VandenHaagendeHagenaars Pluimvee-rubriek. DKONREMAN VEROORZAAKT ONGELUKKEN. 3s, dat de schat daar verborgen ligt. De hel- derziende heeft den wensch geuit weer met opgravingen te knnnen beginnen en beeft voor dit doel een bezoek gebracbt bij burge meester Ter Laan. GESTOORDE THEEVISIXE. De timmerman D. T.„ was op het dak van een pand aan den Binnenweg te Rotterdam bezig met het steilen van een antennemast. Door het uitscbieten van een houten blokje vie! de mast op een antennedraad, welke aan een schoorsteen was bevestigd. De schoor- steen brak in twee stukken. Een stuk viel ■door het dak van een uitgebouwde keuken van de tweede verdieping, bewoond door K. K., in welk dak een gat van een meter mid- dellijn ontstond. Het tweede stuk ging door het dak van een uitgebouwde huiskamer op den beganen grond, in gebruik bij den goud- smid J. W., in het plafond van deze kamer werd een gat van 50 c.M. middellijn gestagen. De familie W. genoot juist van een kopje thee; niemand der aanwezigen bekwam ge- iukkig eenig letsel. Een zonderlinge samenloop van ongelukken ontstond, naar het „Handelsblad" meldt Zon- dagavond te Noorden onder de gemeente Nieuwkoop. Een man geraakte in beschon- ken toestand in het Woerdensch Verlaat. Hij werd in bewusteloozen toestand op het droge gebracht, doch daar voor zijn leven werd ge- vreesd, waarschuwde men telefonisch zoowel den plaatselijken geneesheer als den pastoor (de man was Katholiek) van Nieuwkoop. Daar eerstgenoemde echter ongesteld en de pastoor niet thuis was, werd vervolgens Dr. Nout van Nieuwveen alsmede pater Koper- draad, een tijdelijk met verlof te Noorden vertoevende missionnaris uit Britsch-Indie, gewaarschuwd. Beiden begaven zich per auto naar de plaats, waar de drenkeling in bewus teloozen toestand lag. In het dorp Noorden ontmoetten beide wagens elkaar. Bij het passeeren echter reed de auto, waarin pater Koperdraad gezeten was, tegen een telefoonpaal, om daarna tegen den wagen van Dr. Nout aan te botsen, welke door den schok in de Voorwatering terecht kwam. De dokter en zijn drie mede-inzittenden alle zoons van den arts wisten zich spoe- dig uit de netelige positie te bevrijden. Erger echter was pater Koperdraad er aan toe. Deze liep door glasscherven verwon- dingen aan hoofd en handen alsmede inwen- dige kneuzingen op. De drenkeling was inmiddels tot bewust- zijn gekomen. De toestand van pater Koperdraad was van dien aard, dat zijn terugkeer naar Bombay, welke op Maandag was bepaald, voorloopig moest worden uitgesteld. Maandagmiddag omstreeks vier uur brak brand uit in de benzinewasscherij van de etoomververij en chemische wasscherij „De Regenboog" aan den Bredaschen weg te Tilburg. Terwijl het personeel bezig was met tapij- ten te wasschen vatte een der tapijten vlam. Men richtte onmiddellijk alle aandacht aan het afsluiten van den onderliggenden kelder, waarin drie benzinetanks elk van 6000 liter tnhoud zijn opgeslagen. Deze poging gelukte uitstekend en geschiedde mede door middel van stoom zoodat, toen de brandweer ver- echeen, zij zich kon bepalen tot het bespui- ten van de vuurzee bovengronds. Men slaagde erin het vuur in betrekkelijk korten tijd ge- heel te blusschen. De inboedel, bestaande uit machinerieen en goederen, gingen echter ge heel verloren. De schade, welke door verzeke- ring wordt gedekt, is vrij aanzienlijk. Om acht uur was alle gevaar geweken en kon de brandweer inrukken. 4 EEN KIND ONTVOEltD. Het Berlijnsche blad Nachtausgabe weet mede te deelen, dat het vertrek van het s.s. ..Bremen" uit New-York vertraagd is, door- dat op het laatste oogenblik de politie aan boord kwam om te zoeken naar een twee- jarig kind, dat naar Duitschland ontvoerd zou worden. De moeder van het kind, Duitsche van af- komst, miste Zaterdagavond haar kind. Zij had eenige dagen te voren met haar man ruzie gekregen, die onvoorwaardeltjk het kind uit huis wilde hebben. Toen de politie den echtgenoot, verdacht van de ontvoering, ar- resteerde, vond men op hem bij fouilleering een kwitantie van een passagebiljet van het -kort daarna vertrekkende s.s. ..Bremen". Met een auto reden de imoeder en 17 rechercheurs naar de haven, waar juist de loopplank van de .Bremen" werd ingetrokken. De politie verbood het vertrek van de boot en ondanks de protesten van den kapitein begon men een onderzoek aan boord, terwijl de machines reeds op voile kracht werkten. Pas na 2 y2 uur zoeken ontdekte men een jonge vrouw, die het kind bij zich had. Zij deelde mede, van den vader van het kind op- dracht te hebben gekregen, het naar zijn oud- oom te Maagdenburg te brengen, waar het zou grootgebracht worden. Toen het kind van boord gehaald was, kon de ..Bremen" vertrekken. EEN RIJKE ARME. Buren, die ongerust waren geworden over het feit, dat zij de 78jarige Emma Parfitt sedert Woensdag niet meer hadden gezien of gehoord, waarschuwden de politie. Deze for- ceerde den toegang van haar woning en vond haar bewusteloos onder aan de trap liggen, tusschen de goudstukken en bankbiljetten, die zij onder haar kleeren verborgen had. en die bij haar val verspreid waren. In totaal bleek de oude vrouw voor een waarde van 3000 p.st. op haar lichaam te dragen. De vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht. MET HET HOOFD IN EEN WILD VAL GERAAKT. In den omtrek van Bratislava vond dezer dagen een bosch-opzichter het lijk van een jongen man in ski-kleeding, die met de skien nog aan de voeten dood op den grond lag. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de skier gevallen was en daarbij met zijn hoofd bekneld geraakt in een door stroopers ge- plaatsten wildval, welke zich sloot en den on- gelukkige worgde. EEN VALSCHE DOKTER. De politierechter in Malbouroughstreet te Londen heeft een man naar den strafrechter verwezen, die van het feit, dat zijn naam ge- lijk was aan die van een dokter, gebruik had geimaakt om jarenlang onbevoegd de genees- kunde uit te oefenen. Hij had zelfs de brutali- teit gehad als deskundige voor een jury te verschijnen. ERNSTIG SCHEEPSONGELUK OP DEN RIJN. Naar Wolff uit Wezel meldt, is Vrijdag een aleep bij het passeeren van een andere sleep door een fellen stroom tegen een brugpijler geloopen en zwaar beschadigd. De schipper van een der aken is door het terugslaan van het roer over boord gevallen en verdronken. De aak is na 20 minuten gezonken. De vrouw van den schipper en haar zes kinderen zijn gered. GEVAARLIJK SFEELGOED. Zaterdagmiddag is te Blankenborg (Saale) volgens Wolff een ernstig ongeluk gebeurd. Vier kinderen van vijf tot zes jaar oud speel- den met een gevonden schokbuis van een granaat. Plotseling sprong het projectiel uit- een. Edn knaap werd op slag gedood, een ander overleed even later aan de verwondin- gen. Een meisje werd zwaar gewond naar het hospitaal gebracht. Het vierde kind werd slechts licht gewond. EEN JEUGDIGE MISDADIGER. De kinderrechter te Londen heeft een jon.- getje van tien jaar, die bekende fietsen te hebben gestolen en deze voor een appel en een ei aan opkoopers te hebben verkocht, veroor- deeld tot plaatsing in een opvoedingsgesticht tot zijn zestiende jaar. De jongen was de oudste uit een gezin van drie kinderen. Zijn vader had werk buiten zijn woonplaats en kon op werkdagen niet thuiskomen. En de moeder kon haar oudsten zoon niet baas. Het merkwaardige van het geval was, dat de jon gen op school steeds goede napporten behaal- de, zoodat zijn opvoeders er geen begrip van hadden dat hij buiten de school zoo'n boefje was. EEN OVDE ERFENIS. Naar het Berliner Tageblatt meldt, heeft een werklooze te Berlijn, die tijdelijk te werk was gesteld bij het ordenen van een verzame- ling documenten, in een geheim vak van een oude secretaire effeeten gevonden ter waarde van meer dan 200.000 mark. Uit papieren, welke bij de effeeten lagen bleek, dat men hier met een erfenis te doen had. De man poogde uit zijn vondst munt te slaan en wend- de zich tot de erfgename met het voorstel, haar tegen uitbetaling van 50.000 mark de erfenis ter hand te steilen. De poging mis- lukte echter en de man is gearresteerd. EEN ECHTSCISGIDINGSPARADIJS. Nevada en eenige andere Westelijke staten van Amerika wedijveren, om door de moge- lijkheid in deze staten spoedig te kunnen scheiden, te vereenvoudigen, het vreemdelin- genverkeer te bevorderen. Zij verdienen hier- door extra belastingen en bezorgen advocaten en notarissen groote salarissen. De stad Reno bezit een ware „scheidings- industrie". In Mexico heeft men het klaargespeeld thans een scheiding binnen 24 uren voor el- kander te krijgen en men is vsm plan, om dezen termijn nog te verkorten, zoodat de scheiding kan worden uitgesproken tusschen den aankomst en het vertrek van twee trei- nen. De eenige moeilijkheid is slechts, dat men niet weet of beide partijen in zoo korten tijd er toe kunnen besluiten tot de scheiding over te gaan. EEN ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Zondagavond om 7 uur 10 is de boemeltrein ParijsAbbeville bij St. Just door het breken van een as van £6n der wagens ontspoord. Tien menschen zijn hierbij om het leven geko men, twintig zijn er gekwetst. Een der wagens is bij den ingang van het station omgeslagen. Een uiteenwijking van Je rails heeft het ongeluk veroorzaakt, dat, naar nader wordt gemeld, geen slachtoffers zou gemaakt hebben indien de eerste wagens niet tegen een seinhuis waren gebotst, waarin zich drie beambten bevonden. Dezen werden zwaar gekwetst. Het seinhuis bood weerstand, waardoor de wagens op elkaar stortten en verbrijzeld werden. Twee personen-rijtuigen en een bagagewagen werden aldus vernietigd. Den machinist, die de remmen in werking stelde kan geen blaam treffen. De trein reed op normale wijze en had bij het naderen van het station aanmerkelijk vaart geminderd. Op den gewonen tijd volgens de dienstrege- ling, had de personentrein naar Amiens het Noorderstation te Parijs verlaten. Ongeveer vierhonderd meter vddr het station Saint Just ontspoorden drie derde-klasse rijtuigen en een tweede-klasse wagon. Terwijl een derde-klasse wagon, die geheel met passagiers bezet was, terstond omsloeg en door den volgenden wa gon in elkaar werd gedrukt, reed de tweede- klasse wagon in een naast de rails gelegen baanwachtershuisje, waarin zich drie spoor- wegarbeiders bevonden, die alle drie zwaar gewond werden. De twee andere wagons schoven in elkaar en werden geheel vernield, zoodat er slechts een massa versplinterd hout en verbogen ijzer overbleef. Uit de overblrjfse- len van de vemielde wagons steeg een vreese- lijk gekerm en geschreeuw der gewonden en stervenden op. De ongedeerd gebleven reizi- gers, voor zoover zij spoedig van den schrik waren bekomen, en te hulp gesneld personeel van het station Saint Just, verleenden bij fak- kellicht de eerste hulp. Tegen middemacht had men reeds acht dooden en twaalf grooten- deels levensgevaarlijk gewonden uit de ruine geborgen. De plaats van het ongeluk toont een beeld van treurige verwoesting. De lijken van som- mige slachtoffers waren onherkenbaar ver- minkt en lagen bekneld tusschen de in elkaar geschoven resten der wagons. Wanhopige vrouwen, kinderen en mannen, zochten tus schen de ruines naar hun verwanten en steeds weer steeg plotseling van een verborgen plaats tusschen het versplinterde houtwerk het gekreun van een gewonde of het gerochel van een stervende op, waarop het personeel, dat het bergingswerk verricht, zich haastte om op deze plaatsen de puinhoopen op te rui- men. Hulppersoneel uit Parijs, Creil en Amiens was met extra-treinen gearriveerd om bij het bergingswerk behulpzaam te zijn. Ook de minister van openbare werken was reeds vrij kort na het ongeval te Saint Just aan- wezig. De toestand van de meeste gewonden, die naar het ziekenhuis te Saint Just zijn over gebracht, is in het algemeen ernstig. Van een aantal is het zoo goed als zeker, dat zij niet in leven zullen blijven. GECOMPLICEERDE SPOORWEGRAMP. Voor het hoogste Gerechtshof van de Sov- jet Unie begint, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Moskou, Maandag het proces betreffende een botsing van twee trei- nen van den Kasan-spoorweg, die op 2 Januari j.l. in de nabrjheid van het op ongeveer 20 K.M. van Moskou gelegen station Kossino was gebeurd. Op dien dag waren van Mos kou, enkele minuten na elkaar, twee avond- treinen vertrokken. De eerste trein moest voorbij het station Kossino stoppen, omdat een beschonken man zich voor de locomotief had geworpen. Het treinpersoneel zorgde echter niet voor de waarschuwingssignalen, zoodat de volgende trein met een snelheid van 70 K.M. op den eersten trein liep. Op hetzelfde oogenblik kwam een locomotief in de riehting Moskou aan, die op de ruine in- reed. Een naderende vierde trein kon nog juist bij'tijds tot staan worden gebracht, 68 personen kwamen bij de ramp om het leven, 128 werden min of meer zwaar gewond. Over het ongeluk was tot dusver in het buiten- land niets bekend geworden. GASONTPLOFFING DOOR TRAGISOHE OORZAAK. Een zware gasontploffing is Zondagavond tegen 8 uur te Keulen-Riehl ontstaan. Een daar woonachtig 39-jarig oorlogsinvalide, die aan chronische ontsteking van knie- en hand- gewrichten leed, had besloten een eind aan zijn lijden te maken, aangezien hij de pijnen niet meer verdragen kon. Hij sloot zich in de keuken op en opende de gaskraan. Toen eenigen tijd later zrjn vrouw thuis- kwam en de keuken wilde binnengaan, vond zij die gesloten. Zij verzocht een medebewo- ner van het huis behulpzaam te willen zijn bij het openen van de deur. Nauwelijks waren zij hierin geslaagd of een hevige ontploffing volgde, waardoor beiden tegen den grond ge- slingerd werden. De man werd zwaar ge wond, de vrouw bleef ongedeerd. De oorlogs invalide werd dood gevonden. De geheele woning is verwoest. EEN TIJ GER-OVERV A L. Een thuiskeerende opname-brigade van de Sumatra-kaarteering bericht een brutalen tijger-overval in Midden-Palembang. Voor het opmeten van een rivier, de Soen- gei Penjabagan, ten westen van den Boekit Pendopo, vertrok dr. Keil des morgens 8 Dec. uit het bivak, vergezeld van vier koelies. Daar het dien dag hoog water was, moest een tweetal koelies voorop rintis kappen langs den oever. Om ongeveer 12 uur zag hij 66n der koelies, die eerst een 300 M. vooruit was, in het water liggen. Op het droge gehaald, kon de man aanvankelijk geen woord uit- brengen, doch klemde zich krampachtig aan den mantri vast. Eindelijk kreeg hrj de spraak terug en zei, dat hij door een tijger aangevallen was, doch nog in het water kon springen, zoodat alleen een been openge- scheurd was. Daarna had de tijger een an- deren koelie aangevallen. Door den mantri werd met de twee andere koelies de om- geving afgezocht, doch van een tijger geen spoor. Den volgenden morgen is daarna dr. Keil met een 15-tal koelies naar de plaats gegaan en op 30 M. van de plek, waar de overval had plaats gehad, werd de beneden- helft van het lichaam en een stuk van aen schedel onder een omgevallen boom gevonden. Achteraf werd medegedeeld, dat in die om- geving kort daarvoor reeds 5 koelies door tijgers zijn gedood. Daar dr. Keil niet in het bezit was van een vuurwapen, en dit ook niet van gouvernementswege wordt verstrekt kon van de goede gelegenheid het gevaarlijke dier op te wachten, geen gebruik worden gemaakt. SNEEUWJACHTEN IN PERZIe. Ten gevolge van den hevigen sneeuwval der laatste dagen is Perzie bijna geheel inge- sneeuwd. Uit alle deelen van het land worden dooden gemeld. De telefoon- en telegraaf- draden zijn onder het gewicht van de sneeuw gebroken en de meeste verbindingen zijn ver- broken. De Turksche minister van buitenland3che zaken was op reis naar Teheran om te on- derhandelen over een Turksch-Perzische grenskwestie. Door de geheel ingesneeuwde wegen kon de minister zijn reis niet ver- volgen. INFLUENZA OP EEN TRANSPORTSCHIP. Te Southampton is het transportschip Somersetshire" aangekomen met 1500 sol- daten aan boord, komonde uit Britsch-Indie. Het schip was met Kerstmis van Bombay vertrokken en spoedig na het vertrek was er aan boord influenza uitgebroken. Op een ge- geven oogenblik waren er 300 zieken aan boord. De ziekenboeg was veel te klein om alle patienten te bevatten en daarom legde men matrassen op het dek, waar de patienten werden geisoleerd. Te Ismaillia in Egypte moest men een ernstig zieke achterlaten. Voorts bleven er twee zieken achter op Gibraltar, van wie er een, een sergeant, ge- storven is aan longontsteking. 's Mans vrouw en vijf kleine kinderen waren ook aan boord en hebben de reis naar Southampton voort- gezet VADER SCHIET ZIJN ZOON BIJ EEN TWIST DOOD. Te Keulen loste Zondagmorgen vroeg een vijftigjarige meubelmaker een schot op zijn 23-jarigen zoon. De jongeman werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen, waar hij aan de gevolgen is overleden. De vader, die met zijn zoon Zaterdagavond een woordenwisseling had gehad, wilde zich direct na zijn daad van het leven berooven. Hij gaf zich echter later zelf bij de politie aan. EEN HITTEGOLF IN AMERIKA. In Amerika is het op het oogenblik het zachtste lenteweer, dat men zich maar den- ken kan. De bloemen, die anders in de lente bloeien, verspreiden nu haar geuren in het hartje van den winter. New-York en de Oostamerikaansche kust kennen thans de warmste Januari-maand, door meteorologen ooit aangeteekend. Woens dag j.l. werd er een record met 67 graden Fahrenheit in de schaduw geregistreerd. Bijen zoemen reeds rond. In Baltimore en Washington is de temperatuur nog 10 graden hooger. In Cincinnatie staan de rozen in de parken in vollen bloei. Daarentegen is het in het Westen koud. De oranjebloesems in Califomie, het land van de zon, zijn met sneeuw bedekt. EEN HEETGEBAKERDE NAZI SCHIET ZICHZELF DOOD. Volgend drama had te KUstrin plaats. De nationaal-socialist Byer, zou, op grond van in het bezit zijn van wapenen gearresteerd wor den. Toen men tot arrestatie overging, trok hij zijn revolver, waarop de politie-beambte, die zich bedreigd achtte, eveneens zijn revol ver trok. Door een schot getroffen, viel de arestant doodelijk gewond neer. Een direct ingesteld onderzoek wees uit, dat er zelf- moord gepleegd moet zijn, daar de politie- agsnt in het geheel geen schot gelost had. Een verloren illusie! Het steeds groeiende Haagje. Straatnamen. Om de kletstafelEen open vraag. Onze burgemeester is zoo wreed geweest ons, Hagenaars, van een der weinige illusies, welke wij, ondanks de donkere benarde tijden, nog mochten koesteren, te berooven! Waar wordt in den lande niet gesproken van teruggang, depressie, malaise? Welke statistiek heeft niet de sombere taak om aan te toonen, dat het achteruit, bergafwaarts gaat, de zaken minder goedfloreeren, op in- krimping van inkomsten moet worden ge- rekend? Hoe er ook gemopperd, geklaagd, ach-en-wee geroepen werd in ons land, in Europa, in de wereld, de Hagenaars lachten toch veelbeteekenend tegen elkaar. Het mocht dan nog zoo slecht gaan overal, 't kon toch niet worden betwist dacht men dan met zekere voldoening dat het koninklijk 's Gravenhage in bloeienden toestand ver- keerde, gestaag in omvang toenam. En daar kwam burgemeester Bosch van Rosenthal de illusie ruw-weg uiteenscheiuren! Zeker, hij erkende in zijtn Nieuwjaarsrede, op Maan dag 4 dezer in den Raad gehouden dat de aanwas van onze stad zich in 1931 onver- minderd heeft voortgezet en wel van 438.450 tot 450.465 inwoners, hetgeen dus een ver- meerdering van bijna 12000 ingezetenen be- teekent. „Waarbij treffend is" aldus de burgemeester „het voortdurend stijgend z.g. vestigingsoverschot van 4408 in 1929, 5298 in 1930 tot 11964 in 1931". Tot dusver klinken de woorden van onzen eersten magistraat zeer bevredigend in de Haagsche ooren. Maar nu volgde op aeze uiteenzetting een ijzig straaltje koud water op het oogenblik gewekte enthousiasme. Hij liet er namelijk woordelijk op volgen; „Dit door sommigen ten onrechte in plaats van groei als bloei gequalificeerd verschijnsel, vindt ongetwijfeld deels zijn oorzaak in de aantrekkelijkheid van 's Gravenhage als woonstad, doch zeker ook deels in de zuig- kracht, die onverminderd van grootere bevol- kingscentra schijmt uit te gaan, met de daar- aan verbonden illusies". Arme Residentialen! Krachtens het gezag- hebbend woord van onzen burgervader zullen zij niet meer kunnen reppen sprekend over het al-grooter wordend Den Haag van des- zelfs bloei Voor wie verder plegen te zien dan hun „neus lang is", zullen de woorden van jhr. Bosch niet zoo erg vreemd hebben geklonken. Zjj weten en beseffen, dat de uitbreiding van een stad haar vele en eigenaardige zorgen met zich mee brengt, en wel in bijzondere mate als die groei zich voltrekt met een bijna onbehoorlijke snelheid. Dat zulks het geval is met de Hofstad zal niemand willen ont- kennen. Aan alle kanten wordt er met koortsachtigen ijver gebouwd en als er aan de Westzrjde geen zee ware, die een onherroepe- lijk halt! beteekent, dan zouden ook daar huizen, straten en wijken uit den grond worden gestampt. Men weet; het „ultimum remedium", ge- l(jk minister Ruys de Beerenbrouck de an- nexatie van gemeenten genoemd heeft, moet te baat worden genomen om de stad van een benauwden druk te ontdoen. De grenzen zullen n<5g grooter, n6g langar moeten worden! De Hagenaar, die zich nog scherp residen- tiale toestanden van v66r een kwart eeuw geleden voor den geest kan tooveren, is nau welijks meer bij machte te beseffen, hoe zijn oude, trouwe Haagje zo6 snel in omvang en beteekenis toenam. Men heeft nu eenmaal rekening te houden met de realiteit der dingen en tracht zich dus zoo goed mogelijk aan te passen aan de eischen, die de groote bevolkingsaanwas stelt. Nieuwe wijken verrijzen ik zinspeelde er immers al op! met verbijsterende sneiheid. Een moeilijkheid, die zich daarbij voordoet en in verband waarmee soms wel eens kod- dige dingen worden gezegd, is: het geven van namen aan de kersversche straten, lanen en pleinen. Er zijn reeds meermalen dien- aangaande in den Raad debatten gevoera, waarbij duidelijk aan den dag trad, hoe men over deze zaak wel eens in de verlegenheid zat. Als een der oorzaken kan genoemd worden, dat wij met het doopen wat kwistig rond- springen. Voorts: dat onze stad niet in diverse afdeelingen is gesplitst, waardoor een naam slechts 66nmaal kan worden gebruikt. Wat die kwistigheid betreft, men maakt heel weinig gebruik van die mogeltikheid, een 2e, 3e en desnoods 4e of 5e zus-of-zoo-straat te scheppen, zooals men dat b.v. in Amsterdam heeft gedaan. In ons Bloemenkwartier vindt men daarvan eenige voorbeelden, doch 't blij ven uitzonderingen. De ras-echte Hagenaar vindt 't misschien niet zoo „chique" te wonen in een straat, die de ,,3e" of „4e" is en zeker niet, als men dan ook gelijk in de hoofdstad des Rijks gaat werken met „dwarsstraten". Onze thans eventjesvijf kilometer lange Lang van Meerdervoort (in den voIks- mond spottend „Laan van Enzoovoorts" ge noemd!) ware zeer doeltreffend in vijven te splitsen. Dat zou veel onnoodig gezoek voor- komen. Maar: de Haagsche mentaliteit is daar tegen. Men is dus steeds weer opnieuw zoekende naar nieuwe namen. Verschillende bronnen zijn totaal uitgeput. En dat men met het namen-geven zeer „over- zichtelijk" te werk is gegaan, kan ook niet altjjd worden gezegd. Om maar eens een voorbeeld te noemen: Zoudt u de De Gdnes- tetlaan niet in de buurt van de Tollens- of Bilderdij.kstraat zoeken? En toch ligt deze laan vele kilometers van genoemde straten verwijderd! Wiji zijn in het bezit van een ^.Statenkwartier". De straten daarvan dra gen namen van de leidende figuren uit de oude Republiek. Evenwel heeft men ver- zuimd daarbij den naam van onzen meest- beroemden Raadspensionaris, Jan de Wit, op te nemen! Het verzuim is naderhand eemgs- zins hersteld door een paar lanen in het nabije Zorgvliet aan de De Witten te wijden. Eigenaardig is, dat men eveneens niet gedacht heeft aan „King William", den Koning-Stad- houder, zoodat onze Statenkwartier het moet doen zonder een herinnering aan deze groote mannen, die Voor ons land zoo buitengewoon- veel hebben gedaan. Vreemde „toevallig- heid"! By het bedenken van namen voor onze nieuwe straten zijn aan de kletstafels in caf£ of soos de dolste moppen verkocht. Daarbij werd 't idee aan de hand gedaan om nu eens een „echt-moderne wijk" in 't leven te roepen, waarvan de straten de namen zouden dragen van dingen, die ons thans lief zijn. Wel-ja, waarom niet!, werd uitgeroepen. Zou een Auto-plein zoo slecht klinken? Of een Radio- laan, een Luidspreker-weg Rijwiel-straat klinkt evenmin slecht, ook een Vliegtuig-kade, een Stratosfeer-singel niet. Haalt men er de huidige politiek hj#, dan zou stellig een Zendtijdverdeeling-weg reden van bestaan hebben! Uit de huidige zeden en gewoonten valt ook heel wat over te nemen, zoo b.v. een Permanent-wave-laan, een Verkeersongevallen-dito, een Roofovervallen- straat ,enz. enz. 't Is allemaal malligheid, doch waarover wel emstiger is gedacht, dat is: den naam dien Den Haag heeft als inter- nationaal centrum, te „materialiseeren" in den vorm van buitenlandsche wijken. Wy be- zitten, in Scheveningen, reeds een Belgisch park. Wat staat ons in den weg om er een Fransche, een Duitsche, een Italiaansche buurt aan toe te voegen? Een Engelsche wijk zou allicht oorzaak kunnen zijn, dat menigeen een tongkronkel oploept;En een Chineesche wijkneen, daartoe zou ik toch niet durven adviseeren Maar dat andere „Echt lets voor 't Haagje!" zal menigeen denken. De Hofstedelingen geuren immers graag met een „mondje buitenlandsch". Het zal wel niet om het namen-geven zijn ge weest, dat onze burgemeester het zich steeds herhalende vestigings-overschot bedektelijk betreurde. Heel andere en emstiger dingen zullen hem ertoe hebben gedreven, dien groei niet tevens als bloei te zien. Menigeen vraagt zich wel eens verwonderd af: waar leeft die naar 't half-millioen snel- lende massa toch eigenlijk van? Een echt« handelsstad is de Residentie niet en evenmin trekt zij heel b'jzonder profijt van industrie. ,,De ambtenarij" omvat zeker een belang- rijk deel der bevolking. Het percentage vein de overige kantoormenschen is ook niet gering En toch Over deze dingen zou ik toch wel eens gaame statistisehe gegevens willen zien! EIBER Vragen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Uostzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER DEN SMAAK DER EIEREN EN DEN DOOIER. Vorige keer sprak ik over oneetbare eieren en wees er op, dat zoowel de voeding als de aanleg van het dier daarop grooten invloed uitoefenen. Van een fokker uit Canada ver- nam ik het volgende interessante bericht: Op een der groote veilingen in Canada moesten in het voorjaar een groot aantal eieren afgekeurd worden wegens afwijkende reuk en smaak. De eieren waren op het oog volkomen normaal en de afwijking kwam alleen by bruine eieren voor. Bij een der fok- kers bleek dat 66n bepaalde hen dergeiyke eieren legde. De eieren dezer hen bleken by nadere controle in herfst en winter goed te zijn, doch in het voorjaar werden ze oneetbaar. Toen men er op ging letten vond men ook onder de jonge hennen dieren die van den be- ginne af wansmakende eieren legden. Een der jonge hennen werd geslacht en toen bleek dat de abnormale reuk en smaak aan de dooiers in den eierstok te bespeuren was, doch dat het eiwit in den eileider normaal was. Bij bacteriologisch onderzoek werd geen af wijking gevonden. Dit laatste vermeld ik er even bij, omdat bij wansmaak van eieren allereerst ook aan bacterien-werking gedacht moet worden. Eieren kunnen van buiten af door de schaal en van binnen uit ook besmet raken met allerlei bacterien, die soms uit het eiwit alleronaangenaamst ruikende stoffen vormen en allerlei scheikundige omzettingen en verkleuringen kunnen veroorzaken. Dat het voeder ook invloed kan hebben bleek bij proeven waarbij men groepen kip- pen met eiwitryk en met eiwitarm voer voor- zag. Bij eiwitarme voedering kreeg men wei nig eieren, doch deze waren uitstekend van smaak, bij eiwitrijke voedering kreeg men meer eieren, die echter veel minder goed van reuk en smaak waren. Deze eieren bleven bij bewaring niet zoo lang goed als die van de eiwitarme kippen. Reuk en smaak der eieren worden dus be- invloed door eigenschappen der hen en door het voer. Hoe sterk het voer invloed heeft, zag ik aan een collectie eieren in Engeland. Men had daar kippen gevoerd met een be paalde roode kleurstof. Deze nu vindt men 24 uur later terug aan de oppervlakte van den dooier in het ei. Voert men nu een kip om de twee dagen roode kleurstof, dan krijgt men eieren met dooiers die afwisselend een laag vuurroode kleurstof bevatten en daaromheen weer een laag gewoon eigeel. Kook ik dus zoo'n ei en snijdt het door dan zie ik dat de dooier prachtige cirkels van ongeveer 1V3 m.M. breed vuurroode kleurstof bevat en cir kels van dezelfde breedte van gewoon dooier- geel. Er zijn trouwens nog veel gekker dingen mogelijk. Spuit ik een kip in met het zwaarste vergif dat er bestaat, z.g. kaakklemgif, waar bij vergeleken arsenicum nog maar onschul- dig snoepgoed is, dan vind ik dit vergift na 24 uur ook terug in de dooier der eieren. Met zoo'n dooier kan ik een marmot in enkele se- conden dooden. Wacbt ik een paar weken dan heeft de kip tegengif gevormd en ook dit tegengif trekt in den dooier der eieren. En nu kan ik het merkwaardige feit beleven dat het eene ei der kip als een snel doodend ver gif werkt en het andere als een probaat tegen gif- Vooral de dooiers der eieren zijn op elk ge- bied hoogst merkwaardige cellen en den dooier scheidt het kippenlichaam allerlei stof fen van haar lichaam uit. Voor ik nu verder ga vermeld ik even dat de dooier omgeven is door een beschuttend vliesje en vatten wq den dooier op als <§en eel van het lichaam, zy het dan ook een reusachtig groote eel, dan is dus dat vliesje een gewoon celom-hulsel zooals elke eel in het lichaam er een heeft. Bij een versch ei is de dooier een levende eel en is ook het dooiervliesje een levende celwand. By een oud ei is als het ware de dooier dood en is ook de celwand dood. Dat moeten we in ver band met wat volgt goed voor oogen houden. Een levende celwand gedraagt zich heel anders den een doode, zooals ook hier zal blijken. Als we over dooiers en eiwit spreken vragen we ons eerst af hoe die gevormd worden, daar- door begrgpen we de bouw van het ei ook beter. De dooier, die aan den eierstok in ongeveer negen dagen rijpt, valt als het ware als een rijpe pruim van een boom en komt terecht in den eileider, die hem in een trechtervormige opening opvangt. De dooier zelf zit aan den eierstok in een soort kelk aan een korte steel waardoor bloedvaten loopen. Bij allerlei afwij- kingen kan deze steel gerekt worden en sterft de kip aan inwendige verbloeding, o.a. by de veel voorkomende pullorum-besmetting der hennen. De eileider van een leggende hen is zoo'n reusachtige buis, dat men haast niet kan ge- looven dat ze in zoo'n kippenlichaam kan zit- ten. Deze wijde buis is n.l. ongeveer 60 c.M. lang en wordt verdeeld in vijf afdeelingen, die ieder een aparte functie hebben bij de vor- ming van het ei. le. de trechter die den dooier opvangt, van 2 tot 4 c.M. lang; 2e. de eileider, waar een deel van het eiwit gevormd wordt, ongeveer 40 c M. lang; 3e. een vernauwing waar de schaalvliezen ge vormd worden. Dit stuk is ongeveer 5 c.M. lang, de z.g. isthmus. 4e. de uturus, ongeveer 7 c.M. lang, waar de schaal gevormd wordt; 5e. de ingang, ongeveer 12 a 13 c.M. lang. Nu begint men, hoe vreemd het ook lijkt, pas in den allerlaatsten tijd op de hoogte te komen hoe eigenlijk een ei gevormd wordt en precies is men daar nog lang niet achter. Tot nu toe leest men in alle boeken en artikelen nog het verhaal dat de dooier in den eileider omgeven wordt door eiwit, dat dan daarom heen de eivliezen gevormd worden en dan daaromheen de kalksohaal. Dan passeert het ei de cloaka en wordt gelegd. De moderne wetenschap leert daaromtrent heel andere dingen, zooals we in het volgend artikel zien zullen. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6