Tor teuzensche Gourant Tweede Biad, Maandag 8 Febr. 1932. Ho. 8798 GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN overlast ondervincfen van de fabriek. Ik hoop, dat een en cinder in 1932 bevredigend za' worden opgelost. Mijne Heeren, wij weten niet welke tijd wij tegemoet gaan, wel weten wij, dat we in sen tijd leven, die voor velen moeilijk is. Daarom zal het een eerste eisch zijn, dat wij zooveel mogelijk schouder aan schouder zullen moeten trachten, het goede voor onze gemeente te zoeken en de moeilrjkheden trachten op te lossen. Ik hoop dan weder op Uw aller steun en medewerking te mogen rekenen. Met dank voor den arbeid en betoonden iiver van de ambtenaren in 1931 getoond ben r. j_i. _:ji. inoo f* T-i v. moo liver van ue a.mui«uaicu m icui Vergadering van Donderdag 2 h ebruari Uo2. van overtuigd dat zij ook in 1932 hun des namiddags 2 ure. plicht zullen -doen. Rl„k Rjire-pmeester t Mijne heeren, ik wensch U alien met de Voorzitter de heer F. m oST p Uwen een zeer voorspoedig jaar toe en spreek Tegenwoordig de leden. J. M. Oggel, A. ook onze gemeente nabij de Ruijter, P. van Bendegem, A. Hamelink, Hii Ziin onmisbaren zesren B. Segheis, J. de Feijter, F. Dieleman, A. Th. t Gilde, C. Hamelink, Iz. de Feijter en L. P. i r~ M T T T Ortelee, benevens de Secretaris J. L. J Maris. Afwezig de heer C. Th. van de Bilt. Edn vacature. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij wendt zich vervolgens tot den raad als volgt: Mijne Heeren, Het jaar 1931 dat achter ons ligt is voor zeer velen in onze gemeente erg drukkend ge- weest; de landbouw en veeteelt, de hoofdbron- nen van bestaan, waren in het afgeloopen jaar niet loonend, ja erger nog, de meeste be- drijven ledeh groote verliezen. s De hulp vau de regeering was onvoldoende en dientengevolge werden er weinig bieten uitgezaaid. Ook de opbrengst was zeer laag. Het vlasbedrijf was in 1931 al zeer ongun- stig. Laten wij hopen dat de meerdere steun, die nu van Regeeringswege wordt gegeven, big- ken zal niet te laag te zijn. Mede een gevolg van den slechten toestand in den Landbouw, was de werkloosheid bui- tengewoon groot. Reeds begin Januari 1931 moest worden be- gonnen, den werkloozen arbeider te steunen, hetzij in den vorm van werk of in den vorm van steun in geld. Omdat verwacht werd dat de werkloosheid nog grooter afmetingen zou aannemen en dat bovendien alles uit de gemeentekas werd be- taald, werd op 12 November 1931 besloten een steunregeling in het leven te roepen, waarbij de hulp en steun van de Regeering werd in- geroepen, en verkregen. Den 25 November 1931 werd deze steun regeling door den Minister goedgekeurd. Ook werden verschillende werken uitge- voerd bij wijze van werkverschaffing, o.a. den aanleg van de nieuwe verbindingsweg tus- schen Prins HendrikstraatButhdijk. Het grootste aantal werkloozen, dat zich meldde was 294. Dank betuig ik hier aan de Directie van de Compagnie Neerl. de l'Azote, steeds verschil lende ploegen werkloozen, al was het dan ook maar tijdelijk, in dienst nam. Had dit niet plaats gehad, de werkloosheid was beduidend grooter geweest. De gasverkoop in 1931 heeft bedragen te Axel 341.000 M3., te Ter Neuzen 263.000 M3., totaal 604.000 M3. In 1930 was dit in totaal 615.000 M3., alzoo een vermindering van 11.000 M3. Het aantal aansluitingen was per 31 Dec. 1931 2150, per 31 Dec. 1930 2029, alzoo een vermeerdering ▼an 121. Hierin zult u zien, meerdere aansluitingen en minder verkoop aantal M3 gas. Op 24 Mel 1931 werd de nieuwe 12 retortsoven in ge- bruik gesteld, welke tot heden in gebruik is. De resultaten waren goed. Storingen kwa- tnen in 1931 niet voor. Het buizennet werd uitgebreid in de nieuwe straten en verschillende lantaarns werden bij- geplaatst. Bouwbedrijf in 1931. In Januari 1931 waren 16 woningen in aanbouw, welke bedrijvigheid het geheele jaar vrijwel constant bleef. In totaal werden 45 nieuwe woningen in gebruik genomen en werden 32 bouwvergun- ningen verleend. Het grootste gedeelte viel in het gemeentelijk uitbreidingsplan. Hier werden 26 nieuwe woningen betrokken en 18 nieuwe bouwvergunningen verleend. 17 Perceelen bouwgrond met een gezamen- ljjke grootte van 2100 M2. werden verkocht voor een bedrag van J 6500. Wel een bewijs, dat gemeente-grondbedrijf in een behoefte roorzag. Onzes inziens is dit voor een groot deel te danken aan de nieuwe verbindingsweg, die dwars door dit gedeelte loopt, waardoor het gevaar geweken is, dat dit een z.g. doode buurt zou worden. Een belangrijk deel van het verkeer profi- teert daar reeds geruimen tijd van, doordat de smalle en moeilijke Oo3terstraat gemist Itan worden. Tevens is hier een oppervlakte van 7000 c.A. van de mooiste bouwgrond verkregen, waarvan reeds 900 M2., is verkocht. We kunnen gerust zeggen dat het eerste jaar door de werkverschaffing een goed en seer productief werk is tot stand gekomen. Aan dien weg en enkele andere kleine werk zaamheden werden aan Axelsche werkloozen bijna 12.000 uitbetaald verdeeld over 4500 werkdagen. Brandweer. De brandweer dezer gemeente moest over 1931 eenmaal handelend optreden. De samenstelling en de toestand der mate- rialen laten niets te wenschen over. De bevolking der gemeente steeg in 1931 van 6077 tot 6186 inwoners. Geboren werden 120 personen, terwijl het aantal der overlede- nen 55 bedroeg en het aantal huwelijken 43. Ingekomen zijn 350 personen, terwijl het aantal vertrokkenen 289 bedroeg. De ge- zondheidstoestand is goed te noemen. Be- smettelijke ziekten kwamen gelukkig niet voor. De begrooting der gemeente voor 1932 kon sluitend gemaakt worden zonder belasting- verhooging. In hoeverre dit in 1932 z>al kun nen plaats vinden, is thans niet bekend. Ge lukkig kan men thans nog niet spreken, dat de finantieele toestand van Axel zorgelijk is, als is een zuinig beheer noodzakelijk. Nu het zielental boven de 6000 is gestegen moest de raad uit 13 leden bestaan. Even- wel is nog steeds vergaderd met 12 leden. Laten wij hopen dat de raad spoedig voltal- lig moge zijn. In 1931 werden 2 nieuwe scholen geopend, t.w. de R.K. school met zes leslokalen, ge- bouwd met gelden uit de gemeentekas, en de bijzondere Frobelschool met 2 lokalen met groote speelplaats gebouwd uit eigen midde- len door de bijzondere school in de Nieuw- atraat. De toestand van de scholen waarin lager onderwijs wordt gegeven laat niets te wen schen over. Het onderwijs dat gegeven wordt gaat geregeld en geeft dan ook geen aanlei- ding tot opmerking. De groote Ammoniakfabriek, die in 1930 in bedrjjf is gesteld, werkt nog niet met voile capaciteit, mede een gevolg van de crisis. Verschillende Axelsche werklieden zijn daar te werk gesteld. Laten wij hopen dat dit aantal grooter moge worden. Daar in 1931 schade is toegebracht aan eigendommen van derden door de Ammoniak fabriek is door de directie van deze fabriek schadevergoeding uitbetaald. Onderhandelingen worden thans gevoerd tot aankoop van verschillende panden, welke moge zijn en dat Hij Zijn onmisbaren zegen zal schenken op onzen arbeid, die wij zullen hebben te verrichten. Moge spoedig betere tijden aanbreken. De beer DIELEMAN betuigt namens den raad den Voorzitter harteilijk dank voor de tot de leden gerichte goede woorden en wenschen. Zij wenschen wederkeerig den Voorzitter Gods besten zegen toe, dat hg als hoofd der ge meente, zoowel als voor zijn gezin gespaard moge blijven, en het hem mogeljk zal zijn den arbeid voor de gemeente in deze moeilijke dagen te verrichten, en, moge er bij de be- sprekingen ook al eens van verschil van ge- voelen blijken, hij met den gemeenteraad eensgezind zal kunnen optrekken, tot bloei van de gemeente Axel. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Van de Bilt bericht heeft gezonden, dat het hem wegens ongesteldheid niet mogelijk is de vergadering bij te wonen. Hij stelt aan de orde: Notulen. gestane opvatting, als zouden deze candida ten nog benoembaar zijn in de bestaande va cature, noch steun vindt in eenig uitdruk! lijk wetsvoorschrift, noch met een gezorde wetsuitlegging te rijmen is; overwegende, dat derlraJve de foeslissing" v&n den voorzitter van het Centraal Stembureau terecht is genomen en de candidaat C. van Kampen in overeenstemming daarmede te recht door den raad is toegelaten; B e s 1 u i t e n le de bezwaarschriften van P. J. van Bendegem Pzn. en A. Th. 't Gilde voornoemd tegen het reeds vermeld besluit van den Raad der gemeente Axel d.d. 17 December 1931 on- gegrond te verklaren en mitsdien bedoeld raadsbesluit te handhaven; 2e. hiervan mededesling te doen overeen- juist in het bewuste artikel 17 der Gemeente- wet. Deze personen werden aangewezen in vacature van 2 candidaten voorkomende op lijst 2 die geen benoeming hadden aange- nomen. Ook hun opvolgers hadden dit niet ge- daan, zoodat achtereenvolgens al deze candi daten (op lijst 2 dus) aangewezen zgnde, geen benoeming hadden aangenomen. De VOORZITTER: Dat is niets nieuws, zoo'n geval heeft zich ook in Zuid-Holland reeds voorgedaan. De heer 't GILDE: De motiveering van Ged. Staten van Noord-Brabant die veel em- stiger en dieper op deze zaak ingaan luidde als volgt: overwegende dat in elk der opengevallen plaatsen be- hoorde te worden benoemd verklaard de can didaat, die voorkwam op lijst 2 en die wijl i11 Oo lirl rlor komstie het bepaalde bij art. 34 der Ge- bet geval, voorzien in artikel 11, 2e lid, der -1 -i" i.i 1. LIam mIaI 1TAAT1 1. Wordt voorgesteld de notulen der vergade ring van 5 November, die van 12 November en van 17 December 1.1. vast te stellen zooals die in druk zijn verschenen. De heer 't GILDE geeft bij voorbaat toe, dat het van hem een fout is gewee3t geen correctie der drukproef in te zenden, doch merkt op, dat in de notulen op 5 November met betrekking tot de behandeling van den post no. 221 staat, dat Hij als bestuurslid van Concordia" dankt voor de toegezegde sub- sidie. Dit zou kunnen opgevat worden alsof hij dankbaar was voor de verlaagde subsidie, die op de begrooting was uitgetrokken. Het woord „toegezegde" moet vervallen, daar die dank gold voor de subsidie die „Concordia" jaren lang genoten had. Deze notulen worden aldus gewijzigd met algemeene stemmen vastgesteld. Die van 12 November worden met alge meene stemmen vastgesteld. De heer C. HAMELINK merkt met betrek king tot de notulen van 17 November op, dat op bladzijde 16, le kolom, 2e regel staat, dat het voorstel van den heer 't Gilde, om f 5 extra-uitkeering aan werkloozen te geven niet afwijkt van de vraag der Moderne organisa- tie. Dit is niet juist en behoort te zijn: niet afwijkt van het voorstel van Burgemeester en Wethouders. De notulen worden aldus gewgzigd met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. De raadsbesluiten van 17 December 1931, tot verkoop van gemeentegrond, resp. aan J. Zonnevijlle, L. Koekkoek, P. F. van de Sande en M. van Doeselaar, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 23 December 1932, waarbij zij overeenkomstig artikel 198 der Gemeent?- wet de ontvangst berichten van een afschrift van de door den raad op 17 December 1931 vastgestelde verordening ex-art. 208 der Ge- meentewet. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 23 December 1931, waarbij meer.tewet van den raad dier gemeente, onder toevoeging, dat ingevDlge art. 36 dier wet van hun besluit door dien raad gedurende veertien dagen, te rekenen van den dag, waarop dit besluit is medegedeeld, in beroep kan worden gekomen bij de Kroon. De heer 't GILDE: Ik zou, gezien de uit- spraak van Gedeputeerde Staten en gezien de houding van den gemeenteraad in de vorige raadsaitting ten opzichte van deze kwestie het hoofd in den schnot kunnen leggen; ware het niet dat naar de meening van mij, zoo wel als van zeer ter zake kundigen deze uit- spraak nog zeer aanvechtbaar blijft en in elk geval niet steunt op wetsartikels. Het stand- punt van Gedeputeerde Staten beru'st gewoon- weg op beweringen zdnder meer die niet met de aanduiding "van wetsartikels wordt ge- staafd. Ons Gedep 'teerd College glijdt ei zeer losjes over heen en het is jammer, dat ik het zeggen moet het maakt naar buiten den indruk of men den burgemeester als voorzit ter van het hoofdstenjbureau niet af wil val- len en daar gaat het toch niet om. De VOORZITTER:. Ik kan een dergelijke uitdrukking aan het adres van Gedeputeerde Staten niet toelaten, dat is niet zoo. De heer 't GILDE: Het heeft er tdch den schijn van, mijnheer de Voorzitter. Deze uit- spraak van Gedeputeerde Staten van Zeeland niet steunende op een gezonde uitlegging van de wet is niets meei dan een redeneering. Naar mijn bescheiden meening is het terwille van de wetgeving jammer, dat Gedeputeerde Staten afgedacht van alle personen en par- tijen, die in het geding zijn zich op een dergelijk standpunt plaatsen; het is eigenlijk droevig. Gedeputeerde Staten beroepen zich m de eerste plaats op het tweede lid van art. 15, maar volgens art. 17 is hun opvatting, hun uitlegging van dit artikel strrjdig daarmee, omdat door het ontbreken der wettelijk ver- eischte gelegaliseerde handteekening (volgens dit art. 17) de benoembaarheid blijft bestaan en zijn daardoor, dit geldt dan voor de num- mers 1, 3 en 4 toch zeker niet van de lijst kon worden afgevoerd. Gedeputeerde Staten beweren dat door den Voorzitter terecht C. van Kampen als lid van den raad is aangewezen omdat lijst 1 geen candidaten meer bevatte om in de bestaande vacature te voorzien, Gedeputeerde Staten zeggen, dat deze opvatting redelijkerwijs valt af te leiden uit het feit, dat van de zes can didaten van lijst 1, een deel uitdrukkelijk heeft verklaard, de benoeming niet aan te nemen, terwijl een ander deel in verband met een op zich zelf diudelijke wetsbepaling geacht moest worden deze verklaring te heb ben afgelegd. Hier springt duidelijk in het oog dat Gedeputeerde Staten hier zonder meer ,,redeneere-n". De wet schiet hier inder- daad tekort. Een deel heeft uitdrukkelijk verklaard geen benoeming aan te nemen be weren zij. Hoe en op welke wijze? In elk geval niet wettelijk! Wat de candidaten 1, 3 en 4 in het publiek uitdrukkelijk verklaren, daarmede heeft de wet geen rekening te hou- den. Gedeputeerde Staten bewrjzen hier- mede op voor hen niet gelukkige wijze, dat een deel der candidaten op niet wettelijke wijze heeft gehandeld. En nu -is het de vraag, voorziet de wet daarin? Het antwoord ligt voor de hand en het is: gemeentewet, zich hier niet voordeed voor benoeming in aanmerking kwam naar de volgorde, vastgesteld overeenkomstig artikel 105 der kieswet; dat immers bij het eerst-aanvullen der va cature nr. 1 in de volgorde der lijst (d.i. te beginnen bij nr. 1, nr. 2, en daarna zoo ver volgens) behoorde te worden nagegaan, wie voor een benoeming in aanmerking kwam; dat niet in aanmerking kwam nr. 1 van lijst 2, daar een benoeming in de eigen plaats in casu op grond van het bepaalde in artikel 17 der gemeentewet niet toelaatbaar behoor de te worden geacht; dat als toen in aanmerking kwam nr. 2 van de lijst, die niet behoorde tot hen, wier namen ingevolge artikel 17, le lid, 2en volzin, der gemeentewet buiten rekening moesten worden gelaten; dat daarna in de vacature-nr. 2 naar de volgorde, vastgesteld overeenkomstig artikel 105 der Kieswet, in aanmerking kwam nr. 1 der lijst, die niet behoorde tot degenen, wier namen ingevolge artikel 17 der gemeentewet buiten rekening moesten worden gelaten; dat, wanneer de vacature-nr. 2 het eerst zou worden aangevuld, nr. 1 der lijst voor be noeming in aanmerking kwam en daarna in de vacature nr. 1, nr. 2 behoorde te worden benoemd verklaard zooals hierboven aan- gegeven en het resultaat derhalve in beide gevallen gelijk zou zijn; Overwegende, dat blijkens het vorenstaande de voorzitter van het hoofdstembureau, aan gewezen in art. 34, 2e lid, der kieswet, ten onrechte tot leden van den raad heeft be noemd verklaard C. Sluijts en C. J. Groene- wege-van Arkel Koudsijn en de gemeenteraad van Putte laatstgenoemde personen ten on rechte tot leden van den raad heeft toege laten; Gelet op artikel 35 der gemeentewet; hebben besloten: pogingen aangewend om bij de fabriek de 1 .Azote eenige plaalsing voor Axelsche werk loozen ie bedingen. Zonder beteekenend re- sultaai evcnwei Behalve enkele plaatsingen bij landbouwers om met do machines te dor- schen, was er het eerste kwartaal geenerlei werk te bekomen. Ondertusschen werden de pogingen om den toegang tot de fabriek te Sluiskil voor de Axelschen werkloozen ont- sloten te krijgen voortgezet, met als gevolg- dat de heer Burgemeester de toezegging ver- kreeg, dat men onder het noodige voorbehoud van de Axelsche Arbeidsbeurs in de loekomst gebruik wenschte te maken, om de noodige arbeictekrachten langs dien weg te be .rekken. Op 19 Maart werd de secretarie opgebeld om tegen een bepaald uur 19 man te sturen. In het tweede kwartaal kwam er meer aan- vraag en in de maand April werd de secreta rie vijfmaal opgebeld, met als gevolg, dat 57 personen konden geplaatst worden op de l'Azote. In Mei werden in 5 opvolgende groe- pen 78 man geplaatst, waarmede de laatste kostwinners geplaatst waren, aangezien ook het landbouwwerk was aangevangen. In Juni werd slechts eenmaal een 20 sjouwers ge- vraagd; in Juli in totaal een 40tal. Op 10 Augustus moesten in drie achtereenvolgende ploegen 73 man zich aan het Pointagebureau melden. Op 12 en 13 Augustus nog resp. 30 en 15 man; in September nog 10 man. In Oc tober bereikte ons geen aanvraag, orn in No vember bij 5 oproepingen 88 man te stuien. In December werd 10 maal de bemiddeling in- geroepen, met een plaatsing van 112 perso nen. Vanaf 19 Maart tot 28 December 1931 werd 38 maal aan de aanvraag van de l'Azote voldaan, waarbij 635 afschrijvingen plaats hadden. Nu zou dit resultaat nog van grootere be- teekenis zijn geweest indien niet zoo vaak dezelfde personen werden ontslagen en dan enkele dagen later dezelfde personen werden teruggevraagd. Dat men van de zijde der fabriek daartoe het recht had, spreekt van zelf. Wanneer een bepaalde ploeg voor en kele dagen genomen werd en ontslagen, be hoort het tot hun eigen bevoegdheid om dezelfde, dan wel andere personen te vragen, ofschoon eenige overeenkomst met een dui- ventil niet te ontkennen viel. In hoever de algemeene crisis die de wereld doormaakt hiervan de oorzaak is, vermag uw correspon dent niet te beoordeelen. Dat de directie aan sommigen persoonlijk voorkeur liet weder- varen, achtte zij blijkbaar tot haar eigen be voegdheid. Dat echter de oorzaak der on- tevredenheid aan het verkeerde adres toege- wezen werd, ligt er m.i. geheel aan, dat men niet besefte de moeilijkheid die dat meestal plotseling oproepen voor de betrokken persoon opleverde. Dat de correspondent niet den geheelen dag voorhanden is ter secretarie hdd meermalen 0, -.f. ,~i T p..... tengevolge dat b.v. tusschen 11 en 12 uur door de toelatmg van C. Slugts en C. J. Groene- j rAzote werd opgebeld, toen werkloozen en wege-van Arkel Koudsrjn tot leden van den j f wordt bericht, dat zij hunne beschikking op j neen! of artikel 17 wordt door hen onjuis de gemeetitebegrooting voor 1932 hebben i ge'interpreteerd. verdaagd tot 1 April a.s., en het' gemeente- In dit geval is het daarom zeer goed moge- bestuur wordt gemachtigd, om te beschikken lijk en ik acht het zelfs waarschjnlijk over de op die begrooting voor gewone uit- j zonder het pertinent te durven beweren gaven gebrachte sommen en te innen de op dat het verwijt, dat de door mij en den heer die begrooting geraamde inkomsten, voor j Van Bendegem zoover die ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 13 Januari 1932, waarbij wordt toegezonden hun besluit van 8 Januari j 1.1., luidende als volgt: Gedeputeerde Staten van Zeeland, gezien de bezwaarschriften van P. J. van Bendegem Pzn en A. Th. 't Gilde, beiden lid aangenomen houding geen steun vindt in eenig wetsvoorschrift of met een gezonde wetsuitlegging te rijmen is, ge heel op het college van Gedeputeerde Staten terug valt. Al is dit het hoogste college daarom kan hun beslissing toch juridisch aan vechtbaar zijn. En mijnheer de Voorzitter dat is hier het geval. Ik zou daarom aan den raad willen voorstellen bij de Kroon in beroep te gaan tegen deze beslissing van Gedepu teerde Staten. De VOORZITTER: U geeft den raad in van den raad der gemeente Axel, d.d. 18, resp. j overweging in beroep te gaan. Ik moet art 19 December 1931, waarbij zg bezwaren indie- j nen tegen het besluit van den raad dier ge meente d.d. 17 December tevoren inzake toe- lating van C. van Kampen als lid van dien raad; overwegende, dat volgens beide bezwaar schriften welke zijn ingediend binnen den daarvoor door de wet gestelden termijn en mitsdien ontvankelijk zijn, ten onrechte door den Voorzitter van het Hoofdstembureau is beslist, dat van lijst 1 geen candidaat meer voor benoeming in aanmerking komt, terwijl toch alle candidaten van die lijst nog in de bestaande vacature benoembaar zouden zijn; overwegende, dat blijkens het bericht van Burgemeester en Wethouders in de zitting van het hoofd-stembureau gehouden op 11 Juni 1931, aan lijst 1 is toegewezen ddne plaats; overwegende, mede blijkens bedoeld bericht viseeren daarop niet in te gaan, doch zich te houden aan het standpunt dat de raad innam, toen zij besloot den heer Van Kampen toe te laten. De heer C. HAMELINK heeft van den heer 't Gilde nog steeds niet gehoord de motieven waarop hij en de heer Van Bendegem in be roep zijn gegaan. Aangezien niet bekend is op grond van welk wetsartikel zulks is ge- schied, treft hem hetzelfde verwijt als Gede puteerde Staten. Spreker heeft in de vorige vergadering over dit onderwerp al het een en ander gezegd, doch heeft later nog eens het een en ander nagezien, om verder na te speu- ren of hier een richtige toepassing der wet raad der gemeente Putte te vemietigen. Op grond van de bestaande verschillen bij deze beide provinciale colleges doe ik met vrijmoedigheid het voorstel tegen deze beslis sing die naar ieder nu toch wel zal erkennen, juridisch een zeer dubieus punt betreft bij de Kroon in beroep te gaan. Ik kan hieraan dan ook toevoegen, dat, in dien de raad op mijn voorstel niet ingaat, ik gebruik zal maken van het recht dat artikel 16 der Provinciale Wet mij geeft en persoon lijk bij de Kroon beroep zal instellen. De VOORZITTER: Dat is uw recht, maar de raad zal thans een beslissing moeten nemen, en dan adviseer ik niet aan te nemen het voorstel van den heer 't Gilde. De heer OGGEL: Het spreekt van zelf, dat, waar er een verschil is over wetsuitlegging. men er een verschillende meening op na kan houden. Aangezien de beslissing van Gede puteerde Staten echter is in den geest van het genomen raadsbesluit, is er voor den raad geen aanleiding om in beroep te gaan. Integendeel, de raad behoort er mede ingeno- men te zijn, want Gedeputeerde Staten zeg gen hierdoor, dat een goed besluit genomen is. De heer ORTELEE zou, met het oog op de nieuwe gezichtspunten die door den heer 't Gilde naar voren zijn gebracht, er toch wel mee kunnen instemmen om niet mee te gaan met het besluit van Gedeputeerde Staten. De VOORZITTER betwist, dat nieuwe ge- zichtspunten zouden zijn ontwikkeld. Een i geval als door den heer 't Gilde aangehaald, heeft zich in de maand Augustus van het vorig jaar reeds in Zuid-Holland voorgedaen; dat heeft het hoofdstembureau "indert^d ook bekeken. Het voorstel van den heer 't Gilde wordt gesteund door de heeren Ortelee en Van Ben degem. Het wordt verworpen met 8 tegen 5 stem- men. Voor stemmen de heeren Ortelde, Seghers, Van Bendegem, 't Gilde en A. Hamelink; tegen stemmen de heeren De Ruijter, Diele man, I. de Feijter, J. de Fegter, C. Hamelink en Oggel. e. Een missive van Burgemeester en Wet houders van Goes, waarbij wordt toegezonden de begrooting van den keuringsdienst van Waren voor het dienstjaar 1932, op een eind- cijfer van 76.000. Voor 1931 was dit cijfer geraamd op 73,500 en over 1930 waren de ontvangsten f 73.370,50% en is uitgegeven f 69.896,72. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1931, luidende als volgt: In deil loop van het jaar 1931 zijn geen ver- I anderingen voorgekomen in de samenstelling i der commissie. In de lste vergadering van het jaar werden de heeren D. A. van Houte en J. L. J. Maris, resp. tot voorzitter en heeft plaats gevonden. H'j heeft zich daarbij secretaris herbenoemd. De werkzaamheden TTAATliAhtftn ATI "71 r*Vl P"PWPT1 (i tot Or. i „nv.fvol I-ilrin er rva mi x r/V O- ook doen voorlichten, en zich gewend tot Dr. Van den Berg, die in dit opzicht zeker als een autoriteit kan beschouwd worden, omdat hij dat de op die lijst voorkomende zes Candida- een groot aandeel heeft gehad in de tot stand irklaard; j koming der laatste wijziging der wet, en deze ten achtereenvolgens zijn benoemd verklaard overwegende, dat de onder de nummers 1, 3 en 4 van genoemde lijst voorkomende candi daten binnen den bepaalden termijn geen be richt van aanneming der benoeming hebben ingezonden, zoodat zg ingevolge art. 15, 2e lid, der Gemeentewet geacht moeten worden de benoeming niet te hebben aangenomen; terwijl de onder de nummers 2, 5 en 6 voor komende candidaten verklaarden, de benoe ming niet aan te nemen; overwegende, dat door den voorzitter van het Centraal Stembureau daarna, met toepas sing van art. 41, derde lid, der Gemeentewet de openvallende plaats is toegekend aan lijst 5 en is benoemd verklaard de daarvoor in aanmerking komende candidaat C. van Kam- pen; overwegende, dat derhalve door den be- doelden voorzitter is aangenomen, dat lijst 1 geen candidaat meer bevatte, die voor benoe ming in de bestaande vacature in aanmerking zou kunnen komen, en deze lijst dus was uit- geput; overwegende, dat deze opvatting redelijker- t Putte (iNoor wijs is af te leiden uit het feit, dat van de zes vergadering candidaten van lijst 1 een deel uitdrukkelijk heeft verklaard, de benoeming niet aan te nemen, terwijl een ander deel in verband met een op zich zelf duidelijke wetsbepaling ge acht moest worden, deze verklaring te heb ben afgelegd; overwegende, dat de door appellants voor- koming heeft geantwoord, dat Gedeputeerde Staten niet anders zouden kunnon doen, dan de toe- kenning van den zetel aan de anti-revolutio- narie lijst goedkeuren. Op de wijze zooals de heer 't Gilde thans redeneert, blijft men in een oirkeltje ronddraaien. Als hij zegt: jullie hebt ongelijk, dan moet hij dat uit de wet aantoonen; nu zijn het van hem ook maar beweringen, en spreker acht dit voor den ge- meenteraad een minderwaardig gedoe. Hij r meent, dat er niets anders overblijft, dan zich bij' de interpretatie van Gedeputeerde Staten neer te leggen, en niet in te gaan op het voorstel van den heer 't Gilde. De heer 't GILDE: Ik had verwacht, op de zelfde wijze als de vorige maal en door de zelfde heeren in mijn standpunt te woraen be- streden. Er is evenwel behalve de door hem uit den treure aangevoerde interpretatie van artikel 17 van de Gemeentewet inmiddels nog een nieuw gezichtspunt in het geding. Het be treft een besluit van den Gemeenteraad van Putte (Noord-Brabant). Waar de raad in zijn van 22 September ook heeft be sloten als lid van den raad toe te laten een paar leden, n.l. de heeren Sluijts en Groene- wege van Arkel, voorkomende op twee lijsten respsetievelrk als no. 6 en no. 1. Dat men hier van de zijde van Ged. Staten van Noord-Brabant dit raadsbesluit op 7 Oc tober 1931 heeft vernietigd vond zijn steun der commissie waren in vergelijking met vorig jaar eenigszins verminderd. Er zijn 51 ge vallen te behandelen en in 1930 61 verzui- men. De verzuimen hadden betrekking op de leerlingen van de navolgende scholen: O. L. school 11 leerlingen, waarvan 6 verschoon- baar en 5 onverschoonbaar; Bijz. school, Nieuwstraat 30 leerlingen, waarvan ver- schoonbaar 15 en onverschoonbaar 15; R. K. school, Walstraat 7 leerlingen, waarvan 7 on verschoonbaar; Bijz. school, Spui 3 leerlingen waarvan 1 verschoonbaar en 2 onverschoon baar. Van de niet verschoonbaar verklaarde ge vallen zijn er resp.: 0, 7, 2, 2 gevallen in deze rubriek ingedeeld wegens niet verschijning voor de commissie. Bovenbedoelde verzuimen zijn hoofdzakelijk een gevolg van den slechten toestand van het landbouwbedrijf en de geringe inkomsten in diverse gezinnen. Wij hopen, dat deze oor zaak spoedig zal zijn opgelost, zonder dat het schoolgaande kind de gelegenheid zal worden ontnomen om te genieten van het lager on derwijs in zijn vollen omvang. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het verslag van den Correspondent der Arbeidsbemiddeling over 1931, luidende als volgt Zooals mijn verslag vorig jaar reeds aan- duidde, begon 1931 met groote werkloosheid. Vanaf begin Januari stonden dagelijks 150 werkloozen ingeschreven, dat in Februari reeds tot ruim 200 was aangegroeid. Door Uw correspondent werden meerdere correspondent reeds vertrokken waren. Wan neer dan gevraagd werden 20 man opkomen om half twee en 20 man om half zes, dan moest de correspondent gehaald worden en met behulp van de heeren Oosting of Griep de werkloozen nagereden en opgezocht worden om hun het aanmeldings briefje uit te reiken. Waren er dan een of meer werkloozen niet thuis bij de komst van den correspondent (hetgeen nogal voor de hand ligt als men niets te doen heeft), dan maar weer terug om de briefjes voor de reserve's te halen en uit te reiken. Zelfs is het gebeurd dat op een uur werd opgebeld laat in de namiddag of somwijlen 's avonds na het sluiten der secre tarie, wanneer toevallig een der heeren voor nawerk op de secretarie aanwezig was, dat de correspondent voor dien dag niet meer vind- baar was. Terwijl toch steeds het parool bleef: de l'Azote helpen en zoo vlug mogelijk. Hoezeer dan ook gestreefd werd om naar bil- lijkheid en recht de werkloozen geplaatst te krijgen, bleven enkele vergissingen niet uit- gesloten. Te meer nog, wat ook slechts op de Secretarie en bij den Correspondent bekend was, dat de directie der l'Azote aan bepaalde personen een her-in-dienstnemen ontzeide; daarentegen aan anderen (die bij naam wer den opgegeven) bij voorkeur opriep. Ondanks dat, mag men tevreden zijn dat de directie van de l'Azote nog zoo vaak Axel sche arbeiders opriep, aangezien er dagelijksch werkloozen aan de poort zich aanmelden en ondertusscheh ook op de fabriek geplaatst werden. De fabriek te Sluiskil was de groot ste afnemer van werkloozen, terwijl de land bouwers al meer arbeiders ontslag gaf. Alleen in de maand Juli en Augustus, de drukste maanden in den landbouw was de werkloos heid gering. Gemiddeld een 20 a 30 man stonden toen echter nog dagelijksch ingeschre ven, voornamelijk eenige bouwvakarbeiders en fabrieksarbeiders. Weldra groeide het aantal werkloozen in snel tempo; in September stonden reeds 40 h 50 werkloozen ingeschreven. Het landbouw werk machinaal verrichten vond steeds meer toepassing, zoodat steeds meer arbeiders over- compleet geacht werden in den landbouw. Ook de vlasindustrie kon onder de huidige omstan- digheden haar gewone arbeiders niet (of uiterst moeilijk) aan den gang houden. Naar het buitenland konden geen arbeiders bemiddeld worden, aangezien het miniem aan tal arbeiders was dat door de gezamenlijke Nederlandsche Arbeidsbeurzen naar Belgie, Duitschland of Frankrijk bemiddeld werd. Ook de werkzaamheden aan den Wieringermeer- polder bleven beneden de raming, wal de plaatsing van Axelsche arbeiders betreft. Plus minus een honderdtal gehuwden of ongehuw- den gaf zich in het voorjaar op voor de Zui- derzeewerken, terwijl slechts een 10-tal uit onze gemeente aldaar hun emplooi vonden. In hoever het gelukken zal om enkele .ezinnen, die zulks verzocht hebben in de Wieringer- meer te plaatsen, is nog een open vraag. Wel zijn er door dep Rijksbemiddeiaar voor den landbouw met uw correspondent enkele ge zinnen bezocht, maar het aantal woningen dat gereed is, is nog zeer gering in vergelijking met de groote aanvraag om geplaatst te wor den in de Wieringermeer, niet alleen uit Zee- land maar uit al de overige provincies. Uit een en ander moge blijken, dat het bij Uw correspondent niet heeft outbroken om pogingen aan te wenden, om bij de steeds groeiende werkloosheid, voor de Axelsche ar beiders nog te doen wat gedaan kon worden. Ondertusschen werden echter steeds meerde- ren ontslagen, zoodat de laatste maanden van L931 menschen werkloos zijr. geworden, die 20 en meer jaren bg een zelfde patroon als vaste arbeider gewerkt hebben. Op 31 Decem ber stonden dan ook 156 kostwinners en 82 ongehuwden werkloos ingeschreven, van welke het meerendeel niet de helft des jaars gewerkt hadden, wat niet alleen een zeer groote scha- depost wegens loonderving maar ook schade- lijk werkt omdat de jongeren zoodoende de gelegenheid missen om zich behoorlgk voor hun beroep te bekwamen, hetgeen voor de betrokken personen ook voor de toekomst schadelijk zal blijken. Het aantal arbeiders dat zich tegen werk loosheid verzekerde, "nam dit jaar snel toe en naast de bestaande bonden werd nog een nieuwe afdeeling opgericbt n.l, een afdeeling van de Chr. landarbeidersbond, die thans reeds een aantal van 150 bereikt heeft. De heer C. HAMELINK wil niets zeggen over het verslag zelf, doch naar aanleiding danjraa "vragen, of Burgemeester en Wet- h >"ders al-maAtre'gelen hsbben genomep in verband met den nieuwen toestand, nu de arbeidsbemiddeling rijkszaak is geworden. In gemeenten beneden de 15.000 moet men een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5