0t3m0 S P 0 B T. GEMENGDB BERICHTKH Gorgel droog met KECHTSZAKEM. DOOR KOLENKNIJPER DOODELIJK GETROFFEN. JONGETJE ONDER EEN SPOORWAGEN. ■RfiCW WYBERT beschermt U ieder jaar tegen verkoudheid en Alleen in origineele doozen 25, 45 en 65 cts. (Ingez. Med.) den schoonzoon, den heer Warrens, werd op zeer bijzondere wijze dank gebracht aan de commissie en de kinderen. Thans was hiermede de taak der commissie voorloopig afgedaan en was het wachten tot den avond. Gedurende den dag werd ook door zeer velen van de gelegenheid gebruik ge- maakt de feestelingen te felicdteeren. Wij be- merkten er o.a. den Zeereerw. heer Kapelaan (de Pastoor was door ziekte verhinderd)den Edelachtb. Heeren Burgemeester en Wethou- ders, Secretaris enz. enz. Zeer vermeldenswaardig is ook, dat bet Hare Majesteit de Koningin behaagde op zeer bijzondere wijze met het volgende telegram Hare gelukwenschen kenbaar te maken: Hare Majesteit de Koningin heeft met be- langstelling kennis genomen van mededee- bng betreffende zeldzaam huwelijksfeest en draagt mij op jubitarissen, nakomelingen en commissie Hoogstderzelver hartelijke geluk wenschen aan te bieden. w.g. Adjudant van Dienst, Van Kesteren. Des avonds, met den trein van 7 uur, arri- veerde het muziekgezelschap De Vereenigde Vrienden van Sas van Gent, dat op het station door de commissie werd verwelkomd en waar- na gezamelijk naar de feestwoning werd ge- marcheerd om de feestelingen de gebruikelijke serenade te brengen, want De Vereenigde Vrienden wilden ook hier weer niet achterblij- ven. Door den voorzitter van het muziekgezel schap werden de gelukkige echtelieden op zeer bijzondere wijze gecomplimenteerd namens het geheele muziekgezelschap. Hij schetste in korte woorden het schoone voorbeeld, dat zij steeds voor ieder zijn geweest en voegde er de hoop aan toe, dat de kinderen steeds het voor beeld der ouders zouden volgen en dat het de familie De Caluwe wel zou mogen gaan. Door de jubilarissen werd voor dat bewijs van eer een welgemeend kort woord van dank ge- bracht en er aan toegevoegd, dat zij hoopten het te beleven dat zij binnen 5 jaren hun 70- jarige echtvereeniging zouden mogen vieren en er dan eens een dag van te zullen nemen. Ook door den heer Warrens werd nog een hartelijk dankwoord tot het muziekgezelschap gericht voor de bijzondere belangstelling door hen betoond. Nadat de muzikanten een verversching was aangeboden en nog enkele stukjes muziek werden uitgevoerd, alsook het onafscheidelijke in dit geval van lang zullen ze leven enz., werd dezen onvergetelijken dag besloten. 't Kan verkeeren. Het zal een ieder bekend zijn, dat uit deze omgeving verschillende personen in Amerika getracht hebben fortuin te gaan maken. Maar de omstandigheden schijnen deze trek- kers naar de andere wereld al evenmin guns- tig geweest te zijn als het het de Amerikanen zelf waren. We weten hoe industrie en landbouwbedrijf aan den overkant van den Atlantischen Oceaan onder de conjunctuur gebukt gaan. Het boerenbedrijf maakt in dezen tijd even- goed een zware crisis door als dienzelfden tak van bestaan in het oude Europa. Mis- schien nog wel een veel zwaardere. Voor mij ligt een mededeeling van iemand die in den loop van het vorige jaar in deze omgeving, de oude relaties, familie en beken- den weer eens kwam opzoeken en na eenige maanden hier verbleven te hebben, weer naar ginder terugkeerde. De persoon in kwcstie was werkzaam in het farmers bedrijf en trok tegen den aanvang van het zaai- en plart- seizoen weer naar zijn werkgever, een groot landbouwer in Manitoba, terug. Thans na nog geen jaar vememen we, dat dezelfde persoon, die niet tegen de groote uit- gaven van eene been- en terugreis had opge- zien, door de heerschende crisis gedwongen is, weer het oude nest op te zoeken. Nergens bestaat er mogelijkheid om een bestaan te vinden. Volgens mededeelingen is de werkloosheid daar ginder zoo groot dat scharen van werk- loozen uit de steden de boerderijen afloopen en zich alleen tegen kost en inwoning komen aanbieden om aan het leven te blijven. Onder deze omstandigheden is voor den -vreemdeling hoe knap in zijn vak dan ook de mogelijkheid uitgesloten aan het werk te blijven. Wat het zeggen wil, dat de Amerikaansche stedeling eh fabrieksarbeider, die in den goe- den tijd over zijn eigen auto beschikte nu door den nood gedwongen, aandrijft om zijn werkkracht aan den landbouwer aan te bie den, kan alleen hij begrijpen, die weet, dat de Amerikaansche industrie-arbeider onder nor- male omstandigheden voor geen geld ter wereld tot dit uiterste zijn toevlucht te nemen. Doch het is zoo. En de farmer, anders goede werkkrachten, geschoold in het bedrijf dat daar zoo intensief mogelijk gedreven wordt, op prijs stellende, ziet zich verphcht zijn beste personnel weg te zenden, omdat hij zelf niet meer tegen den toestand opgewas- sen is. Er worden zelfs verhalen gpdaan, dat de hongerende lediggangers de hoeven bestormen om zich van het een en ander meester te maken, waarmee zij him honger kunnen stillen. En dat in het rijkste gebied, dat ooit de wereld gekend heeft. ,,'t Kan verkeeren" heeft Brero gezegd. Maar dat het leven in het land van den Dollar z66 ondraaglijk geworden is, daarvan had men zelfs nimmer durven droomen. AXEL. Bij het op 23 Dec. 1.1. te Rotterdam gehou- den examen voor diploma Duitsche handels- correspondentie, vanwege de Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorrespondentie (Liteh), slaagden o.m. de heeren D. J. Marijs en C. J. Schieman, beiden alhier. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 19 Januari 1932. De volgende personen waren gedagvaard: B. J. d. S., oud 25 j. en M. F. d. S., oud 24 j., beiden werklieden te Ter Neuzen, werden verdacht, dat zij op 28 December te Ter Neu zen Krijn Dees hebben geslagen. Eisch: ieder 15 boete of 5 dagen hecht. Uitspraak: ieder 10 boete of 5 dagen hecht. T. C. L., oud 24 j., electricien te Ter Neu zen, werd ten laste gelegd dat hij op 12 Dec. jl. te Ter Neuzen Ca. Pa. Bakker heeft ge stagen of gestompt. Eisch: vrijspraak. Uitspraak: idem. J. J. P. S., oud 38 j., werkman te Zaamslag, werd beklaagd dat hij op 16 December j.l. te Boschkapelle een tweetal vruchtboomen, toe- behoorende aan F. Ferket, heeft weggenomen. Eisch: /20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraakvrijspraak. L. P. R., oud 19 j., landbouwersknecht te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 December 1931 A. B. Wuijtack te Hulst heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. J. H., oud 35 j., landbouwer te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij in December 1931 te Axel eenige boomen, toebehoorende aan J. de Putter, met een kapmes heeft beschadigd. Eischf 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. C. G. G., oud 22 j., arbeider te Sas van Gent, werd schennis van de openbare eerbaarheid ten laste gelegd, gepleegd te Sas van Gent op 14 December 1931. Eisch20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. C. M. K., huisvr. P. R. d. J., oud 40 j., zon- der beroep te Westdorpe, werd verdacht, dat zij op 22 November 1931 te Westdorpe Mag- dalena Cappaert heeft gestagen. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: 5 boete of 5 dagen hechtenis. IN VRIJHEID GESTELD. De Rechtbank te Middelburg heeft in vrij- heid gesteld E. v. D., F. v. D. en C. v. D., land- bouwers te Graauw en Langendam, die er van verdacht werden zich te hebben schuldig ge- maakt aan het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. VERDUISTERING De rechtbank te Middelburg heeft de gevan- genhouding gelast van J. E. J., vroeger ban- kier te Vlissingen, verdacht van verduistering ten nadeele van zijn clienten. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Afdeeling B. Wedstrijduitslagen van Zondag. le Klasse. ClingeIJzendijke 20 Hulst IIBreskens 1—1 STEENTerneuzen II 13 De stand is thanis. gesp. gew. gel. verl. doelp. p. Terneuzen II 8 7 1 25—10 14 F.C. Sluis 8 5 1 2 25—12 11 STEEN 7 3 4 11—27 6 Cling% 8 3 5 23—14 6 Breskens 6 2 1 3 10—8 5 IJzendijke 3 1 1 1 4—4 3 Hulst II* 6 1 5 4—27 Hulst II 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen d.d. 29 Nov. (wedstr. Tern. II—Hulst H). 2e klasse B. StoppeldijkPhivo 70 Axel IIOranje 20 De stand is thans: gasp. gew. gel. verl. doelp. p. Stoppeldijk 9 8 1 45—11 Sluiskil 8 4 2 2 20—11 Hontenisse 7 4 1 2 1514 Axel II 11 3 2 6 27—38 Terneuzen III 7 2 1 4 10—24 Oranje 8 5 3 11—18 Phivo 8 1 2 5 15—27 3e klasse. Sassche Boys IIKoewacht 113 Sluiskil IIWestdorpe 50 De stand is thans gesp. gew. gel. verl. doelp. p. Sluiskil H 7 4 2 1 175 10 Koewacht 5 4 1 317 8 Stoppeldijk II 4 2 2 10—10 4 Sassche Boys II 4 1 3 320 1 Westdorpe 4 1 3 322 1 Nieuwe vereeniging. Alsnog is tot den Z. V. B. toegetreden de Ter Neuzensche voetbalvereeniging ,,J. V. V.", welke nog dit seizoen met den elftal zal uit- komen in de 3e klasse B. Wedjstrijden voor den Z.V.B. In afdeeling B zijn voor a.s. Zondag geen wedstrijden vastgesteld. HET DRAMA TE ECHT. Nader werd gemeld, dat men deze zaak niet zoo tragisch diende te beschouwen aangezien men hier met een zeer avontuurlijk jong- mensch te doen had, en dat men vermoedde dat hij naar het buitenland was vertrokken. Ten slotte is gebleken, dat hij zich verstopt had in de bergplaatsen van de pannenfabriek te Echt. Hij verkeerde in goeden welstand en had nog een voorraad boterhammen bij zich. OM AAN OPIUM TE KOMEN. Te Maastricht is aangehouden zekere K., uit Eindhoven, die trachtte bij een apotheker te Maastricht op een valsch recept opium te krijgen. Hij was in het bezit van acht gelijk- luidende recepten. Hij is ter beschikking ge steld van den commissaris van politie te Eind hoven. De omstreeks 50-jarige arbeider D. Ver- plank, die te Nijmegen bezig was met het lossen van kolen uit een spoorwegwagon in een schip, werd tijdens dit werk getroffen door een knijper van de loskraan. De man werd zwaar aan het hoofd gewond en viel in het ruim. Hij was op slag dood. ONTDUIKING BENZINEBELASTING. Zaterdag is te Nieuwe Pekela nog ongeveer 2000 liter niet aangegeven benzine in beslag genomen. Te Grijpskerk zijn in het land van den land bouwer K. O., 27 fusten benzine gevonden, waarvan er 24 in 'n stuk bouwland, dat netjes omgeploegd was. Bij een anderen landbou wer zijn vijf fusten in bestag genomen. EEN BEROUWHEBBEND ZONDAAR. Een jongeman, die in 1923 met een bedrag van 450 van zijn patroon verdween, heeft zich dezer dagen vrijwillig bij de politie te Amsterdam gemeld. Hij is al dien tijd in het buitenland geweest. Bij zijn terugkeer in zijn geboorteland vond hij het beter, te gaan boe- ten voor zijn misdrijf. Maandagmiddag heeft in de Korte Hille- straat te Rotterdam een tragisch ongeluk plaats gehad. Een 5-jarig jongetje M., dat in die straat woont, was op de treeplank van een wagon van een rangeerenden trein gaan zitten. In de onmiddellijke nabijheid van de ouder- lijke woning is het kind van de treeplank ge- vallen. De wielen van de wagons volgende op dien, waarop het jongetje was gaan zitten, zijn hem over beide beenen gegaan, met 't vreeselrjike gevolg, dat het linkerbeen bij de heup en het rechter onder de knie is afge- kneld. In hoogst zorgwekkenden toestand is de anme kleine per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar het spoe- dig na aankomst is overleden. ONEERLIJKE POSTBODE. Sedert eenigen tijd werden op het postkan- toor te Dordrecht brieven vermist met gelds- waarde. Toen het gewone onderzoek naar de vermiste stukken steeds geen resultaat op- leverde, kreeg de direoteur argwaan en waar- schuwde de politie. Maandagnacht werd aangehouden C. B. te Dordrecht, een brieven- besteller, die aanvankelijk ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Na eenigen tijd gaf hij echter toe de verduisteringen te hebben gepleegd. Hij werd in verzekerde be waring gesteld. MET DE KAS ER VANDOOR. De commissaris van politie te Kerkrade verzoekt opsporing en aanhouding van J. B. die er vandoor is met f 375 en zich waar- schijnlijk in Belgie bevindt. B. was penning- meester van de communistische federatie van bouwvakarbeiders te Kerkrade. TEKORT IN KAS VAN f 24.000. Men schrijft uit Den Helder aan de N. R. Ct. Het bericht van het Volksblad omtrent een tekort in de kas van den Bond van Korpo- raals, in verband waarmee de bezoldigde be- stuurder D. C. A. de Z. werd ontslagen, heeft hier groote ontroering gewekt, want de heer Z., leider van de afdeeling Den Helder der S.D.A.P. en van de soc.-dem. raadsfraotie, be. kleedde in het openbare leven den post van wethouder van financien, in welke functie hij onbeperkt vertrouwen, algemeene achting en aanzien genoot, ook van zijn politieke tegen- standers. Meer dan twintig jaar was hij in zijn functie van bezoldigd bestuurder van den Korporaalsbond werkzaam en acht jaar is hij wethouder geweest. Het tekort, dat over 8 jaren liep, werd een half jaar geleden vastgesteld, toen er een fusie plaats had tusschen den Bond van Kor- poraals en den feond van minder marineperso- neel. De heer De Z. is toen in verband hier- mee geschorst, en zijn safaris werd ingehou- den. Een inmiddels ingesteld onderzoek gaf het hoofdbestuur van de gefusioneerde bonden aanleiding, hem j.l. Vrijdag zijn ontslagbrief te overhandigen. De heer De Z. heeft daags daama zijn ontslag genomen als wethouder en als lid van den raad en is dien dag uit de gemeente vertrokken. KIND UIT EEN RAAM DOODGEVALLEN. Te Almelo is het een-jarig kind van M. uit een openstaand raam gevallen. Het werd dood opgenomen. ZIGEUNERS AAN ONZE GRENZEN. Men schrijft van de BrabantschBelgische grens aan „de Tijd": Het gaat met het nu reeds jaren lang elken winter voortgezette Zigeunerschaakspel als met den zin van Erich Remarques' „Im Westen nichts Neues" Elken dag komen de rapporten als regel er- op neer, dat er niets bijzonders is voorge- vallen, maar felt is, dat dag in dag uit en den eenen nacht na den anderen over uitgestrekte gebieden der Zuidelijke landsgrenzen groote aantallen politiemannen voortdurend in het geweer zijn, om te trachten de karavanen Zigeuners, die als Fransch cadeautje sinds eenige jaren in Belgie vertoeven, buiten bnze landsgrenzen te houden. Afgezien van een enkel incidenteel geval, is de Belgische po- ging om Nederland met het ongewenschte volkje op te schepen, tot nu toe nog steeds grondig mislukt. Belgie blijft met de noma- den, vele honderden in aantal, zitten kijken. Waarom het ook niet eens aan den Fanschen kant, -vanwaar de donkere klanten kwamen, geprobeerd Intussehen is hier aan den Nederlandschen kant der grens langzamerhand een speciale Zigeunergrensbewaking ontstaan. Op vele plaatsen der grens zijn ten behoeve der poli tic, die hoofdzakelijk uit Koninklijke mare- chaussee's is samengesteld, o.m. door de Keete, echtgenoote van William Siewert- senten, bijzondere wachthuisjes geplaatst. INBRAAK IN EEN KERK. Vrijdagnacht hebben inbrekers getracht hun slag te slaan in de nieuwe St. Theria- kerk in plan „Rustenburg" te Den Haag. Onder het priesterkoor is een lokaal, dat van buiten af is te bereiken. Door een ruit in te drukken zijn de inbrekers dit lokaal bin- nengekomen, waar zij twee deuren zagen, de een toegang gevende naar de sacristie en de andere de stokerij van de centrale verwar- ming. Beide deuren waren gesloten. Waarschijnlijk onbekend met den plaatse- lijken toestand, hebben zij eerst getracht de deur van de centrale vewarming te forceeren, maar daar deze wegens het brandgevaar in dit lokaal van een ijzeren plaat voorzien is, is hun dit niet gelukt. Toen hebben zij van de andere deur een paneel uitgezaagd, waama zij deze deur konden openen. Dit hielp hun echter nog niet veel, want nu stonden zij nog voor de gesloten sacristiedeur. Of zij wegens al deze gesloten deuren van verdere pogingen om in de kerk te komen hebben afgezien, of dat zij zijn gestoord, valt niet met zekerheid te zeggen, maar vast staat, dat zij geen ver dere pogingen om binnen te komen meer hebben gedaan. Er wordt niets vermist. LIEFDESDRAMA. Zondag ontmoette de schipper G. J. wonen- de te Doornenburg bij Amhem, zijn vroegere verloofde M. B., dienstbode te Anthem, en probeerde zijn vroegere relatie met haar te herstellen. Toen dit met gelukte, loste hij drie schoten uit een revolver op haar. Een kogel trof en der wangen en een andere een hand. Daama richtte de aanvaller het wapen op zich zelf en schoot zich door het hoofd. Het lijk van den dader is overge bracht naar het lijkenhuisje. De dienstbode, aan wie door dokter Bosnians geneeskun- dige hulp werd verleend, werd na voorloopig verbonden te zijn naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Amhem vervoerd. Haar toe stand is redelijk. EEN TAAIE! Enkele maanden geleden viel een 62jarige landbouwer te Etten (N.-Br.) uit een pere- boom. Daar hij zich na deze val niet bijzonder goed gevoelde, begaf hij zich te voet naar den dokter. Deze constateerde een gebroken hals- wervel en gelastte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Breda. Daar ontdekte men, dat de man niet 66n, maar twee halswer- vels had gebroken. Men vreesde het ergste, hoewel men hem nog een kleine kans gaf. Na slechts vier dagen in het ziekenhuis te hebben doorgebracht, begaf hij zich naar huis; hoofd en hals waren stevig in een gips- verband ,,verpakt". Enkele dagen geleden werd dit verband weggenomen, meldt de Tel. De sombere voorspelling van den dokter, dat bij eventueele genezing het hoofd scheef zou blij ven en hij slechts ,,ja" knikkende bewegingen zou kunnen maken, kwam niet uit. Hij kan thans weer niet alleen zijn ,,ja", doch ook zijn ,,neen" door duidelijke hoofdbewegingen ken baar maken. Fierder dan ooit staat het hoofd van dezen stoeren Brabander tusschen de stugge, vier- kante schouders. Slechts een kleine verdik- king is het eenig overgebleven spoor van zijn ..halsbrekenden" val. OMDAT HIJ NIET WILDE SCHEIDEN. Jeannette Gendyl te Parijs hield er een spe ciale manier om aan geld te komen op na. Ze trouwde, behandelde in het huwelijk haar man- nen zoo, dat het hun dra te bar werd en ze zich lieten scheiden, kreeg een aardige afkoop- som en stapte prompt met volgnummer zoo- veel naar het huwelijksaltaar. De dame, die op deze wijze in staat was zeer luxueus be leven en dienovereenkomstig op te treden, maakte kennis met den rijken zeepfabrikant Bigout, die op haar verliefd werd en haar, niettegenstaande hij over het verleden van zijn aangetaedene op de hoogte werd gebracht, trouwde. En het ging hem precies eender als het zijn voorganger was vergaan. Hij werd slecht behandeld, belogen en bedrogen. Maar niet als de anderen willigde hij een scheiding in; hij liet Jeanette haar leven leiden en bleef haar echtgenoot. Daar was Jeanette niet op verdacht geweest. Kort besloten recruteerde ze twee van haar minnaars, baron Porquet en een individu zon- der beroep Jatton, overviel met hen haar man, liet hem boeien, naar den oever van de Seine sleepen en klinkers aan zijn voeten binden. ■Door een toeval waren er lui aan het werk aan de brug, waarbij dit zich afspeelde en waar Bigout te water moest worden gegooid. Ze hoorden het lawaai en waarschuwden een politiepatrouille, die net op het laatste oogen- blik Bigout kon redden van den verdrinkings- dood en het fraaie klaverblad inrekende. EEN SLACHTOFFER VAN DE WETENSCHAP. Een medicus te Londen, dr. Gilbert Blurton, is als slachtoffer van de wetenschap een tra- gischen dood gestorven. Hij had een nieuw gasmasker uitgevonden en beweerde, dat dit een groote verbetering beteekende van de reeds bestaiande. De dokter was ervan over- tuigd, dat het onmogelijk was, dat ook maar het minste spoor van doodend gas door het masker heen kon dringen. Ofschoon de we- tenschappelijke wereld een afwerende houding tegenover deze uitvinding aannam, liet dr. Blurton zich niet ontmoedigen en besloot zelf een proef te nemen. Hij liet in zijn laborato- rium een kamer met gas vullen, bond zich het masker voor en verzocht zijn helpers, hem niet bij zijn proefneming te storen. Toen ging hij het met gas gevulde vertrek binnen. Daar hij echter na een uur nog niet bij zijn assisten- ten was teruggekeerd, besloten dezen hem te gaan halen. Niet, dan na groote moeite, kon den zij in het vertrek komen en vonden na eenig zoeken Blurton op den vloer liggen. Men droeg hem naar buiten en onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast. Het mocht evenwel niet baten. Blurton had zijn uitvin ding met zijn leven moeten betalen. De assis- tenten, die de grootste vereering voor hun dokter koesterden, hebben verklaard de uit vinding van hun leider te zullen voltooien. HET REGHT OM TE DOODEN. Te Millerburg (Ohio) heeft dezer dagen een Engelsch oud-strijder Stenhouse genaamd, te- rechtgestaan wegens moord op een ongenees- lijk krankzinnig kind, welks dood slechts een kwestie van tijd was. Bij zijn verhoor ver- klaarde hij, dat hij het lijden van het kind niet langer had kunnen aanzien en evenmin dat zijner vrouw, die het kind geen oogenblik kon verlaten en door de zorgen en angsten on- trjdig ter grave dreigde te worden gesleept. Op een avond nam Stenhouse wat chloro form en liet het kind stikken. Na de begrafenis vertelde hij aan zijn vrouw wat hij had gedaan en beiden wisten geduren de drie jaren het geheim te bewaren, ofschoon de vader dbor gewetenswroeging werd ge- kweld en volgens de verklaring van zijn vrouw wel eens een geheelen nacht op het graf van het kind had gelegen. Tenslotte lekte de zaak uit en de justitie bemoeide zich er mee. De jury kon het niet over haar hart verkrijgen het schuldig uit te spreken en de beklagenswaardige vader kon als vrij man naar huis gaan TOENEMEND INDIANENTAL IN DE VER. STATEN. In tegenstelling van de meening, dat de In- dianen in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika een uitstervend ras zijn, blijkt vol gens mededeeling van de Indiaansche afdee ling van het ministerie van binnenlandsche zaken te Washington uit de laatste volkstel- ling een, zij het dan ook gennge toename sinds 1920, bet jaar der vorige volkstelling. Toen werden 300.000 Indianen geregistreerd, thans 314.000. Ten tijde van de ontdekking van Amerika door Columbus zouden er 300.000 In dianen in Noord-Amerika zijn geweest, zoo- dat het aantal in de afgeloopen 440 jaar vrij- wel constant is gebleven. Een derde gedeelte van alle Indianen woont in Oklahama. DE BRAND BIJ SARRASANI. De gerechtelijke dienst van het packet te Antwerpen heeft een streng onderzoek inge steld, om de oorzaak van den brand in het circus Sarrasani vast te stellen. Het is thans bepaald uitgesloten, dat een kortsluiting in de elctrische geleiding de oor zaak van liet ontstaan van den brand zou zijn, daar de stroom na twee uur des nachts door den waker was onderbroken, om het damespersoneel, dat in de garderobe en het circusgebouw nog cigaretten rookte, te nopen naar de slaapzalen te gaan. Het is bekend, dat enkele dezer dames nog met brandende lucifers naar een verloren voorwerp hebben gezocht. Men krijgt echter steeds meer de overtui- ging, dat er kwaadwilligheid in het spel is, uitgaande van zekere personen, die de onder- neming in het hart wilden treffen en tevens op de hoogte waren van de inrichting. Inderdaad de vernietiging der garderobe met haar duizenden costuums sluit iedere op- voering voorloopig uit. Veelbeteekenend is ook, dat de plaats waar de brand ontstond voor een buitenstaander ontoeganikelijk was. De brandweer van het circus werd Vrijdag- middag aan een langdurig verhooj onderwor- pen en als gevolg daarvan werd een Duitsche stalknecht, die vroeger tot het personeel had behoord, gearresteerd. Niettegenstaande hij op 3 Januari was ont slagen, kwam hij herhaaldelijk 's nachts in het circus. De Duitseher beweert van niets te weten. Anderzijds is uit een staminet in de buurt een telefoongesprek onderschept, dat gevoerd werd door een Duitseher, naar men verzekert met een instelling te Brussel. Ook de voor- gaande dagen was zulks reeds geschied. Deze verklaring is eerst Vrijdagmiddag ontvangen en zal door het gerecht verder worden onder- zocht. Nader wordt gemeld dat de stalknecht Zaterdag aan den rechter van instructie ver- klaarde, dat hij slechts in het circus een on- derdak had gezocht, daar hij na zijn ontslag zonder woning was. Hij wordt nog ter be schikking vein het O.M. gehouden. De olifant Prinses, die aein haar emstige verwondingen is overleden, is Zaterdag door een veearts, in tegenwoordigheid van studen- ten van de Koloniale hoogeschool te Antwer pen ontleed. Het dier, dat bijna 100 jaar oud was, woog ongeveer drie ton. Het hoofd werd naar de Koloniale hoogeschool overgebracht. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: De gearresteerde, gewezen stalknecht van Sarrasani, die verdacht was van brandstich- ting, heeft een alibi kunnen opgerven dat juist is bevonden. Daar hij echter zonder midde- len van bestaan is, zal hij door de Belgische gendarmerie naar de grens worden geleid. De justitie volgt thans een ander spoor, het- welk verband zou houden met de campagne, door middel van suggestieve plakbrieven, v66r de komst naar Antwerpen, tegen het circus Sarrasani te Luik, gevoerd. Vernassen- de onthullingen en arrestaties worden in dit verband voor zeer waarschijnlijk gehouden. De toestand der bij den brand gewonde oli- fanten baart nog steeds veel zorg. Een tweede olifant, ,,Ad61e", is gestorven. Twee of drie andere olifanten zullen, naar men vreest, hunne wonden eveneens niet overleven. Men bericht uit Antwerpen, dat de voor- stellingen van het circus Sarrasani waar schijnlijk deze week zullen worden hervat. HET VERLATEN PAARD. Men schrijft uit Boedapest aan de N. R. Crt. Bij een debat in het Hongaarsche parlement over de malaise, klaagde onlangs een afge- vaardigde van de partij van kleine boeren, dat men helm op de markt te Nagykanizsa voor zijn mooiste paard nog geen 60 pengo (pl.m. 26 gulden) had geboden. Een andere afgevaardigde merkte op, dat men reeds voor 10 pengo een paard kon krijgen, waarop een derde de droevige geschiedenis verhaalde van een landhouwer, die, omdat hij zijn paard niet meer kon houden, hem zijn ransel omhing, waarin hij de veepas deed met een briefje en het paard het land in stuurde. In het briefje beval hij het paard aan de welwillendheid van den vinder, met de meedeeling, dat hij het niet over zich kon verkrijgen, het goede beest af te maken. Het ronddwalende paard is later door een veldwachter gevonden, die het thans onderhoudt. WAARHEID IN ADVERTENTIES. Rechter Rowlatt van Kings Bench heeft de makers van een electrische kam veroordeeld tot 500 pond schadevergoeding aan een man wiens haar, dat grijs geworden was, na een behandeling van tien dagen niet zijn oor- spronkelijke zwart had teruggekregen. In de advertentie waarborgde de firma een derge- lijke schadevergoeding indien de kam niet zou helpen. De finma meende, dat de advertentie haar tot niets bond. Deze bevatte twee plaat- jes van iemand, wiens haar in tien dagen van grijs zijn natuurlijke kleur had teruggekregen en zei er bij, dat tot dusver nog geen enkele kam de verwachtingen beschaamd had. Vol gens den rechter moest dit op eenvoudige menschen den indruk maken dat de kam in derdaad het haar zijn natuurlijke kleur terug- gaf. Wanneer de firma voor den dag was ge- komen met getuigen die konden verklaren dat de kam inderdaad geholpen had, zou de rech ter nog hebben kunnen gelooven dat de eischer het middel verkeerd had toegepast. Nu zij zulks niet gedaan heeft, meende de rechter haar te moeten veroordeelen. Zij kreeg bovendien de kosten van het geding te betalen. BELANGRIJKE UITVINDING VOOR BLINDEN. Een Fransch ingenieur, Thomas geheeten, heeft een toestel uitgevonden foto-electro- graaf noemt hij het dat blinden in staat stelt zelfstandig elk boek te lezen. Gedurende den oorlog verloor Thomas het gezicht. Toen legde hij de belofte af alles in het werk te zullen stellen om het lot der blinden te ver- zachten, als hij weer ziende mocht worden. In derdaad was hem dit geluk na zes maanden beschoren en sindsdien werkte hij 12 jaar lang, door zijn vrouw geholpen, aan de berei- king van dit zichzelf gestelde doel. De Echo de Paris vertelt daaromtrent het volgende: De foto-electrognaaf heeft den vorm van een kleine schrijftafel. De tekst wordt op een gemakkelijk verschuifbaar plankje gelegd en door een projector van bijzonder licht hevig bestraald. Met de inkerhand draait de blinde een zwengel, die de regels onder den projector laat glijden. Naarmate de lichtstraal een let ter raakt, verschijnt ze terstond in relief in een „ontvanger", waarop de blinde den wijs- vinger van de rechterhand legt. Dit geldt voor alle letterteekens. De uitvinder wil er nu een openbare proef mee geven. De voorsprong van de vinding op het Brailleschrift is veelledig; deze boeken zijn heel duur, aan de bereiding gaan wel zes maanden heen, het aantal boeken in Braille schrift is beperkt en couranten bestaan er niet in. Zelfs is Thomas er op bedacht geweest door de verbinding van kleine toestellen met het centrale een onderwijzer in staat te stel len aldus de blinde kinderen te laten meelezen. Proeven hebben bewezen, dat de gewone letters in relief door het tastvermogen van de vingertoppen gemakkelijk onderscheiden wor den. WINKELIERSTER-WINKELDIEVEGGE. Te Londen is een 52jarige winkelierster be- boet, omdat zij uit een grooteren winkel el ders in de stad goederen gestolen had, die zij kon gebruiken voor verkoop in haar eigen winkel. De vrouw kreeg een boete van vijf pond. Als verzachtende omstandigheid werd aangevoerd dat haar man ziekelijk is en dat zij moeilijk rond kan komen. EEN BELANRIJKE UITVINDING OP RADIOGEBEED. De Engelsche Octrooiraad heeft dezer dagen octrooi verleend op een zeer beiang- rijke uitvinding op radio-telefonische gesprek- ken over ddn zender en op den golflengte ge- lijktijdig uit te zenden en waarbij behalve het feit, dat de golflengteband niet wordt ver- breed en andere zenders dus niet worden ge stoord, bovendien geheimhouding is ver- zekerd. De uitzending kan geschieden van willekeurige punten uit. Ook synhronisea- ring, wat bijvoorbeeld bij televisie een lastig punt uitmaakt, is bij dit systeem vermeden kunnen worden. De uitvinding is gedaan door onzen land- genoot, den heer W. P. C. van der Horst te Rotterdam. Wat de practische uitvoering van het systeem betreft, wordt gebruik ge- maakt van de z.g.n. foto-electrische cellen, wier verbluffende eigenschappen reeds op al- lerlei ander gebied voldoende bewezen zijn. De heer van der Horst heeft voor zijn uit vinding in verschillende landen octrooi aan- gevraagd. De octrooi-aanvrage bij den Neder landschen Octrooiraad dateert van 1929. Daar de voor-onderzoeker de aanvrage van de octrooibezorgers onvoldoende achtte, be staat er kans, dat het Octrooi in Nederland, waar de aanvrage het eerst is geschied, niet wordt verleend. In verband met een en ander heeft de heer van der Horst, de kwestie in handen van een advocaat gegeven, daar de octrooi-bezorger den uitvinder niet heeft ge wezen op de onvolledigheid van de aanvrage.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2