DE ZWARTE LIEVE VROUW QKMENSDE BERICHTEN. KECHTSZAKEN. PLECHTIGE KOMMUNIE EEN GEVAL VAN STRAFBARE ZELFMOORD. .St. Pieterskerk wordt gevonden. De politie, die, aldus lezen wij in een bericht uit Home aan de „Daily Herald", een revolutionnaire samenzwering vermoedt om de Vaticaansche Stad in de luciht te doen vliegen, heeft twaalf arbeiders gearresteerd, die in de Stad werk- zaam zijn. A1 deze arbeiders zijn Italianen. De autoriteiten weigeren zich over de zaak uit te laten. MAATREG ELEN TEGEN MISS SLADE. Aan Miss Slade, de dochter van een Britsch admiraal en een der trouwste discipelen van Gandhi, wiens toegewijde gezellin zij was ge- durende diens reis naar Europa, is, naar Reu- ter meldt, door de politie-autoriteiten ver- zocht Bombay binnen 24 uur te verlaten, op grond van de ordonnantie waarbij aan deze autoriteiten speciale bevoegdheden worden verleend. Miss Slade was de eerste die machtiging kreeg Gandhi in de gevangenis van Jeravda op te zoeken. Zij maakte propaganda voor Indisehe weefsels en was in nauwe veribinding met de nog in vrijheid zijnde congresleiders. Men gelooft dat zij zal weigeren heen te gaan. HET TVVEEDE RAPPORT OVER SJANGHAI. In de buurt van Sjanghai gaat, schrijft de N. H. Crt., de strijd voort alsof er nooit sprake is geweest van een wapenstilsitand. De Japanners verzamelen met groote kracht manschappen, schepen en zwaar materiaal en het ziet er naar uit, of zij een aanval zeer in het groot ondernemen. Wat zij met een overwinning kunnen berei- ken, is niet heel duidelijk, want zich daar vestigen kunnen zij niet, en willen zij ook ternauwemood, terwijl een opmarsch in het land van uiterst twijfelachtig nut zou zijp. Men krijgt daarom den indruk, dat het er him vooral eerst om te doen is om hun neder- lagen uit te wisschen, want door het onop- houdelijk en vergeefsch storm loopen tegen de stellingen der Ghineesche troepen moet hun militair prestige in het verre Oosten een ge- euchte deuk hebben gekregen. Intusschen is te Geneve het tweede rapport van de commissie van de consuls te Sjanghai ontvangen. Het loopt van 29 Januari tot 3 Februari. Wat de krijgsverrichtingen in die dagen betreft bevat het weinig nieuws. Tel- kens beschieten de Japanners de Chineesche stellingen, of bombardeeren zij die uit de lucht-. met de verontschuldiging, dat de Chi- neezen den wapenstilstand hebben verbroken. De Chineezen ontkennen dat telkens ten sterkste. Aldus beschuldigen beide partijen elkaar. De consuls van hun kahit zijn van oordeel, dat er geen formeele wapenstilstand heeft bestaan, en ook, dat het wederzijdsch schieten waarschijnlijk veroorzaakt is door zelfstandig handelende afdeelingen zelfs agents provocateurs. Verder behandelt het rapport een kwestie van franctireurs. Van het begin van hun actie af hebben de Japanners te lijden gehad van Chineezen in burger, die van of uit de huizen op hen schoten. Zooals steeds gaf dit den strijd ook hier onmiddellijk een bljzonder kwaadaardig karakter, maar ook Japansche burgers vochten mede, voorzien van een band rond den arm. „Van hen beweerden de Japan ners", zoo zegt het rapport, ,,dat zij Japan sche reservisten waren". De consuls beklagen zich bitter over het optreden der Japanners in de buitenlandsche vestigingen. Zij hebben in de wijk Hongkoe de straat gebarricadeerd, de politie ontwapend, en alle gemeentediensten stopgezet, zelfs de brandweer. De politiebureaux hebben zij belet met het hoofdbureau in contact te tre- den. Zij hebben allerlei uitspattingen begaan, tot summiere terechtstellingen toe. Door een uitgevallen woord in het rapport is er een onduidelijkheid in de opsomming van de Japansche elementen, die zich daaraan schuldig gemaakt hebben. Maar uit den samenhang kan men opmaken, dat naast de matrozen ook Japansche burgers zonder offi- cieele eigenschap zich op die manier gewroken hebben op de anti-Janpansche actie der Chi neezen. Aldus regeerde daar de terreur, zoo zeggen de consuls. Bijna de geheele niet- Japansche bevolking nam de vlucht, uit de wijk. Men bedenke dat het hier een wijk betreft, die onder intemationale bescher- ming staat. Zeer vele Chineezen in de vestiging moeten door Japanners zjjn gevangen genomen of ter dood gebracht. Het bestuur der vestiging heeft daarom den consuls verzocht, den Ja panners om inlichtingen te vragen over het lot van deze inwoners der vestiging. De Japansche consul erkende, dat zijn land- genooten in hun opgewondenheid en tijdens den chaos uitspattingen hadden begaan, maar verkiaarde, dat de toestand aanzienlijk ve,r- beterd is en dat door de marine-autoriteiten de gevangen genomen Chineezen aan de politie der vestiging zullen worden uitgele- verd. Toch worden er in de vestiging, voor zoover bij het uitbrengen van het rapport be- kend was, nog een honderd Chineezen ver- mist. De Japansche overhead heeft zich de uitspat tingen van haar menschen zeer aangetrokken. Een groot aantal van de ongewenschte Japan sche elementen zijn naar hun vaderland terug- gezonden. Met dit tweede rapport beschouwt de com missie haar taak voorloopig voor geeindigd. Het nieuwe rapport zal echter niet nalaten te Geneve een aanzienlrjken indruk te maken. Den Chineezen biedt dit nieuwe gegevens om krachtig hun actie bij den Volkenbond voort te zetten. Bijzonder pijnlijk is dit voor de Engelschen en Amerikanen, om hetgeen zij in de buitenlandsche vestiging, die practisch onder hun bescherming staat, hebben moeten gedoogen. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. Twee millioen pond geplaatst. Over de geheele wereld, niet in het minst in ons land, bestaat groote vraag naar ler- sche Sweepstake-loten. Voor deze grootsch- opgezette loterij, die, nu het pond gezakt is, zelfs aan fluctuaties onderhevig is, blijkt ten minste 2 millioen pond, dus ongeveer 17 mil lioen gulden op het hoofdkantoor te zijn ont vangen. De Iersche ziekenhuizen zullen daarvan 750.000 pond, d.i. 6.375.000 gulden, ontvangen. Een staf van 3000 personen is thans bezig de stortingsbewijzen te versturen. Elken dag komt er om en bij de ton binnen. In totaal kunnen gewonnen worden 20 eer ste prijzen van 30.000 pond elk 255.000) 20 tweede prijzen van 15.000 pond (/127.000) 20 derde prijzen van 10.000 pond 85.000) 900 prijzen voor hen, die een deelnemend paard trekken van ruim 700 pond (ongeveer /6000); en 2000 prijzen van 100 pond (onge veer /850). De loterij houdt verband met den grooten hindemisren, de Grand National, die 18 Maart geloopen wordt. Op 20 Februari sluit de deel- name aan deze loterij. Een Sweepstake-ticket heeft dan alleen waarde, indien men een kwitantie ontvangt, ten bewijze, dat het bedrag inderdaad te Du blin gestort is. TER NEUZEN, 17 Februari 1932. ONDERWIJZER IN LICHAMETJJKE OEFENING. Voor de benoeming van een onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de openbare lagere scholen te Rotterdam, worden door B. en W. als no. 2 voorgedragen, de heer J. Stellingwerf te Ter Neuzen. R.K. VROUWENBOND. Verleden Zondag hield de afdeeling Ter Neuzen van den R.K. Vrouwenbond na het Eof een vergadering, waarin besloten werd vermoedelijk in Mei, een bedevaart te houden naar Scherpenheuvel. De aftredende bestuurs- leden de dames Van den Bossche, Van Hauwe en Heijens werden herkozen. Op voorstel van een der leden werd besloten dat door den Vrouwenbond een aanbiddingsuur zal gehou- den worden om van God beeindiging van de crisis af te smeeken. ARTS-EXAMEN. Aan de universiteit te Amsterdam werd be- vorderd tot arts de heer K. Ittman, geboren te Axel. DE UITBREIDING DER GENTSCHE ZEEHAVEN. Trots de oeconomisohe crisis, wordt met spoed voortgewerkt aan de uitbreiding der zeehaven van Gent. Een nieuw zykanaal, ge- graven tusschen Langerbmgge en Oostakker, is bijna voltooid. Het zal 2700 meter lang zijn op 200 meter breed. De diepte zal op 9.50 M. worden gebracht. SALARISKORTING TE HONTENISSE. In den gemeenteraad van Hontenisse kwam o.m. in behandeling de cireulaire van Ged. Staten betreffende wijziging der jaarwedden van de hoogere gemeente-ambtenaren. Zon der hoofdelijke stemming werd besloten een schrijven tot Ged. Staten te richten, waarin te kennen wordt gegeven, meer te gevoelen voor een verlaging met 25 pet. dan in den geest, zooals Ged. Staten voorstellen. BENOEMING SCHATTERS. Tot schatters van gronden in den calamiteu- zen Hoofdplaatpolder zijn door Ged. Staten de arrondissements-rechtbank en den polder benoemd respect, de heeren F. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland, P. Erasmus en F. H. E. Modae, beiden te Oostburg. NATIONAAL-CRISISCOMITe. Het secretariaat van het nationale crisis- comity verzoekt het volgende te plaatsen: De gelegenheid tot het automatisch doen van overschrijving ten bate van het nationale crisis-comite is thans opengesteld bij den postcheque- en girodienst. Rekeninghouders, laat de gelegenheid om wel te doen niet voorbijgaan. Verzuimt niet nog heden het u toegezonden formulier in te vullen. Stelt niet uit, doe het dadelijik; uw dag zal er rijker' door worden. Indien rond 180.000 rekeninghouders tenminste eenmaal per maand 25 cent doen oversehrijven op postrekeniing no. 186000 N.C.C. geeft dit per maand, zonder moeite en zonder noemens- waardige opoffering, 45.000. De winter is ingetreden; de aanvragen nemen toe. Steunt. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de Dindsdagnamiddag gehouden raads- zittimg werd de heer C. van Kampen als lid van den raad geinstalleerd. Het college was nu voor het eerst in zijn nieuwe samenstel- ling voltallig. De reeds vroeger meegedeelde motie van den Slagersbond, protesteerende tegen de van gemeentewege gegeven gelegenheid tot het houden van uitsiachtingen werd voor kennis- geving aangenomen. Voor den toon der motie nam geen der leden het op, doch de heeren C. Hamelink, 't Gilde en Van Kampen vonden het niet juist, dat van gemeentewege gelegen heid werd gegeven tot concurrentie tegen de gevestigde slagers, al zijp 32 uitsiachtingen tegenover i845 gewone slachtingen niet van beteekenis te noemen. De heer Van Bende- gem juichte het standpunt van Burg, en Weth. echter toe, aangezien nu de gelegenheid bestaat dat veehouders, die van de slagers een zeer lagen prijs voor hun beesten kunnen krijgen cancurreerend kunnen verkoopen en veel meer van hun vee maken. De Voorzitter verkiaarde de geheele beweging niet te be- grijpen. Het gemeentebestuur heeft niets anders gedaan dan het eenige jaren geleden met de slagers was overeengekomen, n.l. een slachthuis inrichten ten bate van die kleine slagers welke niet in de gelegenheid waren om zelf een aan de eischen der wet voldoend slachtlokaal in te richten. Dat is in overleg met de slagers geschied en in dien toestand is geen verandering. Van een neiging om in dit bedrijf prijsregelend te willen optreden is geen sprake. Het ingerichte slachtlokaal tevens dat voor de noodslachtinigen voldoet niet meer, waarom is besloten een nieuw te bouwen. Een voorstel om dat niet aan de Pieter Paulusstraat te doen, doch aan de Prins Mauritsstraat, namen Burg, en Weth. voor loopig terug voor nadere overweging, nu bij den heer C. Hamelink en andere leden be- zwaar bleek te bestaan dit midden in de kom te bouwen en het terrein van of .de omge- ving der Gasfabriek werd genoemd. Inlichtingen werden gegeven naar aanlei- ding der vraag van den heer De Ruijter tot het inrichten eener brandvrije archiefberg- plaats, met het resultaat dat daarvan voor loopig wordt afgezien. Aan L. M. Herrebout werd een perceel bouwgrond verkooht in de Prins Mauritst- straat, terwijl aan J. E. Blansaart afwijking van art. 12 der Bouwverordening werd toe- gestaan voor het bopwen van een woon- en winkelhuis in de Noordstraat, op het terrein van wijlen P. Verijjzer. De bekende cireulaire van Gedeputeerde Staten over de jaarwedden van burgemees- ters, secretarissen en ontvangers gaf aanlei- ding tot een zeer breedvoerig debat, waarbij de raad zoowel als het college van Burg, en Weth. biijk gaven niet met de regeling te zijn ingenomen, als gaande die niet ver genoeg. De heer C. Hamelink verkiaarde zich voorals- nog tegen verlaging, zoolang er niet meer stabiliteit in den toestand is gekomen. Een voorstel van den heer Van Bendegem, om aan Ged. Staten te berichten, dat de raad voor een jaar - een jaarweddeverlaging wenscht van 25 werd met 7 tegen 6 stemmen aan genomen. Voor stemden de heeren Van Ben degem, Van de Bilt, I. de Feijter, 't Gilde, A. Hamelink, Ortelde en Oggel; tegen de heeren Seghers, Dieleman, J. de Feijter, C. Hamelink, Van Kampen en De Ruijter. Het adres der bewoners van de Juliana- straat om een uniforme huur van f 3 per week werd voor kennisgeving aangenomen, nadat Burg, en Weth. hadden toegezegd, dat zij zullen overwegen een regeling te treffen dat de huurders die restitutie krijgen het bedrag der restitutie niet eerst behoeven te betalen, en dat voorts zal worden overwogen of een nog lager gaande huurregeling moge- lijk is. Op verzoek van het Plaatselijk Crisiscomite werd een bedrag van f 600 beschikbaar ge- steld, opdat dit van het Nationaal Crisis comite een gelgjk bedrag voor ondersteuning van door de crisis getroffenen zal kunnen verkrijgen. Gunsiig werd beschikt op een verzoek van H. F. van den Bos, om teruggaaf van een kwartaal van betaald vergunningsrecht. Naar aanleiding van een vraag van den heer C. Hamelink betreffende de benoeming van een derden ambtenaar ter secretarie bleek dat Burg, en Weth. zich op het standpunt hadden gesteld, dat zjj dit eerst kunnen doen tegen 1 Aug., aangezien de heer Francken tot dien datum tijdeiijk is benoemd. Dit stand punt werd van verschillende zijden gewraakt, omdat daaruit volgt, dat deze ambtenaar tegen f 1000 wordt bezoldigd, terwijl de raad daarvoor 1200 heeft vastgesteld. Betoogd werd, dat voor de tegengeworpen moeilijk- heid wel een oplossing is te vinden. Nu ge- bleken is, dat de raad daarop prijs stelt, zul len Burg, en Weth. dit punt nader overwegen. Evenzoo zullen zij doen met het voorstel van den heer Ortelee tot het aanstellen van een vasten straatmaker, die ook andere werk- zaamheden wil verrichten. Bij de rondvraag informeerde de heer Dieleman, of niet te royaal werd omgespron- gen met het verleenen van vergunning tot het verrichten van openbaren arbeid op Zondag, waarop de Voorzitter antwoordde, dat hij dit slechts in uiterste gevallen, en na zich van de noocLzakelijkheid daarvan te hebben over- tuigd, verleent. AXEL. Op initiatief van de afdeeling „Volksonder- wijs" had j.l. Vrijdagavond alhier een vergade ring plaats met het doel ook in Axel een pro- test-actie op touw te zetten tegen het voorge- nomen wetsontwerp Terpstra. Na breedvoerige besprekingen werd het comity van actie aldus vastgesteld: J. C. Vink (Vrijheidsbond), voorzitter; A. J. Schieman (Volksonderwijs), secretaris; A. J. Hoi, (N. O. G.); J. A. Platteeuw foudercommissie)C. Hamelink (S.D.A.P.); P. Wamier (A. B. B.); A. Th. 't Gilde (vrijzinnige raadsfractie). De te volgen werkwijze werd uitvoerig be- sproken en geregeld en de datum eener open- bare protest-vergadering met den heer J. van der Peijl uit Ter Neuzen als spreker, bepaald op 25 Februari a.s. 'OVERSLAG. Bij Kon. besluit is met ingang van 11 Maart a.s. herbenoemd tot burgemeester dezer ge- meente de heer G. Stevens. VLISSINGEN. Door den heer L. P. van Oorschot zijn de volgende vragen aan Burg, en Weth. gesteld: 1. Is het Burg, en Weth. bekend, dat wijlen de heer Kalbfleisch bij testamentaire bescbik- king 40.000 heeft nagelaten ten behoeve van een niet-katholiek ziekenhuis? 2. Zoo ja, welke interpretatie geven Burg, en Weth. dan aan het woord ,,niet Katho- liek"? 3. Indien het woord niet-katholiek" ruimte laat voor de opvatting dat daar ook het gemeenteziekenhuis mee bedoeld kan zijn, welke pogingen hebben Burg, en Weth. dan gedaan om te voorkomen, dat het bestuur van het ziekenhuis „Bethesda" de alleenbeschik- king over deze nalatenschap heeft gekregen? Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Ter Neu zen is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter, waarbij A. L. V., oud 24 j., zanger te Ter Neuzen, is vrij- gesproken van de ten lastelegging dat hij geen aangifte heeft gedaan van de geboorte van zijn kind. FAILLISSEMENT J. E. J. JURRIJ. Het weekblad ,,Handelsbelangen" bevat de volledige lijst van de door de curatoren voor loopig erkende sehuldvorderingen in het fail- lissement van J. E. J. Jurrij, handelende onder de firma De Koster Co. te Vlissingen. Er zijn 419 crediteuren met een totaal pas- sief van 853.143, waarvan preferent 48.859 (aantal crediteuren 15). De baten zijn nog niet volledig vermeld geworden. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 9 Februari 1932. Veroordeeld wegens overtreding van: Motor- en Rijwielreglement. J. S., Ter Neuzen, 2 of 1 w. tuchtsch.; C. H. O., Axel, 2 of 1 d. h.; T. J. M. v. A., Axel, /5 of 3 d. h.; K. O., Ter Neuzen, 3 of 2 d. h.; H. H., Ter Neuzen, 2,50 of 1 d. h.; J. H., Selzaete, 2 of 1 d. h.R. P. M. v. O., Ter Neuzen, /I of 1 d. h.; C. v. B., Westdorpe, /3,50 of 2 d. h.; J. W. K., Zaamslag, f 5 of 3 d. h.; R. G. V., Ter Neuzen, /4 of 2 d. h.; J. v. D., Breskens, 5 of 3 d. h.; A. A. H., Goes, 5 of 3 d. h. Binnenaanvaringsreglement. V. P. N., Dayemont, 5 of 3 d. h. Alg. Politieverordening Ter Neuzen. D. L. H., Ter Neuzen, 3 of 2 d. h. Art. 453 W. v. S. G. Z., Hulst, 15 of 10 d. h.; P. A. V., Axel, 25 of 10 d. h. Art. 43 Spoorwegwet: L. J. V., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h. DE GEKENDE KLEEDERMAGAZIJNEN Zuivelbrug 7, Gent (slechts yyn ingang, juist aan de brag), staan dit jaar terug aan de spits met mooie keus aan voordeelige prijzen! HEEREN- EN KINDERKLEEDEREN. 5 aan d,e kroostrijke gezinnen. (Ingez. Med.) INDU STRIE-TENTOONSTELLIN G. Heden werd te Ierseke onder zeer groote belangstelling, door den burgemeester ge- opend de tentoonstelling, die vele inzendingen telt op gefoied van handel en industrie. De ex- positie, die zeer goed is ingericht, zal de eer ste zijn van een jaarlijksch teragkeerende. Vele bewoners van Schouwen en de Bevelan- den gaven blijk van hun belangstelling. De tentoonstelling zal 2 dagen duren. EEN PANIEKJE BIJ OARRe. In het gebouw Carre te Amsterdam ge- raakte Zondagavond tijdens de voorstelling van een dame die in de loges zat, een haar- kam in brand doordat dit voorwerp in aan- raking kwam met een brandende sigaret. Er ontstond een klein paniekje, doch de in het gebouw dienstdoende brandwacht, die ijlings was toegeschoten, wist het vuur, vrijwel da- delijk te blusschen. Inmiddels was echter de brandweer gewaarschuwd dat in het gebouw brand was uitgebroken, met het gevolg dat onder leiding van den commandant der brandweer met niet minder dan tien voertui- gen werd uitgerukt. Dit materiaal kon zoo als begrijpelijk is dadelijk na aankomst weer inrakken. Uiteraard trok de groote bedrijvig- heid van de brandweer voor het gebouw veel belangstelling van de zijde van het publiek. ARBEIDERS IN HEETE MELASSE GEVALLEN. Zaterdagmiddag heeft op die Zuid-Neder- landsche Spiritusfabriek te Bergen op Zoom een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl men bezig was een Engelsch schip met heete melasse te beladen, kwamen de arbeiders van den Borght en Doos, beiden wonende te Hal- steren te vallen. Zij kwamen in de heete melasse terecht. In zeer emstigen toestand zijn zij naar het algemeen burgergasthuis vervoerd. DE BRAND TE ECHT. De brand, Zaterdagochtend uitgebroken in de dakpannenfabriek te Echt, is sterk geloca- liseerd gebleven. Terwijl des middags het personeel van „De Valk" nog bezig was het vuur te bestrijden, was een groep van dertig timmerlieden op het dak ter vervanging van het afgbrande gedeelte. Des avonds was dit werk gereed en kon de drogerij weer in wor king worden gesteld. EEN JEUGDIGE DIEF. Te Treebeek bij Heerlen is Maandagmorgen een 17jarige jongen gearresteerd, die den laatsten tijd daar niet minder dan twaalf diefstallen had gepleegd. De jongen kwam de huizen binnen door het openduwen van de ramen of ook wel met een sleutel. Hij zal ter beschikking van de justitie te Maastricht worden gesteld. EEN GRATIS RIT. De politie te Amsterdam heeft een 28- jarigen sigarenmaker aangehouden, die per taxi van Heerlen naar Amsterdam was komen te rijden, doch geen geld bleek te bezitten om den autorit te betalen. De politie moest den eigenaar van de auto geld geven om benzine te koopen teneinde terug te kunnen rijden. INGENIEURS ZONDER WERK. Men meldt aan de N. R. Crt., dat, thans hier te lande ruim duizend ingenieurs zonder werk zijn. Van degenen die de laatste jaren voor het ingenieursexamen zijn geslaagd heb ben nog slechts enkelen een betrekking kun nen vinden. EEN BESTUURDER VERDRONKEN. Maandagavond half zeven reed de 32-jarige G. uit Aerdenhout met zijn auto langs de Deidsche Vaart te Haarlem in de richting Aer denhout. Ter hoogte van het viaduct is de auto vermoedelijk door het springen van een band geslipt en in de vaart terecht gekomen. De heer G., die alleen in den auto zat, moet gepoogd hebben zich zwemmend te redden, doch waarschijnlijk door het ijs is dit niet ge- lukt. Het lrjk was Dinsdagnacht nog niet ge vonden. GESTCetEN. De 22-jarige mej. H. M. M. te Schoonhoven, wierp Maandagavond met steenen naar den heer v. d. VI. uit Willinge-Langerak, die op de fiets passeerde. Deze stapte af en er ont stond een woordenwisseling. Mej. M. haalde een mes voor den dag en bracht den heer v. d. VI. een wond toe in den bovenarm. Daama heeft zij zijn jas stuk gesneden. De heer v. d. VI. moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. VALSOHSE RIJKSDAALDERS. Ongeveer veertien dagen geleden heeft men te Apeldoom ontdekt, dat daar valsche rijks- daalders in omloop waren. Toen de politie aldaar naar den dader ging zoeken, leidde het spoor naar Amsterdam, waarheen de vermoe- delijke maker van de geldstukken was ver- huisd. Zaterdag kwam een rechercheur uit Apel doom te Amsterdam om in samenwerking met de Valsch-Geld-Centrale te pogen den dader op te sporen. Men kwam te weten, dat hij in de Indisehe buurt een woning had ge- huurd. Maandag hebben rechercheurs van de Valsch-Geld-Centrale hem gevolgd en Maaa- dagmiddag gaf hij in een sigarenwinkel op de Zeeburgerdijk een rijksdaalder uit, die valsch bleek te zijn. De man, iemand van 30 jaar, die van beroep goudsmid is, erkende dadelijk het uitgegeven muntstuk te hebben vervaar- digd. Hij werd naar het bureau Linnaeus- straat geleid. Rechercheurs van dat bureau met commissaris Reijenga en den hoofdinspec- teur Broekhoff van de Valsch-Geld-Centrale hebben daama een huiszoeking gedaan in de woning van den aangehoudene. Men vond daar ingredienten, waarmee de rijksdaalders zijn gemaakt. Nog een valsch geldstuk werd in het bezit van den man gevonden. De polt- tie heeft den indruk gekregen, dat de goud smid uit armoede tot zijn daad is gekomen. Onuanks vele pogingen kon hij geen werk vinden en ook omdat hij met zijn vrouw en kind in den laatsten tijd in verschillende ge- meenten heeft gewoond, kon hij nergens op ondersteuning aanspraak maken. De man zel ter beschikking van de justitie worden gesteld. BRANDSTICHTING. Maandagavond omstreeks negen uur brak een felle brand uit in den kruidennierswinkel van den heer Zwiers aan het Leugenaarspad te Oss. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat spoediig alle3 in lichtelaaie stond. Het duurde niet lang, of het huis was volkomen uitgebrand. De omstandigheid, dat het vuur zoo snel om zich heen greep, wekte reeds aanstonds argwaan. Bij een nader onderzoek bleek, dat de resten van de meubelen naar petroleum roken, terwijl door het geheele huis sporen van petroleum aangetroffen werden. In verband hiermede werd de heer Zwiers door de politie gearresteerd onder verdenking van brandstichting. Het huis en inboedel waren voor 3500 verzekerd, hetgeen niet noemenswaardig meer dan de waarde is. Deze brand is reeds de zevende, die sinds een jaar te Oss woedde, terwijl in ettelijke ge vallen vermoeden van brandstichting bestond. OUDE MUNTEN. Te Akersloot heeft een workman bij spit- werk op een diepte van een meter, tien gave zilveren munten uit den tijd van den tachtig- jarigen oorlog gevonden. EEN „ZONDAGS"-VLIEGER. Van het vliegveld Schiphol is Zondagmor- gen een inwoner uit het Gooi, die, behalve aan paardensport, ook aan liefhebberijvliegen doet, met een vliegtuig van de Amsterdam- sche Luchtvaartschool vertrokken. Hij had de vorige week zijn brevet gehaald en na de vele vluchten, welke hij boven Schiphol had gemaakt, wilde hij het than-s eens verder op- zoeken. Hij vroeg en verkreeg toestemming, om met het vliegtuig een toohtje te maken boven de plaats zijner inwoning, in het Gooi. Het toestel startte en de vlieger, die als pas- pagier zijn zuster meenam, vertrok in Ooste- lijke richting. Hij is echter Zondagmiddag niet meer op Schiphol teruggekeerd. Het spreekt van zelf, dat men zich ernstig onge- rust begon te maJken, totdat eindelijk via een familielid het bericht werd ontvangen, dat de amateur-vlieger een goed geslaagde noodlan- ding had gemaakt inBelgie! Wahr hij zich bevond, kon hij zijn familie niet opgeven, want het was in het Fansche gedeelte van Belgie en van de bewoners had hij niet goed kunnen begrijpen, waar hij was gedaald. Hoe de Zondags-vlieger zoo ver uit den koers is geraakt, begrijpt men op Schiphol nog niet. Het was mooi .weer, hoewel er eenige nevel stand. In ieder geval is men gerustgesteld, en men hoopt thans spoedig van den verdwaalden vlieger zelf te vememen, hoe hij, inplaats van boven het Gooi, boven Belgie is terecht- gekomen. EEN GEMASKERDE IN DEN KELDER. Zaterdagnacht omstreeks 2 uur ontstond plotselinig 'n storing in 'n gedeelte van het cafy-restaurant „Bordelaise" in de Leidsche- straat te Amsterdam. Er was op de boven- zalen den feestpartij en de gerant ging naar den kelder om de oorzaak van de lichtstoring te zoeken en zoo mogelijk de fout te verhel- pen. In den kelder zag de gerant een gemas- kerden man staan en voor de chef er op ver- dacht was viel de indringer hem aan en sloeg hem met een sleutel in het oog. Op het gil- len van den gerant schoot onmiddellijk per soneel toe, dat den gemaskerden man wist te overmeesteren. De politie werd gewaar schuwd en eenige agenten brachten den man naar het bureau Leidscheplein over. Intussqhen speelde op de bovenzalen de dansmuziek rastig door Het onderzoek wees uit, dat de indringer zelf de oorzaak van de lichtstoring was ge weest, daar hij in den kelder met breekijizers aan den gang was gegaan en daarbij de elec- trische leiding geraakt had. Vermoedelijk was hij met een valschen sleutel den kelder binnengedrongen, een groot arsenaal van gereedschappen en inbrekers- werktuigen werd op den man bevonden. Hij is een 24-jarige Duitscher, die vroeger in dienst bij de „Bordelaise" is geweest. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. AUTO TEGEN EEN BOOM. In den nacht van Zondag op Maandag is onder Wytgaard een auto met groote snel- heid tegen een boom gereden. Twee der in- zittenden, uit Sneek die van een danswed- strijid te Deeuwarden kwamen, werden zwaar 1 gewond. Een derde werd aan handen en voe- ten gewond; een vierde bekwam geen letsel, doch rolde in een sloot. De auto is totaal vernield. VECHTPARTIJ. Dinsdagnacht heeft op den Singel bij de Lijnbaansteeg te Amsterdam een emstige vechtpartij plaats gehad. Ongeveer half twee was in de Lijnbaan steeg een scheldpartij aan den gang tusschen een vrouw, die uit het raam hing, en eenige mannen. Op een zeker oogenblik is een man naar buiten gekomen. Er ontstond toen op straat een vechtpartij. Twee agenten in burger, die in de buurt waren, wilden de vechtendfjn scheiden. Zij werden echter dade lijk van alle kanten aangevallen. Een der agenten kreeg en paar trappen, terwijl de ander met een scherp voorwerp, dat later een schroevendraaier bleek te zijn, dwars door den linkerwang werd gestoken. Intusschen waren de vechtenden op den Singel gekomen en een der twee agenten heeft daar gebruik gemaakt van zijn revolver. Hij; heeft drie schoten gelost. Een van deze schoten heeft een van de vechtenden in de zijde getroffen. Op deze schoten is spoedig assistentie voor de in het nauw gebrachte agenten komen opdagen. De getroffen burger is in een cafe gebracht Het was een 25-jarig los werkman, die in de Tuinstraat woont. Deze man en de beide agenten zijn door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. De werk man is daar opgenomen, terwijl de beide agenten zijn verbonden. De politie heeft intusschen de daders op- gespoord. Vier personen zijn gearresteerd en overgebracht naar het buerau in de War- moesstraat. Het zijn alien jonge mannen, die in den Jordaan wonen. De vijfde ligt in het ziekenhuis. Naar den zesde werd nog gezocht. EEN KRANIG STAALTJE VAN ONVERSCHROKKENHEID. Bij een tocht in storm en regen boven New Plymouth in Nieuw-Zeeland ontdekte de vlie ger S. J. Blackmore, dat er een bout van zijn landingswiel was afgeloopen. Hij liet het be stuur van zijn vliegtuig over asm een mede- vlieger, nam een schroevedraaier tusschen zijn tanden en klom uit het schuitje om den schroevedraaier in het gat van den bout te steken. Om dit gedaan te krijgen, moest hij bijna een uur lang met zijn hoofd naar be- neden hangen, terwijl zijn passagier hem met een touw vasthield. Toen de schroevedraaier eindelijk was aangebracht, werd Blackmore uitgeput teraggeheschen in het schuitje. Even later landde hij. De landing liep keurig van stapel en het wiel hield. Dezer dagen is te Londen de buffetjuffrouw van een koffiehuis vermoord. Toen de politie den man opzocht, dien zij voor den dader hield, vond zij hem te bed liggen met een schot in zij(n slaap en een revolver in zijn hand. De man leefde nog en werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij na een paar dagen overleed. Hoewel hij niet meer geheel tot bewustzijn gekomen was, had hij voldoen- de heldere oogenblikken gehad om te verkla- ren, dat hij inderdaad d,en moord gepleegd had. Maandag is zijn lijk geschouwd. De ge- rechtelijke lijkschouwer zeide, dat er geen twijfel was of de man had zelfmoord gepleegd. de jury zou alleen hebben te antwoorden op de vraag of hij zulks gedaan had om zijn ge- rechte straf te ontloopen, dan wel of hij ge- handeld had in een vlaag van verstands- verbijstering. In het eerste geval zou hij een misdaad gepleegd hebben, die de Engelsche wet als zoodanig erkent. Na een heel korte beraadslaging verkiaarde de jury, dat de man inderdaad de hand aan zich zelf had geslagen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2