PUROL Predikbeurten. SPORT. Feuilleton - vertellingen OEHKHSDE BEEICHTEH Winterhanden Wintervoeten Doos 30 cent. Winterteenen Bij Apoth. en Drogist. BRABANTSCHE BRIEVEN. (Ingez. Med.) hoofdzakelijk zelf de schuld draagt van de concurrentie die hij van hot Amerikaainsche fruit moet ondervinden door gebrek aan organisatiewaardeering en gemis aan onder- nemingsgeest, waar het betreft de verzorging en de verhandeling van bet product zelve. Nadat de spreker nog enkele vragen uit de vergadering bad beantwoord sloot de voorzit- ter onder dankzegging aan den beer Van de Plassche voor zijn leerzame lezing deze ver gadering. ZONDAG 10 JANUARI 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. de heer L. Dek en 2 u., Dr. L. J. Cazemier, voorber. Avondm. Sluiskil. 2 u. de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. leesdienst; 2 u. Ds. G. v. Dis. Sos van Gent,. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Pbibppine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u. Ds. J. B. Vanhaelen; 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen, afscheidsrede. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. E. J. Visser, van Domburg. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u.( leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Dr. L. J. Cazemier. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 814 10 uur. 'sNamiddags om 214 uur Lof. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Ron. Ned. Voetbalbond, afd. IV. le klasse: NOAD—LONGA. PSV—NAC. BWBleijerheide. De ValkMW. 2e klasse A: VelocitasRBC. AllianceTerneuzen. MiddelburgTSC. BredaHero. DOSKODe Baronie. 3e klasse A: Sassche BoysVlissingen II. HulstHansweert. 3e klasse B: Vlissingen IMEVO II. SINOTO—DOSKO II. GoesWalcberen. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B: BreskensIJzendijke. Terneuzen IISTEEN. 2e klasse B: HontenisseTerneuzen III. SluiskilAxel II. 3e klasse B: KoewacbtStoppeldijk II. WestdorpeSassche Boys II. ALLIANCE—TERNEUZEN. Het eerste elftal gaat Zondag naar Roosen- daal om het bekende Alliance te ontmoeten. Terneuzen staat lets beter in de ranglijst, maar Alliance is nog steeds gebleken een kwaden tegenstander te zijn en Terneuzen moet zich nog herstellen van de inzinking der laatste maanden. Zal dit a.s. Zondag plaats hebben? 't Is mogelijk dat Terneuzen de over- winning mede naar huis brengt, maar wij geven toch aan Alliance, daar zij op eigen terrein speelt, de beste kansen. TERNEUZEN II—STSEEN. Een helangrijke ontmoeting. Het is voor een voetbalvereeniging steeds een zaak van gewicht wanneer zij na een periode van opkomst en bloei, het zoover weet te brengen, dat haar elfballen in opvolgend competitieverband kunnen worden ingedeeld. Dan toch worden voortdurend haar leden ge- traind door de wedstrijden die de Nederland- sche Voetbalbond uitschrijft. Het eerste elf tal van zoo'n vereeniging heeft de beschik- king over reserves, die slechts e6n klasse lager spelen, uit welk voortdurend geput kan wor den, en waaruit straks het eerste elftal wordt samengesteld. Men weet zulks, en alien gaan daardoor meer gevoelen voor de technisehe verbetering van het spel zelve. Hieruit vloeft weer voort, dat men zich geheel gaat geven aan deze sport en het kunnen" van zoo'n elftal gaat met reuzenschreden vooruit. Na het glorious seizoen 19301931 voor Terneuzen I, promoveerde zij naar de tweede klasse en zoo konden wij niet meer genieten van de dikwijls fraaie ontmoetingen die in de Derde klasse plaats hebben. Maar ziet Terneuzen II komt opzetten, zij wil de plaats van Terneuzen I in de Derde klasse gaan innemen, waardoor de vereeniging Terneuzen de ideale samenstelling krijgt van een opvolgend ploegverband. Terneuzen I in de Tweede klasse, Terneuzen n in de Derde klasse. Wanneer dat bereikt wordt bij het einde van dit seizoen,, welnu dan heeft de ver eeniging een goed seizoen achter den rug. Het volgend jaar Terneuzen III naar boven gewerkt en Terneuzen IV kan zich dan gaan gereed maken. Doch zoover zijn wij nog niet, alleen willen wij dit zeggen dat spelers uit een lager soms zelfs heel laag elftal plotseling in het ver- tegenwoordigend elftal kunnen worden opge- nomen en het dan blijkt wat jeugd en enthou- siasme kan doen. Zoo teuzen wij onlangs van een speler uit een zesde elftal, die plotseling in het eerste elftal werd opgenomen en met succes. Terneuzen II staat aan den vooravond van haar kampioenschap in de le klasse van den Zeeuwschen Voetbalbond, om daama naar de Derde klasse van den Nederlandschen Voet balbond over te gaan. Zij moet echter den strijd aanbinden tegen ,,Steen", de club die haar direct op den voet volgt en natuurlijk alles zal doen om Terneuzen II voorbij te streven. Thans heeft Terneuzen II inderdaad een prachtgelegenheid haar kansen te versterken, en zullen de supporters van Terneuzen de jon- geren kunnen aanmoedigen in hun streven de oude plaats van Terneuzen I te gaan inneAien. Wanneer haar dit gelukt, heeft Terneuzen iedere week een goeden wedstrijd op haar terrein en zal dit van invloed zijn op haar ledental en ook van haar donateurs. J. V. V.D. O. S. Op het terrein aan de Moffenschans zal a.s. Zondag een wedstrijd, aanvangende 2 uur, gespeeld worden tusschen J. V. V. en D. O. S. van Othene. Voor dezen wedstrijd is een medaille uit- geloofd. Ulvenhout, 5 Januari 1932. Menier, Me kunnen weer veuruit, amico; \t kelenderke haangt 'r weer mee 'n dik buks- ke. Driehonderd zes- en-zestig leege blaaikes haangen te wochten om weer volgepob- looid te worren mee de gebeurte- nissen die me-n- allemaal van 't jaar beleven zul len; zullen deurmaken. Driehonderd zes-en-zestig vraagteekenskes van deus schrikkeljaar staan ons in d'oogen te schijnen. En 't is nouw maar gerajen, zeg ik, om ze zoow ferm meugelijk aan te kijken. Ze van dag tot dag vol te kalken mee 'nen vasten poot. En veural de Zonnedagen, de schoone dagen van wermte, groei, bloei en veugeltjeszang; van fiest, van blijheid en van „Gouwen-Koei"-plazierkes d'r mee fijne krul- letterkes op te zetten. Da's 'n goei veurnemen op d'n aanvang van t' jaar, veural nouw! Veural nouw, ja, waant zoow oud as ik ben, kan ik me-n-eigen gin nuuwjorke harinde- ren, da van te vuren al zo'nen kwaaien naam kreeg as deuzen Tweeendartig! Ginmensch bck mee deus eerste dagen van 't jaar gesproken die nouw een goei woordje een goei gedacht veur 't jonge Jaar over had. Ze bekijken 't allemaal as 'n ongeluks- bodeke, as 'nen oorwurm, as 'nen soort van kwaajn deurwderder, za'k maar zeggen! En git, Dre zulde vragen. Da zal 'k oew eerlijk vertellen, amico; ik gaai op m'n ondervindings af en dan zeg ik: z'emmen 't nuuwejorke zoow lillijk aange- keken en ze verwochten zoow weinig goods van 'm, da-d-et nie aanders asmdd kan vail en! 't Lopt altij aanders as wij menschen, mee ons piere-verstaand, denken Om te beginnen klagen op d'n oogenblik all dokters, dat er hier weer 'n zoowgenomde ,gezondheids-epidemie is uitgebroken". Ne- 1 ij J,,r< o_'-n _i7ii or> dus gezond-as-'n-vAschke 't derlaand gaat nuuwjaar in! En as ge weten wilt wat da beteekent, wat da veur 'nen kollesalen schat is, gezonidheid dan motte da maar 's vragen aan de men schen die ziek zijn. Kad vleejen week 'nen kwaajen kies. Toen 'k 's mergens m'n pepke aanstook, zoow uit bed, toen kreeg ik 'n scheut deur m'n hoofd, olle 't was of heel m'n gedoeike in de rondte tolde. En Trui d'r gebakken spek, d'ren koffie, ochSrme! Ik kon d'r niet aan. Mee 'n leege maag en 'nen tintelenden moel gong 'k van huis eh de schokskes van d'n gruuntenwagel waren as hamerslagen op m'nen kloppend taandvleesch. Sakkerloot, amico, wa-d-had ik de juu in. Gin pepke kos ik rooken en as ik van die last af gewiest was deur heel m'nen gruunten wagel over de brug in de Mark te kieperen, dan had ie gegaan, man! En 't was 'nen dag, 'nen dag zooas me van d'n heelen winter nog nie hadden g'ad en mis- sghient ok nie zullen krijgen. De sneeuw lag bevrozen op de takken van 't gebomte, en 't zonneke dat 'm smelten dee, tooverde elk takske tot 's snoe van diamaan- ten. Klodders van lichtsohietende perels smolten uit de takken en vielen op m'n petje. De hooge blaauwe locht sting strak van kleerte beschenen mee gouwen glaans van de stralende zon. Zwaar hongen de naalden- twijgen van lagen mast te buigen, onder de klodders witte kristal die muljoenen liohtjes piekten onder 't weemlend zonnelioht. 't Waren de echte, de van d'n hemel ge- geven kerstbomkes, die heel onze omgeving sierden in plechtigen pracht! En sjuust gong m'nen mond open van be- wondering bij al da schoons 'k was m'nen kiespijn vergeten, sjuust stak ik uit ge- woonte m'n haand in m'n broekzak om m'n pepke te pakken, of daar kreeg ik weer 'n opkajer veur m'n kiezen, da'k kreunde van d'n pijn. Blek, onder d'n wagel, dee van d'n veromstuit mee. ,,Maar nouw gaat ie 'r uit Blek", zee ik: „da dink hee me nouw al heel dieen kuste- lijken rnergen vergald, nouw he'k gin rust veur 'k 'm tusschen 'n tangeske zie zitten in d'n dokter z'n knusten". 'k Liet m'n klaanten wochten en ree ach ter mekaar naar zo'nen witjas, die veur e£nen gulden, zonder verdooving, da dink er uit sleurde, da-det allegaar krokte! Net toen 'k docht da m'n hoofd 'r afge- draaid wier, zee-t-ie: „hier is ie Dre!" Keb zelden mee zo'n plazier 'nen gulden betaald, amico! 'k Had 'n gat in m'nen mond waar 'k 's avonds m'n klompen in kon wegzetten, zddw groot, maar 'k was zoow gelukkig as de Natuur schoon was. 'k Ben nouw in oefening om m'n pepke aan d'n aanderen kaant te rooken, waant da kreng da mijto 'n paar uren van dieen kuste- lijjken dag hee, bedorven, was sjuust d'n vast- houwer van m'n pepke. En zoow gong ik mee goeien moed 't ouwe jaar uit. Alles smokte weer zoow lekker da 'k m'n broekgeps op groote versnelling inschakelde en 't lieve leven was veur e6nen gulden weer herwon- nen! En zoow doei ik ok weer mee aan de ge- zonohelds-epidemie en lot 't nuuwe jaar nouw maar opkomen! Maar wa-'k er mee zeggen wil, is ditte: as de dokters beginnen te klagen over slappen tijd, dan hee-g-et nuuwe jaar al bestig inge- zet. Da-de-em ik wel aan da kieske gemor- ken. 'n Klein bietje malaise schijmt achteraf erg gezond te zijn en as de wereld goed gezond wordt, dan ga-g-et mee die. malaise net as mee dieen kies van mijn. Die wordt er dan van 't jaar wel effetjes uitgesleurd. Ein as 't dan hier en daar 's krokt, net as in m'n hoofd en as ge dan op 't lest denkt: daar trekken ze m'n heele hoofd tusschen m'n schouwers uit, dandan is 't gebeurd! Zooda 'k alles bij mekaar wel 'n bitje 't idee eb, da-d-et nog al mee zal vallen. 't Wordt altij aanders bestierd, as me veur uit dochten en van al de veurspellings is de leste twintig iaren nog gin klap uitgekomen! Waarom zouw dus deus veurspelling, da-d-et van 't jaar allegaar kepot zal draaien, wel uitkomen ',t Is nie om me-n-eigen 'n virke in m'n gewitwel te steken, maar keb me nooit beter op m'n gemak gevuuld, dan mee haarden arbeid en veur de rest vertrouwen te stellen op het Albestuur. Zelvers de zaak van 't leven in haanden nemen, da kunnen me nie! As da kon, dan wier iedereen muljonneer en as me allemaal muljonneer waren, danhadden me nog niks. Ofme vochten mekaar ieveraans 't kot uit, waeint hoe meer 'nen mensch bezit, hoe meer druktes of ie op z'nen steert krijgt; hoe onverdraagzamer of ie wordt. En amico, as iedereen schatrijk was, stel dat die onmeugelijkheid meugelijk was, zouwen er dan in een week nie veul meer ongelukken gebeuren as nouw in tien jaar? As alles in automobielen over de wereld roetschte; as de borreltjes veur 't pakken stingen as 'n glaske water; de wefkes d'r eigen optuigden asollee, laat 'k zwijgen; 't> is om er baang van te worren! Neee, da zou nie gezond zijn, amico, om 't maar 's zochtjes te zeggen. En daarom, 'k zie 't jorke nog zoow be- zurgd nie in. Keb 'n bietje-n-'t gevuul da me-n-aan 't begin staan van 'nen omkeer naar meer dege- lijkheid, bezonkenheid, zuinigheid, tevrejen- heid, kortom: gezondheid. En as da zoo zijn mag, ollee, dan is '32 'n jaar as me nooit g'ad emmen! En nouw me-n-aan 't begin staan van 't jaar, mee al die leege kalenderblaaikes veur onzen kokkert; nouw de fiestdagen weer om zijn en me mee 'n katerig gevuul in d'n nuch- teren, leeglijkenden mergen van 't nuuwe jaar kijken, nouw motten me denken aan 't zonneke da komen gaat om ons levenspaaike van't jaar weer in't fiestelijk licht te zetten, mee de zingende veugeltjes boven ons hoofd. Veur mijn is d'n almanak as 'nen zak mee driehonderd zes-en-zestig appeltjes, belle- flurkes, die mee 'n klurke as van 'n ge- zonde boeremeid teugen me leggen te lachen. En of 'k 'r m'n ta£mdenoverschot in zal zet ten, jonk! Al moes ik 't heele huishouwen in mn'en mond eraan verspeulen, maar 'k zal 'r inihappen, da-d-et sap laanks m'n kin drup- pelt. D'r in bijten, da-d-et klokhuis knap- pert. Maar genogt: ge wit dus hoe 'k over 't nuuwe jaar denk! 'k Heb me veurgenomen 't mee kop en steert te verstouwen, ok al zit er nouw en dan's 'nen sloeber van 'nen wurm verdoken in m'n dagelijks appeltje! En is da kwaad? Wordt zo'n benneke Vruchten veur ons neergezet om ons te versjagrijnen Of om er net zoowlaank op te sturdeeren en over te zeeveren tot de appeltjes rot zijn? iEn da mandje rot fruit dan as kunst aan d'n evenmensch weg te geven!) Ollee, da kan 'k zoo wel aan d'n teut van m'nen klomp vuuien! Of zoude gij 't soms zoow lollig vinden, as g'oew eigen veur oew kinders uitsloofde en ze zouwen al 't goeie da ge ze bereidde, nie aannemen ofop z'n hQgst mee 'n uitge- streken, geleerd en sjagrijnig gezicht? Ik ge- leuf, ge zouw er veul meer plaizier van be leven as ze 't allemaal aanpakten mee gulzige oogen en lachende gezichten en 't allemaal in d'r kanus stopten dat d'r wangen ervan bol gongen staan dat d'r neus er tusschen ver- dook! Waarom houw ik zooveul van m'nen kleinen Dre, m'n kleinzeuntje Omda 'k zo'n plazier aan 'm beleef, als ik 'm wa geef dat ie lekker vindt, of leutig. Hij is nouw vertrokken. Naar de kostschool. 't Huis is weer leeg, d'n hof uitgestorven! D'n echo van z'n gebrul en z'n gedaver klinkt niemeer teugen de bouwsels aan op d'n erft. 't Is of ie er heelegaar leeg van is Of de plaanken wanden van de schuren en stallen, of d'n achtergevel van ons huis, mee leege, vragende oogen, triestig te kijken staan over d'n verrengelden erft, die daar stillekes en nat te drijven leet in d'n modder. En binnen, in huis, daar is 't weer net zoow. In de stallen, ieveraans is 't stil en leeg. Ge heurt er niks aanders as 't gestaamp van de biesten, 't geklos teugen de stutsels aan; 't gerenkel van Blek z'nen ketting, 't ge- schuur van d'r snoeten teugen de hooi- kribben. Maar 't zonneke van da lawijd, 't hooge stemmeke van dieen kleinen Dre, 't gelach as ie weer 'n aandere streek had uitgehaald, kek, da's allegaar weg. 't Geklingel van om- vergeschupte emmers, de uitvallen van Trui, as die d'r eigen nouw en dan 'n aap schrok, en dan d'n* opklaterenden, zulveren lach, die uit z'n keeltje rollen kwam of-t-er 'nen kanarieveugel teugen de zon zong, da's nouw weer weg. Keb mee 'm deur de bosschen getrokken, wemmen over slotjes gesprongen da me mee 'nen doffen bons teugen de eerde aanbotsten. Hij hee-t-er geschetterd en geschaterd, da z'n stemmeke teugen de duuzenden boomen aanketste, en ieveraans weer opdook, of 't diepe, geheimzinnige bosch vol mee kabouter- mannekes zat Ollee, laat ik er afscheien. Keb 'm van d'n mergen weggebrooht en hij hee staan wuiven deur 't hek van de Kost school, da'k 'n propke-n-in m'n keel vuulde en gaauw mee Bles en de sjees ben weg- gerejen. Toen 'k 't aan Trui vertelde, zee ze, mee 'n traantje-n-in d'r oog: ,,'t is veur z'n best- wil!' Zoow is 't! Zoow is 't altij. Appeteekers- draankjes zijn nooit lekker! 'Nen kies laten trekken doe-de-nie veur oew lol; en zoow zal 't ok mee de malaise wel zo'n bietje zijn! Amico, 'n Zalig nuuwjaar! Veul groeten van Trui en as altijd, gin horke minder van oewen toe a voe DR6. LOOP DER BEVOCKING OVER 1931. HOLI I. Geboren 23 m., 28 vr., totaal 51. Gevestigd 26 m., 47 vr., totaal 73. Overleden 19 m., 15 vr., totaal 34. Vertrokken 47 m., 52 vr., totaal 99. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1930 1363 1343 2706 Bevolking op 31 Dec. 1931 1346 1351 2697 atzoo vermindtrd met 9 personen. Volt.rokken huwelijken 22. Levenloos aangegeven 2. EEN AUTOBUS TE WATER. De autobus van de lijn station VlakeWe- meldinge van de weduwe J. Leendertse, ge- raakte Woensdagavond tijdens den storm na- bij Vlake in den watergang langs den rijks- weg. De chauffeur en de eenige passagier be- kwamen geen letsel. HET HOOGE WATER TE GRONINGEN. Tusschen Winschoten, Bovenburen en Meer- land (gem. Midwolda) zijn Donderdag vele landerijen en wegen onder water geloopen. Alle verkeer is daardoor gestremd. Men meldt nader uit Groningen: De storm, die Woensdag boven de stad en de provincie heeft gewoed, in in den loop van den nacht in hevigheid zeer afgenomen, al is het gevaar nog niet overal geheel geweken, doordat het water nog steeds stijgt. Donder- dagmorgen om 8 uur was de stand 76 c.M. boven het Westerkwartierpeil, wat 15 c.M. hooger is dan Woensdag, toen de stand 61 c.M. daarboven was. Thans is de stand bijna 1 Meter boven normaal. In den Noordoosthoek van de provincie is het evenmin tot bijzondere gebeurtenissen gekomen. Ook daar is het wa ter gestegen, maar ernstige doorbraken van beteekenis hebben niet plaats gehad. Het- zelfde geldt voor het Schildmeer. Zelfs bij Steendam is het water niet over den weg ge gaan, doordat de situatie daar ter plaatse eigenlijk eenigszins is verbeterd. Het meer was te vergelijken met een onstuimige zee. De grootste waterzee staat op het oogenblik nog steeds aan den westkant van de stad Gronin gen. Van het Eelder diep af tot het Lerscher meer is het een aaneengesloten watervlakte over een af stand van ongeveer 2y2 uur gaans. EEN OUDE VROUW TE WATER GERAAKT De 70jarige juffrouw Th. van Vliet te Nieuw- koop die Woensdag op de stoep voor haar woning een emmer water wilde scheppen, is daarbij door een duizeling bevangen, te water geraakt en verdronken. VERGAAN VAN DE STANFRIES IV. Men verkeerde sinds Woensdagmorgen in ongerustheid omtrent het lot van de Stan- fries IV", een stoomsehip van de stoomboot- dienst AmsterdamLeeuwarden Stanfries, welke Dinsdagavond uit Amsterdam was ver trokken met bestemming najar Harlingen en daar Woensdagochtend tusschen 5 en 6 uur moest aankomen, doch waarvan men niets meer had gehoord. Ofschoon men op verschil- lende mogelijkheden hoopte, rees toch aan- stonds de vrees dat het 120 ton groote vracht- schip met de bemanning ten offer aan den vreeselijken storm zou zijn gevallen. Die vrees is gisteren bewaarheid. Na vele tochten om het schip op te sporen, heeft de reddingboot den Tex, uit Harlingen, het wrak nabij Breezhnd gevonden. Het ligt nabij de vaargeul van Stavoren naar de Boontjes. Op verschillende plaatsen zijn ook wrakstukken en gedeelten der daklading aangespoeld. Omtrent het lot der 4 opvarenden is nog niets vernomen, zoodat het wel vaststaat, dat ook deze aan de zee ten offer zijn gevallen. Het zijn de volgende personen: De kapitein C. Veenstra, geboren 7 Febr. 1872, vader van acht kinderen; de stuurman P. de Vries, geboren 6 Jan. 1898, vader van drie kinderen; de machinist R. Talstra, gebo ren 4 Maart 1898, vader van e<5n kind en de dekknecht B. Jasper, geboren 16 April 1908, meter van Sen kind. DE VERKJ5ERSAGENTDE KIP EN HET EI. Op 't drukste uur van den Zaterdag, aldus de N. R. Crt., toen het Coolsingelverkeer door den nog jeugdigen verkeersagent door middel der seinlantaams bij 't kruispunt van Olden- barneveltstraat-St. Laurensstraat nog eenigs zins onzeker in de verschillende richtingen werd geleid, wachtte daar ook een alledaagsch goedhartiig uitziend mannetje, met een kip onder zijn arm, geduldig of-ie mocht overste- ken. Hij was ongetwijfeld naar de kippenmarkt op de Binnenrotte geweest. 't Kan ook zijn, dat-ie de groot witte boerenkip met bloed- rooden gezonden kam moest thuis brengen bij een klant. Wie zal er een verklaring van geven? Ik ben er niet voor in staat, want ik besteedde meer aandacht aan de kip dan aan haar drager. Het was een kip met zeer verstandig uiter- lijk. Er lag in de wijze, waarop-ie de ver- keersregeling bekeek, iets cynisch. Telkens knipte-ie als in verstandhouding met z'n droog-verkronkelde oogleden, wendde den kop links en rechts, opende even h'r gelen snavel, precies alsof ze glimlachte. Welk een satiri- sche gedachten doorwoelden op dat moment haar kippenhersens Ze werd er onrustig van, trachtte zich te bewegen, waardoor het man netje voor securiteit z'n tweede hand bescher- mend over 't wit beveerde kippenlijf legde. Dan ineens een kip is een zonderling gril- lig dier schoot ze uit de beschermende armen van den stumperigen oude en voerde de wachtende voetgangers naar de uiterste grens van menschelijke verbazing, door on der buitensporig gekakel op straat te ploffen en vleugelklepperend, den snavel bijna op den grond, in pijlsnel tempo en dwaaskoddig be- weeg van h'r kippenpooten, naar het gevaar- lijke rijvlak over te loopen. Zoo ging de schreeuw van onmacht van het onthutste mannetje verloren in het homerisch gelach der meelevende Rotterdammers. Juist had de verkeersagent aan den slinger van z'n koffiemolen gedraaid om het gerij uit de v. Oldebameveltstraat te laten passeeren, toen-ie zenuwachtig z'n politioneele oogen richtte op 't fladderende hoen, op dat moment bijna gegrepen door de twee uitgestoken knok- kige handen van het radelooze mannetje. Maar de agent wist zijn positieven weer bij elkaar te harken, verlegde bliksemsnel het verkeer, waaraan de kip maling hebbend, in een draf de auto's en fietsers tegemoet flad- derde die nu van de tegenovergestelde rich- ting aanstormden. Er klonk gelach en gegil, doch de agent die een warm hart voor die- ren onder z'n uniformjas had kloppen volgde met de oogen de beveerde vluchtelinge en redde haar van den dood door finale ver- morzeling, door het verkeer in alle richtingen stop te zetten. Als radeloos liep nu het mannetje rbnd de kip achtema, nu eens bukkend, dan weder met uitgestrekte handen grijpend, zich wen- dend in allerlei houdingen en bochten. Ik zei daareven, dat deze kip een verstan dig dier was. Heel intelligent wenddezij plotseling haar fladdervaart, liep haastig on der luid gekaksl naar het vluchtheuveltje van den verkeersagent, sprong er op en legde on der luid tjok-tjok-tjok een ei voor de voeten van den verkeersagent. Die er waarachtig vies naar keek... Toen met verachting, alsof hem dit malle geval geen snars raakte, draaide-ie weer aan den slinger en liet het Laurensstraat-verkeer passeeren en tegelijk de voet'gangers naar de Van Oldenbameveldstraat oversteken. In dezen stroom van jachtende menschen liep een bejaard huismoedertje mee, die onder een gelukkig lachje het versch gelegde ei pakte en het voorziohtig in haar fluweelen riducul liet neerzakken, om er mede te verdwijnen' in de schimmige verte van het onbekende... Intusschen had het mannetje zijn kip weten te grijpen en liep er onzeker-angstig mede naar het Coolsingeltrottoir. Triomfantelijk stond de agent op zijn ver- hooging. Hij voelde zich de regisseur van het zoo juist afgespeelde blijspel. Toen z'n oude collega hem vijf minuten later kwam aflossen, keek deze hern vragend- onderzoekend aan. Zeg vertel me es even, waarom daamet het verkeer zoo krankizinnig in de war liep? Je heb toch niks anders te doen dan te draaien... Och, legde de ander uit, er liep een kip- petje over den weg, enne... Mk>t-je-je-daar zoo van je ,,apperep6" van laten brenigen? Dat wordt allemaal ge- woonte, kameraad. Ik zie hier den heelen dag uit alle richtingen kippetjes loopen, maar laat het verkeer er niet onder lijen... Maar dit kippetje legde een ei, vlak voor me stiefels, zei de ander bedenkelijk. Een eij?Dat is wat anders. Dat heb ik eerlijk gezegd nog niet meegemaakt. Maar zou je niet je slinger terug draaien? De auto's staan nu geloof ik tot aan de Delftsche- poort... SKILOOPERS VERONGELUKT. Te Bregenz bij Vorarlberg zijn aan de Hoch- alp-pas 4 skiloopers onder een lawine bedol- ven geraakt. De plaats, waar zij verrast wer- den. gold als volkomen ongevaarlijk. Alle vier werden door een reddingscolonne uitgegraven; zij lagen 2 meter diep onder de sneeuw en werden dood aangetroffen. VERKEERD AFGELOOPEN. Twee gemaskerde bandieten drongen te Herne het betalingslokaal van de mijn Teuto- borgia binnen. Bij de achtervolging sprong een van hen op het voorbalcon van een voorbij rijdende tram in de armen van 2 politie- beambten. Hij trachtte nog met zijn revolver hen aan te vallen, doch hij werd zelf getroffen en gedood. Het geroofde geld a 1200 mark werd op hem gevonden. LAWINES EN OVERSTROOMINGEN IN TIROL. Sedert Woensdag waait in de Noord-Tirol- sche Alpen een krachtige wind, waardoor het ovefstroomings- en lawinegevaar belangrijk vergroot wordt. Aan den Patscherkogel bij Innsbruck brak een lowineketen door, waardoor een vierhon- derd meter lange lawine in beweging kwam. Vijf personen werden mee omlaag gesleurd en bedolven. Vier hunner konden zichzelf bevrij- den, doch de vijfde, een bankbediende uit Inns bruck, werd zwaar gewond. Uit verschillende deelen van Tirol wordt'hoog water en over- stroomingsgevaar gemeld. MOORDENAAR VAN SPRINGFIELD OPGESPOORD. De moordenaar van Springfield, die Zater dag bij de achtervolging door de politie zes detectives en een sheriff met een machinege- weer heeft gedood en vervolgens was ge- vlucht, is naar V. D. meldt, na een wilde jacht in een afgelegen huis te Houston (Texas) op- gespoord. Hij had zich door met een kame raad gebarricadeerd. Na een beleg van een uur drong de politie het huis binnen. De beide misdadigers werden dood aangetroffen. Zij hadden zelfmoord gepleegd, toen zij zagen, dat ontkomen onmogelijk was. DE NIEUWE ZEPPELIN. De plannen voor de L.Z. 129, de nieuwe Zep pelin, zijn klaar en binnenkort wordt te Frie- drichshafen met den bouw een aanvang ge- maakt, zoo lezen wij in het Handelsblad. Het nieuwe luchtschip, dat 50 passagiers zal kun nen vervoeren, verschilt in menig opzicht van de „Graf Zeppelin". Het nieuwste is, dat heliumgas zal worden gebruikt; voots wordt gewerkt met ruw-oliemotoren, terwijl de pas- sagierscabines naar de midscheeps verplaatst worden. De lengte over alles van de L.Z. 129 zal 247.8 M. bedragen, grootste diameter 41,2 M. Bij de „Graf Zeppelin waren die af- metingen resp. 235 M. en 30.52 M. Het nieuwe schip zal een kubieken inhoud hebben van 200.000 kub. M. tegen 105.000 kub. M. van de ,,Graf". WAT HET VERLIES VAN EEN PASSAGIER PER DAG BETEEKENT. De chef van exploitatie van de Londensche busmaatschappij, de L(onden) G(eneral) O(mnibus) C(ompany) heeft naar de „Eve- ning Standard" meldt een Nieuwjaarsbood- schap tot de bestuurders en de conducteurs gericht waarin hij erop wijst dat het meer- malen voorkomt dat bestuurders niet stop- pen voor een passagier en dat conducteurs nalaten betaling te vragen. Wat dit beteekent bljjkt hieruit dat het ver- lies van £6n passagier per dag door de schuld van een bestuurder en het eenmaal per dag niet-innen van het te betalen bedrag door een conducteur neerkomt op 13.200.000 ritten per jaar d.i. bij een rit van slechts e6n penny een verlies voor de maatschappij van 55.000. PROPELLER SLAAT EEN ARM AF. Bij Straubing in Beieren moest een En- gelsch vliegtuig, dat van Kairo kwam een noodlanding bewerkstelligen en geraakte in een greppel. Een aantal personen snelde te hulp en hierbij werd een koopman, die mede het vliegtuig uit den greppel wilde trekken, door de plotseling weer in beweging gekomen propeller een arm afgeslagen. BOUW VAN EEN GROOTE VLIEGBOOT ONTWORPEN. Naar het persbureau Vaz Dias vemeemt, is men momenteel bij de vliegtuigenfabriek Koolhoven te Rotterdam bezig met het ma ken van een ontwerp voor den bouw van een vliegboot, welke tweemaal zoo groot zal wor den als de Duitsche vliegboot „DO. X". Reeds geruimen tijd is men met het maken van het ontwerp bezig en het zal nog wel een half jaar duren, v66r het plan klaar zal zijn. Vol- gens het ontwerp zal de vliegboot toegerust zijn met 10 motoren van elk 1000 P.K., welke gezamenlijk drie schroeven aandrijven. De snelheid zou kunnen worden opgevoerd tot 210 K.M. per uur, terwijl het laadvermogen 42 ton zal bedragen, met een volgewicht van 100.000 K.G. De fabriek heeft reeds model- len van dit vliegtuig vervaardigd. Wegens de enorme -grootte zal de vliegboot op een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6