Ipurol fimiW' S F 0 1 T, Ruwe Huid Schrale Lippen VOETBAL. H Dooms JO-60 cn 90 ct. Tub. SO ct Bu A polk. co Droguuo (Ingest. Med.) Een te New York ontvangen telegram uit Sjanghai meldt, dat bij de gevechten te Tsja- pei 600 Chineezen gedood en 400 gewond zijn. Volgens een Associated Pres telegram uit Washington hebben Amerika en Engeland bij Japan formeel geprotesteerd wegens de bezet- ting van Sjanghai. In een protest, dat de Amerikaansche regee- ring naar Tokio heeft gezonden naar aanlei- ding van de gebeurtenissen te Sjanghai, aldus een N. T. A.-telegram uit Washington, wordt er op gewezen, dat de Japansche autoriteiten verzekerd hadden, de internationale nederzet ting niet in hun militaire operaties te betrek- ken. Ondanks deze toezegging zijn Japansche troepen in de nederzetting ge'oracht en heb ben zij deze als operatiebasis gebruikt. Bovendien is Japan zonder de beloofde waarschuwing in de Chineesche wijk doorge- drongen, waar op de Chineezen geschoten is en een bombardement plaats had. Japan heeft, naar Reuter uit Washington meldt, opnieuw verzekerd, dat het nauwkeu- rig de integriteit van de internationale neder zetting te Sjanghai zal eerbiedigen. De Assocated Press meldt uit Washington, dat admiraal Pratt verklaard heeft, dat de heele Amerikaansch Aziatische vloot bevel ge- kregen heeft, mede te werken aan het weg- voeren of beschermen van de Amerikaansche staatsburgers in China. Amerikaansche matrozen te Sjanghai heb ben een troep Japanners gearresteerd, die in net Amerikaansche gebied van de internatio nale nederzetting waren doorgedrongen. Alle Japanners waren gewapend. Ze verklaarden, dat ze uitgezonden waren oan een Japansche katoenspinnerij te beschermen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Engel- sche ambassadeur te Tokio den Japanschen minister van buitenlandsche zaken op 30 Jan. heeft doen weten, dat hij opdracht had ont vangen om diens aandacht te vestigen op de gevaren, waaraan de levens en eigendommen der Engelsche onderdanen zijn blootgesteld door de actie van de Japanners te Sjanghai en om te protesteeren tegen het gebruik maken van de internationale nederzetting als aan- valsbasis. De Engelsche ambassadeur drong er op aan dat de Japanners alles in het werk zullen stel- len om zoo spoedig mogelijk den normalen toestand te herstellen. De Japansche minister van buitenlandsche zaken gaf de verzekering, dat hij volkomen de ongerustheid van de Engelsche regeering in- zag en hij voegde er aan toe, dat al het mo- gelijke zal gedaan worden. De nederzetting zal voorts niet als basis van aanval gebruikt worden. DE M 2. De Britsche admiraliteit verklaart, dat er geen hoop meer bestaat voor de redding van de manschappen van de gezonken M 2. Het zoeken naar het wrak van de M 2 duurt nog altijd voort. Een meedeeling van den schout-bij-nacht, commandant van den duikbootdienst, meldde, dat de belemmering, ontdekt am 6 mijl N., 30 W. van Portland Bill, een oud wrak gebleken is. Men zou echter voortgaan den omtrek met sleeplijnen af te zoeken, daar bij een vorige sleep een paar handvlaggen van een duikboot in een linnen zak zijn opgevischt. Tevens wordt het alge- meene zoeken voortgezet. Er bestaat echter geen hoop meer op het redden van de opva- renden. Het zoeken naar de M 2 is extra moeilijk, omdat er op deze hoogte meer dan 200 oude wrakken moeten liggen. Er worden duikers en lichters gereed gehouden om zich op het eer ste bevel naar de plaats des onheils te bege- ven. De vlaggen, die opgevischt zijn worden aan den wal onderzocht om na te gaan of zij van de M 2 afkomstig kunnen zijn. De admiraliteit deelt mee, dat Zondag te Portsmouth een herdenkingsdienst voor de slachtoffers van de M 2 zou gehouden wor den. De bemanning van een anderen onder- zeeer zou een krans op de plek werpen waar de M 2 het laatste gezien is. In de West minster Abdy te Londen wordt deze week de officieele rouwdienst gehouden. Telegrammen van rouwbeklag zijn inge- komen van president Doumer en den Fran- schen minister van marine Doumont. De koning en koningin hebben telegram- men van rouwbeklag gezonden aan de na- bestaanden van de slachtoffers, die volgens de thans uitgegeven lijlst zestig in getal zijn. DUITSCIIE BINNENLANDSCHE SCHULDEN. Bij de bespreking der Duitsche betalings- capaciteit speelde onlangs de opvatting een rol, dat de binnenlandsche schuld van Duitsch- land in verhouding tot die der crediteuren- staten buitengewoon gering was en dat Duitschland bij een schrapping der herstel- betalingen meer zou kunnen presteeren dan genoemde staten. Ieder weet echter, aldus seint het W. B. van goed ingelichte zijde, dat de inflatie bijna de geiheele openbare schul- den, voor alles de buitengewoon hooge bin nenlandsche oorlogsschulden, heeft teniet ge daan, hetgeen voor de staatsburgers een zwaar vermogensverlies beteekende en voor den staat geen voordeel wegens de verdwij- ning der belangrijkste belastingbronnen. Het W. B. geeft vervolgens een uiteenzetting van de verrichte Duitsche betalingen voor de uit- voering van het verdrag van Versailles. FINANCIEELE KWESTIES IN BELGIe. De correspondent der N. R. Crt. te< Brussel meldt, dat er thans, in sommige streken van de provincien Oost- en West-Vlaanderen, ten- gevolge van den krach der Handelsbank, die ongeveer 17.000 gezinnen treft, een stemming van groote onrust heerscht. Deze geldt vooral de kleine bankonder- nemingen in deze gewesten, waar dagelijks honderden personen hun geld komen terug- halen. Ook het verlies van 650 millioen francs, door de Nationale Bank van Belgie op haar pondenbezit geboekt, heeft het zijne bijge- dragen tot de verspreiding, in het Vlaamsche land, van allerlei alarmeerende en trouwens omzinnige gerqchten. De polemiek, in de pers over dit pondenverlies ontstaan, zal daar ook wel niet vreemd aan zijn, want terwijl eener- zijds geschreven wordt, dat de Nationale Bank zelf geen verlies lijdt en de dekking van haar pondenbezit door den Belgischen staat verzekerd is, wordt van een anderen kant, door diverse bladen, beweerd dat de Nationale Bank als ontbonden dient be- sohouwd daar zij veel meer dan haar geheele kapitaal bij deze financieele verrichting heeft verloren! De katholieke Vlaamsche Stan- daard beweert, dat het niet opgaat, het ver lies, door de Nationale Bank geleden, op den rug van den Belgischen staat te schuiven, daar nergens of nooit bepaald zou zijn dat de schatkist de verliezen van deze bank voor haar rekening moet nemen. Waar de leiding der Nationale Bank de stelling verdedigt dat de houding van den Belgischen staat ten opzichte van de Natio nale Bank dezelfde moet zijn als die van de Fransche regeering ten aanizien van de Bank van Frankrijk en dat Engeland het als een zeer onvriendelijke daad zou hebben be- schouwd, indien Belgie, ten tijde van de m- zinking van het pond (bedoeld zal wel zijn aan den vooravond ervan Red.), in tegenstel- ling met Frankrijk en Nederland, zijn pon denbezit te gelde had gemaakt, antwoordt de Standaard die, naar men weet, in nauwe be- trekking staat tot een groote Vlaamsch fi nancieele ondememing, o.m. het volgende: ,,a.) Het is immer zeer gevaarlijk verge- lijkingen te willen maken. De toestanden zijn zeer verschillend. De conventies die de Fran sche en Nederlandsche regeeringen hebben met hun emissiebanken zijn totaal verschil lend met de onze. Vergelijking is onmogelijk. De Bank van Engeland, in overeenstem- ming met de Engelsche regeering heeft kort voor de distorting van het pond in Frankrijk en Amerika een crediet van 80 millioen ponden bekomen ter ondersteuning der valuta. Zulks gebeurde met volledige goedkeuring der Fran sche en Amerikaansche regeeringen. Belgie en Nederland hebben aan die ondersteuning van het pond geen deelgenomen. b.) Het is voile dig in strijd met de wer- kelijikheid dat het verkoopen onzer ponden als een onvriendelijke daad door Engeland had kunnen beschouwd worden. Sedert het begin van Juli tot 20 September 1931 werden uit Engeland meer dan 200 millioen ponden teruggetrokken. Ons totaal bedrag van 12 millioen 600.000 ponden zouden weinig in de weegschaal hebben gewogen. In de vijf laat ste dagen vdor de distorting van het pond heeft Nederland voor zijn rekening 3.753.000 ponden teruggetrokken. Die cijfers zijn ge- nomen uit de documentatie van de Nationale Bank zelf. (Voorzoover uit de cijfers van de weekstaten van de Nederlandsche Bank valt na te gaan moet deze mededeeling van de Standaard op een vergissing berusten. Op den fatalen datum van 21 September was de bui tenlandsche wisselportefeuille van de Bank, ten beloope van 231.2 millioen nog ruim 3 millioen hooger dan de week tevoren, niet- tegenstaande er, volgens de genoemde docu mentatie", voor een waarde van nagenoeg /45 millioen aan ponden zou zijn gespuid! Weliswaar liepen de diverse rekeningen (saldi in den vreem'de) iy2 millioen achteruit, doch met dat al bleef toch het totaal der valuta- reserves ruim f lVz millioen boven de voor- afgaande week. Een daling viel er pas op 28 September waar te nemen, doch ook toen beperkte zij zich voor het totaal der valuta- reserves nog maar tot ongeveer f 17% mil lioen. Red.) Wat Nederland vroeger heeft teruggetrok ken is ons onbekend. Men weet, ten andere, dat indien de Nederlandsche Bank al haar ponden niet heeft verkocht het was omdat de gouvemeur der Nederlandsche Bank, de heer Vissering, steunde op eene mondelinge belofte van den gouvemeur der Bank van Engeland dat namelijk later Engeland zou tusschenkomen in het eventueel verlies. Toen achteraf bleek dat er ofwel misverstand was ofwel dat de heer Montagu Norman zich te ver had uitgesproken, heeft de heer Vissering het (feit van het Red.) verlies onmiddellijk bekend gemaakt en ontslag ingediend. De Banque du Congo Beige, die ook een tamelijk groot pondenbezit had, heeft dit op tijd weten te verkoopen. Niemand heeft er eene onvriendelijke daad in gezien tegenover Engeland maar integendeel een zaer wijze daad tegenover Belgie en de kolonie." In parlementaire kringen wordt verzekerd dat deze kwestie binnenkort tot een debat in den schoot der Kamercommissie voor de fi- nancien en vermoedelijk tot een interpellate in de Kamer zelf aanleiding zal geven daar talrijke leden van het Parlement geen ge- noegen kunnen nemen met het laconieke ant- woord, Dinsdag jl. op een desbetreffende vraag van Herman Vos, door minister Hou- tart gegeven. Inmiddels worden, bij de groote Brusselscihe banken, stappen gedaan om de Handelsbank toch maar weer vlot te kunnen brengen, daar een aanzienlijk deel van de textielindustrie in het Land van Waas en van andere bedrij- ven nog in Vlaanderen, door het vallen van deze bank groot gevaar loopt, eveneens in financieele moeilijkheden komen. Een bevre- digend resultaat was Vrijdagmiddag nog niet bereikt. TER NEUZEN, 1 FEBR. 1932. DE TEGELFABRIEK. Naar wij vememen wordt morgen de Tegel- fabriek der N.V. „De Hoop" alhier, na gerui- men tijd buiten werking te zijn geweest, weder gedeeltelijk in werking gesteld. Het voome- men is met 4 persen te beginnen. Een gelukkig verschijnsel in deze dagen van groote werkloosheid. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier, maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Knop van gordijn gamituur, I. Guiquierre, Burg. Geiilstraat 14. Belastingmerk, A. J. J. Riemens, Klaas- senstraat 25. Jongensjas, A. v. Hecke, Nieuwediepstr. 84. Tabakspijp, F. Dekker, Axelschestr. 74. Belastingmerk, W. Moerman, Noordstr. 95. Mes (fenichedolk), I. van Kerkvoorde, Steenkamplaan 65. Portemonnaie, E. v. Waes, Dwarsstr. 10. Jongensjas, A. J. Hage, Zandstraat 6. Een bruin vilten kinderhoedje, G. M. West- strate, Koedijk O 16c. Gouden ring met initialen, G. A. Hamelink. Van Bovenstraat 35. Kindermuts, J. den Hamer, Axelschestraat (Moffenschans). RIJKS WATERSTAAT. De Rijkswaterstaat droeg het uitvoeren van baggerwerken in het Nederlandsche gedeelte van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen voor 30 cent per M3. op aan de N.V. Bagger- maatschappij Bos en Kalis voor wat betreft het kanaal en 11 cent voor de havens. AXEL. Men deelt ons mede, dat het bestuur van den Slagersbond in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen proces-verbaal heeft doen opmaken tegen den Burgemeester dezer gemeente, op klacht van overtreding der Vleeschkeuringswet HONTENISSE. In de algemeene vergaderingen van de pol ders Ossenisse en Kruispolder is met alge meene stemmen besloten af te zien van het aanbrengen van dijksverhooging met grond. De verhooging zal nu uitgevoerd worden in betonwerken, waarvoor de plannen zijn opge- maakt door den ingenieur van het waterschap Schouwen, Ir. Ilcken te Zierikzee. De kosten zullen thans de helft bedragen van die voor grondwerk. Het werk zal uitgevoerd wor den door werklooze arbeiders uit de omge- ving. IJITOELEVERD. De Belgische regeering heeft Vrijdag aan de justitie te Middelburg uitgeleverd de land- bouwers R. v. D. en A. v. D., uit Graauw, die er van verdacht worden goederen aan een faillieten boedel te hebben onttrokken. Beide personen, die naar Belgie waren uitgeweken, zijn naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. In de Vrijdagavond ten stadhuize te Middel burg gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche eilanden, heeft de voorzitter, de heer C. Boudewijnse, directeur van de N.V. The Vitrite Works, een rede gehouden, waarin hij er o.a. op wees, dat de algemeene welvaart in het kamerdistrict voor een niet onbelang- rijk deel afhangt van die op het gebied van landbouw en veeteelt en dat daardoor in som mige deelen de algemeene toestand niet gun- stig is. Vooral op Schouwen en Duiveland en de Bevelanden waren de gevolgen zeer gevoe- lig en uit enkele deelen bereikten spreker dan ook berichten, dat het den "kleinhandel daar zeer slecht ging. Ook in andere deelen wordt geklaagd over een teveel aan winkels, maar toch zijn er velen, die over hun afzet niet on- tevreden zijn, en het is opmerkelijk, dat dit vooral gezegd kan worden van zaken op het gebied van luxe en genot. Of dit laatste bij de nog steeds meer om zich heengrijpende in- zinking zal blijven voortduren, waagt spreker echter te betwijfelen. Bootdienst VlissingenTer Neuzen. De voornaamste mededeeling was, dat het bureau een adres namens de Kamer heeft ge zonden aan Ged. Staten in verband met de plannen tot opheffing van de lijn Vlissingen Ter Neuzen van den prov. stoambootdienst. In dit adres wordt het behoud van die lijn een algemeen belang genoemd, ook voor den handel. Tegenover een niet onbelangrijke ver- mindering van het verlies voor rijk en pro- vincie staat een vermoedelijke bijdrage in het tekort dat de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- maatschappij zou moeten hebben voor het in- leggen van sneltrammen BreskensTer Neu zen. Deze reis zal dan voor de passagiers heel wat duurder zijn, het bureau hoorde 23.000 noemen. In het zomerseizoen maken velen uit Belgie van de lijn gebruik voor een bezoek aan Vlissingen en gevreesd wordt, dat deze dan naar de Belgische badplaatsen zul len gaan. Ook voor het goederenvervoer zal een opheffing van deze lijn groote bezwaren medebrengen. Gesproken wordt in 't adres van meer dan f 100.000 aan goederenvracht per jaar, bovendien ook veel veevervoer en fruit van de veiling te Ter Neuzen in hoofd- zaak bestemd voor doorvoer naar Engeland. De heer Massee vroeg waarom het bureau dit op eigen initiatief heeft gedaan en of het wel zeker weet, dat alle leden er mede eens zijn. Spreker ziet dit adres nu voor het eerst en vroeg of er niet iets voor te zeggen zou zijn dezen dienst op te heffen. De Voorzitter had vooral het belang van het reizend publiek in het oog. De heer Massee wees er o.a. op, dat men toch nu een goede verbinding met Ter Neu zen heeft over Hoedekenskerke. Spreker zou wel eens nadere gegevens willen hooren. Spre ker is er niet tegen zooveel mogelijk voor het gemak van de reizigers te doen, maar het gaat nu om de kosten. De heer Stofkoper dacht aanvankelijk in het bureau als de heer Massee thans, maar hij zeide, dat men niet alle bezuinigingen maar kan neersabelen zonder een te goed on- derzoek te hebben ingesteld. Spreker heeft een onderzoek ingesteld en toen bemerkt, dat de opheffing voor het rijk f 30.000 besparing zou brengen. Men zal bij opheffing moeten reizen over Hoedekenskerke of over Breskeps. In het laatste geval moeten er sneltrammen komen en dat zal ook weer geld kosten. Spre ker meent, dat er hoogstens 15000 tot f 16000 minder verlies zal zijn op den dienst, doch an- derzrjds moeten de passagiers zooveel meer gaan betalen. Op de lijn Hoedekenskerke Ter Neuzen zal wellicht een tweede boot er bij moeten komen. De dienst is er ten slotte toch voor het publiek en deze lijnen behoor- den feitelijk onder het wegenfonds als een be- langrijke schakel in het groote verkeer. De heer M. Laernoes bracht vooral het be lang van de badplaats Vlissingen naar voren bij het behouden vpn de lijn. De heer Mes kon zich met de zienswijze van het bureau niet vereenigen. Volgens de provinciale begrooting 1930 was er een halve ton te kort op de exploitatie en dat brengen de belastingbetalers op. Men kan ook zonder deze lijn in Ter Neuzen komen en volgens spreker zal de Zeeuwsch-Vlaamsche tram wel verplicht zijn de sneltrammen in te stellen, ge zien het renteloos voorschot van de provincie, waarop nog niets is afbetaald. Spreker is van meening, dat de tram BreskensMalde- ghem zal moeten samensmelten met de Zeeuwsch-Vlaamsche tram. Men spreekt maar over f 100.000 of het niets is. De Ter Neu- zensche veiling doet aan de Middelburgsche concurrentie aan. Zeeuwsch-Vlaanderen zou zoo het achterland van de Vlissingsche haven worden en spreker dacht, dat het de bedoe- ling was, dat Duitschland dat werd. Spreker meent, dat ook rijk en provincie groote tekor- ten te wachten staan en men moet alles aan- grijpen, wat de lasten kan verminderen. Spre ker juichte het toe, dat de regeering er nu waar mogelijk het mes eens inzet. De Voorzitter zeide, dat men alleen ver- plaatsing van lasten zal krijgen. De heer Mes meende, dat de reis nog 35 cent goedkooper van Vlissingen naar Ter Neuzen zal zijn bij reizen over Breskens. De heer Massee kwam terug op zijn vraag, waarom het bureau zelfhandelde en op die of alle leden voor het behoud van de lijn zijn. De voorzitter zeide, dat het verzenden van den brief geschied is in de overtuiging, dat de leden in het belang van den handel voor het behoud van de boot- zouden zijn. De heer Menheere had gaame het voorstel eerder gezien, dan had hij ook met de bewo- ners in zijn omgeving nog eens kunnen spre- ken. De heer M. Laernoes zeide, dat de regee ring eerst opheffing op 1 Januari j.l. had ge- last, maar nu gaat het toch door en men schijnt zelfs over de wenschelijkheid te gaan twijfelen. Uit de fabrieken, die pas in Ter Neuzen zijn, worden reeds bestellingen naar Vlissingen gezonden en dit is nog maar het begin. De heer Menheere zeide nog eens, dat het voomamelijk te doen is om er tegen op te komen, dat men de leden er niet in heeft ge- kend. Na nog eenige discussie werd het adres voor kennisgeving aangenomen. De K.L.M.-lijn RotterdamVlissingen. Het voorstel om de garantie voor de lucht- lijn Rotterdam-Haamstede-Vlissingen, deed den heer Van den Berg opmerken, dat hij be- zwaar heeft tegen het uitgeven van dit bedrag. Dit jaar was het nog een nieuwtje en was er een goed personenvervoer, maar vracht- vervoer is zeer tegengevallen. De heer Klok bracht het bureau juist dank voor dit voorstel. Zonder stemming werd het voorstel aange nomen, met de aanteekening, dat de heer Van den Berg zou tegenstemmen. Rondvraag. De heer Van den Berg wees op de grootere verbetering aan het veer ZijpeAnna Jacoba- polder, maar onbillijk is het, dat van goe deren op een vrachtauto geladen, geen vracht wordt geheven, waardoor met recht concur rentie voor de kleinere middenstanders op Schouwen wordt verwacht. De heer Bosman kwam nog eens terug op eventueel inleggen van een trein te ongeveer 20.20 uit Breda. Spr. zou willen dat men daarmede doorging om die te krijgen. De heer Massee, afgevaardigde naar den spoorwegraad zeide, dat men den trein, die nu 20.16 uur van Rposendaal rijdt, niet ver- der wil laten rijden dan tot Bergen op Zoom. Men zegt dan, als men iemand een vinger geeft, dan wil hij de heele hand. Op een vraag van den voorzitter, zeide spr., dat er zeker kans op is, dat op de lijn Vlis singenRoosendaal meer sneltreinen zullen gaan rijden en dan voor de tusschenstations motortreinen of autobussen. De heer Massee kreeg nog gelegenheid op een vraag van den heer Lindenberg mede te deelen, datwel degelijk de Nederlandsche spoorwegen pogingen aanwenden toestemming te bekomen tot opheffing van den dienst Goes- Wemeldinge en de lijn langs Borsselen. Hiema sloot de voorzitter de vergadering, nadat hij op een vraag van den heer De Vos had medegedeeld, dat hij in het openbaar niet wilde antwoorden op de vraag, waarom de Kamer geen gast was bij den proeftocht met de ,,Prinses Juliana". EEN ZWERVER VERBRAND. Bij het opruimen der puinhoopen van de verbrande landbouwschuur van den heer B. in het Spaansch kwartier onder de Belgische gemeente Clinge, welke de vorige week door brand werd vemield, vond men het verkoolde lijk van zekeren A. de Rijlbel, een 60-jarigen zwerver uit de streek. Men vermoedt dat deze in de schuur een onderkomen had gezocht en in zijn slaap door den brand verrast is. SAS VAN GENT. Een aanvulling en nabetrachting. Van particuliere zijde was ik een en ander te weten gekomen over een alhier opgericht crisis-comite, en namen van hen die zich aan het hoofd daarvan hadden gesteld. In mijn verlangen den lezer zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen, ook in het belang der zaak zelf, meldde ik die namen aan dit blad. Ondertusschen blijkt, nu ik pas 3 dagen na de dagteekening de circulaire van dat comite toegezonden krijg, dat in de namen een leemte was en daarin nog meerdere heeren zitting hebben genomen. Voor volledigheid vermeld ik nu het geheele comite als volgt: L. W. G. Hoefnagels, voorzitter; A. H. L. de Bel, plv. voorzitter; F. P. J. Stubbti, secre- taris, J. P. Geimaerdt, penningmeester; P. C. van. Hecke, commissaris; Ds. H. Akersloot van Houten Roos; H. A. Bockstael; J. van Dale; P. Doens, Pastoor; W. J. L. van Goethem, leden; A. I. P. van Loy, arts; J. H. B. Puylaert, arts; A. Stouthamer; V. Ver- schaffel. Ondertusschen mag toch ook wel de vraag gesteld worden, waarom de pers van de stich- ting van dit comite en wat daarmede samen- hangt niet op de hoogte werd gesteld. De Ter Neuzensche Courant is toch nimmer ach- terwege gebleven in het propageeren van zaken die het algemeen belang raken; zij zal dit ook nu niet doen. Het is overigens niet de bedoeling om critiek uit te oefenen op de personen die in het comite zitting hebben ge nomen, al kan de opmerking niet achterwege blijven, dat het wel wat eenzijdig is samen- gesteld en niet met alle lagen der bevolking rekening is gehouden. Ondertusschen: de zaak heeft onze voile sympathie. Het is een instelling gericht op het lenigen van hen, die nu eenmaal op hulp en steun zijn aangewezen van hen die over de middelen beschikken om daarin eenige ver- lichting te brengen. Late men toch b$ zulke zaken de frissche wind der openbaarheid waaien. De publieke verhoudingen kunnen er niet anders dan door winnen. In andere omstandigheden heeft men er de pers toch rap genoeg bijgehaald, als er propaganda te maken viel voor zaken die van heel wat minder belang waren als de stichting en werkzaamheid van dit comite. Wedstrijduitslagen van Zondag. le klasse: NO ADBleijerheide 00 BVVPSV 15 NACMVV 0—0 2e klasse A: MEVORBC 2—2 TemeuzenHero 12 MiddelburgBreda 21 Velocitas—DOSKO 1—2 De BaronieTSC 30 3e klasse A: De ZeeuwenZeelandia II 8—1 Vlissingen IIAxel 01 Sassche BoysHulst 11 3e klasse B: Dosko IISinoto 12 Nieuw-BorgvlietWalcheren 20 GoesVlissingen I 2- —3 le Klasse K ft ro fD doelp. T3 C/3 n fD e ■O «st r- v.—t. 3 Eindhoven 16 11 5 44-30 22 PSV 15 9 2 4 47-30 20 NAC 14 8 2 4 32 28 18 NOAD 15 6 5 4 37-28 17 MW 15 7 3 5 39-36 17 Will em H 14 6 8 36-29 12 LONGA 14 4 4 6 33 31 12 De Valk 15 5 1 9 26-59 11 Bleyerheide 15 3 4 8 23 34 10 BW 15 4 1 10 36-48 9 2e Klasse A Hero 16 11 2 3 46-23 24 Dosko 17 9 5 3 55-34 23 Middelburg 15 9 4 2 59-23 22 Temeuzen 16 8 2 6 41-43 18 R. B. C. 16 7 3 6 53-38 17 T. S. C. 17 7 2 8 41-42 16 Breda 16 7 1 8 34-43 15 Alliance 16 5 2 9 31-41 12 Mevo 17 5 2 10 35-59 12 Velocitas 16 4 3 9 30-49 11 De Baronie 16 3 2 11 32-62 8 3e Klasse A Hulst 14 9 3 2 46-20 21 Axel 14 9 2 3 42-18 20 Vlissingen II 13 7 1 5 39-24 15 Middelburg H 13 4 5 4 37 42 13 Sassche Boys 12 4 3 5 30-34 11 Hansweert 13 3 4 6 27-49 10 De Zeeuwen 12 4 1 7 33-40 9 Zeelandia II 12 2 1 9 23-50 5 3e Klasse B Vlissingen I 15 14 1 103-16 29 Zeelandia I 13 10 1 2 57-22 21 Goes 16 9 3 4 56-30 21 N.-Borgvliet 15 9 6 36-41 18 Zierikzee 12 6 1 5 26-31 13 DOSKO II 15 3 3 9 25 51 9 SINOTO 16 4 1 11 20-69 9 MEVO n 13 3 2 8 27-53 8 Walcheren 13 13 10 47 TERNEUZEN—HERO. 1—2. Naar het gebruik zetten wij den uitslag hierboven, zooals deze was op het oogenblik dat de scheidsrechter het einde aankondigde van den spannenden wedstrijd die Zondag jx alhier plaats had. Maar terwijl de duizenden bezoekers het veld verlieten, werd in het kleedlokaal protest aangeteekend tegen het niet toekennen van twee strafschoppen, en dit was oorzaak, dat zij die de rolbrug nog niet gepasseerd waren, terugholden naar het ter- rein, waar intusschen onder groote spanning de penalty's zouden worden genomen. De eerste moest genomen worden op het doel aan de Noordzijlde. Laurens zette zich ach ter het leder en deze strafschop werd in een doelpunt omgezet. Thans ging het gezelschap naar het tegenover liggend doel enLau rens schiet ver naast. Wanneer de protestcommissie het doelpunt toekent, wordt de uitslag 22, en zou Hero een kostbaar puntje in .Ter Neuzen moeten achterlaten, hetgeen haar wel het kampioen- schap zou kunnen kosten. Ondertusschen is het jammer dat dit is voorgekomen, want schreven wij een paar weken geleden niet: Duizendmaal liever een scheidsrechter die streng maar rechtvaardig optreedt dan Geenszins gelooven wij dat er willekeurig werd opgetreden, tegen dergelijke bewering of uitingen moet krachtig geprotesteerd wor den, maar dat vele overtredingen niet ge- constateerd werden beamen wij ten voile. Onder die overtredingen waren een tweetal emstige, die gewoonlijk een doelpunt tot ge- volg hebben. Terneuzen is hiervan de dupe geworden en heeft onverdiend verloren, de krachtsverhou- ding zou in gelijk spel juister zijn uitgedrukt. Wie gedacht zou hebben, dat de nederlaag tegen De Baronie, waardoor Temeuzen als candidaat voor de eefPplaats werd uitgescha- keld, haar invloed zou doen gelden op het be zoek, is wel bedrogen uitgekomen. Uit de ge heele omgeving waren de liefhebbers samen- gekomen, terwijl ook een autobus uit Breda aanhangers van Hero aanvoerde. Het is wel een spannenden strijd geworden van twee elftallen die voor elkaar in kracht niets onder behoefden te doen. Het spelverloop. Scheidsrechter Knappers verzamelt de aan- voerders en weldra rolt de bal over het veld. De eerste aanvallen zijn geheel voor Temeu zen, de rechtsbuiten Riemens krijgt den bal toegespeeld, zet mooi voor, doch te kort bij het doel, waardoor de doelverdediger van Hero zich er tusschen kan werpen en het leder bemachtigt. Dadelijk stuit 't Gilde den bal, geeft hem door aan den linksbuiten Geers. een prachtigen voorzet volgt maar de ver- dediging van Hero is er bij om vlug het ge vaar te keeren. Bij een scherpen aanval van Hero speelt Van de Wege terug op Dooms, die den bal naar J. Hamelink plaatst, de voorhoede van Temeuzen rent naar voren, maar buitenspel doet de goede voomemens te niet gaan. Kort daarop krijgt Dobbeleir den bal, Kouwijzer is in zijtn nabijheid, wel te nabrj want beide twijfelen en hiervan maakt de linksback van Hero gebruik om den bal terug te zenden. Van Haucke stopt hem, maar is te langzaam, de linksbuiten van Hero ont- neemt hem het leder en zet goed naar het midden. Van de Wege behandelt den bal naar behooren, geeft hem aan 't Gilde, die doorzet naar Geers, een mooie ren volgt. Hij zet mooi voor het doel, de rechtsback van Hero kan den bal nog juist tot hoekschop verwerken. Deze corner levert niets op, maar Temeuzen keert direct terug, Kouwijzer krijgt den bal in moeilijke positie, wil hem eerst op de juiste plaats brengen, de linksachterspeler van Hero snelt toe en via diens been gaat de bal achter. Ook deze comer kan worden weggewerkt en nu zijn de gasten aan het woord. De voor hoede passeert de verdediging van Temeuzen, maar Dooms loopt uit en voor de voeten van de toesnellende spelers trapt hij den bal naar voren, waar de voorhoede van Ter Neuzen zich gereed maakt, maar de bal wordt Dob beleir afhandig gemaakt en de rechtsbuiten van Hero schiet op grooten afstand ver naast. Bij een aanval van Hero trapt Van Haucke gevaarlijk naar het midden, waar de midden- voor van Hero den bal opvangt en direct op het doel schiet, doch zijn schot gaat hoog over. Terneuzen laat nu mooi samenspel zien en Riemens besluit met een hard schot op het doel, waar de doelman van Hero fraai den bal stopt. De middenhalf van Temeuzen, Hamelink, zet de voorhoede weer aan het werk, Geqrs maakt den bal vrij en zet goed voor, maar de verdediging van Hero is in goede conditie en terug gaat de bal naar de rechtshalf van Hero, die mooi centert naar den middenvoor, die den bal plaatst naar den rechtsbinnen, en Dooms moet een hard schot verwerken. Er wordt een enthousiast spel te zien ge geven en beide partijen werken om het hardst. Men begrijpt het groote gewicht van dezen strijd. De middenlinie van Temeuzen onderbreekt menigen aanval en als 't Gilde den bal naar Geers zendt, maakt deze er een goed gebruik van. Zijn schot wordt door den doelman ge houden, maar weer krijgt Geers den bal. Hij zet nu voor het doel, doch eer Dobbeleir en Laurens van de geboden gelegenheid gebruik kunnen maken, is de keeper van Hero uit- geloopen en zuivert hij zijn terrein. Een uitval van Hero is Dooms bijna te machtig, juist op het laatste oogenblik kan hij het leder nog verwerken. Het is slechts van korten duur daar de linkshalf van Hero den bal vlak voor het doel plaatst. Een klu- wen ontstaat nabij Temeuzens veste, doch een der spelers van Hero maakt hieraan een einde door ver naast te trappen. De Temeuzensche voorhoede is direct weder ten aanval, maar aan Hero wordt wegens een overtreding een vrije schop toegekend. Nog- maals heeft de verdediging den druk van het middentrio te doorstaan en de linksback van Hero moet den bal comer trappen. Deze hoekschop wordt door den doelverdediger op- gevangen, en even later als Temeuzen in den aanval is in het strafschopgebied, zien wij een der grensrechters krachtig de vlag zwaaien, er wordt „hands" geroepen, een kort

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2