far leti e sche Courant j fweede BlacL j si Door Zeeuwsch-Vlaanderen in't Ysrleden BIHMEHL AND. LAOTBOUWHSH CF If. JB UJ T E N U O_ GEMEKGDE BEBICHTBJ Mm- Woensdag 20 Jan. 1932. No. 8788 j DE PENSIOENREGELING DER MMNWERKERS. INVOER VAN NEDERLANDSCH FOKVEB IN FRANKRIJK. VAN NEDERLAND EN BELGIe. Dr. J. A. Nederbragt, administrates van bet departement van Buitenlandsche Zaken, beeft eenigen tijd te Brussel met vertegen- woordigers van de Belgische Regeering onder- bandelingen gevoerd inzake douane-tarieven tusschen beide landen. Deze ouderhaiidelin- gen zijn in Belgie zeer gunstig ontvangen. Men verklaart, nog ver van een tolunie af te zijn, maar toch is men zeer ingenomen met deze toesprekingen, daar overal elders de in- voerrechten omkoog worden gedreven. Men juichte toe, dat twee buurstaten, welke beide den vrijen hand el tot grondslag nemen, midde- len zoeken, om onderling de inkomende rech- ten te yerminderen. De onderhandelingen waarvan men de beate uitslagen verwacht, eullen binnen enkele dagen worden voortgezet. ©E ECONOMISCHE CRISIS EN HEX SCHEEPVAARTBEDRIJF. Het bestuur van de Nederlandsche Ree- dersvereeniging beeft tijdens een audientie bij den minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid aan de Regeering een nota aangebo- den over den invloed van de crisis op het scheepvaartbedrijf. Deze nota is het resul tant van een onderzoek, ingesteld bij alle bij de Nederlandsche Reedersvereeniging aange- sloten reederijen omvattende 96 pCt. der Ne derlandsche koopvaardij vloot. Volgens deze nota wordt het nemen van de volgende algemeene maatregelen in het be- lang van onze scheepvaart in hooge mate wenschelijk geacht: 1. Krachtige bevordering door de overheid van een spoedige verdere daling der kosten van levensonderhoud, opdat de loonen zich hier te lande zoover mogelijk zullen kunnen aanpassen aan het loonpeil in de concurree- rende zeevarende landen. Het op een lager peil brengen van de over- heidsloonen wordt door loonsverlaging in het particuliere bedrijf als een eerste vereischte beschouwd. 2. Het voeren van een zoodanige handels- politiek, dat aan het intemationaal handels- verkeer zooveel mogelijk ontwikkelingsvrij- lieid wordt gelaten. Indien het onvermijdelijk wordt geacht, om den invoer te beperlten ter bescherming van onze industrie en de binnen- lansche markt tegen abnormale concurren- tie (contingenteering van den invoer, anti dumping maatregelen), dan dient niet uit het oog te worden verloren, dat uit dergelijke maatregelen nadeelige gevolgen zullen voort- vloeien voor de scheepvaart, welke een niet minder belangrijken bedrijfstak in ons land vormt dan vele industrieen, waarvoor be scherming wordt voorgesteld. Het is derhalve geboden, bij het nemen van handelspolitieke maatregelen groote waak- eaamheid te betrachten en de belangen der verschillende, hierbij betrokken bedrijven op billijko wijze tegen elkaar af te wegen. 3. Wear biertoe gelegenheid has taut, be vordering van het gebruik van Nederland sche scheepsgelegenheid voor het vervoer van goederen, bestemd voor of afkomstig van ons land. 4. Verlaging van loods- en havengelden. 5. Krachtig streven, om de Duitsche Regee ring te bewegen tot wijziging der zeehaven- uitzonderingstarieven der Duitsche spoorwe- gen, welke kunstmatig het vervoer uit het natuurlijke achterland van de Nederlandsche havens afleiden naar de Duitsche zeehavens. 6. Verruiming van de vervoersmogelljkheid onder Nederlandsche vlag van en naar Rus- l&nd. 7. Vrijstelling of althans belangrijke ver- ntindering van het havengeld voor opliggen- do schepen. NATIONAAE CKISIS-COMIT6. Het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comitd deelt het volgende mee: De N.V. Zwanenberg's Fabrieken te Oss stelt 4000 literbussen spinazie en 4000 blikjes leverpastei ter beschikking van het comitd. De officieren, onderofficieren en manschap- pen der marine-kazeme te Amsterdam hebben den wensch te kennen gegeven, een bijdrage te storten ten bate van het Nationaal Crisis- Comitd. Door de zeer groote aanvraag van propa- gandazegels is het secretariaat van het Natio naal Crisis-Comitd niet in staat, onmiddellijk alle orders uit te voeren; het hoopt over een paar weken alles geleverd te hebben. Moge deze achterstand der firma's, welke nog geen propagandazegels besteld hebben, niet af- schrikken. Nieuwe bestellingen worden gaarne in ontvangst genomen. De vrijmetselaren in Nederland hebben als eerste afdracht aan het Nationaal Crisis- Oomitd /3500 overgemaakt. (Alle vragen, opmerkingen etc, te zenden aan den heer A. M. WESSELS, Historicus te Goes, die deze rubriek zal verzorgen.) Rondom d.e Historie van Sluis. De Stad Sluis, meestal Sluis in Vlaanderen genoemd, om niet te verwarren met het stadje Sluis (l'Ecluse) in Fransch Vlaanderen werd bij haar eerste opkomst Lamminsvliet ge noemd, wellicht naar den beruchten Lambert van Rodenburg, die, betrokken bij den moord van Graaf Karel den Goeden, niet lang na 1128 het leven verloor. Volgens geloofwaardige geschiedschrijvers was Sluis, als haven van Damme en Brugge, reeds in de 9de eeuw bekend. Dit wordt echter weer door anderen bestreden, en wij zullen ons niet vermoeien, door de verschil lende gevoelens die toch gissingen blijven te gaan bespreken. Vast staat in ieder geval, dat in 1290 Sluis door Graaf Guy van Dampierre tot een vrije stad verheven werd, waama schepenen en gemeente in November van dat jaar verklaarden, dat zij de schepe nen van Brugge erkenden als hun wettig heer, wiens rechtspraak zij zouden eerbie- dligen. Als epoedig geraakte Sluis tot grooten bloei, door de verschillende voorrechten die zij mocht ontvangen. Tegenslag bleef haar ook niet gespaard. In 1295 werden de Vlamingen uit Zeeland teruggeslagen en voeren de Zeeu- wen onder Jan van Renesse naar Sluis, en volgens de beroemde rijmkroniek van Melis In de Zondag gehouden bssturenconferen- tie van den R. K. Mijnwerkersbond te i Heerlen werd in verband met het standpunt van de particuliere mijnen ten opzichte van het voorstel van den R. K. Mijnwerkersbond inzake de pensioenregeling der mijnwerkers een resolutie aangenomen, waarin o.a. wordt verklaard, dat het oogenblik is gekomen, om gebruik te maien van alle wettige middelen, welke noodig zijn, om het zoolang nagestreef- de doel te bereiken. Zij is daarom van oor- deel, dat een spoedvergadering van de con- tact-commissie moet worden belegd ter be- spreking van het rapport der pensioen-com- missie en aan de andere mijnwerkersbonden de vraag dient te worden voorgelegd, of zij, evenals de R. K. Mijnwerkersbond, van oor- deel zijn, dat, wanneer de direeties der parti culiere mijnen haar gedragslgnen niet wrjzi- gen, den mijnwerkers niets ander3 overbiijft dan op de particuliere mijnen de staking te proclameeren. Ook wordt in de resolutie gezegd; Na de opzegging der bestaande loonsover- eenkomst tegen 1 Februari door de direeties der particuliere mijnen acht de besturen- conferentie het noodig, uitdrukkel'.'k te ver- klaren, dat zij 1 Februari a.s. geen contract- looze periode wenscht in te gaan. EEN NEDERLANDSCHE HITLER-PARTI,!. De Tilburgsche Post van Zaterdag, meldt de ermede te vermengen. Ware in een Wester- kan zich niet de weelde van eenig accoord scnen staat naisnusi. uigets ue benant veroorloven, maar zal vast rnoeten houden aan ling ten deel gevallen die te Brest Lite v. k zijn bekende verklaring. Dit zou, als men nu de gevangen oppositieleden moesten onder- w kelrk een beslissing zocht, onvermijdelijk gaan, dan zou dit aanleiding hebben gegeven j een botsing rnoeten veroorzaken met de Fran- tot een schandaal van niet onbelangrijke af' metingen. Van ouds bekende Russische me- thoden waren op de beklagenswaardige poli- tici toegepast. j Modem was slechts de openbaarheid waar- mede dit alles geschiedde. In de kranten, waarin toch slechts geduld wordt wat de regeering niet mishaagt, kon men officieel lezen, dat de gevangenen geen medicamenten, schen, voor wie dit standpunt vooralsnog in- discutabel is. Toch heeft de verklaring van Briining in Frankrijk niet den schok en nog minder de verbazing teweeggebracht die velen daarvan verwacht zullen hebben. Wei was men ver- plicht om zich geschokt en verbaasd te too- nen, maar in het algemeen heeft men bij de vervulling van deze plicht niet overdreven. Men wist immers reeds heel goed dat deze geen kussens, geen tandenborstels of cigaret- verklaring uit Berlijn eens moest komen. Wat ten mochten ontvangen; verder dat zij niet in men echter nu nog niet weet is, wat ermede aanraking mochten komen met hun familie of met hun verdedigers. De sombere vermoe- dens, die deze mededeeiingen wekten, werden echter nog varre overtroffen door de bar- baarsche feiten, die later aan den dag kwa- men. Zelfs te Geneve, in den Raad van den Volkenbond, is op grond van 't minderheden- statuut deze aangeiegenheid ter sprake ge komen. Daar ze.g de Poolsehe minister van buitenlandsche zaken zich in de pijnlijke noodzakelijkheid te erkenhen, dat onverdedig- bare dingen gebeurd waren, en beterschap te beloven. Intusschen bleek, dat de buitenwereid de kracht der Oostenrijksche overlevering had te beginnen. Men is in geen enkel opzicht voorbereid. De tijd voor de verkiezingen is by uitstek ongeschikt om deze dingen te verwer- ken. Verder is men nog niet in staat om z eigen positie als schuldenaar tegenover Ame- rika te bepalen of zelfs maar te overzien. In dit opzicht kan allerlei gebeuren, dat echter geregeld moet zijn voor men ertoe over kan j gaan over het standpunt der Duitschers zelfs j maar te praten. Dit alles wordt nu algemeen ingezien. Daar- i om lijkt het beste, wat men te Lausanne zou kunnen bereiken, een overeenkomst om een overeenkomst nog wat uit ste stellen. In dien tusschentijd zal naar menschelijke j berekening heel wat gebeuren, zelfs als dit j volgende bijzonderheden, over de voorberei- - verwerping van het bewind van Pilsudski te dingen tot stichting van een Nederlandscne Hitler-partij. „Weet gij, dat in Holland de Hitler-partij onder den naam Nederlandsche Nationaal Socialistische Arbeiderspartij definitief op- gericht en er actief werkzaam is in tal van gevestigde afdeelingen? Weet gij, dat dr. Ridder van Rappard haar secretaris en zij gevestigd is in het kasteel „De Binckhorst" in Den Haag? Weet gij, dat de andere Ne derlandsche fascistenvereeniging onder lei- ding van Sinclair de Roehemont zich bij de Nederlandsche Hitler-beweging aangesloten heeft? Dat ook het Vlaamsche Fascisten- verbond onder leiding van Wies Moens insgelijks deed? Dat ingeval van nood Nederland en Vlaanderen met Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland en Italie samen zullen gaan? Wat vertelt ge me daar allemaal? Oh, er is nog veel meer! Weet ge, uci cJACuiiit; ucci wat scucuicn, z.cij.s uil overschat. Want de afgevaardigden bleven zjcjj to(- jje^ alleronvermijdelijkste beperkt. In ook na de verkiezingen m de gevangenis. Frankrijk zouden de verkiezingen achter den rug zijn, waardoor de dan aan het bewind zijnde regeering in ieder geval niet meer de uitwerking van zijn daden op het kiezerscorps Men hield ze daar onder de beschuldiging van j gewapend verzet tegen de overheid en oni- hebben te vreezen. de verkiezingen In Duitschland was voor den Pruisischen hebben beraamd. Anderhalf jaar haast zou ZOu die gevangenschap du "en, voor men tot een men gerechtelijke behandeiing van de zaak der Landdag te boven, waarvan men kan voor- afgevaardigden overging. Zoo Russisch was spellen dat zij de onverzettelijkheid van Brii- men toch niet hen administratief te veroor- ning nog zullen versterken; als Briining dan deelen, al leek hun gevangenhouding beden- tenminste nog bestaat. De algemeene econo- kelijk op een willekeurig onschadelijk maken, mische ellende zou met haar nijpende argu- van politieke tegenstanders. Blykbaar had j mentatie de openbare meening in de verschil- men te minder haast met een openbare be- 1 -1 J-- handeling van de zaak, omdat men de rede- voeringen vreesde, die daarbij niet te ver- mrjden zouden zijn. Intusschen waren de oppositieleden in de gevangenis voor de regeering gevaarlijker dan zij daarbuiten zouden hebben kunnen wezen, voor zoover men van gevaar voor het militaire bewind mag spreken daar de bekend geworden barbaarschheden een hevige ontstemming wekten in het volk. Het was door de meerderheid der Polen het regime van Pilsudski hoog aangerekend, dat het een einde wat dat ook in Noord-Brabant, inzonderheid te gemaakt had aan veel onvruchtbaar polifiek Tilburg, afdeelingen van de Nederlandsche getwist; nu echter was Pilsudski ,n zijn Hitler-partij zullen worden opgericht? Dat Tilburgers zich voor die oprichting interes- seeren? Dat te Bergen op Zoom, in Hotel De Draak Zaterdagmiddag jl. (9 Jan.) dienaangaande een vergadering gehouden is, waar tegenwoordig waren o.a. Wiens Moens, dr. Ridder van Rappard, Sinclair de Roehemont, nog eenige Vlamingen, en dat de letterkundige Gerard Knuvelder uit Eindhoven, als vertegenowordiger van het Kamerlid dr. Moller te Tilburg, eveneens op die vergadering uitgenoodigd was?" Wij herinneren er, wat de persoon van den heer Moller aangaat aan, dat dit Kamerlid, slechts enkele weken, voordat de Michaelis- ten in de R. K. Staatspartij hem in 1925 naar het Binnenhof zonden, nog deel uitmaakte van het (fascistisch) genootschap, dat indertijd het periodiek „Opbouwende Staatkunde" uit- gaf. In de Tilburgsche raadsvergadering van j.l. Vrijdag heeft hij nog met nadruk ver klaard, dat een Katholiek volstrekt niet ver- plicht is, om zich aan te sluiten bij de R.-K. C rt mo o— o,- or. otVinliol, KliiO drastische maatregelen te ver gegaan erger nog dan in de drastische woordea, J waarmede hij de oppositie veroordeelde. Dezer dagen kon men in een, de Poolsehe regeering bijzonder welgezind groot Engelsch blad in een correspondentie uit Warsehau lezen, dat het eenige positieve en blijvende lende landen nog weer langer en klemmender hebben bewerkt. Bovendien zou men dan beter weten dan nu hoe men tegenover Amerika staat. Het denk- beeld van Italie, om in deze kwestie een ge- meenschappelijk front van schuldenaren te vormen heeft goede kans, toenemenden in- j vloed te krijgen. Daartegenover krijgt men s den indruk, dat de standvastigheid van Ame- rika toch weer niet van zoo onvermengd allooi I is als het er oorspronkelijk uitzag. Zoo ooit dan kan nu een betrekkeljjk korte i spanne tijds heel wat raad brengen, en heel complicaties, die de paradoxale uitwer- - king rnoeten hebben van de hoofdmoeilrjk- heid te vereenvoudigen. Wij denken daarbij in de eerste plaats aan de ontwikkeling in Duitschland. Wij zullen de laatsten zijn om uitstel van een beslissing te bepleiten. In waarheid kan de wereld niet wachten, ,,geen dag, geen nacht". Maar wat kan het baten hals over zekerheid heeft dat zij in de practijk nog niet te vinden is, daar noch de tijd, noch de om- standigheden, noch zeifs de voorbereidingen evehgoed Katholiek blijfg wanneer hij zich bij een andere politieke orga- nisatie laat inlijven. Een meening, die in leidende R. K. politieke kringen, door nie- mand gedeeld wordt. POOLSCHE IDYLLE. De veroordeeling van aanvoerders der oppo- sitiepartijen in Polen tot zeer zware straffen lijkt ons, schrijft de N. R. Crt., een nieuw bewijs voor de oude waarheid, dat voiken uitermate hardleersch zijn, en dat zelfs de bitterste ervaringen niet vermogen voiken van oude eigenaardigheden te genezen. In Juli 1930, toen Pilsudski het voomemen had, door nieuwe, doelmatig geleide verkie zingen een parlement naar zijn hand te vor men, hgeft hij een aantal aanvoerders der verschillende oppositiepartijen in de gevange nis laten zetten, volgens een wetsartikel dat opgegraven was uit de donkerste tijden van de Oostenrijksche heerschappij. Het heele proeddd was trouwens klassiek Oostenrijksch: Om de afgevaardigden van hinderlijke groepen tijdens de verkiezingen onschadelijk te maken placht men hen bij ontbinding van het par lement op te bergen tot de tijd weer ge komen was, dat zij aanspraak konden maken op de uitoefening van hun hernieuwd man- daat. Onder het vele dat het nieuwe Polen vpn de Oostenrijksche regeerders heeft geleerd, behoorde ook dit stelsel, zoo meende de zachtst oordeelende buitenwereid in den be- ginne. Spoedig echter moest men ontdekken dat hier niet slechts Oostenrgksche traditie aan het werk was, maar dat men het niet had versmaad bruikbare Russische methoden minus in de positie van het bewind de veront- koP een regeling te zoeken waarvan men de waardiging vormde, die de behandeiing der oppositieleden had gewekt. Het proces dat tenslotte tegen de gevangen er r;jp zijn) .q genomen politici gevoerd is,he £„glrl broeiover van hooge temperatuur een snel rij- duurd en veel opzien gewekt. Het was m J veel opzichten onaangenaarn voor de regie- ring, zoowel door de mededeeiingen en oor- J deelvellingen van allerlei getuigen waaronder er waren bij wien men geen ongunstige ge- zindheid tegenover de regeering mocht aan- nemen, als door de gevreesde redevoeringen der verdedigers. Het proces was de bitrere onvermijdelijkheid die voortvloeide uit het op zich zelf geriefelijke middel dat was toege past om invloedrijke tegenstanders onschade lijk te maken. Men heeft de beschuldiging, dat de be- klaagden het bewind van Pilsudski hadden willen omverwerpen, rnoeten laten vallen. Dit wekte den indruk, dat de vrijspraak van de vervolgden waarschijnlijk was geworden. TNJ*. UUnL onV, f nrt "illi cf" Hp 17 OT1711 5QPT1 VIPlPTI pingsproces in vollen gang is? Opmerkelijk is een stemming, die in Enge- land in gezaghebbende financieele kringen aan het groeien is. Zeker, men wil daar van het probleem der oorlogsschulden gaame af. Men is zelfs geprikkeld tegenover ieder die in dat opzicht niet het radicale Engelsche standpunt deelt. Maar men schrikt toch wat terug voor de eenige mehode waarmede thans een derge lijke oplossing te vinden zou zijn. Die eene methode is n.L een algemeene, bruuske weige- ring om te betalen, „the general default". Daarvoor deinst men terug, niet alleen om de mogelijke onrustige gevolgen, maar ook om de moreele beteekenis en uitwerking ervan. Zelfs een man als Keynes zou dan nog liever zien dat Duitschland op den duur weer wat Dit bleek echter onjuist; de vonnissen vielen j png betalen, hoe weinig dan ook enkel om J De meeste aan- i het S'eyaarlijke default, die grootste zonde TER VERBETERING VAN DB SUQLEKBIET. Op 4 en 5 Januari 1932 heeft te Bruasel plaats gehad een vergadering van gedelegeer- den der suikerinstituten van de verschillende Europeesche landen, vertegenwoordigers van vooraanstaande bietenzaadfirma's en van eeni ge beetwortelspecialiteiten. De zeer belang rijke besprekingen, waartoe deze vergadering aanleiding heeft gegeven, hebben, naar De Telegr. meldt, geleid tot de volgende besluiten: „De suikerinstituten, een aantal vooraan staande zaadtelers en de beetwortelspecialitei ten in Europa besluiten tot voortzetting van de vertrouwelijke samenwerking, waartoe de op 4 en 5 Januari 1932 te Brussel bijeengeroe- pen vergadering den stoot heeft gegeven. Ten einde deze samenwerking vruchtbaar te doen zijn, spreken zij den wensch uit: 1 dat internationale proeven zullen wor den genomen met nieuwe door kruising of se- lectie verkregen bietenrassen; hetzij deze ver- kregen worden door de instituten, door de zaadtelers of door de beetwortelspecialiteiten; 2. dat grondig zullen worden bestujjeerd de mogelijkheden om de opbrengst per H.A. te verhoogen, voornamelijk door vermindering van het aantal abnormaal kleine bieten; 3. dat proeven zullen worden genomen, ten einde na te gaan, op welke wijze bekende bie tenrassen zich gedragen in een ander klimaat dan dat van het land van herkomst; 4. dat in de verschillende vertegenwoordig- de landen proeven zullen worden genomen met de winterbiet, welke door prof. Nemeth werd geselecteerd; 5. dat de bestudeering van de middelen tot bestrijding der bietenvlieg krachtig wordt voortgezet, opdat in ieder land de bestrijding van deze parasiet krachtig ter hand genomen kan worden. Verder besluiten zij: 1. dat een nauwkeurige lijst zal worden samengesteld van de verschillende soorten wilde bieten en hun eigenschappen, zooals deze voorkomen in de verschillende landen, zoowel bij de officieele wetenschappelijke instellingen als op de natuurlijke groeiplaatsen; 2. aan de Belgische delegatie voorstellen te doen toekomen om te komen tot een gelijk- vormige methode voor de proeven met beet- wortelen, welke methode bestemd is voor de toekomstige wetenschappelijke internationale proeven 3. aan de Belgische delegatie mededeeling te doen van alles wat nuttig kan zijn tot be- reiking van het bovenstaande doel, waarbij de Belgische delegatie op zich neemt aan de an dere gedelegeerden afschrift van de ontvan gen stukken te doen toekomen; 4. dat de volgende bijeenkomst zal gehou den worden te Brussel op 16 Januari 1933. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens bericht van den rijkslandbouwconsu- lent te Parijs, de afgifte van invoervergunnin- gen voor fokvee uit Nederland, welke in No vember j.l. was gestaakt, thans weer is her- vat. Voorloopig worden nog slechts vergunnin- gen afgegeven voor vaarzen en stieren en wel alleen aan leden van erkende Fransche fok- vereenigingen. Stoke ,,bemde zij daer vele huze" m.a.w. zij staken daar vele huizen in brand. De huizen werden weer opgebouwd en de bloei nam weer toe. Bij de burgertwisten welke Vlaanderen zoo vaak verscheurden de namen van Artevelde, Bretjdel en de Koning te noemen is reeds genoeg leed Sluis menigmalen aanstoot. Op den 14den Juli 1323 werd de stad door de in opstand zijnde Bruggelingen, die met wangunst haar toenemenden bloei bemerkten, overvallen en geplunderd, haar kostlijk graan vemield en de graaf Jan van Namen gevankelijk weg- gevoerd. Omstreeks 1340 kwanr een nog vreeselijker vijand, de pest in de stad, die een ontzettende ontvolking teweeg bracht. Zeven jaren later kwamen de Engelschen met wel 200 schepen vol bewapenden voor de stad, om vandaar uit Zeeland te bestoken. Volgens Zeelandia Ulustraten (Pag. 469) zijn in den slag bij Rossebeeke waarschijnlijk vele harer burgers gevallen en na de nederlaag niet weinigen het land uitgeweken. De hoofd- toon schijnt hier echter, waarschijnlijk ook wel uit handelsbelang, door de partij der Fransch gezinden leliaarts of roodkappen ge geven te zijn, wat de stad op den lsten October 1379 een onwelkom bezoek op den hals haalde der Clauwaerts of witkappen uit Gent, Brugge en Iperen, die de gemeente vrij- heden van Vlaanderen voorstonden. De trouw van Sluis aan den Graaf Lodewijk van Male, moest zij duur betalen. Niettegenstaande deze tegenslagen klom de welvaart van de stad. De haven van Sluis was z66 diep, dat het reusachtige admiraal- schip uit die tijden, hier zander bezwaar zou kunnen binnenloopen. Groot was de verandering in 1386 toen zelfs onverwacht hard uit. De meeste aan- j geklaagden kregen 3 jaar kerkerstraf. Het is niet prettig in Polen tot de oppositie te behooren; dat was het ook niet toen het onder Russische heerschappij leefde. Velen kennen dus nog het klappen van deze zweep. Maar, zooals gezegd, op een opmerkelijk ver schil kan men in ieder geval wijzen; in Polen speelt men nog slechts ten deele schuilevinkje met deze dingen. Oost Europa is nog geen idylle WAT WORDT VAN LAUSANNE? In de Fransche pers vooral wordt schrrjft de N. R. Crt. zeer gepleit voor een uitstel van de conference, die 25 Januari voorzoo- ver wij nu weten te Lausanne moet begin- nen. Sommigen zijn al verder gegaan en heb- j ben het voorgesteld alsof het besluit van een verdaging reeds vast stond, waarbij echter de wensch de vader was van het bericht. Totnogtoe lijkt slechts waarschijnlijk, dat j de conferentie van Lausanne van zeer korten J duur zal zyn en hoofdzakelijk zal dienen om Duitschland een korte verlenging van mora torium toe te staan en tyd te winnen tot voorbereiding van een nieuwe conferentie, die dan over een aantal maanden zal worden ge houden. Men kan Duitschland zonder bezwaar wat speelruimte geven, daar de betalingen der geallieerden aan Amerika eerst vijf maanden later opnieuw rnoeten beginnen dan de hervat- ting der betalingen voor herstel. Het is duidelijk dat nu van Lausanne niets te verwachten is behalve dan verwarring, als men er werkelijk iets van zou verlangen. Er is geen basis voor een overeenkomst. Briining Sluis een Grafelijke stad werd. Twee jaren te voren had Willem van Namen deze heer- lijkheid aan zijn oudsten zoon afgestaan als gift bij, zijn huwelijk met Maria van Bar, zusters kind van Hertog Philips van Bour- gondie. Op den 8sten Augustus 1386 ruilde deze de stad en de heerlijkheid Sluis in Vlaan deren, tegen de stad en heerlijkheid Bethune in Artois, waardoor Sluis een eigendom werd van Hertog Philips den Stouten en zijn echt- genoote Margaretha van Vlaanderen. Deze ruil, zegt van Dale, stond in verband met de groote werken, tot verdediging van het Zwin aangelegd en zeker vooral noodig geacht, na de geweldige nederlaag der Bourgondische vloot voor den mond van dien stroom in 1387, waarbij de Admiraal Jan Buyk werd gevan gen genomen en 126 schepen door de Engel schen veroverd werden. Uit een en ander blijkt wel, dat Sluis geen onaanzienlijke plaats was. Dit werd trou wens ook erkend want Koning Karel de VI schreef aan zijn zoon, den Hertog van Bour bon, dat Sluis een der steunpunten was voor zijn Koningrijk. Groote feesten hadden er in 1430 plaats bij gelgenheid der verloving (7 Jan.) van Hertog Philips den Goeden en Isabelle van Portugal, bij welk huwelijk, in het naburige Brugge, de orde van het Gulden Vlies werd ingesteld. Dit werkte ook weer mede om de afgunst van genoemde stad te prikkelen, wier bur gers ia 1437 beproefden, Sluis met geweld te vemederen. Bij fiet thans vergane gehucht Brungheers, sloegen de Bruggelingen een brug over den stroom en belegerden van 1 tot 19 Juli de stad. De aanval mislukte en de jalousie heeft voortgeduurd tot de opname van Sluis bij de Noordelyke gewesten. tegen de heiligheid van financieele verplichtin- gen, te vermrjden. Deze kwestie zou urgent zijn, als men te Lausanne reeds op een beslissing aanstevende. Dat schijnt nu echter van de baan te geraken. In plaats van een betalingsplan zal men er praten over maatregelen tot voorbereiding van een betalingsplan. De moeilijkheid lijkt ons daarbij vooral te vormen de positie van Briining. Politiek lijkt het voor hem niet meer mogelijk zelfs maar over de mogelijkheid van latere betalingsplannen te spreken. Het zal hem geducht kwalijk worden genomen als hij terugkomt, weliswaar zonder iets van verdere betalingen te hebben beloofd, maar tegelijker- tijd toch ook zonder het Duitsche standpunt van geen cent meer te willen betalen, als on- vatbaar voor iedere discussie te hebben vast- gelegd. Hoe mak dus de conferentie van Lausanne ook moge lijken nu zij slechts tot uitstel van beslissingen schijnt voorbestemd, in de positie van Briining zit toch nog de mogelijkheid van geduchte botsingen. Het blijft denkbaar, dat hij om overwegingen van binnenlandsche po litiek zich genoopt zal voelen het karakter van een struisvogel-onderonsje, dat men nu aan de conferentie geven wil, in de war te sturen. Zulk een bruuskheid, zoo weinig respect voor de idylle der betrekkingen tus schen de voomaamste regeerders lijkt weinig in overeenstemming met het karakter van Briining, maar de nood, die zelfs den duivel dwang kan opleggen, moet ook machtiger kunnen zijn dan BrUning's angelische gezind- heid. Ondanks de machtige tegenwerking van Brugge, nam de stad steeds meer en meer in welvaart toe en een groot getal vreemde- lingen, vooral Oosterlingen kwamen er zich vestigen. Van Dale,"" de beroemde Archivaris der stad, schatte volgens de gegevens van het archief, het aantal inwoners in die dagen op 10000. Met de beroeringen van 1477, na het sneu- velen van hertog Karel op den 5den Januari van dat jaar, begon de glans van Sluis te tanen, en kwam de stad onder de macht van haar vijandin Brugge. Nauwelijks was die onrust gestild, of nieu we gevaren doemden op. De door het Fransche hof aangeblazen twisten tusschen de gemeenten van Vlaan deren en den Roomsch koning Maximiliaan als voogd van zijn jeugdigen zoon, Graaf van Vlaanderen, brachten ook hier alles in bewe- ging. De ontrouw van dezen vorst, deed Filips van Kleef naar de wapenen grijpen en het sterke Sluis in staat van tegenweer brengen, waarvan de bezetting nog vermeerderd werd door de zoogenoemde Hoeksche ballingen onder Jan van Naaldwijk, die niet minder dan hjj op den Oostenrjjker gebeten waren. De Sluizenaars waren echter ook geen zachte kinderen en durfden ook wel een on- dememing aan. Op den eersten Pinksterdag 1485 vereerden zij, Vlissingen met een zeer onwelkom bezoek. 24 Juli 1491 bezochten zij Westcappel op Walcheren, en bij beide be- zoeken plunderden zij naar hartelust. Dat zulke bezoeken maar niet straffeloos konden worden afgelegd spreekt vanzelf Men trok op Sluis aan en aan de landzijde werd het ingesloten door de krijgsmacht van NIEUW DRAMA TE ECHT? Weer een jongeman verdwenen. Te Hingen bij Echt wordt, naar het Han- delsblad meldt, sinds Vrijdag 8 Januari de 19-jarige H. A. Verkoijen vermist. De jonge man had dien avond om zeven uur de ouder- lijke woning verlaten en is sindsdien daarin niet teruggekeerd. Na acht dagen heeft men, ondanks de ijve- rige nasporingen van de politie, nog steeds geen enkel spoor van den vermiste kunnen ontdekken, schrijft „De Morgen". Begrijpslijkerwijze maakt na het drama te Putbroek deze raadselaehtige verdwijning op de bewoners grooten indruk, zoodat de wildste geruehten de ronde doen. De vermiste is de oudste uit een gezin van negen kinderen. Hij heeft, zooals beweerd werd, zich nog noojt aan stroopen bezondigd. Toen hij op den bewusten avond van zijn ver dwijning uitging, heeft hij zich in de richting van den Rijksweg begeven, waar hij door Hubert Broen omstreeks half acht op den Schilberg het laatst gezien is. Het signalement luidt: lengte circa 1.65 M., gekleed in zwart manchester jas, bruine broek, licht geruite pet, zwarte kousen en klompen aan de voeten. DE SCHAT VAN ZAANDAM. Zaterdag is mevrouw Sylvia, die haar repu- tatie in ons land heeft verworven door haar optreden in de bekende schatgraverij nabij het gemeentehuis is weer in Zaandam terug gekeerd. Zij is nu vergezeld van haar zoon, een oud-officier van het Duitsche leger en een zoon van een professor, die ook in het vak schijnt te zijn. Bij haar bezoek aan de be- graafplaats, waar ook vroeger opgravingen hebben plaats gehad, is weer met de wichel- roede gewerkt, met het gevolg, dat mevrouw Sylvia opnieuw tot de overtuiging gekomen hertog Albrecht van Saksen en aan den waterkant door de vloot onder Filips van Bourgondie, door Engelschen verstrekt. Hoewel in de meeste gevechten de beleger den overwinnaars bleven, moesten z^j zich echter, door het springen van een kruit- magazijn en het gemis aan krijgsvoorraad, op de meest eervolle wijze overgeven. De schade door dit beleg geleden is Sluis nooit te boven gekomen en het vemielde deel der stad werd niet herbouwd. Deze uitput- ting bracht waarschijnlijk teweeg, dat de stad, zonder tegenspraak, den 28 Januari 1497 het eigendom werd van den Graaf en als 's Graven nieuw domein, een van hem geheel van hem onofhankel'jk bestuur kreeg. Te Sluis schijnt het rustig gebleven te zijn, toen de beroeringen van den eersten Hervormings- tijd, zich allerwege in Nederland deden gelden. Op 5 Januari 1566 verkocht koning Filips de stad voor 21000 aan Brugge, waardoor de eeuwenoude lange mededinging beslist werd Sluis werd dus een vasalstad. Het verzoek om tot de Vereenigde Neder land en te mogen behooren werd door de Algemeene Staten op 5 Februari 15SS inge- willigd. Den 8sten Januari van het volgende j jaar verscheen den Hertog van Parma echter voor de stad, waarin Arend van Groeneveld, door den trouweloozen prins van Chimay in 1583 tot gouvemeur aangesteld, het bevel voerde. (Wordt vervolgfl.) Bronnen: Van Dale Deel. I: Zeel. 111. Pag. 469471; Kervijn dl 4: Navorschsr Jaargang j 1859 Pag. 91.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5