ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. EEN DAG BIDDER die Bronchitis! Abdijsiroop Eerste Blad. HEERENBAAI Bestrijdt toch I No. 8795 VRIJDAG 5 FEBRUAR1 1932 72e Jaargang. FKUILIKTOH, BINNENLAND. Burgemsester en Wethouders van Ter Neuzen 6 20-50 ct. per ons AKKER's t.Voor de Borst" RANT ABONNEMENTSPRUS: Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den /2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeef8t»r: Flrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TEIJ5FOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 Grootere letters en clichS's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BI.AI) VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRI.I OA GAVOND. doen te weten, dat door den raad dier ge- meente in zijn vergadering van den 29 Octo- l»er 1931 is vastgesteld de volgende verorde- ning: VERORDENING op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Ten behoeve van de gemeente wordt, ter tegemoetkoming in de kosten van het open- baar gewoon lager onderwijs en van het open- baar uitgebreid lager onderwijs, welke voor rekening van de gemeente blijven, van de ouders der schoolgaande kinderen of, bij ont- •tentenis van beide ouders van de voogden of verzorgers, schoolgeld geheven. Gelijke heffing geschiedt van de ouders der kinderen, die op de bijzondere scholen, als in art. 88 der Lager-Onderwijswet 1920 bedoeld, ■chool gaan, of, bij ontstentenis van beide ouders, van de voogden of verzorgers. Artikel 2. 1, De schoolgeldplichtigen worden inge- deeld in klassen. 2. Als grondslag voor deze indeeling wordt genomen de belastbare som bedoeld in artikel 37 der wet op de inkomstenbelasting 1914 der ouderi of bij hun ontstentenis die belastbare som der leerlingen volgens de kohieren dier belasting over het loopende belastingjaar, of, *oo dat inkomen nog niet op deze wijze is bepaald, volgens de kohieren over het loatst verloopen belastingjaar en indien ook dat niet mogelijk blijkt,'of de schoolgeldplichtigen niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangesla- gen volgens schatting door burgemeester en wethouders met inachtneming van de bepa- lingen der wet op de inkomstenbelasting 1914. Artikel 3. Het schoolgeld bedraagt per leerling: Klasse Bij een belastbare som van Tot en met Voor het gewoon lager onderwijs per jaar Voor het uitgebreid lager onderwijs per jaar 1 van 800 1000 2,60 3,90 2 meer dan 1000 1200 3,20 4,80 3 1200 1400 4,— 6,- 4 1400 1600 5,- 7,50 5 1600 1800 6,— 9,— 1800 2000 8,- 12,- 7 2000 2200 10,- 15,- 8 2200 2400 12,- 18,- 9 2400 2700 15,- 22.50 10 2700 3000 18,- 27,- 11 31)00 3400 21,— 31,50 12 3400 3800 24,— 36,- 13 3800 4200 27,- 4(1,50 14 4200 4600 30 45, - 15 4600 5000 33,- 49,50 16 V n 5000 36,- 54,- 2. Indien meer dan een leerling uit bet- 3. Bij vermindering van de belastbare som volgens bet kohier der Rijksinkomstenbelas ting, welke ingevolge het bepaalde bij het vorige artikel tot grondslag bij de klosse- indeeling heeft gestrekt is het schoolgeld slechts naar den grondslag van de verminder- de belastbare som verschuldigd. 4. Bij de berekening wordt 0,005 en min- j der voor niets, meer dan 0,005 voor een cent gerekend. Artikel 4. Van hen voor wie de belastbare som minder dan /800 per jaar bedraagt, wordt geen schoolgeld geheven. Artikel 5. 1. Het belastingjaar begint 1 Januari en eindigt met 31 December. 2. Het schoolgeld is alleen verschuldigd over de maanden, gedurende welke de kinde ren als leerlingen van de school staan inge- schreven de vacantien inbegrepen. Gedeelten van een maand worden voor een geheele maand berekend. 3. Afschrijving van schoolgeld kan ver- leend worden, ingeval een leerling in de on- mogelijkheid verkeert, door ziekte of om an- dere reden, welker geldigheid door burgemees ter en wethouders is te beoordeelen, de school te bezoeken. Artikel 6. De aanslagen welke ingevolge deze veror dening vermindering ondergaan zijn slechts tot het verminderde bedrag verschuldigd. Het te veel betaalde wordt zoo spoedig mogelijk teruggegeven. Artikel 7. 1. Wanneer blijkt, dat een aanslag niet of te laag is opgelegd, kan de te weinig geheven belasting van den belastingplichtige of zijne erfgenamen worden nagevorderd, zoolang niet sedert den aanvang van het belastingjaar drie jaren zijn verstreken. 2. De in het eerste lid bedoelde personen worden op een afzonderlijk kohier gebracht. Artikel 8. De invordering der bij deze verordening ge- regelde heffing zal plaats hebben volgens de verordening op de invordering van heden. Artikel 9. 1. r ize verordening treedt in werking op 1 Januari 1932. 2. Alsdan vervalt de thans geldende ver ordening van 30 October 1930, Koninklijk goedgekeurd den 12 December 1930, no. 15. Deze blijft van kracbt ten aanzien het belas tingjaar 1931. Vastgesteld door den raad der gemeente Ter Neuzen in zijn openbare vergadering van den 29 October 1931. get. J. HUIZINGA, Burgemeester. Voorzitter. get. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. eelfde gezin gelijktijdig een school van dezelf- de soort bezoekt, wordt bet schoolgeld voor den tweeden leerling met twintig, voor den derden leerling met veertig, voor den vierden met zestig en voor den vijfden met tacbtig ten bonderd verminderd en is voor de volgen de leerlingen geen schoolgeld verschuldigd. door K. R. G. BROWNE. 50) Vervolg. „Ja, daar is veel waars in", zei hij. ,,Ja... dan moeten we maar de beenen nemen". Hij zuchtte voor den tweeden keer. ,.Maar het is hard, Jane! Ik zou er een tientje voor over hebben als ik een tientje had! om dien vetten pillen- draaier vijf minuten op een stil plekje alleen te hebben. Iko „Wat is er?" „Ik herinner me ineens wat toen ik de hal inging ben ik op de mat bij de deur uitgegleden de vloer was spiegelglad en toen heb ik het schilderij laten val- len. Alle kans, dat hij het toen gezien heeft en bij zichzelf heeft gedacht ,,Natuurlijk, dat is het", zei Jane be- slist. ,,Geen wonder dat-ie je opgesloten heeft. Hij zal gedacht hebben, dat je de inbreker was, die met zijn buit naar huis ging. Ied.ereen ziet natuurlijk, dat het een kostbaar schilderij is en jij ziet er niet bepaald uit als een verzamelaar van kost- bare schilderstukken. Dat is vast de reden van die opsluiterij geweest Wei, we hebben geen tijd om te blijven en uitleggingen te geven aan menschen, die ons toch niet gelooven. Een troost is, dat ik z'n hangslot gebroken hebdan heeft hij ten minste een aandenken aan ons". „Ja, dat is een troost, maar een gewel dig schrale", zei Peter. Jammer dat de vent geen auto heeft «an hadden we VERORDENING op de invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Van de verscbuldigde schoolgelden ingevolge artikel 1 der verordening op de heffing van schoolgeld in deze gemeente wordt een kohier opgemaakt; eveneens worden zoonoodig sup- pletoire en navorderingskohieren opgemaakt. Artike! 2. 1. Ieder hoofd van school zendt op den 1 Mei asm burgemeester en wethouders een 3taat van schoolgaande kinderen en hunne ouders, voogden of verzorgers, over het loo pende belastingjaar en op 1 December een- zelfden staat van de kinderen, die na 1 Mei tot de school zijn toegelaten. 2. Deze staat wordt ingericht overeenkom- komstig een door burgemeester en wethou ders te verstrekken model. Artikel 3. Burgemeester en wethouders maken zoo spoedig mogelijk na ontvangst van deze sta- ten de kohieren van het schoolgeld op en ver- klaren die tegelijkertijd uitvoerbaar. Artikel 4. Burgemeester en wethouders zenden de uit voerbaar verklaarde kohieren ter invordering aan den gemeente-ontvanger met opgaaf van den termijn of de termijnen van betaling, welke bij de vaststelling van elk kohier door hen wordt of worden bepaald. Artikel 5. 1. De gemeente-ontvanger reikt zoo spoe dig mogelijk aan elk schoolgeldplichtige een gedagteekend aanslagbiljet uit, volgens het model door burgemeester en wethouders vast te stellen. 2. De termijn of termijnen van betaling wordt (worden) daarop vermeld. 3. Het schoolgeld is dadelijk verschuldigd, wanneer de aangeslagene in staat van faillis- sement is verklaard of op zijn roerende of onroerende goederen executoriaal beslag is gelegd. Artikel 6. 1. De afschrijving geschiedt in de volgende orde: a. op de kosten van vervolging. b. op de oudste der openstaande termijnen. 2. Voor elke betaling wordt dadelijk op het aanslagbiljet kwitantie gesteld. Artikel 7. Binnen drie maanden na het vervallen van den laatsten termijn zendt de gemeente-ont- vaDger aan burgemeester en wethouders een staat met toelichting van de posten op het kohier welke hij niet heeft kunnen invorderen. Burgemeester en wethouders zenden dezen staat aan den gemeenteraad met een voorstel tot niet invorderbaarverklaring van die pos ten welke zij daarvoor vatbaar achten. Het besluit van den gw.neenteraad, waarbij aanslagen niet-invorderbaar verklaard wor sen, ontheft den gemeente-ontvanger van ver- dere pogingen tot invordering. Artikel 8. Overigens zijn ten opzichte van de invor dering de artikels 291 tot en met 295 en 299 der gemeentewet van toepassing. Artikel 9. Indien het innen van het schoolgeld voor kinderen, die een bijzondere school bezoeken geschiedt door het schoolbestuur, wordt arti kel 3 gelezen: ..Burgemeester en wethouders zenden de uitvoerbaar verklaarde kohieren ter invordering aan het schoolbestuur", wordt artikel 4 gelezen: „de gemeente-ontvanger reikt zoo spoedig mogelijk door tusschen- komst van het schoolbestuur een gedagtee kend aanslagbiljet uit, volgens het model door burgemeester en wethouders vast te stel len" en is artikel 5 niet van toepassing. Artikel 10. 1. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1932. 2. Alsdan vervalt de thans geldende ver ordening van 30 October 1930, Koninklijk goedgekeurd den 12 December 1930, no. 15 Deze blijft van kracht ten aanzien het belas tingjaar 1931. Vastgesteld door den raad der gemeente voor straf die kunnen nemen." Hij zucht te ten derdemale en keek verlangend naar het kleine peuterig-nette huisje. „Ik heb grooten zin om den boel in brand te ste- ken, maar ik heb geen lucifers. Enfin, laten we maar weggaan". Bij die laat- ste woorden keerde hij, met een resolute beweging, de plek, waar hij de grootste vernedering van zijn leven had onder gaan, den rug toe en liep met ferme pas- sen de oprijlaan af. Toen ze het hek uit- gingen vroeg Jane: ,,Welken kant moeten we op En wat moeten we met die motorfiets doen?" „Links af", zei Peter, ,,we zijn van rechts gekomen en daar is niets dan de zee en de weg erlangs. Den motor moe ten we maar laten staan we hebben geen benzine en in de garage was ook niets. Voor alle zekerheid heb ik nog even gekeken. Als we dezen weg afloo- pen, botsen we vanzelf tegen iemand of iets op en dan kunnen we kan jij verder den weg vragen". Dat was een optimistische voorspelling, maar een voorspelling, die, helaas, niet uitkwam, want na een kwartier flink doorstappen waren ze nog niet tegen iemand of iets opgebonsd. De laan in questie behoorde tot de soort, die op geen enkele behoorlijke kaart vermeld staat en door de gevaarlijk-steile helling, waarmee zij naar zee afliep, maar weinig gebruikt werd door de bewoners van het dorpje. dat als ze dat maar geweten hadden! een vierhonderd meter achter het pop- penhuisje van den dokter, maar dan ir. een richting, die ongeveer een rechten hoek maakte met de richting waarin zij liepen, in een kom tusschen twee heuvels, verborgen lag. Zoo kwam het, dat ze nog niemand ontmoet hadden, die ze naar „den weg" hadden kunnen vragen, noch Ter Neuzen in de openbare vergadering van 29 October 1931. get. J. HUIZINGA, Voorzitter. get. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Koninklijk besluit van 11 Januari 1932 no. 4. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 5 Februari 1932. Burgemeester en wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. iets gezien hadden, dat een aanwijzing voor de goede richting had kunnen zijn, toen ze, na dat kwartier gestadig klim- men, aan een weg kwamen, die hun laan als een streep door een t kruiste. ,,En wat nu?" zei Peter, terwijl hij bleef staan en om zich heen keek. Voor hen lagen drie wegen, alle drie even smal en onbelangrijk als de weg, dien ze af waren gekomen en alle drie zoo is 't leven nu eenmaal zonder een wegwijzer. Het gedeelte van Enge- land, dat Sussex genoemd wordt, is ge- straft met een overdadige hoeveelheid hoofdwegen, maar toch is het voor den wandelaar, die de eenzaamheid zoekt. niet mogelijk om uren lang door schilder- achtige lanen en laantjes te dwalen, zon der ook maar eens een van de met tollen bezaaide geasfalteerde wegen te kruisen. die wel speciaal geschapen lijken voor makelaars, revue-sterren en financiers, die a raison van zooveel per ademhaling zuurstof willen inhaleeren. En zoo wan- delden Jane en Peter, zonder het te weten, doelloos rond in een spaarzaam bewoond gedeelte van een overigens dicht l^volkt district, dat aan drie zijden door breede hoofdwegen en aan de vierde door de zee begrensd werd. En gezien hun yolslagen onbekendheid met die speciale streek, konden ze wel blijven rondwandelen, tot de Voorzienigheid zich over hen erbarmde en hen naar be- woonde streken terugvoerde. Dergelijke gedachten doorkruisten het brein van Peter, toen hij midden op der weg stond en van de eene laan naar de andere vice versa keek. „Je zou waarachtig denken", zei hij on- tevreden, „dat de heele streek hier in den nacht ontruimd was. Niets te zien, Waar zijn de menschen? EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde zijn de ontwerpen-Paehtwet en Pachtcommissie. De heer Blomjous (r.k.) acht de ontwer- pen hoogst schadelrjk voor den landbouw en wijst erop, dat zij het beleggen van kapitaal in den grond veel minder aantrekkelijk makfen. Voor de regeering is het thans moei- lijk de ontwerpen in te trekken, maar de Kamer dient ze te verwerpen, ook omdat ze diep ingrijpen in ons burgerlijk recht. Deze ontwerpen stellen eenzijdig het recht van den pachter boven dat van den verpach- ter, hetgeen spreker met verschillende voor- beelden aantoont. Spreker bestrijdt het con- tinuatierecht, het remissierecht, en het bepa- len van den pachtprijs door den kantonrech- ter. Hij kan de mede-verantwoordelijkheid voor dit ontwerp niet aanvaarden. De heer Gelderman (lib.) acht de critiek, die gehoord is, tegen het lang uitblijven van de memorie van antwoord niet gerechtvaar- digd. Wat den inhoud der ontwerpen betreft, moet men zich afvragen, of het niet beter ware met deze wetten te wachten tot een meer normalen tijd. Met de instelling van pachtcommissies kunnen de liberalen mee- gaan, maar deze commissies dienen een be- middelende taak te hebben. In dit opzicht gaat het ontwerp te ver. Groote bezwaren oppert spreker tegen het continuatierecht en de bevoegdheid van den kantonrechter om bjj continuatie den pachtprijs vast te stellen. Deze bepaling vormt de voomaamste reden, waarom de liberalen tegen de pachtwetten zullen stemmen. De heer Van Wassenaer van Catwijck (c.h.) betoogt, dat de pachter er beter aan toe is, dan de hypotheekboer, omdat de verpachter de pacht kan verlagen, als die te hoog blijkt. Wat dit ontwerp nu de pachters moet helpen brengt het den eigengeerfden ten nadeele, omdat de waarde van hun grond vermindert. v Spreker betoogt, dat hij in beginsel is voor toekenning van vergoeding aan den pachter, wanneer deze verbetering heeft aangebracht, maar hij ziet geen aanleiding den pachter hier wettelijk te besdhermen. De ontwerpen be- oogen bescherming van den oeconomischen zwak geachten pachter, maar brengen den verpachter geheel in afhankelijkheid van den pachter, die een geheele boerderij bederven kan, zonder dat de eigenaar er iets aan kan doen. De heer Diepenhorst (a.-r.) meent, dat men niet de tegenstelling mag maken; landbouwer- proletarier en grootgrondeigenaar-kapitalist. Een regeling van de pacht mag niet tegen- gehouden worden, maar deze mag niet den eigendom aantasten, wil zij niet in eigen vleesch snijden. Geen enkele wettelijke rege ling kan alle misstanden vermijden. „Aan hun ontbijttafel", zei Jane, zon der nadenken, ten antwoord. Peter huiverde en uitte een langgerek- ten noodkreet. „Schei uit! Als ze me niet gauw voe- deren ga ik van de kook en krijg halluci- natiesAls ik jou aankijk, Jane, heb je heusch al iets onwerkelijks. Heb jij geen honger?" „0 ja", gaf Miss Craig kalmpjes toe. ,,maar ik draag het met gelatenheid. Daarbij vasten is goed voor de slanke lijn". „Ik heb geen slanke lijn noodig", ver klaarde Peter positief. ,,Ik voel me heele- maal hoi en leeg net een ballon, en dat is een funest teeken. Als t nog een half uur duurt, begin ik beslist wartaal uit te slaan". ,,Wacht daarmee asjeblieft tot we iemand tegenkomen, die den weg naar Sandhaven weet, dan bereik je er ten minste nog iets meeZeg, die wegen zien er alle drie hetzefde uit, dus we kun nen gevoeglijk recht door gaan". Peter was het blijkbaar met haar eens hij kwam ten minste niet met een ander voorstel en dus gingen ze rechtuit en bleven ze rechtuit gaan, terwijl de zon vlijtig een eind verder naar haar hoogte- punt klom en de dag een minuut of tien ouder werd. Toen kwamen ze aan een plek, waajr de hooge haaen opeens, alsof ze door een reuzenmes afgesneden waren, ophielden en zich een schilderachtig ver- gezicht van weide, bespikkeld met koeien, voor hen uitstrekte. Daar bleef Jane staan en legde haar hand op den arm van haar metgezel. „Zeg, Peter, daar heb je een huis op dien heuvel daarginds". „Ja, ik zie het", zei Peter zonder eenig enthousiasme. ,,Maar eerlijk gezegd, heb 3 23 ECHTE FRIESCHE cAUt puttien a.a. voor Jriesch Aardewerk en Kopemxrk. (Ingez. Med.) LOODSGELDEN EN GEMEENTELIJKE HAVENTARIEVEN. Minister De Geer had reeds schriftelijk meegedeeld, dat een interdepartementale commissie van financien, arbeid en defensie zou rapporteeren over de loodsgelden en de gemeentelijke haventarieven. Uit het vergelijkend staatje, dat de Minister heeft overgelegd inzake de loodsgelden, welke berekend worden te Rotterdam en te Antwerpen, blijkt wel, dat het verschil ten- gevolge van den lagen franc niet onderschat moet worden. Bij een diepgang van 20 decimeter zrjn de kosten uit zee Rotterdam in zomerdienst 13,78 en Rotterdam maar zee 10,98; dezelf- de routes te Antwerpen: 3,19 en 2,79. Bij een diepgang van 90 decimeter: te Rotterdam f 529,60 en 417,60 en te Antwerpen 92,46 en 76,46. Uit zulke cijfers spreekt de beteekenis van de valuta-concurrentie, waarvoor sommige leden niet ten onrechte beducht schijnen. In het vertrouwen, dat bovengenoemde commissie heil zal brengen, heeft de Eerste Kamer de Wet op de Middelen zonder hoof- delijke stemming goedgekeurd. Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar- getij is ingetreden, waarom dan geen AbdijsiroT genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten- schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten- de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Atom verkn'lRbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Cestoids Abdijsiroop* (Ingez. Med.) ik voor vandaag genpeg van bezoeken afleggen. Ik ben bereids door een hond het erf afgejaagd en ik heb opgesloten gezeten in een garage; zulk soort onder- vindingen werken nogal afkoelend op je ijver. Wie weet, wordt ik den volgenden keer doodgeschoten. Als jij er eens op af- aing en dan bijvoorbeeld op de stoep flauw viel ..Onmogeliik", zei Jane beslist. „In dit costuum aurf ik me niet vertoonen. Kom Peter, ga jij nu even en vraag, waar we zijn. Ik wacht hier wel op je. Maar geef me eerst dat schilderij, we hebben aoor dat ding al narigheid genoeg gehad' Peter had een heel ritsje tegenwerpin- en op de punt van zijn tong, maar bij et zien van Jane's oogen krooR hij in zijn schulp. Jane kon bepaald gebiedend kijken als ze wou. „Goed", stemde hij onderdanig toe. „Als ik niet terug kom, weet je, dat ik in 't harrenas gestorven ben. Goeden mor- gen en tot ziens Hij overhandigde haar de Constable, knikte haar minzaam toe en wandelde weg, recht op een wit hek af, dat eene- kleine wei van den weg scheidde. Hij klom over het hek en stapte het weitje over, in de richting van een boerderij- achtig gebouw, dat half verscholen tus schen een groep boomen tegen de helling van een kleinen heuvel lag. Het onderste gedeelte van de helling was begroeid met laag, maar vrij dicht kreupelhout en toen hij, na een paar minuten loopen, de eerste boschjes had bereikt en het landelijke lusthof met enthousiasme binnentrad, zag hij opeens iets, dat hem met een half ge- smoorden uitroep van verrassing stoksfijf en hoopvol deed stilstaan. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1