V A E I A. TABAKSBLADEREN ALS KIPPENVOER. BLANKF. ALS HOOFD VAN EEN NEGERSTAM. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. zonder dat een aanval van verstandsverbijste- ring mocht worden aangenomen. Een goede honderd jaar geleden zou het lijk van den man na deze uitspraak In het publiek verbrand zijn, gespiesd op een paal. Deze straf op zelfmoord werd 'in 1823 afgeschaft, waarbij toen bepaald werd, dat een zelf- moordenaar binnen 24 mir na het onderzoek van den lijkschouwer moest worden begraven, en wel tusschen 9 en 12 uur's avonds en zon der Chris telijke ui'tvaartdiensten. In 1882 werd de wet weer gewijzigd, in dien zin, dat de zelfmoordenaar mag begraven worden op het kerkhof, waar hij ook begraven zou zijn als hij een natuurlijken dood gestorven was. De aanwijzingen voor de begrafenis geschie- den in dit geval door den lijkschouwer, met inachtneming van de begrafeniswet van 1880. KOUDEGOLF IN ITALIE. De koudegolf in Noord-Italie hou'dt aan. De lagunen in Venetie zijn zelfs toegevroren. Ongeveer 20 barken en gondels, die in het ijs vastgevroren waren, zijn door de brandweer bevrijd, met een geimproviseerden kleimen- ijSbreker. De temperatuur is verder gedaald. In het gebergte bij Trente valt veel sneeuw, terwijl de temperatuur tot 24 gr. onder nul is ge daald. EEN OPTIMIST. Een lezer zendt aan de N. R. Crt. een knip- sel uit een Duitsche krant waaruit blijkt dat ondanks de slechte tijden nog niet alle humor is uitgestorven. De brief is een gelukwensch van een belastingbetaler aan den directeur van zijn „Finanzamt" op diens verjaardag. Hij luidt „Nadat ik mijn inkomsten-, vermogens-, huishuur-, grond-, bedrijfs-, kapitaal-, honden-, drank-, kerkelijke-, stempel-, auto-, jongge- zellen-, crisis-, crisisloon-, kapitaalopbrengst-, beurs- en schoolbelasting en bovendien mijn premien in de ziekte en invaliditeits-, werk- loosheids-, levens-, vuur- en inbraakverzeke- ring en ten slotte ook mijn verzekering tegen schade aan derden, betaald heto, hijud ik nog precies genoeg over om een postzegel te kun- nen koopen om U, zeer geeerde Heer, met uw verjaardag van harte geluk te wenschen." BLOEDIGE TWIST. Te Dortmund drong Maandagavond de ar- beider Meschzynski in aangeschoten toestand de woning binnen van het echtpaar Baartz. Na een opgewonden woordenwisseling kwam het tot handtastelijkheden, waarbij vrouw Baartz ernstig aan het hoofd gewond werd. Baartz greep daarop een revolver en loste 3 schoten op M., die zoo zwaar gewond werd, dat hij na in het ziekenhuis te zijn opgeno- men, spoedig overleed. JAGER DOODGESCHOTEN. Naar de correspondent van het Soer. Hbl. te Saparoe bericht, heeft te Latu op het eiland Ceram een jachtongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. Een gezelschap jager van Toehaha was naar Ceram overgestoken voor de jacht op wilde zwijnen en herten. Bij het opstellen kwamen twee jagers naast el- kaar te staan met een tusschenruimte van achttien meter. Plotseling vertoonde zich een groot zwijn tusschen deze twee jagers. De een was van plan een oogenblik te wachten met schieten tot het varken hen enkele meters ge- passeerd zou zijn, om zijn buurman niet te kunnen treffen. Maar deze heeft waarschijn- lijk uit zenuwachtigheid, onmiddellijk gescho- ten. Hij schoot het varken mis, de kogel raakte den grond, sprong weer op en trof den anderen jager. De kogel ging door hand en borst en de getroffene was onmiddellijk dood. TROMMELVLIEZEN UIT ZILVER. In de oorenkliniek te Weenen zijn proefne- mingen met zilveren vliesdunne plaatjes die in plaats van de gescheurde echte trommel- vliezen in de ooren worden gezet, volkomen geslaagd. De patienten konden niet slechts weer goed hooren, maar ook jarenlange ont- stekingen genazen door de antiseptische wer- king van het zilver. De kunsttrommelvliezen hebben het eenige nadeel, dat ze om de drie maanden moeten worden vemieuwd. EEN GEHEIMZINNIG HUWELIJK OP ZEE. Een romantisch huwelijk aan boord van een sleepboot heeft in Engeland plaats gehad. De bruidegom was kapitein van 'n Noorsch stoomschiip. Zijn bruid, een mooie Deensche, was te Rotterdam zoogenaamd als stewardess bij hem aan boord gekomen en zij voeren naar Swansea. Daar lieten zij/ een geestelijke uit Cardiff komen en zij huurden een Sleepboot voor de trouwpartij. Zij moesten buiten de drie-mijlszone gaan, daar de geliefden niet over de noodige papie- ren beschikten voor een Engelsch huwelijk. Men verrichtte de pledhtighedd volgens, de Noorsche gebruiken. In het donker, terwijl de lichtjes van Swansea romantisch in de verte fonkelden en er een sneeuwnatte wind woei, werden de kapitein en zijn tijdelijke ..stewardess" man en vrouw. Na deze plech- tigheid keerde het gezelschap naar de kust terug om de gebeurtenis rustig te vieren. Allen, die aan de treuwplechtigheid had- den deelgenomen, moesten zwijgzaamheid be- loven. Den volgenden dag heeft de Noorsche kapitein zijn vrouw in den trein naar Londen gezet, vanwaar zij zioh per schip naar Dene- marken zal begeven. 's Avonds vertrok de kapitein met zijn schip naar Marseille. DRAMA IN DE DANSZAAL TE WARSCHAU. In een dansschool te Warschau, waarin een Joodsch gezelschap bijeen was, heeft eenver- schrikkelijk incident plaats gehad. Een slechts. schaarsch gekleede met bijl en revolver ge- wapende man versoheen plotseling in de danszaal en begon onder het schreeuw^n van: ,,Ik maak de Joden van kant", te schieten en te slaan. In de danszaal ontstond een wilde paniek. Enkele personen sprongen uit de op de eerste verdieping gelegen danszaal op straat. De indringer ging, nadat hij een meisje had gedood en een tweede emstige verwondiingen had toegebracht, terug naar zijn onder de danszaal gelegen waning om zich daar te verbergen. De politie arresteerde den man, die nog poogde zich met zijn bijl te.verdedi- gen. Hij is een werklooze monteur. Hij' ver- klaarde, „slechts rust te hebben willen bren- gen" in de dansschool, daar hij door het lawaai baven zijn hoofd van het dansen niet had kunnen slapen. EEN KERK INGESNEEUWD. De sneeuwval en de plotselinge hevige vorst in den Balkan, hebben in Joego-Slavie groote verkeersstoringen veroorzaakt. Bij Brod aan de Save, kwam de sneltrein naar Belgrade in botsing met een buurttreintje, waarbij een aantal wagons werd beschadig en eenige reizigers werden gewond. Een eigenaardig ongeval deed zich voor in het dorpje Jur, in Slavonie. Toen het halve dorp in de kerk bijeen was ter bijiwoning van een zielenmis, werd de kloosterkerk plotse ling door een lawine bedolven. De sterke muren, die nog uit de Middeleeuwen stammen, hielden den druk van de sneeuwmassa Uit. Nadat de andere bewoners van het dorp tien uur achter elkaar hadden gewerkt, was het kerkgebouw voldoende uitgegraven om de kerkbezoekers te bevrijden. ALCOHOLSMOKKELAARS. Men is een groote smokkelbeweging van Kopenhagen naar Malmo op het spoor ge komen. Een bekende Deensche smokkelaar heeft gedurende een jaar alcohol naar Malmo gesmokkeld door deze te bergen in accumu- latoren, welke alleen met dat doel vervaar- digd werden. Niet alleen naar Malmo zond hij zijn waar, doch hij had ook afnemers te Helsingborg en Landskrona. Men schat zr'n verdienste in het afgeloopen jaar op ten min-" ste Kr. 40.000. 15.000 MARK GEROOFD. Vrijdagavond om half acht drongen 3 ge- maskerde jongeldeden de Rheinische Energie A.G. te Keulen-Deutz binnen. Met pistolen bedreigden zij den alleen aanwezigen kassier, bonden en blinddoekten hem, waarna zij hem in een hoek neersmeten. Vervolgens beroof- den zij de kas van een bedrag van ongeveer 15.000 mark. Over de daders is tot dusverre nog niets bekend. EEN VOOI4DBELIGE LUNCH. Te Adelaide in Zuid-Australie heeft iemand die een lunch van 90 cent gebruikte, in een oester een pare! gevonden ter waarde van 425 gulden. De eigenaar van het restaurant, die de lunch had opgediend, zeide, dat hij al vijftig jaar lang oesters openmaakte, doch nog nooit voor dezen er een had opengemaakt waarin een parel gevonden werd. HEVIGE SNEEUWVAL IN PERZIE. Reuter meldt uit Teheran, de hoofdstad van Perzie, dat de verbindingen met deze stad geheel ontwricht zijn tengevolge van 3 weken sneeuwval. De wegen zijn onbegaan- baar. De Europeesche post via Rusland en die uit Resht komen niet aan; de andere post- diensten zijn gedesorganiseerd. BURGERWACHT TEGEN INBREKEIIS. De bewoners van Campdenstreet in het W. van Londen zijn, naar de Daily Express ver- neemt, verontrust door een merkwaardig aan tal brutale inbraken en rooverijen, welke de laatste paar maanden hebben plaats gehad. Niettegenstaande de uitgebreide voorzorgs- maotregelen van de steeds waakzame politie, zijn de misdadigers die daar opereeren er in geslaagd, bijna onder den neus van zes in burger gekleede rechercheurs een huis bin nen te dringen en er hun slag te slaan. Van de door de inbrekers gekozen huizen is er een viermaal ,,bezoeht", een ander drie- maal, telkens als de bewoners het voor enkele oogenblikken hadden verlaten. De bewoners der straat hebben thans een comite van afweer uit hun midden gekozen, dat iederen nacht, vergezeld van een paar waakhonden, op gezette tijden de ronde doet. Het zwakke geslaght verleent medewerking, door aan de ramen de wacht te betrekken. Een der bewoners, bij wie reeds tweemaal was ingebroken, kreeg den lumineuzen inval, speciaal geconstrueerde stalen ramen te laten maken met een stalen latwerk voor het glas, waarna hij zich met 'n gerust hart ter ruste begaf. De inbrekers drukten echter het glas eenvoudig in, lichtten de sluitpen uit het raam en wisten zich met ongeveer duizend gulden aan juweelen uit de voeten te maken. De bewoner geeft den strijd echter niet op en is thans bezig hangsloten aan zijn ramen aan te brengen TOT DE GALG VEROORDEELD. Mevrouw Winnie Ruth Judd, bijgenaamd de „fluweelen tijgerin", die te Phoenix (Arizo na) ter dood is veroordeeld, is een 27-jarige kleine blonde vrouw. Haar vader was presi dent, haar man dokter. Na een bespreking van twee uren heeft de jury het schuldig uitgasproken aan moord op twee harer vriendinnen, wier lijken zij in een koffer naar een plaatsje aan de kust verzond. Toen zij de uitspraak, in de late avond- uren, hoorde, merkte men niets aan haar, zij gaf geen teekenen van aandoening. Zij hoorde zonder met de oogleden te knippen, haar oor- deel, stapte trotsch naar haar eel, waar zij voor den spiegel ging staan en haar gezicht poederde. Den volgenden dag echter was zij teroeer- geslagen, daar zij er van overtuigd was, dat de beul op haar wachtte. Gisteren nog sterk, toonde zij heden groote opgewondenheid en vroe/g inlichtingen omtrent de mogelijkheid nog in hooger beroep te gaan. De beide moorden werden door de jury af- zonderlijk behandeld. Als het haar dus ge- lukt in hooger beroep vrij te worden gespro- ken voor den eersten moord, zoo wordt zij voor den tweeden moord veroordeeld. Paul Schenck, haar hoofdverdediger, ver- klaarde, dab zij krankzinnig moet zijn, daar er niemand ter wereld te vinden zou zijn, die zijn doodvonnis zonder eenige blijken van emotie zou kunnen aanhooren. Hij beriep zich bij haar verdediging dan ook op krankzinnigheid en zelfverdediging. De datum voor de voltrekking van het von- nis is vastgesteld, doch men neemt aan, dat deze nog wel zal worden veranderd, omdat mevrouw Judd wel in hooger beroep zal gaan. Men is overigens bevreesd, dat mevrouw Judd de hand aan zich zelf zal slaan en heeft daarom de bewaking verdubbeld. EEN SCHRIKAANJAGENDE V OORSPELLING. Het jaar 1932 zal volgens een bekend Zweedsch geleerde ,,het jaar van de koude" zijn. Deze alarmeerende voorspelling is ge- baseerd op een studie van den golfstroom en komt van een zeer bekend meteoroloog, ver- bonden aan het Zweedsche Meteorologisch Instituut. Deze geleerde zegt verder: De tem peratuur in 1932 zal bijna precies gelijk zijn aan die van 1929. Er wacht ons dus een koud voorjaar, een natte en koude zomer en een gematigde herfst. Deze voorspelling is geba- seerd op een bestudeering van den loop van den golfstroom, aan welke studie de meteoro loog zich sinds eenigen tijd gewijd heeft. Volgens den geleerde den heer Sanstrom is de loop van den golfstroom in den herfst 1931 precies gelijk aan dien van het einde van 1928 en de invloed, dien dit verschijnsel op de temperatuur heeft, is ook precies ge lijk aan dien, die in het jaar 1928 werd opge- teekend. De heer Sandstrom beweert, dat hij zonder twijfel de volgende wetten heeft kun nen vaststellen: Als de golfstroom op de hoogte van de Zuidkust van Greenland en op de breedte van New York en Boston warm is, daalt de temperatuur in het Zuiden van Euro- pa. Als de warme stroom blijft op de hoogte van de Lofodden aan de Noordzeekust van Noorwegen, wordt het in geheel Europa war mer en als de golfstroom zijn weg voortzet tot aan Franz Josephland in den Poolcirkel, zal geheel Europa kouder worden. Zoo was het ook het geval in den afgeloopen zomer. De golfstroom zegt de heer Sandstrom ver(jer beweegt zich langzaam voort in de richting van IJsland en dit moet een tem peratuur tengevolge hebben, gelijk aan die van 1929. Het is echter mogelijk, voegt hij er aan toe, dat de inwerking op de temperatuur een weinig minder hevig is, dan in den kou- den winter van 1929. De meteoroloog komt aan het slot van zijn betoog echter met een korte beschouwing, die een beetje blijdere boodschap voor 1932 voorspelt: het is onmo- gelijk, zegt hij om absoluut zeker te zijn van deze voorspellingen, want nooit weet men precies, wat Moeder Natuur met ons voor heeft. Laten we dus hopen, dat hoewel wij de meeste achting hebben voor het werk van dezen Zweedschen geleerde, zijn voorspel lingen, wat betreft het aanstaande voorjaar en den zomer, niet bewaarheid zullen worden. DE AVONTUREN VAN EEN OOSTENRIJKSCH HUZARENOFFICIER. Wie met den trein reist van Jeruzalem naar Cairo, kan het treffen, dat hij in het restau- ratierijtuig bediend wordt door een oberkell- ner, die opvalt door zijn aristocratische trek- ken en manieren. De man is ook niet voor het kellnersberoep geboren en is een Oostenrijker van zeer goede familie. In den oorlog was hij luitenant bij de huzaren en werd tweemaal gewond. Na den oorlog kwam de inflatie en verdween zijn heele vermogen als sneeuw voor de zon. Hij kreeg een baantje bij een bank, doch deze werd opgebeven en toen nam hij dienst in het Spaansche leger, dat tegen de Rifkabylen Vocht. Daar beviel het hem echter niet best en hij vluchtte naar Lissabon, waar hij als havenarbeider zijn brood verdiende. Van Lis sabon kwam hij in Cairo terecht. Daar vond hij werk in een Engelsche tabaksfabriek. Een van de directeuren nam hem mee naar den Soedan, als hoofd der bedienden, maar de Engelschman stierf aan malaria en weer moest onze Oostenrijker naar iets anders om- zien. Hij werd inspecteur van een scheep- vaartmaatschappijtje op den Nijl en kwam ten laatste in het restauratierijtuig terecht. Deze betrekking schijnt hem nog het beste te be- vallen, niet het minste, omdat hij zijn moeder in Weenen nu geregeld geld kan sturen. UIT HET LEVEN VAN WRIGLEY. De man die de wereld leerde kauwen en... er schatten mee verdiende. William Wrigley, de overleden kauwgummi- koning, werd 30 September 1861 te Philadel phia geboren. Hij begon zijn loopbaan als koopman in de zaak van zijn vader. In 1891 ging hij naar Chicago en begon een fabriek van kauwgummi en tegelijkertijd een winkel, waar het product werd verkocht. Zijn ideaal kauwgummi op groote schaal te fabriceeren, wist hij binnen korten tijd te verwezenlijken. Hij maakte kauwgummi met allerlei lekkere smaakjes, als: perzik, peer, sinaasappel, ra- dijs, viooltjes, kruisemunt enz. Het duurde niet lang of hij was koning op zijn terrein. Reeds in 1911 kon hij, de eenige malen mil- lionruair zijnde kauwgummifabrikant, de rub- berplantages van de Zeno Mfg. Co. koopen en door zelf de noodige rubber te fabriceeren werd hij onafhankelijk van de wisselende rub- bermarkt. Wrigley's geweldig succes in zaken is behalve aan geluk voor een groot deel te danken aan zijn ongewoon handige manier van reclame maken. Oorspronkelijk was kauw gummi slechts een gewoon genotmiddel en zoo als meer met mode-artikelen het geval is, de liefhebberij er voor begon snel af te nemen. Wrigley was toen zoo handig zijn reclame zoodanig te maken, dat men zijn kauwgummi als een soort van geneesmiddel ging beschouwen. In allerlei brochures en pamfletten beschreef hij in sterk overdreven termen de waarde van zijn product voor de gezondheid van den mensch. Het was „het" middel tegen verkoudheden, het hield de tan- den rein enz.... Hij werd een der rijkste lieden van Amerika. Volgens de bladen is hij overleden aan een acute verstopping. Men becijfert dat Wrigley in ongeveer 20 jaren meer dan 60 millioen dollar aan recla- me-doeleinden heeft ten koste gelegd om de wereld in 30 verschillende talen te leeren kauwen". In het Verre Oosten, Japan, China, Indie, de Philippijnen zoowel als in Europa, proef- den duizenden van de gratis pakjes Wrigley's kauwmateriaal en leerden kauwen. In de eerste dagen van zijn bedrijf kon een pakster per dag 12 doozen kauwgom afleveren" thans produceeren de machines in Wrigley's fabriek 10.000 doozen in elke 20 minuten. Per jaar koopt de wereld voor 75 millioen aan kauwgom. Nadat hij er in geslaagd was de heele wereld een Amerikaansche gewoonte aan te leeren, kocht Wrigley, die intusschen multi- millionnair was geworden, het eiland Catalina bij de kust van Califomie gelegen. Hij liet er een sprookjespaleis bouwen en groote par- ken aanleggen. Hij had met dezen koop nog een buitenkans. Er werd n.l. vastgesteld dat het eiland buitengewone zilver- en loodlagen bevatte. Wrigley kocht Catalina in 1919 voor nog geen millioen dollars en hij weigerde het onlangs te verkoopen voor 15 mlillioen dol lars. Intusschen had hij door de exploitatie van het eiland reusachtige winsten behaald. Behalve het paleis op Catalina liet Wrigley te Chicago een wolkenkrabber bouwen, waar zijn kantoren gevestigd zijn. Als commissaris van een aantal belangrijke banken, mijnen en groote industrieen, is Wrigley een van de be- heerders van de Amerikaansche markt ge- weest. Hij interesseerde zioh ook voor de film-industrie,, waarin hij veel geld had ge- stoken. Wrigley was een der populairste geldmag- naten in Amerika. Hij vertelde altijd gaame, dat hij van geringe kom-af tot fabelachtigen rijkdom was gekomen. Het is inderdaad een feit, dat hij eens als jongen van 11 jaar van huis wegliep en korten tijd zijn kostje poogde op te halen met den verkoop van kranten. Maar zijn vader liet hem terugbrengen en zette hem aan het werk. Wrigley had een robuste gezondheid, welke hij, onderhield door matig leven en sportbeoefening. Hij was in zijn jeugd een groot zwemmer, die in wed- strijden medailles won. Jarenlang leverde hij dageiijks een bokspartijtje met zijn instruc- teur. De bladen zeggen, dat hij nooit een dag van zijn leven ziek is geweest. In den Amerikaanschen staat Pennsylvanie heeft men bij wijze van proef kip pen gevoe- derd met tabaksbladeren. De resultaten waren verrassend; de dieren ondervonden er niet alleen geen schadelijke gevolgen van, doch werden zelfs krachtiger en gezonder, terwijl de kuikens beter groeiden en meer vleesch aanzetten. Het weerstandsvermogen tegen ziekte nam sterk toe, waardoor de hoenders minder verzorging noodig hadden. De gunstige uitwerking moest blijkens uit- voerige proeven ook werkelijk aan de nicotine worden toegeschreven en niet aan andere be- standdeelen der tabaksbladeren. Het schijnt, dat de nicotine de spoelwormen doodt, waar- van de hoenders zooveel te lij|den hebben. Het is bekend, dat rooken door kleine jon- gens hun groei belemmert hoe is het dan mogelijk, dat kuikens juist sneller groeien? Het verschil is, dat bij het rooken de prikkel van de nicotine wordt overgebracht door het bloed en de zenuwen, terwijl bij het eten van tabaksbladeren de nicotine slechts als een in- wendig desinfectiemiddel en weinig of niet in het bloed wordt opgenomen. De smaak van het vleesch en de eleren der kippen worden dan ook niet beinvloed door het voederen met tabaksbladeren. DE BLAUWE WIMPEL. Niet alleen Engeland en Frankrijk trachten den blauwen wimpel te veroveren door den aanbouw van snellere passagiersschepen, ook Amerika gaat meedoen. In Amerikaansche scheepvaartkringen be- staan emstige plannen, om de moederschepen voor vliegtuigen „Lexington" en Saratoga", elk met een waterverpla/atsing van 44.000 tons, van de Amerikaansche regeering aan te koopen, met het doel deze schepen voor den transatlantische dienst te doen verbouwen. Het inbouwen van een groot aantal luxe hutten zal niet al te hooge kosten eischen. Men verwacht, dat beide schepen, na den ver- bouw tot passagiersschip ongeveer 30 zeemijl per uur kunnen loopen, waarmede de over- tocht naar Europa in slechts vier dagen zou volbracht worden. Bovendien zouden de 270 meter lange sche pen met een breedte van 32 meter voor dit doel ingericht een groot aantal passagiers kunnen vervoeren. In Amerika is men er zeker van, met deze schepen den blauwen wimpel te kunnen veroveren. EEN INSTRUMENT OM HARING OP TE SPOREN. Omtrent het trekken der trekvisschen, waartoe de haringen behooren, heeft men in de Noordzee nog weinig onderzoek gedaan. Men weet ongeveer welken weg de haring- scholen nemen, maar om op een oogenblik vast te stellen, waar zich groote zwermen bevinden, is heel moeilijk vast te stellen. Het kost dikwijls de grootste inspanning, de plaatsen te vinden en het komt niet zelden voor, idat de visschers onverrichter zake in de haven terug komen. Nieuwe onderzoekingen hebben aange- toond, dat de haringzwermen slechts daar te vinden zijp, waar een bepaalde plantensoort aanwezig is, welke aan de haringen het voed- sel verstrekt. Prof. A. C. Hardie te Hull heeft na langdurig onderzoek een toestel uit- gevonden, waarmee men het planktongehalte van het water kon vaststellen. Het bestaat uit een soort van net van fijne mazen, dat men een tien minuten door het water moet voortsleepen. Haalt men het net daama op, dan kan men er den toestand van het water uit te weten komen. Blijkt het be paalde plankton niet voldoende voorhanden, dan zijn er ook geen haringen. Een groot aantal Engelsche haringschepen hebben proe ven genomen met het volgende resultaat: wees de voorraad plankton in het toestel 500 tot 1000 dan ving men gemiddeld 11 vat haring; bij een voorraad van 10.000 tot 20.000 beliep de vangst ongeveer 15 vaten; bij 20 30.000 en meer over de 40 vaten. Uit dit resultaat blijkt ook de mogelijkhejd van een voorspelling, Als men eenige weken voor het gewoonlijk verschijnen der haringen in de geschikte gebdeden het gehalte van het water onderzoekt, kan men uit het resultaat den vermoedelijken weg der haringen voor- spellen. Een officieel briefje heeft groote opschud- ding en tegelijk vreugde gebracht in het be- scheiden huisje van een gepensionneerd spoor- wegambtenaar en zijn vrouw te Duisburg. De brief was afkomstig van den Britschen com missaris in een district aan de Goudkust, die aan de oude menschen nieuws bracht over hun zoon, Wilhelm Knoog, dien zij sedert 29 jaar verloren waanden, omdat zijn schip toen bij de Goudkust verging. De oude heer Knoog, wiens oogen slecht zien, kon den brief maar moeilijk lezen, doch dank zij hulpvaardige vrienden kon het echt paar zich den inhoud eigen maken. Die was trouwens wonderlijk genoeg. Het bleek, dat de verloren gewaande zoon in Afrika carriere had gemaakt. Toen zijn schip verging was hij aan land gespoeld en doelloos had hij zich op weg begeven naar het binnenland. Na een wekenlangen tocht, waarbij de jongeman zich maar heel spaarzaam en slecht kon voeden van hetgeen de natuur opleverde, kwam hij bij een negerstam terecht, de Mutasari geheeten. Hij werd daar vriendelijk ontvangen en trad na eenige jaren in het huwelijk met de doch- ■ter van het stamhoofd. Toen het stamhoofd overleed was het de Duitscher Knoog, die tot zijn opvolger werd gekozen. De stamleden noemden hem vol bewondering hun „blanke vorst". Eenigen tijd geleden nu heeft een Britsche expeditie het gebied der Mutasari's bezocht en toen vond men daar tot zijn groote verba- zing een blanke als hoofd van een zwarten stam. Koog had zijn Duitsch vrijwel geheel vergeten en kende ook nog maar heel weinig van het zeemans-Engelsch, dat destijds tot zijn taalschat had behoord. De taal van zijn stam daarentegen was hij volkomen meester en met behulp van een tolk vertelde hij aan de Engelschen zijn wonderlijken levensloop, waarvan het verhaal thans ook de beide oud- jes in Duitschland heeft bereikt. ORIGINEELE TESTAMENTEN. Engeland is het land der origineele testa- menten en daarom hoeft het geen verwon- daring te baren, dat voor het eerst uit En geland het bericht komt, dat de jomgste uit- vinding, de klankfilm, in dienst van zonder- linge testamenteurs is gesteld. Een fabrikant te Birmingham heeft voor het eerst dit denk- beeld verwezenlijkt. Hij| heeft van zichzelf een geluidsfilm laten maken, welke film voor- loopig vedlig in de brandkast van zijn notaris wordt bewaard. Maar na zijn dood zullen alle personen, die bij de opening van zijn testa ment anders zouden worden uitgenoodigd, thans een invitatie ontvangen, om een film- opvoering bij te wonen. Daartoe is voor ieder reeds bepaald, waar en hoe precies hij of zij te zitten heeft. Want als de kamer donker is gemaakt en de film wordt gedraaid, zal de overledene op het witte doek verschijnen en een toespraak tot zijn nagelaten betrekkingen houden. Daarbij zal hij, elk afzonderlijk toe- spreken en hij heeft zich bij de opname van de film gewend tot figuranten, die de plaat sen van de personen innamen, die werkelijk toegesproken zullen worden, als de testa- mentsfilm wordt vertoond. De dierbare bloed- verwanten zullen dus zien, hoe de doode tel kens een van hen aankijkt en toespreekt. Van uit het graf zal hij het doopceel van de dier- baren lichten, hun kapittelen en wijze lessen geven en him al dan niet iets nalaten en dit motiveeren. En dan verschijnt, eveneens op het witte doek, de notaris en toont het ge- schreven testament,, dat aan alle wettelijke eischen voldoet. Daarna maakt de doode een laatste bulging voor zijn auditorium en het licht gaat weer op. En dan vertcont de notaris thans in leven- den lijve het inderdaad volgens de regelen der wet opgestelde en geschreven testament, zoo- dat er tegen het filmtestament niet kan wor den geprotesteerd. Maar goed, dat de dierbare betrekkingen het van te voren weten. Zij, die zoo veel op hun kerfstok hebben, dat ze toch zeker kun nen zijn, niets te zullen erven, kunnen weg- blijven en hoeven er niet bij te zijn, als de doode tot hun leegen stoel spreekt en hun zondenregister voordraagt. EEN SLANG ALS OORLOGSGOD. In Nigeria worden de pythons vereerd on der den naam van Ogidia, d.w.z. oorlogsgod. Deze godheid heet op bepaalde tijden in den priester te varen; deze spreekt dan in een an der dialect en voorspelt oorlogen, ongelukken en andere gebeurtenissen, die door offers kunnen worden afgewend! Om door Ogidia bezeten te worden, gaat de priester een week lang in de modder der rivier liggen; hij eet niets, doch drinkt af en toe groote hoeveel- heden sterken drank. De Ijaw, die de oudste bewoners van Nigeria zijn, gelooven, dat de pythons de geesten herbergen van de zonen van Adoema, die zelf een python en het hoofd der watergeesten is. Vrouwen mogen zijn naam dan ook niet uitspreken en evenmin zijp tempels binnen- treden, doch zij kunnen wel met hem in het huwelijk treden. Op een bepaalde plaats aan den oever der rivier bouwt de vrouw dan een hut, waar zij blijft, tot de geest van Adoema in haar vaart. Dan begint zij te dansen, waar bij zij de bewegingen van de kronkelende pythons nabootst. Deze dans duurt soms drie tot vijf dagen en in dien tijd mag de vrouw geen water drinken,- Als zij aangenomen wordt als de vrouw van Adoema, moet zij in het vervolg de nabij(heid van mannen verntij" den en op den zevenden dag, wanneer Adoe ma haar bezoekt, blijft zij in haar hut en mogen zelfs de vrouwen, die haar bedienden, niet in haar tegenwoordigheid komen. In de omgeving van het Victoria Meer vindt men een ander centrum van de slangen- vereering. Te Boeda in Zuid-Oeganda worden heilige koeien gehouden om melk te leveren voor de pythons in den tempel. Vele Afrikaansche stammen houden een slang als totemdier; ze krijgen geregeld melk en eieren en op bepaalde tijden van het jaar speciale offers van geiten en zelfs ossen. Het bloed van offerdieren wordt aan de slangen gegeven, doch het vleesch wordt door het volk opgegeten. Er worden door de priesters of priesteressen tot slot vreemde dansen uitge- voerd in de huid van het offerdier. In geheel Afrika gelooft men aan een regenboog-slang, volgens den naam dus een veelkleurig dier; het schijnt gewoonlijk gezien te worden na een regenbui en altijd in of bij water. COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING „2EEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 16 Februari 1932. Goudreinetten 7 tot 10 ot.; Spruiten 5 tot 9 et.; Witlof 6 tot 13 ct.; per K.G. Knolselderij 3 ct.Savoye-kool 3 tot 4 ct.; Roode kool 2 ct.; per stuk. Prei 8 tot 17 ct. per bos. Eieren 3,40 tot 3,50 per 100 stuks. 18 Februari. TER NEUZEN. 4e Winterlezing in de Geref. kerk. 19 Februari. ZAAMSLAG. Aanbesteding afbreken en bouwen schuur en huis en bouwen landbouw- schuur. Architect A. P. Wisse. POORTVLIET. Veiling beestiaal en land- bouwinspan. Notaris Van de Velde. 20 Februari. AXEL. Openbare vergadering van de gew. afd. Zeeuwsch-Vlaanderen v. d. Chr. B. en T. Bond, in de landbouwschool. TER NEUZEN, Staalfabriek. Veiling huis- houdelijke- en andere goederen. Deurwaarder Huineman. 23 Februari. TER NEUZEN. Veiling landbouwers- en voermansinspan. Notaris Callenfels. 23 en 24 Februari. THOLEN. Veiling, beestiaal en landbouw- gereedschappen. Notaris Van de Velde. 24 en 25 Februari. KATTENDIJKE. Veiling landbouwersinspan. Notaris M. Oele Jz. Voor Ter Neuzen: 15 Febr. Eng. s.s. THE MARQUIS, 353, ijzer, Millom. Van Ter Neuzen: 15 Febr. Eng. s.s. THE MARQUIS, 353, ledig, New-Castle. Voor Sas van Gent: 15 Febr. Eng. s.s. MAGRIX, 124, ledig, Antwerpen. Voor Gent: 15 Febr. Eng. s.s. OALCARIA, 224, pekkolen, Londen; Eng. s.s. PANDION. 999, stukg., Manchester; Eng. s,s. OXBIRD, 112, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. MONKVIL- LE, 234, ledig, Guernsey. 16 Febr. Eng. s.s. ASHTREE, 798, ledig, Londen; Eng. s.s. PASS OR BRANDER, 205, walvischtraan, Londen; Noorsch s.s. GUL- NE1S, 695, ledig, Londen; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ledig, Ipswich; Eng. s.s. ZEA LOUS, 1431, ledig, Charlestown; Duitsch s.s. PATRIA, 2415, bout, Moermansk; Eng. s.s. DOROTHY ROSE, 946, ledig, Rouaan. Van Gent: 15 Febr. Eng. s.s. CHATWOOD, 1557, ledig, New-Castle; Eng. s.s. CALCA- RIA, 224, ledig, Antwerpen; Noorsch s.s. GUDRIA, 748, ledig, Londen. 16 Febr. Eng. s.s. TRENTWOOD, 369, ijzer, Middlesborough; Estl. s.s. ELLIND, 1691, ijzer, Swansea; Eng. s.s. CARNALEA, 233, fosfaat, Dunark; Eng. s.s. MTDDLEHAM CASTLE, 2899, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. CARICKMOCROSS, 337, fosfaat, Finit; Eng. s.s. TEESWOOD, 416, ijzer, Middlesbourough; Eng. s.s. BRIGHTSIDE, 189, fosfaat, Londen; Eng. s.s MAURICE ROSE, 946, ijzer, Swan sea; Eng. s.s. GANNET, 731, fosfaat, Londen; Eng. s.s. GWENTGATE, 887, ijzer, Newport. Amsterdam, 17 Febr. 1932. Vreemd Bankpapier. Londen Duitsch Franseh Belgisch Bieden Laten 8,50 8,57 58,50 58,70 9,70 9,80 6,88 6,95

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3