VandenHaagendeHagenaars LANDBOUWBERICHTEN SBMSMSDE BERICHTEK. TER NEUZEN, 8 Jan. 1932. BRUTALE OVERVAL IN DE BILT. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. IN KOKEND WATER GEVALLEN. PAARD SLAAT OP HOL MET DRIE JONGENS OP DEN WAGEN. KOUS. GODIN DER KOUSEN I Maakt Uw been slank en rank Is ver vaardigd uit prima grondstof, sierlijk afgewerkt en verkoch aan voordeeligen prijs. Magazijn DALUWEIK SOENEN, Fijne Lingerie, Veldstraat 55 en Hyp. Lippe splaats 2 (Rond Punt), Gent. (Ingez. Med.) si aan, zander dat een sohot viel. Te Concor dia kwam bet tot een handgemeen met de politie, waarbij eenige personen gewomd wer- den. De omwentelingspoging is uitgegaan van aanbangers van den voormaligen president Irigoyen, die te Montevideo bun hoofdkwartier hebben. Hoewel de r-egeeri.ng van Uruguay op verzoek van Argentinie de leiders der aan bangers van Irigoyen eenigen tijd geleden in bet binnenland van Uruguay ge'intemeerd beeft, is een aantal hunner er in geslaagd zicb in de havenplaats Salto te verzamelen en des nacbts de rivier naar Argentijnsch grondgebied over te steken. KOK EN KEUKENMEID. Wanneer een beweging zich uitbreidt zoo- als die van Hitler in Duitschland, dan kan dit slechts gaan scbrijft de N. R. Crt. ten koste van de hechte tucht, die voor een revolutionaire partij een noodzakelijkheid is. Dat wisten de Russische communisten toen zij, na het einde van de periode van burger- oorlogen, bun sterk door inflatie aangetaste partij op eens drastisch tot 300.000 man be- snoeiden en er millioenen uitwierpen om met een kern van betrouwbaren een nieuwen, voorzichtigen opbouw van de partij te begin- nen. Dat wisten ook de Italiaansche fascis- ten toen zij, reeds stevig gevestigd in de macht, naar Russisch voorbeeld van de fas- cistische organisatie een gesloten en voor bui- tenstaanders moeilijk toegankelijke gemeen- schap maakten. Beide richtingen namen een strenge en veel tijd en oefening eischende op- leiding van de jeugd ter hand om voor de toekomst volmaakt toegewijde en onwankel- baar geloovige aanbangers der partij aan te kweeken. Ten opzichte van de tucht die een revolu tionaire partij, vooral in de periode waarin zij nog naar de heerschappij streeft, moet kunnen verlangen, schijnt bij de Duitsche nationaal- socialisten nog wel het een en ander te ont- breken. O zeker, in menig opzicht is het mili- tair georganiseerde gedeelte van de partij een toonbeeld von discipline. In de gelederen beerscht de strenge tucht van het oude Pruisische leger. Niet slechts stelt men zich voorbeeldig in het gelid, kleedt men zich, gedraagt men zich zooals de aanvoerders dat bevelen; men zal zeer zeker ook bereid zijn het leven te wagen als de leiders dot noodig achten. Wij vermoe- den dat iedere oude Feldwebel in deze vrij- willige en half clandestiene organisatie aller- lei zal kunnen vinden dat zijn hart nog eens laat opengaan. Een leger is echter iets anders dan een revolutionaire partij. Voor het gros van offi- cieren en soldaten in een geregeld leger is er niets geheimzinnigs aan het lichaam waar- van zij deel uitmaken, het is een staatsorgaan dat in normale omstandigheden noch zijn be- doelingen noch zijn functies geheim hoeft te houden. Dit verandert eerst wanneer b.v. van spion- nage sprake is. Dan gaan ook de militaire autoriteiten samenzweren. En dan moeten zij op eenzelfde tucht kunnen rekenen als noo dig is voor een revolutionaire partij. De man nen, die een legerbestuur daarin uit plichts- gevoel dienen moeten bereid zijn iedere ver antwoordelijkheid, die zij op bevel op zich nemen, tot in de uiterste consequentie geheel zelfstandig te dragen. Zij mogen, als de nood aan de man komt, geen poging doen om zich achter den rug van hun lastgevers te ver- schuilen. Als die lastgevers hen dan verloo- chenen moeten zij bereid zijn te aanvaarden dat het landsbelang dit eischt; zij weten dat dit hoort tot het risico van het werk, en mogen zij al verbittering gevoelen, dan zullen zij die zorgvuldig voor zich houden. Dit is anders dan hetgeen men nu bij een aantal oud-leden der Berlijnsche stormafdee- lingen van de nationaal-socialistische partij kan waamemen. Hitler vindt het tegenwoor- dig noodig zich politiek „salonfahig" te be- toonen, zoowel tegenover het binnen- als tegenover het buitenland. Hij verloochent alle opstandige bedoelingen, wellicht zelfs in emst voorzoover hij meent die nu te kunnen ont- beren. Hij tracht zijn verleden als „Put- schist" te laten vergeten, laat zelfs betoogen dat, zoo hij al verantwoordelijkheid voor een dergelijke onderneming scheen te dragen, fegen zijn raadgevingen in gehandeld is. Hij verheugt zich reeds in een aanzienlijke mate van politieke reclasseering. In de wereld stijgt de neiging om als emstig politicus met hem te gaan rekening houden. Voor zijn zaak is het noodig dat hij zijn partij, die nog moei lijk daarbij meekomt, naar zich optrekt. Was nu lets ter wereld compromittant, dan waren het wel dezen herfst de jongens op den Kurfiirstendamm te Berlijn. Leiders voor wie Hitler rechtstreeks verantwoordelijk was, had- den daar blijkbaar bevel toe gegeven. Men moet de jonge lieden die de revolutie moeten uitvechten in de stemming houden opdat hun rjver niet afstompt. Men kan die heele Btrrjdorganisatie niet voortdurend voor niets gemobiliseerd houden. Het onvermijdelijke gevolg is geweest dat tal van jonge lieden voor den rechter en in het gevang komen. Een aantal hunner blijkt nu volstrekt niet van zins de hooge „staats- raison" te eerbiedigen, die eischte dat de lei ders alle contact met hen verloochenden. Wij zien alien die noodzakelijkheid in, niet echter deze jonge lieden zelf, wier eigenliefde blijk baar verder gaat dan hun ijver voor de groote zaak. Zij komen in opstand tegen een zeer duidelijk noodzakelijk geworden tactiek, om- dat die te hunnen koste gaat. Wat zou Mus solini of wat zou Stalin van dergelijke jonge strijders onder hun volgelingen zeggen? De ontevredenen verraden het heele spul. Drie dagen voor joodsch Nieuwjaar wist ieder dat er bevel was gegeven tot actie op dien dag. Tal van dergelijke daden, die met name worden opgesomd, waren op die wijze voor- bereid, zoo vememen wij. En de hooge aan voerders verloochenden alles, lieten de jonge lui met de verantwoordelijkheid en de lasten zitten. Aldus klagen de uitgetreden natio- naal socialisten, uitgetreden niet omdat zij tot andere gedachten zijn gekomen, maar omdat zij den eersten eisch van revolutionaire partij- tucht niet konden beseffen. Hier ontbrak dus alle gevoel voor hoogere discipline, voor zelfopoffering in dienst van een zaak. Wij toeschouwers hebben er intusschen zeer leerzame inlichtingen over het werk der natio naal-socialistische strijdorganisatie aan te danken. Het geval vormt een aardige toe- lichting tot de nieuwe ordelievendheid van Hitler. Als kok en keukenmeid kijven weet men iwaar de boter blijft, zegt de oude volkswijs- heid, waarin wij nu eenmaal meer vertrouwen hebben dan in de oprechtheid van den heer Hitler c.s. DE NIEUWE ZEESLUIS TE TER NEUZEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt ons: Geruimen tijd geleden reeds is bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot een belangrijke uitbreiding van het grondge bied der stad Gent door de annexatie van een breede strook grond, gelegen langsheen het zeekanaal GentTer Neuzen, tusschen Gent en de Nederlandsche grens. Deze uitbreiding wordt noodig geacht voor de ontwikkeling van de Gentsche zeehaven. Een aanzienlijk deel van het te annexeeren gebied zou bestemd worden voor vestiging van industrieen op den rechteroever. Op den linkeroever, langsheen het kanaal, bevinden zich reeds een 70 fabrie- ken. De burgemeester van Gent, Van der Stegen, en de wethouder der haven, Siffer, hadden Woensdagmiddag een onderhoud met minis ter-president Renkin, bij wien zij met succes aandrongen op een spoedige behandeling in het Parlement van hoogergenoemd voorstel. Na afloop van dit onderhoud informeerden wij bij den heer Van der Stegen naar den stand van het vraagstuk der door Gent zoo vurig verlangde nieuwe zeesluis te Ter Neu zen. Naar de Gentsche burgemeester ons verzekerde was ditmaal van deze sluis geen sprake geweest. Zijn vroegere standpunt, volgens hetwelk de kwestie der zeesluis te Ter Neuzen en de andere Nederlandsch-Bel- gische onderhandelingen als twee geheel van elkaar gescheiden vraagstukken moesten wor den beschouwd, bleek hij trouwens te hebben prijsgegeven, want in antwoord op een door ons gestelde vraag zeide hij woordelijk: ,,De verwezenlijking van onzen wensch inzake de nieuwe zeesluis te Ter Neuzen zal op tijd en stond gebeuren. Het is een kwestie van op- portuniteit, welke thans deel uitmaakit van het ensemble der Nederlandsch-Belgische on derhandelingen. Mislukken deze onderhan delingen, dan zal het nog tijd zijn om de zaak apart te berde te brengen." Deze verklaring werd door wethouder Sif fer die ons ook nog mededeelde dat het havenverkeer te Gent, trots de oeconomische crisis, slechts met ongeveer 12 is afgeno- men ten voile beaamd. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 62,68; te Sas van Gent 87,87. DE PLANNEN VOOR WERK- VERSCHAFFING. Ged. Staten van Zeeland hebben uit hun midden een commiSsie aangewezen, welker taak in hoofdzaak zal zijn de uitvoering van al dan niet in overleg met den adjunct-inspec- teur van de werkverschaffing, ir. C. G. P. Stevens te Goes, ontworpen plannen voor werkverschaffing zooveel mogelijk te bevor- deren, o.m. door het plegen van overleg met de openbare lichamen, welker samenwerking in een bepaald geval gewenscht wordt. Van deze commissie is de Commissaris der Koningin in Zeeland voorzitter en bestaat ver der uit de heeren mr. P. Dieleman en J. M. van Bommel van Vloten. ZAAMSLAG. In deze gemeente zijn de volgende voor- werpen als gevonden aangegeven: een dames- tasch, een handschoen. Inlichtingen zijn te bekomen bij den ge- meente-veldwachter J. van Westenbrugge. WESTDORPE. Op 31 Dec. stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling alhier 126 personen als werkloos ingeschreven. Op 1 Dec. beliep het totaal 35. LOOP DER BEVOLKING OVER 1931. HONTENISSE. Geboren 65 m., 54 vr., totaal 119. Gevestigd 108 m., 103 vr., totaal 211. Overleden 28 m., 25 vr., totaal 53. Vertrokken 137 m., 144 vr., totaal 281. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1931 2629 2748 5377 Bevolking op 31 Dec. 1931 2637 2736 5373 alzoo verminderd met 4 personen. Aantal huwelijken 33. WESTDORPE. Geboren 11 m., 20 vr., totaal 31. Gevestigd 65 m., 68 vr., totaal 133. Vertrokken 56 m., 63 vr., totaal 119. Overleden 9 m., 10 vr., totaal 19. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1930 1010 953 1963 Bevolking op 31 Dec. 1931 1021 968 1989 alzoo vermeerderd met 26 personen. In deze gemeente is voorts een persoon over leden, die buiten de gemeente woonplaats had. Aantal huwelijken 14. Levenloos aangegeven 4. Moeilijke vraag. Haagsche merkwaardjgheden, „Net een dorp." Jodenbuurt. Knal- concert. Men heeft mij wel eens gevraagd of de Residentie zich mag verheugen in de aan- wezigheid van specifiek-Haagsche toestanden of verschijnselen, die de moeite waard zijn om er de aandacht op te vestigen. Ik wist op deze vraag waarlijk niet aan- stonds antwoord te geven. Ik moet eerlijk bekennen dat ik over zooiets eigenlijk nooit speciaal had nagedacht. 't Is immers een bekend feit dat de stad- of plaats-genooten dikwijls niet bekend zijn met of bijna geen oog hebben voor aanwezige musea, „beziens- waardigheden," brjzondere plekjes in de stad, die door vreemdelingen ijverig worden be- zocht. Nu doelde de vraag, welke tot mij werd gericht, niet onmiddellijk op deze geijkte trekpleisters voor toeristen, doch in het bij1- zonder op de meer-verborgen eigenaardig- heden van de stad. Die men slechts vindt of „ontdekt" als men langduriger stadgenoot is. Steden als Londen of Berlijn bezitten de meest-frappante meest-ongedachte beziens- waardigheden of wel plaatsen, die meer elgen- aardig dan „waard" zijn bekeken te worden. De bewoner van dergelijke wereldcentra, die „kijk" heeft op z'n omgeving zal wel zelden of nooit gebrek hebben aan stof om onthul- lingen te doen over de wereld, waarin hij leeft. Maar de Hagenaar, die schrijven wil over alles wat hij in zijn omgeving ziet en opmerkt, verkeert stellig niet in deze be- nijdenswaardige positie. Er wordt vaak gezegd, dat 't Haagje hard op-weg is een wereldstad te worden. Dat zij reeds op verschillend gebied de allures" gaat aannemen van een metropolis. Ik kan met de hand op het hart verklaren, dat 't daarmee nog heel, heel matigjes ge- steld is. Meer ben ik geneigd de meaning te onderschrijven, dat de Hofstad nog is: „een dorp, een ,„groot dorp", hoe vreemd en onge- loofwaardig zulks ook wellicht moge schijnen. Het typische van een dorp, „dat de men schen elkaar allemaal kennen," doet zich evenzeer in de Residentie op hoogst-ver ras- sende wijze voor. De buitenwijken zijn dorp- jes-op-zich-zelf. Nemen nieuwe bewoners him intrek in een of andere woning, dan zen- den zij in vele gevallen nog kaartjes aan de naaste en meer verder-af wonende buren. Maakt men ter kennismaking buur- visites. Het emstige, dikwijls koud-aandoende karakter van de echte groote stad zal men niet vinden in het gemoedelijke Haagje. De chauffeurs van vrachtauto's en taxi's zijn vaak de beste maatjes met de verkeers- agenten. Als zij de gevreesde mannetjes van de motor-brigade zien naderen, dan zwaaien zij joviaal met de hand Laatst zei een chauffeur tegen mij: „wil ik U eens wat zeggen? Als je niks geen last wilt hebben van die smerissen dan moet je ze altijd maar vriendeljk en aardig groeten, als je ze zietIk geef U de plechtige verzekering, dat ik daardoor altijd een wit- voetje bij de heeren heb gehad! Het schijnt, dat deze gladde vogel een voor beeld heeft gegeven, dat tot navolgen heeft geprikkeld. De verhoudingen op onze tram zijn door- gaansch van de m*est „dorpsche" soort. Wie een tramwagen bese.ij.gt zonder den conducteur vriendelijk te groeten wordt aangekeken als een erg onwellevend, norsch mensch. Op het voorbalcon, bij den bestuurder, wordt meest- al ,,kletscollege" gegeven ondanks het wit met zwarte bordje boven het boofd des wagen- voerders, waarop met groote, duidelijke let ters te lezen staat: ,,Spreken met den be stuurder is verboden." Er zal nog zelden een verbod zoozeer en zoo vaak met voeten wor den getreden als dit! Een sterk voorbeeld van de Haagsche gemoedelijkheid vindt men in onze postkantoren. De ambtenaren daar zijn veelal de voorkomendheid zelf, gaan op dat gebied niet zoo zelden hun boekje te bui ten. Verschrmt een kennis vddr het loket, dan moet ge U niet zoo heel erg verbazen als de ambtenaar, na hartelijk „shake-hands" te hebben gewisseld, een gezapig praatje begint over koetjes en kalfjes, blijkbaar in de ver- onderstelling-verkeerend dat de wachtenden veel belang stellen in het onderwerp van disc ours. Evenmin moet ge U verbazen als ge op straat, dicht bij Uw huls, den postbode aan- treft, die U van een vorige gelegenheid wel ikent en U reeds van eenigen afstand toeroept: ,,'k Heb een brief en een postwisseltje voor U!" Zulke dingen zijn hier in Den Haag heel gewoon. Met enkele voorbeelden heb ik U trachten duidelijk te maken dat 't toch niet zoo heel mal en dwaas was om te verklaren, dat 't in onze stad eigenlijk nog „net een dorp" is. Daarom bracht die vraag naar speciaal- Haagsche toestanden of verschijnselen mij aanvankelijk 'n tikje in verlegenheid. Want ik begreep dat men vischte naar bijzonder- heden, welke nauw verband houden met het grootstadsche leven. Natuurlijk, de Hofstad heeft hare „ver- borgenheden," om in Zola-stijl te spreken. Er zijn hier in profusie de ,,adresjes", de klandestiene goklokaaltjes met aanverwante fraaiigheden en slechts de na'ivelingen onder de stadgenooten zullen verontwaardigd zijn als men hun vraagt, of er ook „opiumkitten" in 't Haagje te vinden zijn. ,,Speciale buurten," zooals de groote ste den in het buitenland die wel hebben, bezit de Residentie eigenlijk niet meer. Ik gewaag hier opzettelijk van „meer," omdat nog niet zoo vele jaren geleden in het centrum der stad een buurtje te vinden was, dat zeer onfrisch! in den volksmond wel aange- duid metLuizenmarkt. Hier was het Haagsche Ghetto, de Jodenbuurt. De Ge- dempte Gracht en Volders Gracht herbergden over 't algemeen stellig niet de edelste zonen van het Oude Volk, hoewel er voeg ik er haastig bij ook zeer eerzame en ijverige nazaten te vinden waren en nog zijn. Dat buurtje vormde ongetwijfeld een der eigenaardige, hoewel niet in officieele gidsen vermeld bezienswaardigheden der stad. Men vond hier den ouden Mozes, een patriarchale figuur temidden van zijn geloofsgenooten. Ja, over dien ouden Mozes zouden ver- moedelijk vele bladzijden te schrijven zijn, ware ik bekend met de ongetwijfeld vele bij- zonderheden uit zijn leven. Mozes is name- lijk ,,verzamelaar", antiquair zoo men wil. Nu woont hij ergens meen ik aan de Turfmarkt. Zijn winkel, beter gezegd: zijn magazijn is een wonderlijke en onuitputtelijke verzameling van merkwaardige oude dingen. Tot zijn clientele behooren werkelijk niet alleen de luidjes uit het volk. Integendeel. De handen van den slooper verjoegen vele bewoners van het Haagsche Ghetto naar beter oorden. Doch een „kem" is zich daar blijven nestelen en wie op koopjes uit wil gaan, denkt nog steeds sterk aan de ..Jodenbuurt", waar verschillende winkels getuigen, dat 't „nergens beter koopen" is. De strijd om 't bestaan, voor deze menschen wordt met den dag zwaarder. De „goedkoope winkels" in de stad nemen snel in aantal toe. Men hoeft waarlijk niet zoo ver meer te loopen om 'n „koopje" op den kop te tikken. Zoodat 't m.i. niet zoo heel lang meer zal duren of dit buurtje verdwijnt onder den druk van de groote paleis-magazijnen, welke in zijn om geving verrijzen. Bij 't zoeken naar specifiek-Haagsche ver schijnselen zal ik mij dus niet moeten be- palen tot 't opsnorren van typische wijken. Want: die zijn er niet. Wel doemen er andere merkwaardige din gen in mijn geest op. 't Zou mij thans te ver voeren daar diep op in te gaan. Ik doe dat gaaroe eens een anderen keer. Tot slot wil ik U echter nog een bijzonderheid noemen en dat is: het schieten en vuurwerk op Scheveningen in de periode van Kerstmis tot Nieuwjaar. De bewoners van de al-oude Keizerstraat hebben er dit jaar weer van „gelust". De Scheveningsche jeugd is onbedwimgbaar in haar ..liefhebberij" om in deze dagen de voor- bijgangers te doen schrikken van vuurwerk- geknal, gesis, gepats en gegier. Waagt men het om 's avonds door de Keizer straat toch een van Scheveningen's voor- naamste winkelstraten te loopen, dan vlie- gen de stukken vuur en vonken U om de ooren, ploffen de donderbussen, de rotjes, de zevenklappers, de vuurpijlen voor Uw voeten uiteen. En de politie doet haar best om de bel- hamels te vattendoch de vele steegjes en sloppen in deze omgeving helpen de rak- kers bij hun vlucht-pogingen. Er is niet veel anders aan te doen, dan te wachten tot ,,het groote moment" voorb'j is en ieder weer z'n gang gaat alsof er niets gebeurd is! VERBETERING VAN DE SUIKER- BIETENCULTUUR. Reuter meldt uit Brussel: Afgevaardigden van verschillende suiker- fabrieken uit Europeesche landen en een zeker aantal belanghebbende firma's bij de verbete- ring van beetwortelzaden alsmede deskundi- gen op suikergebied, zijn te Brussel bijeenge- komen en hebben besloten tot het leggen van bietenproefvelden volgens een nieuwe gelijke methode. De in de toekomst te volgen met- hode voor deze proefvelden beoogt een juist overzicht te verkrijgen van de verschillende typen wilde bieten met al hun karakteristieke eigenschappen, zooals deze voorkomen zoowel in de verschillende klimaten als in de officieele landbouwproefstations. Dinsdagavond omstreeks 9 uur heeft in de Bilt een roofoverval plaats gehad op den be- jaarden handelaar in afbraak A. aan den Looiweg. De door A. bewoonde woning staat alleen. Omstreeks genoemden tijd werd er aan zijn deur geklopt. Hij deed open en zag twee jonge mannen voor hem staan. Zij vroegen hem, of hij eenig afbraak te koop had. Onmiddellijk daarop drongen zij naar binnen, grepen A. vast en bonden hem op een stoel, terwijl zij hem ook een zakdoek in den mond stopten. Een van de indringers dreigde met een revol ver, daarna wierpen ze A. een doek over het hoofd en gingen de woning doorzoeken naar geld. Alle kasten en laden zijn doorzocht en later bleek, dat een bedrag van 15 gulden was ontvreemd. Nadat de mannen waren vertrok ken, heeft A. zich weten los te wringen, waarop hij naar een in de nabijheid wonenden politieagent is geloopen. Onder leiding van den burgemeester werd onmddellijk een onder- zoek ingesteld en met een politiehond de om geving afgezocht. Tot nu toe heeft men van de daders geen spoor kunnen vinden. Woensdagmorgen is op den onbewaakten overweg bij Deume de heer H. de Corte door een trein overreden. Het lijk was onherken- baar verminkt. De armen waren afgerukt en het hoofd was verpletterd. Het slacht- offer was ruim 60 jaar en laat een weduwe na. De oorzaak moet gezocht worden in doofheid, tengevolge waarvan hem reeds eer- der ongevallen zijn overkomen. LIJK AANGESPOELD. Te Callantsoog is Dinsdag aangespoeld het in verregaanden staat van ontbinding ver- keerende lijk van een ongeveer 40-jarigen. Op een kleedingstuk staan de woorden: Hoedfast. DOOR HAAR HOND DOODGEBETEN. Nieuwjaarsavond is de ruim 40-jarige vrouw van den landbouwer I. te Markelo door haar hond zoo ernstig in een enkel gebeten, dat zij tengevolge van bloedverlies overleed. Te Made viel het vijfjarig zoontje van B. in een emmer met kokend water. Bij zijn pogingen om er uit te komen, viel de emmer om en de arme kleine kireeg de rest van den inhoud over rug en bovenbeenen. In zorg- wekkenden toestand werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Te Oud-Gastel sloeg met een kar bespan- nen paard van den landbouwer L. B. op hoi, terwijl op den wagen drie knapen waren ge- zeten. In voile vaart rende het dier met den wagen door het dorp, waarbiji de wagen in botsing kwam met een melkkarretje, dat grootendeels werd vemield. Door den schok tuimelden de drie beangste knapen von de kar waarbij de 12-jarige L. onder de wielen AUTOSCHOOL VAN GENT van ouds bekend om haar degelijk onderricht in korten tqd, voor ingewijden en beginnel. Hoofdzetel Mirystraat 10, Gent. Volled. Zondagles: Zaal „Gaumont", Markt, Selzaete. terechit kwam. In zorgwekkenden toestand moest het ventje naar het ziekenhuis worden overgebracht, terwijl gelukkig de beide ande ren met den schrik vrij kwamen. Het paard was intusschen verder gehold naar het erf van zijn baas, waar het tot staan kwam. WEER EEN VELDW'ACHTER AANGEV ALLEN. De gemeenteveldwachter van Vlagtwedde A. Nieuwhof is in den nacht van Zondag op Maandag om 2 uur, toen hij van surveillance naar huis terugkeerde, aangevallen door een persoon, die hem van achteren besprong en hem met een hard voorwerp tegen het hoofd sloeg. De veldwachter bleef eenigen tijd be- wusteloos liggen en bemerkte toen hij weer bijkwam, dat hij een groote wonde had aan de kaak. Deze wonde is in het ziekenhuis te Win- schoten gehecht. De dader is onbekend ge- bleven. INBREKERS TE NIJMEGEN AAN HET WERK. Te Nijmegen is Zondagnacht op drie plaat sen ingebroken. In de kantoren der N.V. Ver- verij en Chemische Wasscherij aan de Toorop- straat te Nijmegen werden alle kasten over- hoop gehaald. Forceering van de brandkast mislukte, zoodat de dieven slechts weinig buit maakten. In de Marterstraat drongen inbrekers door de voordeur binnen, nadat ze een ruitje ver- brijzeld hadden en ze de deur van binnen uit openden. Hier werd uit een lade ruim f 300 ontvreemd. GEMASKERDE BANDIET DRINGT EEN WONING BINNEN. Op Achter Valburg te Nijmegen heeft een overval in optima forma plaats gehad, waar bij een gemaskerde man een huis, bewoond door mej. v. M., is binnengedrongen. Het was Zaterdagavond omstreeks half elf dat mej. v. M., die zich reeds ter ruste had begeven, op de deur hoorde kloppen; vlak daarop werd de deur geopend en trad een on bekend persoon de woning binnen. De man droeg een zwart masker en bewoog zich, daar hij op gymnastiekschoenen ging, vrijwel ge- ruischloos. Het individu naderde het bed, waarin de vrouw, die vanzelfsprekend hevig geschrokken was, zich bevond en stelde ver- volgens de vraag: „Is v. d. K. thuis?" op het ontkennende antwoord van mej. v. M. riep de onbekende uit: „Dan zul je me 16 gulden geven". De vrouw, nog steeds te bed liggende, ant- woordde geen geld in huis te hebben. Plotse- ling stortte daarop de onverlaat zich op haar en greep haar bij de keel. Mej. v. M. verloor echter haar ko'elbloedig- heid niet, wist zich los te rukken en sprong het bed uit. De man, blijkbaar op deze tegea- stand niet verdacht, trok zich eenige schreden terug en schreeuwde vervolgens, met geweld met de vuist op tafel slaand: ,,Ik kom direct terug en je zult zorgen dat het in orde is." Mej. v. M. bleek echter voor geen klein ge- ruchtje vervaard, zij greep de pook en gooide die den inbreker naar het hoofd, waarop de man haastig de woning uitvluchtte. Mej. v. 11 heeft hem niet weergezien; blijkbaar was hem een al te warme ontvangst bereid. Aan de kordate houding van mej. v. M., die bg de plaats gehad hebbende worsteling geen noe- menswaardig letsel opliep, is het voorzeker ta danken dat d.e onverlaat zonder buit de wgk heeft moeten nemen. Het onderzoek der recherche in deze zaak is in vollen gang. TELEURGESTELDE INBREKERS. Dinsdagnacht heeft een stel handige inbre kers de buitendeur gefo-rceerd van den rijwiel- handel ,,De Centrale" aan de Delftsche vaart nr 37 te Rotterdam, schuin tegenover het hoofdbureau van politie. Nadat zij de deur met een breekijzer hadden geopend, hebben zfl deze aan den binnenkant met een ijzeren boutje weer dichtgeschroefd om gevrijwaard te zijn tegen een overval van een nachtwaker, indien deze aan de deur zou rammelen. In het kantoor, dat aan de straat grenst, troffen de inbrekers twee brandkasten aan. waarvan zij er een naar het privd-kantoor sleepten, dat nog door een hal van de straat is gescheiden. Aldus konden zij hun werk met minder kans om ontdekt te worden, rustiger verrichten en volgens de regelen der kunst, openden zij de brandkast 5 la sardine aan de achterzijde. Door het groote gat werden echter louter boeken voor den dag gehaald, want het geld, dat in het kantoor aanwezig was... eat in de andere brandkast. De inbrekers hebben er evenwel vanaf ge- zien ook deze brandkast nog te^orceeren. Uit baloorigheid hebben zg nog verschillende laden der bureaux in het kantoor overhoop gehaald, doch ook daar niets van geldswaarde kunnen vinden. Alle moeite en risico van hun nachtarbeid is vergeefsch geweest. ONTDUIKING BENZE*EBELASTING. Ambtenaren der belastingen te Rijswflk (Z.-H.) hebben bij ingezetenen van die ge meente partijen benzine gevonden, waarmee men getracht had aan de navordering van het bijzonder invoerrecht te ontkomen. Bij een boterkoopman werd een partij van 4140 liter en bij tuinders zijn partijen van 1270 en 1030 liter aangetroffen. Rijksambtenaren der invoerrechten en ac- cijnzen te Zaandam hebben, in samenwerking met de gemeente-politie te Oostzaan, aldaar voorraden benzine opgespoord, welke voor de belasting niet waren aangegeven. Bij vier auto-eigenaars is een hoeveelheid van 7700 liter, opgeslagen in 38 vaten, aangetroffen, welke vaten waren verborgen onder een me^t- hoop, onder zand en onder takken. WEEST VOORZICHTIG MET BENZINE. Zooals dezer dagen door de dagbladen werd gemeld, is te Leiden een ernstig onge- luk gebeurd. Een 17jarige jongen moest meit benzine een automobielmotor reinigen. Daarbij maakte hij gebruik* van een kwast, met metalen band. Op een gegeven oogen- blik kwam hij met den kwast in de nabijheid van de blanke positieve klem van den start- motor. Een vonk sprong over tusschen die klem en het gestel van de auto. De benzine- dampen en het blikje met benzine, dat de jongen op het frame had neergezet, vlogen in brand, waama ook de kleeding van den jongen vlam vatte. Pogingen om de vlam- men te blusschen, kwamen-te laat; de jongen moest in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd, alwaar hjj een twaalftal uren later overleed. Herhaaldelijk werd reeds gewaarschuwd tegen het gevaar, dat verbonden is aan het met benzine schoonmaken van automobielen. De laatste twee jaren zijn een tiental soort- gelijke ongevallen ter kennis van de Ar- beidsinspectie gebracht, welke me e rend eels zware verbranding van de betrokken per sonen tengevolge hebben gehad. Thana is door gemelde oorzaak een jeugdig menschen- leven verloren gegaan. Het zij daarom nog eens herhaald, dat d» onderhavige ongevallen niet behoeven voor te komen, mits men maar, v66r men het reinigen van den motor wordt begonnen, de verbinding van de positieve pool van den accumulator met de positieve leiding los maakt. In dat geval is de mogelijkheid van het maken van een gestelsluiting zoo goed als uitgesloten; er kan dan alleen nog een sluiting optreden tusschen de positieve klem van den accumulator en het gestel, ofwe! tusschen beide klemmen van den accumu lator onderling. Door den accumulator te verwijderea kan ook dit gevaar worden op- geheven. Nog zij vermeld, dat er tegenwoordlg schakelaars in den handel zijn, die, in de electrische insc&llatie ingebouwd, het mo gelijk maken om in de gevallen, dat dit noodig is, de installatie van de plaats van den be stuurder af uit te schakelen. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE DOOR MAGNETISEUR. Iemand uit Breda, zich uitgevende voor magnetiseur, wordt verdacht in de omgeving van Etten sinds enkele weken onbevoegd, de geneeskunde uit te oefenen. Hij beloofde zijn „patienten" volledig succes. Zij moesten echter het door hem ge- vraagde honorarium vooruit betalen. Mocht succes uitblijven, dan werd het betaalde be drag teruggegeven, na aftrek van de door hem noodzakelijk gemaakte onkosten, zoo meldt de Tel. Het trok de aandacht der politie van Etten, dat een tamelijk arme vrouw poogde bjj vrienden en kennissen geld te leenen tot een bedrag van 200. Zij bekende, dat iemand bij haar was geweest, en haar beloofd had haar man, die als krankzinnige in het ge- sticht ,,Voorburg" te Vught wordt ver- pleegd, binnen 14 dagen door zijn methode absoluut te genezen. Hiervoor had zij die 200 noodig. Een keelpatient, die door een bekend specialist uit een naburige stad was behandeld, zou hij binnen enkele dagen heelemaal beter maken voor een som van f 100. Aan een vrouw, wier eene been korter is dan het andere en die door verschillende doktoren in zooverre was hersteld, dat ze thans met een z.g. hoogen schoen kan loo pen, verklaarde hij, haar binnen een paar maanden twee even lange beenen te be- zorgen, zoodat ze dan zonder dien hoogen schoen zou kunnen loopen. Hiervoor vroeg hij een belooming van f 200, eveneens bij vooruitbetaling te voldoen. Verschillende arme menschen, met minder of meer ernsti- ge ziekten en gebreken, hebben hun hoop op dezen magnetiseur gevestigd en doen alle moeite om het gevraagde geld bijeen te krjj- gen en leenen links en rechts. Ook de rijksveldwacht te St. Willebrord

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2