Dam- en Schaakrnbriek. OEMKNGDE BERICHTEN mmm RECHTSZAKEN. DE CUANDESTIENE GOUDSCHE ZENDER Rtbriek van den Arbeid KOUS. QOOIN DER KOUSEN I Maakt Uw been slank en rank Is ver- vaardigd uit prima grondstof, sieilijk afgewerkt en verkocht aan voordeeligan prijs. Magazijn QALUWEIN-SOENEN, Fijne Lingerie, Veldstraat 55 en Hyp. Lippensplaats 2 (Rond Punt), Gent. 'Ingez. Med.) DREIGENDE KABINETSCRISIS IN JAPAN? Het schijnt., dat in den boezem van het Ja- pansche kabinet een heftig conflict heeft plaats gebad over bet militaire avontuur, waarin Japan zicb in China heeft gestort. De telegrammen hebben daarvan met een enkel woord reeds gewag gemaakt. Volgens berich- ten uit Tokio aan de Engelsche bladen zou er thans een emstige kabinetscrisis dreigen. Het conflict beweegt zich in hoofdzaak om de zen- ding van Japansche versterkingstroepen naar Sjanghai. De militaire leden van het kabinet hielden het voor noodzakelijk, dat de Japan sche strijdkrachten te Sjanghai afdoende wer- den versterkt, doch andere groepen in het kabinet verzetten zich tegen deze voorstellen en brachten den emst naar voren van de posi- tie, waarin Japan zich bevond wat betreft zijn betrekkingen met andere mogendheden als het gevolg van de interventie in China. In het kabinet zou herhaaldelijk tumult hebben go heerscht en de bijeenkomst zou in wanordf zijn uiteengegaan. Over de mogelijkheid van dezen val van het kabinet werd ronduit gesproken. Niemand, werd gezegd, verlangt algemeene verkiezin- gen, doch een beroep op het land met de kwestie van China als inzet wordt beschouwd als de eenige constitutioneele gang van zaken die kan worden gevolgd. Betoogd wordt thans dat het kabinet geen mandaat heeft voor het voeren van militaire operaties in China. De houding der vredesgezinde leden van het kabinet zou aanzienlijk worden versterkt door de verliezen, die de Japansche handel lijdt als gevolg van den Chineeschen boycot. Ook be- staat de vrees voor een economischen boycot van Japan door de groote mogendheden, tenzij het zijn militaire operaties te Sjanghai staKkt. HET VERGAAN DER M 2. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikers vast hebben gesteld, dat by de gezonken onderzeeboot M 2 de deur van de bergplaats voor vliegmachines was overge- bleven evenals het bovenste luik van de Com- mandotoren. Nog niet is vastgesteld kunnen worden of de verbindingsdeur van de berg plaats tot het binnenste van de onderzeeboot zoowel als het onderste luik van den com- mandotoren ook open waren. Het is van belang te weten of ook deze luiken zijn opengebleven, daar hier van af- hangt of de manschappen dadelijk in den dood zijn gegaan, of dat zij nog eenigen tijd hebben kunnen leven. De werkzaamheden der duikers zullen zoo gauw het weer dit toelaat, worden voortgezet. Het feit, dat men een muts heeft drijvende gevonden, wijst er op, dat er water in het schip is binnengedrongen. Dit is aannemelijk daar de bemanning van de M 2 niettegen- staande de allernieuwste reddingsapparaten aan boord aanwezig waren geen pogingen heeft gedaan zich te redden, in tegenstelling met de bemanning van de Poseidon, die in Juni 1931 aan de Chineesche kusten schip- breuk leed. Door de meening der duikers wordt ook de mededeeling van den kapitein van een klein stoombootje, dat langs de kusten voer, bevestigd, namelijk, dat hij op het oogenblik, dat de onderzeeboot zonk in de nabijheid was en zag, dat de boot met den boeg naar beneden onderging. TER NEUZEN. 12 Februari 1932. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Domderdag waren de leden spoedeischend bijeengeroepen, ter behandeling der circulaire van Gedeputeerde Staten, betreffende korting der jaarwedde van de burgemeesters, secre- tarissen en ontvarngers. Bij de bespreking bleek, dat er in het col lege van Burg, en Weth. geen eenstemmig- faeid was te verkrijgen geweest over een te doen voorstel. Uit de toelichting bleek alleen dat de regeling van Ged. Staten een voordeel voor de gemeente beteekemt van 557,50 en dat, indien de raad zou besluiten op deze functionarissen de voile pensioenkorting toe te passen dit voor ieder 150, of te saraen voor de gemeente 450 zou beteekenen. De heer Van Aken achtte het voorstel van Ged. Staten niet ver genoeg gaand en stelde voor, te berichten dat de raad wenscht dat tot 2000 5 en daarboven 10 op de jaar- wedden zal worden gekort, alzoo 100 meer, DAMMEN. CCXLIV. Hier volgt wederom een partrj uit de mees- terwedstrijden van den Nederl. Dambond 1932. Deze partij, die een eerste ontmoeting was van het Zeeuwsche amateurspel met het Hollandsche hoofdklassespel, toonde tegen de verwachtingen, in het minst geen overwicht van den bekenden Haagschen voorvechter ICuyer, die in het wereldkampioenschap 1928 te Amsterdam zoo uitstekend debuteerde. Het werd een interessant spel met gelijke kansen. Wit: J. F. Kuyer, Den Haag. Zwart: K. X. 32—28 18—23 2 34—29 23X34 3. 40X29 19—24 4. 37—32 14—19 EHetzelfde afruilsysteem als na Wit 2. 33—29. 5 4137 2025 6. 29X20 25X14 7. 44—40 12—18 6 5044 7—12 9. 40—34 1—7 10. 44—40 17—21 Ook 1823 was hier heel goed, maar zwart wilde de Hollandsche partij tegen zijn sterken tegenstander liever uit den weg gaan. 11. 31—26 19—23 12. 26X17 11X22 13. 28X17 12X21 14 35—30 7—12 15. 30—25 14—20 Natuurlijk. Geen enkele kans geven om lets te ondernemen. 16. 25X14 17. 36—31 18. 31—27 19. 34—30 10X19 21—26 5—10 2—7 Om 3328 voorloopig te beletten, waama zou volgen 1822, 1923 met winst. welk voorstel ook den steun had van den wethouder Scheele. De heer De Jager bepleitte, dat ook de wet- houders in de korting behoorden te deelen, waartegen de heer Geelhoedt ook namens zijn collega verklaarde geenerlei bezwaar te heb ben. Laatstgenoemde stelde voor op de ge- noemde funclionarissen de voile premiekorting toe te passen, hetgeen 4voor de betrokkenen tijdelijk lets goedkooper is, doch op den duur voordeeliger voor de gemeente. De heer Hamelink vreest, dat, als men hiermede be gin!, dat ook op de andere ambtenaren, de lagere, die toch ook wel een veer zullen moe- ten laten, zal worden toegepast, overigens ziet hij geen bezwaar tegen de korting voor- gesteld door Ged. Staten, in verband met den goedkooperen levensstandaard, en omdat de functionarissen dan nog blijven boven de jaar wedde die ze genoten voor Ged. Staten de tegenwoordige hebben vastgesteld, toen de crisis reeds in aantocht was. De heer Van Driel verklaarde dat zijn fractie, evenals de partijgenooten in de Eerste Kamer tegen alle verlagingen zal stemmen. De heer De Jager wilde tot vermindering der tegenwoordige lasten nog een leening aangaan voor werken die tot een bedrag van 60.000 welke uit de gewone inkomsten kijn betaald en eveneens leenen voor de werkloo- zenuitkeeringen, die tot 35.000 of 50.000 beloopen. Hij wilde ook het nageslacht in de zegeningen dezer lasten laten deelen, doch de heer Scheele kwam hier krachtig tegen op, vooral tegen de leening wegens die crisis- uitgaven, aangezien niemanid vooruit zeggen kan hoelang deze toestand zal duren, en dat hiervan het gevolg zou kunnen zijn dat men, op dien weg voortgaande de lasten voor het nageslacht z66 hoog zou opvoeren dat dit er onder zou bezwijken. De voorzitter wilde er niet veel van zeg gen, salarisvermindering is nu eenmaal een dommekracht die tegenwoordig onweerstaan- baar werkt. Er zal echter niemand kunnen zeggen dat de gemeente Ter Neuzen met een begrooting van 4 ton, uit den nood is door f 557,50 minder uit te geven voor jaarwedden. Dat de levensstandaard voor de gewone be- hoeften zoo gedaald zou zijn, wilde er bij hem nog niet in en hij noemde daarbij enkele cijfers die een protest van de leden uitlokten, in het bijzonder van den heer Colsen, die te kenner. gaf, dat de Slagersbond daartegen op zou moeten komen. De behandeling vans dit punt eindigde feite- lijk met de staking der stemmen over het voorstel van den heer Van Aken; daarvan zal aan Ged. Staten, die v66r 18 Febr. antwoord verlangen, mededeeling worden gedaan. Het denkbeeld van den heer Geelhoedt om 8V2 pensioenpremie te verhalen verwierf maar 2 stemmen. Van verschillende zijden werd de klacht uit- gesproken, dat Ged. Staten aan den raad wel advies vragen, doch er zich ten slotte niet aan storen, hetgeen verleden jaar in 't oog- loopend bleek, toen tegen de uitspraak van de overgroote meerderheid der gemeenteraden toch verhoogingen werden toegekend. Besloten werd tot het aangaan eener lee ning biji de Maatschappij voor Gemeente- crediet ad 50.000, tegen 5% en tot aan- koop van 6000 rentegevande staatsobliga- ties om bij de Nederl. Bank in onderpand te geven tegen beleening, in verband met de daling van den koers der in pand gegeven stukken. Deze wijze van financiering werd door verschillende leden aangevallen, doch verdedigd door den voorzitter en op zijn ver- zoek door den secretaris nader toegelicht, en voorts door den heer Geelhoedt, die er op wees dat door de lage rente waarvoor de gemeente bij de Ned. Bank heeft geleend, honderden guldens zijn verdiend. De heer Hamelink kwam er tegem op, dat met de gelden, cntvangen voor verkoop van gronden aan de Scheldekade, niet zijn afge- lost de leeningen aangegaan voor het bouw- rijp maken van die terreinen, doch dat daar- voor obligaties zijn aangekocht, hetgeen vol gens den voorzitter en den secretaris een eisch was van Gedep. Staten. Met daarvan verkregen gelden heeft de gemeente onder- tusschen ook reeds bij zichzelf een leening ge- sloten waarvoor ook elk jaar moet worden af- gelost om dat bedrag weer vrij te maken. De voorzitter wilde nog aan de agenda tioevoegen de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den voorzitter, de heer F. Dieleman, doch eenigen leden maakten daartegen bezwaar. Hun is een en ander ter oore gekomen over den gang van zaken bjj. het betrokken college, over voortdurende inmenging van den voor zitter van den raad en conflict met den voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur, het geen tot de ontslagneming zou hebben ge- leid, dat zij zich nog gaame nader op de hoogte wenschen te stellen. De voorzitter 20. 40—35 10—14 21. 33—28 15—20 Dit is gedwongen, maar ook best. 22. 30—25 20—24 23. 49—44 7—11 24. 39—33 12—17 Positioneel is 1117 hier stellig beter, maar zwart meent schijf 27 te kunnen bedreigen. Het is leerzaam hoe wit hier een aardige res- source vindt am alle nadeel te ontgaan, daar- mee zwart voor een lastig te behandelen eind- spel plaatsend. 25. 25—20! 14X25 Gedwongen, daar na 24X15 wit voortgaat met 3329, 2721 en 32X23, en schijf 34 op den duur verloren gaat. Dit meenden wij althans voor het bord. Het blijkt nu, dat deze spelgang voor zwart lang niet slecht was, daar deze onmiddellijk 1924 speelt en op wit 3833 een damslag zou uitvoeren, zoodat 2429 niet belet kan worden en de stand dus gelijk blijft. Het geheel vorrnt alzoo een leerzame positie. 26. 27—21 16X27 27. 32X12 23X41 28. 12X14 9X20 29. 46X37 4—10 Zwart houdt een lastig spel over. 30. 44—40 10—15 31. 43—39 13—19 32. 38—32 8—13 33. 42—38 3—8 34. 32—27 24—30 Vrijwel het eenige om het groote aantal schijven aan deze vleugel in het spel te bren- gen. Op 1318 zou wit hier dam genomen hebben door 37-31, 3832 en 33X2 35. 35X24 20X29 36. 33X24 19X30 Het wordt nu voor wit ook wat moeilijker. 37. 3732 1520 Deze schijf kan gerust in het spel gebracht worden, daar zwart na 4035 de beschikking houdt over 3034 en 25X34. 38. 3228 20—24 39. 38—33 13—19!! Voor het te laat is! O.i. had wit in plaats van 3833 eerst 2823 moeten spelen. 40. 27—22 19—23 Zwart heeft nu al minstens remise in han- den. 41. 28X19 24X13 42. 33—28 11—17 WIT 47 48 49 50 Er volgde nu in de partij: 48. 22—27 meent, dat. als men in deze verandering wenscht, men de installing moet reorganisee- ren, doch het niet in de personen moet zien te vinden. Ten slotte deed de voorzitter, naar aanlei- ding van een vraag van den heer Van Driel, uitvoerig mededeeling van de pogingen die van wege hem en de aangewezen besturen Zijn aangewend, om een gezin, dat uit zijn woning is gezet, met 3 jonge kinderen, onder- dak en aan den gang te helpen, hetgeen ech ter alles afstuit op terugwijzinig door den be trokken man, die zich op het standpunt schijnt te stellen dat de gemeenschap hem aan een flinke woning en een bestaan moet helpen. Tot hiertoe was er nog geen sprake van verwaarloozing der kinderen, zoodat deze, met de wet in de hand, nog niet aan hem kon- den worden onttrokken, maar daarop wordt voortdurend toegezien. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Januari werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 55.591,20 en terugbetaald 24.768,53; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 30.822,67. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 47. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschre- ven nominaal f 2950. De Kantonrechter te Middelburg veroordeel- de J. P. M. v. W., te Sluiskil, tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens het met een motorrijtuig in de kom der gemeente Oost- kapelle harder rijden dan 20 K.M. per uur. ONEERLIJKE BANKDIRECTEUR. De ex-directeur van de Hamper Bank N.V., die veertien dagen geleden terecht stond voor de Zwolsche rechtbank wegens misbruik van gezag, het opzettelijk verwijderen van bladen uit het rekening-courantboek, het opzettelijk publiceeren van een valsche toelichting op de balanscijfers en het zich toeeigenen van ander- mans effecten, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De eisch was drie jaar. Verdachte had zich reeds na de zitting uit- gelaten, dat hij met den eisch zeer tevreden was. Voor den kantonrechter te Gouda heeft zich te verantwoorden gehad de eigenaar van den in den nacht van 31 October op 1 November j.l. door ambtenaren van den technischen dienst der P.T.T. met behulp van een peil- instrument in beslag genomen clandestienen radiozender, bekend als O. T. T. 4. Het O. M. waargenomen door mr. Lange- meys, eischte tegen verdachte een boete van 100 subs, tien dagen hechtenis met verbeurd- verklaring van de in beslag genomen onder- deelen van het zendtoestel. De verdediger, mr. dr. J. Smit, vroeg een lichtere straf, omdat de overtreding werd be- gaan door een eenvoudig man, die niet voelde met het uitzenden te handelen tegen de wet. De uitspraak werd bepaald op 24 dezer. MAJESTEITSSCHENNIS. De cantrale recherche te Amsterdam is Maandag overgegaan tot de arrestatie van twee anarchisten, leden van het Verbond van Alarmgroepen, een 69-jarigen bewoner van de Albert Cuypstraat en diens 30-jarigen zoon, wonende in de Stadionbuurt te Amsterdam, aldus „Het Volk". Deze aanhouding staat in verband met de verspreiding en aanplakking van biljetten van klein formaat, welke gericht zijn tegen de actie van het Nationaal CrisLs-comite en waarop een afbeelding voorkomt, die, naar het oordeel der justitie, beleedigend moet worden geacht voor Prinses Juliana. Het onderzoek der politie had uitgewezen, dat deze beide personen een naar later bleek ondergeschikte rol hebben gespeeld, bij het voorbereiden en in gereedheid brengen van de uitgifte der gewraakte biljetten. Beiden zijn dan ook, nadat proces-verbaal was op- gemaakt, weer op vrije voeten gesteld. Voor de aanhouding van dit tweetal was echter reeds in opdracht van de justitie door de Bussumsche politie gearresteerd en op transport naar A'dam gesteld de 33-jarige anarchistische teekenaar L. K., wonende te Bussum. Hij wordt er van verdacht, de teekenaar van het bewuste biljet te zijn, welke teekening de signatuur LucK draagt. Dit was misschien niet het sterkste, maar de klok drong tot spelen. 43. 22XH 6X17 44. 40—34 26—31 45. 48—42 8—12 46. 34—29 1218 47. 42—38 18—22 48. 3833 (zie diagram) Tot zoover een vrij goed gespeelde partrj zonder fouten. In zijn haast om de 50 zetten in twee uur vol te krijgen ziet zwart nu een eenvoudig zetje over het hoofd, overtuigd, dat de remise niet meer te keeren is. Noodig was 31—37, waama zwart zelfs nog winstkansen had. ZWART 1 2 3 4 5 Een blunder. 49. 29—24 30X19 50. 28—23 19X28 51. 33XH Zwart gaf op. Alle voortzetttngen leiden tot verlies. De verdachte weigerde bij zijn verhoor zich er over uit te laten, of die teekening, zoowe! in groot als in klein formaat vervaardigd het groote formaat is echter niet gebruikt van zijn hand is. De teekenaar K. is voor den officier van justitie geleid en vervolgens naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het schijnt in het voomemen van de justitie te liggen, den teekenaar en drie aanplak- kers te vervolgen krachtens art. 113 van het Wetboek van Stirafrecht, waarblVj, strafbaar wordt gesteld het verspreiden van geschrif- ten of afbeeldingen waarin een beleediging voorkomt voor leden van het Koninklijk Huis en wel met gevangenisstraf van ten hoogste den jaar of geldboete van ten hoogste drie- honderd gulden. KIND AANGERAND. Zaterdag speelde een achtjarig meisje met haar broertje in de buurt van den Grafhorster weg te Ysselmuiden, toen een passeerend wiel- rijder van zijn fiets sprong, het meisje greep en aanrandde. Woensdag is het aan de rijkspolitie gelukt op de door de kinderen ver- strekte aanwiijizingen den aanrander op te sporen. De man, een 21jarig arbeider, reeds eerder voor een zedendelict veroordeeld, heeft bekend. VALSCHE AANGIFTE. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt terzake van 't doen eener valsche aangifte alsmede ter zake van verduistering van gel den ten nadeele van de K.R.O. tegen een 69-jarigen te Den Haag wonenden man, die op 2 November van het vorig jaar bij de politie aangifte had gedaan van een berooving van zijn portefeuille met 490. Zooals men zich zal herinneren, verklaarde hij, dat op het bijpostkantoor aan de Char lotte de Bourbonstraat iemand zijn vest had opengesneden en de portefeuille gestolen. Thans heeft de man erkend, dat hij deze be rooving had gefantaseerd om de door hem gepleegde verduistering te bemanteJen. AUTOSCHOOL VAN GENT van ouds bekend om haar degelijk onderricht in korten tfld, voor ingewijden en beginnel. Hoofdzetel Mirystraat 10, Gent. Volled. Zondagles: Zaal „Gaumont", Markt, Selzaete. (Ingez. Med.) DE BRANDWEER HAD PECH.. Woeusdagnacht is door tot nu toe onbeken- de oorzaak brand uitgebroken in de fabriek van Industrie-, landbouw- en zuivelwerktui- gen, annex woonhuis, toebehoorende aan den heer A. Lanfers, en staande te Eelderswolde, op een half uur afstand van Groningen. Een overbuurman, die door het loeien van de vlammen wakker was geworden, waar- schuwde de brandweer van Groningen, die contractueel verplicht is om ook hier, hoewel dit buiten de gemeente Groningen valt, hulp te verleenen. De Groningsche brandweer vertrok onmid dellijk met een motorspuit naar de plaats van den brand, doch had het ongeluk om vlak bij het brandende gebouw met de motorspuit in een greppel te geraken, waardoor deze niet gebruikt kon worden. Onmiddellijk werd telefonisch een tweede motorspuit gewaar- schuwd, die spoedig ter plaatse verscheen en eindelijk met drie stralen water kon geven in de loeiende vuurzee. De bewoners aan den overkant van de straat moesten worden gewaarschuwd zich gereed te houden om ieder oogenblik hun wo- ningen te verlaten, aangezien de hevige wind een waren vonkenregen op deze huizen deed nederdalen. Om twee uur bleek, dat de brandweer niets meer kon uitriehten, aangezien de tocht- sloot, die het bluschwater moest leveren, leeggezogen was. Men was toen wel gedwon gen het gebouw tot den grand toe te laten afbranden. MOTORSCHIP IN NOOD. Dinsdagmiddag half drie ontdekte de brug- wachter v. d. B., dat er een schip ter hoogte van Fort Ronduit in het Naarder Hop de noodvlag had uitgestoken. De politie van Huizen begaf zich met de havenboot naar het in gevaar verkeerende schip. Dit bleek te zijn het motorschip „Samenwerking" van de Gebroeders Dos uit Amersfoort, dat den dienst tusschen Rotterdam en Amersfoort via Am sterdam en de Zuiderzee onderhoudt. De ma- chinekamer en het ruim waren vol water geloopen tengevolge van het feit, dat 't schip te diep was geladen en er een hevigen golf- slag stond. De schipper met kijn knecht zaten nog in de roef, die nog net boven water uitstak. Zij konden bijtijds het zinkende schip verlaten. Behalve de havenboot hebben SCHAKEN. Op verzoek plaatsen wij hieronder de be- roemde part'j LaskerCapablanca uit het toumooi te St. Petersburg 1914. Wit: Dr. E. Lasker. Zwart: Capablanca Sp;utn,sche opening, gespeeld 18 Mei 1914. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lfl—b5 a7—a6 4. Lb5Xc6 d7Xc6 5. d2d4 e5Xd4 6. DdlXd4 Dd8Xd4 7. Pf3Xd4 Het is duidelijk, dat Lasker met bedoeling deze afruilvariant van den Spanjaard gekozen heeft. Hij vermijdt de complicaties van het middenspel. Steeds is het eindspel Laskers „fort" geweest en bindt hij dus daar den strijd aan met zijn gevaarlijken tegenstander. 7. Lf8d6 Merkwaardig! Zoo speelde Lasker zelf den dag tevoren tegen Aljechin. Ontdekte hij tijdens die partij, dat het niet de sterkste zet is? 8. Pblc3 Pg8e7 9. 0—0 0—0 10. f2f4 Tf8e8 11. Pd4—b3 f7—f6 Om e5 te beletten. 12. f4f5! Thans kan de witte looper naar f4 en wordt het punt e6 zwak. Capablanca is hier qua positie al overwonnen. Het is leerzaam, hoe Lasker hem verder „oprolt". 12. b7—b6 13. Lf4Xd6 c7Xd6 14. Lf4XXd6 c7Xd6 15. Pb3d4! Ta8d8 16. Pd4—e6! Td8d7 17. Tal—dl Pe7c8 18. Tfl—f2 b6b5 19. Tf2d2! Verhindert Pb6. 19. Td7e7 20. b2b4 Kg8f7 21. a2a3 Lb7a8 22. Kgl—f2 Te7a7 23. g2—g4 h7—h6 24. Td2d3 aba5 nog assistentie verleend het motorschip Bur- gemeester van Amersfoort, dat de ,,Samen- werking" later aan den grond heeft gezet. In het ruim was een aantal balen gerst en op het dek stond een aantal vaten met vet. Men zal trachten den bovenlast te lossen en het schip leeg te pompen. MOORD TE HEM MEN. Medegedeeld kan worden, dat de beide, in verband met den moord te Hem men, te Schoonhoven aangehouden prsonen niets met den moord aanstaande te hebben en weder op vrije voeten zijn gesteld. De 32-jarige vischventer, die in zrjn woon- plaats Opheusden is gearresteerd, werd Woensdagmiddag naar Amhem overgebracht. Tegen hem bestaan bezwarende aanwijzingen. Bij huiszoeking in zijn woning werd een be drag aan geld gevonden, waarvan zijn viwiw het bestaan niet kende. Voorts is geblekeu, dat hij meermalen blrji den verslagene aan hul» kwam om vlsch te verkoopen. Hij kwam dan steeds 's avonds. Zooals men weet heeft de justitie in het huis een bijl in beslag geno men, doch nog steeds is nog niet uitgemaakt, of dit wapen bij het plegen van het misdrjjf is gebezigd. Bij het onderzoek van de moordzaah. te Hemmen is komen vast te staan, dat net mls- drjjf niet is gepleegd met de gevonden bijl, doch met een stomp voorwerp. Tot dusver is dit echter nog niet gevonden en men weet ook niet wat voor soort voorwerp het geweest DE CRISIS IN HET BEDRIJFSLEVEN. De gevolgen van de crisis beginnen zich in het bedrijfsleven steeds meer af te teekenen. Men ziet het aan allerhande verschijnselen, doch wel het meest kan men dit bespeuren, wanneer men den gang van zaken in de ver schillende industrieen nagaat. Daarover is dezer dagen een belangrijk rapport verschenen van de Directie van den Arbeid te 's Gravenhage, die in opdracht van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid een onderzoek naar den invloed van de crisis in het bedrijfsleven heeft ingesteld. Uit dit rapport blijkt, dat van 1 October 1929 tot 1 October 1930 het aantal arbeiders in de 7400 ondememingen, bij welke het onderzoek werd ingesteld, terugliep van 602.000 tot 509.000, dus met ongeveer 14 Van dese 509.000 arbeiders werkte nog 16 met een soms belangrijk verkorten werktijd. Het rap port vermeldt verder, dat sedert 1 October 1931 tengevolge van protectie in Frankrijk en Engeland, de val van het pond sterling in En- geland en van de kroon in de Skandinavlsche landen, alsmede door den noodtoestand in Duitschland, de toestand nog in hooge mate verslechterd is. Tot de bedrrjven, die het meest door de crisis worden getroffen behoort allereerst de metaalindustrie, waarin het aantal arbeiders in twee jaar tijd met 36 afnam. In de zee- scheepvaart was de daling van het aantal arbeiders 20 ook in het havenbedrijf was te toestand zeer slecht. Verdere bedrijven, die aanmerkelijk door de crisis hebben geleden zijn de textielindustrie, de glas- en aardewerk- industrie en vooral de diamantindustrie, waarin de toestand critiek is. Daartegenover staat een aantal bedrijven, bedrijven, waarin het, althans wat de personeelsbezetting be treft, nog-al gaat, voomamelijk zijn dit de Overheidsbedrijven en de bedrijven die direct voor den binnenlandschen consument werken, zooals het bakkersbedrijf, het kleedingbedrijf, de typografie, verschillende bedrijven van voe- dings- en genotmiddelen enz. Duidelijk blijkt uit het rapport van de Di rectie van den Arbeid hoezeer onze groote export-industrieen door de crisis te lijden heb ben, terwijl de z.g. beschutte bedrijven op de binnenlandsche markt zich nog weten te hand- haven. De vraag is nu hoe lang dit zal duren. Immers, ons land is, wat de grondstoffen- voorziening betreft, zoozeer afhankelijk van het buitenland, dat wij wel moeten exportee- ren, willen wij op den duur in staat zrjn de be- hoeften van onze steeds aangroeiende bevol- king te bevredigen. Afgescheiden van het feit, dat de export steeds moeilijker wordt door handelspolitieke maatregelen van het buitenland, zal export niet anders mogelijk zijn dan tegen prijzen, die het buitenland wil betalen. Dit prijspeil is vooral in de laatste jaren belangrijk ge daald en wij zullen, willen wij onze intema- tionale beteekenis handhaven, noodzakelijk dit prijspeil moeten volgen. Dit beteekent, dat ons geheele leven op een lager prijspeil zal moe ten worden ingesteld. Ongetwijfeld gaat het reeds in deze richting, doch het tempo is nog niet van dien aard, dat er eenige verlichting van de crisis door is gebracht. Een zoo spoe dig mogelijke aanpassing en reguleering op een aanmerkelijk lager prijspeil is dan ook het eenige, dat ons nog uit dezen benarden economischen toestand zal kunnen redden. 25. h2h4 a5Xb4 26. a3Xb4 Ta7—e7 27. Kf2f3 Te8—g8 28. Kf3—f4 g7g6 29. Td3g3 g6—g5f 30. Kf4—f3 Pc8—b6 Het zwarte spel is verlamd. 31. h4Xg5 h6Xg5 32. Tg3h3 Te7d7 33. Kf3g3 La8b7 34. e4e5! Een lang voorbereid pionoffer, dat de beslissing brengt. 34. d6Xe5 Zie nu diagram. a bpdefgh 35. Pc3—e4! Pb6d5 Op TXdl zou volgen Th7f en Pf6 mat. 36. Pe6c5 Lb7c8 Gedwongen. Er dreigde n.l. PXb7 en Pd6t. 37. Pc5Xd7 Lc8Xd7 38. Th3—h7f Kf8—e7 Misschien had Tg7 lets langer weerstand geboden. 39. Tdl—al Ke8d8 40. Tal—a8t Ld7c8 41. Pe4c5! Doodsbleek stond Capablanca op. Zonder een woord te zeggen, legde hij zjjn Koning om en verliet het vertrek. (Bijzonderheden ontleend aan ,,Schaak- meesters" door Kloosterboer; Uitg. Van Goor.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2