ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. I HEEREN BAA! No. 8783. VRIJDAG 8 JANUARI 1932. 72e JAARGANG, BINNENLAND, BUITENLAHD SURSeANCE VAN BETALING AAN GEVRAAGD. TER NEUZEN, 8 Jan. 1932. ZekerTrksche Heambaai, maar dan i ECHTE FR1E5CHE NEUZENSCHE COURANT STAAT I>ER GEMEENTE-EIGENDOMMEN Hurgemodster en Wethouders van, TEP. NEUZEN, maken bekend, dat afschrift van den staat van hetgeen naar het Burgerlijk Recht eigendom der gemeente is, tegen be- taling der kosten, ter gemeente-seeretarie verkrijgbaar is. fer Neuzen, den 8 Januari 1932. Rurgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. HET VERTREK VAN MINISTER DECKERS. De Minister van Defensie mr. dr. Deckers, heeft Donderdagmiddag om 1.46 uur met den boottrein van den Rotterdamschen Lloyd Den Haag verlaten om zich naar Marseille te be- geven, waar hij zich vandaag aan boord van de „Sibajiak" zou inschepen naar Oost-Indie. Een groot aantal autoriteiten en vrienden waren op het perron aanwezig om afscheid van hem te nemen en hem een goede reis en behouden aankomst te wenschen. Opge- merkt werden de Ministers van Kolonien en van Justitie, alsmede een groot aantal mili- taire autoriteiten. Aan eenge joumalisten verklaarde de Minister, dat hij naar Indie ging.om de ver- schillende personeelsvaagstukken en mate- rieele kwesties, verbandhoudende met de marine, nader onder de oogen te zien, mede in verband met de moeilijke tijdsomstandig- heden. RAT,I DOOR EEN ORKAAN EN BANDJIRS GETEISTERD. De resident van Bali en Lombok heeft in een op 5 dezer afgezonden telegram mede- gedeeld, dat het Westelijk deel van Bali, de onderafdeeling Djembrana, op 3 dezer door een hevigen storm en bandjir ernstig is ge- teisterd. Vier nieuwe bruggen zijn weggeslagen. De weg van Djembrana naar Tabanan is even- eens weggeslagen, terwijl een isolatorenhuis, dienende voor de telegnafische verbinding tus- schen Bali en Java, wegspoelde. De schade, welke aan wegen, bruggen en telefoon werd toegebracht, is aanzienlijk en wordt in t.otaal voorloopig geraamd op 200.000. Door den storm en bandjir is verlies aan menschenlevens te betreuren, terwijl ook vee verloren is gegaan. De eerste directe berichten omtrent het ge- beurde op Bali en Lombok, afkomstig van een schip, liggende in de haven van Boeleleng, werden te Batavia met een gevoel van op- luchting ontVangen, ook omdat vernomen werd dat de tempels en andere scheppingen van Hindoe-Boedhistische kunst naar alle waarschijnlijkheid niet beschadigd waren. Ofschoon de schade aan bruggen en wegen aanzienlijk is en de bevolking verliezen lijdt aan vee en andere eigendommen, zal het eiland zich spoedig kunnen herstellen van de gevolgen van den orkaan, die het deze week geteisterd heeft, indien althans de regenstor- men niet aanhouden. In de gezwollen rivie- ren werden 13 lijken drijvende aangetroffen. Naar vernomen wordt is de geheele bevol king gedurende drie dagen niet in staat ge- weest zich met de buitenwereld in verbinding te stellen, aangezien de hoofdweg van het eiliand en verscheidene andere wegen, tele foon- en telegraaflijnen beschadigd waren. grijpende sterker nog dan in zijn vorige wer- ken tot uiting; met wonderbaarlijke gemak- kelijkheid slaagt de artist er in de zoo moei lijke samensmelting van het komische en het tragische te bereiken. Geen wonder dan ook dat dit filmwerk overal een groot succes werd. De „Telegraph" schreef: City Lights is vol dingen, die niet kunnen nalaten het groote publiek te doen ontvlammen. Charlie's creatie heeft een ziel. Een sprekende dialoog wordt niet gemist. Er is een wereld van pathos in deze film. De jonge dame, die Charlie voor bloemenmeisje heeft uitgezocht, verdient ook groote lof. Het slot brengt ons heel dicht bij tranen. CRISISSTEUN. Door het Nationaal Steuncomity zjjn 500 bons van f 1 der firma De Gruyter beschik- baar gesteld van de plaatselijke crisis-comity's (kom en Sluiskil). GEMEENTESECRETARIE. Door Burg, en Weth. is benoemd tot klerk ter gemeentesecretarie de heer H. M. J. Kwaak alhier. BESMETTELIJRE ZIEKTEN. In de week van 29 December tot en met 2 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 3 gevallen van roodvonk en wel 1 in ieder der gemeenten St. Jansteen, Ter Neuzen en Vlis- singen en 1 geval van diphterie te Wol- phaartsdijk. Door de N.V. Izaak Boassons en Zonen's Bank, kantoor houdende te Middelburg en te Oostburg is bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg een verzoek tot het bekomen van sursyance van betaling ingediend. RUNDVEEFOKKERIJ. Door Ged. Staten zijn benoemd in de pro- vinciale commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in Zeeland, de heeren R. I. van Waes te Zuiddorpe en D. Koopman Pz. te Nieuwerkerk. VLISSIN GEN. De heden gehouden vergadering van den gemeehteraad gaf den Voorzitter, burgemees ter Van Woelderen, aanleiding tot het hou- den eener nieuwjaarsrede, waarin hij begon met de vragen te stellen hoe de nationale snel- verbinding op Engeland den nood der tijden doorstaan zal en hoe „De Schelde" dit met het spook der werkloosheid zal doen. Wijzende op 1931, herinnerde spreker er aan, dat de Koningin de verruiming der bui- tenhaven plechtig heeft geopend, dat de ont- eigening ten behoeve der Kon. Mij. Jle Schelde" tot stand kwam, dat het modeme geoutilleerde Chr. Ziekenhuis ,,Bethesda" in van werken in het bedrijf, hetgeen men b.v. j al aadelijk merkt wanneer men als vreemde- ling in het Westland alhier de kweekerijen zou willen bezoeken. Daar is men bevreesd dat men eventueele inlichtingen zou gebrui- ken in concurreerende instellvngen, waarvan men mogedrik in de toekomst schade zou kun nen ondervinden. Men wist in Amerika, dat mijn bezoek aldaar een studiereis betrof, zoo- dat ik in de toekomst het daar geziene bij mijn thuiskomst mogelijk in praktijk zou brengen op het gebied van producten die zij thans hierheen zelf uitvoeren. Men staat al daar op het stamdpunt, dat wanneer dit niet meer gaat dan doet men iets anders. Boven dien de Hollander blijft gaarne waar hi) is, waar vroeger zijn voprouders hebben gewoond, als zijn zaken maar marcheeren. Hij wacht om zich te verplaatsen tot hij1 haast is uit- geput. In Amerika wil men zelfs zijn ren- deerend bedrijf verkoopen om weer naar elders te verhuizen. Overigens, men werd daar gemakkelijk ge- financierd, hetgeen nu wel wat veranderd is. Maar vroeger werden vele menschen aan geld geholpen gewoon op vertrouwen zonder borg- stelling of andere dekkiing, wanneer men over- tuigd was dat het plan dat de geldnemer ontplooide levensvatbaarheiQ bezat en hij overigens hun eerlijk voorkwam. Men ver dient daar gemakkelijker en meer geld dan hier, wegens de hooge loonen bij een overi gens sober leven. Hier tracht een werkman uit de opbrengst vein zijn arbeid zijn gezin te onderhouden en zijn wonjng en leeft men overigens iets ruimer. Ginds echter werkt men meer in seizoenarbedd, verdient dan veel geld terwijl het leven van die arbeiders een groot verschil vormt met die in ons land. Maakt men b.v. een vergelijiking met de veiling in Goes en een veiling of z.g. pak- station in Amerika, dan zijn in beide gevallen die inrichtingen eigendom van een vereeni- ging van telers. In beide inrichtingen heeft men personeel dat het werk verricht. Het loon, dat men aan de veiling in Goes ver dient heeft men noodig om met zijn gezin van te leven. In Amerika echter, verdient men veel geld in den seizoeparbeid, maar slaapt b.v. in de pakstabions zelf op den zolder in wat houtwo'l. Eten koopt men voor een paar centen in de can tine. Verder werkt men slechts zoo 'hard mogelijk in stukwerk. Zoo doende verdient men in enkele maanden veel geld en heeft men door de sobere levenswijze weinig uitgaven, zoodat men veel overhoudt. Is aldaar het werk afgeloopen, dan vertrekt men naar elders om ook daar weer in seizoen- arbeid te werken. Zoodoende waren velen in staat van het overgespaarde geld zelf een bedrijf voor zich in te richten. Als zoodanig treft men aldaar ve«l Hollanders aan met een eigen bedrijf. Men moet zich niet verbeelden dat Amerika een rijk land is. Wanneer men gebruik werd gesteld en een groot openbaar 1 alhier zoo mocht doen, dan was er mogelijk MEN WIL HITLER DEN WIND UIT DE ZEILEN NEMEN. De Depeche de Toulouse, een van de be- langrijkste Fransche provinciale bladen van radicaal-socialistische richting, eischt in een hoofdartikel van de Fransche regeering de annuleering van de Duitsche schadevergoe- dingsbetalingen. Frankrijk zou daarmede de vooruitzichten van Hitler bij de eerstvolgende verkiezingen vemietigen. De nationaal-socia- listen vertellen het Duitsche volk sprookjes over de oorzaken van de crisis en hebben we- ten te bereiken dat thans de groote massa de oorzaak ziet in de schadevergoedingsbetalin- gen. Wanneer het gelukt, Hitler dit argument te ontnemen, trekt men minstens driekwart van zijn kiezers weg. VOOR HET BEHOUD VAN DEN VEERDIENST TER NEUZEN-VLISSINGEN Thans is door het Bestuur der Winkeliers- vereeniging „Ter Neuzen Klimop" aan Gede- puteerde Staten van Zeeland een breedvoerig gemotiveerd adres verzonden met verzoek te willen bevorderen dat de provinciale veer- dienst Ter NeuzenVlissingen, welks voort- bestaan blijkens de stukken der laatste Sta- tenzitting bedreigd wordt, in het belang zoo- wel van het personen- als het goederenverkeer van dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen met het Westelijk deel van Zuid-Beveland en Walcheren, dat door het vervallen van dien dienst ernstig zou worden geschaad, zal be houden blijven. Dit adres wordt gesteund door de ondertee- kening van 1244 personen, bijna uitsluitend gezinshoofden, n.l. 1031 uit de kom van Ter Neuzen, 100 van Sluiskil, 46 uit Axel, 34 uit Philippine en 33 uit Hoek. Sevens is van dit adres een afschrift ver zonden aan den Minister van Waterstaat. Door de Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen is een adhaesiebetuiging aan dat adres verzonden. LUXOR-THEATER. Op het programma van het Luxor-Theater komt thans voor het bekende filmwerk „City- Lights" van Charlie Chaplin, waarin deze filmster weder schittert door zijn oorspronke- lijke kunst. De geheele film is geschreven, geensceneerd en gespeeld door Charlie Chaplin zelf. In „City Lights" komt het dramatische en aan- cooperatief slachthuis met koelinrichting over eenige weken zal gereed komen en er in de bouwvakken het geheele jaar volop werk was. Als niet de ernstige werkloosheid bij ,,De Schelde" voortdurend grooter afmetingen had aangenomen en de gemeente niet getroffen was door den ondergang van twee oude ge- vestigde bankiersfirma's, dan had 1931 tot de goede jaren voor Vlissingen moeten wor- den gerekend. Hoewel de nieuwe haven nog niet geoutil- leerd is en nog niet geexploiteerd wordt, is daar sinds kort een kunstmestbedrijf geves- tigd en meerde in December het eerste zee- j schip om 3000 ton kunstmest te lossen. Van de nieuwe buitenkeersluis werd in 1931 meerdere malen gebruik gemaakt. Bij de Provincialen Stoombootdienst was het passa- giersvervoer normaal, het gewone reisvervoer toonde een kleinen vooruitgang, het vreem- 1 delingenverkeer een kleinen achteruitgang, I het automobielverkeer nam sterk toe. Indien j de voorgenomen opheffing van de lijn Vlis- singenTer Neuzen werkelijk zou plaats vin- den, zou dit in Zeeland alom zeer betreurd worden, temeer daar volgens deskundigen j daarvan geen bezuiniging het gevolg zal zijn. LEZING OVER DE FRUITTEELT IN AMERIKA EN CANADA. Op uitnoodiging van de kringen Hoek en Ter Neuzen van de Cobperatieve Vruchten- veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen werd Donderdag bij den heer De Vrieze te Ter Neuzen, eene lezing gehouden over de fruitteelt in Amerika en Canada. De vergadering werd geopend door den heer H. Diedeman, bestuurslid der veiling, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den heer Ir. A. W. van de Plassche, rijks- tuinbouwconsulent te Goes, die teruggekeerd van zijn studiereis in Amerika, zich bereid had verklaard eenige uiteenzettingen te geven van hetgeen hij daar gezien had. De heer Van de Plassche het woord ver- krijgende, verklaarde gaarne aan het verzoek van de veilingsafdeelingen gehoor te hebben willen geven, om mededeelingen te doen, over de fruitteelt, de verhandeling en verzorging der producten enz. in Amerika en Canada, waarheen hij in opdracht der regeering was heengegaan, teneinde een en ander aldaar te bestudeeren, en zoo mogelijk ten goede van den tuinbouw alhier in toepassing te brengen, hetgeen hem in de praktijk aldaar als belang- rijk voor het vak was gebleken. Spreker beschouwde de opdracht als een groot voorrecht om dat te mogen dpen, aan gezien het van groot belang is, voor iemand die geroepen is op dat gebied van voorlich- ting te dienen. Spreker beschouwt Amerika als een ideaal land om te reizen. Het is groot maar per auto komt men overal heen. Bezocht werden Canada, Britsch Columbia, Washington, Orion en Califomie. Het grootste deel van het be- talend publiek in ons land eet appels uit Califomie, en het is verbazingwekkend hoe groot de uitvoer van fruit naar de andere werelddeelen daar is. Opvallend is de gastvrijheid die men daar als vreemdeling te beurt valt, in tegenstelling met ons land waar men vreemden met een zekere terughoudendheid behandelt. Komt men daar bij een fruitteler, dan krijgt men met groote bereldwUligheid alle inlichtingen en informeert men met belangstelling naar de toestanden hier in ons land. Men is daar niet terughoudend voor wat betreft de wijze ook datzelfde te constateeren. Doch hier past men zich niet zoo gemakkelijk aan bij derge- lijke levenswijze. Toch is het eigenaardig, dat lieden die vroeger alhier in Holland liefst rustig werkten, wanneer zij daar kwamen zoo hard mogelijk arbeidden om zich een eigen positie te verwerven. Men kan er daarom wel opaan, dat zij die het in Amerika tot een zekere welvaart hebben gebracht, dat hebben bereikt met zeer hard werken. De doorsnee- Amerikaan heeft een gewoon bestaan zoo- als hier te lande. Het leven is in al zijn onderdeelen daar over het algemeen zeer gehaast. Daardoor heb ik in de vier maanden dat ik er was, zeer veel gezien. Van een rustig bezoek is geen sprake en tracht men zooveel mogelijk in korten tijd te doen. Niemand denkt er daar aan ergens eens een paar dagen rustig te blijven om op zijn gemak eens het een en ander te bezien of zich volmaakt rust te gunpen. Alles wordt daar per auto gedaan, omdat het vlugger gaat dan met den trein. Des morgens gaat men al heel vroeg op stap, het is overal maax even blijven en daardoor ziet men in een kort tijdsbestek heel wat. Het is alles even ge haast. Ziet men b.v. vreemdelingen bij den Niagara-waterval, het is even stoppen met de auto, een foto nemen en weer verder rijden. Iemand die gaarne kalm leeft doet beter hier te blijven. Het doet weldadig aan wanneer men hier weer terugkomt en men voelt en ziet de kalme levenswijze en de hudselijke gezelligheid, die men daar geheel mist. Toch heeft het leven in Amerika weer een zekere bekoring. Ik heb daar veel Hollanders gezien en ook veel gesproken, en.vooral wan neer men hoort, dat iemand uit Holland komt, is het een en al belangstelling en roem over Holland als een rustig land, maar des niet- tegenstaande wil men liever daar blijven, omdat men het gevoel heeft het in Holland niet meer te kunnen aarden. Wanneer men de toestanden in Amerika vergelijkt met hier is het inderdaad ook een groot verschil. Daar doet men alles per auto in tegenstelling met hier per fiets, terwijl de algeheele machinale arbeid hier voor het grootste deel nog als handenarbeid wordt verricht. Alleen de pluk der vruchten geschiedt niet maehinaal, maar overigens beheerscht de machine den geheelen arbeid. In den pluktijd echter trekken velen uit de stad, zelfs uit New-York naar het land om daarbij behulp- zaam te zijn. Voor de fruitteelt dient men Amerika ech ter te verdeelen in twee deelen n.l. Oost en West. Het Oostelijk deel is het oudste ge- deelte, waar men de iadustrie vindt, terwijl men in het Westen meer de cultures aan- treft. Het Oosten exporteert niet in tegen stelling met het Westen, vooral in Washing ton, Orion en Califomie, waar men de voor- naamste cultures aantreft en waar men ex porteert over de geheele wereld. Zelfs hier in Ter Neuzen ziet men in de fruitwinkels veel Amerikaansche producten. Appels, peren, pruimen, amandelen rozijnen (Sun Maid) dit alle zijn artikelen die men hier alle vindt als import uit Amerika. Ik ben in het Westen in fabrieken geweest, waar men de verpak- king der producten fabriceert met opdruk in de talen van alle landen waarheen het pro duct in die verpakking wordt verzonden. De productie in het Oosten bepaalt zich hoofdzakelijk tot eigen gebruik. Ook de ver zorging laat daar veel te wenschen over en vindt men er zelfs boomgaarden die in kwa- liteit achter staan met die in ons land, ter wijl men in het Westen op dat gebied zich tot het uiterste inspant voor verzorging van beplanting en het product. Op dat terrein zijn ze ons daar ver vooruit. Men vindt daar dus goede en slechte toe standen op het gebied van den fruitteelt, waardoor het niet gemakkelijk is een alge meen oordeel er over uit te spreken, en men zich rekenschap dient te geven over welke streek men zijn bevinding moet uitspreken. In het Westen is het zoodanig, dat men al daar op het hoogste punt staat wat betreft kwallteit en kwantiteit. Zelfs daarmee is men nog niet tevreden. Men ziet in de pakstations dat nog ongeveer een derde van den aanvoer voor export wordt afgekeurd, terwijl hetgeen men daar als ongeschikt voor export be schouwt hier mogelijk op de veiling als eerste soort zou aanbieden. De appelcultuur is daar zeer omvangrijk, en men spreekt dan daar ook niet van appel- teelt maar van appel-industrie. Als men daar door de boomgaarden rijdt dan treft rften overal even mooie boom en aan. Bestrijding van insecten wordt door de regeering ge steund en verplicht gesteld. Men sproeit en spirit het heede jaar door. Als Hollander voelt men daarvoor bewondering. Voor bestrijding van de schurftziekte bepaalt men het juiste moment van bespuiting. Speciale ambtenaren zijn aangestelt die de aanwezigheid der in secten op de bladeren onderzoeken en wordt men verplicht tot bespuiting over te gaan, wanneer de ambtenaar dat noodig oordeelt. De uitvaardiging van dit bevel geschiedt in zoo kort mogelijken tijd, doordat ieder over een telefoon beschikt, en men bij aanvraag direct wordt aangesloten in tegenstelling met hier waar wij soms eindeloos op aansluiting moeten wachten. Die ambtenaar waarschuwt daar b.v. drie bepaalde menschen, die op hun beurt weer drie anderen waarschuwen en zoo vervolgens, zoodat men dien dezelfden dag waarop het bevel tot bespuiting is uitgevaardigd overal de motor-sproeiers hoort ronken. Nog meer dan van de schurftziekte heeft men last van wormstekigheid. Men heeft daar opgemerkt, dat wanneer men veel vlin- ders ziet vliegen men binnen tien dagen tot bespuiting dient over te gaan, teneinde de bestrijding met succes te kunnen toepassen. Door een bepaald ambtenaar worden overal pannetjes met suiker opgehangen, waarin men later de vlinders terug vindt. Des morgens wordt het aantal gevahgen vlinders geteld en naar gelang het gevangen aantal consta- teert men de veelvuldigheid der aanwezige vlinders. Langs de wegen treft men borden aan waarop met krijt wordt geschreven hoe- veel vlinders in den afgeloopen morgen wer den geteld. Iedere kweeker stopt voor zoo'n bord, noteert het aantal dat is vermeld, waardoor men tot vluggere bespuiting komt. In elk opzicht is de Amerikaan vlugger in zijn handelen dan de Hollander. Wanneer iemand hier in zijn beplanting boomen aantreft die naar zijn oordeel beter konden worden gerooid, praat hij1 er geruimen tijd over eer hij daartoe overgaat, zoodat er mogelijke enkele jaren heengaan doch wan neer daar de kweeker -van oordeel is, dat rooiing noodzakelijk of voordeeliger is dan is binnen enk'ele dagen het werk verricht en is de ongewenschte beplanting verwijderd en verbrand. Ook van staatswege is daarop streng toezicht. Worden zieke boomen aan getroffen en de eigenaar gaat niet uit eigen beweging over tot rooien dan wordt het door den staat gedaan op kosten van den nalatigen eigenaar. In Califomie bestaat een zeer sterke con- trole op de producten. Verkoop van on- deugdelijk fruit en groenten is verboden. Wanneer op de Amerikaansche markt min- derwaardig fruit wordt uitgestald ten ver koop gebeurt het vaak dat een ambtenaar die de inferieure kwaliteit constateert dezelve door het bespuiten met carbol ongenietbaar maakt. De eigenaar weet dan later wel wat dat beteekent. Dit is in het geheele Westen zoo. In het Oosten is het veelal als hier en laat de kwaliteit soms veel te wenschen over. Bovendien men woont daar korter bij de stad en voert zijn producten daar zelf aan. Juist doordat men in het Westen voor den ver koop het fruit over zeer groote afstanden vervoeren moet en er daardoor veel vracht- kosten opkomen kan dit alleen gebeuren met best fruit dat hoogere opbrengst geeft. Over het algemeen vindt men daar het 10 gemeten-systeem, alhoewel men er ook zeer groote bedrijven aantreft. Men vindt er be- drijven van b.v. 7000 gemeten uitsluitend perziken. Zelfs lichamen met 30.000 gemeten eultuur met 130 eigen conservenfabrieken zijin daar in bedrijf. Ieder bedrijf heeft zijn eigen eultuur en niet zooals hier van alles wat. Wie appels teelt heeft uitsluitend appels en geen peren of perziken. Dit is .ten voordeele voor een goede specialiteit maar kan overigens voor het bedrijf zelve riskant worden, bij lage prijzen of mislukking van een bepaald pro duct. Op organisatiegebied is men oneindig veel verder dan hier. De kweeker neemt daar ge- noegen met de uitbetaling van den doorsnee- prijs voor zijn product, bij gezamelijke veiling van verschillende partijen. Aan de pak stations worden alle vruchten eerst gewas- schen, daama eleetrisch gedroogd, om ver volgens maehinaal te worden gesorteerd. Het wasschen geschiedt om het vergif dat na de bespuitingen op de vruchten is achter- gebleven daaraf te halen. Bovendien worden de appels voor de verpakking gepoetst om het aanzien te verbeteren, terwijl men in Califomie de vruchten kleurt met was. Al deze maatregelen zijn in belang voor de houdbaarheid van het fruit. Verder wordt alles in onrijpen toestand geplukt met het oog op de groote afstanden bij export en den langen tijd voordat zij in het bezit van den consument komen. Dat men het fruit zoo doende lang bewaren kan blijkt, waar men hier in de verschillende ytalages peren aan treft, b.v. de Beurry Anjou, diie bijzonder goed van smaak is, en die tot Maart hier wordt verkocht terwijl de pluk eind Augus tus heeft plaats gehad. De kweeker mag zelf zrjn pluktijd niet be- palen, maar eerst na toestemming van het 20 -50 a PER ONS 519 (Ingez. Med.) pakstatian en na voorafgaand onderzoek op rijpheid daar mee beginnen. Na de pluk worden de vruchten naar het pakstation verzonden waar de verdere behandeling dan plaats vindt. Na de behandeling warden dezelve opgeslagen in koelruimten met een tempe- ratuur van 0 graden. Verzending geschiedt in koelwagons en ook te water worden alle zendingen in koelkamers geborgen om bederf tegen te gaan. De teler wordt pas voor zijn product be- taald na verkoop. Men verkoopt niet minder dan met een Amerikaansche wagon of 756 kisten tegelijk. Export geschiedt zooals ik reeds mededeelde naar alle landen, en dat is alleen mogelijk bij een onverdachte kwaliteit. Men kan het Amerikaansche fruit gerust koopen zonder vooraf-onderzoek. Hier is dat sunders en dient men zich te voren van de kwaliteit ter veiling te overtuigen. Het is zelfs zoo, dat wanneer men hier van een Amerikaansche zending tot de conclusie zou komen dat men slechte kwaliteit zou hebben ontvangen, men iemand uit Berlijn kan ont- bieden die hetzalve onderzoekt en wanneer blijken mocht, dat de klacht gegrond is, krijgt men zijn geld terug. Juist deze zekerheid omtrent de deugdelijkheid is oorzaak, dat vele winkeliers Amerikaansche producten koopen. ondanks ze duurder en minder lekker zijn dan onze inlandsche vruchten. Door dit alles wordt bereikt, dat de door- snee-Hollander meer Amerikaansch fruit ge- bruikt, zelfs in overvloedige jaren als wij heb ben gehad. Zoodoende ziet men, dat wij hier veel mindere soort fruit uitvoeren om betere kwaliteit in te voeren. Wat de groente betreft winnen wij het van den Amerikaan. Het eten is over het alge meen slecht. Alles wordt in water gekookt zonder. zout. Roode kool kent men daar niet, uitsluitend witte. Een kool wordt in zijn geheel gekookt en ter tafel gebracht, waarbtj men er een stuk afsnijden kan als hier van b.v. een taart. Ook het vleesch is van min dere kwaliteit. Het wordt eleetrisch gekookt op een kookplaat, waardoor het gedeeltelijk verbranden voor de rest ongaar wordt opge- diend. Toch gebruikt men er veel groente en wordt van hisruit veel ge'importeerd. Ver- leden jaar zijn van hieruit naar Amerika gezonden 16.000.000 K.G. witte kool. Ook uien worden veel van hier verzonden. Dit on danks de hooge invoerrechten die voor witte kool bedragen 11 cent per K.G. en voor uien 13 cent. De vrachtkosten voor witte kool van Rotterdam naar New-York bedragen per 50 K.G. /1,25, terwijl dit van Califomie naar New-York meer dan drie gulden bedraagt. Zoodoende zou de export grooter zijn van hieruit indien de invoerrechten minder waren. Aan glascultuur doet men daar niet, aan gezien men met de voile grondsteelt in het Zuiden even vroeg is als met de glascultuur in het Noorden, terwijl de prijzen voor de glasproducten te hoog zijn in verhouding tot die uit den vollen grond. Hetzelfde treft men hieraan met Italie. De vollegronds- artikelen uit Italie komen terzelfder tijd ter markt als hier onze glasproducten, zoodat het verschil in prijs nadeelig is voor het West- land. Dat men vroeger niet zooveel uit Italie betrok Mbmt doordat destijds de verpakking van de Italiaansche producten te wenschen overliet, terwijl nu dit is verbeterd, de import uit Italie yeel grooter is. Wat ktmnen wij nu leeren van Amerika? le. telen van een beter product door meer dere zorg en behandeling. 2e. het beter sorteeren en daardoor beter product in den hsmdel brengen. Dat is de groote fout van den Hollandschen teler en is oorzaak dat ons fruit door het Amerikaansche wordt verdrongen. Op het gebied van de teelt is Holland een prima land, maar de handel laat te wen schen over. Dit wil niet zeggen, dat de Amerikaan eerlijker is dan de Hollander, maar dat is ge- legen in verschil van inzicht, omtrent den handel. Hier ziet men dat de teler te weinig voor zijn product krijgt in verhouding tot hetgeen de consument er voor te betalen krijgt. Vaak kan men lezen dat een teler die 2 cent voor zijn kool krijgt daarin een briefje doet met verzoek hem te berichten wat de consu ment er voor moest betalen terwijl dan later blijkt, dat er een kwartje of meer voor be- betaald werd. De schuld hiervan ligt bij den teler zelf. De aflevering van het product in Amerika is zoodanig dat de kooper er niets aan te doen heeft, alles is prima verpakt en ver- zorgd, terwijl hier alles door den kooper moet worden gedaan. Daardoor krijgt men minder opbrengst. Met de teelt alleen komt men niet klaar, men dient ook te zorgen voor goede aflevering. Tenslotte is het cooperatief stelsel in Amerika veel meer doorgedrongen dan hier. Ook voor de aardappelen ontvangt de teler in Amerika veel meer dan hier omdat hij ze netjes gewassohen en in zakjes van 7 K.G. aan den kooper aflevert, rechtstreeks op contract aan den winkelier. Dit alweer is de kwestie van beter inzicht. Hier wil men wel lid zijn van een bepaalde vereeniging, terwijl men vaak ziet, dat voor- aanstaande menschen op dat gebied voor cent meer opbrengst him vereeniging in den steek laten terwijl zij over het hoofd zien, dat men daarmee de kracht der organisatie om hals brengt, waar het veelal den concur rent om te doen is, die voor dat doel een paar centen meer geeft, om het later dubbel terug te halen wanneer de concurrentie weg is. Spreker eindigde zijn zeer interessante lezing met de hoop uit te spreken, dat hij geslaagd is in zijn poging, de overtuiging te hebben gevestigd, dat de fruitteelt er hier niet zoo slecht voorstaat, maar dat de teler

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5