PUROL er op I Een Meisjesgezicht Feuilleton- vertellingen SPORT. Predikbeurten. VandenHaagendeHagenaars GSMENGDE BERICHTEK. Het verzacht en geneest BRABANTSCHE BRIEVEN. Ruwe huid met diepe voren Winterhanden, winterooren Wintervoeten, winterteenen Stukke armen, stukke beenen? Weer in orde na 't gebruik Van Purol. Purol is puik! (Ingez. Med.) gen aan de commissie, die de bazar organi- seerde en voor de uitnoodiging doze officieel te openen, aan welk verzoek hij gaarme vol- deed. Wie uit ons midden, aldus spreker, kent niet de vreeselijke ziekte, die men T. B. C. noecmt, Vele families kennen deze ziekte, hetetj van nabij of van verre. En vooral de "wgkzuster, die direct met de lijders in aan- merking komt. Voor deze zieken kan zeer •veel gedaan warden. Ongelukkig echter, dat bet meermalen aan geld ontbreekt om alles te verschaffen wat direct noodig is. T. B. C.- Irjders hebben in de eerste plaats noodig goede voeding, goede slaapplaats in een ruim en friscb vertrek, waar ongebinderd de zon en frissche lucbt kunnen binnendringen. Een minder goede woning moet veranderd worden. Dit alles eiscbt geld en nog meer wanneer de patienten in ziekenhuizen of sanatoria ver- pleegd moeten worden. Tal van hulpmiddelen staan gelukkig reeds ten dienste om de on- kosten te dekken, doch er is zoo veel noodig en vooral in omze gemeente Axel, waar ge- durende de laatste jaren deze ziekte zoovele slacbtoffers eischte en de overblijvenden be- schermd moeten worden. Spreker geeft een uiteenzetting van het te Ter Neuzen geves- tigde consultatie-bureau, hetgeen men in overleg met den huisarts gratis kan raad- plegan. De onkosten worden gevonden uit de subsidies van gemeenten, provincie en bet Rijk, benevens de contributLe van de leden. Een opwekking om lid te worden acht spre ker dan ook niet overbodig. Docb dit alles is nog niet voldoende om alien behoorlijk te helpen en vooral wat betreft de verpleging van een patient. Is er geld in kas, dan wor den voor betere verpleging en ligging, rust- stoelen, ligtenten, ledikanten enz. gratis in bruikleen gegeven. Blijkt een geval besmet- telijk, dan wordt alles verstrekt wat noodig is om besmetting van de andere gezinsleden te voorkomen. Bij overlijden, zorgt de T.B.C.- huisbezoekster er voor, indien noodig, lijf- en beddegoed gratis worden ontsmet. Op initiatief van de wlijkverpleegster van bet „Groene Kruis", zuster Kruitbof, wordt thans deze bazar gebouden, met hulp en bij- stand van verschillende dames en heeren. Ziet men in deze zaal rond en men aan- scbouwt alles wat gebeel vrijwillig is bijeen- gebracht, dan kan men nagaan welke moeite en welke werkzaamheden zijn verricbt om bet zoover te brengen. De opbrengst komt uitsluitend aan alle T. B. C.-lijders in Axel, dus niet ten goede aan bet ,,Groene Kruis" of ,,Wit-Gele Kruis", maar uitsluitend aan de plaatselijke vereeni- ging voor de T. B. C.-bestrijding. Een woord van bijzonderen dank en bulde breng ik aan de zuster van bet „Groene Kruis", op wier initiatief deze bazar wordt gehouden, die, met steun van verscbillende dames en beeren, vele werkzaamheden daar aan verbonden beeft verricht. Ook is voor amusement gezorgd in allerlei vorm. Ik boop, dat deze bazar door zeer velen zal worden bezocbt en dat de opbreng- sten de verwachtingen verre zullen overtref- fen. Onzezuster zal dan in staat gesteld worden, veel voor de T. B. C.-lijders te kun nen doen. Met deze woorden verklaar ik de bazar voor geopend. Namens het bestuur van het „Groene Kruis" sprak de voorzitter, de beer A. E. C. Kruijsse. die de commissie dankte voor de uitnoodigiiig tot bijwoning der opening en vervolgens de dames en beeren welke de voorbereiding ter band namen feliciteerde met bun succes. Zien wf(j. rond, dan kan men eonstate-eren, dat zij ook medewerking van buitenstaanders mochten ondervinden, waar van bet vele bijeengebrachte de bewijzen levert. Ook het bestuur van het „Groene Kruis vervult dit met blijdschap. T. B. C. is te ge- nezen, vele bezwaren zijn weggewerkt, wan neer de patienten zich onderwerpen aan de controle en de wenken en voorschriften op- volgt is genez'img mogelijk. Hij brengt dank aan zuster Kruitbof, die, toen zij het noodig oordeelde dat de middelen werden aangevuld, zich er voor spande deze bazar te organisee- ren. Spreker besluit met de beste wenschen voor bet w el slag en te uiten. Namens bet „Wit-Gele Kruis" sprak de beer J. M. Baert, welke gaame toestemming tot medewerking verleende om van een goed welslagen verzekerd te zijn, Hij hoopt, dat de bazar moge slagen, in het belang van de goede zaak. £>e heer P. A. Wondergem brengt de spre- leers dank en noodigt de aanwezigen tot een rondwan deling door de zaal. Gaame werd hieraan gevolg gegeven en bleek al dadetjk, dat ieder voor de T. B. C.- bestrijding een offer over bad. Reeds in de eerste uren kon men bemerken, dat de bazar een mooi succes beloofde. Was men in den be- ginne bevreesd, dat velen zich door de felle kou zouden laten weerbouden een bezoek te brengen, men kwam weldra tot andere gc- dacbten en gelukkig. Immers wie zou wil- len achterblijven een offer, al was dit nog zoo klein te brengen. En zoo kwam bet, dat des avonds het lokaal der Herv. Zondagschool te klein bleek om alle bezoekers te bevatten. Aan alle stands of vermakelijkheden werden goede zaken gemaakt, zoo zelfs dat de eerste avond nieuwe voorraden moesten worden in- geslagen. De dames van de thee-schenkerij van de Fa Van Nelle kwamen handen te kort om te voorzien in de vraag naar een geurige kop tbee met de heerlijke wafels. Van de ge- legenheid om op bestelling deze wafels thuis bezorgd te krijgen, werd ook ruimschoots ge bruik gemaakt. Ook de tweede dag was het een geweldige drukte en reeds voor het sluitingsuur waren verschillende stands uitverkocht. Wat nog restte, werd bij opbod verkocht of vond zijn weg wel bij het rad van avontuur. Inderdaad zullen de verwachtingen die men koesterde bij den aamvang, zoo niet over- troffen, toch zeker wel ten voile bevredigd zijn. Wiiji mogen gerust van een groot succes spreken. Daarom alien een woord van lof die de organisatie ter band namen en dank aan hen, die in welken vorm ook medewerking verleenden, ter bereiking van dit mooie doel n l - tot heil der menscbheid. Het totaal aan tal bezoekers was 1073. Hoewel het netto-saldo nog niet precies is vast te stellen, zal dit, naar men ons mede- deelde, =t 1200 bedragen. Nadat de uitslagen der verscbillende raad- spelen enz. waren medegedeeld, sloot de heer Wondergem met bartelijk dank te brengen aan alien die tot het succes medewerkten. Van de gelegenheid bezwaren in te die- nen ten gemeentehuize alhier, tegen voorge- nomen uitbreidlng der l'Azote, met een Sal- peter-afdeeling, hebben 45 personen gebruik gemaakt. Woensdagmiddag ontstond in de smederij van den heer A. Maas een begin van brand, doordat oude fietsbanden vlam vatten. Door krachtdadig ingrijpen konden de vlam- men worden gedoofd, welke met den fellen wind anders groote schade hadden kunnen aanrichten. HULST. Met de Staatscourantvan 10 Febr. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Hulstersche Ooop. Drukkersvereeniging Zelandia G.A., te Hulst. VOETBAl.. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Internationaal NederlandBelgie. Kon. Ned. Voetbalbond, Afd. IV. le klasse: Willem II— BW MW-LONGA 2e klasse A: RBCHero MiddelburgAlliance BredaDOSKO De Baronie—Velocilas 3e klasse A: Zeelandia IISassche Boys 3e klasse B: Vlissingen IZierlkzee Nieuw-Borgvliet^Zeelandia I Zeeuwsche Voetbalbond. le Klasse B: BreskensF.C. Sluis Terneuzen nIJzendijke STEEN—Hulst H 2e Klasse B: SluiskilTerneuzen HI. OranjeStoppeldijk 3e Klasse B: KoewacbtSassche Boys H De Tweede Klassers. In den wedstrijd TerneuzenMiddelburg heeft j.l. Zondag Terneuzen haar kansen voor een eventueel kampioenschap geheel zien teniet gaan en is deze eindstrijd beperkt tot de clubs Middelburg, Hero en Dosko. Hero gaat Zondag bij R. B. C. op bezoek en Middelburg krijgt op eigen terrein Alliance uit Roosendaal. Wij voorspellen voor de beide leidende clubs een overwinning, waardoor him kansen weer gelijk blijven. De wedstrijd BredaDosko zal ook wel met een kleine overwinning voor Dosko eindigen en ten slotte de worsteling om aan de laatste plaats te ontkomen tusschen De Baronie en Velocitas. Een gelijk spel is geenszins uitgesloten. Terneuzen IIIJzendijke. Zal „Temeuzen" ook dit seizoen een elftal als eerste zien eindigen? Het heeft er veel van, want Terneuzen n is voornemens het volgend seizoen haar in- trede in de derde klasse K.N.V.B. te doen, om zoodoende de leden en donateurs iedere week een mooie ontmoeting alhier te doen genieten. Doch alhoewel het kampioenschap in bet zicbt is, nog resten een viertal wedstrijden en mag zij niet struikelen, daar „Sluis" haar be trekkelijk nabij is. Laten nu de supporters, als het weder niet al te guur is, eens in flinken getale opkomen en de spelers van het tweede elftal van Ter neuzen komen aanmoedigen. Zij verdienen het ten voile en het is in het belang van de voetba)sport. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snrjwonden, Ontveilingen, en allerlei Huidverwondingen (Ingez. Med.) Ohr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., D3. Tolsma. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdlenzt. Lokaal ..Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Ntuaen. Nam. 5% u., Evangelisatie. ZONDAG 14 FEBRUARI 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. de heer L. Dek; 2 u. Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 2 u. de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u„ Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9V2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld, van Ter Neuzen. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8)4 en 10 uur. 'sNamlddags om 2)4 uur Lof. i Ulvenhout, 10 Februari 1932. Menier, 't Is mee't weer nog zo'n bietje halen en brengen. •n Paar nachtjes vorst, dan weer dool en zoebt veurjaarswirke maar laankzom- kes-aan weekt d'n winter toch van ons los. Elken dag zakt 't zonneke weer wa later en rossiger deur d'n ender, rekken de schaduws langer en later over de eerde en gloeit 'r 'n minuu- tje nacbt van d'n dag af. D'n winterzaai staat 'r g6ef by, maar ocherme, wat zal 't ons weer opleveren? 't Kan d'r allegaar zoow prontjes nie bij staan, de oogsten kunnen zoow overdadig nie zfjn of t brengt de kosten niemeer op, nog nie as g'oew zweetdruppels nie meerekent! Wa-d-op de lange baan 'n zuur bes,taan wordt, amico. Of ge'r nouw veul, weinig of niks veur trug- krijgt, 't werk mot toch gebeuren; oew men- scben motten d'ren kost en d'r centen em- men; ge mot evenveui zurg, moeite en zwaren arbeid in 't bedrijf steken! As ik da nouw en dan 's nagaai dan denk 'k wel 's, as ik lees hoe veul menschen hemel en &erde perbeeren te bewegen teugen 10, 5, ja teugen 3 percenten afslag van d'r in ko men, as1 ik lees hoe ze op vergaderingen soms te keer gaan daarover, ja, dan denk ik dikkels: guillie moesten 's in d'n boer z'n klompkes staan! De grenzen gaan dichter en dicbter. D'r blijft gin gotje meer open om 'r 'nen krul- stedrt of 'nen boerenkool deur te laten krui- pen. Starker: de w^reld-grenzen zijn nog naauwer geworren as 'n kiepegat, waaat gin eike kan d'r meer deur En 'k zouw m'n boofd daar nouw nog rus- tig bij neer kimnen leggen, wemmen al zoowveul over onzen kaant laten gaan, as 't dicht metselen van die grenzen mee duu- zenden Chineesche muren, waar heel de weareld altij om gelacben en gesibberd bee! as mee 't optrekken van al die grens- muren, op d'n duur alles maar weer op z'n pooten terechte kwam! Maar da-d-is heele- gaar nie zoow. De geleerdste menschen en wij, me vuu- len 't allegaar wel, zeggen dat da sluiten van grenzen eigenlijk de zaak nog maar slech- ter mokt. Da-d-et allegaar heel zware, starke stukken zijn, in 'n ouwe, tot op d'n draad versleten broek! Zooda 'k maar zeggen wil: d'r is gin end te zien aan deuzen toestaand, zoowlaank as ze zoow leggen te knoeien. 't Is op stuk van zaken mee de groote, ingewikketd-in-mekaar-gedraaide weareld, persies eender gesteld as mee 'n menschen- lichaam. As 'nen mensch ziek is, b.v. as deur d'een of aandere oorzaak z'n bloed nie cirkelt zooas da mot, dan kunde tien dokters halen, om 'm nouw 's kwiek op te kallefateren en veur elk deel van 't lichaam zo'nen aspirienist aanwij- zen, maar of d'n pasjent daar mee op zal schietea, da's 'n groote vraag. Ge kunt er eenen aan de ripperatie van oew hoofd zetten, 6enen aan d'n linkerSrm, e6nen 't rechterbeen, nummer drie aan d'n buik, nummer vier aan eh d'n achtergevel za'k maar zeggen, enz. enz. (teugeswoorig em men iieveraans spesjalisten veur, veur ooren, neuzen, wenkbraauwen, groote teenen, kalknagels, hazelippen en weet ik veul), maar as ge die kearels dan zoow aan d'n 1 gaank zouw zetten, geleuft dan maar zekers, dat d'n timmerman gaauw zouw motten ko men, om 't verknoeide werk op te meten. En zoow dokteren ze toch aan de zieke weareld. D'n 6nen aan dit stukske, d'n aandere aan 'n tweede deeltje. D'n 6ene zee: d'n pasjent mag gin Hol- laandscb verkensvleescb emmen, aanders gaat z'n „open been" nie dicbt; d'n aandere zee: d'n pasjent kan nie genogt eiers eten, gin ei mag meer de deur uit, aanders wordt z'n bloed te zwak; nummer drie schrijft veur om z'n slag a jars af te binden en alles en alles bij mekaren is 't wocbten op d'n dokter, die zee: ,,gift 'm maar 'n sputje, dan is ie uit z'n lijden!" In Geneve zeggen de dokters: „oorlog mag ie nie meer emmen, waant daar bee-t-ie al vuls te veul van g'ad", en nouw geven ze'm in Japan en China van't zelfste fleschke; maar op t' etiketje sta-d-in plak van ,,oorlog", nouw 'n pampierke mee: ..conflict" d'r' op en ze geven d'n weareldpasjent d'r zooveul meugelijk van te slikken! Nie zoowlaank gelejen, 'n jorke omtrent, toen docht ik in de kraanten 'n beweging te bespeuren teugen 't ongeloof in d'n Volkeren- bond. Van alle kaanten wier gescbreven, dat dieen bond't vertrouwen noodig bad van de weareld waant dat ie aanders niks beginnen kon veur d'n vrede! Maar impersaant is de weareld, mee toe- stemming van dieen bond, nog nooit zoow zwaar bewapend gewiest as vandaag. Een ding is waar: oorlog wordt er nie ge- voerd! Ze noemen 't nouw conflict, versCbil van meening, maar Trui zouw zeggen: of ge nouw van d'n hond of van de kat gebeten wordt, ge kun 't maar emmen! 't Is er net eender mee gesteld, as da-d-ik teugen Trui zouw zeggen: „Trui kek 's, laten me nouw gin ruzie maken, 't kost ons geregeld al onze bordjes en kommekes" en da zij me, mee 'n lief toetje zou beloven da- d-et nie meer gebeuren zouw, maar as ik thuis kwam 'n servies van emalje veur m'n neus zouw zetten en zeggen: „kek 's Dr6, da kan 'r beter teugen, jong!" En zekers zou wen die ijzeren kommekes veul beter teugen onze ,,verschillen van meening" kunnen, zekers maar m'n boofd zou er veul slechter teugen kunnen en zouw ik mee die „Geneefsche op- lossing" van Trui eigenlijk meer acbter- as veuruit gaan! Ja, daar lachte nouw misschient om, maar daar in Geneve is 't toch nie aanders. Keb b.v. geheurd da ze in Engelaand per gezin bonderdacht-en-twintig gulden per ge- zin belasting per jaar opbrengen veur bewa- pening. In Frankrijk ok zooiets, Amerika van 't zelfste, Italie zestig gulden en as ge da-d-allemaal beurt, dan zouden 'r werendlg 'n gewetenszaak van gaan maken om belas ting te betalen Daar zit aan die centen dikkels maar al te veul zweet, amiico, om ze af te geven veur 't laten doodmaken van oew eigen kinders dikkels! Aan d'n eenen kaant zoude nie weten wa ge doen en ploeteren zult om veur oew kin ders later goed wa na te laten, zooda ze na oewen dood nog 'n goeie hulp van d'r ouwers meekrijgen deur de weareld en ondertusschen werkte 'r aan mee, om ze later ,,bumaan te laten gassen", zooas ze bij de Reiniging 'nen zieken hond aan z'n eindje brengen! Ja, de weareld is wel lillijk ziek. En veur 'nen eenvoudigen boeremensch, die altij gewend is gewiest mee haard werken en bidden op klSfere en begrijpelijke manier vrucht en zegen op z'n akker te krijgen; die geloof hee g'ad, in z'n grotsige veurgaangers, die alles zoow goed schenen te weten; die deftige kwaanten mee z'n centjes ziet schui- ven, centjes waarvan 'r gin eentje gestolen was, maar verdiend mee krakenden arbeid en vertrouwen op d'n hemel; veur 'nen eenvou digen boeremensch die duuzenden waarbeden waar ie op gezworen zouw emmen ziet ver- gruzelen in harige, dierlijke knusten, veur zo'nen mensch wordt de weareld op d'n duur 'n hel; 'n' vervloekte plots verlaten van God. Amico, keb 't oew al 's meer geschreven g'ad: d'n crisis is er ginnen van wa na-oor- logsche-malaiseok nie van tijdelijke inzin- kinig, zooas ik da-d-al meer meemokte, (deur slecbte oogstep of 't vastloopen van 'n be- laangrijk onderdeel van de waereldmachien, da-d-op ripperasie wochtte), d'n crisis zit veul dieper. In de leugenacbtigbeid en 't slecbtste-n-tn d'n mensch da vandaag baas is. 'Nen moord is ginnen moord meer, maar 'n auta-ongeluk of 'n ziekteverschijnsel (waar 'n aander aan doodgaat Kuiperij en slinksbeid iskritiek. Vuiischrijverijhogste kunst. Gezond verstaand: onbeschaafdheid. Oorlog: conflict. Wapen-bedeellngvredesconferentie. Baankroetier: slacbtoffer van de slechte tijen. Huichelarlgi: bandel. Werklust: onderkruiperij. Verwaandheid, middelmatigbedd, egoisme da regeert de weareld, deur middel van reclame. Ze leggen balken op de spoorrils, om d'ren naam of d'r heldendaad in de kraant te zien staan. Veur de rechtbaank staan ze te vertellem: ,,'t is jammer dat dieen kearel gestikt is, waant nouw kan ik gin geld meer van 'm leenen; 'k wouw 'm „alleen maar" b ij n a dood laten gaan, om 'm baang te maken." Da vertelde 'n modern moordenerke deus week veur de Haagscbe rechtbaank, as hekskuus! 'Nen dokter bee 'n uitvinding gedaan om zieken te genezen mee verschillende mopkes muziek op de grammefoon. Hoofdpijn? 'Nen Fokst-rot". Kiespijn? ,,En van je hela-bola houd er d'n moed maar in. Zeemelappig „En de bajes is zoow groot." Slecbte stoelgaank? „Turf in je ransel". Elnzoovoorts. Deuze kaerel geprommoveerd kwakzalver, zal 't wijd brengen. Vruuger wieren zulke lui opgevangen en in 'n gekappitoneerde eel gezet tot ze weer ge nezen waren. Nouw komt d'r portret in de kraant! Ik kan 'r mee m'n pet nie meer bij, amico. Gjj? 't Eenige wa'k er van begrijp is ditte: de weareld zal heel, heel veul bremoei motten er- varen om uit de mailaise te geraken. Laangst eremoei en gebrek naar inkeer en deemoed en zoow weer naar welstaand: „W\j eischen", mot uitslijten. „Werken en bidden," da's 't resept vol- gens mijn boereverstaand. 'n Waarheid die veur mlijn nog nie vergruzeld is Amico, ik schei d'r af. Veul groeten van Trui en as altij gin borke minder van oewen toet a voe DR6. verliest ook bij guur en schraal weer nimmer de frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt bet 's avonds met een weinig „Zij"-Creme in te wrijven. (Ingez. Med.) Het spel der uitverkoopen. „Wegens vertrek..." De strop. „Bronovo." Haagsch medeleven. Wie over een sommetje geld beschikt kon op 't moment in 't Haagje „wonderen" ver- ricbten! Altbans zoo lijkt het Winkel aan winkel ziet men groote, schreeuwende plakkaten tegen de etaJage- ruit geplakt en de meest fantastische motie- ven worden opgegeven om de koopjes, die in de vitrine lokkend zijn uitgestald, te „recht- vaardigen". Opschriften als: „Moord-prijzen", of: „Wij trappen al onze concurrenten dood" zijn stel- lig nog niet de minst-fyne methoden om pu- bliek te trekken. Er zijn vaak „zakenlieden", die er niet tegenop zien hun concurrenten in alles verdacht te maken en openlijk insi- nueerende mededeelingen via raambiljet of advertentie te lanceeren. Zij weten dat zoo handig te doen dat van beleediging in wette- lijken zin geen sprake is. De bona-fide handeldrijvenden hebben nu op velerlei gebied een zwaren strijd te voeren en wel voornamelijk tegen de beunhazen in hun vak. Ik ben in staat treffende staaltjes te vertellen van manieren, waarop men tracht bedoelden bona-fiden handel te nekken. En het publiek is over het algemeen te weinig oplettend dat het aanstonds de trues „door" heeft, welke worden aangewend om groote partijen goederen van de hand te doen. Een voorbeeld: Twee jonge menschen wilden gaan trouwen. Maar ze waren verre van rijk en het som metje, dat ze bijeen hadden om een inboedel- tje te koopen, kon heelemaal niet groot ge- noemd worden. Toch, eindelijk, na bard wer ken en ijverig sparen zouden ze 't er maar op wagen. Ze Waren overgelukkig in het voor- uitzicht van nu toch... 's Avonds als de lichten in de 6talages der vele winkels straalden, gingen ze, arm in arm, kijken, dan hier, dan daar. Als ze dan het lijstje raadpleegden, waarop de vele cijfers stonden genoteerd... en de bedragen, die acb ter al de aangegeven meuljelstukjes stonden aangegeven, optelden... och, dan viel dat eind- bedrag weer .zoo bitter tegen... Dan ontzonk hun weer de moed om het te wagen... Totdat... op een avond... hij in de krant las een advertentie, waarboven met dikke letters stond: „Wegens vertrek naar Indie". Maar... dat was immers een wonder! Hij las, dat voor een belachelijk 1 Eigen prys te koop waren: een geheel ameublement, dres- soir, theekast, lamp, kleed en nog 'n heeleboel dingen meer. Onze trouwlustige jongeman was in de wolken, kleedde zich snel aan om toch vooral niet te laat te zyn. Want de prijzen waren zoo zot-goedkoop, dat ie heel kwiek moest wezen dacbt hij om het buitenkansje te bemachtigen. Zulke Indische lui wilden het boeltje natuuriyk kwijt... Buiten adem kwam hy by het adres aan een heerenhuis, gelegen aan een deftige laan. Men liet hem zien. Alles nog gloednieuw! Pas drie maanden gebruikt, werd verzekerd. Met van vreugde bevende handen gaf hy z'n duitjes aan de ,,naar Indie vertrekkenden" en zei waar en hoe laat men de meubelen moest laten brengen Drie maanden later. Zij, het jong-getrouwde vrouwtje, in tranen. Hij, de echtgenoot, met gebalde vuisten en wit gezicht, ijsberend door de kamer. „De schobbejakken! De afzetters!" kryschte bij bijna uit. En zijn vuurschietende oogen blikten naar een fauteuil, die dicht bij hem stond. Een stoel met verzakt trijp; aan den achterkant stak een stuk spiraal-veer heel ge- moedelijk door het bekleedsel heen. ,,Je hebt natuuriyk gehoord wat die expert zooeven gezegd heeft," aldus zette hij het gesprek voort, ,,eventjes over de tachtig gul den onkosten en dan heb je nog een zoodje in je huis!... Als ik de schooiers, die my dezen strop bezorgd hebben in m'n handen kon krij gen...!" En de jonge echtgenoot, toen zoo dol-bly met het „koopje", liep nu met dreu- nende passen de kamer op en neer, kon z'n woede en spijt niet verkroppen Dit is een vlucbtig beeld uit vele Haagscbe gezinnen -up-to-date. De bovenbedoelde ad vertentie „wegens vertrekvindt men avond aan avond in de bladen. Het zijn een- voudig zwendelpraktyken, bedacht door han- delaars, die een ,,smoesje" verzinnen om die ,,appel en ei" aanneembaar te maken. In negen van de tien gevallen koopt men een ander ameublement dan de lieden laten zien. 't Geen u thuis gezonden krijgt is een minderwaardige „kopie". Zoodoende wordt eenzelfde stel dikwijls drie of meer malen per dag verkocht. Dit en soortgelijk kwaad is al zeer diep ingevreten. Veel schijnt er niet tegen te doen te zijn. Het publiek is nog al tij d als een kind, zoo argeloos. Eerst door schae en schande moet het wijs worden en er schuilen nog maar al te veel elementen onder, die ,,'t nooit leeren". Met de bewering, dat Den Haag tot de ge- zondste steden van het land behoort, lijkt wel wat in strijd de omstandigheid, dat de Resi- dentie een keur van enorme ziekenhuizen telt, bet een al grooter en moderner dan het andere. Wil ik slechts de allergrootste noemen, dan kom ik reeds tot een viertal: het gemeente- ziekenhuis, het Roode Kruis-ziekenhuis, Bronovo, en bet R.K. Ziekenhuis. Het eerste en het laatste bebooren niet tot de modem- ste. Het Roode Kruis ziekenhuis is een enorme, prachtig gelegen inrichting, die veilig „het neusje van den zalm" zou kunnen ge- noemd worden als daar niet was het spik- splinternieuwe gebouw van Bronovo, gelegen tusschen den Waalsdorperweg, de Van Hoo- genhoucklaan, de Van Soutelande- en de Van Alkemadelaan, met een schitterenden kyk op Duinzicht. Men is reeds thans vrijwel gereed met het overbrengen van have en goed uit het oude gebouw aan de Laan van Meerdervoort, dat in 1879, toen het pas betrokken werd, gold als een niet te verbeteren inrichting. Maar Vader Tijd heeft snelle beenen en 60 jaren plegen de Geneeskunde niet onopge- merkt voorbij te gaan. Ook kwam het ge bouw onlangs te liggen in een veel te drukke omgeving, want oorspronkelijk vond men ron- dom Bronovo slechts duin en boscb. Nu kron- kelen zich dagelijks om het oude gebouw de lange verkeersfiles; het gebel der trams en bet geknal en getoeter van auto's en motoren is niet bepaald bevorderlijk voor de brood- noodige stilte in de ziekenkamer. „Bronovo" dankt zijn ontstaan aan de Prot. Diaconessen-inrichting, die in het jaar 1843 te Utrecht door mej. A. H. Swellengrebel met hulpvereenigingen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam werd gesticbt. De hulpvereeni- ging Den Haag deed den eersten stap naar zelfstandig beheer. In 1864 werd daartoe overgegaan. Haar eerste huis lag aan de Kazernestraat alhier, onder directie van mevr. S. K. Bronovo. Mede door den daadwerkeiy- ken steun van „de Groot-Hertogin", de doch- ter van Koning Willem II, die gehuwd was met den Groot-Hertog van Saksen-Weimar, die van haar duinterrein op zeer billijke voor- waarden een gedeelte afstond, kon worden overgegaan tot het optrekken van een nieuwe gebouw aan de Laan van Meerdervoort, by de z.g. Klaverweide, dat thans weer verlaten is, omdat er fieel veel ruimte te kort kwam. Het nieuwe Bronovo is een geweldig, impo- sant bouwwerk, gelegen gelijk ik reeds op- merkte in een buitengewoon fraaie en natuurrijke omgeving. Meer dan een halve eeuw heeft het gestaan te midden van veel lijden, leed en kommernis en nog altijd blijft Bronovo een toevlucbt voor hen, die verzachting van lijden zoeken. EIBER. SCHEEPSRAMP TE DINTELSAS. Zooals in ons vorig nummer is gemeld, is Woensdag nabij Dintelsas aan de Gele Teen op het Volkerak de sleepboot „Bona Spes I" omgeslagen en zijn daarbij de kapitein C. Meijnders en zijn vrouw, uit Dordrecht, ver- dronken. Hun lijk is nog niet gevonden. Donderdagnacht is de motorboot „Koophan- del I" van Rotterdam naar Zierikzee op het wrak gestooten en lek geworden. Met assi- stentie der sleepboot „Zeehond", die aanstonds met pompen begon is de motorboot dry'vende gehouden en te Dintelsas binnengesleept. Gistervoormiddag zouden de werkzaamhe den voor bet lichten der gezonken sleepboot beginnen. In verband daarmede kwEim er ook het zusterschip van deze, de „Bona Spes H", aan boord waarvan ook belangstellenden, uit de haven van Dintelsas en liep door de sterke strooming en het lage water aan den over- kant omhoog, en dreigde een oogenblik te kap- seisen, doch kwam na enkele voor de opva- renden angstige oogenblikken weer recht. Des namiddags 1 uur is met het licbten aangevangen. Het is gelukt zonder duiken staaldradeh onder het wrak te trekken. Het is daama door de bok „Hercules II" van de firma A. Volker uit Sliedrecht, gelicht en door het lichterschip „Meermin" leeggepompt, waama met behulp van de sleepboot „Hoop van Zegen" bok en de gelichte sleepboot naar Dordrecht werden gesleept, waar de sleep- boot, die betrekkeiyk weinig beschadigd is, naar de werf werd gebracht. VISCHVENTER BEKENT DEN MOORD. Met betrekking tot den gruwelgken moord te Hemmen, wordt aan de Telegraaf gemeld, dat de 32-jarige vischventer uit Opheusden tijdens het verboor door den rechter-commis- saris te Amhem, hardnekkig bleef ontkennen iets met het misdrijf uitstaande te hebben ge- had. De bewijzen stapelden zicb echter tegen hem op. Hy kon geen voldoende verklaring geven, waar hij Zaterdagavond geweest was en er waren vingerEifdrukken gevonden die volkomen met zy'n vingerafdrukken klopten. Het signalement van de damesfiets, die ver schillende voorbijgangers voor de woning had den zien staan klopte precies met de fiets die de man dikwijls bereed, terwijl bloedsporen in een uitgewasschen broek waren aangetroffen. Voorts was een bedrag van 50 gulden in zijn woning in beslag genomen, waarvan de ver- dachte nocb diens vrouw de herkomst konden verklaren. Onder dezen overstelpenden bewyslast Is de man ten slotte bezweken en gistermorgen viel hy door den mand. Gistermiddag werd de misdadiger zwsiar ge- boeid naar Hemmen overgebracht, waar hy in de woning van het slacbtoffer zijn bekentenis tot in byzonderheden herhaalde De vischventer verklaarde dat hy den laat- sten tyd met financieele moeiiykheden te kam- pen had. Daardoor is het plan by hem gerypt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6