mmimam Dim- ea Sohaakrabriek, Pluimvee-rubriek. r ^9.^ B9E0ESIIJKE 8TAHD. 4m mm fSl M Hi m Hi "IP M.wm PA! PAP stelde een onderzoek in, waarbiji zooveel be- handelde gevallen aan het 1-icht kwamen, dat de assistentie der marecbaussde te Etten voor dat onderzoek moest, worden ingeroe- pen. Tot nu toe is nog geen enkel succes- geval geboekt. Tegen den man is itihans proces-verbaal op- gemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneoskun.de. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. IN 1931. Bediroeg het aantal doodelijke ongevallen in 192717 dooden, in 1928 18 dooden en in 1929 29 dooden, in 1930 was dit aantal 23, waaronder 3 kinderen, terwijl voorts elf schapen, zes paarden, twee koeien en twee honden hierbij het leven lieten. Voorts wer den behaive eenige locomotieven nog min of meer beschadigd of geheei vemield: 19 auto's (waaronder 8 vrachtauto's en een autobus), 15 wagens w.o. twee hondenkarren, 1 motor- rijwiel en 3 fietsen. Het thans afgeioopen jaar slaat echter alle records. De oploopende lijn der laatste vier jaar, die zooals gezegd, de cijfers toonde: 17, 18, 29 en 23 is dit jaar qitermate sterk op- geioopen. Het aantal dooden in het afgeioopen jaar bedraagt n.l. 42 met bovendien nog 27 gewonden, terwijl voorts 6 paarden werden gedood, 20 particuliere auto's, 22 vrachtauto's, 9 wagens, 7 fietsen en £6n motorrijwiel wer den vemield of min of meer emstig bescha digd. HOOG WATER. Door den hevigen storm en vele regens is het water in de provincie Groningen, dat Woensdag goed daalde, in de omgeving van Slochteren met 3 c.M. gestegen. Tal van huizen kunnen nog slechts niet dan met moei- te worden bereikt. Ook in het Westerkwar- tier begint men last van dit water te krijgen. Ofschoon men tot dusver er in geslaagd is het water bij Eelderwolder-polder te keeren is de toestand daar zeer critiek, daar niet al- leen gevaar dreigt op de plaats waar men be- eig is met den dijk voor een afwaterings- kanaal, maar daar de polder daar beschermd is, doch ook van den kant van de Tijze waar men uitgestrekte watervlakten ziet. Brugge- tjes en vlonders zijn daar reeds aangelegd, maar men vreest, dat de dgk bij Pgzermade het niet zal kunnen houden als de wind zoo eterk blijft als hij nu is. Daardoor zullen ook de buitenwijken aan de Westzijde van de etad Groningen gevaar loopen, daar Pijzer- made slechts enkele K.M. van de stad is ver- wrjderd. De waterstand in de provincie Gro ningen is op het oogenblik 61 boven W.H.P. terwijl de normale stand 10 beneden W.K.P. is. De kanalen van de stad Groningen zijn ook zeer hoog. DE STRIJD IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. De strijid in de textiel-industrie te Enschede welke tot nu toe zeer rustig was verloopen, heeft deze week een ander aspect ge- kregen. Het schijnt dat de ongeorganiseerde arbeiders, doordat hun zeer weinig steun wordt verstrekt, buitengewoon ontevreden eijn geworden en wellicht is dit mede te oorzaak van de relletjes welke hier en daar hebben plaats gehad. Dinsdagavond had zich voor de fahrieken van de firma Jannink aan de Haaksbergenstraat een groote menigte verzameld, welke wachtte op werkwilligen. Deze kwamen echter niet, daar zij de fa- briek aan de achterzijde hadden verlaten. In den looppas begaven zich daarop de wachtenden naar de vlakbij gelegen arbei- derswijk, het Padmos, waar relletjes plaats hadden, welke tot Dinsdagavond laat voort- duurden. Van een aantal woningen van werk willigen werden de ruiten stukgeslagen. Voorts werd een 20-4al straatlantaams ver- nield, waarop men van de ontstane duistemis gebruik maakte om met steenen naar de po litie te gooien. Een wachtmeester van de marechaussde en een rijksveldwachter liepen zoodanige verwondingen op, dat zij zich on- der geneeskundige behandeling moesten stel- len. Ook bekwamen eenige agenten van po- litie door de steenworpen lichte verwondingen. De politie, later door marechaussde te paard versterkt, voerde charges uit, waarbij een aantal personen rake klappen opliep.. Een aantal hunner moest zich onder doktersbe- handeling stellen. Desondanks ging men voort met het werpen van steenen vanuit tuinen. Een marechaussde die eenige steen- werpers achtema wilde, bleef in prikkeldraad ▼astzitten, waarop hij van een aantal kanten met steenen werd bekogeld, Hiji heeft toen eenige revolverschoten gelost. Ook twee an- dere marechaussde's hebben nog van hun vuurwapens gebruik gemaakt. Er werd even- wel niemand getroffen. In verband met de relletjes hebben de werk willigen bij de firma Janning den .arbeid Woensdagmorgen niet hervat. De fabrieken Eijn in verband hiermede stilgelegd. EEN ZWARTE OUD-MINISTER VAN OORLOG OP HET OORLOGSPAD. Verleden week kwam bij het agentschap van Cook-Wagons-lits aan het plan C. te Rot- DAMMEN. CCXXXIX. Lidmaatschap Nederl. Dambond. Per 1 Januari 1932 kunnen weer nieuwe leden tegen de gereduceerde contributie wor den aangenomen (/1,50 /0,10 voor admi- histratiekosten). Men kan zich als lid van het district Zeeuwsch-Vlaanderen aanmelden voor wat het Westel. deel betreft by den heer S. J. Boogaart te Zuidzande en voor het Oostel. deel bij schrijver dezes. By toetreding ont- vangt men gratis het maandblad „Het Dam- spel", dat voor niet-leden f 3 per jaar kost. Voorts is ieder lid gerechtigd mede te spelen in de jaarl. wedstrijden om het kampioen- Bchap van Zeeuwsch-Vlaanderen en in de tra- ditioneele wedstrijden WalcherenZeeuwsch- Vlaanderen. Zij, die reeds lid zijn worden in den loop dezer maand in de gelegenheid gesteld, hun contributie voor 1932 te voldoen (/1,60). De heer S. J. Boogaart te Zuidzande neemt even als vorige jaren de contributie van de leden in het Westel. deel in ontvangst. We hopen, oat niemand bedanken zal, omdat „Het Dam- epei een paar maanden ongeregeld verschijnt. De nieuwe drukker, die het maandblad voort- ^It?°rgen zal' sakke!t nog wat met de diagrammen, maar deze storing zal stellig kan6 eferP-eheven Zijn' De NederI Dambond leden 1JZ6r m.6t handen breken en als de leden dat even willen inzien, komt alles weer wel terecht. Ten slotte bedraagt de cont^bu- tie toch Slechts 1,50 en als we nagaandat voor dat luttele bedrag een der beste dam- bladen van Europa en stellig het beste van fr 0ns land wordt toegezonden, dan is omdat dit hind611, °m aanstonds te bedanken, thd komt w-6DS 6e,n fnkele maal wat over houdt om het ™erkellJk van het damspel noudt om het mooie van het spel zelf zal in Januari nog volop kunnen genTeten van het Novembernummer en wie dat niet kan is men* jdammer' dle weet zelfs niet, wat dam- terdam een tweetal vreemdelingen, van wie de een vertelde, dat hy oud-minister van oor- log van een Afrikaansch rijk en de ander zijn secretaris was. Zij waren naar Nederland gekomen om oorlogsmateriaal te koopen en wenschten van de diensten der firma Cook gebruik te maken om hun reizen etc. te rege- len. Aangezien de zwarte vreemdeling in het be- zit was van oogenschijnlijk goede papieren, waaronder een diplomatiek paspoort, wekte hy vertrouwen, zoodat men er geen bezwaar tegen had een cheque tot een bedrag van circa f 500, welke hij ter verzilvering aanbood, in te wisselen. Late® is evenwel vast komen te staan dat de cheque valsch was. Uit Londen kwam n.l. het bericht, dat de Bank, op welke z.g. de cheque was getrokken, in het geheei niet bestaat! Vermoed wordt, dat het tweetal naar Am sterdam is afgereisd. Een B. T. A.-bericht uit Antwerpen meldde Dins dag: Dinsdag boden twee negers bij een wissel Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnc's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. ZIEKTEN EN TOEKOMST. Een lezer schryft by een kip: Wees zoo goed en onderzoek voor mij deze kip. Ik had 80 jonge kippen, ze waren goed aan den leg, ik raapte al dagen van 48 stuks. Voor 14 dagen kreeg ik een paar dagen minder eieren tot ik er maar 25 meer raap. Nu gaan er zoo ongeveer 10 in het hok zitten slapen, ze loopen voort of ze drunken zijn, eten niet en de dood volgt spoedig. Ze hebben een goed hok en goed voer. Hier hadden we te doen met een slachtoffer agent een tweetal traveller-cheques ter innine der PuJIorumZ)ekte der kuikens, als het ware oon a fo ftftn kin flip rip kinrlpr-ziAkfo Tlr aan. Aangezien beide cheques op naam van een persoon stonden, kregen de bedienden arg- waan, waarop een der negers protesteerde en heenging. naar hij zeide om de politie te halen. Toen hij echter niet terug kwam, waarschuwde het personeel zelf de politie, die den anderen zwarten arresteerde. Deze verklaarde door den kroonprins van een kip die aan de kinderziekte sterft. Ik j heb toen ik in het voorjaar de pullorumziekte I besprak reeds gezegd, dat naar mijn meening j de grootste schade dezer ziekte niet lag bij de slechte broedresultaten der besmette eieren of bij de in massa dood gaande kuikens, doch bij de jonge hennen die uit de besmette kop- pels opgroeien en schijnbaar gezond zijn. Abessinie te zijn gezonden, die op het oogen- Thans nu die hennen aan den leg zijn, ster- blik te Parijs vertoeft en belast te zijn met - het doen van belangrijke inkoopen in Belgie. Ten slotte bekende hij echter George John stone te heeten, 37 jaar oud te zijn, Britsch onderdaan, geboortig uit Sierra Leone. De politie kon verder vaststellen, dat John stone zeeman is en reeds in Nederland wegens diefstal werd gestraft en uitgewezen. Men meent, dat hij nog door de Nederland- sche autoriteiten wordt gezocbt. Hij was in het bezit van een diplomatiek paspoort ten name van Maponen Waldemariar secretaris van den staat Abessini? Men gelooft wel, dat dit document authen- tiek is en door Johnstone, die zijn foto erop plakte, werd gestolen. Johnstone werd in het bezit van 740 val- sche traveller-cheques gevonden, tot een to- taal bedrag van 8.800.000 franks. Hij had zijn intrek genomen in het Grand Hotel te Antwerpen en had een aantal adver- tenties geplaatst in de dagbladen, waarin op- gaven van kooplieden werden gevraagd voor leveringen aan de Abessinische regeering. Bij een kleermaker had hij 900 uniformen besteld, terwijl hij in bespreking was over den aankoop van 20 automobielen en 3 autobussen voor het vervoer van Abessinische troepen. Nader wordt gemeld: De politie is er tot nu toe nog niet in ge slaagd den medeplichtige van den zoogenaam- den ambassadeur van den Negus van Abessi nie te ontdekken. Men heeft echter vastgesteld, dat het even- eens een neger is, Jacobsen genaamd en ge- f boortig uit Zuid-Afrika. De beide mannen waren voornemens een aantal banken op te lichten. Zij wilden de bestellingen, welke zij gedaan hebben, door eenige banken, waarvan zij valsche Cheques bezaten, laten betalen. De goederen zouden zij dan elders wel weer verkoopen. Scotland Yard onderzoekt, hoe de gearre- steerde in het bezit is gekomen van een diplo matiek paspoort, dat echt is, en waarvan al- leen de namen en portret vervalscht zyn. De Nederlandsche regeering heeft de uit- 1 eve ring van den gearresteerden -neger ver- zocht, die zeeman en later portier in een Am- sterdamsch hotel is geweest. VREESEL1JK DORrSDRAMA. Te Baja bij Lissabon heeft zich een vreese- lijke dorpstragedie afgespeeld, welke 6 slacht- offers heeft geeischt. De landarbeiders Anto nio Mattos was wegens diefstal tot gevange- nisstraf veroordeeld. Toen hij terugkeerde had zijn vrouw zich opgehangen. Uit wraak zocht Mattos den landbouwer, die hem aangegeven had, op zijn hoeve op en schoot niet alleen hem, maar ook zijn moeder en broer dood. Vervol- gens keerde hij naar huis terug, waar hij door de politie werd omsingeld. Hij stuurde zijn kinderen weg, barriceerde alle deuren en ven- sters en bood tegenstand. Het kwam tot een vuurgevecht, in den loop waarvan Mattos den inspecteur van de politie doodde en verschil- lende agenten verwondde. Eerst nadat ver- sterking met machinegeweren was aangeko- men, werd Mattos doodgeschoten. OUDE token ingestort. Dinsdag is m het centrum der gemeente Fagnolles bij Namen de toren van het door toeristen druk bezochte oude versterkte kas- teel ingestort. Het slot dagteekent uit de twaalfde eeuw en werd naar beweerd wordt, door Baudewijn van Constantinopel opgericht. Men was druk bezig aan het herstellingswerk toen de grond- vesten van de toren wonkelden en deze in- stortte. De toren was 8 verdiepingen hoog. Het is een der voornaamste historische monumen- ten uit de streek tusschen Sambre en Maas welke hiermede gedeeltelijk wordt vemield. ven er vele aan eierstokdegeneratie met buik- vliesontsteking. Uit de zieke dooiers kan ik bijna altijd in reineultuur de pullorum- bacillen kweeken. Sterven zulke kippen niet dan zijn ze volgend jaar weer een ernstig ge vaar in den foktoom. De pullorumziekte bij de kuikens moet bestreden worden met hygienische maatregelen, maar bij de kippen door vemietiging der smetstofdraagsters. Hiervoor wende men zich tot een dierenarts, dit is de meest betrouwbare weg om uit de ziekte te komen. Het is werkelijk verbazingwekkend zooveel onkunde er op het gebied der pluimveeziek- ten nog heerscht en hoeveel schade daardoor ontstaat. Ik zou haast zeggen: geen beter bewijs daarvoor dan een vragenbus in een courant. Verreweg het meerendeel der brie- ven die ik ontvang om advies betreffen ziek- ten en veelal blijikt uit de brief dat de vraag- steller weinig begrip heeft hoe een behoor- lijke ziektebestrijding plaats moet vinden. Hoofdzaak is steeds het onderkennen der ziekte, doch dit kan alleen door nauwkeurig onderzoek en niet per brief. Men kan het jammer vinden dat het zoo is, maar het is niet anders. Zoo vraagt een lezer, die zich werkelijk veel moeite geeft, wat hij doen moet aan een eend die niet staan kan en voortdurend zit te geeuwen. Dat stomme dier kan wel twintig oorzaken hebben om niet te staan, hoe kan ik dat nou van hieruit beoordeelen. In geval len waar men niet de kosten voor een dieren arts er voor over heeft, raad ik aan het 1 week lang te probeeren met pillen van bak- kersgist met levertraan. Helpt dat niet, ruim dan zooA dier na 1 week maar op, dat is veel voordeeliger. Zulke dieren worden toch nooit weer goede legsters. Een ander vraagt mij een afdoend en niet te duur middel tegen snot bij kippen die niet zijn ingeent! Is zoo'n brief een postzegel waard? Hoe vaak heb ik aangeraden: laat uw kippen tijdig inenten! Waarom raad ik dat aan Omdat dat het eenige middel is defce misCre met z.g. snot, die meestal diphtherie is, te voorkomen en omdat er geen goed genees- middel tegen is. Wat kan ik dus nu antwoor- den? Ik ken geen „afdoend en niet te duur" geneesmiddel voor U, zelfs geen afdoend en duur". Nu het te laat is heeft het geen doel meer bij my te komen. Als het echte snot is moet U zorgen dat het hok prachtig in orde is en de dieren uitstekend verzorgen en ze dan stuk voor stuk minstens drie maal per dag behandelen met lauwe kopbaden van 1 op 100 chinsol. Ziedaar een middel tegen snot, dat nog het meest belovend is dat ik geven kan Is het echter diphtherie loop dan als een haas naar den dierenarts, anders komt er heelemaal niets van terecht. En als deze er dan in slaagt en gij krijgt Uw dieren weer gezond, denk dan, als gij zijn rekening krijgt, dat gij heel wat goedkooper uit ge weest zoudt zijn door den dierenairts in Aug. of Sept. Uw dieren in te laten enten. Een lezer uit Putten heeft 150 Noord-Hol- landsche blauwe kuikens gehad, thans ster ven er alle dagen een hoop. Wat te doen? Dat heeft U ook al vele malen kunnen lezen. Onmiddeliyk opzenden ter onderzoek naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam. Dat on derzoek is gratis. Zoolang U dat niet gedaan heeft zult U ze stil dood moeten laten gaan, want niemand kan U zonder de ziekte te kennen een doelmatigen raad geven. Een ander te Putten liet drie kippen onder- zoeken. De een had eileiderontsteking, een ander buikvliesontsteking en een derde jicht. Nu is de vraag of hy van deze dieren kan We hopen dan ook, dat op een enkele uit- zondering na, welke ons reeds bekend is, nie mand om zoo'n pietluttige reden bedanken zal en dat daamaast vele nieuwe leden zich zullen aanmelden. V66r 1 Februari moet de contributie betaald zyn. Kampioenschap Zeeuwsch-Vlaanderen. Behoudens nadere wijzigingen als een ge- volg van onderlinge besprekingen, zal de wed- strijd om het kampioenschap van Zeeuwsch- Vlaanderen 1932 in Februari of Maart te Schoondijke gehouden worden. Tot deelname zijn gerechtigd de leden van het bij den Ne- derlandschen Dambond aangesloten district Zeeuwsch-Vlaanderen. Men kan zich voor deelname aanmelden v66r 1 Februari a.s. bij 36 den heer S. J. Boogaart bovengenoemd en bij schrijver dezes. Zoo noodig wordt door voor- wedstrijden bepaald wie in den eindstrijd uit- komen. Evenals bij vorige gelegenheden zal 46 aan den eindstrijd worden deelgenomen door 10 of 12 spelers en wel 5 of 6 uit Westel en zoo mogelijk evenveel uit Oostel. Zeeuwsch- Vlaanderen. Er wordt gespeeld volgens spel- regels en reglement van den Nederl. Dam bond. Eventueel af te breken partijen worden niet arbitrair beslist, maar zoo spoedig moge lijk uitgespeeld. ZWART 1 Nadere bijzonderheden volgen spoedig. Een leerzaam openingsspel. Men spele uit de aanvangspositie als volgt: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 32—28 38—32 42—38 4742 34—30 30—25 40—34 4440 31—27 37—31 18—23 12—18 7—12 20—24 14—20 10—14 1—7 17—21 4—10 zie diagram WIT 47 48 49 50 Zwart voert nu de volgende combinatie uit: 24—30, 19X30!, 14X23, 10X19, 23—28 21X32, 9X20, 13—19 en 18X47 dam (wit tel- kens verplicht slaan). Door 4034 (4720), 4842 en 3933 neemt ^vit nu de dam af, maar zwart blijft een schijf voor. Een mooie studie van Bizot. SCHAKEN. EuweCapablanca. De tiende partij, waarin de Cubaan evenals in de achtste de kwaliteit verloor (maar nu opzettelijk)heeft veel van een analystische duel gehad, waarin de moeilijk te evenaren kwaliteiten van Capablanca den Nederland- schen kampioen in het nadeel vermochten te brengen ondanks de materieele achterstand. Wit: Euwe. Zwart: Capablanca. Nimzowitsch-verdediging. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7—e6 3- Pgl—f3 b7—b6 4- f>2g3 Lc8—b7 gaan broeden, ook als er geen ziekten meer bijkomen. Als er in den toom meer dan 10 sterfte optreedt aan al dergelijke oorzaken die op verzwakkdng wijzen, dan raad ik U aan er niet mee te gaan broeden. Tien procent sterfte is eigenlijk al te hoog bij goed ver- zorgde en goed gehuisveste dieren, doch dat percentage komt zelfs op legwedstrijden nog wel voor. Is de sterfte echter grooter dan raad ik U af met zoo'n toom door te fokken. Feiteiyk is de eenige toekomst van onze pluimveehouderij, dat men alleen van over- jarige dieren fokt, die gedurende hun eerste legjaar deugdelijk op den leg en op gezond- heid gecontroleerd zijn. Doet men dit niet dan loopt de pluimveehouderij op schade uit. Men moet niet gering denken over de moeite om sommige brieven te ontoijferen. Laat mij U zeggen dat Ik op taalfouten nooit let, die schrijf ik zelf ook met hoopen, maar als men dan op een stukje dun grijis papier een briefje krijgt met potlood geschreven dat als volgt luidt: ,,Geachte Mijnheer Hennepen, zou U s.v.p. mijn een midden kunnen geven omtirent een witte leghoom die kruppen is geweest weer beter geworden en nu weer kruppel is geworden verder goed gezond", dan zit men toch even te kyken en doet het mij dubbel leed, dat ik juist in zoo'n geval waar de briefschrijver het blijkbaar hard noo dig heeft, zoo weinig kan helpen. Ik weet niet waarom die kip kruppen was en nu weer, alleen weet ik dat bij tuberculose heel vaak kreupelheid voorkomt, maar er kunnen vele oorzaken meer zijn. Tenslotte nog een paar brieven die de moeite waard zijn. De eene lezer wil een pluimveebedrijf in Engeland baginnen en vraagt min advies. Voorzoover ik uit den gruwelijken intemationalen chaos wijs kan worden op pluimveegebied, raad ik U sterk af in Engeland wat op dit gebied te pro beeren. De pluimveehouders daar hebben al de handen vol om zich staande te houden en de vraag is of U een kans zou krijgen daar te beginnen. Het zou U ook veel begin kapi- taal kosten. Ik zie in Frankrijk meer heil maar ook alleen voor iemand die de taal en de plaatselijke omstandigheden goed kent. De tijd is te onzeker om op pluimveegebied thans ergens een toekomst te verwachten. Wie er in zit kan er niet uit en moet trachten er van te maken wat hij kan, maar wie er nog niet in zit doet beter er uit te blijven. Ditzelfde geldt ook voor een lezer die me vijf groote vellen schrijft om een eendenhouderij te beginnen, deze om de goedkoopte met visch wil voeren doch niet weet dat dergelijke eieren niet voor de consumptie geschdkt zijn. Zie daar werkelijk een pessimistische beschou- wing op het einde van het jaar. Dat dit niet aan de laatste maanden ligt weten de lezers die mij al langer kennen. Ik heb al jaren ge- leden gewaarschuwd dat het met de pluim veehouderij geen besten weg op kon gaan, toen er steeds meer kippen kwamen en aller- lei importlanden hun invoer gingen bemoei- lijken. Dr. TE HENNEPE. HOEK. Huwelijks-aangiften. 3 Dec. Dominicus Jo hannes Jansen, oud 51 j., wedn. en Janna Dieleman, oud 58 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Dec. Domini cus Johannes Jansen, oud 51 j., wedn. en Janna Dieleman, oud 58 j., wed. Geboorten. 1 Dec. Anna Magdalena, d. van Jacob Anthonie Lergner en van Anna Adriana Jongman. 2 Dec. Cornelia Tanneke, d. van Willem den Braber en van Elizabeth Neeltje Janneke Tholens. 6 Dec. Neeltje Geertruida, d. van Reinier de Fouw en van Adriana de Meester. 15 Dec. Maria Anna, d. van Hen- drik Jansen en van Maria Johanna de Fouw. 16 Dec. Albrecht, z. van Gilles Donze en van Pietemella Cornelia Meeusen. 21 Dec. Jan. z. van Levinus Andries Dieleman en van Adriaantje van de Ree. Overlijden. 1 Dec. Fransina de Bree, oud 80 j., wed. van Jan Westerbeke. Thomas Jacob Marcusse, oud 49 j., echtg. van Jozina Catha- rina Jacobs. 2 Dec. Jacobus den Hooglander oud 65 j„ echtg. van Catharina Dieleman. 8 Dec. Pieter Riemens, oud 73 j., wedn. ven Adriana Vermerres. 11 Dec. Anna Maria van der Gouwe, oud 38 j., echtg. van Adriaan Riemens. 17 Dec. Jakobus Pladdet, oud 77 j., z. van Anthonie en van Tanneke Ester Deij! 18 Dec. Wilhelmina Oppeneer, oud 76 j., wed. van Cornells Kervink. 21 Dec. Levinus de Blaeij. oud 50 j., echtg. van Pieternella de Pooter. 26 Dec. Adriana Vinke, oud 77 j. wed. van Petrus Franciscus Lantsheer. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 15 Dec. Eugene Anto- nius de Waal, oud 22 j., jm. en Johanna Maria d Hont, oud 18 j., jd. 23 Dec. Leonard Jaco bus Julien Moorthamer, oud 27 j., jm. en Pau lina Maria Collet, oud 23 j., jd. Petrus Jo hannes Baart, oud 25 j., jm. en Mathilda van Geersdaele, oud 25 j., jd. 24 Dec. Josephus 5. 6. 7. 8. 9. Lflg2 Lcld2 DdlXd2 Pblc3 Dd2c2 Lf8b4f Lb4Xd2f 0—0 Pf6—e4 Pe4Xc3 Zwart laat zijn tegenstander opnieuw de kwaliteit winnen. Deze zet is nog zoo slecht niet, zei Capablanca. Wel had Prokes met deze variant te Boedapest tegen Monticelli verloren, maar Prokes had niet goed gespeeld. Euwe nam wederom de kwaliteitswinst, over- tuigd dat deze voortzetting voor wit goed is 10. Pf3—g5 Pc3—e4 11. Lg2Xe4 Lb7Xe4 12. Dc2 X e4 Dd8Xg5 13. De4 X a8 Pb8c6 14. DaS—b7 Pc6Xd4 15. Taldl c7c5! In de 8e partij speelde Capablanca De5. De tekstzet biykt een verbetering. Stand na 15 zetten: Dreigt Dd3f. 18. Db7—g2 Dreigt Dc2f, enz. 19. e3e4 20. Kd2cl g h Pd4c2f Dg5f5 Pb4, gevolgd door Dc2 of Pc2b4 Df5f6 Pb4Xa2t NEEMT U IN ACHT! Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, zenuwachtigheid en urinekwalen? Haar lichaamsgesteldheid, de verschillende perioden in het leven der vrouw, de geboorte van kinde ren, vormen vaak de oorzaak van verzwakking der organen in den rug. Deze organen begin nen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich op- hoopen en de kwaal zich door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De versterkende werking van dit spe- ciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschgn- selen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Bij alle drogisten enz. k f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. v. Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 24 (Ingez. Med.) Petrus Augustinus Vink, oud 28 j„ .jm. en Emma Maria van Stevendaal, oud 21 j., jd Huwelijks-voltrekkingen. 29 Dec. EugCne Antonius de Waal, oud 22 j., jm. en Johanna Maria d'Hont, oud 18 j., jd. Geboorten. 11 Dec. Arthur, z. van Jos. R. Mahu en van PC. van Eck. 14 Dec. Marcep- pa Petrus, z. van Ed. Fr. de Vulder en van M. Duvivier. 15 Dec. Petrus, z. van Jos. Alb. Col let en van M. M. Boeijkens. 20 Dec. Anna Maria, d. van Jos. Petr. Menu en vap M. M. van Hijfte. 23 Dec. Maria Eduarda, d. van Jos. Joh. Cammaart en van E. M. van Geijt. 26 Dec. Rosalia Maria Theresia, d. van Jos Al Verdurmen en van L. C..Ph. van Kampen! 28 Dec. Anny Marie, d. von Em. M. van Hijfte en van M. A. Ph. van Damme. 29 Dec. Maria Victorine, d. van Mar. Vict. Rijk en van M. S. de Vree. 31 Dec. Leonia Mathilda, d. van Jules van Goethem en van L. M. de Bruijn Norbertus Petrus, z. van Eduardus van den Bergen en van Ros. Bogaert. Overlijden. 2 December. Madelaine Maria Eijsackers (te Roermond), oud 18 j., d. van Emanuel en van Johanna de Theije 4 Dec Petrus Sarneel, oud 84 j., echtg. van Lucia du Bois 7 Dec. Rozalia d'Haene, oud 72 j echtg. van Adriaan d'Hont. 12 Dec Petrus Verdurmen, oud 45 j., echtg. van Rozalia Beck. 15 Dec. Petrus Serrarens, oud 81 j wedn. van Louisa de Maagt. 18 Dec. Joseph Maria Irma de Maat, oud 9 m., z. van Leonar- dus Johannes en van Irma Em. Jos. Martens. 27 Dec. Pieter Augustinus Dobbelaar, oud 85 j., echtg. van Louisa Petronella Waayen- berg. 28 Dec. Arthur Mahu, oud 16 d., z. van Josephus Rend en van Paulina Car. van Eck. Alphonsius van de Vijver (te Haarlem- mermeer), oud 74 j., echtg. van Apolonia Boe- ding. 31 Dec. Alice Adelaide Amelia Marie van den Ende, oud 56 j., d. van Marinus en van Maria Theresia van Vooren. KOEWACHT. - Huwelijks-aangiften. 9 Dec. Arthur Petrus Armandus Segers (van Antwerpen), oud 27 j-, jm. en Alma Maria Catharina de Potter oud 28 j., jd. 16 Dec. Rene Eggermont (van Ter Neujien), oud 29 j., jm. en Maria Josephi- na Ongenae, oud 24 j., jd. 30 Dec. Josephus Johannes de Rechter (van Hulst), oud 25. j., .im. en Josephina Maria Louisa van Acker oud 21 j., jd. Huwelgks-voltrekkingen. 30 Dec. Rend Eg germont (van Ter Neuzen), oud 29 j jm. en Maria Josephina Ongenae, oud 24 j jd Geboorten 3 Dec. Willy Petrus"Marie, z van Georges Joseph Virginie Vael en van Emma Coleta Dierick. 7 Dec. Josd Marie en Roger Ludovicus Magdalena, d. en z. van Bernardus Antonius Ceelaert en van Augusta Mana Verschuuren. 14 Oct. Albert Petrus z van Franciscus Bernardus Seghers en van Odila Maria de Dauw. 30 Dec. Etien Theo- P ile Alphons, z. van Florimondus Herman en van Leontina Maria van Grimberghe. Overiyden. 3 Dec. Josephina Maria Lippens, oud 56 j., echtg.- van Alphonsius van Meg root 5 Dec. Georgius Rosalia de Schepper, oud 14 m. z. van Rend Petrus Marie en van Martha Celina Augusta Raes. 11 Dec. Maria Julia Verhoewn °"d ?7 3" eChtg- van Franciscus WESTDORPE. Huwelijkswoltrekkingen. 24 Dec. Hugo Franz Meier, oud 32 j., jm. en Maria Ania Robusch, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 Dec. Antonius Franciscus Ca- milus, z. van August Groosman en van Anna Cornelia Clarijs. OOPERATIEVE VRUCHTENVEILING ..ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G A TE TER NEUZEN. Veiling van 5 Jan. 1932. Goudreinetten 14 tot 19 ct; Zure Bellefleur 7 ct.; Spruiten 7 ct., per K.G.; Wiinpeen f 2 E™,1, ff; P;°°d® k0°1 2 3 ct Savoo"ye kool 2 tot 4 ct.; Knolselderij 4 ct, per stuk- Prei f 2 per 100 stuks. Eieren: kleine 3,50, groote 5 per 100 st. 21. Kclbl pa2b4 Zwart heeft nu een zeer sterk paard en twee pionnen tegen een kasteel, maar zijn aanval is geluwd. Wit wint nu d7 en komt op adem TdlX d7 Pb4c6 Pi°n d7 dreigde verloren te gaan. 23. 24. 24. 25. 26. 27. 28. 29. f2-f4 e6e5 Thldl In aanmerking kwam f5 Pc6d4 Td7Xa7 e5Xf4 gSXfl Df6Xf4 Tdl—el Pd4—f3 Tele2 Pf3—d4 Te2el remise gegeven. Zwart kan wederom Pf3 spelen en wit kan niets ondememen, zonder zelf gevaar te loo pen. Eer zeer leerzame partij! I Schaakclub Ter Neuzen. In tegenstelling met de vorige jaren ver- toont de winterwedstrijd van de Ter Neuzen- sche schaakclub ditmaal zeer weinig span- Voor een groot deel is dit toe te schrijven aan het feit, dat eenige der deelnemers met hoofd en schouders boven de anderen uitste- ken, terwyi zij tot dusverre ook by hun sterk- ste tegenstanders op minder tegenstand ziin gestuit dan verwacht mocht worden. Is dus het gebrek aan spanning volkomen verklaar- bear, het kan om het spel en om het club- belang ook betreurd worden. Want nu halver- wege al vrgwel is uitgemaakt, wie de priizen zullen winnen, blijkt de animo bij tal van leden letwat verflauwd. We hopen van harte dat dit slechts van tijdelijken aard is, anders zal de huidige schaakclub spoedig den weg- opgaan van haar voorgangster. De competitiestand ziet er als volgt uit- Dr Bruch 12 punten uit 12 partijen' Den Decker 8l/2 p. uit 10; Mr. Tichelman 7U, p. uit 12; Kaan 6 p. uit 10; Donze 6 p. uit 14- De Kam 5 p. uit 11; Van de Ree 4^ p.; Schreuder 3 p.; Galle en Verpoorten 2lA p Dgselynck 1% p.; Van Harn 1 p. Voor zoover noodig worden de deelnemers hermnerd aan de bepaling, dat er minstens a partijen in 2 maanden gespeeld moeten worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3