8 P 0 E T. Van den Haag endeHagenaars DE ZWARTE LIEVE VROUW GEMENGDE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. PLECHTIGE KOMMUNIE EEN REDDINGBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. ties lig-t om steunmaatregelen voor te bereiden Besloten werd tot de Prov. Commissie uit de veiling-en het verzoek te richten over dit onder- werp van gedachten te wisselen met enkele af- g-evaardigden van het bestuur. Fonds Landbouw-Exportbiireau. Besloten werd naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het Fonds Landbouwexportbureau, deze in- stelling te verzosken gelden beschikbaar te stel- len om een deskundig persoon in de gelegenheid te stellen studie te maken van het vlas als mid- del tot vezelproductie waarbij wetenschappeljjk tot vezelgehalte en de vezelkwaliteit der ver- schillende rassen zou kunnen worden nagegaan, alsmede studie zou kunnen worden gemaakt van de meest geschikte onderzoekingsmethoden. Reorganisatie kring Axel. Langdurig werd van gedachten gewisseld over de gewenschte reorganisatie van dezen kring. Algemeen was men van oordeel, dat het voor een goed organisatorisch verband noodzakelijk is plaatselijke afdeelingen op te richten. Deze werkwijze, welke ook in andere kringen wordt gevolgd, is gevestigd op een goede grond- slag, daar de leiding der organisatie in engen kring de zaken het belang van de landbouw betreffen kan bespreken en deze in verdere kring uitdragen. Moratorium en garantie hypotheekrenten. Besproken werd de wijze waarop sommige bedrijven die behoefte hebben &an direct bedrijfs- crediet, zouden kunnen worden geholpen. Be sloten werd het K. N. L. C. te verzoeken een Commissie in te stellen die ten aanzien van het vraagstuk van een moratorium op korte termijn met voorstellen kan komen. Landbouwhuishoudschool Zierikzee. Met in- stemming werd kennis genomen van een schr'j- ven van den Minister van Onderwijs, waarin de aankoop van het in optie genomen terrein te Zierikzee werd goedgekeurd. Den Secretaris werd opdracht gegeven de voorbereiding van een te sluiten leening voor dien bouw van de school benevens de afwerking van het plan ter hand te nemen. Bezoldiging leeraressen Landbouwhuishoud- onderwijs. Het K. N. L. C. zond een afschrifi. van een schrijven van den Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs waarbij wordt mede- gedeeld, dat leeraressen, die behalve aan een centrale cursus of school voor landbouwhuishoud- onderwijs, aan meer dan aan e6n cursus of school in een andere gemeente onderwijs geven, niet in aanmerking komen voor vergoeding van ambu- lante uren. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. Lid Prov. Regelingscommissie voor de Paar- denfokkerij. Met ingang van 1 December 1931 werd benoemd tot lid van de Prov. Regelings commissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, de heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp. Artsenijbereidkunst. Het adres dat door de 3 centrale landbouworganisaties gericht werd tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarbij op de bezwaren voor het platteland gewezen wordt welke dit wetsontwerp medebrengen, werd voor kennisgeving aangenomen. Tertiaire wegen. Kennis werd genomen van bet adres dat door de 3 centrale landbouw organisaties werd gericht tot het Ministerie van Waterstaat, waarbij op steun aan de tertiaire wegen werd aangedrongen. Werkverschaffing. Kenpis werd genomen van een schrijven van de 3 centrale landbouworgani saties aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw betreffende een regeling van werkverschaffing volgens het stelsel van loontoeslagen, die in de huidige omstandigheden voor tal van piattelandsgemeenten verre de voor- keur zouden verdienen boven de gewone werk verschaffing. Medegedeeld werd, dat voor de nieuwe aanleg van drainagewerken in werkverschaffing tot een maximum van 50 van het arbeidsloon kan worden tegfrmoetgekomen, waarvoor men zich dient te wenden tot de Inspectie der Werkver schaffing te Goes. Sociale wetgeving. Kennis werd genomen van het standpunt t.a.v. de sociale lasten ingenomen door het K N. L. C. en van een schrijven. dat zij dienaangaande uit deed gaan aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Wet op de inkomstenbelasting. Het ontwerp van wet tot aanvulling van eenige artikelen der wet op de Inkomstenbelasting en Vermogens- belasting, welke beoogt te voorkomen, dat een belastingplichtige, die meent, te hoog te zijn aangeslagen van beroep afziet uit vrees voor de financieele gevolgen (25 verhooging volgens art. 91) werd voor kennisgeving aangenomen. Brochure landbouwcrisis. Machtiging werd ver- leend tot het uitgeven van brochures over de landbouwcrisis in welke studie in het bijzonder de waarde van den landbouw voor een provincie als Zeeland naar voren wordt gebracht. Brouwgebod inlandsche gerst. Ingekomen was 'n verzoek van den Bond van gediplomeerde oudleerlingen R. L. W. S. te Goes bij de Regee- ring te willen aandringen op steun aan de in- heemsche gerstteelt. Medegedeeld werd dat deze maatregel reeds in onderzoek is bij het K.N.L.C. en bij de Land- toouwcrisiscommissie Lovink. Men was van meening dat men voor de ver- werking van gerst in de brouwerij gebonden is aan bepaalde rassen en dat in verband met ge nomen proeven gebleken is, dat het vochtgehalte der inheemsche gerstsoorten in het algemeen te hoog genoemd kan worden voor de bereiding van een kwaliteitsproduct als bier. Landbouwvoorlichting. Ingekomen was een schrijven, waarin de meening werd geuit een des- kundige aan onze organisatie te verbinden, die de leden persoonlijk zou kunnen voorlichten over bemestings- en voedingskwesties etc., waardoor een zeer intensieve voorlichting zou worden ver- kregen. Het denkbeeld vond instemmmg en zal krings- gewijze worden onderzocht. Provinciaal subsldie paardenfokkerij. Ingeko men was een schrijven von Gedeputeerde Staten van Zeeland', waarbij in verband met de benarde tijdsomstandigheden er wordt op aangedrongen, ten behoeve van de paardenfokkerij uitgetrokken crediet of subsidie te willen beschouwen als een maximum bedrag. Het zou ten zeerste worden betreurd, indien de provincie zich genoodzaakt zou zien een vol- gend jaar dit subsidie te moeten verlagen. Dit schrijven zal in handen worden gesteld van een bepaalde commissie. Steun cichoreiteelt. In verband met een inge komen verzoek te trachten een steunverleening voor den verbouw van cichorei te verkrjjgen, werd medegedeeld, dat hieromtrent eertijds reeds pogingen door de Hollandsche Mij van Land bouw zijn aangewend. Onderzocht zal worden hoever het vraagstuk daar Is gevorderd. Beveiliging van den arbeid. In verband met het ingediende wetsontwerp tot beveiliging van den arbeid werd de wenschelijkheid geuit, dat zooveel mogelijk in eigen kring voorlichting wordt gegeven en dat dient te worden aange drongen op soepele toepassing van de wettelijke bepaling. Litvoercontrole pootgoed. Medegedeeld werd, dat het in de bedoeling ligt in een eerstverschij- nend landbouwblad het voorstel der voorberei- dingscommissie der pootaardappeluitvoerwet te publiceeren. Zoowel het Bestuur van het Centraal ComitS als het K. I. Z. hebben zich achter dit rapport gesteld. Zitting van 5 Februari 1932. De volgende zaken werden behandeld; G. I. d'O., oud 21 j., kantoorbediende te Hulst, werd verdacht, dat hij op 4 Januari 1932 te Hulst heeft gepoogd E. A. P. N. M. Mattens opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen door met een geopend mes te steken in de richting van die-as hoofd, terwijl de poging niet is gelukt doordat Mattens de op hem gerichte steek heeft ontweken door aehteruit te springen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. C. J. M., oud 31 j., werkman, wonende te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij in October 1931 te Ter Neuzen met het oog- merk om zich te bevoordeelen 65n door hem geschreven en met den naam van zijn patroon A. Verstraeten geteekende quitantie groot f 167,10 voor geleverde brandstoffen aan Heinrich Wieckhorst heeft gepresenteerd en het daarop staande bedrag heeft ontvangen en niet heeft verantwoord aan zijn patroon. Hem werd oak nog ten laste gelegd, dat hj op 15 December 1931 te Ter Neuzen een geldsbedrag van f 9,50, toebehoorende aan Maria Vroegop, welk geldsbedrag hij van deze had ontvangen ter betaling van door zijn patroon geleverde steenkolen, welk geld hij aan zijn patroon moest afdragen, heeft ver- duisterd. Deze beide zaken werden samengevoegd. Eisch drie maanden gevangenisstraf. M. v. d. H., oud 31 j., arbeider te Groede, werd beklaagd, dat hij op 4 of 5 Januari j.l. te Cadzand wederrechtelijk heeft weggeno- men 1 moltondeken, 3 paar dameskousen, 5 stukjes Kwatta-chocolade, 3 doosjes Wybert- tabletten, toebehoorende aan J. M. de Bruijne en A. Basting. Eisch twee maanden gevangenisstraf. Door A. v. C., oud 68 j., jager te Axel, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank, d.d. 29 Januari 1932, waarbij hij in hooger beroep is veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen net en met bevel tot vemietiging daarvan, terzake van over- treding der Jachtwet. J. E. J., oud 40 j., bankier, wonende te Vlissingen, thans gedetineerd, werd verdacht, dat hij m Mei 1931 te Vlissingen als bankier en eenigste firmant in de Bank De Koster en Co., opzettelijk een recipis 4% Neder- landsch-Indie 1930, No. 10996, toebehoorende aan J. Caljouw te Koudekerke, welke recipis hem in Mei 1931 te Vlissingen door Caljouw was toevertrouwd en ter hand gesteld om die recipis te zijner tijd in te wisselen in een definitieve obligatie, heeft verduisterd. Bij de behandeling dezer zaak werden 6 getuigen en deskundigen gehoord. De getuige Z. E., verklaarde, dat het steeds de gewoonte was stukken, gegeven als onder- pand, onder zich te houden. De Officier van Justitie, hiema aan het woord komend, wees er verdachte op, dat h(j toch sinds lang had moeten voorzien, dat deze toestand onhoudbaar was, dat zoo tenslotte vele menschen getroffen zouden worden, onder wie vele ouden van dagen, die met moeite en zorg hem hun enkele spaarduitjes hadden toevertrouwd, terwijl verdachte zich steed3 van den mooisten kant aan zijn clienten deed zien. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 3 jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis. Mr. Anne Bolle, beklaagde's verdedigster achtte de feiten in het geheel niet bewezen en vroeg vrijspraak. Bij de rechtbank te Brugge kwam heden- voormiddag in openbare behandeling de zaak van de Belgische motorboot „Aurore", die in den nacht van 25 op 26 December gepoogd had een lading alcohol aan de Belgische kust te lossen, waarbij de opvarenden door de kommiezen werden gearresteerd. Op verzoek van de verdedigers van de hoofdbeklaagden werd deze zaak uitgesteld. IN VRIJHEID GESTELD. De rechtbank te Middelburg heeft in vrij- heid doen stellen de gebroeders E. en F. van D., landbouwers te Graauw, die verleden week door de Belgische regeering werden uitge- leverd, en die verdacht waren van het ont- trekken van goederen aan een faillieten boedel. NEDERLANDER TE GENT VEROORDEELD. Voor de boetstraffelijke rechtbank te Gent stond Woensdag de Nederlander C. de W. uit Dordrecht terecht onder beschuldiging van diefstal, vervalsching van een reispas en het dragen van een valschen naam. De diefstal zou in een horlogewinkel te Gent zijn ge- pleegd. Het paspoort was van zekeren Van Dijk. W. had een foto van dezen man door de zijne vervangen. Daar hij reeds vroeger in Nederland wegens diefstal was veroordeeld strafte de recht bank hem thans met drie maanden hechtenis en 350 francs boete voor diefstal, zeven maanden en 350 francs boete voor verval sching van een paspoort en een maand en 350 francs voor het dragen van een valschen naam. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kan. Ned. Voetbalbond, Afd. IV. le Klasse: LONGA—NAC. BleijerheideWillem n. De Valk—PSV. •jr-T- 2e Klasse A: AllianceDe Baronie. TerneuzenMiddelburg. 3e Klasse B: ZeelandiaZierikzee. Zeeuwsche Voetbalbond, le Klasse B: F.C. SluisIJzendijke. BreskensHulst n. 2e Klasse B: Hontenisse—Oranje. PhivoSluiskil. 3e Klasse B: Sluiskil nStoppeldijk n. Het programma voor de Tweede Klasse is deze week wel zeer pover, slechts twee ont- moetingen staan ingeschreven, n.l.Alliance De Baronie en TerneuzenMiddelburg. Toch zijn deze wedstrijden van groot be lang, daar De Baronie nog een klein kansje heeft aan het degradatiegevaar te ontkomen, en dus, waar zij Alliance ontmoet, de moge- lijkheid bestaat dat zij zich wat dichter naar Velocitas zal opwerken. De laatste ontmoeting TerneuzenMiddel burg staat in het teeken van aller belang- stelling, want Middelburg moet deze strijd winnen, wil zij zich het kampioenschap niet zien ontgaan, en dat, terwijl zij reeds v.an den beginne af als de a.s. kampioen werd aange- duid. Na een succesVol begin, waarbij zij steeds triomfeerde, kwam TSC, die haar de eerste nederlaag toebracht en kort daarop Terneuzen te Middelburg gelijk speelde. Dit voorbeeld werd gevolgd door Hero, terwijl Hero op eigen terrein Middelburg met 32 er onder hield, en Alliance en Velocitas op hun terrein gelijk speelden. Zoo gebeurde het dat Middelburg wat ten achter geraakte en Hero zich eveneens als ernstige candidaat voor het kampioenschap aanmeldde. Hieruit volgt, dat de ontmoeting Terneuzen- Middelburg van groot gewicht is en met be- langstelling wordt tegemoet gezien. Hulst heeft door haar gelijk spel tegen de Sassche Boys juist het kampioenschap be- haald en wenschen wij haar met dit succes geluk, hoewel het ons aan den anderen kant wel spijt dat hierdoor de Zeeuwsch-Vlaamsche Derby den voetballiefhebbers is ontgaan. Hulst zal echter terecht denken: hebben is hebben en krijgen de kunst, en zich gereed gaan maken voor de promotie-wedstrijden tegen Vlissingen en (De Baronie?) Ofschoon wij volgaarne zouden zien dat weder een Zeeuwsch-Vlaamsche club tot de Tweede Klasse promoveerde, is het wel zeker dat de strijd zal gaan tusschen Vlissingen en de club die de laatste plaats in de Tweede Klasse zal innemen, want Terneuzen heeft het ondervonden wat het zeggen wil te moeten strijden tegen clubs, voor wie het behoud of de herovering van het Tweede Klasseschap van zoo'n groot belang is. Ondertusschen is het behalen van het afdee- lingskampioenschap reeds een prestatie en dus een felicitatie volkomen waard, temeer waar Axel tot een paar weken geleden Hulst zoo gevaarlijk nabij bleef. TerneuzenMiddelburg. Nadat deze ontmoeting reeds een paar malen uitgesteld werd, de eerste maal op ver zoek van Middelburg, de tweede maal omdat het terrein werd afgekeurd, zullen thans deze beide clubs elkaar alhier ontmoeten en de Zeeuwsche Derby eindelijk plaats vinden. Wij herinneren ons nog den tijd dat Ter neuzen op voetbalgebied niet werd medege- teld, Vlissingen en Middelburg stonden ver boven de toenmalige Ter Neuzensche club en was het een heele gebeurtenis als met op- offering van groote' kosten deze clubs naar Ter Neuzen wilden komen en van hun meer- dere geoefendheid blijk gaven, door spreken- de overwinningen. Maar ziet na vele perio- den van voor- en tegenspoed, ontwikkelde zich een gezond sportleven. De belangstel- ling van het publiek nam evenredig toe en thans zou zelfs de vraag gesteld kunnen wor den: Welke club is in Zeeland de sterkste, Middelburg of Terneuzen? De beantwoording van deze vraag volgt Zondag, want Terneuzen zal zich die eer wel willen toerekenen en Middelburg heeft juist de nederlaag van_Temeuzen noodig voor haar greep naar het kampioenschap. Nu gaan onze gedachten even terug naar de ontmoeting MiddelburgTerneuzen, waar slechts op het laatste oogenblik aan Middel burg gelukte den gelijkmaker te scoren. Waar het bekend is dat Terneuzen op eigen terrein veel enthousiaster speelt dan in den vreemde en ondertusschen technisch is voor- uitgegaan, zoo gelooven wij dat Middelburg tegen deze ontmoeting zal opzien, want de sportiviteit zal medebrengen dat om de eer der overwinning zal gestreden worden tot de laatste seconde, en Terneuzen weet vol te houden. Wij vememen dat de vereeniging Middel burg een speciale boot, de ,,Koningin Wilhel- mina" van de Rotterdamsche Tramwegmaat- schappij, heeft afgehuurd en met een 400-tal supporters de reis naar Ter Neuzen denkt te maken. Voegt men daarbij de duizenden voetbal liefhebbers in Zeeuwsch-VIaanderen, dan zal het niet-alledaagsche voorval plaats hebben, dat de penningmeester en zijn helpers, het ,,uitverkocht" voor de loketten zal moeten op- hangen. Welke kleuren zulle noverwin-nende groen- witte of de rood-zwarte? NOG GEEN KAMPIOEN In het nummer van Maandag vermeldden we, dat de vereeniging Juliana (Spekholzer- heide) kampioen geiworden was van de Zuide- lijke Tweede Klasse C. Dit zou ook zoo zijn, wanneer de K.N.V.B. intusschen niet een wedstrijd, welke door die vereeniging was ge- wonnen, had ongeldig verklaard, wegens het laten uitkomen van een ongerechtigden speler. Toch staan de kansen van deze ver eeniging nog goed. NEDERLANDBELGIE. Het Nederlandsch elftal, dat op 14 Februari te Amsterdam uit zal komen tegen Belgie, is als volgt samengesteld Doel: Van der Meulen (HFC). Achter: Van Run (PSV) en Lelieveld (VUC). Midden: Paauwe (Feijenoord)Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas); Adam (HW); Lagen- daal (Xerxes)Mol (KFC) en Van Nellen (DHC). Intusschen is ook het Belgisch elftal be kend. Het bestaat uit de volgende spelers: Doel: Van den Bergh (Daring). Achter: Nouwens (RC Malines) en Hoy- donckx (Excelsior). Midden: Simons (Antwerp); Hellemans (FC Malinois) en Declercq (Antwerp). Voor: Versijp (FC Brugeois); Voorhoof (Liersche); Capelle (Standard); Van Beeck (Antwerp) en Van den Evnde (Beersehot). Natuurschoon in en om Den Haag. „Verboden Toegang". Onze honderdjarigen. P. A. Haaxman en A. Werumeus Buning. De Koninklijke ex- positie. Het buitengewoon zachte weer der laatste dagen heeft reeds een vleugje-illusie gewekt van lente-weelde. Nu wil 't geval dat als in 't Haagje de zon maar schijnt en de wind niet guur is, de omgeving vroolijk aandoet, omdat de Residentie zoo'n pleizierige lente-stad is. In deze milde, zonnige mid-wintersche dagen een loopje te maken naar Scheveningen, naar den Wassenaarschen kant, of naar de West- landsche dreven is een verkwikking, die liohaam en geest ten goede komt. Wie niet zeer gesteld is op verre wandelin- gen kan in zijn onmiddellijke omgeving bevre- diging vinden van den drang naar natuurlijke plekjes. In den loop der jaren is de „vrije wande- ling" in bosch en duin in en rond onze stad ech-ter zeer sterk beperkt. Al-weer werd men genoodzaakt met ijzer- en prikkeldraad het publiek uit te sluiten van zeldzame stukjes natuurschoon. Dat is een der groote nadeelen van de steeds-groeiende stad. Tal van mooie duinpartijen, gansche bosch-gedeelten werden afgetrapt, gehavend, vernield. Vooral de Sche- veningsche jeugd had daaraan schuld en nog staat men bijwijlen verbaasd voor de vraag, hoe de jeugdige „joejen" kans hebben gezien, zeer solide dingen als steenen brugleuningen. stevig hekwerk of bankjes langs den weg of in het bosch finaal af te breken! Doch niet alleen deze zucht tot moedwillige vernieling heeft doen besluiten om overal omheiningen en bordjes met „Verboden Toegang" te plaat- sen. Op mooie, zomersche dagen loopen de arbeiderswijken uit en trekken duizenden ge- zinnen naar bosch en strand. Dit massa-be- zoek, dat steeds gepaard gaat met een stroom van papier en doosjes, die achteloos worden weggeworpen, doet natuurlijk sterke afbreuk aan de frischheid der natuur, temeer, daar kinderen en-masse de boomen beklimmen, op takken gaan wippen en niet tevreden zijn v66r zoo'n overigens stevige houten arm met krakend geweld omlaag is getrokken Dit alles heeft er dus toe geleid het Haag- sche natuurschoon afdoende te beschermen tegen al- of niet moedwillige vernielzuchtigen. De andere Residentialen vragen zich, droe- vig peinzend, af, wat er van hun Haagje van een halve eeuw geleden is overgebleven, voor al dan wat de stille, boschrijke omgeving be- treft. Eertiids landelijke plaatsjes als Riis- wiik en Voorburg zijn gansch „verstadst". De rustieke toegangswegen daarheen, zooals die nog niet zoo lang geleden bestonden, zijn com- pleet „versteend". De fraaie buitens tusschen Waalsdorper- en Wassenaarsche weg zijn' verdwenen en met deze de eigenlijke natuur, die hier met weelderige overdaad aanwezig was. Het grootste stuk van het oude park „Sorgh- vliet" is vemietigd; de Adriaan Goekooplaan loopt door een der meest-typische boschge- deelten van weleer. De aanleg destijds van het Ververschings- kanaal heeft aan een groep schitterende duinpartijen een einde gemaakt; de huizen- massa tusschen dit kanaal en den Scheve- ningschen weg heeft een der allermooiste duinenreeksen van den Haagschen bodem doen verdwijnen.En de Duindorpsche en Kiikduinsche bouwerij kostte het laatste vrije duinzand... Het kan stellig niet worden ont- kend dat de fameuze groei der Hofstad zijn groote offers heeft gekost. Edoch geluk- kig! het Haagje mag er nog inimer zijn als 't erom gaat te wedijveren met andere steden wat betreft natuurschoon van allerlei aard. Een zeer bijzondere plaats hebben steeds de Scheveningsche Boschjes ingenomen in het Haagsche en Scheveningsche leven. Ook in deze wintersche dagen schenken deze gele genheid om ongestoord van lief, aantrekkelijk natuurschoon te genieten. Men vindt er de tallooze kronkelende paadjes, zich slingerend door laag en hooger geboomte. 't Is eigen- DE GEKENDE KLEEDERMAGAZIJNEN Zuivelbrug 7, Gent (slechts ddn ingang, juist aan de brug), staan dit jaar terug aan de spits met mooie keus aan voordeelige prijzen! HEEREN- EN KINDERKLEEDEREN. 5 aan de kroostrijke gezinnen. (Ingez. Med.) aardig, dat hier bijna niets te bespeuren volt van vernieling. Men zou geneigd zijn te veronderstellen dat ieder, die hier wandelt, de grootste voorzichtigheid betracht om niet iets te ru'ineeren, want in deze boschjes, die omgeven zijn door dichtbewoonde wijken, heerscht nog de heerlijke vrijheid om te gaan en te staan waar men wil. 't Is voor ons, stadsmenschen, aangenaam te weten, dat men daar een betnekkelijk ,,vrij man is, die zich ongestoord ergens op een mooi plekje kan neerzetten en desnoods in 't zachte gras een slaapje kan doen. Het roemruchte „Haagsche Bosch" draagt daarentegen het echte karakter van een Stadsppark. Men behoort de keurig met schelpen bestrooide paden te houden en komt eensklaps de dartele overmoed in U op, het pad te verlaten om de eendjes in den vijver wat nader te bekijken, dan riskeert ge ge- snapt te worden door daar rondspiedende po- litie-dienaren, met in het verschiet een paar riksen boetegeld. Dat Den Haag gerekend wordt tot een der meest gezonde steden des land ligt voor de hand. Het percentage dagelijksche wandelaars in onze boschrijke omgeving is groot. Het aantal dergenen, die vaak de frissche zeelucht gaan opsnuiven, moet zeer belangrijk ge noemd worden. Daarom verwonderde mij het bericht ook niet, dat de Residentie vier hon- derd- en meerjarigen telt, waarvan de oudste, een dame, 102 jaar is. Het is in dezen tijd dat de verjaardagen vallen van een tweetal bekende, hoogbejaarde stadgenooten. Den 14den Januari werd de nestor der Haagsche joumalisten, de heer P. A. Haaxman, 85 jaar en op 21 Januari was het 86 jaar geleden, dat de „oude schrijf- majoor" A. Werumeus Buning, algemeen be kend om zrjn Marineschetsen uit den zeiltijd (men is stellig „De Rooie" en „De Mottige" nog niet v'ergeten!) geboren werd. Beide stadgenooten zijn toonbeelden van frissche op- gewektheid! De heer Haaxman is een wonder van vitali- teit. De wat schrale, magere gestalte met het smalle gelaat en het kleine puntbaardje ziet men dagelijks zich voortbewegen door de Haagsche straten op buitengewoon veerkrach- tige, kwieke wijze. Lichaam en geest blijken even monter als van een vijftiger. In „Het Vaderland" verschijnen herhaaldelijk schetsen en artikelen van zijn hand, waaruit blijkt, dat de intelligente publicist, die immer vermaard- heid heeft genoten om zijn bondigen stijl, nog in voile kracht aanwezig is. De heer Werumeus Buning is eveneens iemand van buitengewone levenskracht en -lust. Een val, hem indertijd door de gladheid in een sneeuwperiode berokkend, heeft hem grootendeels de vrjje beschikking over 'n been gekost, doch mentaal is de oude zeeman nog van-zessen-klaar! Wie hem in zijn bovenwo- ning aan de Paulus Buijsstraat opzoekt, zal ontvangen worden op weldadig aandoende hartelijke wijze. De heer Buning is ondanks zijn 86 jaren een warm menschenvriend gebleven. Zijn visie op het leven gelijkt op die van een jeugdig man, zoo zonnig en ,,leuk". Ook hij verkoos nog niet uit te rusten na een zeer werkzaam verledenNog steeds voert hij de pen, verschijnen eveneens in ,,Het Va derland", doch ook in 't „Rott. Nieuwsblad" en de „Ind. Verlofganger" schetsen van zijn hand, 't Is kranig! Alle ruwheid en roodheid, pukkeltje* C en uitslag, worden weggenomen door D°o« m-60. Tut* so Km^ "5 E9 a* Apoth. Drogom. (Ingez. JIhi. Men moet niet zoo heel raar staan te kijken als er binnen niet te langen tijd nog eens een nieuw boek van den ouden zeeofficier ver- schijntOf een herdruk wellioht. Er be- staan verschillende werken van zijn hand, die, uitverkocht zijnde, tooh nog zeer gaarne ge- lezen zouden worden. B.v.: ,,Onze Marine- glorie", een even doonwerkte als prettig te lezen „terugblik" op den tijd van De Ruyter en TrompWie echter mocht meenen, dat in dat werk sprake zal zijn van oorlogs-ver- heerlijking, zal spoedig uit zijn dwaling ge holpen worden als hij ervaart, hoe in genoemd boek een hoofdstuk voorkomt, getiteld: „Haat niet den vijand, maar haat den oorlog!" Kan het meer-pacifistisch Buiten de Koninklijke expositie in de Kunst- zaal Kleykamp valt verder uit 't Haagje niet bijster veel „nieuws" te melden. Dat 't bijna winkel aan winkel „Uitverkoop" is zal wel niet een speciaal Hofstedelijk verschijnsel zijn! Door zeer velen is en wordt de gelegen heid aangevat om nader kennis te maken met de artistieke prestaties van onze Koningin. De ruiimte in „het witte huis" gelijk de Koninklijke kunstzaal Kleykamp ook wel ge noemd wordt blijkt nu en dan te eng om alle bezoekers te herbergen, die liefdadigheid met belangstelling voor H. M.'s werk vereenl- gen. Ik zie in deze expositie een gelukkige gedachte, niet alleen omdat hier geldeljjk voordeel schuilt voor de ^ehoeftige kunste- naars. Hier krijgt men een onbevangen kijk op het innerlijk leven van onze Vorstin, die ove rigens zelden in de gelegenheid is, een meer ruim geestelijk contact te hebben met ddn van ons persoonlijk. Koninklijke personen staan nu eenmaal „eenzaam" in de wereld. Wie het werk van H. M. beschouwt, krijgt de zeer sterke impressie met een persoonlijkheid te doen te hebben, die een eigen, artistiek leven leidt EIBER. WEL VLUG, MAAR TOCH NOG NIET VLUG GENOEG. Woensdagavond kwamen drie landbouwera, tevens handelaren in bouwmateriaal uit Someren, vader en zoon V., alsmede de knecht het kantoor van deurwaarder Van Moorsel aan het Stationsplein te Helmond binnen, volgens hun verklaring om een daar uitstaan- de vordering te voldoen. Toen de beide kwitantles hun werden ge- toond maakten zij er zich meester van en wil den de terugreis aanvaarden, zonder het verschuldigde bedrag te hebben betaald. De deurwaarder dwong hen met een revol ver op zijn kantoor te bljjiven. Zij werden naar het politiebureau overgebracht, waar zij het bedrag moesten voldoen. Bij het verhoor bekenden zjj, dat z(j had den afgesproken, de kwitanties zonder beta- ling te bemachtigen. VOETBALLER UIT JOURE MISHANDEUB. Te Heerenveen hebben zich zes personen schuldig gemaakt aan mishandeling, Een drietal inwoners van Joure fietsten 's nachta over de Fok en raakte in woordenwisseling met genoemd zestal, welke woordenwisseling al spoedig in een vechtpartij ontaardde, aldus de „Tel." Twee der Joures, wisten te ont komen, doch de derde werd zoo ernstig mis- handeld, dat hij hevig bloedend op het trot- toir ineenzeeg. Voorbijgangers vonden 't slachtoffer liggen. Dezen hebben de omwo- nenden gewekt, en het slachtoffer daama met water bijgebracht. Hij bleek te zijn de keeper van de voetbalvereeniging De Kool uit Joure. De aanleiding tot deze vechtpartij moet worden gezocht in een veete tusschen De Kooi en Heerenveen-supporters. Eenige we ken geleden is het daar ook tot een twist gekomen, die toen echter geen ernstige gevol gen had. De politie heeft een onderzoek in- gesteld, dat tot heden geen resultaat heeft opgeleverd. Ook Vrijdagavond vond te Heerenveen een vechtpartij plaats tusschen bezoekers van een caf6 aan de Lindengracht. Zij gingen elkaar met biljardqueues te lijf, terwijl een der vechtersbazen een mes trok. Ook werd een ruit ingeslagen. Tegen een inwoner uit St. Johannisga is proces-verbaal opgemaalct. DE VERGIFTIGING TE RAALTE. De toestand van de weduwe Van Leusen en haar 8-jarig dochtertje, die in verband met de vergiftigingsverschijnselen werden opgenomen in het R. K. ziekenhuis te Raalte, is vooruitgaande. De burgemeester, de heer Kerssemakers, heeft, naar de Tel. meldt, de weduwe Van Leusen een verhoor kunnen af- nemen, doch haar herinneringen gaan maar tot Zondagavond. Van hetgeen 's Dachta voorviel, weet zij zich nu nog niets te herin neren. Zij is nog zeer onder den indruk van het gebeurde. Mogeljjk is het, dat een hiaat in haar geheugen is gekomen. Intusschen wacht het eventueel onderzoek van het parket op het resultaat van het chemisch en bacte- riologisch onderzoek te Utrecht. De begrafenis van de beide slachtoffertjes is geheel afhankelijk van het verloop van het onderzoek en kon nog niet worden vastgesteld. Omtrent het voorgekomen vergiftigings- geval te Raalte wordt nog gemeld, dat van het resultaat van het onderzoek door het Centraal Laboratorium te Utrecht nog niets bekend is. Dr. Bekenkamp uit Groningen, inspecteur der Volksgezondheid, heeft Woensdag ter plaatse een onderzoek lnge- steld. Op last van den officier van justitie zullen de lrjken van de beide kinderen naar Zutphen worden gebracht waar de sectle zal geschieden. De toestand van de moeder en van het 7-jarig meisje geeft geen reden meer tot bezorgdheid. In de Cocksdorp was Donderdagmiddag de machinist Van der Kooij bezig in het huisje, waar de reddingboot Eierland is opgeborgen, de motoren na te zien. Blijkbaar heeft zich veel gas in de boot verzameld, daar de moto ren niet op de gewone wijze werkten. Plotse- ling ontplofte het gas, de reddingboot sprong uit elkaar, en het huisje, dat gedeeltelijk van hout was opgetrokken werd vrijwel geheel vernield. De ontploffing was hoorbaar in het dorp zelf, dat op ongeveer vijf K.M. afstand is gelegen. Een begin van brand ontstond, doch deze was spoedig gedoofd. Van der K. heeft kans gezien de benzinekraan dicht te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6