AL6EMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. JOZO Tweede Blad. No. 8798. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932. 72e JAARGANG. BINKKNLAHD NSCHE TWEEDE KAMEli. Vergadering van Woensdag. De aangevraagde interpellaties van de hee- ren Hiemstra (s.d.) over de werkverschaffing; Kortenhorst (r.k.) over de handelsverdragen en Weitka.np (c.h.) over den n-ood van den landbouw worden toegestaan. Ze zullen wor sen gehouden op nader te bepalen datum. A an mr. Wery wordt op zijn verzoek eer- vol ontslag verleend als commies-griffier we- gens zijn benoeming tot rechter, met ingang van een nader te bepalen dag. Zijn opvolger wordt benoemd op Vrijdag 19 d©zer Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting voor het Zuiderzee-fonds 1932. De heer Colijn (a.r.) had overleg van de regeering met de Kamer over uitgifte van gronden op prijs gesteld. Spr. betoogt, dat de grondslagen van het rapport-Dovink dd. 1924 nog geldig zijn; ver- sterking van onzen landbouw, thans niet het minst door het verbouwen van broodgraan, nm zooveel mogelijk onafhankelijk te zijn van het buitenland. Spr. bepleit een streven tot vermeerdering van nationale productie van de goederen, die hier te lande nog moeten wor den ingevoerd. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1932. Minister Reijmer zegt, dat de werkgelegen- heid op zichzelf niet den doorslag kan geven in het vraagstuk van al dan niet voortzetting van de inpoldering. De werkgelegenheid is be- langrijk, maar men overdrijve haar beteekenis niet. Jegens den heer Zandt merkt spr. op, dat het technisch onverdedigbaar is thans het werk aan den afsluitdijk te staken. Vernieling zou daarvan het gevolg zijn. Spr. heeft steeds op het standpunt gestaan, dat men met de inpoldering moet voortgaan, maar niet tot elken prijs. Maar de heer Colijn heeft nu gezegd,,Ga voort tot elken prijs en daarin verschilt hij van de regeering. Nu te besluiten, de inpoldering voor-t te zet- ten, zal volkomen een sprong in het duister zijn. Inzake definitieve uitgifte van de gronden van den Wieringermeerpolder is nog niets be- slist en de regeering is daarin geheel vrij. Klachten over gebrek aan contact tusschen den Zuiderzeeraad en de Wieringermeer-direc- tie onderzoekt spreker. Hij acht het onge- wenscht en onnoodig, in een hand te leggen het publiekrechtelijk en het privaatrechtelijk beheer van den Wieringermeerpolder. Geen maatregelen zullen worden genomen, waardoor onmogelijk zou worden gemaakt het nemen van een loyale proef met staatsexploi- tatie. Te zijner tijd zal de Kamer in de ge legenheid worden gesteld inzake de definitieve uitgifte van de gronden een beslissing te nemen. Gerepliceerd wordt -door den heer van der Waerden (s.d.) die voortzetting van de inpol dering bepleit. Aangenomen is, met 70 stemmen tegen 1, die van den heer Weitkamp, die brj vergis- sing tegen stemde, een motie-Van der Waerden, waarbij de regeering wordt uit- genoodigd ten spcedigs'te voorstellen aan- hangig te maken betreffende uitgifte van gronden in den Wieringermeerpolder. Vervolgens is met 70 stemmen tegen 1, die van den heer Wijnkoop, aangenomen de motie- Colijn, waarbij „De Kamer, van oordeel, dat vertraging inzake de inpol dering van den N.O. polder, zoo eenigszins mogelijk, behoort te worden vermeden, noodigt de regeering uit v66r de behan deling van de begrooting voor het Zuider zeefonds 1933 aan de Kamer te doen toe- >komen een nauwkeurige berekening van de aan den aanleg van dien polder verbon- den kosten, zoo mede een overzicht van de Wijze, waarop deze gefinancierd kunnen worden." De motie-Wijnkoop, waarbij werd uitgespro- ken dat de inpoldering en drooglegging niet moet worden opgeschort, werd verworpen met 44 tegen 30 stemmen. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot vast- stelling van een tijdelijke korting op de jaar- wedden van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht. De voorzitter geeft in overweging, een debat over het salarisvraagstuk uit te stel- len tot bij de algemeene beschouwingen over eenige weken. De heer Ossendorp (s.d.) meent, dat dit vraagstuk hier aan de orde is, en oppert be- zwaren tegen de salariskorting. Den toestand der rijksfinancien acht hij niet zoodanig, dat een korting is gerechtvaardigd. De ambtena- ren en onderwijzers zijn steeds slecht betaald en wanneer het geld rijkelijk vloeit, is het rijk er niet zoo vlug bij in de tekorten van de ambtenaren te voorzien. De ambtenaren heb- ben geen middelen om zich te verzetten, in tegenstelling met de arbeiders in het vrije be- drrjf. Daarom had de regeering in deze zeer voorzichtig moeten zijn. De heer Van Embden (v.-d.) zegt, dat zijn fractie speciaal bezwaar heeft tegen de kor ting op de salarissen van de rechterlijke macht, die reeds onvoldoende gesalarieerd wordt. Zij zal tegen het ontwerp stemmen. De heer Nivard (r.-k.) verklaart zich tegen het ontwerp, le. omdat de ambtenaren recht hebben op stabiliteit in hun salaris; 2e. omdat hij thans een korting niet billijk acht; 3e. om dat hij deze korting ziet als een schakel in de keten van salarisverlaging, door de regee ring ingeluid. De heer De Savomin Lohman (c.-h.) moti- veert de stem van zijn fractie voor het ont werp. De heer Janssen (r.-k.) ziet de salariskor ting als onderdeel van een complex, noodig om door de crisis heen te komen. Hij vraagt den minister, hoe wjj er thans financieel voor- staan, en hoe groot het tekort nu is. De heer Moltmaker (s.-d.) bespreekt de cumulatie van pensioenen, de non-activiteits- tractementen en de opeenstapeling van rijks- functies. Hij betoogt, dat hier te lande in dit opzicht tallooze misbruiken bestaan; hij heeft speciaal het oog op Tweede Kamerleden, wier functie hij onvereenigbaar acht met andere functies, die een geheelen man vragen. Thans is weer iemand benoemd tot lid van den Raad van State, die weer een aantal pensioenen zal genieten. Spreker noemt dit gepatenteerde corruptie. Het wetsontwerp is aangenomen met 23 tegen 16 stemmen. Tegen hebben gestemd de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democra- ten en de Katholieken Visser, De Bruijn, Ser- rarens en Nivard. Vervolgens is na korte bespreking aange nomen het wetsvoorstel betreffende steun uit 's Rijkskas in de financiering der gemeenten, dat zonder hoofdelijke stemming werd goed- gekeurd. DE NIEUWE DRANKWET. In het Staatsblad is thans afgekondlgd een Kon. besluit, waarbij is bepaald, dat de wet van 26 November 1931, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcohol- houdende dranken, op 1 April a.s. in werking treedt. DE BOERENDEMONSTRATIE OP HOUTRUST. De demonstratie, Donderdag op Houtrust in Den Haag georganiseerd door het Natio- naal Boeren Crisiscomity, teneinde in. massa op te komen voor de noodlijdende landbou- wers, heeft bij lange na niet den omvang ge- had, dien de organisaties zich daarvan hadden voorgesteld. Een van de factoren, welke remmend moe ten hebben gewerkt op het beizoek, is stellig wel de plotseling ingetreden felle koude, die zich vooral Woensdag op zoo snerpende wijze deed gevoelen, dat velen, die anders in den vroegen ochtend de reis naar hier zouden hebben ondemomen, hebben besloten daarvan af te zien. Toen te 12 uur de voorzitter van 't comity, de heer A. Fikse, uit Achterveld (bij Bame veld) de meeting opende, waren nog slechts een 500-tal demonstranten aanwezig. De heer Fikse schetste den nood van de Nederlandsche boeren en tuinders en riep m het btj'Zonder den heer Braat een welkom toe, die ook als parlementslid zoo veel voor den landbouw en den landbouwenden stand heeft gedaan. (Onder de rede van den heer Fikse groeide het aantal belangstellen-den tot eenige dui- zenden aan.) De heer Fikse las aan het slot het adres voor, dat een deputatie aan den Minister zou aanbieden. Spreker eindigde met een: „Deve de boerenstand!" Daarop werd door de versterkingsinstallatie het Wilhelmus ten gehoore gebracht, dat door alien luide werd meegezongen. Telegram van trouw aan de Koningin. Voorts werd besloten tot verzending van het volgende telegram aan de Koningin „Het Nationaal Boeren Crisiscomity, op 11 Februari 1932 te 'a Gravenhage bijeen, in vergadering op het sportterrein Houtrust met naar schatting 3000 boeren uit alle oor- den des lands, betuigt Uwe Majesteit zijn gehechtheid aan het Huis van Oranje en zijn aanhankelijkheid aan Uwe Majesteit als draagster van de kroon. Noch socialistische, noch communistische bewegingen, noch ook de crisis zullen de trouw der Nederlandsche boeren aan Uw ge- zag doen verzwakken". Rede van den heer Braat, De heer Braat, daama het woord verkrij- gende, began met o,a. te constateeren, dat er een milliard wordt uitgegeven om de Zui derzee droog te leggen, terwijl er aan nieuwen grond voor den landbouw geen behoefte be- staat. De schuld van den nood van den boeren stand schreef spreker toe niet alleen aan het parlement, maar ook aan de boeren zelf, die te lang hebben verzuimd om als kiezers die mannen in het parlement te brengen, die werkelijk voor de belangen van het platte- land opkomen. Wij moeten een andere poli- tiek voeren, een politiek, die met onzen boerenstand rekening houdt. Meer boeren in het parlement. In de eerste plaats moeten de landbou- wers him eigen afgevaardigden in het parle ment hebben, waarin thans veel te veel ad- vocaten, dominees en onderwijzers zitting hebben. Allerlei sociale lasten worden den boerenstand opgelegd en wij gaan aldus het communisme tegemoet, dat voor den land bouw funest zal zijn. Op de ambtenariij kan nog heel wat worden besnoeid en daarmee kan de boerenstand worden geholpen. De gemiddelde salariskor ting voor de ambtenaren in aanmerkmg genomen de factoren, die buiten de korting worden gelaten bedraagt 3 pCt., een naar sprekers meening onbeteekenend percentage. De boeren mochten willen dat hun inkomens met niet meer dan 3 pCt. waren verminderd. De noodvlag in top! Wij hijschen de noodvlag, dat een in nood verkeerend schip als laatste middel aan- wendt om te trachten het veege lijf te redden. Wat de Regeering tot nu toe heeft gedaan voor eenige groepen van noodlijdende boe ren, kost haar geen cent. De Tarwewet wordt door de broodverbruikers betaald. Credieten worden verschaft, die toch weer terugbetaald moeten worden. De verdeeldheid in den landbouwenden stand is voor de boeren noodlottig. In het parlement regeert de een op den grondsiag van den bijbel, de ander in naam van de vrijheid, een derde in naam van de arbei ders, maar het is boer Sijmen, die dat alle- maal moet betalen. (Applaus.) Geef mij, zoo besloot spreker, zestien man in het parlement, dan zullen wij in staat zijn te regeeren. Guide ovaties volgden op de woorden van den heer Braat. De volgende spreker was de heer Verheul, raadslid van St. Maartensdijk 'en lid van den R. K. Boeren- en Tuindersbond. Ook deze spreker deed een beroep op de regeering om de boeren te helpen en h'.; spoorde die Neder landsche boeren aan zich te scharen achter de vanen van het groene front. Onder de sprekers, die daama nog het woord voerden was de heer Van Herwaarden uit Utrecht, hoofdbestuurslid van den Neder- landschen bond van veehandelaren. Tenslotte verlieten de deelnemers het veld om op straat de aangekondigde en door den burgemeester toegestane demonstratie te houden. Adres aan den Minister overhandigd. De deputatie uit het Nationaal Boeren Cri- sis-comite, die op audientie is geweest bjj den Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, als voor zitter van den Raad van Ministers, bestond uit de heeren Fikse, voorzitter van het co- mite, van Reewijk; Verheul en Braat. Het adres luidt als volgt: „Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen: A. Fikse en J. Spelt, beidende wonende te Bameveld, in him hoedanigheid, respectieve- lijk van voorzitter en van secretaris van het Nationaal Boeren Crisiscomite, welk comit6 heden in groote vergadering te 's Gravenhage op het sportterrein Houtrust bijeen is; dat zij Uwe Excellence beleefd, doch drin- gend verzoeken zulks "m verband met de tegenwoordige benarde tijdsomstandigheden voor land- en tuinbouw te willen bevor- deren: 1°. dat directe steun worde verleend aan de noodlijdende land- en tuinbouwers voor de aanschaffing van kunstmest, zaai- en poot- goed; 2°. dat ontheffing worde verleend van de sociale lasten, op land- en tuinbouw druk- kenide; 3°. dat geen executieve maatregelen als gevolg van de huidige crisis ten opzichte van land- en tuinbouw worden genomen; 4°. dat worde ingesteld een Staatshypo- theekbank voor land- en tuinbouw; 5°. dat de pacht-contracten van land- en tuinbouw, welke vddr 1 Mei 1931 zijn geslo- ten, worden ontbonden; 6°. dat steun worud verleend aan melk- producten ip. dien zin, dat zij 's winters (6 maanden) 8 cent en 's zomers (6 maanden) 6 cent per liter melk vanaf boerderij ont- vangen; 7°. dat den producenten van gerst, rogge, haver, spek, vleesch en fabrieksaardappelen een loonende productieprijs worde gegaran- dei6rd; 8°. dat de pluimveehouder.'j zoodanig wor de beschermd, dat deze belangrijke tak van bedrijf loonend wordt; 9°. dat de accijns op het geslacht worde afgeschaft; A 10°. dat de grondbelasting voor den onge- bouwden eigendom worde afgeschaft; 11°. dat de spoorvrachten voor inlandsche land- en tuinbouwproducten worden laagd; 12". dat de zomertijd worde afschaft; hetwelk doende enz. ONZE BETREKKINGEN MET BELGIe. Nu is gebleken, dat de minister van buiten- landsche zaken noch tot het doen van eenige stellige mededeeling aan de Staten-Generaal, noch tot het ingaan op een parlementaire dis- cussie bereid is, achtten, blijkens het voorloo- pig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer, verscheidene leden thans een verdere bespreking van het vraagstuk der Nederl.- Belgische onderhandelingen van zeer weinig belang. Slechts wenschten deze leden uiting te geven aan hun bevreemding over het feit, dat, terwijl de minister tegenover de Staten- Generaal alleen over een kanaal in abstracto meende te mogen spreken, de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant na overleg met de regeering in een vergadering der Staten van dat gewest zeer stellige mededeelingen over een concreet verhaal heeft kunnen doen. Eenige leden achtten het gewenscht, dat de minister alsnog mededeelingen zou doen. Wie zoo werd gevraagd zijn de ad- viseurs van den minister in economische aan- gelegenheden, de verhouding tusschen Neder- land en Belgie betreffende? geraffineerd jodium houdend Tafelzout 10 ct. per pondspak. Verkrijgbaar bij: F. J. KAAN Dljkstraat 43-47. (Ingez. Med.1 TER NEIIZEN, 12 Februari 1932. Z. V. T. M. Naar wij vernemen is bij beschikking no. 492, d.d. 1 Februari 1932, Afd. Vervoer- en Mijnwezen, van den Minister van Waterstaat de door de Z.V.T.M. ingediende Vereenigde Bouwrekening harer lijnen goedgekeurd. Daarbij is, overeenkomstig de bepalingen der Regeeringsovereenkomst, het eindcrjfer op 1 April 1930 vastgesteld. Hieraan was vooraf- gegaan de vaststelling in 1929 van de bouw rekening van het oorspronkelijk net, waarvan de aanleg in 1912 is begonnen. Daama kwam die der lijn HoofdplaatBreskens, welke in de jaren 1928/29 is gelegd. De vaststelling thans van de Vereenigde Bouwrekening is dus voor de Z.V.T.M. een belangrijke stap verder. Dat de indiening en behandeling dezer bouw rekening een omvangrijk werk vertegenwoor- digt, zal duidelijk zijn, indien men weet, dat de aanlegkosten van het net per ultimo 1930 ruim 5V2 millioen gulden bedroegen. Door deze vaststelling is nu in bepaalde ge- vallen en bij gunstige cijfers der bedrijfs- rekening voor de Z.V.T.M. de plicht inge treden tot restitutie op de rentelooze voor- schotten van het Rijk en van de Provincie. Mage eene spoedige verbetering in de econo mische omstandigheden, die ook deze voor onze streek zoo belangrijke vervoersonderne- ming bijzonder zwaar drukken, haar weldra in staat stellen aan deze verplichting te kun nen voldoen. BENOEMD. Benoemd tot adjunct-commies bij den P. en T. dienst, de kantoorbe-diende le klasse, de heer J. M. v. Pienbroek van het post- en telegraafkantoor te Ter N-euzen. GESLAAGD. Aan het te Den Haag gehouden vakexamen voor den telegraafdienst hebben voldaan de kantoorbeddenden le klasse bij den post- en telegraafdienst A. Herrebout en J. A. Weij- n-en, beiden van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen en A. C. Hamel van het post- en telegraafkantoor te Hulst. STAGNATIE IN DEN STOOMBOOTDIENST OP DE WESTER-SCHELDE. Woensdag was de waterstand in de buiten- haven te Vlissingen door den fellen Oosten- wind zeer laag en te Breskens was het nog erger. Dit heeft stagnatie in den stoomboot- dienst tusschen VlissingenBreskens tot ge volg gehad. Reeds bij de beide vroegvaarten had het heel wat moeite gekost de motor- veerboot „Prinses Juliana" in de fuik van de aanlegplaats te krijgen tengevolge van het slijk, dat bij dit lage water de vaart bijna on mogelijk maakte. Er moest dan ook worden besloten de vaart van 9.15 van Vlissingen te laten vervallen en eerst te 11.30 werd naar Breskens gevaren, maar ook toen bleek aan- leggen onmogelijk, de boot kwam dwars voor de fuik te liggen en konden de passagiers al leen over een loopplank van en op het schip komen, terwijl van het lossen van auto's enz. geen sprake was. Na herhaaldelijk mislukte pogingen om normaal aan te leggen keerde de boot weer naar Vlissingen terug. Beslo ten werd de raderboot, die te vier uur naar Ter Neuzen vertrok, eerst naar Breskens te Taten varen en passagiers die dit wenschten met -deze boot van Breskens naar Hoedekens- kerke te vervoeren. Tot zoover de Vliss. Crt. Ondertusschen waren de passagiers, die Woensdagavond te kwart vddr 6 van Ter Neu zen naar Hoedekenskerke dachten over te ste- ken, hiervan de dupe. Voor zoover zij reeds te half 6 bij de aan legplaats waren, konden zij met de boot voor de richting Vlissingen over steken, naar Bors- sele of Vlissingen, doch zij die ongeveer op tijd kwamen, vischten achter het net, en ver- namen dat de*boot nog kwam, maar deze reis verviel en pas te 8,40 zou gevaren worden naar Hoedekenskerke. Aan laatstgenoemd veer wachtten de passagiers natuurlijk te ver- geefs op de boot die hen naar Ter Neuten zou overzetten. Toen echter de passagiers, die er op gere- ken-d hadden te 8,40 nog naar Hoedekenskerke te vertrekken, tegen dien tijd aan de aanleg plaats kwamen, moesten zij echter vememen, dat de boot ondertusschen reeds te 7,40 ver- trokken was en waren er dus reizigers die voor de tweede maal werden gedupeerd. Naar we vernemen was dit ook een gevolg van forse majeure. Toen de kapitein der ,,Zeeuwsch-Vaanderen" hier na 7 uur arriveer- de, maakte deze met het oog op windrichtim-g en kracht en het watergetij bezwaar om tot 8,40 te wachten, daar hij ducbtte het zeer be- zwaarlijke om van het steiger te Hoedekens kerke te kunnen los komen. Ook in den voor- middag was dit moeilijk gebleken. Evenwel is de laatste vaart van af Hoedekenskerke op den gewonen tijd verricht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. ct VJw «»otvd Arie hou in' t x/e 75. (Ingez. Med.) In de week van 31 Januari tot en met 6 Februari zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, n.l. 3 te Stavenisse, 2 te Serooskerke (W.) en 1 te Kruiningen. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND AFD. OOST-ZEEUWSOH-VLAANDEREN. Op de jaarvergaderiing, gehouden den lien Febr., is wegens peniodieke aftreding voor twee bestuursleden verkiezing gehouden, zoo- dat thans het bestuur is samengesteld als volgt: Ir. H. G. C. Cohen Stuart, voorzitter; m-evr. A. W. KooleDekker, penningmees- teresse; Dr. H. Bruch, secretaris; A. Lit- tooij Jr.; P. de Putter. Op dezelfde vergadering is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: ,,De afdeeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Algemsen Nederlandsch Verbond, ge- vestigd te Ter Neuzen, bijeen in algemeene vergadering op 11 Februari 1932; vemomen hebbende, dat Zijne Excellentie de Minister van Waterstaat waarschij-nlijk be sluiten zal of reeds besloten heeft om de Rijikstoelage aan den stoombootdienst Vlis singenTer Neuzen om red-en van bezuiniging in te trekken en dat het vrijwel zeker is, dat dit besluit de Staten van Zeelan-d de voort zetting van dien dienst geldelijk onmogelijk zal maken; overwegende dat de met het vervallen van den dienst gemoeide economische belangen reeds van andere zijd-e met klem zijn naar voren gebracht; overwegende dat deze opheffing in het bij zonder de cultureele en persoonlijke betrek- kingen van Ter Neuzen en omgeving voorai met Walcheren, doch ook met het westelijk deel van Zuid-Beveland (over Borsele) ten zeerste zou schaden; overwegende dat daarentegen die betrek- kingen met Belgie zullen worden vermemig- vuldigd; overwegende dat derhalve de met de boot- verbinding gemoeide betrekkingen van zoo- danige nationale beteekenis geacht moeten worden, dat het volkomen onaannemelijk is, de verbinding emstig te schaden en den dienst Ter NeuzenVlissingen op te heffen zonder dat -daar vooraf een afdoende ver betering eener andere verbinding tegenover zou worden gesteld; erkennende dat spaarzaamheid in dezen tijd gebodein is, doch overtuigd dat hier voor een wellicht bestaande luttele bezuiniging emstige nationale belangen, die eemig geldelijk offer waard zijn, warden in de waagschaal gesteld; spreekt haar voldoening Uit over het door de winkeliersvereeniging „Klimop" van Ter Neuzen tot Gedaputeerde Staten gerichte adres om den stoombootdienist te behouden en betuigt daarmee haar instemming; besluit deze motie ter kennis te brengen in de pers en van het bestuur van Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond met het verzoek, bij den Minister van Waterstaat emstigen aandrang uit te oefenen, teneinde Zijner Excellence besluit in nad-ere overweging te willen nemen." PROTESTVERGADERING TEGEN HET WETSONTWERP-TERPSTRA TE GROEDE. Woensdagavond had te Groede eene open- bare vergadering plaats vanwege het daar opgerichte plaatselijk Comite tegen het wets- ontwerp-Terpstra. Het weder was zeer ongumstig door de ijs- koude storm, die woed-de. Toch viel de opkomst der bezoekers nog mede, al hadden van buiten zich maar enkelen dUrven wagen. De heer A. Pauw opende als voorzitter de vergadering en deelde mede, dat de heer v. d. Werf uit Oostburg, die deze spreekbeurt zou vervullen, ziek was geworden. De vergadering was reeds uitgeschreven. Daarom dankte hij namens het comite harte- lijk den heer J. v. d. Peijl uit Ter Neuzen, die bereid gevonden was in te vallen en dien hrj aan de vergadering als spreker voorstelde. De heer v. d. Peijl behandelde in het kort die voorgeschiedenis der Pacificatie-wet, waar bij hij al het onrecht de openbare school aan- gedaan en de vele minwaardige beschuldi- gingen aan haar adres geuit, thans buiten beschouwing wilde laten. De Pacificatie-wet kwam tot stand en zeer vele voorstanders der openbare school had den daaraan medegeholpen om een einde aan een j-airenlangen strijd te maken. De voorstanders van het openbaar onder- wtj-s hadden op een eerlijke uitvoering der wet gerekend en geihoopt, dat voor het onder- wijs een tijd van rust zou aanbreken, waar- aan zoozeer behoefte was. Al spoedig bleek, dat de Pacificatie-wet in haar gevolgen niet gunstig was. Versehrik- kelijke splitsing, zoodat er op het oogenblik in Nederland ruim 40 verschillende soorten van scholen zijn. Daarbij ongelooflrjk duur, thans alleen voor het Rijk ruim 165 millioen gulden per jaar, zoodat hier nog bijkomen de kosten voor de gemeenten. Spreker schetste de totstandkoming van de commissie-Rutgers, die vier jaren met haar rapport wachtte. Dat rapport is een treurig staaltje van onrecht en onoprechtheid. Aan de hand van dit rapport is een wets ontwerp door Minister Terpstra ingediend. in zijn ge-est nog treuriger en weerzinwekkender dan de geest van het rapport. Spreker ging de verschillende punten na, verhooging van leerlingenschaal, terwijl de Minister pas zelf te Vierh-outen het willekeu- ri-g voor een nieuwe bijzondere school ver- laagde, de handteekeningenmisere enz. Hij toon-de aan, dat het onderwijs in zijn geheel door dit wetsontwerp wordt aangetast en dat het openbaar weeir een nieuwe knauw krijgt. Spreker hobpte, dat dit wanproduct van wetgeving op onderwijsgebied, nogal van een Minister, die toch ook geschoolmeesterd heeft, nooit een plaats in het Staatsblad zou er- langen. Spreker riep alien op tot krachtig verweei tegen het nieuwe onrecht en meende, dat ook eerlijke voorstandeirs van het bijzonder onder wijs zouden medehelpen om dezen Minister een „tot hiertoe en niet verder'" toe te roe- pen. Dit zou zijn in het waarachtig belang van het geheele Nederlandsche volk. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De bekende motie tegen het wetsontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. Daama sloot de voorzitter onder dank aan opgekomenen en spreker deze goed geslaagde vergadering. AXEL. Gemeenteraad. In de op Dinsdag a.s., des namiddags 2 uur, te houden openbare vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Installatie van den heer C. van Kampen. Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek van L. M. Herrebout om een perceel bouwgrond te koopen. Verzoek van den heer J. E. Blansaart om ontheffing van art. 12 der Bouw- verordening. Ged. Staten vragen het oordeel van den Raad inzake wijziging van de jaar- wedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Adres van de b,ewoners der woningen van de Woningbouwvereeniging in de Julianastraat om de weekhuur te ver- lagen. Verzoek van het Plaatselijk Crisis- Comity om 10 cent per inwoner be- schikbaar te stellen ten behoeve van dat Comity. H. F. van den Bos vraagt restitutie van vergunningsrecht. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. T. B. C.-bestrijding. Woensdagmiddag werd door den Edelachtb. heer F. Blok, burgemeester, de bazar geopend ten bate der T. B. C. bestrij-ding, welke door een groot aantal genoodigden werd bijge- woond. Zijn Edelachtbare begon, met dank te bren-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5