PAARDENFOKKERIJ. QEMENQDE BERICHTES. TER NEUZEN, 27 Jan. 1932. eiale recti ten. Zijn onderdanen kan het daar zonder groote militaire acties beschermd krij gen door de intemationale autoriteiten, die er toa&s zijn. Gaat Japan door voor zich zelf te handelen, en ondemeemt het militaire acties van belang om van China maatregelen af te dwingen, die volgens de bepalingen van Geneve en van Washington en volgens het pact van Kellogg geen van de betrokkenen met toepassing van geweld van andere deelnemers mag eischen, dan is voor de andere mogendheden een nog andubbelzinniger toestand ontstaan dan in Mantsjoerije, daar het voorwendsel van nood- weer en van veraediging van bedreigde rech ten hier ten eenenmale ontbreekt. Wat het geval nog ernstiger maakt: Een zelfstandige en niet, zooals in 1927, door de amstandigheden afgedwongen actio, midden in de belangensfeer van alle andere mogend- iheden moet door die mogendheden, als zij niet volmaakt struisvogels willen lijken, als een slag in eigen gelaat worden beschouwd. Als China nog niet ontmoedigd is, en wederom een beroep op den Raad van den Volkenbond doet -en dan waarsohijnlijk op grond van het krachtige artikel 16 van het hand vest dan staat de Raad en staat tevens ook Amerika voor een heel nieuw tafereel. Dan komen op eens ook him eigen hoogste belangen in Oost-Azie in het geding. De eischen van het handvest en van hun eigen positie in het Verre OoSten zouden dan anders dan *n het geschil over Mantsjoerije samenvallen. Zoo ziet het geval er uit, wanneer het zich consequent zou ontwikkelen. Men moet ech- ter aannemen dat Japan tot groote en ge- vaarlijke avonturen weinig neiging zal ver- toonen nu het de handen reeds in verschillen- de opzichten vol heeft in Mantsjoerije nu de binnenlandsche politiek en oeconomische toe- stand verre van gemakkelijk is, en het boven- dien alle kans loopt de gezamelijke groote mogendheden tegen zich in het harnas te jagen. Dat echter de Japanners, in hun benard- heid, tot het uiterste zullen probeeren wat er zonder al te zeker risico met dreigen te be- reiken is, lijkt zeer waarschijnlijk. Dat is het gevaar van het oogenblik. OOST-EUROPA ZOEKX ONTSPANNING. Het zou schrijft de N. R. Crt. onjuist zijn te zeggen, dat er in het Westen op het oogenblik geen nieuws is. Men behoeft slechts een blik te slaan in de Engelsche bladen om het tegendeel te beseffen. Met vreugde hebben zij zich geworpen op de sen- satie van het gevangenisoproer te Dartmoor, blij eindelijk eens pakkende stof te hebben die afleidt van de politieke en oeconomische narigheid. Op politiek gebied is er stilte voor het oogenblik, naar buiten tenminste. Niet echter van binnen, volgens den voor- treffelijken Engelschen teekenaar Low, die het kabinet voorstelt als een bundel onstui- mige rugbyspelers, welke MacDonald en Bald win met wamhopig fluiten uit elkaar trach- ten te krijgen. Wat ons bijzonder in deze op zich zelf uitstekende plaat aantrok was een devies voor het Engelsche kabinet, waarvan een vrije vertaling luidt: „Vereend houden wij ons staande, Verdeeld vallen wij niet". Wij kunnen dus het Westen tnet zijln voor- bereiding van nieuwe conflicten en zijn ge- praat over een nieuwe herstel-conferentie, die toch eens komen moet, voor vandaag aan zijn lot overlaten en even het oog richten op Oost-Eruropa. Daar, in die wereld waar aanzienlijk meer overeenkomsten beraamd en zelfs gesloten worden dan er ooit zullen worden geratificeerd. is nu Maandag een non-agressieverdrag tus- schen Rusland en Polen geparafeerd. De partijen besluiten daarin, geschillen die tusschen hen bestaan of mochten rijzen, in ieder geval zonder oorlog te besleehten. Zij zullen geen verdragen met derden sluiten, die tegen een van hen beiden gericht zouden zijn. Een uitzondering wordt gemaakt voor be- staande verdragen, die echter geen agres- sieve bepalingen mogen bevatten. Dit slaat natuurlijk op het tusschen Polen en Frank rijk bestaande bondgenootschap. Verder be- vat het verdrag de verplichting voor beide partijen om neutraal te bl'ijlven als een van hen door een derde mogenidheid zou worden aangevallen. Het parafeeren van deze overeenkomst tusschen Polen en Rusland zou een belangrijk feit kunnen zijn, geschikt om heel wat wan- trouwen in Oost-Europa weg te nemen, als er niet een voorbehoud aan verbonden was. Polen verklaart het non-agressieveverdrag eerst voluit te zullen onderteekenen als de andere verdragen van dien aard tusschen Rusland en derden, waarover thans onder- handeld wordt. tot stand zijn gekomen. Dit zou geen groot bezwaar zijn als tot deze reeks niet behoorde een dergelijk verdrag tusschen Rusland en Roemenie. Daar vomit het geschil over Bessarabie de groote moeilijkheid. Rusland erkent niet het recht van bezit der Roemenen op dat gebied; dit gaat zoover dat indertijd een voorbij- gaande verkoeling in de vriendscbap tusschen de Russische en de Italiaansche dictatuur is ontstaan, toen Mussolini na jaren van aar- zelen Bessarabie als Roemeensch gebied erkende. In Russische oogen houdt Roemenie nog steeds wederrechtelijk een stuk Russisoh gebied militair bezet, is er dus feitelijk een staat van oorlog zonder werkelijken stdijd, zooals wij ook tusschen Polen en Litauen kennen. Het is moeilijk een non-agressie verdrag te sluiten, als Roemenie volgens Russische opvattingen in een permanenten toestand van agressie tegen het Sowjetrijk verkeert. Wil men de dingen streng logisch en daar- door pessimistisch beoordeelen, dan kan men zeggenPolen stelt voor de onderteekening van het geparafeerde verdrag een eisch, die te vergelijken is met het vinden van de quadra- tuur van een politieken cirkel. Heelemaal z66 erg hoeft het echter niet te zijn. Het is een geluk onder vele ongeluk- ken, dat men in politiek niiet altijd conse quent is. Men zal nu heel erg gaan zoeken naar een oplossing van het RussischRoe meensch e probleem, en dit streven verdient onze voile belangstelling. Immers, slaagt men dan is een voorbeeld gegeven hoe men ook het geschil tusschen Polen en Litauen over het gebied van Wilna, als klip waarop totnogtoe iedere poging tot ttoenadering moest stranden, omzeilen kan. Maar er is nog meer. Wanneer het moge lijk is onidanks ljet bestaan van deze kwes- ties, waardoor tusschen de betrokken partijen nog geenerlei regeling getroffen is, een over eenkomst tot stand te brengen, die den vrede in dien hoek beter waarborgt en daaxdoor een vermindering van zenuwaehtige spanning te weeg brengt, dan moet het evenzeer mogelijk zijn door dergelijke verdragen wat ontspan- ning te brengen in de verhouding van Duitsch- iand tot Polen in verband met de kwestie van den corridor en van Hongarije tot de landen der Kleine Entente. De belemmeringen zijn daar politiek wellicht iets minder groot, om- dat de gewraakte grenzen in ieder geval in een ook door de betrokkenen geteekend zij het ook onder dwang geteekend verdrag zijn vastgelegd. j Wat er Maandag te Moskou is getoeurd kan het uitgangspunt zijn voor het ontstaan van wat gemakkelijker betrekkingen in Oost en Centraal Europa. Men kan er geen glorierijke j antwikkeling van veirwachten. Maar het is j reeds ee# belangrijke vooruitgang als men erin slaagt wat beweging te brengen in die problemen van lastig nabuurschap; als men zich werkelijk gaat inspannen om er wat aan te doen. Een Locama voor Oost-Europa, zooals Polen eigenlijk wenscht, zal niet te bereiken zijn. Maar iedere ontspanning is daar winst. ONTBINDING JEZUITENOKDE IN SPANJE. Op besludt van den ministerraad heeft de minister van justitie een decreet uitgevaar- digd, dat in overeenstemming met de Grond- wet de uitvoeringsbepalingen bevat nopens de ontbinding van de Jezuietenorde in Spanje. Hierbij wordt bepaald, dat de Jezuieten bin nen tien dagen hun gemeensehappen moeten opgeven. Iedere nieuwe vereeniging in een of andere vorm is verboden. Sinds Zondag heeft de orde geen beschikkingsrecht meer over haar vermogen en bezittingen. Het decreet dat door den president der Spaansche republiek werd onderteekend, houdt o.a. in, dat de leden der orde slechts als particuliere personen in Spanje mogen blijven wonen. Zij mogen geen vereenigingen vormen en het is hun niet veroorloofd, werk- zaam te zijn als ordebroeder. Alle eigendommen van de Jezuietenorde worden geconfiskeerd. De kerken van de orde worden ter besehik- king gesteld van de aigemeene kerkelijke be- sturen. Naar Reuter meldt heeft de opheffing van de Jezuitenorde in geheel Catalonie groote opwinding veroorzaakt. In Catalonie worden ongeveer 450 orde- broeders door de bepalingen van het decreet getroffen. De pauselijke nimtius te Madrid heeft aan Havas verklaard, dat de materieele schade, door het decreet veroorzaakt, grooter is dan men wellicht meent. De regeering heeft den gouvemeur van de Baskische provincies bevel gegeven om de onlusten, die in verband met het decreet zou den kunnen ontstaan, onverbiddelijk te onder- drukken. De provinciale gouvemeurs moeten direct nauwkeurig schattingen doen verrichten van de waarde der roerende en onroerende goede- ren der Jezuieten. Alle handelsondememin- gen, met inbegrip van de banken, zoomede alle in aanmerking komende particulieren moeten bij het ministerie van financien nauw- keurige gegevens verstrekken over de zich in hun bezit bevindende bezittingen der Jezuieten. Voor de tenuitvoerlegging van de onteige- ning wordt een bijzondere commissie ge- vormd, die bestaan zal uit vertegenwoordigers der ministeries. DE VOLKENBONDSRAAD. Na een korte openbare zitting, waarin eenige minder belangrijke rapporten van ver- schillende commissies werden goedgekeurd, ging de Volkenbondsraad te Geneve Dinsdag- morgen over tot een geheime zitting, ter voortzetting van de behandeling van het JapanschChineesohe conflict in Mandsjoe- rije. Deze zitting werd niet bijgewoond door den Japanschen en Chineeschen vertegenwoor- diger. Ten aanzien van dit conflict bevindt de Volkenbondsraad zich in de grootste moeilijk- heden. Sommige raadsleden geven min of meer openlijk toe, dat zij niet weten, wat zij doen moeten. Engeland en Frankrijk zouden er niets voor voelen om de sanctle-maat- regelen van art. 15 van 't Volkenbondspact tegen Japan toe te passen. Voorloopig zou men daarom waarschijnlijk tegenover de scherpe verwijten en voorstellen van den Chineeschen vertegenwoordiger in den raad verwijzen naar het onderzoek, dat op het oogenblik door de Volkenbondscommissie in Mandsjoerije wordt ingesteld. Aangezien de commissie die eerst naar Washington is ver- trokken pas in April haar eigenlijke werk- zaamheden in Mandsjoerije zal aanvangen, zal dan de Volkenbond zich pas in de Mei- zitting met het resultaat van het onderzoek kunnen inlaten, waardoor Japan tijd kan winnen en is de raad bevrijd van haar zeer moeilijke taak om een beslissing te nemen. NEDEELANDSCH FABRIKAAT. In de Januari-aflevering van ,,Neder- landsch Pabrikaat" wordt onder het op- schrift „Wat zegt U daarvan", verwezen naar het feit, dat in de tegenwoordige om- standigheden jaarlijks 150 millioen gulden door de Nederlandsche belastingbetalers moet worden opgebracht voor de bestrijding der gevolgen van werkloosheid en armoede, en dat onze Nederlandsche fabrieken dus om op- drachten, de Nederlandsch werkkrachten van hoog tot laag om werk en niet om ondersteuning vragen. DRIJVENDE AANLEGPLAATS TE HOEDEKENSKERKE. Voor de in aanbouw zijnde drijvende aan- legplaats te Hoedekenskerke op Zuiid-Beve- land, werd dezer dagen door den Provincialen Waterstaat van Zeeland op 12 meter diepte, onder water, een plaat van beton gemaakt, welke zal moeten dienen als fundeering van twee geleidingspijlers van gewapend beton. De hiervoor benoodigde beton werd gestort volgens een eenvoudig systeem, waarmede in Nederland nog weinig ervaring is opgedaan, daar het te voren, althans voor zoover be- kend, nog slechts eenmaal in ons land werd toegepast. De gevolgde werkwijize heeft het groote voordeel, dat geen uitspoeling van de cement kan plaats vinden, doordat tijdens de storting de versche beton niet met, het voor dergelijke beton zoo schadelijke, zeewater in aanraking komt. CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND. Maandagmiddag hield de vereeniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoo- ger Onderwijs voor Zeeland onder voorzitter- schap van den heer dr. J. van Lonkhuizen te Zierikzee, te Goes haar aigemeene ledenverga- dering. De voorzitter sprak na opening der verjgade- -ring een openingswoord en wees er daarin op, dat de economische crisis ook van invloed is geweest op het werk der vereeniging. Aan- vankelijk scheen het, dat het Chr. Lyceum voor Zeeland spoedig gesticht zou zijn. Er was veel belangstelling voor deze zaak en de re geering zegde medewerking toe. Maar de cri sis kwam en daarmede tevens de noodzaak tot bezuiniging. Van een subsidie-verleening kon voorloopig niets komen, zoodat de uitvoering der plannen moest worden opgeschort. Er is echter geen reden tot moedeloosheid. We blij ven paraat en zoodra de omstandigheden zich in gunstigen zin wijzigen, gaan we verder. De secretaris, de heer mr. J. W. Goedbloed, gaf een overzicht van de verrichte werkzaam- heden en van de gevoerde actie. Er is reden tot tevredenheid. Vele leden traden toe en van verschillende zijden kwamen giften of toezeg- ging van bijdragen binnen. Maar de crisis is oorzaak, dat geen nieuwe subsidies worden toegestaan. Het is dus alleen aan de ongunst der tijden te danken, dat het Chr. Lyceum voor Zeeland er nog niet is. We moeten dan ook vooral zorgen onze organisatie intact te houden, om gereed te zijn tot verderen arbeid, als er weer eens wat verruiming komt. De penningmeester, de heer H. C. J. Gun ning te Ierseke, wees op het verblijdend resul taat, dat de gevoerde actie heeft opgeleverd. Vele giften werden gegeven of toegezegd. De ontvangen giften zullen afzonderlijk worden beheerd. Mocht later onverhoopt blijken, dat een Chr. Lyceum voor Zeeland niet tot stand kan komen, dan kunnen de giften worden terugbetaald. Besloten werd de contributie terug te bren gen van f 2,50 tot 1 per jaar. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren W. Bierens te Kapelle en Ds. J. D. Barth te Borssele. In den a.s. zomer zal een vergadering wor den belegd, waarin een bekwaam spreker de beteekenis van een Chr. Lyceum zal uiteen- zetten. DE NIEUWE VEERBOOT „PRINSES JULIANA". Nieuwe technische toepassingen. Dezer dagen is, klaarblijkelijk georgani- seerd door de Vereeniging van Technici op Seheepvaartgebied, een proefvaart gehouden met de nieuwe veerfooot „Prdnses Juliana", die, zooals we reeds mededeelden, komende van de werf te Vlissingen was aangekomen. Voor deze proefvaart was geen uitnoodiging gericht tot de Zeeuwsche pers, die alzoo haar Mcht moet opsteken bij de Hollandsche bladen. Wij ontleenen hierover het volgende aan de Telegr. De nieuwe Diesel-electrische veerpont „Prinses Juliana", gebouwd door de Rotter- damsche Droogdokmaatschappij en door de firma Smit te Slikkerveer van machines voorzien, heeft een systeem van voortstu- wing, dat voor het eerst ter wereld is toege past: een vddrschroef en een achterschroef, die onafhankelijk van elkaar kunnen werken en daardoor allerled manoeuvres mogelijk maken, die het aanleggen en vertrekken ten zeerste vergemakkeiijlken. Meer dan 200 genoodigden, bijna alien leden van de Vereeniging van Technici op Scheep- vaartgebied, hebben gretig gebruik gemaakt van de gelegenheid om met dit allemieuwste snufje, toegepast bij de veerpont ,,Prinses Juliana" van den Provincialen Zeeuwschen Stoombootdienst, kennis te maken. En men weet niet wat meer te roemen: den tedhnicus, den heer C. Pot, directeur van Smit te Slik- kerveer, die na lang zoeken het nieuwe prin- cipe bruikbaar maakte voor de praktijk, of wel de energieke directie van den Prov. Zeeuw schen Stoombootdienst, die ondanks de hoo- gere kosten niet draalde om door toepassing van de vinding van den heer Pot den dienst te perfectionneeren en de Nederlandsche scheepsbouwindustrie daarmee haar mooie kans gaf. De Dieselmotor is gekoppeld aan een dynamo, die, den electrischen stroom levert voor de beweging der schroeven, het roer en de hulpwerktuigen. Men vindt hier geen schroef- as; vddr en achter zijn schroeven aange- bracht, die onafhankelijk van elkaar kunnen werken en door de in de dynamo opgewekte energie haar stroom ontvangen. Wat is nu het groote voordeel van dezen bouw? Voor- eerst, dat men door beide schroeven gelijk- tijidig in dezelfde richting te laten draaien het schip gemakkelijk zuiver zijwaarts kan laten varen; 't legendarische „klapje dwars". Zulks is voor het aanleggen bij sterken stroom, gelijk in de Zeeuwsche wateren meestal voorkomt, van enorm voordeel. Dan kan men door beide schroeven in aan elkaar tegengestelde riohtingen te laten draaien, het vaartuig om de eigen as laten draaien, terwijl ten slotte er een groot remmend ver mogen aanwezig is in het ter beschikking hebben van twee schroeven, aan voor- en achterschip, die ieder afzonderlijk in een gewenschte richting gedraaid worden. Bij- de ,,Koningin Wilhelmina", de bij toe- risten zoo bekende veerpont, had vaak over- belasting van den motor plaats bij het aanleg gen. Daarvan is hier geen sprake. Ook ver- eischt de ,,Koningin Wilhelmina" zeer ervaren machinekamerpersoneel, dat langdurig met deze machine getraind moet worden. Daarvan is bij de „Prinses Juliana" geen sprake. De machinist behoeft alleen maar den motor te laten draaien. De bediening geschiedt door den kapitein zelf van uit v66r- of achter- stuurhut. Deze bediening is hoogst een voudig. Een bijzonderheid is nog, dat het roer wordt bewogen door helmstokken, precies zooals bij klemere zeilschepen gebruikelijk is. Op het stuursysteem is door de firma Smit octrooi aangevraagd. Bij de demonstratie was het potdik van mist. En reeds daoht men, dat de demon- tratie niet zou doorgaan, Doch de mist maakte dat het nieuwe systeem des te on- feilbaar de doeltreffendheid aantoonde. Men manoeuvreerde in de haven en liet het nieuwe vaartuig alle kunststukjes vertoonen, die door de technici met bewondering werden gevolgd. De inrichting van het schip zelve is nog comfortabeler dan die van de „Koningin Wilhelmina". Men heeft er een smaakvollen rooksalon, waar het aangenaam is te toeven. De toeristen zullen dit jaar groote oogen op- zetten over zooveel accomodatie voor een overtocht van nog geen half uur. De kleppen worden niet, als bij de „Koningin Wilhelmina", omhooggelicht, doch zijwaarts geopend, waar door ook hooge vrachtwagens gemakkelijk kunnen passeeren. Het schip bereikte bij den proeftocht 12.35 mijl snelheid, terwijl 12 mijl was gegaran- deerd. Na de demonstratie vereenigden alle deel nemers zich in „Brittannia" te Vlissingen. En daar zijn vele vriendelijke woorden ge- sproken. De meeste indruk werd gemaakt door de mededeeling vah de directie van den Prov. Zeeiuwschen Stoombootdienst, dat, ge- zien de goede resultaten, men overweegt de nieuwe voortstuwingsmethode ook toe te pas sen op de andere vaartuigen der ondememing, welke daarvoor omgebouwd zullen worden. SLUISKIL. Zaterdag 23 Januari hield de varken3ver- zekering ,,Helpt Elkaar" haar jaarlijksche vergadering in het lokaal van den heer P. Meert. De voorzitter, de heer J. C. Oostdijk, opende de vergadering en heette de 37 leden een hartelijk welkom. De leden van onderzoek, de heeren C. Hof- man en M. de Visser, brachten advies uit over hun kas. De inkomsten bedroegen 563,11, de uitgaven 400,90, alzoo een goed slot van 162,21. De notulen werden onveranderd goedge keurd. In de verkiezing van een bestuurslid, vaca- ture de heer Ed. Willems, die geen vernieu- wing verlangde, werd voorzien door de benoe- ming van den heer M. de Visser. Het inspuiten van varkens werd, na veel bestrijding, aangenomen. Het knippen werd weer ingevoerd en zal maandelijks verricht worden door den heer P. van Drongelen. De uitkeeringssom werd teruggebracht op 50 cent per K.G. tot en met 50 K.G. en 40 cent per K.G. boven het gewicht van 50 K.G. Dit bedrag werd aangenomen voor een half jaar. De contributie moest ook een veer laten vallen en werd op 25 cent per maand ge- bracht. Van de omvraag werd door niemand ge bruik gemaakt, zoodat de voorzitter onder dankzegging de vergadering kon sluiten. SAS VAN GENT. Ceciliafeest. Het Harmoniegezelschap „De Vereenigde Vrienden" zal Zondag a.s. zijn jaarlijksch Sint Ceciliafeest vieren. De samenkomst der leden, waartoe ook de eereleden opgeroepen worden, zal plaats heb ben om 11 uur in het lokaal der Vereeniging gevestigd in hotel „De Zwaan", waarna een muzikale wandeling door de gemeente zal gemaakt worden. Om 1 uur zal het diner gehouden worden. Blijkens de menu zal het den heeren deel nemers in geenen deele aan de noodige vita- minen ontbreken. Oudergewoonte mag men ook de zekerheid hebben, dat voor de vereischte geestelijke spijze zal gezorgd worden, zoodat voor de deelnemers aan den feestmaaltijd een in alle opzichten gezelligen dag in het vooruitzicht is. Camaval. Zooals reeds in het beknopte raadsversiag medegedeeld werd, zal ook dit jaar weer het Camavalsfeest worden toegestaan. Wel heeft de voorzitter van den gemeente- raad als zijn persoonlijke meening meege- deeld, dat het sluitingsuur vervroegd zal wor den en er streng zal gewaakt worden, dat er niets mag gebeuren, wat in strijd zou zijn met goede zeden, orde of rust, en dat aan perso nen beneden de 16 jaar niet onder geleide van ouders o'f verzorgers, het bezoek aan de dans- gelegenheden zal worden verboden, doch deze waarschuwing zal, eveneens als zulks vroeger het geval was, blijken noodeloos te zijn, aan gezien men zich en dit werd dan ook vol- mondig toegegeven hier steeds beijverd heeft, dit volksfeest zoo te vieren, dat nie mand zich aan overtreding zal schuldig ma ken. Trouwens, wanneer het ooit gebeurd is, dat de een of ander, gebruik makende van de gelegenheid, dat het masker hem onkenbaar maakte, zich bezondigd zou hebben aan het een of ander, dat niet door den beugel kon, dan zijn dit in den regel vreemde elementen, die zich ook bij andere gelegenheden niet aan de Sassche mentaliteit weten aan te passen. Voor den Sassenaar is het Carnaval een gelegenheid van pret en jool, nimmer ontaar- dend in bachanalien of minderwaardig ge- dragingen. Ofschoon het hoofd der gemeente, wat zijn persoonlijke opvattingen betreft, geen voor- stander van Camaval is, en hij met het oog op de vigeerende tijdsomstandigheden liever ge- zien had, dat men voor ditmaal de viering achterwege had gelaten, heeft hij, na de ge- dane uitspraak van den raad en na raadple- ging van eenige burgemeesters van gemeen- ten, waar ook aan deze sport, zooals een der raadsleden zich karakteristiek hitdrukte, ge- daan wordt, in het belang van de gemeente er toe laten leiden de viering met inachtneming dan van hetgeen boven reeds gemeld werd, te laten plaats hebben. In het belang van de gemeente zeggen we. Want, wanneer een feest als dit absoluut zou verboden zijn geworden zou het feest grage deel der bevolking zijn toevlucht nemen naar de naburige Belgische plaatsen en zich daar gaan schadeloos stellen, waarmee onze eigen neringdoenden allerminst gebaat zou den zijn. Bovendien werd door den voorzitter aange- haald een uittreksel uit een verslag van een Priesterkruisverbond, en erop wijzende, dat een verbod van Camaval aan deze zijde van de grens absoluut niet dat effect zou so,r- teeren wat ervan verwacht wordt, zoolang de naburige gemeenten in Belgie de gelegen heid tot het houden wel toestaan. Waar het nu gold van twee kwaden het beste te kiezen, heeft men zeer zeker in het belang van gemeente en neringdoenden het beste gekozen. Men beschame nu ook niet, waaraan geens- zins getwijfeld wordt, de verwachtingen. Een ieder, die belang heeft bij een behoorlijik ver- loop van zaken, neme een gedeelte van de verantwoordelijkheid op zich en zorge, dat Camaval op gepaste wijze ook dit jaar, trots alle tegenspoed, behoorlijk gevierd iworde. AFDEELING ZEELAND STAMBOEK NEDERLANDSCH TREKPAARD (B. T.) Te Goes werd Dinsdagmiddag onder voor- zitterschap van den heer Hanken, door boven- genoemde Afdeeling vergaderd. Aanwezig waren o.m. de heer Jhr. J. van Vredenburch, algemeen voorzitter, en L. A. Bom, algemeen secretaris. De Voorzitter achtte het niet noodig den toestand te bespreken, een ieder heeft het slechte ervan aan den lijve ondervonden. Hij hoopte alleen dat 1932 beter moge zijn dan 1931. Voor het maken van reclame in het binnenland heeft het hoofdbestuur /3000 uit- getrokken. De heer A. J. Lako, secretaris-penning- meester, bracht het jaarverslag uit, waarin werd medegedeeld, dat de paardenhandel zeer flauw gestemd was en dit zijn invloed deed gelden op de fokkerij. Groningen, De Krim, en vooral Noord-Hol- land kochten goedsoortig jong vrouwelijk fok- materiaal tegen behoorlijke prijzen, maar het kwantum is van te weinig beteekenis. Het teveel aan goedgekeurde dekhengsten kon worden geplaatst, maar de prijzen waren z66 slecht, dat de aanfok niet noemens- waard wordt bevorderd; waardoor aan de vraag naar 2% jarige ongekeurde hengsten voor Frankrijk niet kon worden voldaan. Alle goede hengstveulens dienen te worden ingesohreven, de allerbeste om eigen fok- materiaal aan te vullen, de z.g. bweede soort vindt goede vraag voor Frankrijk. Ingeschreven werden21 hengsten, 472 merrien en 1400 veulens. Waar ook in 1932 veulens kosteloos worden ingeschreven, is het in het belang der leden dat elk normaal veu- len, uit stamboekouders geboren, op tijld wordt aangegeven. Van het Hoofdbestuur ontving men f 1800 subsidie. Het ledental bleef stationair. De verhoog- de benzineprijs doet verwachten, dat in de concurrentie voor het paard, eenige verbete- ring zal worden gebracht. De aanhoudende terugkeer van leden uit het Z.B.S. geeft aan- leiding op een spoedige algeheele hereeniging. Ook hier geldt het eendracht maakt macht, en gezamenlijik gewerkt aan de instandhou- ding en den opbouw der paardenfokkerij. Het voorstel van het bestuur om zich te verklaren voor het houden van een nationale tentoonstelling in 1932, deed de voorzitter mededeelen, dat nu twee jaar geen nationale tentoonstelling is gehouden en de afdeelingen nu moeten uitmaken hoe het dit jaar zal gaan. Het Rundveestamboek heeft gevraagd samen in 1933 een groote tentoonstelling te houden, dodh dit kan niet zonder een rijks- steun van 40 tot 50.000. Daarom is het beter zich uit te spreken over een eenvoudiger tentoonstelling in 1932. De heer S. Gast kon zich niet indenken hoe men een voorstel kan doen, dat zooveel geld zal kosten. Er is z.i. geen enkel lichtpumtje te zien. Een tentoonstelling kost zeker f 15.000 tot f 17.000 en dat geld kan beter voor de leden worden besteed en in reserve worden gehouden. Spreker is pessimistisch geworden al was het bij hem vroeger juast steeds andersom. Men kan beter het in- schrijfgeld nog weer eens halveeren. Een ten toonstelling heeft niet de belangstelling van de fokkers in het algemeen en is wellicht maar voor enkele menschen in Nederland van groot belang. De heer Jhr. Van Vredenburch, zeide, dat hij nog niet zoolang geleden zijn persoonlijke meening heeft vastgesteld. Men mag zich niet te veel laten weerhouden door de malaise. Met den consilient te Parijs zal hij onder- handelen om de Fransche fokkers naar de tentoonstelling te krijgen. De 1 dekgeld door het stamboek geheven, hield de belofte in tentoonstellingen te houden en dit moet dan ook worden gedaan. De aigemeene strooming is dan ook om het te doen, en dan zoo zuinig mogelijk. Men hoopt de tentoonstelling te Den Bosch te kunnen houden. Het kan en het offer is niet zoo groot om neen te zeggen. Op een vraag uit de vergadering zeide de Voorzitter, dat als het kan, men de inzenders zeker in de vracht zal tagemoet komen. Met 45 tegen 6 stemmen en 3 bianco ver- klaarde de vergadering zich voor het houden eener nationale tentoonstelling. De heer Lako bracht daaropzijn rekening over 1931 uit, die een emdcijfer van 13777,90 aanwijst met een goed slot van 5443,70. De heer H. J. Aernaudts wordt als com- missaris herkozen, de heeren A. van Hoote- gem en F. Dekker Pz. als afgevaardigden en de heer Iz. de Feijter Wz. als plaatsvervan- ger. Tot jurylid voor de merriekeuringen werd herkozen de heer Alpfh. Aernaudts. De begrooting voor 1932 werd vastgesteld met een post onvoorzien ad 4328,70. De heer Van Hootegem zag in dezen post aanleiding om stfeun te verleenen voor deel- name aan de nationale tentoonstelling, en wilde een limiet stellen van f 2000 voor dat doel. De Voorzitter zeide, dat het de bedoeling is dit in het bestuur te overwegen en dan aan eene vergadering van de afdeeling voor te leggen. Bij de rondvraag vroeg de heer Haak te overwegen om van de kleine fokkers niet de voile contributie van 5 te vragen, doch bijv. maar /2,50 en dan vervolgens naar het aantal ingeschreven paarden, dan kunnen zij, met 12 ingeschreven dieren wel 10 betalen. De Voorzitter zeide dit wel in het Dag. Bestuur en dan in het Hoofdbestuur ter sprake te willen brengen. De Secretaris zeide, dat het niet de eerste maal is, dat men dit ter sprake brengt. Het klinkt dan ook wel heel democratisch, maar men vfergeet, dat de groote fokkers ook reeds meer inschrijfgeld hebben betaald. Daarbij komen zeker groote administratieve moeilijk- heden. Nu geeft men ook geen gevolg aan den herhaalden oproep om paarden, die men niet meer heeft, te doen afschrijlven en staan er soms paarden voor iemand ingeschreven, die hij al 10 jaar niet meer heeft. De heer Haak, die de vergadering moest verlaten, wees er nog op, dat zijn voorstel juister aangifte ten gevolge zal hebben. De Secretaris zeide geen kans te zien, dan de contributiekaarten goed in te vullen. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat het voorstel juist een onbillijkheid tegenover de groote fokkers zou veroorziaken, die bij aanname ook zeker recht zouden hebben op meer stemmen. Verder op het gevaar, dat het doen inschrijven van meer paarden er door zou worden tegengehouden. De Voorzitter zeide nogmaals, dat het punt nader zal worden bekeken. De heer Stallaert wees er op, dat het z.i. onbillijk is ook voor niet ingeschreven mer rien voor het stamboek f 1 dekgeld te vragen. De Voorzitter zeide, dat men dan het ge- heele stamboek zou afbreken, want er is geld noodig voor een bedrijf. De heer Geluk wilde wel degelijk laten be talen, het spoort aan tot inschrijven. Een der aanwezigen, die hengstenhouder bleek te zijn, zeide, dat een niet-lid weigert te betalen en dan komt het in de praktijk op neer, dat de hengstenhouder f 1 minder ont- vangt. Hiema sloot de Voorzitter met dank voor de opkomst de vergadering. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzittingen van 5 en 12 Jan. 1932. Veroordeeld wegens: Art. 453 W. v. S. C. M. S., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h.; P. G., Sas van Gent, 10 of 5 d. h. Motor- en Rijwielreglement. A. d'H., Selzaete, 2 of 1 d. h.; B. S., Axel, 1 of 1 d. h.; A. M. T. D., Clinge, 5 of 3 d. h.; Th. E. v. L., Ter Neuzen, /5 of 3 d. h.; K. J. S., Breda, geen straf; J. H. P., Axel, /2 of 1 d. h.; C. J. E. O., Westdorpe, /6 of 3 d. h.; Chr. de P., Westdorpe, 5 of 3 d. h.; J. F. V., Bergen op Zoom, /6 of 3 d. h.; C. de B., Axel, 3 of 1 d. h.; J. J. R. G. M., Axel, /2 of 1 d. h.; F. T„ Watervliet, /0,50 of 1 d. h.; K. W., Watervliet, vrgspraak. Art. 11 Spoorwegen. C. V., Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; M. D., Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; P. L., Boschkapelle, 5 of 3 d. h.; Ga. G., Axel, 5 of 3 d. h.; J. J„ Ter Neuzen, 5 of 3 d. h. Vleeschkeuringswet. A. M. v. F., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h.; A. de P., Ter Neuzen, 3 of 1 d. h. KAPSCHUUR AFGEBRAND. Zaterdagnacht is de kapschuur van de boer- derij van den heer E. Sluis te Siddeburen (Gron.) afgebrand. Er ging 10.000 K.G. stroo verloren. Eenige landbouw werktuigen wer den beschadigd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmiddag is de boerderij van den heer Staal bij Delfzijl afgebrand. Ook de inboedel ging verloren. Het vee is gered. Alles was verzekera. De oorzaak van den brand is ver- moedelijk het spelen door een kindje met lucifers.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2