ALGEMEEN NIEUWS- F.N AQVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ASPIRIN No. 8787 MAANDAG 18 JANUAR1 1932 72e Jaargang. BIHNENL AND. BUITENLAND Daarom is eenig op de wereld in—iiii jb ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige Ism den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firrtia P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTI6N: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement te gen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ■L '*y. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben over de maand December van bet afgeloopen jaar opgebracbt 43.184.506, tegen 42.550.873 in dezelfde maand van het jaar 1930, alzoo m6<5r een be- drag van f 633.633. Een twaalfde der raming is f 39.158.021. Over het geheele jaar 1931 hebben de Rijks middelen opgebracht 452.799.713, tegen 504.552.749 in het jaar 1930 of 51.753.036 minder. De opbrengst bleef f 17.096.537 on- der de raming, welke f 469.896.250 was. BEZUINIGINGSPLANNEN BIJ DEN P. T. EN T.-DIENST. Dezer dagen kwamen de besturen der af- deelingen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht van den Centralen Postbond in gecombineerde vergadering te 's-Gravenhage bij een ter bespreking van den door den directeur-generaal der P. T. en T. aangekon- digde nieuwe bezuinigingsplannen. Dit per- soneel valt ook onder de salariskortingen per 1 Maart a.s. geldende voor het rijkspersoneel. Daamaast wordt echter van dit personeel, werkzaam in een staatsbedrijf dat over 1931 een batig saldo van 4 millioen zal opleveren nog een extra offer gevraagd om dit be- drijfsresultaat ook voor 1932 te handhaven, dus om een afdracht van eenige millioenen aan de schatkist mogelijik te maken. De voorgenomen bezuinigingsplannen zijn geheim en mogen alleen met de afdeelingsbesturen besproken worden. De besturen van boven- genoemde vier afdeelingen sprakem hun, scherpste misnoegen uit over deze taktiek, welke zich richt op het ontrooven van de vak- beweging van het sterkste wapen dat haar overbleef, nl. de openbare agitatie. BEZORGING VAN AANGETEEKENDE STUKKEN. In de memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot herziening van de postwet en van de pakketpostwet deelt de Min. van Waterstaat o.m. mede, dat aan verzoeken van geadresseerden om voor hen bestemde aangeteekende stukken, alleen aan hen persoonlijk af te geven, zal worden vol- daan. DE VOORJAARSBEURS. Naar het Vad. vemeemt is de a.s. Voor- jaarsbeurs te Utrecht niet, zooals men zou kunnen verwachten, overstroomd met buiten- landsche firma's. Integendeel, het percent der binnenlandsche firma's is zelfs bijzonder groot. VLIEGTERpEIN ROTTERDAM-DEN HAAG Naar de Residentiebode meldt, zal de aan- leg van een gemeenschappelijk vliegterrein tusschen Rotterdam en Den Haag in verband met den algemeenen financieelen toestand dit jaar niet worden uitgevoerd. Aan de N. R. Crt. werd meegedeeld, dat een desbetreffend besluit nog niet gevallen is. MOBILISATIE VAN VRIJWILLIGERS. De Tweedet-Kamerleden Albarda, Vliegen, IJzerman, K. ter Laan en Van Zadelhoff heb ben ingediend een initiatief-wetsvoorstel tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst onder de wapenen van dienstplichtigen en reservepersoneel. Aan de memorie van toe- lichting is het volgende ontleend. Art. 187 der Grondwet bepaalt, dat wan- neer in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden de dienstplichtigen, die niet in werkelijken dienst zijn, geheel of ten deele onder de wapenen worden geroepen, onverwijld bij de Staten- Generaal een wetsvoorstel moet worden in gediend om het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen zooveel noodig te bepalen. Gedurende vele jaren is de opvatting ge- huldigd, dat dit grondwetsartikel niet van toepassing moest worden geacht op mobili- saties voor binnenlandsche doeleinden. Reeds in 1903 rees hierin twijfel. Later is de ge- grondheid van dien twijfel erkend, o.a. door Minister Bosboom in 1917. In de Militiewet-1922 treft men niet meer de oude desbetreffende bepaling der Militie- wet-1912 aan. In alle andere buitengewone omstandigheden dan die van oorlog en oor logsgevaar, waarin aanleiding wordt gevon- den tot het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen, moet dus sedert 1922 worden voldaan aan het voorschrift van art. 187 der Grondwet. Door de oprichting van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm is een getwapende macht ontstaan, die kan worden gemobili- seerd, zonder dat de regeering verplicht is, onverwijld den Staten-Generaal de mobilisatie mee te deelen en van het onder de wapenen doen blijven van die macht de goedkeuring van de Staten-Generaal te vragen. De Bijzondere Vrijiwillige Landstorm is een, zij het ook door de regeering begunstigde, buitenwettelijke organisatie. Zijn leden wor den door den Minister van Defensie tot den werkelijken dienst toegelaten. Op deze wijze staan bijna vijftigduizend man gereed om, wanneer aanleiding wordt gezien om met ge- wapende macht de openbare orde of rust te handhaven of te herstellen, vrijwillig onder de wapenen te komen. De mobilisatie van deze macht is tot in bijzonderheden voorbe- reid. De indieners van het initiatiefwetsvoorstel achten het dringend noodzakelijik, dat aan den kegenwoordigen toestand een eind wordt ge- maakt. Het gereed staan van een organisatie, die de regeering in staat stelt om, met voor- bijgaan van art. 187 der Grondwet, en dus buiten de Staten-Generaal om, voor doelein den van binnenlandsche politiek een vrijwil- ligersleger op de been te doen komen, achten zij niet bevorderlijk voor orde en rust. Volgens de voorstellers moet worden her- steld de toestand, waarin geen mobilisatie, van welken omvang en met welke strekking ook, kan worden ondernomen, zonder dat vol daan wordt aan art. 187 der Grondwet. Zij meenen, dit te kunnen bereiken door de artikelen 35 van de Dienstplichtwet en 5 van de wet van 6 Juni 1905 zoodanig aan te vul- len, dat de bepalingen van die artikelen nog slechts kunnen voldoen aan haar oorspronke- lijke bestemming, nl. om aan dienstplichtigen, die om persoonlijke redenen onder de wapenen wenschen te komen, daartoe de gelegenheid te bieden. Zij wenschen dus niet zoover te gaan, dat elke vrijwillige opkomst onder de wapenen van enkele personen onmogelijk zou worden gemaakt. Indien bepaald wordt, dat noch ingevolge art. 35 der Dienstplichtwet, noch ingevolge art. 5 van de wet van 6 Juni 1905 meer dan honderd man tegelijik onder de wapenen mogen verblijven, achten zij de gelegenheid voor persoonlijke opkomst in werkelijken dienst in voldoende mate verzekerd, maar tegelijk de mogelijkheid van een massale op komst van vrijwilligers buiten de Staten- Generaal om opgeheven. Daartoe strekt him initiatiefwetsvoorstel. DE JAARBEURS VAN BRUSSEE. De Officieele Jaarbeurs van Brussel zal plaats hebben van 6 tot 20 April 1932 in de Hovingen en de Hallen van het Jubelpark. In 1931 telde de Jaarbeurs 2502 tentoon- stellers over 22 volkeren verspreid. Niettegenstaande de nijverheidscrisis of misschien wel tengevolge der crisis, overtreft dit jaar het getal inchrijvingen, tot op dezen dag aangestipt, dat van verleden jaar op hetzelfde tijdstip aangeteekend. De deelnemingen kondigen zich aan als zijnde bijzonder belangrijk in de groepen der uitgesproken Belgische nijverheidstakken, onder andere de vakken van het lijnwaad, de meubels glasblazerij en kristalartikelen kunst- aardewerk speelgoed, electriciteit en werk- tuigkunde. De aansluitingen der buitenlandsche firma's laten toe van nu af te verwachten, daT zij' ook de dubbele aantrekkingskracht van het getal en de hoedanigheid zullen aanbieden. Zeggen wij nog dat de Beheerraad alle mogelijke schikkingen heeft genomen ten einde de beste en de meest geschikte groe- peering per reeks van artikelen te verzekeren. Deze eerste kenteekens doen voorzien dat ditmaal, evenals vroeger, de Jaarbeurs van Brussel hare faam van groote intemationale markt zal gestand blijven. DE HERSTELBETAEINGEN. Lansbury, de leider van de arbeiderspartij in het Lagerhuis, heeft in een redevoering de afschaffing van de herstelbetalingen bepleit. Men moet de regeering aan het verstand brengen, zei hij, dat de herstelkwestie defini- tief uit de wereld moet worden geholpen. Wij moeten aan Amerika mededeelen, dat wij geen schulden meer zullen invorderen, noch zelf schulden zullen betalen. De wereld weet dat de tijd van de herstelbetalingen voorbij is. Men kan niet pogen Duitschland te ruinee- ren, zonder gelijktijdig ook de andere landen ten gronde te richten. De politieke correspondent van de News Chronicle, aldus meldt Reuter, weet mede te deelen, dat de Engelsche gedelegeerden niet met een vast-omlijmd plan naar de herstel- conferentie te Lausanne zullen gaan. Zij zullen wel opdracht krijgen al het mo gelijke te doen om de conferentie voor mis- lukken te behoeden. Op de zitting van de conferentie zullen zij telegrafische aanwijzingen ontvangen, die vooraf in een kabinetsraad zullen worden goedgekeurd. Nopens de herstelkwestie schrijft de Times, dat men in Engeland duidelijk is gaan be- grijpen, dat een definitieve schrapping der herstelbetalingen niet verstandig is, zoo lang nog een verplichting tot betaling van oor- logsschulden bestaat. Wanneer te Lausanne zou blijken, dat het thans niet mogelijk is over de voomaamste punten tot overeenstemming te komen, zou het het beste zijn te besluiten tot een korte verlenging van het moratorium voor de her stelbetalingen om de vaste toezegging van ajle betrokken landen te verkrijigen, dat zij dit jaar weer bijeen zullen komen om een definitieve oplossing te vinden. De New-York Times schrijft, dat men in Amerikaansche bankierskringen gelooft, dat de conferentie te Lausanne zich er toe moet beperken een korte voorloopige regeling te treffen. Het wordt betwijfeld, of Duitsch land de aanvaarding van zulk een voorloo pige regeling zou kunnen vermijden. Wan neer men tot overeenstemming is gekomen zal de eerste stap van de debiteuren zijn Hoo ver te vragen, wat de Ver. Staten nu denken te doen. Men hoopt, dat de Ver. Staten dan overeenkomstig het moratorium voor de her stelbetalingen tot een moratorium voor de oorlogsschulden zullen besluiten. TER NEUZEN, 18 Jan. 1932. BURG. ARMBESTUUR. De heer F. Dieleman, heeft ontslag ge nomen als lid en voorzitter van het Burger- lijk Armbestuur alhier. EEN DROEVIG DRAMA. Zaterdagmorgen werd in het kanaal ter hoogte van de dokken een lijk drijvende ge zien, dat later is herkend als dat eener jonge gehuwde vrouw uit Sluiskil, moeder van 3 kinderen, die in den voomacht uit hare woning is verdwenen. Naar we vememen leed zij aan emstige vlagen van moedeloos- heid. R. K. U.L.O-SCHOOL. Wegens uitbreiding van het leerlingenaan- tal der R. K. Uloschool is door het school- bestuur een 3e onderwijzer benoemd n.l. de heer J. M. van Mossevelde, thans onderwijzer aan de lagere school. R. K. JONGENSSCHOOL. Door het R. K. schoolbestuur is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool alhier, mej. I. E. Stockman te Sluiskil, thans asssistente aan die school. GODSDIENSTDIPEOMA. De heer J. A. van der Velden, onderwijzer aan de K&tholieke school alhier is dezer dagen geslaagd voor het Godsdienstdiploma A. BEKRONIN G. Op de te Oostburg gehouden tentoonstelling van konijnen behaalde de heer J. van Es, lid van de konijnenfokvereeniging Ter Neuzen, een 2en prijs en een eere-prijs met een blauwe reus voedster (jong). ZIEKENGEED. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid heeft het ziekengeld bij werkverscnaf- fing bepaald voor Axel en Breskens op f 2,25 en voor Sas van Gent op 2,50 per dag be paald. DE VEREENIGDE SCHOUWSPELERS. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, wordt morgen, Dinsdag, alhier in het ..Concert- en Bioscoopgebouw" weer een uit- voering gegeven door „De vereenigde schouw- spelers", onder directie van den heer Pierre Mols. De gimstige naam die dit gezelschap elders geniet, heeft het ook bij vroeger op- treden alhier ten voile gehandhaafd. Opge- voerd wordt ,,De Rozenkrans", een stuk waarvan met recht mag worden gezegd dat het een der grootste successen is, aangezien het binnen betrekkelijk korten tijd meer dan 700 opvoeringen beleefde. De namen der medespelenden, de dames Enny Mols-De Leeuw en Ada van Duyl, benevens de heeren Pierre Mols en John Timrott, die hier reeds een gnnstige reputatie verwierven, staan borg voor een goede vertolkiivg. Ten einde ook in dezen tijd van algemeenen neerslag en crisis de liefhebbers in de gelegen heid te stellen op tooneelgebied iets goeds te genieten, en die gelegenheden doen zich hier niet zoo veelvuldig voor heeft de direc tie van het ..Concert- en Bioscoopgebouw het aangedurfd een der beste Hollandsche gezel- schappen voor een optreden te engageeren en de uitvoering tegen goedkoope prijzen be- schikbaar te stellen. Voor het kunstlievend publiek is het zaak er heen te gaan en daar- door dit pogen te steunen. Door de boeiende spelmomenten waartoe dit stuk aanleiding geeft, kan men er van verzekerd zijn volop te genieten. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Kinderportemonnaie, K. J. Burger, Verl. Van Steenbergenlaan 9. IJzerzaag, A. Hoek, L. Kerkstreet 90. Gouden horloge, M. v. d. Linde, Noordstr. 80. Belastingmerk, S. de Kort, Dijkstraat 1. Damestaschje met inhoud, L. Kanters, Grenulaan 31. STEUN AjJJV DE VLASTEELT EN -INDUSTRIE. Zooals we in den loop van het vorig jaar hebben bericht, is aanvankelijk onder leiding der burgemeesters van Axel, St. Jansteen en Koewaqiit, de gemeenten die in dit gewest meer 'in het bijzonder bij de vlasindustrie zijn betrokken, te Axel eene vergadering gehou den waarin tegenwoordig waren vertegen- woordigers van de organisaties te St. Jan steen en Koewacht, en voorts belanghebben- de telers en vlassers in dit gewest, terwijl de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit geweest, die reeds herhaaldelijk in het belang der vlasindustrie was opgetreden vertegen- woordigd was door het lid den heer L. de Feijter en haren secretaris. In die bijeenkomst was men unaniem van oordeel dat de vlascultuur en -industrie in ver band met den zoozeer gedaalden marktprijs van het afgewerkte vlas ten doode was op- geschreven indien de Regeering daar door een algemeene steunregeling haar schouders niet onder zou zetten. De bijslagen die op het loon werden gegeven voor vlasbewerking als werk- verschaffing hadden alleen als plaatselijke werkverschaffing beteekenis, doch boden geen vooruitzichten. Aangezien v66r dien tijd van verschillende zyden reeds pogingen waren aangewend, zoo- wel van de zijde van telers als van vlasbe- werkers, om steun te verkrijgen, waarop geen resultaat was verkregen, was men niet erg hoopvol gestemd doch besloot om nogmaals een poging te doen en dan zoo mogelijk nationaal. De uitvoering van dit plan werd opgedragen aan een comite bestaande uit de heeren F. Blok, burgemeester van Axel, P. Geimaerdt, burgemeester van St. Jansteen, L. de Feijter te Ter Neuzen, Ch. van de Bilt, te Axel, L. C. Martinet te St. Jansteen, en N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Door dit comity werd een schema voor een steunregeling ontworpen, waama een samen- spreking werd gehouden met afgevaardigden der telers, zooals deze georganiseerd zijn in de drie groote landbouwmaatschappijen, die daaraan hunne goedkeuring verleenden. Vervolgens werd contact gezocht en ver kregen met den Vlasserbond in West-Brabant en daarna met de Nederl. Maatschappij tot bevordering der vlasbewerking, gevestigd te Rotterdam, waardoor men ook verband kreeg met de vlassers in Schouwen. In een gecombineerde vergadering, te Rot- is een product, dat na jarenlange emsti ge navorsching ontdekt en eerst na diep- gaande klinische proefnemingen door geleerden van naam den verbruikers gegeven werd. Daar dit product nu meer dan 30 jaar door zijn weldadige werking, zijn zuiverheid en zijn onscha- delijkheid een wereldreputatie geniet, is het boven elken twijfel verheven. Let op den oranje band. Prijs 75 cts. (Ingez. Med.) terdam gehouden, werd goedkeuring verleend en medewerking toegezegd aan het door het Comitd uit Zeeuwsch-Vlaanderen ontwikkelde plan, dat, op de cijfers eenigszins gewijzigd, daarna bij de commissie-Lovink en hij de Regeering is bepleit. Hiervoor zijn verschil lende audienties aangevraagd en verleend. Vrfl spoedig leefde het comite in de hoop, dat resultaat zou worden verkregen. Het duur- de eohter lang, voor den oogst 1931 zelfs te lang. Erkend moet worden, dat de inmiddels ingetreden zeer ongunstige toestand voor 's lands financien daarop wel van invloed zijn geweest, doch de erkenning dat hulp drin gend noodig was, was reeds uit Den Haag verkregen. Pas in het laatst van het vorig jaar werd door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bij tweede nota tan wijziging zijner begrooting een door hem ontworpen steunregeling voor de vlasteelt en vlasbewer king bij de Tweede Kamer ingediend, die door dat college is aangenomen. Die regeling, die indertijd door ons is gepu- bliceerd, blijft heel wat onder die weljce door het algemeen comite als minimum noodzake- lijk werd geacht. De gang van zaken komt wel wat overeen met dien welke voor de sui- kerbietenteelt aanvankelijk is verkregen. In de bjjeenkomsten die gehouden zijn nadat de ministerieele regeling bekend was, en waar- over de beslissing zoo spoedig viel, dat het niet meer mogelijk was nog te pleiten voor verbetering, was men algemeen van oordeel, dat gewenscht was te aanvaarden hetgeen ge- boden werd en te trachten daaraan een zoo loyaal mogelijke uitvoering te geven. Volgens de reeds door de Tweede Kamer aangenomen wet, zal de steunregeling echter moeten worden uitgevoerd door eene telers- en een vlassersvereeniging. De organisaties die de telers omvatten hadden bereids een nationale telersvereeniging opgericht. Het Comite achtte, nu resultaat was verkregen, voor zich de tijd om te gaan aangebroken, en alleen nog het initiatief te moeten nemen voor het oprichten eener vlassersvereeniging, wier hoofdtaak zal zijn het inschrijven van erkende vlassers. J.l. Donderdag werd te Rotterdam de slot- vergadering van het Comite belegd, waarin thans voor het eerst ook vertegenwoordigd waren de vlassers uit het Noorden, in den per- soon van den heer J. C. Drost, van de Frie- sche Landbouwmaatschappij. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter, den heer Blok, burgemeester van Axel, werd besloten tot oprichting eener nationale vlassersivereeniging, overeenkomstig het door de Kamer aangenomen wetsvoorstel. Bepaald werd, dat uit iedere vlasserstreek 2 bestuursleden zouden worden benoemd, terwijl de als gevolg daarvan benoemde 8 heeren als 9e bestuurslid een voorzitter zouden kiezen. Uit de verschillende groepen werden daar op benoemd: voor Zeeland de heeren L. de Feijter te Ter Neuzen en L. C. Martinet te St. Jansteen; voor West-Brabant de heeren J. G. Amelink te Dinteloord en C. Sweere te Stand- daarbuiten, voor Zuid-Holland de heeren A. L. Molendijk te Ridderkerk en E. Reedijk Cz. te 's Gravendeel, voor Friesland de heer J. C. Drost, terwijl voor het tweede bestuurslid nog overleg moet plaats hebben. De genoemde heeren benoemden tot voor zitter de heer A. R. van Nes Cz., te Rijsoord. den secretaris der Ned. Maatschappij voor Vlasbewerking. Zooals bekend kan zijn zal voor de uitvoe ring der steunregeling, die uitsluitend betrek- king heeft op den oogst 1932 een centrale commissie worden ingesteld, waarvan door de telers- en door de vlassersvereeniging elk 2 leden zullen worden aangewezen en 3 zullen worden benoemd door den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw. Naar gemeld is, heeft de telers-vereeniging bereids de uitvoering van haar deel der rege ling overgedragen aan de Tarwe-organisatie, die over de meeste daarvoor noodige gegevens beschikt, hetgeen dus wel als de eenvoudigste oplossing zal te beschouwen zijn. Na het nemen van dit besluit, en de plaats gehad hebbende benoemingen, verklaarde de voorzitter bet Comite voor het behoud der vlascultuur en -bewerking in Nederland voor ontbonden, na een woord van dank te hebben gebracht aan alien die aan het bereiken van het doel hebben meegewerkt, en vooral ook voor de aangename wijze waarop hij met alle leden had kunnen samenwerken. De burgemeester van St. Jansteen, de heer Geimaerdt, sloot zich daarbij aan. Toen hij kort geleden te St. Jansteen kwam was hem de vlasbewerking onbekend. In het belang zijner gemeente in het bijzonder heeft hij zich daarvoor sterk geinteresseerd en er al heel wat van geleerd. De heer Van Nes sprak namens de vlassers- organisaties een woord van dank aan den voorzitter, voor de leiding die hij aan de actie heeft willen geven, en die, ofschoon men niet tevreden is toch resultaat heeft opgeleverd, terwijl hij met bijzondere waardeering ge- waagde van den steun die door de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch Vlaanderen, wier se cretaris ten dienste van het comite stond, aan deze met gunstig resultaat bekroonde bewe- ging is verleend. MUZIEKCONCOURS TE MIDDELBURG. De Bond van harmonie- en fanfaregezel- schappen in Zeeland bield Zaterdag tot des avonds laat zijn tweede -concours voor solis- ten, duetten, trio's en kwartetten te Middel- burg, waarbij de heeren J. J. Hermans te 's Hertogenbosch en A. A. Dielen te 's Gra- venhage de jury vormden. Ingeschreven was door 43 solisten, 5 duo's en 2 kwartetten. In de derde afdeeling behaalde het duo J. Sanderse en C. Wiskerke uit 's Heer Arends- kerke, beide bugle, een eersten prijs met on- derscheiding met het maximum aantal punten, n.l. 120, een eersten prijs met lof behaalden M. Geus, sax. sopraan, Kwadendamme, met 115 p. en H. P. Broerse, sopraan, Serooskerke, met 108 p. In de eerste afdeeling behaalden een eer sten prijs met onderseheiding P. A. Broerse, sax. alto en A. J. Broerse, tuba, beiden Se rooskerke, ieder met 120 p., en eerste prijs met lof duo J. de Vroe, piston en P. Meijers, tuba, uit Ritthem, met 112 p.; W. Vernooijs, sax. alto, Middelburg met 111 p. en J. Meijers Pz., Ritthem, eveneens sax. sopraan, met 110 p. Slechts twee deelnemers behaalden heele- maal geen prijs, een was niet opgekomen en een moest het opgeven. De overige behaalden derden, tweeden of eersten prijs. HOEK. Tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, is benoemd, de heer G. Diele man Pz., in de plaats van den heer F. W. Dekker, wien wegens vertrek ontslag was verleend. J.l. Zaterdagavond hield de vereeniging „Steunt Elkander" alhier hare gewone jaar- lijksche vergadering in het cafe van den heer Dieleman. ,De goed bezochte vergadering werd ge- opend door den voorzitter den heer Jac. Meer- tens, die een woord van welkom sprak in het bijzonder tot Mr. J. A. v. Tienhoven, die als eere-voorzitter deze vergadering bijwoonde. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de inkomsten be- droegen 1090,55; en de uitgaven 678,99, zoodat er op het dienstjaar 1931 een batig saldo was van 411,56. Gevoegd hij het batig saldo van vorige jaren bedroeg dit te samen 2768,30. De aftredende bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De con- tributie bleef bepaald op 0,30 per maand. De uitkeering bij verlies van varkens werd gebracht van 75 op 90 van de hoogste marktwaarde. Bij de rondvraag sprak Mr. J. A. v. Tien hoven een woord van dank voor het vertrou- wen in hem geschonken, door zijne benoemng tot eere-voorzitter. Hierop sloot de voorzitter de vergadering, Dat er in de?e gemeente veel gedaan wordt aan het fokken van raszuivere dieren, bewijst weer de mooie prijzen die de fokkers behaalden op de nationale tentoonstelling van konijnen alle rassen, die gehouden is te Oost burg op 15, 16 en 18 Januari. Ingezonden waren niet minder dan 220 dieren, welke gekeurd zijn op punten door den beroemden keurmeester, de heer K. Steenhuis te Stadskanaal. De volgende prijzen werden behaald met: VI. Reus, wit, oud, lste prijs P. de Jonge Fz.; VI. Reus, wit, jong, 2de prijs dezelfde; VI. Reus, jong, lste prijis L. W. de Jonge Az.; Weener, wit, oud, lste prijs J. Meertens; Weener, wit, oud, 3de prijs Th. Meertens; Weener, wit, jong, 3de prijs H. Remrjnsen; Weener, blauw, oud, lste prijs D. W. F. Kaij- ser; Perlfeh. Rex, oud, 3de prijs P. Diele man Hz. AXEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de landbouwschuur van den landbouwer Job. Haak, aan den Beoostenblijsche straat, totaal afgebrand. Toen men omstreeks 2 uur den brand ont- dekte, stond de schuur reeds in lichtelaaie. Toen de brandweer arriveerde, viel er niets meer te redden en werden de nog rechtstaande gevels naar beneden gehaald. 6 paarden, 12 stuks hoomvee en 3 varkens kwamen in de vlammen om, benevens eenig landbouwmate- riaal. De aanzienlijke schade wordt, naar wij vernemen, gedeeltelijk door verzekering ge- dekt. Naar de tot nog toe onbekende oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. SAS VAN GENT. Het Bevolkingsvraagstuk. We hebben voor ons de bevolkingsstatistiek over het jaar 1931, waaruit blijkt, dat op een aantal van ruim 3000 zielen slechts 53 ge- boorten bij den burgerlijken stand geboekt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1