eXBHCTOX BEBICHTEH Pluimvee-rubriek, EEN RIJKSVELDWACHTER VERMOORD. ENGELANDS JONGSTE ADVOCAAT. ONTPLOFFING IN EEN POSTKANTOOR. EEN VREESACHTIGE BRUIDEGOM. Een ontzettend drama, dat aan den rij.ks- veldwachter P. Tap het leven heeft gekost, heeft zich Vrijdagnacht te Kerkdriel afge- speeld, meldt „de Conrant". Genoemde veld wachter was laat in den avond op surveil lance te Hintham, een beruchte buurt bij Kerkdriel. Wat zich toen daar preoies heeft afgespeeld is tot op heden nog niet met zekerheid bekend, doch het vermoeden ligt voor de hand dat Tap hier door eenige per- aonen moet zijn aangevallen. Om ongeveer halfeen werd de ongelukkige oL door eenige naar huis terugkeerende Nieuwjaarsvierders badend in zijn bloed op den weg gevonden. Brji nadere beschouwing bleek, dat Tap in het hoofd en in den rug verschillende diepe steekwonden had be- komen. Hij bleek reeds eenigen tijd te zijn overleden. Onmiddellij'k werd de brigadecommandant der rijksveldwacht te Zaltbommel van het ge- beurde in kennis gesteld. Het terrein werd afgezet en het parket te Tiel op de hoogte gebraeht van hetgeen geconstateerd was. Vrijdagmorgen verscheen het parket ter plaatse. Met behulp van een politiehond werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Nader wordt nog omtrent deze misdaad gemeld, dat onder hevig verzet zijn gearres- teerd en in voorloopige bewaring te Zaltbom mel zijn opgesloten de drie gebroeders Roo- vers te Kerkdriel. Twee hunner hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Volgens him verklaringen zouden zij luid- ruchtig geweest zijn. Tap heeft hen willen arresteeren, doch daar de drie gebroeders zich hiertegen verzetten, onstond er een wor- steling. Tap gleed tengevolge van de glad- heid van den weg uit. Met messteken heb ben de drie gebroeders daarop den ongeluk kige afgemaakt. Het slachtoffer is 32 jaar, en hij was pas sedert korten tijd gehuwd. Hij stond als een humaan politieman bekend. De moord heeft plaats gehad op den dijk en daarna heeft men het lijk van den dijk laten rollen. Het staat vast, dat de moord is gepleegd tusschen 12 en 1 uur, want tot middemacht had Tap wacht bij de steen- fabriek. Het parket uit Tiel en de districtscomman- dant uit Amhem hebben ter plaatse een on derzoek ingesteld. Het zou zijn komen vast te staan, dat er tusschen den vermoorden veldwachter en de familie Roovers een veete bestond, die ontstaan is naar aanleiding van een bekeuring. De drie jongemannen zouden op Oudejaarsavond zeer luidruchtig zijn ge weest en enkele malen door den veldwachter Bijn gewaarschuwd. Volgens de verklarin gen der twee broers zou de veldwachter door de gladheid zijn gevallen, waarna de derde broer zich op hem zou hebben geworpen. Ook is in den loop van den dag gearres- teerd een zekere Van Malsen, eveneens uit Kerkdriel. De gearresleerden zijn naar Tiel overgebracht. DRAMA IN DONKER AMSTERDAM. Op den O. Z. Achterburgwal te Amster dam is Oudejaarsavond een 36-jarige man door een revolverschot gedood. De aanleiding tot dezen doodslag was een ruzie in perceel no. 9. Daar kwamen de zoon des huizes en zijn vrouw oudejaarsavond vieren en het feit. dat zij per auto kwamen, gaf aanleiding tot een ruzie van dien omvang, dat eenige buurt- bewoners te hoop liepen en zich met het ge- val wilden bemoeien. De zoon ging naar bui- ten en dreigde met een revolver, doch maakte van dit wapen geen verder gebruik. Dit ver- weet hem zijn stiefvader, hij zou dat we! beter opknappen. De 56-jarige vader nam nu de revolver over, ging naar buiten en loste inderdaad een paar schoten op het daar ver- zamelde publiek. Het tweede schot trof den 36-jarigen Staffers, wonende op no. 44, onder in den rug. De getroffene werd op zijn ver- zoek naar huis vervoerd, doch onderweg werd zijn toestand van dien aard, dat hij naar het Binnengasthuis moest worden overgebracht, waar hij weldra tengevolge van inwendige verbloeding overleden is. Onder leiding van commissaris L. Hoogen- boom heeft de politic de zaak onderzocht. De dader, een berucht type, die o.a. reeds een vonnis van 12 jaar gevangenisstraf achter den rug heeft, werd in zijn woning gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De browning, waarmede geschoten was, is op straat gevonden en in beslag genomen. INBRAAK IN EEN KOSTERSWONING. Op Oudejaarsavond is bij Ds. D. te Rotter dam een onbekend gebleven man komen vragen, hoe lang de koster van de gerefor- m8erde kerk aan de Prins Hendriklaan te Rotterdam afwezig zou zijn. De man vertel- de, dat hij den koster had willen spreken, maar dat er niemand thuis was. De predikant antwoordde, dat de koster, in verband met den oudejaarsavonddienst tot 10 uur weg zou zijn, waarna de man vertrok. Toen de koster om 10 uur thuis kwam, bleek er in zijn woning te zijn ingebroken. Aangezien de man, die bij Ds. D. is geweest, nadien niet bij den koster is gekomen, ver- moedt men, dat deze man de dief is geweest, die zich van te voren op de hoogte heeft wil len stellen, hoe lang hij in de kosterswoning aan het werk zou kunnen blijven. Uit de woning is een bedrag van 600 ge- stolen, zijnde de opbrengst van de Kerst- collecte. Voorts zijn ten nadeele van den kos ter een bedrag van 60 en een gouden hor- Joge gestolen. De politie stelt een onder zoek in. TWEE AUTO'S TE WATER. Donderdagmorgen reed in de richting van Capelle a.d. IJssel op den 's Gravenweg te Rotterdam een Belgische auto, waarin drie atristen zaten; de eigenaar, de 36-jarige A. B. uit Brussel en zijn echtgenoote, de 34- jarige M. B., geboren G„ en een Engelsch artist, de 36-jarige G. M. C. Plotseling moest de auto uitwijken voor een wielrijder, die van de tegenovergestelde richting kwam. Door de gladheid van den weg slipte de auto, waardoor de wielrijdster in de sloot, aan den kant van den weg, terecht kwam. Zijl wist zichzeif echter spoedig op het droge te bren- gen; zij was er met eenige onbeteekenende wondjes afgekomen. De auto was bij het slippen tot aan den kant van de sloot doorgeschoven. De wagen kwam met de linkerzijde, in de ondiepe moddersloot terecht. Voorbijgangers snelden toe en sloegen de ruiten van de rechter-zij- deur, die nog een eindje boven het water stak, in en wisten de drie inzittenden, die doornat waren, op het droge te brengen. De twee mannen waren er zonder letsel afgeko men, maar mevrouw B. was bewusteloos. Zij kwam later weer bij, maar moest door den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis Coolsingel worden overgebracht, waar zij is opgenomen (en later overleden, wegens het vele water dat zij had binnen gekregen en in de longen j was gedrongen. Het Belgische echtpaar was in de afgeloo- pen week in een theater te Rotterdam op- getreden en was op reis naar Hamburg, waar zij Vrijldagavond hadden moeten optreden. Voorts is Donderdag een personenauto, ko- mende uit Geertruidnberg, waarin een echt paar was gezeten, in voile vaart in het water van „De Gracht" bij het fort „Altena" te Nieuwendijk gereden. De direct toegeschoten voorbijgangers wisten de inzittenden te red den. Zij werden naar het ziekenhuis te Gor- kum vervoerd, waar zij werden opgenomen. De auto was spoedig op het droge gebraeht en bleek emstig beschadigd te zijn. MEN BEKEND MENSCHENREDDER OVERLEDEN. De commandant van de Heydsche reddings- boot, Philippus Tuk, is vorige week Maandag- avond in den ouderdom van 54 jaar in het ziekenhuis te Den Haag overleden. Op den Tweeden Kerstdag, aldus schrijft de Telegr., werd hij naar het ziekenhuis overgebracht tot het ondergaan van een beenoperatie. Aanvan- kelijk was zijn toestand gunstig, doch nadien is er een keer ten kwade gekomen. De heer Tuk, die een zoon is van den bekenden redder Arie Tuk, kwam in 1901 bij de Zuid-Nederl. Maatschappij tot het redden van schipbreuke- lingen in dienst als roeier en tweede schipper van de reddingsboot. In 1926 volgde hij zijn vader op als commandant. De overledene heeft in zijn 30jarige reddersloopbaan deel genomen aan een groot aantal reddingen, waarbij hij meer dan vijftig menschen van een verdrin- kingsdood in de branding voor de Heydsche kust heeft gered. Hij heeft ook deelgenomen aan de redding van de opvarenden der ,,Solo", die in 1911 voor Terheyde strandde en waarbij de reddingsboot 39 menschen van boord heeft gehaald. Philippus Tuk is voor deze redding beloond met de zilveren medaille van de Red ding Maatschappij en de bronzen Prins Hen- drik-medaille van de Vereeniging „Het Oranjekruis". De verslagenheid in het oude zeedorp Ter heyde over dit plotseling verscheiden van den algemeen geachten commandant is groot. Vooral voor zijn 82jarigen vader, die er trotsch op was dat zijn zoon de familie-eer op waar- dige wijze hoog hield, is dit heengaan een zware slag. De begrafenis heeft Donderdag plaats gehad op het kerkhof te Terheyde. AUTO MET VIJF INZITTENDEN IN DE VAART GEREDEN. Een ontzettend ongeval heeft Woensdag- middag in de nabijheid van het Oranjekanaal te Smilde plaats gehad; tengevolge van de gladheid van den weg slipte bij het passeeren van een anderen auto een auto, waarin ge zeten was de familie Visser uit Semarang (Midden-Java), met het gevolg, dat de wagen in de diepe Drentsche hoofdvaart verdween. De heer Visser en een zesjarig dochtertje ver- dronken. EEN LANGE WANDELING. Joseph Colpitts uit Bedlington verliet zeven jaar geleden als jongen van 19 jaar het ouder- lijk huis om een wandelingetje te maken. Don derdag is hij teruggekeerd. Hij had te Blyth gemonsterd op een Zweedsch schip en daar- mee zoowat de heele wereld rondgereisd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vrijdagnamiddag brak brand uit in de boe- renbehuizinge van den heer Gijzenberg aan de hoofdvaart in de Haarlemmermeer. Bij het bakken van oliebollen sloeg het vuur in de pan en daar het oude huis grootendeels uit hout was opgetrokken en met riet was ge- dekt greep het vuur zeer snel om zich heen. De brandweer van Hoofdodrp moest onver- richterzake terugkeeren, daar bij aankomst het geheele huis reeds zoo goed als afgebrand was. Een varken kwam in de vlammen om. Ver- zekering dekt de schade. IN PARIJS ZULLEN 19 KERKEN WORDEN GEBOUWD. - Volgens een herderlijken brief van kardi- naal Verdier, aartsbisschop van Parijs, die dezer dagen in alle kerken werd voorgelezen, bestaan er plannen om 19 nieuwe kerken te bouwen en verscheidene andere te restauree- ren. Deze plannen zullen er zeer veel toe bijdragen om de werkloosheid te verminderen. De nieuwe gebouwen zullen geplaatst wor den in nieuwe districten van Parijs, welke zich gedurende den laatsten tijd zoo hebben uitgebreid, dat men deze kerken bepaald noodig heeft, daar de godsdienstoefeningen tot nu toe in gewone hallen werden gehou- den. Voor dit bouwproject heeft men circa 20 millioen francs noodig. DE WERELD WIL BEDROGEN WORDEN. In de laatste maanden ontvingen vele be- woners van het Noorder-departement over de post het aanbod een klein raadsel op te los- sen. Een mooi stuk bont zou de belooning zijn. Het raadsel was heel gemakkelrjk en de goede antwoorden stroomden toe aan het bureau van de onderneming te Rijssel. Enkele dagen reeds nadat de deelnemers aan de op- lossing hun antwoord hadden ingezonden, kregen zij bezoek van een meneer of een dame, die hen gelukwenschte met hun succes. ,,U krijgt een magnifiek stuk bont", werd er gezegd, ter waarde van 600 frank en nu moet u alleen nog in dezen catalogus aan- wijzen hoe u het bont wilt hebben verwerkt". De bezoeker had een staal van de bontsoort bij zich; na dit te hebben getoond deelde zrj mede, dat de kosten van de bewerking slechts 90 frank bedroegen. De gelukkige prijswin- naars haastten zich dit luttele bedrag te be- talenen zitten nog op hun bont te wachten. De justitie is in de zaak gemoeid en er wordt gezegd, dat de oplichters, die den zwendel op touw hadden gezet, daarmede meer dan 2000 frank per dag maakten. DE GOUDMAKER AAN HET WERK. Onlangs is iets verteld van den ,,goigi- maker" Dunikowski, die professor aan de universiteit te Lemberg is, of zegt te zijn1, en beweert een toestel te hebben uitgevonden, waarmede hij radio-stroomen uitzendt en daarmede uit goudhoudende gronden klomp- jes super-goud van 27 karaat zou hebben gehaald. Een conflict tusschen hem en de maatschappij die zijn uitvinding had aange- kocht, leidde tot zijn arrestatie, daar hij van bedrog werd beschuldigd. Gelijk wij toen meldden, zou hij in de gelegenheid worden gesteld zich te rechtvaardigen en zijn uitvin ding in een der Parijsche laboratoria te demonstreeren. Thans lezen wij dat prof. Dunikowski de Santd-gevangenis heeft vrlaten en naar de Ecole Centrale is orergeplaatst, waar twee laboratoria te zijner beschikking zijn gesteld. De ,,gevangene" wed zeer hoffelijk door den directeur, den heer Guillet, ontvangen en deelde dezen mede, dat hij veertien dagen voor zijn proeven noodig zal hebben. Overdag zal hij zich aan zijn laboratorium- werk wijden, 's avonds keerde hij naar de Santd terug. De jongste advocaat van Blackpool en waarschijnlijk van geheel Engeland is een 21jarig meisje, miss Kathleen Rushworth, die kort voor de Kerstdagen met lof door haar examen is gekomen en het bericht nog tijdig genoeg ontving om er haarzelf en haar ouders een prettig Kerstfeest mee te kunnen be- zorgen. Kathleen kan er zich op beroemen nog nim- mer voor een examen ,,gestraald" te zijn. Zij ging op haar zestiende jaar in betrekking bij een advocaat en nam toen het besluit door te studeeren, ten einde geheel onafhankelijk te worden. Alle avonden na kantoortijd be- steedde zij aan de studie, die thans een loffe- iyk einde heeft genomen, althans voorloopig. HELDHAFTIG MILITAIR VLIEGER. Een Fransche militair vlieger heeft dezer dagen bij een vliegongeval bijzondere dapper- heid aan den dag gelegd. Hij was met een waamemer opgestegen, doch uit nog onbekende oorzaak geraakte het vliegtuig tijdens de vlucht in brand. De piloot gaf daarop den waamemer te kennen zich door middel van een parachute in veiligheid te brengen. Terwijl ook hij zich zelf voor den parachu- tesprong gereed maakte, zag hij dat zijn be- geleider met het valscherm aan het vliegtuig was blijven hangen en zich niet meer kon losmaken. De piloot nam toen de bestuurders- plaats weer in en wist het brandende vlieg tuig veilig op den grand te brengen, waar door beide inzittenden gered werden. De piloot is voor zijn moedigen daad be- noemd tot ridder in het Legioen van Eer. ONTVLUCHT MISDADIGER NEER- GESCHOTEN. De recherche te Dortmund wist reeds eenigen tijd dat de in misdadigerskringen onder den naam „Robby van den Rijn", be- kende misdadiger Walter Augustin, die ver scheidene weken geleden uit een ziekenhuis te Keulen was gevlucht, te Dortmund een gemeubileerde kamer had gehuurd. Donder dag begaven zich vier politiemannen naar zijn woning. Augustin had echter de lucht van him komst gekregen. Hij had zijn kamer van binnen gebarricadeerd en na veel moeite slaagden zij erin, het vertrek binnen te drin- gen. Toen hij aan het bevel „Handen om- hoog" geen gevolg gaf, losten de politieman nen eenige schoten op hem, waardoor hij werd gedood. EEN VROUW DOODT HAAR STIEFVADER MET EEN BIJL. Marie Lievin, een 21-jarige gehuwde vrouw, heeft dezer dagen haar stiefvader met een bijl gedood. Kort na haar huwelijk v/as zij geseheiden en bij haar stiefvader en moeder, die een groentewinkel be zaten, gaan inwonen. Na eenigen tijd bemerkte z& dat haar stiefvader een dronkaard was. Hij deed zelfs niets en verlangde, dat beide vrouwen zijn zaken zouden waamemen en naar de markt gingen om de groenten in te koopen. Zijn stiefdochter kon dit niet volhouden, daar zij voor haar kind moest zorgen. Hier- door kwam het tot heftige woordenwisse- lingen. Op zekeren dag, nadat de vader weer dronken was en zijn bevelen uitdeelde, werd zij zoo boos, dat zij een bijl nam en hem hier- mede meerdere slagen op zijn hoofd gaf. De vader zakte in elkaar. Zij: liep den tuin in en zeide tegen den loopjongen, dat zij haar stiefvader met een bijl verwond had en dat hij in elkander was gezakt. Zij vroeg den jongen naar hem te zien. Deze kwam terug en zeide haar, dat de man dood was. Hierop verloor zrj haar kalmte en kreeg een zenuw- aanval. Nadat zij een beetje tot rust was gekomen meldde zij zich op aanraden van den jongen bij de politie aan. Zij deelde mede, dat zij haar stiefvader gedood had, daar zij niet langer getuige wilde zijn van de mishandelingen, die haar moeder moest ondergaan. Zij werd in hech- tenis genomen, nadat zij afscheid van haar moeder en kind had genomen. Door twee mannen zijn Woensdag te Eas- ton in Pennsylvania op het postkantoor zeven postpaketten bezorgd, die geadresseerd waren aan den Italiaanschen consul-generaal te New York, het Italiaansche consulaat te Pittsburg, eenige Italiaansche bladen en eenige andere buitenlandsche bladen te New York. Nadat de mannen verdwenen waren, onderzocht een postbeambte de pakketten en daarbij ont- ploften er twee. De beambte werd gedood, 4 anderen werden gewond; van 66n werden de beide armen afgerukt. Twee Italianen uit New York, die men op het oogenblik van de ontploffing in de buurt van het postkantoor gezien had, zijn gearres teerd. SNELLE BEGRAFENISSEN. Een ieder, die in zuidelijker landen een be- grafenisstoet langzaam door de straten eener stad zag voorbijgaan, werd getroffen door den eerbied, welken het publiek den onbekenden doode op weg naar de laatste rustplaats be- toonde. In het Journal des D6bats is een pein- zer aan het woord, die het betreurt, dat de jachtende snelheid van dezen tijd zich ook van de begrafenissen heeft meester gemaakt. De fanatici van de snelheid, zegt hij, snel heid op de aarde, op het water, in de lucht, dwingen hen, die de rust der eeuwigheid zijn ingegaan, van de auto gebruik te maken. Het leven als een sport beschouwend, vinden zij het natuurlijk dat de laatste reis een wedren naar het kerkhof is. Men ziet hier een heele reeks rekords, die verbeterd kunnen worden, in het verschiet. Zoodra vroeger de sombere paarden ver- schenen van een begrafenisstoet met het min of meer lange gevolg van familieleden en vrienden, lieten de politie-agenten voetgangers en voertuigen stilstaan. Tusschen de dubbele haag, waarvan de onbeweeglijkheid een laat ste hulde was, trok de dood voorbij. Armen en rijken ontblootten het hoofd voor hem, vrouwen sloegen het kruis. Of de doode be- roemd was of naamloos, wat ook zijn rang, zijn beroep, zijn nationaliteit was geweest, niemand zou dezen laatsten groet hebben wil len veronachtzamen. En al vergezelde nie mand den doode, al had geen vertrouwd ge- laat zich over hem gebogen op het oogenblik, dat hij de oogen sloot; al had hij tijdens zijn leven een eenzaamheid gekend reeds gelijk, aan die, -welke hem thans omhulde, uit de schijnbaar onverschillige menschen, die hem voorbij zagen gaan, maakten zich zachtmoedi- ge gedachten los, welke hem een onzichtbaar geleide vormden. Tot het einde toe. In dezen tijd niets meer van dat alles. Over het asfalt of het hout-plaveisel met de taxi's, de vrachtauto's, de bussen, schiet de begrafe nisstoet door de drukte. Verloren in de bewe- gende massa, die zich naar haar werk of haar genoegens spoedt tracht hij zijn weg te vin den. Geen vrouwelmnd heeft den tijd om haar symbolisch teeken van hoop en geloof te ma ken; geen man om zijn hoed af te nemen. De opstopping op de openbare wegen kan, verzucht de schrijver in de Ddbats, blijkbaar hoe langer hoe minder den laatsten langzamen gang door Parijs toelaten. Het moge ten min- ste vergund zijn te betreuren, dat daarmede het eenige gebaar van beleefdheid, dat nog bestond, verdwijnt. Ieder jaar wachten op de kaden van Bom bay, Singapore, Rangoon en ook van Oost- en Zuid-Afrikaansche havensteden een groot aan tal jonge mannen vol verlangen de komst van een bepaald schip af. De mannen kennen el kaar niet, maar him verlangen is hetzelfde: ze wachten op het schip, dat hun hun bruid brengt. Daarom worden deze schepen ,,huwe- lijksschepen" genoemd. De gevoelens van de wachtenden zijn begrijpelijk, ze hebben jaren lang gearbeid in een slecht klimaat om ge noeg geld te verdienen, om hun verloofde over te laten komen. Dikwijls spelen zich aan boord van die schepen groote tragedies of comedies af, waarvan hier een enkel voorbeeld volgt. Op een keer bevonden zich op het schip acht bruidjes, maar toen het schip zijn plaats van bestemming bereikt had, waren het er nog maar zeven. Een van hen was onderweg met een jongen man getrouwd, die haar het leven in de ,,rimboe" zoo zwart mogelijk had geschilderd; stilte en eenzaamheid enz. Aan zijn zijde zou ze een leven vol afwisseling en vertier krijgen. Zoo gebeurde het, dat die twee, eenige dagen voor de aankomst door den kapi- tein in den echt vereenigd werden. Toen het schip in Kaapstad aankwam, stelde de jonge vronw den wachtende haar echtgenoot voor. Hij naam de zaak niet al te tragisch op en noodigde het echtpaar uit met hem in een hotel te dineeren; hij had daar al een tafel gereserveerd en het was een kleine moeite snel een stoel bij te schuiven. Het komt natuurlijk ook wel voor, dat de man zich op het laatste oogenblik bedenkt. Zoo heeft eens heel Rangoon gelachen om een bruidegom, die 24 uur voor de aankomst van het huwelijksschip bang werd en wegliep. Hij was van zijn farm diep in het binnenland ge komen om met de langverwaehte te trouwen, zooals hij zich dat zeven jaar lang gedroomd had. Eindelijk was de dag gekomen. Hij liet alle papieren in orde brengen, maar toen wer den hem plotseling zijn zenuwen de baas. Terwijl het schip met de bruid naderde, nam hij een ander schip en voer naar Singapore. Maar de bruid nam de zaak niet zoo licht op als de bruidegom het vermoed had. Zij tele- grafeerde naar het bekende adres: Rafles, Hotel, Singapore: „Wacht op mij!" Zij nam het eerst volgende schip naar Singapore, maar de vogel was gevlogen. Hij was naar Shanghai gevlucht. Zij naar Shanghai! Daar hoorde ze, dat hij naar Japan was gegaan. In Yoko hama vond ze hem op het oogenblik, dat hij een schip naar Amerika wilde nemen. In de Engelsche kerk in Yokohama trouwden ze! CIRCULAIRE VAN HOEDEN- FABRIKANTEN. De Engelsche fabrikanten laten op het oogenblik geen gelegenheid voorbijgaan, om aan te dringen op het koopen van hun waren. Het ,,buy British" grijnst u op het oogenblik van alle kanten aan, maar, om iets te ver- koopen, moet er ook behoefte aan het artikel bestaan en is die niet aanwezig, wel dan moet die behoefte geschapen worden. Daarom zijn de hoedenfabrikanten er toe overgegaan de leuze „Koopt Britsch" aan te vullen met ,,dekt u". In een circulaire aan de groote bankinstel- lingen en verzekeringsmaatschappijen heeft de federatie van fabrikanten van vilthoeden gewezen op het toenemende aantal personen, dat blootshoofds loopt, ja zelfs zonder behoor- ljjk hoofddeksel de deftige gebouwen durft te betreden. In de circulaire wordt er op gewe zen, dat het welslagen van banken en verze keringsmaatschappijen grootendeels afhangt van de welvaart der industrie, dat deze moet leven van den verkoop en dat het niet aangaat dat een zoo belangrijke tak van nijverheid als de onderhavige door het personeel wordt be- nadeeld. De hoed, aldus eindigt het rondschrij- ven, geeft de eind-afwerking aan de persoon- lijke verschijning en verhoogt de waardigheid, die uw personeel bekleedt. DE LEVENDE „DOODE". Half October werd de politie van Gent ver- wittigd, dat een persoon, alleen wonende op een kamer sedert drie weken werd vermist. Gezien het feit, werd de deur van de kamer door een slotenmaker geopend, alles werd on derzocht, doch niets hield een aanwijzing in wat er van den huurder geworden was. Eenige dagen nadien werd uit de Schelde te Antwerpen een lijk opgehaald. De familie van den vermiste begaf zich naar Antwerpen en zei, den drenkeling te herkennen. De doode werd onder den naam van den Gentenaar be- graven en zijn overlijden ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand. De meu- bels werden, aldus de „Brusselsche Standaard" van de kamer gehaald en onder de erfgena- men verdeeld. Na een afwezigheid van acht of negen we ken, wilde de zoogenaamde doode zijn kamer weer betrekken, welke hij evenwel ledig vond. Een nieuwe buur, die hij niet kende, vroeg hem naar zijn naam en toen hjj dien opgaf riep deze: ,,Geen lolletjes hier, die man is dood en begraven". De levende doode verklaarde daarop dat hij negen weken in het ziekenhuis had gelegen en is nu verplicht een rechterlijk vonnis aan te vragen om zijn burgerlijken stand te wijzi- gen. In afwachting is hij nu bij zijn erfgena- men op zoek naar zijn meubelen. VERGULDE EN VERZILVERDE YVENKBRAUWEN. De tijd van de zg. „vampieroogen" schijnt definitief voorbij te zijn. De Amerikaansche film- en theater-actrices zijn ten minste al lang bezig om haar oogopslag, met behulp van allerlei kunstmiddelen, van een en al on- schuld te doen getuigen. De vooraanstaande experts op het gebied der gezichtsverfraaiing zoeken voortdurend naar nieuwe praeparaten om den onschuldigen blik te vervolmaken. Het nieuwste motto is: ,,Laat uw wenkbrauwen vergulden of verzilveren". Een groot aantal vaklieden is reeds duchtig aan het reclame maken. Met behulp van alleronschuldigste vrouwengezichtjes, uit was vervaardigd, wordt de nieuwe uitvinding, die peperduur moet worden betaald, gedemonstreerd. De gelaats- uitdrukking van de te behandelen dame wordt nauwkeurig bestudeerd, waarna wordt be- slist of zij in de toekomst gouden of zilveren blikken zal werpen. VERKOOP VAN VALSCHE POSTZEGELS. Groote belangstelling van de zijde der phi- latelisten wekt te Parijs een proces, dat aan- hangig is tegen een postzegelhandelaar en waarbij zal moeten worden uitgemaakt of het al of niet onwettig is valsche postzegels te verkoopen, die julst groote waarde hebben, omdat het vervalschingen zjjn. De handelaar, die een grooten naam heeft om zijn vakkennis en zijn eerlijkheid, staat terecht omdat hij postzegels heeft verkocht, wetende dat zij valsch waren. Onder ver- zamelaars zijn de valsche zegels bekend als „de vervalsching van Marseille" en de „veu- valsching van Chalons". Er is erg veel vraag naar wegens de groote vaardigheid, waar mede de ,,Semeuse" van 50 centime en d# blauwe „Pasteur" van 1.50 franc zijn nage- maakt. De waarde is tienmaal zoo groot als die der echte zegels. Ze werden eenvoudig als curiositeiten van de kunst van den ver- valscher verkocht, maar de wet verbiedt om. eenmaal den verkoop van valsche zegels. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn^'s worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. VRAGEN OVER VERLAMMING. Een lezer schrijft: Ik heb dit seizoen nog al last gehad van verlamming bij jonge hen- nen op een leeftijd van 345 maanden. Het is ook preeies alsof de heele partij lichtelijk aangetast was, ook al stonden hun alle lede- maten goed ten dienste, was het of de rechte fut er uit was, niet dat echte frissche. En het ziija vaak nog de mooiste die geheel onver- waohts de eene poot strekken of de eene vleugel laten hangen, den kop verdraaien of een oog niet meer openen. Het donkere van het oog wordt soms grijs, de pupil wordt erg klein aan een of beide oogen. Ik meen te hebben opgemerkt, dat het voeren van tarwe als hardvoer remmend werkt op het tot uiting komen der ziekte. Vorig jaar heb ik kunnen verhinderen, dat de hennen dronken na een regenval uit poelen of plassen. Dit seizoen kon ik dit niet be- letten en het scheen of ze dit water zelfs lekkerder vonden dan versch water, ja zelfs heb ik ze zien happen in het papperige slijk. Daarna kwam dan ook de ziekte tot door- braak. Zou de bodem bezwangerd kunnen zijn met schadelijke stoffen? Zou ik de bodem der rennen beleggen met cementtegels, want ook pikken de hennen gaame in de mols- hoopen en de wormen. Het bevloeren van de ren zou f 600 kosten. De vraag is of de ver- kooper die de hennen leverde verantwoorde- lijk is. Een tweede lezer schrijft: Kunt u mij zeg- gen wat entziekte is en of hennen van vijf maanden oud massaal aan tuberculose kunnen lijden. Een derde vraag: Ik hoop dat U mijn vraag volledig zult beantwoorden. We leven in een crisistijd en moeten elkaar de hand reiken en zoo mogelijk staande houden. Hennen die ik afgeleverd heb kregen ook verlamming en de afnemers zijn ontevreden. Een vierde vraag: Welk middel moet lit aanwenden tegen de gevreesde kippenziekte, lam en blind worden. Sommige kippen wor den lam, andere worden blind. Staan deze beide ziekten met elkaar in verband. De zieke dieren heb ik afgezonderd van de ge zonden. De kippen die ziek worden zijn niet vermagerd, zelfs een hen die aan beide oogen blind werd legde alle dagen. Al deze vragen betreffen de z.g. verlam ming der jonge hennen. Uit de brieven blijken de versehijnselen zeer typisch, n.l. of lam worden, langzamerhand of "plotseling 6f blind worden, waarbij de oogen een grijze kleur krijgen. Bij opening van zulke kippen vindt men verdikking van den twaalfvingerigen darm en meestal verdikking van de heup- zenuwen. Bij microscopisch onderzoek blijken er wel celwoekeringen opgetreden te zijn in de zenuwen, vandaar de verdikkingen. Deze cellen hoopen zich op in het regenboogvlies der oogen en vandaar dat dit van bruin grnjis wordt. Wij kennen dus de versehijnselen bij het leven en na den dood en voor de rest weten we er niets van. De ziekte schijnt met broedeieren of kuikens overgebracht te kun nen worden. Zij kwam eenige jaren geleden in Japan niet voor, totdat men daar fokpluim- vee uit Europa en Amerika importeerde. Dit geimporteerde pluimvee was gezond doch op de erven waar broedeieren of kuikens hiervan geplaatst werden brak verlamming uit en toen kregen de Japansche kippen het ook. Toch is de brief van den eersten lezer inte- ressant al kan ik hem ook niet helpen. Hij heeft namelijk opgemerkt, dat bij tarwe- voedering de ziekte minder emstig heerschte. Er zijn meer pluimveehouders die deze erva- ring opgedaan hebben en als in deze richting onderzoekingen plaats vonden zou wel eens kunnen blijken, dat graanvoedering om de een of andere reden remmend op de ziekte werkt. Dat de bodem in het eerste geval bezwan gerd is met smetstof denk ik niet. Wel wordt een bodem waar jarenlang kippen op loopen op den duur bezwangerd met smet.- stoffen, doch de verlamming breekt vaak op geheel nieuwe bedrijven uit. Ik zou dan ook niet den bodem met tegels beleggen, doch hem met een flinke laag kalk bedekken en dan een voet diep omspitten. Dit ldjkt mjj veel goedkooper dan tegels en veel beter. Wat men onder entziekte verstaat weet ik absoluut niet. Na de een of andere enting kan wel eens een ziekte uitbreken maar een entziekte bij kippen ken ik niet. Ook tuber culose komt bij jonge kippen slechts zelden voor en zeker niet als massa-ziekte. Het komt mij voor, dat de tweede vraagsteller op de een of andere wijze voor den gek ge- houden is, want twee van die onmogelijke ziekten in een vraag te stellen is wel sterk. Laat u dus voortaan op dat gebied niets wijs maken doch stuur de kippen liever direct op naar de Rijksseruminrichting. Daar zal men u eerlijk zeggen wat het is, ook als het een ongeneeslijke kwaal is als verlamming. Met den derden vraag ben ik het geheel eens, ik ben gaame bereid ieder, voor zoover het in mijn vermogen ligt, te helpen, doch bij verlamming staat mijn kennis stil. Het eenige wat ik op vraag drie en vier kan antwoor den is: Ruim bij verlamming (als het vastgesteld is, dat het de typische verlamming is) de zieke dieren direct op. Ga ze dus niet behan delen zooals no. 4 probeert na ze afgezonderd te hebben, ruim ze radikaal op. Broedt in geen geval met kippen welke ver lamming vertoond hebben, en liefst niet, als het niet hoogst noodig is, met toomen waar- onder de verlamming is geconstateerd. Als eenige troost kan ik zeggen, dat meestal in een toom slechts een zeker percentage der kippen de ziekte krijgt, dus dat niet alle kip pen zullen sneuvelen. Soms wordt ongeveer 10 aangetast, soms echter meer. Laat echter een der lamme exemplaren on- derzoeken want vaak is de verlamming een gevolg van ronde wormen of lintwormen en dan kan de kwaal bij de andere kippen wel degelijk verholpen worden. Dr. TB HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6