B UITENLAHD cWeigert namaak! ENGELAND EN HET FRANSCHE VOORSTEL. Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande J J handteekening J voorkomt. (Ingez. Med.) en Schouwenbank in het openbaar telegraaf- verkeer worden opgenomen. Genoemde lichtschepen zijn mede aange- wezen voor de behandeling van semaphore- telegrammen. STAATSRAAD SCHOKKING. De Staatscourant van heden zal, naar het Corr. Bureau rqeldt, de ben-oeming bevatten van Mr. Dr. J. Schokking, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Katwijk tot lid van den Raad van State. De heer Schokking is in 1864 geboren. Na aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in de theologie en in de rechtswetenschappen ge- Studeerd te h ebb en, trad hij in verschillende plaatsen als Ned. Herv. predikant op. Vervol- gens werd Mr. Schokking lid van Ged. Staten van Z.-Holland, om van 1925-'26 de functie van Minister van Justitie te bekleeden. Sinds 1927 was Mr Schokking burgemeester van Katwijk en lid van Prov. Staten van Z.-Hol land. In de jaren 1901-1909, 1918-1925 en van 1926 tot heden is Mr. Schokking voor de Christ.-Hist. Unie, waarvan hij voorzitter is, lid der Tweede1 Kamer geweest. DE TENTOONSTELLING VAN WERKEN DER KONINGIN. De thans in de Kon. kunstzaal Kleykamp gesloten tentoonstelling van schilder'jen en teekeningen van H. M. de Koningin ten bate van de noodlijdende kunstschilders is, Maan- dag, den laatsten dag nog door ruim 1000 be- talende bezoekers bezichtigd. In het geheel heeft deze expositie aan entreegelden en catalogi 11.500 opgebracht, waarbij evenwel de opbrengst der gesloten bussen nog niet is inbegrepen. Dinsdagochtend zijn alle 87 werken afge- haald voor de overbrenging naar het stede- lijk museum te Amsterdam waar zij weder- om ten bate van de noodlijdende kunstschil ders zullen worden ten toon gesteld. PRIKPLANKEN TE LONNEKER IN BESLAG GENOMEN. Naar uit Enschedd aan de „TeL" gemeld wordt, heeft de politie te Lonneker bij een zevental winkeliers prikplanken in beslag genomen, alsmede een verhuiswagen vol goe- deren, die men door het prikken in de plank kon winnen. De goederen zijn ten kanton- gerechte te Enschede gedeponeerd. Een ver- volging zal worden ingesteld, omdat men dit prikken beschouwt als hazardspel. DE VERVVERPING VAN DE PACHTWET. Uit Groningen wordt gemeld: Maandagmiddag is het dagelijksch bestuur van den bond van landpachters in spoedver- gadering bijeen gekomen, ter bespreking van de situatie na de verwerping van de Pachtwet door de Eerste Kamer. Besloten werd, een zeer krachtige actie in te zetten ter indiening van een gewijzigd ontwerp, waarin het con- tinuatierecht niet voorkomt, doch wel het recht op remissie bij sterke prijsdaling. Tegen a.s. Donderdag is een audientie bij den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aangevraagd, en met enkele Kamerfracties is reeds contact gezocht. De algemeene ledenvergadering van den bond werd bepaald op 3 Maart te Zwolle, en op 25 Februari, zal te Leeuwarden een pro- testvergadering worden gehouden. TERTIAIRE WEGEN. Nu de Minister van Waterstaat in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat zal worden overwogen in hoever wijziging der wegenbelastingwet mogelijk is, om aan dea provincien het recht te £even een deel van de gelden, welke zij ten behoeve van de wegen van de provinciale plannen uit het Wegen- fonds ontvangen, te doen besteden aan de tertiaire wegen hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. zich met een adres tot den minister gewend, waarin met waardeering voor deze toezegging de meening wordt te ken- nen gegeven, dat aan een oplossing, waarbij in afwachting van een te zijner tijd te treffen definitieve regeling geen wijziging van de Wegenbelastingwet nOodig xal zijn, en waar bij de mogelijkheid wordt geopend uit de op brengst van het Wegenfonds aan de belang- rijke interlocale wegen hulp te bieden, die voorkeur moet worden gegeven, welke oplos sing zij meenen te hebben gevonden, door een uitbreiding van de provinciale wegenplarmen tot een zoodanige lengte, dat daarin een aan de provinciale planwegen aansluitend pas- send aanvullend wegenplan voor elke provin- cie is opgenomen. Voor dit doel zal een uitbreiding van de lengte van de provinciale wegenplannen tot ongeveer het dubbele van de thans toegestane lengte (plm. 4200 K.M.) noodig zijn, waar- door voor ongeveer ddn vierde gedeelte van de tertiaire wegen buiten de bebouwde kommen de mogelijkheid zou bestaan, steun uit het Wegenfonds te erlangen. De uitbreiding aldus het adres welke de provinciale wegenplannen op deze wijze zouden verkrijgen, zal voor geen der provin cien financieel nadeel opleveren, immers een aantal provincien getroost zich steeds thans financieele opofferingen voor een aantal wegen buiten het eigenlijke provinciale we genplan, zoodat uitsluitend een gewijzigde groepeering van de uitgavencijfers noodig zal zijn. Om al deze redenen hehben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. het verzoek gedaan, de pro vincien door uitbreiding van de provinciale wegenplannen in staat te stellen, fondsen uit het Wegenfonds te gebruiken voor de belang- rijkste interlocalewegen, waarvoor een wij ziging der Wegenbelastingwet niet noodig zal zijn. GRONDVERBETERING DOOR WERKLOOZEN. De Minister van Binnelandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de mogelijkheid geopend is om, bij wijze van werkverschaffing cultuurgronden te verbete- ren door middel van drainage. Landbouwers, die hiertoe zouden willen overgaan, kunnen in de kosten der arbeids- loonen en rentezegels 50 pet. tegemoetkoming ontvangen, waarvan ten laste komen van het Rijk 25 pet. en van de gemeenten eveneens 25 pet. De landbouwers, die daarvoor in aanmer- king wenschen te komen, hebben een aan- vraag in tweevoud te richten aan het gemeen- tebestuhir van de plaats hunner inwoning, met opgave van de kadastrale nummers van de perceelen welke men draineeren wil. Een plan en een begrooting der kosten moet daar- bij worden overgelegd. Voor het werk geldt zoo mogelijk een 50- unlge werkweek. Er dient gewerkt te wor den in accoord tegen een loon van gemiddeld 24 cent per uur bij flinken arbeid. Alleen tot de werkverschaffing toegelater werkloozen mogen bij zulk werk geplaatst worden. Dergelijke werken worden gesteld onder 'algemeen toezieht der Ned. Heide Maatschap- piji. De kosten hiervan komen elk voor de helft ten laste van het Rijk en de gemeenten. MOEKDEN EN SJANGHAI. EEN MERKWAARDIGE PARALLEL. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft, schrijft de N. R. Crt., het eerste rapport gekregen van de commissie van con suls, die te Sjanghai tot zijn voorlichting is gevormd. Het rapport is Maandag openbaar gemaakt. Het is een belangwekkend stuk, dat ten opzichte van het ontstaan van het conflict niets te wenschen overlaat al brengt het ook geen nieuwe mededeelingen. Wat ons daarin vooral treft, is b'j alle verschil in uiterlijkheid de merkwaardige principieele overeenkomst met den gang van zaken in Mantsjoerije. Te Sjanghai kan men, evenals te Moekden, den loop der gebeurtenissen in twee duidelijk gescheiden phasen verdeelen. Te Moekden began het met de zaak Naka- moera, het doodschieten van een Japansch kapitein en zijn metgezellen, waarvoor geen recht te verkrijgen was. In die eerste periode is de houding der Chineezen voor de Japan- ners in hooge mate prikkelend. Wij betwijfe- len of een andere mogendheid dan Japan in dezelfde omstandigheden meer geduld zou hebben betoond. Tenslotte zien de Chineezen in dat het op die manier niet langer gaat. Zij vervullen de eischen van Japan, en op 17 September deelt de Japansche consul-generaal aan de Chineesche overheid mede, dat het geschil tot zijn voile tevredenheid is opgelost. Dan echter beginnen de troepen den volgen- den dag hun actie, na op slordig-doorzichtige wijze voor een voorwendsel te hebben ge- zorgd. Treffend nu herinneren de gebeurtenissen te Sjanghai aan de door een tevredenheids- betuiging van den Japanschen consul-generaal gescheiden twee phasen van de ontwikkeling in Mantsjoerije. In de eerste periode moet de consul te Sjanghai de Chineezen in het ongelijk stellen. In Juli, dus lang voor het conflict in Mantsjoerije. was het boycot tegen de Japanners daar al begonnen naar aanlei- ding van de bekende gebeurtenissen in Korea. Dit boycot werd nog verscherpt na het op- treden dbr Japansche troepen in Mantsjoerije. Tot zoover is er nog niet veel te zeggen. De Chineezen kunnen koopen van wien zij wil len en him verontwaardiging, vooral in Sep tember, was begrijpelijk. Heel ongepast is echter de wijze waarop de Chineezen een der- gelflk boycot doorzetten. Dat is zuivere ter- reur. De kooplieden weten, dat zij hun leven in de waagschaal stellen, als zij nog handel drijven in uit Japan afkomstige artikelen. Men weet, dat zelfs in Nederlandsch-Indie wel misdaden zijn voorgekomen om van de Chineesche kooplieden een strenge handr having van een boycot af te dwingen. De boycot-organisatie te Sjanghai, die gevormd was door samenwerking van een aantal Chineesche organisaties, zette posten uit, onteigende Japansche goederen, legde boeten op, zette lamdgenooten, die Japansche waren verkochten of zelfs maar gebruikten, gevangen. Dergelijke onwettige daden waren legio en op die Chineesche justitie was er geen verhaal. Dit wekte bij de Japanners, die ontzaglgke schade leden, groote verbittering, die nog verscherpt werd door uitlatingen van Chi neesche bladen, niet slechts over Japan, maar zelfs over den persoon van den Mikado. Dan komen nog de incidenten; 't molestee- ren van vijf Japanners, dat een monnik het leven heeft gekost. Daarop een wraaktocht van jonge Japanners, die een fabriek in brand staken en later in een botsing een Chineesch agent van politie van de internationale vesti- ging doodden. Zoo hoog zijn de dingen ge- loopen, als de Japanners hun ultimatum aan den burgemeester van Chineesch Sjanghai toezenden. De burgemeester neemt het eerst na heel lang te hebben geaarzeld in zijn geheel aan. De kwestie van het ultimatum heeft dan tien dagen gehangem. Al zijn er ook van Japanschen kant onbehoorlijke dingen gedaan, toch maakt hetgeen de Japanners ondervin- den, groote ergemis bij hen ten voile begrij pelijk. Op 28 Januari is men echter zoo ver, dat de Japansche consul te Sjanghai aan zijn gezamenljke ambtgenootn uit andere landen mededeelt, dat hij een „geheel bevredigend antwoord" gekregen heeft. Wel zegt hij, dat men moet afwachten of de burgemeester in staat is door te zetten hetgeen hij heeft ge- last, maar hij heeft tegelijkertijd toe, dat zijn eischen reeds ten uitvoer worden gelegd. Daama zou er voorloopig niets gebeuren. Men ziet; hier is men op het oogenblik zoo ver als te Moekden op 17 December. De kwestie, voor zoover de Chineezen daarvan de oorzaak zijn, is op voor Japan bevredigen- de wijze opgelost. In de buitenlandsche vestigingen echter heerscht volgens het rapport algemeen het geloof, dat het de Japansche marine-autori- teiten voor Sjanghai niet zal weerhouden hun actie toch te ondememen. Dit gebeurt inder- daad. In het rapport blijkt het ongelijk ge heel aan de Japanners. De eisch tot terug- trekking van Chineesche troepen uit Tsjapei was volgens het consulaire rapport binnen den geeischten tijd volmaakt onuitvoerbaar. Wat de Chineezen verder doen noemt het gerechtvaardigde zelfverdediging. Men ziet: de overeenkomst met Moekden is treffend. Alleen heeft de vloot het versmaad om zelfs ook maar iets wat op een voorwendsel kon gelijken, op touw te zetten. Zij heeft er een- voudig op los geslagen, juist toen de reden daarvoor verdwenen was. DE BELGISCHE REGEERING IN MOEILIJKHEDEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt ons: De aandacht der politieke en financieele kringen is geheel geconcentreerd op de ge- heimzinnige besprekingen welke er de vorige week, in het kabinet van minister-president Renkin hebben plaats gehad en ook heden, Maandag, zijn voortgezet. Van diverse zijden wordt beweerd, dat de regeering er aan denkt, een „cabinet cT'union nationale", waarin ook de socialisten zouden worden opgenomen, samen te stellen. V66r het vertrek van Van- dervelde naar Geneve blijkt Renkin, den leider der sociaal-democratische arbeiderspartij, in dit verband, reeds te hebben gepolst maar, voorloopig, is dit zonder resultaat gebleven. Onmiddellijk na Vandervelde's terugkeer zal de minister-president nogmaals een stap bij de socialistische Kamerfractie doen. Het is echter niet zeer waarschijnlijk dat de sociaal- democraten zich nogmaals tot een combinatie in den aard van de regeering Jaspar-Franequi, van 1926, zullen leenen. De vrucht hunner oppositioneele tactiek, welke zij, dit jaar nog, bij de gemeenteraadsverkiezingen, en in 1933. bij de parlementsverkiezingen hopen te pluk- ken, zou aldus geheel verloren gaan. Wel zouden de meeste socialistische leiders ge- neigd zijn, nu, mede tengevolge van het weg- vallen der Duitsche herstelbetalingen, de toe- stand van 's lands middelen bedenkelijk be- gint te worden, op financieel gebied, een wel- willende hoifding aan te nemen. Volgens een ander gerucht zou Renkin, het voorbeeld volgend door het eerste kabinet Jaspar in 1926 gegeven, naast den minister van financien, baron Houtart, of, in diens plaats, een soort van dictator voor de finan cien, als minister van staat Francqui er een was in den stabilisatietijd, doen benoemen. Of dit gerucht eenigen grond van waarheid bevat zal na de ti-enkomst van den minister- raad waarschijnlijk wel te vememen zijn. Te Geneve is Maandagmorgen schrijft de N. R. Crt. de eindelooze reeks van rede- voeringen begonnen, waarin de leiders der delegaties de opvattingen van hun regeering en wellicht ook plannen tot beperking van de bewapening zullen uiteenzetten. Een stroom van welsprekendheid is daarmede ontketend, die vele Weken zal aanhouden. Eerst komen de groote mogendheden en daama krijgen de kleinere hun beurt. Onder deze laatste is een algemeen streven om achteraan in de rij te komen, ten einde te kunnen vememen wat anderen te zeggen hebben en daaruit wellicht nog denkbeelden te halen, die men niet van huis heeft kunnen medebrengen. Wellicht hoopt men ook ahderen eerst de kastanjes uit het vuur te laten halen. Frankrijk is vooruit begonnen met een voorstel; dat was goede tactiek. Te Washington heeft het in 1921 gezien hoe een grootscheepsch voorstel, in het begin van een conferentie gelanceerd, die conferentie van den aanvang af tot het einde kan beheerschen. Frankrijk heeft op deze conferentie verlangens, waar anderen nooit aan hebben gewild en het heeft over- matige bezwaren tegen dingen, die anderen juist met ijver bepleiten. Frankrijk heeft in- gezien, dat in beide opzichten de beste hou ding was die van radicaal initiatief. Waar- schijnl'jk zal ieder ander voorstel, dat nog ter tafel van de conferentie zal worden ge- bracht, mat lijken in vergelijking met het Fransche ontwerp. Wantrouwige beoordeelaars hebben gezegd, dat Tardieu door het gewicht van zijn voor stel de conferentie heeft willen uiteenslaan. Anderen zien in het radicale karakter dat hij aan de politiek van Frankrijk heeft willen geven, een poging om daarin vooruit te komen, doordat hij door overvragen tenminste eenige concessie zal veroveren. Hij zou met zijn bepalingen ten opzichte van de lucht- vaart vooral Engeland gunstiger tegenover de Franschen verlangen te stemmen. Inter- nationalisatie van de luchtvaart is een lieve- lingsplan van Lord Cecil, al gaat hij daarin volstrekt niet zoo ver als nu het Fransche voorstel doet, maar veel meer indruk nog moet bij vele Engelschen het denkbeeld maken, dat het vliegtuig als aanvalswapen tegen plaatsen buiten de fronten verboden zal worden en wel zoo streng, dat op over- treding van deze bepaling het in werking treden van de voile kracht van een gewapen- de internationale actie als straf zou worden gesteld. Kwam een dergelijke bepaling tot stand, dan kon Engeland zich in geval van een oorlog op eens veel veiliger voelen achter zijn zeeen, dan had het het karakter van moeilijk genaakbaar eiland op eens weer in veel hooger mate terug gewonnen. Engeland moge nog zoo sterk zijn in de lucht, het heeft bij deze regeling veel meer te winnen dan te verliezen. Engeland toont zich echter volstrekt niet toeschietelijk tegenover de Fransche voor- stellen. Blijkbaar acht het den prijs van de waarborg, die Frankrijk er voor vraagt veel te hoog en het denkbeeld van een zoo prompt werken,d stelsel van sancties en ook dat van een intemationaal politieleger heeft velen te Genbve aan het schrikken gebracht. Men vraagt zich in de eerste plaats af: wat be- doelt Frankrijk er mede en wat zou het met het politieleger willen doen? Van Duitschen kant zegt men natuurlijk: in de eerste plaats het verdrag van Versailles beveiligen. Sir John Simon heeft de rij van sprekers geopend met een rede, die men in hoofdzaak theoretisch-pacifistisch kan noemen, maar die zakelij'k heel weinig bevatte. Het Fransche voorstel besprak hij met een gereserveerd- heid, die in het oog liep; zelfs na alles wat reeds over de Engelsche opvatting daarom- trent bekend was. Hij schoof het nog verder ter zijde door het ontwerp conventie als grondslag van de besprekingen te aanvaarden. Over het vraagstuk van de veiligheid sprak hij verder geen woord; des te meer belang- stelling toonde hij voor de modeme methoden van oorlogvoering met gas, microben en het werpen van bommen uit de lucht. Dat was echter voor hem slechts een aanloop om met het oude lievelingsdenkbeeld van de Engel schen voor den dag te komen, de afschaffing van de duikbooten. Hij ontkende, zooals de Engelschen steeds doen, dat dit een speciaal Britsch belang was zonder echter overtuigen- de argumenten aan te voeren. Hij gebruikte op die manier het Fransche voorstel toch nog als aanloop voor een vorm van ontwapening, waarin het Fransche voorstel om begrijpe- lijke redenen niet voorziet. Het eenige wat nog verder van belang in de rede van Simon was, is het denkbeeld, dat strikt toezieht ge houden moet worden op de uitvoering van de maxima van bewapening die hier zouden worden aangenomen en van de verbodsbepa- lingen tot het bezitten van bepaalde wapenen, en oorlogsmiddelen met sancties op de over- treding van deze bepalingen. Na Simon komt nu onmiddellijk Tardieu aan het woord; wat hij te voren heeft gehoord, zal hem niet aan- moedigend hebben toegeklonken. Zoo is de ketting van redevoeringen begon- ne waarvoor alien hun schakeltje zullen moe- ten leveren. HET WRAK VAN DE M 2. Het watervliegtuig van de M 2, dat Maan dag uit zijn bergplaats aan boord was gehaald en naar boven gebracht, is des nachts naar Portland gesleept. Dat was een moeilijke kar- wei, vanwege den sterken stroom. Er bevinden zich 51 duikers aan boord van de Tedworth, de mijnveger, die speciaal voor duikwerk is ingericht en die nu bij de plaats van het wrak geankerd ligt. SPANJE EN HET VATICAAN. Uit gezaghebbende bron wordt vemomen, dat in een nota van het Vaticaan aan de Spaansche regeering geprotesteerd wordt tegen het nationaliseeren van de goederen der Jezuietenorde. Het Vaticaan is van meening, dat daar het om een onteigening en niet om confiscatie gaat, aan de Jezuieten schadever- goeding moet worden uitgekeerd. DE „NATIONALE INZAMELING" NA DEN BRAND VAN VINCENNES. Men zal zich herinneren, dat kort na den brand van het Nederlandsche paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling in het Bosch van Vincennes, een, .Oproep tot het Neder landsche volk" werd gericht door een zich hier te stede gevormd hebbend comitd. Er werd bekend gemaakt, dat er wel drie ton zouden noodig zijn en er werd een beroep gedaan op de nationale gevoelens van het Nederlandsche volk, dat op dat oogenblik na al de troebele Vincennes-histories niet zoo heel erg enthousiast meer voor de zaak was gestemd. De drie ton zijn niet binnengekomen; men heeft na veel moeite, een bedrag van 53.000 binnengehaald. Thans lezen Wij in de Indische bladen het volgende Aneta-telegram uit Den Haag, ge- dagteekend 11 Januari jJ.: „Het Inzamelingscomitd voor den her- bouw van het tweede Nederlandsche Pa viljoen te Vincennes, zfet zich geplaatst voor een merkwaardig feit, De door het comitd ingezamelde gelden ten bedrage van 53.000 zijn in totaal disponibel tengevolge van de omstandigheid, dat de Fransche assurantie-maatschappijen de verzekerirgs- som van het eerste paviljoen geheel hebben uitbetaald. In verband hiermede overwoog het comit6, na de eerste berichten over de door het noodweer op Bali veroorzaakte ramp, om voor te stellen het bedrag te be steden voor de lemiging van den nood op dat zoo zwaar getroffen eiland.- Doch daar de ramp minder omvangrijk bleek te zijn, werd besloten van die gelden, voor zoo ver ze niet worden teruggevraagd, 50 pCt. aan het Nederlandsche en 50 pCt. aan het Indische crisis-Comity te schenken". Dit is inderdaad een merkwaardig geval, De vraag is gerechtigd of deze verandering van bestemming der ingezamelde gelden met goedkeuring van de schenkers is geschied, terwij! men zich tevens afvraagt of het des- tijds gevormde comity niet al te hard van stapel is geloopen met zijn Nationale Oproep. Er wordt tegenwoordig zoo vaak een beroep op de goedgeefschheid van het publiek ge daan, dat het wel zaak is te weten, dat het beroep ook alleszins gerechtvaardigd is. DE ONTEIGENING VAN DE BEZITTINGEN DER JEZUIETEN. In de Spaansche Kamervergadering van Donderdag hebben de agrariers en de Basken vragen gericht aan de regeering over de ont- binding van de Jezuieten-orde en in het bij- zonder over de onteigening zonder schade- loosstelling van de bezittingen van de orde. De stemming in de Kamer was van de aan vang af zeer op gewonden. Tot stormachtige tooneelen kwam het, toen de socialistisch-radicale minister van Justitie Albornoz zijn verdediging van het de creet tegen de Jezuieten aanving. Zijn verkla- ringen over de onteigening kwamen ten slotte neer op de zinsnede: „De societeit van Jezus is ontbonden; een niet bestaande vereeniging kan geen eigendom bezitten". De tegenwer- pingen van de katholieke partijen werden door de socialistisch-radicale en sociaal-democrati sche meerderheid overschreeuwd. Slechts met moeite kon de voorzitter van de Kamer ver- hinderen, dat het tot een handgemeen kwam. Het tumult eindigde eerst, toen een motie van de meerderheidspartijen ingediend werd, waar in wordt geconstateerd, dat de geheele kwes tie reeds in de Grondwet is vastgelegd en dat hierdoor iedere verdere bespreking overbodig wordt. Dit voorstel is met 45 stemmen tegen, die der katholieken, aangenomen. TER NEUZEN, 10 Februari 1932. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des n.m. 2 uur, te houden spoedeischende openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. a. De rekening van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil over 1931. b. Het verslag van de sub a genoemde commissie over 1931. c. Circulaire van Gedeputeerde Staten betreffende korting op de jaarwedde van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot vast- stelling van het voorschot der gem. vergoeding voor de bijzondere scholen voor 1932. 4. Idem tot het aangaan van eene geld- leening groot f 50.000 en tot intrekking van het raadsbesluit van 29 Oct. 1931. 5. Idem tot wijziging van de begrooting van het gemeentelijk woningbedrijf dienst 1931. GOUDEN BRUILOFTSFEEST. Gisteren vierde het echtpaar Schirris-Van Rossum in de Donze-Visserstraat alhier wonende, omringd door kinderen, kleinkinde- ren en achterkleinkinderen, die uit alle oor- den waren saamgekomen (een tak der uitge- breide familie was zelfs op dezen dag uit Canada gearriveerdhun gouden bruiloft. Het koude weer schrikte het harmoniege- zelschap „De vereenigde werklieden" niet af, om des avonds aan deze familie een serenade te gaan brengen. In zijn gelukwensch stipte de voorzitter aan, hoe deze familie ook voor het bestaan van het gezelschap van groote be- teekenis was. Niet alleen is een der zoons thans de gewaardeerde directeur, doch zoowel zijn broers als zusters hebben in het verleden medewerking verleend. De toespraak werd besloten met den wensch dat het gouden echt paar nog lang in den kring der hunnen zal mogen vertoeven. Deze gelukwensch werd door den heer Frans Schirris namens de fami lie beantwoord met dankbetuiging en de beste wenschen voor de vereeniging. Na deze serenade toog het gezelschap musi- ceerende naar haar lokaal, doch bracht op de thuisreis nog een ovatie aan de in het hotel ,,'s Lands Welvaren" gevestigde kaartclub van dien naam, welker leden met hunne dames daar in de feestelijk versierde achter- zaal haar 10-jarig bestaan vierde. Namens de harmonie sprak de voorzitter goede wen schen uit voor deze vereeniging tot gezellig verkeer der leden, welke wenschen door den voorzitter, den heer C. van Dinteren, en den secretaris, den heer W. Verlinde, onder woor- den van dank werden beantwoord -met het uit- spreken van goede wenschen voor onze kra- nige plaatselijke harmonie. Het gezelschap, dat ook hier een gul ont- haal vond, vertoefde hier eenigen tijd, om ver- volgens naar zijn lokaal te marcheeren, waar onder gezellig discours nog wat werd nage- praat over dezen ook voor de harmonie ge- zelligen avond. Alleen betreurde men het, dat de weersomstandigheden een beletsel waren geweest om den rondgang door de stad wat uit te breiden. AUTOBUSCONCESSIE. Bij Ged. Staten van Zeeland is o.m. conces sie aangevraagd voor een dien3t uitsluitend op Woensdagen van Graauw over Lamswaarde en Zaamslag naar Ter Neuzen en omgekeerd, door A. Poppe te Graauw. COoPERATIEVE SUIKERFABRIEK TE SAS VAN GENT. In „De Zeeuw" van 8 dezer treffen wjj een bericht aan, waarin gezinspeeld wordt op on- derhandelingen die zouden gevoerd worden tusschen het bestuur der Cooperatieve Beet- wortelsuikerfabriEk te Sas van Gent en een Fransch concern over overname der fabriek door dit concern. Ons bleek verder, dat dit gerucht in de laatste dagen verspreid is. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat daarvan bij het bestuur der codperatie niets bekend is. EEN GOUDEN JUBILEUM. Op 1 Maart a.s. is het 50 jaar geleden, dat de Rijksnormaalschool te Oostburg is opge- richt. Daar zij vroeger in het voormalige 4e dis trict van Rijkswege de eenige school was voor verder onderwijs, had zij steeds een groot aantal leerlingen, die later bij het openbaar en bijzonder onderwijs of op ander terrein een goede positie in de maatschappij verwierven. De ouderen herinneren zich de eerste stoere werkers, als de heeren Schoo, Vorsterman van Oyen, Barentsen, Van Ham, De Buisonjd e.a., die na hun dagtaak als hoofd der school hun krachten nog gaven voor uitstekend onderwjjs aan de Rijksnormaallessen. Eenige jaren geleden is de Rijksnormaal- school opgeheven en is er een Rijkskweek- school voor in de plaats gekomen. Een com missie van oud-leeraren en oud-leerlingen ran beide scholen is gevormd om de oprichting der normaalschool op 1 Maart 1882 in de ko- mende Paaschvacantie te herdenken. BEPERKING VAN HET VERVOER OF DE KUNSTYVEGEN IN ZEELAND BIJ OPDOOI. Ingevol-ge het bepaalde bij art. 49 van het Motor- en Rijwielreglement kunnen, ingeval van opdooi, overstrooming of andere omstan digheden, wegen, welke daardoor in door- weekten toestand verkeeren, en wegen, gele- gen op waterkeerende dijken, bij gevaar voor de instandhouding, tijdelijk gesloten worden voor motorrijtuigen met een maximum-wiel- belasting van meer den 6000 K.G. of voor een motorrijtuig met aanhangwagen. De beheer- der van den weg of den waterkeerenden dijk (of diens gemachtigde) bepaalt de tijdstippen van begin en einde van deze tijdelijke sluiting, terwijl ook de commissaris der Koningin be- voegd is verklaard, de" sluiting op te heffen. Om zooveel mogelijk eenheid in de voor- schriften van deze tijdelijke beperking te ver krijgen, is kort na de in werking treding van voornoemd reglement de commissaris der Koningin in Zeeland door verschillende weg- beheerders gemachtigd, om, ingeval van op dooi, de betreffende wegen in de provincie Zeeland gesloten te verklaren voor motor rijtuigen. De klachten, welke van verschillende zijden, in het bijzonder van hen, die een openbare verkeerstaak hebben te vervullen, vernomen werden omtrent de in de laatste jaren plaats gehad hebbende beperkingen van het vervoer op de kunstwegen tijdens opdooi, hebben voor- noemden commissaris aanleiding gegeven, om eenige wijziging te brengen in het tot dus- verre gevolgde systeem. In het vervolg zullen dan ook de meer be- langrijke wegen bij invallend dooiweder niet meer tijdelijk voor het verkeer met motorrij tuigen gesloten worden. Hierbij zit de bedoe- ling voor, om het verkeer met autobussen en vrachtautomobielen te bewaren voor de scha de, welke de beperking ongetwrjfeld voor dat verkeer oplevert. Voor dit vrij blijvende verkeer zullen uit den aard der zaak wat voornoemden commis saris aangaat ten slotte alleen de provinciale wegen in aanmerking komen. In de eerst komende gevallen van opdooi zal, bij wijze van proef, op alle provinciale wegen het ver keer met motorrijtuigen met een grootste aa- belasting van meer dan 600 K.G. worden toe- gelaten. Deze handelwijze zal dan praktisch wel ten gevolge hebben, dat het verkeer met motorrijtuigen bij invallend dooiweder op alle wegen, geen Rijkswegen zijnde en ook op deze, indien geen beperking plaats heeft, wat gewoonlijk niet geschiedt, ongehinderd zal kunnen plaats vinden, wijl een afzonderlijke beperking van het verkeer met motorrijtuigen buiten de provinciale en Rijkswegen, veelal zooals de ervaring aanwijst, niet plaats had. Onder de gewijzigde omstandigheden wenscht de commissaris der Koningin voor- noemde machtiging van de wegbeheerders niet te behouden, zoodat voortaan de onder- houdsplichtigen zelve moeten beoordeelen, of er omstandigheden zijn, welke de beperking noodzakelijk maken, dan wel, of in het alge meen verkeersbelang het wellicht geringe risico van niet-beperkt weggebruik kan wor den gedragen. Deze nieuwe zienswijze geldt alleen voor het verkeer met motorrijtuigen; in het stand- punt ten aanzien van het verkeer met rij- en voertuigen, bespannen met paarden, komt geene wijziging. VERGADERING VAN DEN KRING AXIL DER ZEEUWSCHE LANDBOUW MM. Omtrent de Zaterdag te Axel in de boven- zaal van mej. de wed. Gilijamse gehouden vergadering, ontleenen wij aan de Ax. Crt. dat de vergadering werd geleid door den heer Ch. Wauters en ook werd bijgewoond door den heer Ir. Siebenga, secretaris van het hoofd- bestuur. Ingekomen was een schrijven van het Dag. Bestuur betreffende de reorganisatie van krin gen. Het plan is om op 5 plaatsen vergadering te houden met de leden, teneinde de reorgani satie te bespreken, om daarna weer een kring- vergadering te houden en een definitieve be- slissing wordt genomen. In overleg met het kringbestuur werden de datums en plaatsen vastgesteld. De heer Siebenga zette uiteen dat het doel der reorganisatie is, dat meer wordt meege- leefd met de kring van de Z. L. M. in het algemeen, er wordt dan op iedere plaats ge- sproken en vergaderd en men voorziet meer belangstelling der leden in de zaken welke hunne belangen raken. De heer H. de Regt uit Ter Neuzen meende dat er nog meer ingekomen stukken moeten zijn, die men blijkbaar liever niet openbaart. De voorzitter deelde mede, dat die aan het bestuur zijn gericht en dus niet hier ter sprake komen. Desgevraagd helderde de heer Siebenga de zaak op, door den raad te geven om mogeljjke geschillen te vergeten en alleen die zaken naar voren te brengen, die in het belang van de Z. L. M. en hare leden z\jn. Dan alleen is men op het goede pad. Bij de stemming werd als bestuurslid her- kozen de heer A. d'Hert te Zuiddorpe en voorts werden gekozen de heeren A. Dees Dz. te Ter Neuzen en J. den Hamer Sr. te Axel. Bij de omvraag werden tal van zaken naar voren gebracht. De heer P. David uit Vogel- schorre ('t Vaatje) vroeg waar zich te wen- den voor de schade, die hij ondervindt van de fabrieken te Sluiskil, wijl hij buiten den af- stand (4 K.M.) is gelegen van de fabriek om volgens de Hinderwet te kunnen reclameeren. Toch heeft hij blijkens een getoond monster vlas aanzienlijke schade te wachten op zjjn vruchten. Andere leden gaven nog sterker voorbeel- den, terwijl de opmerking werd gemaakt, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2