Pluimvee-rabriek. BURGERLIJKEN STAND. AANVALLER VAN EEN KOUDE KERMIS THUISGEKOMEN. EEN ARRESTANT ONTSNAPT EN WEER GEGREPEN. GEVALLEN VAN ZWARTE POKKEN. UITSLAG VEKKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. de oude vrouw Van Brakel, met wie hij zeer bevriend was, te bestelen. Minstens tweemaal per week kwam hij ten huize van het slacht- offer, die geregeld visch van hem kocht. Zater- dagavond omstreeks halfa«ht, een tijdstip waarop hij wist dat de buren steeds afwezig waren, vervoegde hij zich aan de woning van de oude vrouw. Hij plaatste zijn fiets voor het raam en zijn klompen voor de deur. De vrouw liet hem binnen en noodigde hem uit een kopje koffie met haar te drinken. Het tweetal begon daarop een gemoedelijk ge- sprek. De man wachte intusschen op een gun- stige gelegenheid om zijn slag te slann maar daar er steeds voortaijgangers passeerden duur- de het geruimen tijd eer hij zijn kans schoon eag. Omstreeks halftien gaf hij de vrouw onverhoeds met een knuppel, die hij onder zijn kleeren verborgen had gehouden, een hevigen slag op het hoofd. De ongelukkige vrouw stortte kermend ineen. De man heeft daarna eijn slachtoffer op beestachtige wijze met den knuppel bewerkt totdat zij geen teeken van leven meer gaf, waarna hij uit een hoekkastje in de kamer een bedrag van 50 gulden haalde en vervolgens ijlings wegvluchtte. Twee por- temonnnies met geld die op tafel lagen liet hij in zijn haast onaangeroerd. De knuppel wierp hij op weg naar Opheusden weg. Op zjjn aan- wrjzing is deze gistermiddag gevonden en in beslag genomen. De onverwachte ontknooping van het drama heeft in de Betuwe groote beroering gewekt, omdat niemand, ook niet na de arrestatie, maar een oogenblik kon vermoeden dat de venter deze lafhartige daad had gepleegd. De misdadiger is gisteren tegen den avond weer naar Arnhem overgebracht. Als motief voor zijn afschuwelijke daad gaf hij haat tegen zijn familieleden aan. De moor- demaar toont geen enkel teeken van berouw. EEN VROUWELIJKE AMATEUR- DETECTIVE. Eenigen tgd geleden werd, naar de N. R. Crt. meldt, aangifte gedaan, dat er aan boord van de in de Spoorweghaven te Rotterdam liggende sleepboot ..Cornelis Hendrik" was in- gebroken. Wat sigaren en sigaretten, klee- dingstukken, een scheermes en wat snuiste- rijen waren er gestolen. Een rechercheur van de rivierpolitie trok op onderzoek uit en hij ontdekte in de zaak van een opkooper in het havenkwartier een gedeelte van de gestolen goederen. De opkooper wist te vertellen, dat hij het goed had gekocht van een vreemde- ling, die vermoedelijk een Pool was. De rechercheur zei, dat hij dien Pool graag zou ieeren kennen, omdat het goed van diefstal afkomstig was. De opkooper schrok van deze mededeeling en beloofde alle mogelijke mede- werking, uit angst, dat hij misschien van heling zou worden verdacht. Een paar dagen later meende de vrouw van den koopman den gezochten Pool in een caf£ aan den Schiedamschendijk te zien zitten. Zij stapte kordaat op hem af en maakte eens een praatje met hem. Gesterkt in de meening, dat zij inderdaad met den gezochte te doen had, lokte zij hem mee naar buiten. Samen gingen zij op weg naar hun woning, maar onderweg kreeg de Pool argwaan en hij zei toch maar liever weg te gaan. De vrouw wees hem een caf6tje aan zij liepen op dat oogenblik op de Leuvehaven en vroeg hem, daar samen te gaan zitten. De Pool liep weer een eindje mee, maar opnieuw kreeg hij arg waan. Toen hij weg wilde loopen, greep de vrouw hem stevig in zijn kraag zij stonden toen vlak bij de politiepost aan de Leuveha ven en met een fermen zet duwde zij hem het politie-bureautje binnen. ,,Pak aan, een arrestant", riep zij de verblufte agenten toe. Men hield den man vast en waarschuwde de rivierpolitie. De man werd naar het bureau in de Schiehaven overgebracht en daar bleek al spoedig, dat men inderdaad met den ge zochten Pool had te doen. Het was de 32- jarige zeeman J. P. Toen men hem vroeg, hoe hij in Rotterdam was gekomen, gaf hij eerst ontwijkende antwoorden en vertelde daarna, als verstekeling met een schip uit Antwerpen te zijn gekomen. Zijn verhaal klopte niet heelemaal en men besloot hem eens aan den lijve te onderzoeken. Toen de man zijn boezeroen iuttrok, bleek dat zijn hemd een ingeweven nummerplaatje droeg. Het hemd behoorde kennelijk tot een of an- dere gestichtskleeding. Na eenig zoeken vond men in een Belgisch politieblad een verzoek om aanhouding van den Pool J. P., die uit de stnafgevangenis te Merxplas, bij Turnhout, was ontsnapt en die kleeren droeg, welke wa ren gemerkt met hetzelfde nummer als op het werkplaatje stond. P. was te Brussel tot <5<§n Jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal. Voorts bleek, dat de Fransche justi tie hem zocht, eveneens wegens diefstal. P. is in het huis van bewaring opgesloten en de Begische justitie is er mee in kennis ge- steld, dat de ontvluchte gedetineerde hier is geknipt. Een advocaat te Amsterdam had den avond in gezelschap van een vriend doorgebracht. Tot slot werd in een eethuis in de nabijheid van de Reguliersbreestraat een broodje ge- geten. Een zwerver sprak den advocaat aan, hij vroeg om wat eten. Deze had een goed hart en tracteerde den man op een paar broodjes. Later op den avond merkte de ad vocaat, terwijl hij in de Jan Luykenstraat liep en op weg naar huis was, dat hij gevolgd werd. Het bleek de zwerver te zijn, die in het eethuis broodjes op Z'jn kosten had gegeten. Ditmaal vroeg hij om geld voor nachtverblijf en wederom sprak het goede hart van den verdediger van recht en billijkheid. Een gul den was weldra verhuisd naar het vestzakje van den zwerver; doch deze bleek moeilijk tevrcden te stellen. Zijn bulderende dreige- menten accentueerde hij met een stomp op den mond van den advocaat. Deze bedacht eich niet lang, hij was de bokskunst meester en spoedig koos de aanvaller het hazenpad. Of de advocaat in de toekomst weer op broodjes zal tracteeren Donderdagmorgen omstreeks half tien stond een celwagen klaar aan den Westelij- ken uitgang van het Centraal station te Amsterdam om een arrestant in ontvangst te nemen. Even later arriveerde deze in ge zelschap van een sergeant van de militaire politie en van een rijksveldwachter. Hoewel de man geboeid was, wist hij zich op een ge- geven moment los te rukken. Hij zette het op een loopen in de richting van de rijwiel- stalling tegenover den oostelijken uitgang. Hij rende den steiger af en geraakte te water. Hier kwam hij waarschijnlijk door de koude, tot bezinning en krabbelde weer op den wal. Een agent wist hem hier, na een kleine wor- steling te overmannen. Hij werd hierop weer naar den celwagen gebracht om voor den officier van justitie te worden geleid. VECHTPARTIJ TUSSCHEN FRIEZEN EN GRONINGERS. In een caf6 aan de Raamstraat te Gronin- gen heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen 2 Friezen en 2 Groningers. Een der Friezen wierp en geopend mes naar zijn tegenpartjj, terwjjl de andere Fries zijn tegen- Stander met een mes in de hand stak. De Groningers sloegen er met stoelen op los. De cafShouder wist de vechtenden op straat te werken, waar het gevecht werd voortgezet. Een agent, die de vechtenden trachtte te schedden, werd met een stoel bedreigd, waar op hij zijn sabel trok en een der vechters- bazeneen zekeren H. G., een flinke klap gaf, tengevolge waarvan een oar van hem er bij hing. De politiedokter verbond de gewonden in een nabijzijnden politiepost. De 2 Frie- sche messtekers zijn gearresteerd. OVERVAL OP EEN SPAARBANK. Te Hamburg hebben Woensdagavond twee jonge mannen in een filiaal van een spaar- bank to de Lubecker Strasse, een brutalen overval gepleegd. Een van. de twee hield de beide nog aanwezige employe's met een revolver to hedwang, terwijl de andere intus schen ongeveer 1000 M. stal. VeTvolgens werden de twee bankbedienden to den kelder opgesloten. De daders ontkwamen zonder herkend te zijn to een gereedstaanden auto. DOODELIJK ONGELUK MET EEN LIFT. Donderdagmorgen is omstreeks half negen in het bankgebouw van de firma R. Mees en Zoonen aan het Beursplein te Rotterdam een ernstig ongeluk met een lift gebeurd. Op het dak van de lift stond de 21jarige monteur L. Elshout, gewoond hebbende in de Kerkhof- straat, te werken. Een van de liftjongens schijnt dit niet geweten te hebben en hij liet de lift opeens naar boven gaan. Elshout riep om hulp, maar dat heeft de jongen niet ge- hoord. Elshout is, uit angst, dat hij bekneld zou raken tusschen de lift en de bovenzijde van den liftkoker, ter hoogte van de tweede verdieping van de lift gesprongen. Hij raakte toen klem tusschen de lift en den vloer van de derde verdieping. De borstkas werd inge- drukt en Elshout was op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. FORMEELE RATTENPLAAG. In verschillende deelen van het Oostelijk deel van Noord-Brabant krioelt het dezen winter van ratten. Vooral op de meer uit de bebouwde kommen der dorpen gelegen boerde- rijen richten de dieren groote schade aan en zijn zij met honderdtallen in de schuren, stallen en ook in de woonvertrekken te vin- den. De graanvoorraden, die nog in onge- dorschten toestand verkeeren, vormen de voed- selmagazijnen dezer ongewenschte klanten, die tevens in meerdere gevallen en met dozij- nen te gelijk het eten uit de vee- en varkens- voederbakken verorberen. Het gebeurt, dat in enkele boerderijen in £6n dag tijds honderd tallen ratten worden gevangen. DE KRANKZINNIGE CANADEESCHE VALLENZETTER. De Canadeesche politie heeft de hulp ge- kregen van een vliegtuig in haar strijd tegen Albert Johnson, den krankzinnigen vallenzet- ter, dien zij maar niet te pakken kan krijgen en die onlangs bij een vervolging een agent heeft doodgeschoten. Het vliegtuig wordt be- stuurd door kapitein Mey en is voorzien van zes traangasbommen en de noodige munitie. Agent Carter gaat mee om bommen uit te werpen. Men is voornemens met het vliegtuig over Johnsons schuilplaats te vliegen en bommen uit te werpen, waarop de agenten en vrij- willigers, die Johsons woonhol belegeren een aanval zullen ondememen. Dit zal de eerste keer zijn, dat de Cana deesche politie van een vliegtuig gebruik maakt. HOE EEN ZIGEUNERTROEP NAAR BELGIe WERD TERUGGESTUURD. Men weet, dat de laatste maanden onze zuidelijke grens geregeld bedreigd wordt door grootere en kleinere zigeunerbenden, die men to Belgie meer dan hard moe is, zoo schrijft men aan de „Msb." Vandaar.dan ook de verscherpte bewaking der „streep" door marechaussSe en mili taire politiemannen, die daar alles behalve een renteniersleventje hebben. Maar aan den anderen kant is het ook zoo; ook daar heb ben de grenswachten geen gemakkelijken tijd; dag en nacht zijn ze er op uit om hier of daar een onbewaakt gaatje te vtoden, om de ongewenschte gasten te loozen. 't Spreekt vanzelf, dat ze zoo nu en dan ook wel eens slimmigheidjes uitvinden om elkaar een kool te stoven, waarbij beide partijen lachen; maar de eene als een boer, die kiespijn heeft. 't Is nu al eenigen tijd geleden we maak- ten er niet eerder melding van om mogelijke gevoeligheden te ontzien dat de Holland- sche marechaussees op een kwaden avond van aanschijn tot aanschijn stonden met een bende zigeuners, zes wagens sterk. Ja, ze stonden aan dezen kant van den paal; daar was niets aan te doen. Een pogtog om ze naar den overkant te kaatsen werd niet eens in overweging genomen. De mannen wilden niet graag uitgelachen worden op den koop toe. Dan maar naar de naaste stad die we, om genoemde reden, niet zullen noemen. En zoo geschiedde het. Ja, welkom waren ze daar ook niet. Ze werden er gelntemeerd, opdat de towoners er geen last van zouden hebben, maar overi- gens goed behandeld, gevoed, zelfs gekleed, zoodat de zigeuners er niets misten dan d'rvrijheid. Maar dat gemis woog zeer zwaar. En daarom wilden ze hun bewakers wel behulpzaam zijn to hun pogingen om ze weer aan genen kant te krijgen. Maar, of de drommel er mee speelde, wan- neer ook maar 66n paard voor wagen in het zigeunerkamp gespannen werd, sche- nen „de anderen" dat te weten en de heele grens werd hermetisch gesloten. Nu had men wel eens mannen in de buurt van het kamp zien rondzwerven, die daar wel vreemd waren; de bewakers meenden hen meer gezien te hebben maarmet uni- formen aan. Op een Zondagnacht stieten de bewakers weer op zoo'n paar nieuwsgierigen to de na- bjjheid van de zigeuners. 'n Praatje werd met hen gemaakt en 't etode ervan was dat ze als vreemdelingen, zonder middelen van bestaan, naar 't bureau van politie ge nomen werden om voor den commissaris ge leid te worden. Deze lag echter op dit nach- teljjk uur to diepe rust en daarom werd hun voor dien nacht gastvrijheid aangeboden. Daags daarna werd hun onmiddellijk de vrij heid hergeven; maarde zigeuners waren dien nacht de grens over geexpedieerd. POLITIE EN SMOKKELAARS. Tusschen politiemannen en smokkelaars aan de Limburgsche grens bij Hopenbusch, in de buurt van Gangelt heeft een levendig vuurgevecht plaats, dat herinnertogen wekt aan bandietenverhalen to Chicago. Een be- rucht en gevreesd groot-smokkelaar en wild- strooper, Willy Eggen geheeten, die enkele jaren geleden, toen hij' naar de gevangenis te Aken werd overgebracht, met hulp van zijn komuiten wist te ontvluchten en sedert het grensgebied en de bosschen onveilig maakte, had zich laten verleiden om de herberg Heutz op Duitsch gebied gelegen, nabjj den neutral en weg, te bezoeken. Deze onvoorzich- tigheid kwam hem duur te staan, want hij wist dat dag en nacht de grenzen streng be- waakt worden. Verschillende douanebeamb- ten, blijkbaar gewaarschuwd, herkenden den lang gezochte en hielden hem in be-dwang, tot de gewaarschuwde politie kwam. Smokke laars, to dienst van Eggen, waren eveneens te weten gekomen, dat hun aanvoerder zich in de herberg bevond. Zij legden zich daar om bij den neutralen weg to hinderlaag. Toen de politie, na veel wederwaardigheden, met Eggen to een auto trachtte weg te rijden hij had nog gepoogd te vluchten en was met de politie slaags geweest openden de hand- langers een revolvervuur. De schoten troffen geen doel; ook de politie maakte van haar vuurwapenen gebruik. Met razende vaart reed de auto ten slotte naar Gartenkirchen. De schrik der grenzen is naar de gevangenis be Aken overgebracht. DERTIEN JAAR ALS GEVANGENE BEHANDELD Te Londen is Dinsdag een proces begonnen van een vroegere dienstbode tegen haar me- vrouw, die haar dertien jaar als een gevan- gene zou hebben behandeld. Zij werd volgens haar verhaal telkens voor geruimen tijd to een rommelkamer in het donker opgesloten, met het gordijn voor het raam vastgamaakt, zoodat zij geen verbinding kon hebben met de buitenwereld. Daar zat zij dan aldus haar verhaal 's winters to de kou te breien en het eenige licht wat zij dan zoo nu en dan had was wanneer de -dienstbode van de buren vergat haar gordijn neer te laten. De dienst bode, thans een vrouw van 36 jaar (de be- weerde gevangenschap had zich tusschen 1916 j en 1929 afgespee-ld) vraagt schadevergoeding wegens vrijheidsberooving en mishandeling. Van de zijde der gedaagde wordt aange- voerd, dat het meisje in hooge mate zwakzin- nig was en zoo nu en dan moest opgesloten worden omdat zij uitbarsttogen van drift had. Nader wordt gemeld: Het proces is plot- seling geeindigd, doordat partijen tot een schikktog zijn gekomen. De gedaagde heeft zich bereid verklaard, een zeer aanzienlijke som als schadevergoeding te betalen en heeft door haar raadsman to het openbaar haar leedwezen doen uiten over haar onverstandige, onberaden behandeling van haar dienstbode. Aangezien het aantal gevallen van zwarte pokken to Zuid-Zweden de laatste dagen is toegenomen, heerscht zoowel te Malmo als to de omgeving groote nervositeit. De medici kunnen niet voldoeni aan den toeloop van patienten, die terstond ingeen-t willen wor den. Woensdag ontstond groote opwinding te Malmo, doordat een verwachte zending van 50.000 ampullen vacctoestof uitbleef. Tenslot- te werd een groote hoeveelheid serum van Kopenhagen naar Malmo gebracht. Terwijl te Malmo zelf sedert Zaterdag geen nieuwe ziektegevallen geconstateerd werden, heeft zich te Christianstad een mieuw geval voor- gedaan. In het geheele land worden de strengste voorzichtigheidsmaatregelen toege- past. F.F.N TRUC, WELKE MISLUKTE. Twee Nederlanders, zekere K. en B. kwa- men eenige dagen geleden bij den Antwerp- schen garage-ihouder Marien een auto huren, om aan de grens te Esschen een partij van meer dan 1000 K.G. kaas op te laden en uit te venten, aldus de „Msb." De auto werd bestuurd door den zoon van den garagehou- der, die van meening was, dat de kaas spoe dig zou verkocht zijn. Edoch, de waar was niet van bijzondere kwaliteit en men kon er niet dadelijk afgeraken. Er werd toen be- sloten, naar Aalst te rfijden en daar te pro- beeren. Maar ook hier ging het niet. De Nederlandsche handelslieden verzonnen toen de volgende list. Zij lieten den jongen autobestuurder to den steek en trokken plot- seltog naar Antwerpen, naar den vader van den chauffeur, om te verklaren, dat zijn zoon met him goed was verdwenen. Zij eisch- ten schadevergoeding en daar de garage- houder niet onmiddellijk op hun verzoek to- ging, spoedden zij zich naar het politie- bureau, om een klacht to te dienen. Ondertusschen zat de jonge chauffeur in Aalst op de Nederlandsche kooplieden te wachten. Teneinde raad beide hij zijn vader op en toen kwam de heele zaak uit. De Ne derlanders hadden gepoogd, hun onverkoop- bare kaas op een sluwe manier den garage- houder in zijn maag te duwen, doch deze hapte niet toe. Er werd, niettegenstaande dezen true en de strafbare praktijken, een minnelijke schik ktog getroffen tusschen partijen, welke zelfs zoo ver ging, dat de garagehouder de Neder landers met hun kaas weer terug naar Es schen voerde. hield maar naar den achterkant van het ge- bouw reed. Dunikowsky stapte het eerst uit Hij was vergezeld van twee inspecteurs van politie. Hij glimlachte, zoo als de meeste beschuldig- den doen, die aan het geluk denken bevrijd te zijn, al is het dan ook maar voor eenige uren, uit hun benauwde cel. En deze glimlach werd nog duidelijker, toen hij op het trottoir zijn vrouw met zijn drie meisjes bemerkte, die hem in alle haast omhelsden. Toen ging hij de poort van de Ecole Centrale binnen, die zich achter hem en zijn begeleiders sloot. Geen uur later kwam een tweede auto, waarin de rechter van instructie, de heer Or- donneau, zijn griffier en nog eenige beamb- ten zaten. De rechter, die zijn baard als Mephisto draagt, werd door de menigte voor Duni kowsky gehouden. Daarna kwamen ook de verdedigers van Dunikowsky en die der tegen- partij. Mr. Iorrtbs, Dunikowsky's advocaat, deelde mede, dat hij den vorigen dag in een gezegelde enveloppe de fragmenten van de radjumhoudende substantie had verzonden, daar hij meende den inhoud goed te moeten bewaren in verband met de proefnemingen, die dien dag plaats vtoden. In het groote chemische laboratorium ont- moeten Dunikowsky en zijn verdedigers den heer Guillet, den directeur van l'Ecole Cen trale en nog eenige andere heeren, terwijl een cinematografisch toestel zich in hunnen na bijheid bevond, voor eventueele opnamen in het belang van de proeven. Mevrouw Dunikowsky met hare kinderen, vergezeld van eenjge vrienden, wachten in een klein koffiehuis in de nabijheid en bespraken het geval. Ze wachten met ongeduld op den uitslag van de proefnemingen die zouden plaats vinden en tevens op de mogelijkheid haar man voor den tweeden keer te kunnen omhelzen. „Ik stel volkomen vertrouwen in hem, hij is -een te goed echtgenoot en vader om geen eerlijk man te zijn," zoo verklaarde zij tegen haar vrienden. De drie meisjes speelden met haar poppen in een aangrenzend kamertje. Zij maakten pret en beseften niet, dat deze dag misschien het lot van hun leven zou be- slissen. Het is jnderdaad roerend. Goud gemaakt? Een bericht uit Parijs meldt, dat Duni kowsky er werkelijk in geslaagd zou zijn goud te maken. Er ontstond na het inschakelen van den stroom een poeder, dat nauwkeurig j microcopisch is onderzocht. Kleine korreltjes goud waren hierin zichtbaar. WAAROM VERDER SUKKELEN Voelt gg u temeergeslagen, vermoeid en afgemat hebt gij last van pijn in de len- denen, ledematen of spieren? Lijdt gij aan urinestoomissen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn of rheumatische pijnen Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht wat de oorzaak van uw noodeloos lijden is? Als uw bloed niet op de juiste wijze gefil- treerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urtoezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het gestel achter. Zij zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de bovenstaande. ledere dag uitstel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpjjn Pillen. Reeds jaren bleek de afdoende werktog van dit speciale middel tegen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen, waterzucht, urinekwalen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewan- den en passen mannen en vrouwen van elken leeftgd. 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 26 Ingez. Med. VERDWENEN FORTUIN. Meer dan 100 Engelschen, die drie jaar ge leden millionair waren, hebben hun recht op dien titel verloren, schrijft de Sunday Ex press. Toen waren er nog 490 millionairs die samen 1 milliard bezaten. Thans zijn er 385, met een gezamenlijk vermogen van 700 mil- lioen. Hij, die toen de rijkste man van Enge- land was met een vermogen van 40 millioen, wordt thans op 10 millioen geschat. Solly Joel, die in 1925 op 12 millioen geschat werd, liet verleden jaar 1 millioen na. Lord Mel- chett, eens op 5 millioen geschat, liet 390.000 na. De 4.900.000 pond, nagelaten door den tabaksmagnaat Baron verminderden in vijf maanden tijds na zijn d-ood met 1.325.000 pond. Zijn erfgenamen moesten 2.269.000 pond suc- cessierechten betalen, zoodat er tenslotte van de nalatenschap maar 1.350.000 pond over- bleef. Lord Ashton, de linoleum-millionair, werd eenige jaren geleden >op 20 millioen ge schat. Bij zijn dood to Mei 1930 was zijn for- tuin geslonken tot 9 V2 millioen. In 1928 en 1929 stierven er 29 menschen die een millioen of meer nalieten, de beide volgende jaren waren het er 25. Er zijn millionairs die het vorige jaar geen stuiver inkomen hebben ge- noten, anderen waren niet in staat uit hun inkomen hun belasting te betalen. De eenige rijkaards die nog altijd over groote inkomsten beschikken zijn de brouwers en de tabaks- magnaten. Vmgen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Uostzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE GROENE WEEK TE BERLIJN EN DE PLUIVEEHOUDERIJ IN DUITSCHLAND. kelijk buitengewoon geweest zijn. Ik heb er niets van gezien daar ik er geen tijd voor had en bovendien mij er maar matig voor interes- seer en van al dat gesprtog en gemanoeuvreer niet het minste verstand heb. Wie trouwens niet den geheelen tijd van negen dagen op de tentoonstelling wil beste- den moet de hoop opgeven alles nauwkeurig te kunnen bekijken. De hallen waarin het materiaal verzameld is zijn zoo buitengewoon groot, dat men er geen begri.p van kan vor men en het beste doet, als de tijid beperkt is, er maar snel doorheen te loopen om te gaan bestudeeren wat het meeste aantrekt. Op dit gebied vindt ieder zijn keuze. De eer3te hal bevatte allerlei houtsoorten en zelfs complete huizen van hout gebouwd. Een andere hal aan de jacht gewijd bevatte honderden en hon- derden geweien, die naar ik zag door velen met de grootste aandacht bekeken werden. Op pluimveegebied was de drukkende nood, die thans in Duitschland heerscht, heel duide- lijk te bemerken aan de tentoonstelling. Er waren nog ongeveer 4000 nummers, doch dat is voor deze tentoonstelling niet veel en de stands der materialen-fabrikanten ontbreken op een paar na. Geen groote broedmachtoes, geen kunstmoeders, hokken, voerfabrikanten. Wel was er een stand die me zeer interes- seerde en wel een propagandastand voor pluimveeproducten. Ik laat nu daar of een „eet-meer-eieren- of pluimvee-campagne' van waarde is voor het land. De lezers kennen mijn standpunt daaromtrent, doch ik stel me nu even op het standpunt; als ik dergelijke propaganda wil voeren, hoe doe ik dat dan het best! en dat was hier prachtig te leeren. Door wandteekeningen en platen leerde men de waarde van eieren voor de voeding en op de tafels kon ipen gratis daaromtrent vlugschriftjes meenemen. De bekende uit- gevers Fritz Pfenningsdorff te Berlijn had hier een prachtboekje liggen van 80 bladzij- den, met tekst en platen, waarvan eenige bijzonder mooi in kleurendruk, alleen over hoender-gerechten. Hieraan hebben bekende kookschoolleeraressen meegewerkt en ik vond daarto naast allerlei waardevolle gegevens maar eventjes 172 gerechten of recepten be- schr-even van wat men van kippenvleesch bereiden kan. Het boekje kostte slechts een paar mark en ik kan mij voorstellen hoe iedere huisvrouw zich gelukkig moet voelen als haar man haar dit als cadeau van de groene week meebrengt. Dr. TE HENNEPE PHILIPPINE. Donderdagmiddag werd door Burg, en Weth. alhier aanbesteed het onderhouden van de werken aan de gemeemtehaven over 1932. Ingeschreven werd door: J. A. Meertens te Hoek voor j 4090P. Dees te Sas van Gent voor 3977; Jos. de Maagd te Hontenisse voor 3744; P. Andriesem te Walsoorden voor f 3570; Alph. Warrens te Ossenisse voor f 3500; Ach. Roegiers te Philippine voor /3325; J. F. Cornelis te Hoofdplaat voor i 3310; P. A. Rammeloo te Philippine voor f 3262; G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f 3256; J. de Bree Fzn. te Ter Neuzen voor 3248. Gegund aan den laagsten inschrijver. AL CAJPONE ALS WELDOENER. Al Capone, de beruchte bendeleider uit Chicago, die zoo pas een aanvang heeft ge maakt met het opknappen van de elf jaar tuchthuisstraf, waartoe hij onlangs werd ver oordeeld, heeft in de eenzaamheid der eel blijkbaar zijn geweten voelen knagen, meldt „de Tel." Aan den vice-leider van zijn smok- kelbende heeft hij namelijk een schrijven doen toekomen, waarin hij dezen last geeft, een bedrag van f 6.250.000 ter beschikktog van de commissie tot lenigtog van den nood onder de kinderen te stellen, daar, naar hij mee- deelt, „m!ijn hart breekt, wanneer ik aan het lijden der ongelukkige schepseltjes denk!" Al Capone merkt aan het slot van dit eenigsztos verrassend epistel op, dat hij steeds een waar vriend van gezellig familieleven is geweest en dolveel van kinderen houdt. DE GOUDMAKER DUNIKOWSKY. Met de proefnemingen om goud te maken begonnen. Op den hoek van de Rue Montgolfier en de Rue Torbigo te Parijs bevonden zich een groot aantal politieagenten om het verkeer te regelen voor de „Ecole Centrale". Dit trok vanzelfsprekend de aandacht van een nieuws- gierig publiek, dat anders zijn weg kalmpjes vervolgt en geen notitie zou hebben genomen van de proeven die in het laboratorium plaats zullen vinden door den Pool Dunikowsky, waarvan men nog niet weet of men hem als genie of als zwendelaar moet beschouwen. Weldra voegden zich bij deze menigte eenige amateur-alchimisten, die, zoo scheen het, heel goed op de hoogte waren van de manier, waarop het mogelijk is uit stukjes glas en electrische stroomdraden, wel geen goud, maar toch eenige scheikundige stoffen te produceeren, die meer of minder een goud- kleurigen glans bezitten. Een ander groepje, bereid inlichtingen te geven, verklaarde aan eenige telegrafisten en een drietal politieagenten de geheimzinnige hoedanigheden der fluoriseerende substantie door Z-stralen opgewekt. Intusschen verscheen een taxi die Duni kowsky van „La Sant6" bracht. Hij kon on- bemerkt passeeren, daar de wagen niet voor den hoofdingang van de Ecole Centrale stil- Zooeven ben ik teruggekeerd van een der grootste gebeurtenissen op landbouw- en pluimveegebied in Duitschland, de z.g. Groene Week en het lijkt mij wel interessant daar- over eens wat te vertellen, temeer daar voor een exporteerend land als het onze de toe- standen in de ons omringende importeerende landen van het grootste gewicht zijn. De „groene week" is eigenlijk een tijds- periode van 9 dagen in de maand Februari, gedurende welke er te Berlijn een geweldig groote landbouwtentoanstelltog plaats heeft en welke ontzettend veel buitenmenschen naar Berlgn trekt. Daar de buitenman in Duitsch land een razende voorliefde heeft voor groen en als hij. geen groene jas aantrekt dan toch een groene hoed draagt, kan men werkelijk to een wereldstad als Berlijn aan de kleur der kleeren van het publiek opmerken, dat er veel groen bij is. Vandaar de naam zooals men mij zeide. Anderen daarentegen beweren dat de naam ontstaan is naar de groene kleur van den landbouw. Deze tentoonstelling treki ongeveer 300.000 bezoekers, dus werkelijk een verbazingwekkend groot aantal. Voor de huisvrouwen die meekomen naar de stad valt er ook wat te profiteeren, want voor haar hebben allerlei winkels op het gebied van linnengoed een z.g. witte week georganiseerd, zoodat men gedurende deze dagen op de meeste winkels plakkaten vindt die op de voordeelige koopjes van de witte week wijzen en op de caf6s plakkaten met groene letters die er op attent maken, dat het caf6 to kwes- tie (en dat zijn ze allemaal!) een bijzonder geliefkoosde plaats is waar de landbouwers en jagers elkaar elk jaar treffen en waar men alleen Duitsche etenswaren aan het publiek levert. Hierdoor wordt op het nationale ge- voel der massa gewerkt, doch als men weet, dat Duitschland zeer veel moet importeeren begrijpt men meteen, dat men het met al die zuivere Duitsche producten niet al te nauw moet nemen. Ik zou de Poolsche, Bulgaar- sche, Joego-Slavische en andere buitenland- sche eieren die daar geconsumeerd worden niet gaame moeten tellen en zag ze ook in de winkels bij hoopen liggen. De overheid doet veel om het bezoek aan de tentoonstelling gemakkelijk te maken en verstrekt speciale goedkoope reisbiljetten naar Berlijn. Maar ook vele vreemdelingen trekken elk jaar tijdens de groene week naar Berlijn, vooral voor de belangrijke gebeurte nissen op het gebied der paardensport. Alle national) teiten zijn daar haast vertegenwoor- Fransch digd en wat er dit jaar geboden is moet wer- Belgisch ZUIDDORFE. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Jan. Eduardus van Bambost, oud 27 j., jm. en Rachel Marie Schaut, oud 19 j., jd. Geboorten. 4 Jan. Julia Maria, d. van Abra ham Hommel en von Mathilda Maria Coppie- ters. Van Ter Neuzen: 11 Febr. Eng. s.s. WALL- SEND, 1739, ledig, New-Castle. Van GentTer Neuzen: 11 Febr. Eng. ss. ORTOLAN, 202, stukg., Londen. Voor Sluiskil: 11 Febr. Duitsch s.s. BO- CHENHEIM, 2431, kunstmest, Antwerpen; Ital. s.s. DOTTER PAOLA, 2760, pyriet, Huelva. Voor Sas van Gent: 11 Febr. Eng. s.s. LUIMNEACK, 443, ledig, Havre; Zweedsch s.s. REGULUS, 492, ledig, Kingslyn. Van Sas van Gent: 11 Febr. Eng. »M. SARASTONE, 1490, ledig, Antwerpen. Voor Gent: 10 Febr. Eng. s.s. CHEL- WOOD, 1543, kolen, New-Castle; Eng. an. FLUOR, 453, pekkolen, Glasgow. 11 Febr. Eng. s.s. LEANRICK, 539, stukg., Leith; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ledig, Ipswich; EsU. s.s. MAI, 916, ledig, Londen; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen. Van Gent: 10 Febr. Zweedsch s.s. SIRIUS, 467, fosfaat, Odense; Eng. s.s. PAMELA, 147, fosfaat, Sudargon; Eng. s.s. AIRE, 445, stukg., Goole. 11 Febr. Eng. s.s. AFON GWILI, 427, ijzer, Llanelly; Noorsch s.s. JERNLAND, 756, steen, Odda; Belg. s.s. MARCEL, 880, ijzer, Boness; Estl. s.s. KODUMAA, 680, ijzer, New port; Deensch s.s. AGENETE MAERSK, 1205, ijzer, Newport; Lett. s.s. LAIMDOTA, 2314, restant. Amsterdam, 12 Febr. 1932. Vreemd Bankpapier. Bieden Laten Londen Duitsch 8,40 58,90 9,70 6,90 8,60 59,10 9,80 6,95

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 7