeel, dat men op de plattelandsgemeenten in de eerste plaats daar te weinig is ingewijd in de werking van de onderscheidene departemen- ten. De heer DIELEMAN acht dit het werk voor de Landbouwmaatschappij. De heer JANSEN is het daarmee niet eens. De heer A. MEERTENS ziet doarin weer een noodzaak voor een afzonderlijken Minis ter met een staf van ambtenaren dat te veel geld kost. De VOORZITTER merkt uit de discussie van de verschillende heeren, dat zij van de eventueele uitvoering een verkeerd begrip hebben. Als zoodanig zou dan alleen een nieuw hoofd worden aangesteld, wiens werkkring onder den afzonderlijken Minister resorteeren zou. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Jan sen, wordt het adres voor kennisgeving aan- genomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de kos- tende prijs per leerling voor het openbaar on- derwijs vastgesteld op f 7,96. Het voorschot voor 1932 voor de bijzondere scholen alhier wordt vastgesteld, voor de school op de Knol op 900, voor die in de kom op f 400. De afrekening voor de bijzondere scholen voor 1929 wordt vastgesteld, voor de Knol op 61,72 en voor de kom op /3,41. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de verzekering voor wettelijk risico voor de gemeente te doen voortduren, waarvan de kosten worden geraamd on f 17,50. H De VOORZITTER wijst er op, dat deze ver zekering destijds werd gesloten met het oog op het gevaar van het gemeentelijk electrisch bedrijf. Dit is thans opgeheven. Strikt geno men is het. idee om de verzekering te hand- haven, niet direct een voorstel van Burge meester en Wethouders, doch meer een zich doen uitspreken van den raad over de al of niet wenschelijkheid van bestendiging der verzekering. Men kan nu het electrisch be drijf weg is het doen doorloopen voor andere mogelijke aansprakelijkheid. De heer A. MEERTENS vindt het niet noo- dig en zou den post laten vervallen. De VOORZITTERHet is alleen een vraag aan den raad. De heer J. A. MEERTENS vond het ophef- fen van het electrisch bedrijf een motief om de verzekering op te zeggen, maar wij von- den het beter den raad daarovec eerst te hooren. De heer A. MEERTENS vindt het een eigen- aardige handelwijze, om dat aan den raad te vragen. terwijl Burgemeester en Wethouders het recht hebben dat zelf te doen. De heer JA. MEERTENS is het daarmee eens, doch de mogelijkheid was niet uitgeslo- ten, dat de raad prijs zou stellen op hand- having daarvan. De heer A. MEERTENS vindt het zeer mooi, dat Burgemeester en Wethouders de eer aan den raad overlaten. De VOORZITTER acht de kwestie op zich zelf zeer onbelangrijk, maar Burgemeester en Wethouders waren niet homogeen en daarom komen we er mee in den raad. De heer J. A. MEERTENS zegt, dat wan neer Burgemeester en Wethouders het zonder meer hadden afgezegd, de heer A. Meertens misschien zou hebben gezegd, dat komt na tuurlijk van J. A. Meertens af, want die is tegen alle verzekering. Met algemeene stemmen wordt de verzeke- ring opgezegd. Verzoek van de vereeniging „Buiten Ver- waehting" te Hoek om een medaille te willen beschikbaar stellen voor de aan staande tentoonstelling voor pluimvee en konijnen, welke zal worden gehouden met de Paaschdagen a.s. De VOORZITTER is er niet tegen, maar er is geen geld en daarom L, het beter het verzoek niet in te willigen. De heer BUIJZE is er voor deze zaak te steunen, teneinde belangstelling tt toonen in het werk van de liefhebbers op dit gebied. Er gaat zoo veel geld weg aan wat fiauwe kul, en bovendien, het is maar een beetje. De heer A. MEERTENS is het daarmee eens, de nood is toch nog niet zoo hoog ge- stegen, dat we daarvoor niet een paar me- gevat tusschen Waarschoot en Eeclo, door een groep boeren, dig jacht op hem gemaakt hadden. Zwaar gebonden voerden zij hem naar het Gravensteem in Gent, alwaar, naar wij dezen zomer nog constateerden, ontsnap- ping haast tot de onmogelijkheden behoorde. De weerwraak bleef niet uit. Na zeer p'g'nlijk gemarteld te zijn geworden, stierf hij op den brandstapel. Men stelde nog al het mogelijke in het werk, om hem met de Roomsche kerk verzoend, na biechtspraak, het leven te doen eindigen. Maar niets was in staat zijn geest te buigen, niets kon hem tot schuldbelijdenis bewegen. Zoo had dan het Sluissche Observanten klooster haar hoofd verloren. Maar een andere macht zou het doen sneven. Wjj be- hoeven de gebeurtenissen niet op te geven, waardoor het protestantisme in Vlaanderen van jaar tot jaar, van maand tot maand in macht en invloed gewonnen had. Ook te Sluis was zij doorgedrongen. De broeders van het Observantenklooster, geschrokken van de vei^ schiliende onheilspellende tijdingen, achten het maar beter bijtijds, vrijwillig te vertrek ken. Net b'c'tijds! Want een week later werd het Convent blootgesteld aan schennis en roof- zucht. Het klooster, dat nu tot niets meer diende, werd in vier deelen verkocht. Van de rente, die op de verkochte panden waren gevestigd. werden gebruikt om daaruit een paar kloos- terbroeders te onderhouden. Het is geen aan- gename bladzijde uit de historie van Sluis, waarmede wij ons nu hebben bezig gehouden. In onze volgende schets hopen wij, nog een roemvolle blad^jde op te slaan, om dan onze tocht door het Zeeuwsch-Viaanderen van het heden en 't verleden voort te zetten. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6