Feuilleton- vertellingen FOSTER'SMAAGPILLEN LANDBOUWBERICHTEN. QEHENODE BERICHTEH BURGERLIJKEN STAND, BRABANTSCHE BRIEVEN. Irik. De linkervleugel van De Baronie, welke de beste wing was, kon hierdoor nog meer op den voorgrond treden. Doelpunten werden voor de rust niet meer gemaakt, zoodat met Io voor de thuisclub werd gedraaid. De tweede helft was nog maar even aan den gang, of Kouwijzer zorgde voor den ge- lijkmaker. Daarop kwam L. Hamelink in ge- heel vrijstaande positie voor het doelj m plaats echter op het doel te schieten, gaf hij den bal nog over, zoodat een mooie kans om hals werd gebracht. Toen daarop door De Baronie de leiding weer werd veroverd en .ater hier nog een doelpunt aan werd toegevoegd, ver- slapte Temeuzen aanmerkelijk en kreeg de thuisclub meer gelegenheid. Z13 wist dan ook nog een doelpunt er bij te maken terwijl Ter- neuzen daarentegen geen enkele kans meer wist te benutten. Het einde bnacht dus een smadelijke nederlaag van Terneuzen tegen de hekkensluiters. Bij de terugreis van Terneuzen heeft zich no°- een ongeval voorgedaan, hetwelk zeer goed is afgeloopen. Door de vereeniging wordt voor hare reizen naar Brabant steeds gebruik gemaakt van een autobus van den heer Van Fraassen uit Goes. Toen men dan gister na afloop van den wed- strijd te Breda nog slechts enkele minuten had gereden, moest de chauffeur plotseling op een brug uitwijken voor een meisje, hetwelk voor den wagen kwam geloopen. Van tegen- overgestelde richting kwam echter ook een luxe auto aangereden, welke de autobus reeds zeer dicht genaderd was. Toen de chauffeur dit bemerkte, remde hij terstond, doch hij kon niet verhinderen, dat de wagens op elkander reden. De luxe wagen werd geheel vemield; van de inzittenden moest een dame bij omwo- nenden worden binnengebracht. Of zij eenig letsel had bekomen, hebben wij niet kunnen oonstateeren. De autobus had weinig of geen schade, terwijl de inzittenden er met den schrik afkwamen. De politie, die werd gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse. Na eenig verhoor werd van het geval proces-verbaal opgemaakt, ter wijl de autobus in beslag werd genomen voor onderzoek. De spelers en begeleiders van Terneuzen waren dus genoodzaakt de terugreis per trein te ondememen. SLUISKIL I—TERNEUZEN-COMB. Een combinatie van spelers van Terneuzen n en III speelde gister te Sluiskil tegen het eerste elftal van Sluiskil. De uitslag was 50 in het voordeel der combinatie. AXEE—MIDDELBURG II 1—3. Hetgeen sinds jaren in geen competitiewed- strijd gelukte (behalve het vorig jaar aan Terneuzen) is geschied; Axel heeft op eigen veld een gevoelige nederlaag geleden. Dit is te meer klemmend en voor de vereeniging deprimeerend nu deze nederlaag beteekent een stranden in het gezicht van de haven. Wij kunnen ons dan ook tenvolle de vreugde inden- ken van de op het veld aanwezige Hulst-sup- porters, die terecht konden verklaren bij het eindsignaal, dat zij het kampioenschap nu practisch gesproken in den zak hebben. Ver- scheidene honderden toeschouwers waren ge- tuige van dezen van het begin tot einde ondanks de Axelsche debacle spannende ontmoeting. Stipt om twee uur laat scheidsrechter C. Odem uit Vlissingen aftrappen. Aanvoerder Van den Berge ontbreekt bij de oranje-zwar- ten, voor wie zijn broer de honneurs van cap tain" thans waarneemt. Onder zijn beproefde leiding van langer dan 14 jaren ondemeemt het Axelsche aanvalsquintet haar eerste attacquAs en de bal wordt aanstonds in het Middelburgsche zijnet gedeponeerd. De groen- witten gaan dan tot den aanval over. Gans Sr. behandelt het leder buitengewoon onoordeel- kundig en trapt tot groote verrassing den bal in het eigen doel, zoodat de Middelburgers op een zeer goedkoope wijze de leiding hebben. (01). Deze tegenslag is voor Axel het sein tot hard aanpakken en een reeks van aanval ien volgen. Scheele schiet naast en een schot van den linksbuiten belandt effectvol naast het Middelburgsche ,,home". Het spel ver- plaatst zich dan en beurtelings zijn de ver- dedigingen in actie. Als Dieleman de Middel burgsche backs in het nauw brengt redt de linksback eenige malen door uitschoppen. Bij een Middelburgsche goed opgezette aanval is het schot ver zoek. De rechtsbinnen van Mid- delburg kogelt even later tientallen meters naast. Daama is het weer de beurt aan de oranje-zwarten, maar doordat Scheele de noo- dige balcontrole mist, voorkomt de Middel burgsche doelman door uitloopen het gevaar. E6n der mooiste kansen van den wedstrijd is hierdoor. verloren. Een prachtvoorzet van J. v. d. Berge wordt corner getrapt. Deze levert niets op. De Axelsche verdediging redt ver- volgens door terugspelen op Van de Velde. Even later is de groen-witte doeknan weer in actie en weet hij slechts met moeite een schot van den invaller Boot te stoppen. Verstraten kogelt daama naast. In de Axelsche verdedi ging knoeit Gans erbarmelijk, maar de Mid delburgsche middenvoor schiet over. De Axel sche middenlinie speelt een pittige partij, in tegenstelling tot de voor- en achterhoede, waarin het slecht vlot. Een schot van Ver straten stopt de doelwachter fraai. Dieleman schiet mijlen ver naast. Na een snelle rush van Van de Berge komt de bal bij Jan Boot, maar diens schot veroorzaakt een hoekschop, welke niets oplevert. Een vinnig schot van Dieleman wordt afdoend gestopt door den in grootschen vorm spelenden Middelburgschen keeper. Axel moddert dan een periode, waarin Verstraten jammerlijk naast schiet als e6n der groen- witte backs mist. Als een nieuwe Axelsche aanval wordt ondernomen krijgt Dieleman plotseling het leder vrij, passeert eenige spe lers in't beruchte gebied en met 'n fabelachtig hard schot, waar hij alleen het patent van schijnt te bezitten, brengt hij den stand op ge- lijken voet (11). Voor de rust wordt de res- teerende tijd nu hoofdzakelijk op de midden- helft gespeeld. Gans Jr. en Koekkoek spelen hier een prachtige partij, maar de rest van de verdediging is uit vorm. Rust 11. Na de pauze gaat Axel het met een gewij- zigde opstelling probeeren. Dieleman gaat in de verdediging spelen en Koekkoek is tenge- volge van een opgeloopen blessure uitgeval- len en vervangen door Claessens. Verstraten en Gans Jr. vormen nu den rech tervleugel. Aanvankelijk lijkt dit een verbete ring. Boot schiet in de eerste minuut over de lat, doch het spel verplaatst zich direct. Bui- ten het bereik van Gans belandt een voorzet van links bij den Middelburgschen rechtsbin nen en opnieuw hebben de groenwitten de lei ding (12). Axel zet er nu alles op en Ver straten neemt verscheidene corners. De Mid delburgers verdedigen stug en hardnekkig. Jan Boot kopt een voorzet in, doch de doel man is onverbiddelijk. Axel komt nu heftiger opzetten, maar de strjjd is zenuwachtig in de nabijheid van den doelmond. Het binnentrio in de voorhoede faalt gedurig. Telkens wordt hen op het kritieke moment den bal ontnomen door de met elan spelende groen-witten. Als de keeper ver is uitgeloopen gaat een schot van Scheele naast. In een kort tijdsbestek maakt de groen-witte doelman minstens 10 schoten onschadelijk. Dronkens kopt fraai over de lat bij 66n der talrijke hoekschoppen. De herhaalde tegenslag brengt de Axelaars tot wanhoop. De groenwitten komen er weer beter in en ondernemen nu weer verschillende snelle aanvallen. Als de Middelburgers in het Axelsche strafschopgebied zijn, loopt Van de Velde, die een „off day" heeft, te ver uit en onder groot gejuich van zijn medespelers doelpunt de middenvoor der Middelburgers ten derde male (13). Axel is on-derwijl de tijd meer en meer verstrijkt een geslagen elftal en dat weerspiegel-t zich duidelijk bij spelers en publiek. Even leeft het spel nog op en probeeren Boot en Dieleman in laatste instantie nog een doelpunt te forceeren, maar de stand ondergaat geen wijziging meer. Axel heeft deze niet eervolle nederlaag met waardigheid ged-ragen. Geen oogenblik is het spel door ruwheid ontsiert. De wedstrijd was zelfs spannen-d niet alleen vanwege het groote belang dat aan den einduitslag voor Axel vast zat. De wedstrijd is voor de oranje-zwarten een gevoelige les. In de eerste plaats omdat opnieuw bewezen is, dat men zijn tegenstanders nooit moet onder- schatten en ten tweede, dat het slechts tot desorganisatie in een elftal kan leiden als gedurende den wedstrijd de opstelling telkens en telkens gewijzigd wordt. Met Dieleman en Gans Jr. in de voorhoede waren gewis meer punten gemaakt gedurende den geheelen wedstrijd. Thans ontbrak de schutter en de technicus en aan beide mangelt het vooral in de voorhoede. De achterhoede speelde erg siordig. A.s. Zondag kan Hulst naar alle waar- schijnlijkheid de vlag aan den kampioensmast hijschen, waartoe, naar wij vememen, de noodige toebereidselen worden gemaakt. Axel gaat Zondag haar laatsten wedstrijd spelen te Vlissingen. Voorwaar, Hulst heeft het kampioenschap in den zak! T. V. V. H. H. K. De voetbalclub T. V. V. kreeg op bezoek de club uit Hoofdplaat, en wist nadat de rust met lo was ingetreden, de overwinning te behalen met 50. T. V. V. II D. O. S. II. Het tweede elftal van T. V. V. had het tweede elftal van D. O. S. uit Othene te be- kampen. Ook in deze wedstrijd, die aan eerstge- noemden voorafging, behield de ontvangende club de overwinning en won met 31. Voor beide ontmoetingen was een medaille uitgeloofd, zoodat T. V. V. flink in haar zegeteekens komt. D. O. S. J. V. V. Op een zeer glibberig terrein werd gisteren te Othene de aangekondigde medaille-wed- strrjd gespeeld tusschen D. O. S. en J. V. V. van Ter Neuzen. De thuisclub speelde een goede partij, waartegen J. V. V. niet bestand bleek. De uitslag was een 50 zege voor D. O. S., zoo dat deze in het bezit kwam van de uitge- loofde medaille. EEN VERBODEN AARDAPPEL. Een groot aantal burgemeesters van ge- meenten in de provincie Groningen, o.a. van Mede en Oude Pekela, Slochteren, Scheemda en Loppersum, heeft bekend gemaakt, dat op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken verboden is, ingaande 1 Februari a.s., den verbouw van aardappelen, welker soort geen vakkundigen naam heeft, doch welke worden aangeduid als „ronde blauwroode late consumptie-aardappelen", ook wel genoemd Knigge-aardappelen of Vondeling. VERDACHT VAN EEN OVEIiVAL. Te Middelburg is gearresteerd een man, af- kimstig uit Hansweert, die er van verdacht wordt in den nacht van 7 op 8 November van het vorige jaar een alleenwonende oude vrouw te Driewegen geld af te hebben willen persen onder bedreiging van brandstichting, nadat hij zich toegang tot de woning had verschaft door het inslaan van een ruit. De vrouw zei toen echter het geld in de schuur te hebben geborgen en toen zij zich naar de schuur be- gaf, zag zij kans te ontsnappen en de omwo- nende buren te waarschuwen, waarna de man de vlucht nam, vergezeld door een tot nu toe nog onbekend persoon. Nadat hij zich eenigen tijd te Amtwerpen had opgehouden, is hij, naar de ,,Tel." bericht dezer dagen weer terug gekomen, waarna zijn arrestatie volgde. Donderdag is hij door de justitie te Middelburg in verhoor geno men. Hij- ontkende iets van de zaak af te weten. Er werden echter termen aanwezig geacht am hem voorloopig in het Huis van Bewaring op te sluiten. TWEE JONGENS VERBRAND. Zaterdagnacht is te Wezep bij Zwolle een arbeiderswoning afgebrand. Twee onnoozele jongens zijn in' de vlammen omgekomen. Nader vemee-mt het „Handelsblad" In een van die kleine huisjes, zooals op de V-eluwe nog zooveel verspreid staan, met riet gedekt en houten wanden, woonde te Wezep B. 33 de koopman J. Bekamp, een weduwnaar met vier kinderen. In het eerste van de twee vertrekken sliep de vader, een dochter van dertien en een jongetje van zes jaar. In het volgende vertrek, dat alleen door het eerste te bereiken was, sliepen twee jongens, Steven en Bertus, zestien en achttien jaar oud. Beiden waren lichamelijk wel vrij goed ont- wikkeld, maar geheel onnoozel. Geen van beiden kon behoorlijk spreken. Zaterdagmorgen om half zeven stond de vader op, maakte de kachel aan en liep even naar buiten. Toen hij terugkeerde, zag hij het dak in lichtelaaie staan. Hij maakte zijn dochter wakker, greep het jongetje van zes jaar, rolde dit in een deken en legde het buiten op het pad neer. Toen hjj het huis weer binnen wilde gaan, bleek dit door den vuurgloed onmogelijk. Vader en dochter sch'reeuwden zoo hard zij konden en de dochter heeft een van de jon gens nog „ja" hooren roepen, maar geen van beiden kwam naar buiten. Binnen een kwar- tier stond er van het heele huis niets meer dan de schoorsteen, het eenige deel dat van steen was. De geheel verkoolde lijken van de twee jongens lagen nog in het ledikant, de een op zijn rug, de ander .had blijkbaar pogingen gedaan om er nog uit te komen. Bekamp, die een handel dreef in ongeregelde goederen, is door den brand alles kwijt geraakt. Een groot gedeelte van zijn voorraad is verbrand, Alleen staat er nog, wat hij weidsch noemde „zijn winkel", een afdakje, waaronder uitgestald waren wat schilderijen, aardewerk en huishou- delijke artikelen! De lijken der twee slachtoffers zullen Woensdag ter aarde besteld worden. WEDEROM TWEE SPOORWEG- AANSLAGEN. Er is nu wel geen twijfel meer mogelijk, of onverlaten in ons land hebben het er op voorzien, een spoorweg-ongeluk te veroor- zaken en voor hun misdadig bedrijf kiezen zij blijkbaar de omgeving van de hoofdstad uit. Werden Woensdagavond twee aanslagen gepleegd een op een electrischen trein Am sterdamRotterdam en een op den Parijschen sneltrein Vrijdagmorgen had men, opnieuw bij Sloterdijk, maar ditmaal onder de Cein- tuurspoorbaan, het voorzien op den eersten trein, welke uit de hoofdstad in de richting Haarlem vertrok, en Vrijdagavond op een trein van het baanvak ZaandamAmsterdam, even voorbij de Hembrug. Gelukkig zijn alle vier aanslagen mislukt, maar het is toch zeer te hopen, dat de politie er spoedig in zal sla- gen de hand op de onverlaten te leggen. De publieke veiligheid wordt door dergelijke mis- dadigers te emstig bedreigd. Zooals gezegd, is Vrijdagmorgen onder de ceintuurspoorbaan bij Sloterdijk, welke met een voorloopig gebouwd houten viaduct de groote spoorbaan kruist, een poging gedaan, om een trein, en wel den eersten, welke uit Amsterdam in de richting Haarlem vertrekt, tot ontsporing te brengen. De baanwachter Buwalda, aldus lezen wij in de „N. R. Crt.", die omstreeks acht uur des morgens de spoor- baan inspecteerde, vond op bovenaangeduid punt de helft van een over de heele lengte versplinterden en gespleten dwarsligger op den dijk liggen, waarin nog geheel verbogen schroeven met moeren staken. Op of bij het emplacement van het station HalfwegHaar lem is de andere helft gevonden, welke dus is meegenomen door de locomotief van den eersten trein, die er overheen gereden is zon- der te ontsporen, waarna het stuk er bij Half weg afgevallen is. In de nabijheid van de plaats, waar de eer ste helft van den dwarsligger gevonden is, bleek een ijzeren paal, waaraan een bord met het opschrift „verboden toegang" bevestigd is, losgerukt te zijn. De dader was er echter blijkbaar niet in geslaagd, dezen paal, waar- van hij zich eerst voor zijn opzet schijnt te willen hebben bedienen, uit den grond te krij- gen. Daarna moet hij het met een ouden dwarsligger, die langs de spoorbaan lag, ge- probeerd hebben. De Amsterdamsche politie, die nog druk bezig is met het onderzoek naar de beide mislukte treinaanslagen van Woensdagavond, was Vrij dagochtend onder leiding van hoofd- inspecteur Modderman zeer spoedig ter plaatse voor het onderzoek in dit nieuwe ge val. Het eenige, dat gevonden is, zijn sporen van voetstappen op den spoordijk in de nabij heid van de plaats van den aanslag. Deze sporen zijn onder bewaking gesteld. De bestuurder van den electrischen trein, welke om 9 uur 14 Vrrjdagavond uit Zaandam vertrok, voelde toen hij ongeveer 700 meter voorbij de Hembrug was, een schok. Hij rem de onmiddellijk. Toen de trein stilstond, ble- ken houten splinters in het reanwerk te zit- ten. De veronderstelling was, dat men over een stuk hout had gereden. Een ploegbaas, die gewaarschuwd werd, vond inderdaad een stukgereden houten dwarsligger naast de rails. De trein had geen schade en kwam om 9 uur 44 aan het Centroal Station te Am sterdam aan. Men mag aannemen, dat men hier opnieuw met een poging om een trein te laten derailleeren te doen heeft. Toen de stationschef van het Centraal Sta tion te Amsterdam, de heer Haak, in kennis was gesteld van dezen nieuwen misdadigen opzet, bracht hij onmiddellijk het feit ter ken nis van de politie. De commissaris Pijper en de hoofdinspecteur Modderman hebben dade- lijk, vergezeld van eenige rechercheurs een on derzoek ingesteld. Dit onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de plaats, waar deze nieuwe poging, om een treinongeluk te veroorzaken, gedaan is ongeveer 700 meter van de Hembrug is ge- legen. Het vermoeden, dat van een ouden spoorwegdwarsligger is gebruik gemaakt, bleek niet juist te zijn. Het voorwerp, dat daar op de spoorbaan werd gevonden, was een groote ronde balk, die vermoedelijk als dwarsligger heeft gediend bij een zandtreintje. Van dezen balk was de kop afgereden en bovendien was hij overlangs gespleten. Bij het zoeken naar voetstappen kwam de politie tot de ontdekking, dat een hectometerpaaltje uit den spoordijk was verdwenen. Dit hecto meterpaaltje bestond hier niet uit een oude spoorrail, maar was van een nieuwere con- structie. Bij het voortgezet onderzoek heeft men geen voetsporen kunnen ontdekken; ook het grootste deel van het paaltje is niet terugge- vonden. Slechts een klein gedeelte kon terecht worden gebracht. Men vermoedt, dat het ontbrekende deel door den trein ver weg is geslingerd en bij daglicht wel gevonden zal worden. Door de politie werd vervolgens een poli- tiehond aan het werk gesteld. Men heeft hem aan verschillende voorwerpen lucht ge- geven, maar resultaten leverde deze poging niet op. Men tast dus nog altijd in het duis- ter naar de daders van deze misdadige aan slagen. Naar wij verder vernemen is ook de marechaussee aan het werk getogen, om, in samenwerking met de politie, klaarheid te brengen in deze aanslagen. Er wordt op deze wijze een scherpe controle uitgeoefend in de nabijheid van den Haarlemmerweg. In verband met dezen vierden aanslag ver- nam de ,,Maasb." nog, dat er geen extra- bewaking langs de lijn naar Zaandam was geweest. Langs den Haarlemmerweg had de politie wel bijzondere veiligheidsmaatregelen getroffen. Na dit laatste incident heeft de politie ook langs de lijn naar Zaandam een extra-bewa- king ingesteld. Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat de opeenvolging van ongevallen van dezen aard eenige ongerustheid heeft gewekt bij het reizend publiek. Men make zich echter niet noodeloos ongerust, want het staat vast, dat in geen van de vier gevallen, welke zich heb ben voorgedaan, trein of passagiers eenig risi- co hebben geloopen. De extra-bewaking langs de spoorlijnen zal waarschijnlijk wel voldoende zijn om verdere pogingen tot aanslagen te voorkomen, terwijl men eveneens de hoop mag koesteren, dat het uitgebreid en voortvarend politie-onderzoek spoedig de daders zal doen aanhouden. Er is een premie van 1000 uitgeloofd voor het verstrekken von inlichtingen, die tot ont dekking van den dader kunnen leiden. MGEDER WAAGT ZICH IN BRANDEND HUIS. Donderdagmiddag brandde te Wijkbrug, onder de gemeente De Wijk, de arbeiderswo ning, bewoond door den varkenskoopman L. Pluim en zijn gezin, tot den grond toe af. De vrouw van Pluim, die melk haalde bij een naburigen melkboer, had haar drie kinderen, resp. vier en 2% jaar en negen maanden oud, even onder de hoede van het oudste gesteld. Toen zij eenige oogenblikken later terugkwam, sloegen de vlammen uit het dak. Niettemin waagde zij zich nog in het brandende huis en smaakte het geluk, met de uiterste krachtsinspanning de drie kinderen te grijpen en naar buiten te brengen. Even daama stortte het brandende dak reeds in. Toen de autobrandspuit uit De Wijk arri- veerde, was er van het huis niets meer over dan een puinhoop. Een groot aantal kippen, I het eenige levende bezit, alsmede kleeding en huisraad, werden een prooi van het vuur. Huis en inboedel waren verzekerd. IN DEN KELDER GEVALLEN. Woensdagavond laat is de heer De Bruin, te Lutterade, voorwerker in de bankwerkerij van de mijn Maurits, die voordat hij naar bed ging, nog de kachel wilde verzorgen, in den kelder gevallen. Hij brak den halswervel en was bijna onmiddellijk dood. AUTO-BANDIETEN. Te Tribsees in Pommeren zagen twee veld- wachters voor een hofstede een auto staan, die naar zij meenden, defect was. Toen zij 's avonds om elf uur langs denzelfden weg terugkeerden, stond de auto er nog. Toen de veldwachters naar de oorzaak van dit lange oponthoud vroegen, trokken de inzittenden van den auto plotseling revolvers en vuurden op de veldwachters, die dekking zochten ach- ter hun eigen auto en terugschoten. Nadat de veldwachters hun munitie verschoten hadden, slaagden zij er in, met hun auto, waarvan de banden vernield waren, weg te komen. Toen versterking ter plaatse arriveerde, was de auto met de vreemdelingen verdwenen. Later werd hij nabij Rostock op den straatweg ge vonden. Het onderzoek der recherche te Ros tock heeft tot de arrestatie van vier verdach- ten geleid. Drie der gearresteerden zijn thans bekend. Het zijn de 34jarige Berlijnsche kantoorbe- diende Gustav Muller, de eveneens te Berlijn woonachtige Alwin Muller, en de 26jarige Fritz Buler, wiens woonplaats onbekend is. De vierde weigert te zeggen wie hij is. Op hen zijn drie revolvers en ongeveer 450 mark ge vonden. De auto droeg het jpnteeken van Naumburg a. d. Saale. Ulvenhout, 19 Januari 1932. Menier, Wrj emmen 'n vferken op d'n hof, 'nen bonte, die zoow nouw en dan op z'nen kuier gaat. Ik koom 'm soms op 'n haalf uur gaans van huis af, midden in 't durp teugen. De meeste menschen kennen 'm dan ok, as d'n Bonte van d'n Dre". Me laten 'm z'nen gaank maar gaan, waant hij doe ginmensch kwaad en overrejen zal ie nie gedaan worren. Hij sta vaster op z'n pooten as 'nen mensch en daar beginnen de autoow-mannen dan nie Maar daar ga-g-et allemaal nie om! Wa'k zeggen wouw is ditte: toen van den middag iemand mee 'n opgestoken zeiltje bij Trui kwam: ,,Trui, witte wel dat 'r 'n verken van oew aan d'n haal is?" toen gaf Trui ten aantwoord„die kom wel terechte en as ie nie terechte komt, ok goed, weer 'nen kostgaanger minder!" Kek, amico, zoowver is 't nouw al gekomen! 't Komt er niet meer op aan, 'n verken meer of minder! Eer ik ooit had kunnen droomen da Trui mijn Trui, nog 's mee verkens om zouw springen of 't katten waren. Trui, die vruuger 'nen dag en 'nen nacht in 't verkenskot gezeten zouw emmen, om 'nen zieke op te passen. Trui, die van 'nen heelen dag niks gebrukt zouw emmen, as-t-er 'nen kuus op apengapen lag. Amico, ze hee van eenen kaant gelijk. D'n boel brengt niemeer op! Of heddet ooit meegemokt, da-g' in deuzen tijd, d'n duursten tijd van d'eiers, ze veur vier centen maar veur 't uitzuuken had? Twaalf, dartien centen vleejen jaar om deu zen tijd De kiepkes leggen op d'n oogenblik, mee da zochte weer, of 't midden-veurjaar is en af- name is-t-er nie. Wilde geleuven dat 'r boeren zijn, die op d'n oogenblik de pas geboren biggen d'n kop in slaan Kerngezonde biggeskes, van zes a zeuven weken oud, kunde soms veur 'nen reksdaalder nog niet kwijt. En zoow is alles navenaant. Neee, ik klaag nie gaauw, da witte, maar op deuzen oogenblik kan 't gin stuiten lijen! Zooas ge wit zijn de grenzen zoogezeed dicht. Gin verken, ja, gin eike kan d'r uit en de rommel die er wel uit mag, kan d'r ok nie uit, vanweuges de hooge tariefmuren, zooas ze dan noemen, wa zeggen wil: vanweuges de kollesale lasten die 't Buitenlaand d'r hekstra bovenop leet. Wij doen da-d-allegaar nie, wij laten alle ge- rei invoeren zonder bezwaren te maken, om dat wij zoow kollesaal veur d'n vrijhaandel zijn, zeggen ze. Wij zijn hier stapelgek mee vrijen haandel, mee 't gevolg dat er heelegaar gin haandel meer is! De koeien? Nie weerd da ge ze uitmulkt, z66 slecht zijn de prijzen die de febrieken erveur geven en de slachtkoeien Brengen nie op. Deensch vleesch, vanweuge d'n vrijhaandel weer. 't Is evengoed as't onze, daar mag niks van gezeed worren, maar witte wat de slager be- taalt? Vijftien centen, ja 'n dubbeltje soms veur de veurvoeten. 'Nen stuiver meer veur de achter- voeten en'n kwaai laond waar 't gin mensch goed gaat, d'n slager verdient 'n koei aan 'n koei! D'n boer betaalt 't gelag vandaag, amico, en goed beschouwd is da wel nooit aanders gewiest, maar zooas vandaag, zoo is 't nog nooit gewiest! 't Is da wij, boerenmenschen, tien en twin- tig jaren mee 'n pak doen en mee 'nen jas; da me om ons klompen nog 's 'n ijzer baandje slaan as ze gaan scheuren, da me dubbele uren maken teugen d'n stadsmensch, maar as me uit zouwen rekenen wa me deurme- kaar per uur verdienen, ollee, dan stingen me nog wijd achter bij de werkverschaffing! Zooas ge wit: Trui was vleejen week nie lekker. Drie dagen heelegaar van d'n vloer af, vanweuges 'n zware kouw. rfoesten as 'nen olifaant, afijn, Trui was lillek broerd. D'n eene zee ditte, d'n aandere datte en zoow kocht ik in de stad, toen 'k er mee m'nen gruuntenwagel was, van alderlei middeltjes veur m'nen zieke Trui. 'n Fleschke, zoo groot as m'nen duim, mee pillekes; 'n doske poeierkes, 'n flesch drop- water en hasperientjes. En toen 'k betalen gong alles kon op m'n haand leggen toen verspulde-n-ik zoowa d'n heelen ont- vaangst van m'n kustelijken gruuntenwagel, aan da-d-apteekersgerei. Mijn was 't heele zooike nog ginnen knol- raap w66rd, maar ollee, 'k wouw alles per- beeren om Trui weer overfend te krijgen. En nouw? De flesch mee dropwater, de pillekes en de poeierkes, staan in't hoekske van d'n schouw, te wochten op d'n schoonmaak. Dan ga-g-et en alle spijsverterings- stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel Atom oerkrijgbaar a f 0.65 per flacon.' Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 (Ingez. Med.) heele boeltje, dik onder d'n stof, lekker vast- geplakt deur d'n walm van al de pannen ge- bakken spek, d'n miestkuil op! De winst van d'n pillen-draaier bestaat uit negentig persent leidingwater, een persent hokes-pokus-pilatus-pas en veur negen per sent uit wat er weggegooid wordt, omdat d'n pasjent veur 't opgebrukt was, weer beter wier of doodgong! Verleejen week moest ik veur 'n hebbe- dingske van privaten aard bij m'nen notaris zijn. „En Dre", vroeg ie: „hoe ga-g-et thuis en in 't'bedrijf?" Thuis ga-g-et 'n bietje, notaris", zee ik: ,,Trui is van d'ren streek, maar da knappen me wel op, en in't bedrijf daarin ga-g-et hee- lemaal nie!" „Jaja," zee-t-ie: ,,'t zijn kwaaie trjen!" en mee schoof ie 't kistje sigaren naar me toe: „stikt 's op," prizenteerde-n-ie. „Ok last van d'n kwaaien tijd?" vroeg ik toen. En, amico, nouw kunde me geleuven of nie, maar hij had 'n bietje moeite om „ja" te lie- gen en da gaat die gasten aanders toch nog al bestig af, waar of nie? „Geleufde me nie?" vroeg ie terwijl ik de sigaar aanstak. ,,'k Heb nog niks gezeed", gaf ik 'm trug: ,,maar as ge t gere weten wilt, neee, ik geleuf gin sielabe van oewen misere!" Toen trok ie kollosaal aan z'n sigaar, hij formeerde 'n rookgordijn (zouwen de vredes- apostels in Geneve zeggen), en beweerde seer- jeus: ,,kom, komkomkom, ollee kom nouw." ,,Lop naar de kluiten mee oew kommekes", raaide-n-ik 'm aan: „jouw prijzen, jouw per- centen zijn vandaag aan d'n dag nog even hoog as dartig jaren gelejen, toen gij oew af faire gelijk mee mijn begon. Toen hedde aan m'n gedoeike 't zelfste percent verdiend as ge'r vandaag aan verdienen zouw, waar of ie?" En in de verte, achter 't rookgordijn, ^heur- de-n-ik: ,,ja, jaja, zekers, da's zoow!" „Welnouw," gong ik toen deur: „dan zijn me-d-er! Mijn gedoeike-n-is vandaag, buiten - m'nen grond die er later bij gekomen is, sjuust drie keer zoowveul weerd as toen, maar even goed blaaide gij bij verkoop oew zelfste per cent, of... drie keer zoowveul!" Alles lopt op!" zee-t-ie toen mee 'n kus- mondje. „Da zouwde nie zeggen, notaris", zee ik toen: „as gij ok koeien, verkens, mulk, eieren en gruunten moes verkoopen, inplak van yol- geschreven zegelpampierkes!" Me kennen mekaar goed, al dartig jaren, en dan kunde mekaar wa meer zeggen, (vraag 't maar aan Trui!) zooda me toen allebei maar 's lachen, maar ondertusschen, amico! En as ge trouwt en as ge doodgaat, ollee, dan komt d'n notaris, d'n apteeker, de kerk, 't stadhuis en da kost allegaar 'n geld, 'n geld of er in de weareld heelegaar nikske ge- beurd is. En &s die mannen nog de kaans emmen, dan klagen ze mee 'n staal gezicht over d'n slechten tijd! Daar wouw ik naar toe, amico! Nog zooveul menschen, die nie klagen moesten, doen't toch van d'n vruugen mergen tot d'n laten avond. En da's sjuust zoow bekaaid. Stiekum veul centen verdienen en maar murmereeren. Heel de weareld is 6en Geneve geworren. In naam van d'n vrede mekaar zoo-en-zoow- veul oorlogstuig- toestaan. Kwaaie tijen, en de spoorwegels kregen de plezierreizigers mee de Kerstmis nie ver- voerd, in gin jaren was 't zoow druk gewiest! Kwaaie tijen, en de cinema's proppensvol. Kwaaie tijen, en kaankeren op 't Crisis- comite. Kwaaie tijen, en duuzenden laankst de sportvelaen veur een en meer guldens entree Kwaaie tijen en honderden naar Zes- daagsche fietswedstrijden naar 't buitenlaand! Nogeens, ik klaag nie gaauw, maar 't ga me nouw naar m'n strot vliegen! Nen mensch die z'n eigen uit mekaar ploe- tert om z'n emmen en houwen staande te hou- den; die z'n eigen ongaans werkt veur schrik- kelijk weinig geld; die na acht uren arbeid op d'n dag aan de tweede helft gaat beginnen, zo'nen mensch draait veur de klagers van de kwaaie tijen op en da's nie eerlijk. En as 't nog laank duurt, dan gaai ik bin- nenkort ok kuieren, net as onzen bonte! Die zet z'n stertje-n-in d'n krul en stapt deur 't durp of ie d'n burgemeester zelvers is en ieveroans slobbert ie wa-d-op da naar z'n gading is. Knorren en... waandelen en... eten! Da verken is zoow gaar as 'nen modernen mensch...! Of... eh... zouwen de menschen op't verken lijken Ollee, laat ik er afscheien. 'k Kan er toch gin touwke aan vastkrijgen. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet h voe DRA (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. 18 Jan. Huwelijks-aangiften. Martinus Pieter van Putten, oud 20 j., jm. en Catharina Joanna de Regt, oud 20 j., jd. 21 Jan. Cle ment Eduard van Maele, oud 26 j., jm. en Alice Maria van Moeffaert, oud 23 j., jd. 22 Jan. Pieter Rinders (van Hoek), oud 23 j., jm. en Tanneke Riemens, oud 22 j., jd. Geboorten. 16 Jan. Maria Eliesabet, d. van Andr6 Leonardus Lauret en van Elisabeth Mavric. Willem Jacobus en Neeltje Woudina, z. en d. van Frangois Verbrugge en van Pie- temella Wagenaar. 17 Jan. Pleuntje Ebrina, d. van Levinus de Putter en van Jacoba Maria Heijgelaar. 22 Jan. Jan Adriaan, z. van Dirk de Braal en van Helena Bolleman. Overlijden. 10 Jan. Jozef Eduardus Augustinus de Gijsel (overl. te Amsterdam), oud 6 d., z. van Alouisius en van Elisabeth Pauwels. 16 Jan. Amelia Alida van Aerde, oud 36 j., echtg. van Albertus Sophias Jaco bus Tazelaar. 17 Jan. Gillis Kaan, oud 75 j., echtg. van Anna Geertruijda Geelhoedt. Lode- wijk Frans Kaijser, oud 64 j., echtg. van Woudina Pieternella IJsebaart. 19 Jan. Maria Anna Rosalia van Rossem, oud 76 j., wed. van Isidorus Kegels.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3