ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. fwe de Stad. Door Zeeuwsch-Vlaanderen in't Verieden No 8797 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1932 72e JAARGANG. GEMEENTERAAD VAN AXEL. iwi ■hhi—ii hi am—iiiiwii ii iim i> in milipii———iiw———i——™—iihiii—i in r1 TER NEUZENSCHE COURANT Zij vragen machtiging om de verpachting op de gebruikelijke wijze h'j opbod te doen gaschieden. Met algemeene stemmen wordt aid us be- sloten. 6. Verzoek tot het instellen van een afzon derlijk ministerie van Landbouw. Ontvangen is een missive van het gemeen- tebestuur van Wehl, waarin wordt verzocht adhaesie te betuigen aan het besluit van den raad dier gemeente, d.d. 4 December 1931, lui- dende als volgt: De Raad der gemeente Wehl; gehoord het voorstel van den wethouder R van Haaren over de noodzakelijkheid dat een geheel zelfstandig Ministerie van Landbouw werd opgericht; overwegende: dat reeds van oudsher de belangen van de landboufoende bevolking en van het platteland in tal van regelingen en wetten voor een be- langrijk deel zijn ondergeschikt gemaakt aan die van de groote gemeenten en ondere be- volkingsgroepen dat keer op keer, vooral in de laatste jaren, wettelijke maatregelen zijn genomen die, al mogen zij weer elders een billijke toepassing vinden voor het platteland ernstige bezwa- ren en moeilijkheden medcbrengen, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan de kosten- verdeeling voor de verkeersverheteringen, de schoolwetten e.d. en waar blijkt dat bij gemis van een zelfstandig Ministerie van Landbouw weinig of geen aandacht wordt geschonken aan de bijzondere wenschen der landbouwers; dat meer in het bijzonder in dezen tijd het noodig is, dat de onderscheiden wettelijke maatregelen ook beoordeeld worden naar de wenschen en belangen der landbouwende be volking; dat de buitengewone maatregelen welke thans te nemen zijn om de landbouwers van den ondergang te behoeden, slechts tijdig en doeltreffend kunnen genomen worden onder leiding van een Minister alleen voor land- bouwaangelegenheden dat de kosten aan bedoelde instelling verbon- den meervoudig worden teruggevonden in dan juister en minder kostbaar te nemen wette lijke -maatregelen draagt aan Burgemeester en Wethouders op: I. zich tot de Kroon te wenden met het verzoek om op bovengenoemde gronden tot instelling van een Ministerie van Landbouw over te gaan. n. aan de onderscheiden gemeenteraden te verzoeken daaraan adhaesie te willen betui gen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan dit verzoek te voldoen. De heer 't GILDE oppert de vraag, of het instellen van een nieuw Departement van Landbouw nu wel zoo dringend noodig is. Het zal zeker niet strekken tot bezuiniging en daar zijn weer duizenden guldens uitgaven mee gemoeid. Het moge nu al waar zijn, dat er in den kring der landbouwers wel eens ontstemming heerscht, omdat naar hun meening niet vol- doende aan de wenschen hunnerzijds wordt tegemoetgekomen, doch naar zijn meening zal het geen enkelen bewindsman gelukken iedereen te bevredigen. Bovendien hangt het bij de bezetting van een Departement toch ook af van den persoon van den Minister en het gaat toch maar niet aan, om, indien een bewindsman niet bevredigd, weer maar een nieuw Departement in te stellen. Hij is er uit het oogpunt van bezuiniging niet voor. De VOORZITTER merkt op, dat de instel ling van een* afzonderlijk departement van Landbouw niet gevraagd wordt, omdat een bepaald bewindsman niet zou voldoen, doch de landbouwers verlangen een afzonderlijk ministerie, opdat hunne belangen dan meer tot zijn recht zullen komen en beter zullen tot zijn recht zullen komen, en beter zullen worden behartigd, dan wanneer zij ressorteeren onder een Minister die ook nog andere belangen heeft te ver- zorgen. De heer 't Gilde bestr.ijdt dit denk- beeld op grond van bezuiniging, maar de meerkosten worden door hem overdreven, want wanneer zoo'n nieuw departement werd gevormd, zou een groot. deel der noodige ambtenaren worden onttrokken aan het Departement waaronder de landbouw thans ressorteert. Bovendien: wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en om iets beters te krijgen moet men dan maar over de uitgaaf heenstappen. De landbouw is voor deze ge meente van groote beteekenis en Burgemees ter en Wethouders zouden gaame zien, dat er een afzonderlijk departement van land bouw kwam. De heer C. HAMELINK is hot eens met het voorstel van Burgdmeester en Wethouders. Men hoort uit landbouwerskringen steeds klachten, dat de belangen van den landbouw niet voldoende onder de Sogen worden gezien. Hij meent dus ook, dat de kosten geen be- zwaar behoeven te zijn en hij acht die ook niet zoo hoog, dat dit voor den raad een beletsel zou zijn om aan het adres^ adhaesie te schen- ken. De landbouw is in Nederland een voor- taamen tak van bestaan en al van jaren en jaren terug wordt het geroep om een afzon derlijk Departement gehoord. Hij gelooft daarom, dat de Regeering ten slotte zal moe- ten zwichten voor de uitgesproken behoefte voor den landbouw, welke klaagt dat hare belangen niet behoorlijk worden behartigd. Wanneer men bepleit een betere behartiging der belangen van den landbouw, kan men ook rekenen op den steun der S. D. A. P., en den wensch naar een afzonderlijk departement van landbouw is spreker uit het hart gegre- pen. Hij denkt ook voorts aan het feit, dat de S. D. A. P. de toestanden op het platteland wil verbeteren door voorziening in het pacht- vraagstuk, om daar betere verhoudingen te scheppen. Het tegenwoordige pachtstelsel acht die partij. een van de grootste struikel- blokken. Met een afzonderlijk departement van landbouw zal het misschien daarmede ook beter gaan. De heer SEGHERS staat, als zijnde er mede bekend dat door de landbouw algemeen geklaagd wordt over de moeilijkheden die men ondervindt, aan de zijde van Burgemees ter en Wethouders. De heer VAN BENDEGEM verklaart, er ook Wel iets voor te gevoelen, maar wijst er op, dat hij las dat een van de voormannen der landbouwers, den heer Van den Heuvel, er niet zoo erg veel voor gevoelde. Daaruit blijkt dan toch, dat niet alien er zoo sym- pathiek tegenover staan. De VOORZITTER: Als dat ook het geval was, zou er allang een afzonderlijk departe ment zijn. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 9 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren De Ruijtgr, Seghers, Van Bendegem, Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter, A. Hamelink, C. Hame- link en Oggel; tegen stemmen de heeren Orte- lee en 't Gilde. 7. Verzoek om steun aan, vlascultuur en -industrie. Ontvangen is een verzoek van het gemeen- tebestuur van Graauw en Langendam om adhaesie te willen betuigen aan het volgende door den raad dier gemeente tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge- richte adres in zake steun aan de vlascultuur en -industrie, luidende als volgt: De raad der gemeente Graauw en Langen- dam; overwegend, dat door den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw voor 1932 een financieele steunregeling voor vlascultuur en -industrie in uitzicht wordt gesteld; dat deze steun ten zeerste wordt gewaar- deerd, maar momenteel geen hulp biedt aan den landbouwer, noch vlasser en werknemer in die cultuur en industrie werkzaam; dat de nood bij den landbouwer tot de uiterste grenzen is gestegen, waardoor hij financieel niet bij machte is als het ware ook maar eenigen arbeid te doen uitvoeren, waar door de werkloosheid zich steeds verder uit- breidt; dat nog diverse partijen onafgewerkt vlas in de landbouwschuren zijn opgeslagen; dat het mitsdien alle aanbeveling zou ver- dienen, dat de landbouwer van regeerings- wege financieel in staat wordt gesteld dit vlas af te werken, waardoor niet alleen de landbouwer, maar ook de arbeider wordt ge- seund, de vlasindustrie wordt bevorderd en de handeldrrjvende middenstand gebaat; besluit: 1. Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken met alien aandrang doch beleefd te verzoeken om de in den aanhef van dit be sluit genoemde steunregeling ook van toe- passing te verklaren, op de bij de verbouwers en handelaren aanwezige voorraden van den oogst 1931; 2. aan de gemeenteraden in Zeeuwsch- Vergadering van Donderdag 2 Februari 1932. des namiddags 2 ure. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. J Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. P. de Ruijter, P. van Bendegem, A. Hamelink, i B. Seghers, J. de Feijter, F. Dieleman, A. Th. 't Gilde, C. Hamelink, Iz. de Feijter en L. P. j Ortelee, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer C. Th. van de Bilt. Een vacature. (2. Slot.) n. Een adres van de bewoners der Juliana- straat luidende als volgt: Geven eerbiedig te kennen, ondergeteeken- den, alien bewoners van de perceelen der ver- eeniging tot verbetering der volkshuisvesting in de Julianastraat, alhier; dat voor velen hunner de huishuur in deze dagen van crisis en werkeloosheid ondragelijk hoog is en blijft; dat de tegenwoordige regeling eigenlijk niet aan de verwachting voldoet en het beter was dat een uniformen huurprijs voor wonin- gen van dezelfde hoedanigheid en grootte werd bedongen; Redenen waarom wij Uwen Raad beleefd verzoeken de huren dezer woningen te bren- gen op 3 per week. Dit adres wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. o. Een schrijven van het bestuur van den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagersbond, luidende als volgt: Beleefd deelen wij Hi mede, dat onzen bond gisteren een algemeene vergadering hield ten huize vail den heer DielemanKoole ten Uwent. De vergadering die belegd was als protest tegen de wijze waarop in Axel de uit- slachting van vee en varkens geschiedt was mede bezocht door het bestuur der Winke- liersvereeniging van Uwe gemeente, alsmede door 3 raadsleden. De hierbij gaande motie werd op de ver gadering met algemeene stemmen aange nomen en wij zijn zoo vrij U deze hiermede ter Uwer kennis te brengen, met vriendelijk verzoek van den inhoud goede nota te willen nemen. De motie luidt aldus: De Z.-Vl. Slagersbond in vergadering bijeen te Axel spreekt zijn verontwaardiging uit over het feit, dat in Axel nog altijd vergunning gegeven wordt voor het uitslachten van vee en varkens en vraagt beleefd daaraan paa! en perk te stellen en geen vergunningen meer te verstrekken. Besluit de motie ter kennis te brengen van de gemeentebesturen Axel, Koewacht, Sas van Gent en Philippine. Het hieromtrent uitgebrachte rapport van den Keuringsveearts luidt als volgt: Naar aanleiding van de mij om advies ge- Eonden motie der algemeene vergadering van den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagersbond te Ter Neuzen en gehouden te Axel d.d. 26 Januari 1932 heb ik de eer u op te merken, dat het zoogenaamd uitslachten van vee en varkens in de gemeente Axel geschiedt met inacht- neming van de bepalingen van art. 28 der Verordening op den Vleeschkeuringsdienst ▼an den kring Axel, in het daarvoor van ge- meentewege onder bepaalde voorw'aarden be- schikbaar gestelde lokaal van het gebouw voor noodslachtingen; dus niet aan huis, zoo- als dikwl'ls onder ..uitslachten" wordt ver- staan. Van een wel of niet vergunning geven is dan ook geen sprake. De toon der motie past trouwens allerminst voor de slagers te Axel, daar ten opzichte van hen de bepalingen der Vleeschkeurings- wet en verordening soepel worden toegepast en het aantal der bedoelde slachtingen in 1931 slechts 32 (28 varkens, 3 pink en en 1 koe) op een totaal van 1845 zijn geweest. Deze stukken worden gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. De heer DIELEMAN: Ondertusschen gaat alles toch zijn gewonen gang? De VOORZITTER wil er wel iets van zeg- gen, nl. dat er hem niets van bekend is, dat het gemeentebestuur voor die uitslachtingen (Alle vragen, opmerkingen etc te zenden aan den heer A. M. WESSELS, Historicus te Goes, die deze rubriek zal verzorgen.) Onder het Stadhuis te Sluis. De voormalige St. Janskerk. lets over het Observanten- klooster. In den kelder van het Sluissche stadhuis neerdalende, treft ons allereerst het boog- gewelf, dat zeer mooi is. 't Komt echter niet zoo mooi uit, doordat het licht er zoo schaars is. Op den grond staat de pijnbank met de folterwerktuigen. De bode ontsluit thans de zware kerkerdeu- ren. 't Is er stikdonker van binnen en het ontsteken van licht is noodzakelijk om hier iets te zien. In het midden van deze zwaar gemetselde stikdonkere ruimte, was een ijze- ren ketting, waarmede de gevangenen geke- tend waren. Ontsnapping uit dit donkere hoi was ten eenenmale uitgesloten, evenmin als uit de donkere gevangenholen uit het 's Gra- vensteen te Gent. Ook de marteltuigen getuigen van de wreed- heid in de middeleeuwen. Ik zag ineens weer voor mij die schilderij in het Museum te Brugge, waarop afgebeeld stond in leven- dige kleuren hoe iemand levend gevild werd. Brr! Ik was blij, toen ik weer op het vriendelijke marktplein stond. Thans begaven wij ons naar het Museum, dat achter het Stadhuis gevestigd is. Het is een ware verrassing, als men daar binnentreedt. In keurige vitrines worden kos- telijke manuscripten bewaard. Daar ziet men het protocol, door Prins Maurits zelve getee- kend. Wij zien er de imitatie van den Brug- vergunning zou hebben gegeven. De Slagers bond heeft dat over het hoofd gezien. In de volgende vergadering zal hierover een behoorlijk advies worden uitgebracht. (De heer 't Gilde is tijdelijk niet ter ver gadering aanwezig.) 3. Benoeming lid in de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. De VOORZITTER verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een lid der commissie van toezicht op het lager onder wijs, ter voorziening in de vacature ontstaan door aftreding van den heer A. Coumou, die inmiddels naar Middelburg is vertrokken. Ter benoeming worden aanbevolen: 1. J. J. de Ridder, hoofd der Chr. Nat. school; 2. J. R. de Jonge, onderwijzer aan die school. Hij noodigt de heeren C. Hamelink en De Ru'jter uit met hem het stembureau te vor- men. Met 7 stemmen wordt benoemt de heer De Ridder; op den heer A. Hamelink zijn 2 stem- men uitgebracht; 1 briefje is bianco. (De heer 't Gilde komt ter vergadering.) 4. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. De VOORZITTER verzoekt den raad over te gaan tot de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer A. Coumou. Ter benoeming worden mede op grond van art. 21, 4e lid der Leer- plichtwet aanbevolen: 1. J. J. de Ridder; 2. J. R. de Jonge. Met 7 stemmen wordt benoemd de heer De Ridder; op den heer A. Hamelink zijn 3 stem- men uitgebracht; 1 op den heer De Jonge. 5. Verkoop van gemeentegrond. a. Door M. van Alten, metselaar te Axel, wordt gevraagd de twee laatste perceelen te koopen van het Westelijk gedeelte van de Ds. Jan Scharpstraat. Het betreft de perceelen nos. 126 en 127 en hebben een oppervlakte van 205 c.A. in totaal. De prijs bedraagt 2,75 per M2. b. Door A. de Zeeuw wordt namens mej. E. J. de Zeeuw te Middelburg en J. van Doorn te Axel, twee perceelen aangevraagd gelegen aan de Zuidzijde van de Prins Mau- ritsstraat. Deze perceelen hebben elk een oppervlakte van 102 M2. De prijs bedraagt f 2,50 per M2. c. Door C. van de Velde te Axel wordt gevraagd een perceel bouwgrond in het ver- lengde van de Wilhelminastraat no. 79 van het plan. Dit perceel is groot 102 M2., waar- van de prijs f 3,bedraagt. d. Van de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg is het volgend verzoek ingekomen: Naar aanleiding van de inlichtingen, die op 28 dezer door uwen Secretaris en door uwen gemeente-opzichter aan onzen heer Keller zijn verstrekt en waarbij ons onder meer is medegedeeld, dat de bouwgrond bij het na te noemen terrein zoodanig is, dat daarop ter diepte van ongeveer 50 c.M. op staat gefun- deerd kan worden, zijn wji bereid om van de gemeente Axel te koopen een stuk grond groot ongeveer 275 M2. a 3,— per M2. Het stuk grond is gelegen aan de Wilhel minastraat en is op uw plan van verkaveling aangegeven als de perceelen nos. 131 en 132. De totale breedte van het door ons te koopen perceel is langs de straat gemeten 15 M. De juiste afbakening en opmeting zal later in overleg plaats hebben en de betaling zai zoodanig worden geregeld, dat het juiste aan tal M2. met den prijs van f 3,per M2. wordt betaald. Wij verzoeken u beleefd deze overdracht van grond aan uwe raadsvergadering van 2 Februari a.s. ter goedkeuring voor te willen leggen, waar na wij dan gaarne spoedig ver- nemen of de bedoelde koop definitief is tot stand gekomen en welke notaris door u voor het opmaken der koopakte wordt gewenscht. Burgemeester en Wethouders stellen voor de aangevraagde perceelen onder de daar voor vastgestelde voorwaarden en prijzen te verkoopen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. II. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat er nog verschillende perceelen tuingrond zijn, in het verlengde van de Prins Hendrikstraat, die het vorig, jaar voor een jaar zijn verhuurd, met het voornemen dien grond thans voor den tijd van 5 jaar als tuingrond te verhuren. schen Holletoren, oude vaandels, voorwerpen, platen, kaarten en wat dies meer zij. Ook zag ik nog een aantal schrifturen van Von Dale. Vrijwel al diens werk Is hier bijeen. Na deze bezichtiging gingen wij even de oude hoofdwacht bekijken. 't Is een zaer in- I tressant bouwwerk, op dezen hoek c^er markt. Naar de St. Janskerk, waarvan steenen in den kelder liggen, behoeven wij niet meer te I zoeken. Wjj moesten ons tevreden stellen met de afbeeldingen in het Museum. Niettemin willen wij er uit de oude documenten iets over I mededeelen. Reeds van oude tijden was de stad Sluis in twee parochieen verdeeld, ieder met een ruim en fraai kerkgebouw. De Mariakerk was ge- 1 durende vele jaren de hoofdkerk. Op den 30sten Mei 1393 leed zij door brand veel schade I doch nog meer op/ den 9den Sept. 1412, toe^f net gebouw, H50r den bliksem getroffeh^ schier geheel vernield werd, een ongeval dat 80 jaren daarna (25 Jan. 1492) haar weer overkwam. Als boete voor onrecht en moovd, aan de Oosterlingen bedreven, werd hier in 1443 een j kapel aan deze afgestaan en rijk versierd. Na 1 de Reformatie schijnt deze kerk weinig meer gebruik te zijn. Bij de verovering in 1604 was zij niet meer dan een bouwval. De St. Janskerk werd ech ter bekender. Zij werd gewijd aan Johannes den Dooper en werd in de laatste helft der XlVe eeuw gesticht, vermoedelijk op de i grondslagen van een ander gebouw. Het was de grootste kerk in Staats-Vlaanderen in die tijden/ De toren scheen bestemd om nog hoo- ger te worden opgetrokken. Op 16 Sept. 1811 geraakte de kerk door onvoorzichtigheid van een loodgieter in brand en werd geheel ver- woest. De bouwvallen zijn in 1823 opgeruimd. Nu wij toch iets over deze kerken hebben verteld, kunnen wij niet verzuimen ook iets mede te deelen over de gesstelijke gebouwen, de kloosters, die in Sluis waren, n.l. een man- nenklooster der Observanten, Recolletten of Minderbroeders en een vrouwenklooster der Penitenten. Aangezien vooral het eerste een grooten invloed heeft uitgeoefend, moeten wij even de stichter Johannes de Capistrano en den wegens zijne welsprekendheid bekenden monnik Joh. Brugman U voor de aandacht brengen. De Gardiaan Johannes de Capistrano werd in 1385 te Capistrano, gelegen in het vrucht- baar landschap Abruzzo bij Napels, geboren. Vermits hij in het huwelijk trad, was het aanvankelijk zijn voornemen niet zich aan de kerk toe te wijden. Toen echter zijn vrouw gestorven was, besloot hij de wereld vaarwel te zeggen en in 1415 trad hij toe tot de Fran- ciskanerorde te Perugia. Al spoedig was hij geordend en werd hij reizend prediker en de lof zijner welsprekendheid weerklonk van dub- zend lippen. Met verrukking luisterde men naar zijn hartverpletterende taal. Hij trok niet alleen Italie, Duitschland en Hongarije door, maar ook Polen, dat toen zeer moeilijk te be- reizen was. De Capistrano had echter ook het oog ge- slagen op Vlaanderen, die bloeiende en schoone landstreek, waar de godsdienstige zin der in- woners gepaard ging met hunne rijkdommen. En de kroon van Vlaanderen was Brugge met zijn wereldhandel, zijn nijver volk en zijn vijf- tig gilden. Het duurde niet lang of de Gardiaan was in deze stad. Zou hij hier een Klooster der Ob servanten stichten? H. Q. Jansen zegt in de Bijdragen der Oudheidkunde Deel I (1856), dat dit onbekend is, maar dat hij zich in Brugge bevond, toen afgevaardigden uit Sluis hem kwamen uitnoodigen, hier een Observan- tenklooster te stichten. De Capistrano neemt die invitatie gaarne aan en spoedde zich naar Sluis. Nauwelijks te Sluis aangekomen, spoedde hij zich tot de verwezenlijking van het doel, waartoe hij naar deze plaats was gekomen. Reeds den lsten April wordt dit ten uitvoer gebracht. Een notarieel stuk, dat daar van de gedachtenis bewaart, deelt z66 aanschouwe- lijk zijn gansche plechtige handeling mede, dat het ons is, als waren wij tegenwoordig bij de inbezitneming en wijding van den grond, waarop het Observantenklooster verrijzen zal. Laten wij aan de hand dezer oorkonde De Capistrano vergezellen en toeschouwers zijn bjj deze plechtigheid. Wij krijgen dan tevens een blik op die tijden. Aan het einde der Rikerstraat of liever dddr waar die straat een bocht maakte, lag in de Parochie der Mariakerk een veld of weide, met bloemen beplant, ter grootte van ongeveer 2% gemet. 't Was dit veld, dat de godsdien- stigheid der Sluizenaren bestemd had voor de plaats van het te stichten Observantenkloos ter en 't was derwaarts, dat zich op Maandag 1 April, omstreeks 11 uur in den voormiddag, een langen menschenstoet heen begof. Onder dien stoet treft ons allereerst Joh. de Capistrano met twee broeders zijner orde. Zij worden vergezeld van een deputatie der stadsschepenen. Ook twee notarissen zien wij aan hunne zijde. De aanzienlijksten det stad Sluis volgen den optocht en de trein wordt gesloten door een talrijke burgerschaar. In stilte voorttrekkende is men weldra ge komen op het veld, dat eenige Sluissche inge- zetenen geschonken hebben. De stoet houdt stil en op het veld, waar dd menigte zich ge- rangschikt heeft, heerscht diepe aandacht. Daar treed de Capistrano voorwaarts. In zijn hand houdt hij een Pauselijken bul die zijn volmacht behelst. Hij reikt het aan den nota ris over, die het voorleest. Nadat dit gebeurt Vlaanderen en de daarvoor in aanmerking komende landbouw- en vlasorganisaties te verzoeken aan dit besluit adhaesie te be tuigen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan dit verzoek adhaesie te betuigen. De VOORZITTER wil hieraan wel toevoe- gen, aangezien hij deel heeft gemaakt van het Comite dat de actie voor het verkrijgen van steun voor het vlas heeft gevoerd, dat het- zelfde verzoek reeds tot de Regeering is ge- richt, doch dat deze daarop niet wenschte in te gaan. Hij is dan ook overtuigd, dat het stuiten zal op zeer groote moeilijkheden, maar wanneer er iets op gevonden zou kunnen wor den, zouden de werkloozen er mede gebaat zijn, zoodat Burgemeester en Wethouders voorstellen om de gevraagde adhaesie te ver- leenen. De heer DE RUIJTER kan zich bij het voorstel aansluiten. De Minister heeft zich bij het nemen van den regeeringsmaatregel voor oogen gesteld, dat er dit jaar 6000 H.A. vlas zou geoogst worden. Dat zal echter op geen stukken na uitgezaaid worden. De maat- regel is bedoeld als werkverschafffhg, maar als er nu te weinig uitgezaaid wordt is er geen werk. De risico om te zaaien zal te groot zijn. De bedoeling van het verzoek is, om, aangezien de oogst van '32 een tekort zai opleveren, in plaats daarvan steun te geven voor vlas dat er nog is van '31, '30 en '29. Aan spreker is meegedeeld, dat men 15 Februari afwacht, om dan te weten welke op pervlakte zal worden bezaaid. Als de opper vlakte dan niet aan de verwachting voldoet, zal de meening in Den Haag misschien ook wel in een andere richting gaan. De heer C. HAMELINK: We hebben toch eenigen tijd geleden een voorstel aangenomen om vlas te laten bewerken met steun van wege de gemeente en van wege de Regeering? De VOORZITTER: Daar zijn we nu mede bezig. De heer C. HAMELINK: Welnu, de Regee ring heeft een steunregeling ingevoerd voor- den oogst '32, met den oogst '31 is men nu bezig, daarvoor wordt ook steun verleend. Wat bedoelt men dan nu met dit verzoek? Bedoelt men nu ook nog steun te krijgen voor hen die het vlas in '31 verbouwd hebben, of voor de verwerking van het vlas? De VOORZITTER deelt mede, dat aan de regeling voor den oogst '32 ten grondslag ligt dat steun verleend wordt aan den land bouw voor het telen en aan de handelaars en vlassers voor het verwerken, doch niet verder dan om dezen in de gelegenheid te stellen het bedrijf gaande te houden, alzoo in het belang van werknemers. Nu is de verwachting, dat er van den nieuwen oogst geen voldoende op- brengst zal zijn, om over den noodigen voorraad voor bewerking te beschikken, terwijl er nog vlas van vroegeren oogst zal over schieten. Op het oogtablik wordt van dit vlas ook al hier verwerkt met een toeslag van 40 op het loon. De vraag is nu echter of de Minis ter die regeling voor het vlas van den ouden oogst zal laten voortbestaan, als de regeling voor den oogst '32 in werking is getreden. Daarom wil men dan den steun verkrijgen voor vlas van vroegeren oogst. De heer C. HAMELINK is van oordeel, dat dan ook de cultuur van dat vroeger geteelde vlas wordt gesteund, terwijl dat toch gezaaid is, zonder dat steun in het vooruitzicht was gesteld. Hij kan niet aannemen, dat de Minis ter dat met terugwerkende kracht zal toe- staan. De heer J. DE FEIJTER merkt op, dat het hier niet de plaats is, om dat breedvoerig te gaan bespreken. De hoofdzaak is echter, dat met de steunregeling bedoeld wordt werk- vers chaffing. Als er nu echter geen 6000 H.A. gezaaid wordt, waarop het steunbedrag is berekend, dan wil men het mogelijk maken, dat van het overschietende bedrag vlas van vroegeren oogst kan worden verwerkt. Dat zou echter- zeer moeilijk zijn. Als we nu toch vragen, zou het beter zijn te vragen, dat de Minister den steun voor 1932 verhoogde, dan zou meer gezaaid worden. De heer DIELEMAN wijst er op, dat men aan het vlas van den oogst 1931 volop bezig is, de bollen zijn er al af. Zwingelen wordt hier zoo goed als niet meer gedaan, voor deze gemeente heeft het dus geen beteekenis. De VOORZITTER meent, dat het maar de vraag zal zijn, of de Minister de andere rege ling zal stopzetten. Indien er nu echter een bedrag van de beschikbaar gestelde 960.000 zou over zijn, zou het toch wel gewenscht zijn, om daarvan steun te geven ten bate van het verwerken van vlas van vroegeren oogst, daar er anders geen werk zal zijn. Er zullen moei- is, maakt de Capistrano zich gereed om thans: het veld in gebrhik te nemen. Hij verklaart, dat hij het veld, uit liefde geschonken, dank- baar en met liefde ontvangt. En zie, ten hlijke daarvan begeeft hij zich naar onderscheiden® hoeken van het stuk land en snijd het kruis- teeken op de daar groeiende boomen. Ten laatste neemt hij een stuk hout en bevestigd het dwars tegen een boom, op de wijze, dat er een kruis door gevormd wordt. Nu zinkt hij met zijn orde-broederen voor dat kruis op de knieen en daar stijgt van hunne lippen op het „Veni, saneti Spiritus". Hoor de kerkelijke hymne, die, uit overoude tijden bewaard, zoo eenvoudig schoon is. eh. over deze Sluissche weide klinkt: I. Kom, Schepper, Geest, daal tot ons neer; Gij schept de harten tot Gods eer. Kom tot de ziel der uwen in; Vervul den geest met hoog'ren zin. H. Gij Trooster, Gids in al ons lot Gij, gifte van den hoogsten God Gij, Bron von leven, liefde en gloed Zalf met uw' zalving ons gemoed. V. Drijf ver van ons den vijand heen; Schenk haastig vrede op onze schreen. Leer z<56 ons, door U voorgegaan, Ontvlieden alle booze paan. VII. Door U worde ons de Vader klaar, Door U de Zoon ons openbaar; Doe ons gelooven 't aller tijd, Dat Gij de Geest van beiden zijt. Na het zingen dezer kerkelijke hymne wij hebben er maar enkele coupletten van ver- taald opgenomen was de plechtigheid ver- richt en had het klooster der Observanten te Sluis, het beginsel des levens ontvangen. (Wordt .vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5