RUWE HU/D BUITENLAND. 8 P 0 R T. TER NEUZEN, 28 Dec. 1931. KECHTSZAKEN. VOETBAL. ■o s had gesteld in de plaatselijke cafd's op Dins- dag 13 October, vanaf 7 uur 's avonds, en het slnitiEig; jj.' dien avond verlaat had. De minister heeft hierop thans geantwoord. dat de bedoeide „prociamatie" niet op de wijze eener officieele bekendmaking is ge- schied. Hoewel volgens de verkregen ambtelijike inlichtingen drank in zo6 beperkte mate is beschikbaar gesteld, dat van een „gelegen- heid zich te gaan bedrinken" niet kan wor- den gesproken, acht de Minister de gestie van den burgemeester ten deze, als gevolg waarvan het blijven bestaan eener drinkge- woonte van overheidswege wordt bevorderd, niet gelukkig. Het ligt in het voornemen van den Minister den tjiiirgemeester met zijn meening in kennis te stellen. GEEN INKWARTIERING MEEK IN GROOTE GEZINNEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzigmg van de Inkwartieringswet. De inkwartiering van het krijgsvolk bij groote gezinnen, aldus de Memorie van Toelichting, waaronder in casu worden ver- staan gezinnen met vier of meer inwonende minderjarige kinderen of kleinkinderen, tot het gezin behoorend, levert voor die gezinnen veelal aanmerkelijke moeilijkheden op. Het was evenwel tot dusver niet mogelijk, er aan tegemoet te komen daar art. 14 der Inkwar tieringswet eerste lid een limitatieve opsom- ming geeft van de redenen, waarom een huis- gezin van inkwartiering is vrijgesteld. Het recht op deze vrijstelling ook aan het gezin met vier of meer inwonende kinderen of kleinkinderen tot het gezin behoorend, te verleenen, is het doel van het wetsontwerp. Echter wordt bepaald, dat wel gebruik gemaakt kan worden van de aanwezige stallingruimte, voor zoover deze afgescheiden is van het eigenlijke woonverblijf voor de stalling van paarden en de onderbrenging van de voor het toezicht noodige krijgs- lieden. EEN BURGEMEESTER ZONDEK GEMEENTERAAD. De op ddn na kleinste gemeente in Lam- burg, n.l. Mesch, heeft sinds 1 September een Raad, welke bestaat uit een Raadslid, die tevens wethouder is. Naar de „Msb." vernam, zal dit eenige Raadslid en tevens wethouder met 1 Maart a.s. de gemeente metterwoon verlaten. Volgens de ingezetenen zullen er voor een eventueele verkiezing geen candidaten meer beschikbaar zijn, daar alien voor het lidmaat- sehap van den Raad zullen bedanken. Medio September heeft een 35-tal personen een ver- zoekschrift aan de Koningin gezonden, waar- in verzocht wordt, de gemeente Mesch in te lijven bij de gemeente Eysden. NAAR PROTECTIE-MAATREGELEN. In de Belgische Kamer heeft minister-presi dent Renkin een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat de protectionnistische maat- regelen, die alle landen nemen en nog kunnen nemen, de Belgische regeering nopen verdedi- gingsmaatregelen te treffen. De regeering be- schikt te dien opzichte over de noodige be- voegdheden en zij zal er een voorzichtig ge bruik van maken. Doch zij zal zich krachtig van haar plicht kwijten, want de ondergang van bepaalde industrieen en de uitbreiding der werkloosheid moeten worden vermeden. Vandervelde nam nam ens de Socialistische Partij acte dezer verklaring, welker emstige toon, naar hij zeide, aan den emstigen toe- stand van het oogenblik beantwoordde. Hij betoogde, dat de verklaring der regeering een wapen is om aan alle economische noodzake- lijkheid het hoofd te bieden. De tarievenoorlog begint, de houding der Belgische regeering schijnt gewettigd. De Socialistische Partij zal de door de regeering te nemen maatregelen goedkeuren, daar zij gelooft, dat zij slechts tijdelijk zullen zijn. GETROUWD VOOR PROPAGANDA- DOELEINDEN. Voor den rechter te Jeruzalem heeft een Russische communiste terecht gestaan, die op last van Moskou in Palestina met een Ma- homedaan in het huwelijk was getreden, niet uit liefde, doch om in staat te zijn in Palestina communistische propaganda te voeren. Zij werd door de politie gearresteerd, ervan be- schuldigd er een onwettige drukkerij te heb ben op na gehouden, waar rechercheurs 50 duizend communistische pamfletten en andere litteraturen in verschillende talen vonden. Haar als getuige gehoorde zwager, die was opgeleid aan de Internationale hoogeschool voor communisten te Moskou, verklaarde dat zijn broer „Chadija", aldus noemde zich de Russin na haar huwelijk uit liefde had ge- huwd, doch zij het huwelijk was ,,aangegaan" omdat Moskou had te kennen gegeven dat het „in het belang van de Sovjets" was. Daar de vrouw met een Mahomedaan gehuwd was, kon zij niet uit het land worden gezet. Na haar huwelijk nam ,,Chadija" de kleeding en sluier aan van de Mahomedaansche vrouw en trachtte ontevredenheid te zaaien onder de vrouwen, waarmede zij in aanraking kwam. Zij liet ten slotte haar man in den steek omdat hij zelf in verzuim bleef als ,,rood" pro pagandist. Deze werd gearresteerd en veroor- deeld wegens revolutionaire activiteit. BAZEL HEEFT ZICH GEUIT. De commissie te Bazel heeft, schrijft de N. R. Crt., haar werk voltooid, en een rapport tot stand gebracht waaronder alle leden hun handteekening hetaben kunnen zetten. Deze eenstemmigheid zou heugelijk zijn als zij niet verkregen was ten koste van het karakter der conclusies. In plaats van krachtig en met ge- zag gesproken, heeft men bescheiden, maar in ieder geval met verstand, gefluisterd. Het voornaamste geschilpunt heeft men ten slotte terzijde gelaten en de beslissing ten opzichte daarvan overgelaten aan de regeeringsconfe rentie, die uiteraard nog sterker onder den in- vloed zal staan van de politieke overwegingen welke Bazel zoo bescheiden hebben gemaakt. Dat zal een moeilijke conferentie worden! De staatslieden zullen er niet aan kunnen ontsnap- pen rekening te houden met zeer sterke stroo mingen in Frankrijk en in Duitschland, die nu eenmaal niet te vereenigen zijn. De Duitsche strooming heeft den feitelijken toestand in haar voordeel: Waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht. De Fransche tegenstrooming wordt versterkt door hetgeen de beraadslagin gen van het Amerikaansche Congres de we- reld hebben geleerd: Dat van Amerika geen schrapping van vorderingen, ja, wellicht niet eens een verlenging van het moratorium te verwachten is. Als Duitschland, wat reeds door de commissie is erkend, in ieder geval in de eerste jaren niet meer kan betalen dan de, in het plan-Young vastgestelde „onbeschermde annuiteiten" en ook zelfs dat lijkt onzeker dan zullen de schuldeischers uit eigen zak hun betalingen aan Amerika moeten voortzet. ten. Dat zal een pijnlijk proces zijn voor En- geland, omdat het met gedeprecieerde ponden schulden in goud moet voldoen, en voor Frank rijk omdat zijn gevoelens zich zoo heel erg moeilijk met dezen nieuwen toestand zullen kunnen verzoenen. Dit is een loop van zaken, waarbij de Fran sche vertegenwoordigers, die ter conferentie komen, zich heel moeilijk zullen kunnen neer- leggen; zij zullen daarbij de Belgen en waar- schijnlijk nog anderen aan hun zijde vinden. Dat kan een gerekten strijd te weeg brengen. Voorloopig kunnen zich dus slechts de hotel- houders in de stad, die de conferentie zal her- bergen, zich verheugen over de vooruitzichten die zich openen door het academisch gehouden rapport der commissie. Wij maken deze op- merking, omdat den Haag naar alle waar- schijnlijkheid die stad zal zijn. A1 is het resultaat van de beraadslagingen der commissie dus niet in elk opzicht bevredi- gend, desniettemin heeft zij toch nuttig werk gedaan. Zij heeft feitelijk alles gedaan wat men met redelijkheid ervan mocht verwach ten. Immers, men wist vooruit, hoe groot de moeilijkheden zouden zijn. De commissie heeft den toestand van Duitschland goed onder oogen gekeken en haar bevindingen, wat het heden betreft, duidelijk geformuleerd. Het verschil van meening begon eerst waar men over de toekomst van Duitschland ging praten. Wat het heden betreft was men het erover eens, dat de maatregelen der Duitsche regeering in het algemeen juist en door de omstandigheden ge- rechtvaardigd waren. Men vond het duidelijk, dat op het oogenblik geen transfers voor be talingen van schadeloosstelling mogelijk wa ren en dat pogingen daartoe den algemeenen chaos nog zouden vergrooten. Men aanvaardde de opvatting, dat de overschotten op de Duit sche handelsbalans voor onvermijdelijke doel- einden reeds geheel in beslag waren genomen. Men was het tot in details erover eens dat de toestand van het economische leven in Duitsch land uitermate ernstig is, en ook dat het be- lastingpeil in Duitschland niet meer kan wor den verhoogd. Men ging accoord met de be- rekening dat de van de 18 milliard mark, die sedert 1924 het Duitsche rijk in den vorm van credieten zijn binnengestroomd, 10.3 milliard weggegaan is aan betalingen voor leeningen of herstel. Tegelijkertijd constateerde men echter weer eenstemmig dat Duitschland financieel ver boven zijn kracht had geleefd. Over de somberheid van het tafereel dat Duitschland biedt en over de volkomen uitput- ting van het rijk bestond dus geen verschil van meening. Dit kwam eerst aan den dag als men over de toekomst ging spreken. De Engelschen bleken bereid afstand te doen van de betalin gen voor herstel, hoe zwaar dit offer him ook moet vallen na hetgeen de debatten te Was hington aan het licht hadden gebracht. Im mers deze debatten hadden de commissie ge- noopt ook weer eenstemmig te constateeren dat de bevryding van Duitschland van lasten ten gevolge moest hebben dat de schuld- eischende staten, in hun eigenschap van schul- denaars van Amerika, zelf ondragelijke lasten opgelegd zouden krijgen. Engeland had blijkbaar de rekening opge- maakt dat de uitwerking van het voortbestaan van het vraagstuk der schadeloosstelling op de heele wereld, voor Engeland nog veel groo- ter nadeelen zou meebrengen dan het ooit nog voordeelen zou kunnen verwachten van een hervattimg van de betalingen voor herstel. De Engelschen zijn voor een gezonde politiek van afschrijven. Zrj vonden daarbij natuurlijk de voile sympathie en de hartelijke instemming van de „neutrale" leden der commissie. Frankrijk daarentegen bleek weer niet den moed te kunnen vinden zich te ontworstelen aan het politieke en financieele moeras, waar in de kortzichtige, verdwaasde opzet van het verdrag van Versailles de wereld gebracht heeft. Het klamt zich daarom nog vast aan een even kortzichtige hoop op een toekomstig ver- mogen en een toekomstigen wil! van Duitschland om schadeloosstelling te betalen. A1 krijgt het dan geen geld, het wil zijn wis- sel zij het desnoods gereduceerd vast- houden, ondanks het feit dat deze wissel, zelfs slapende gehouden, een onuitputtelijke bron van financieele en economische moeilijkheden voor de wereld blijft. Waren de Fransche financiers werkelijk zoo kortzichtig te gelooven, dat de leden der com missie, die niet aan hun kant stonden, voor schrapping der schulden waren in de verwach- ting daardoor hun eigen particuliere vorderin gen uit Duitschland los te krijgen, zooals is ge- insinueerd? Wij gelooven dat geen oogenblik. Zij hadden rekening te houden met een open- bare meening, met politieke lastgevers, die zich er niet bij kunnen neerleggen dat Frank rijk mee te dragen krijgt aan de gevolgen van eigen zonde en eigen vergissing, na den oor- log begaan. De zonde was de nu vrij algemeen erkende en hierboven reeds gekaraktiriseerde opzet van het verdrag van Versailles, en de fout was de aankoop tegen buitensporigen prijs van de oorlogsvoorraden die Amerika lie- ver niet uit Frankrijk mee naar huis nam, overijld handelszaakje, waaruit nu nog de schuld van Frankrijk aan Amerika voortvloeit. De last van zonde en fout zal er niet min der op worden als men zich nu nog verzet tegen een likwidatie, die op het oogenblik groot zou kunnen zijn in voordeelig effect. Hoopt men, door de nood nog hooger te laten stijgen, Amerika alsnog murw te maken? Wij begrijpen deze redeneering, maar gelooven dat er andere, kortere en goedkoopere middelem zijn om daartoe te komen. Er klinken alvast stemmen over den Oceaan die niet bemoedigend zijn: Senator Reed, de man die Engeland zijn oorlogsschuld wil laten betalen met de schatten uit de National Galery en het British Museum, roept reeds dat een verlenging van het moratorium geen invloed mag uitoefenen op de verplichtingen jegens de Vereenigde Staten. En de onvolprezen se nator Hiram Johnson uit Califomie doet in denzelfden geest zijn duit in het zakje. Maar men bedenke dat deze beide heeren dan toch wel extreme vertegenwoordigers zijn van Amerika op zijn smalst. IN VRIJHEID GESTELD. Volgens gerucht heeft het onderzoek naar het verdachte sterfgeval alhier de vorige week geenerlei bezwarend bewijs opgeleverd en is de naar het huis van bewaring over- gebrachte vrouw, in vrijheid gesteld. VERGADERING R. K. KIESVEREENIGING Verieden Zaterdag, 2e Kerstdag, werd een vergadering der R. K. Kiesvereeniging ge houden. Slechts 22 leden waren aanwezig. De samenstelling der oontactcommissie, be- staande uit de heeren Weijnen, F. de Meijer, P. van Bouchaute, M. Moerings en J. van der Sneppen, die over verschillende zaken advies zal moeten uitbrengen, werd goedgekeurd. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen der Rijkskieskringorganisatie werden gekozen de heeren J. van Rompu en Jac. van der Sneppen. De contributie werd op 25 cent gehandhaafd, maar getracht zal worden de tekorten te dekken door van sommigen een hoogere bijdrage te vragen. Een ingekomen brief met vragen aan 't adres van B. en W. werd naar de contactcommis- sie verwezen. KERSTFEEST VAN DEN R. K. VROUWENBOND. Zondagnamiddag werd in het Patronaats- gebouw voor de leden en donateurs van de afdeeling Ter Neuzen van den R. K. Vrou- wen'bond het Kerstfeest gehouden, waartoe ook alle leden dier gezinnen toegang hadden. Mdvrouw Van Rompu opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen en hoopte, dat alien zioh koste- lijk zouden amuseeren. Nu werden een paar Kerstliedjes gezongen en daarna kwam Martin de Mayer, de opvolger van Dora Schramade met zijn bekende poppenspel de kinderen en ook de volwassenen vermaken, waarmee hij veel succes had. Ook zijn goocheltoeren en buikspreken vielen ten zeer- ste in den smaak. Ondertusschen werden ook alle aanwezigen vergast op een heerlijk kopje chocolade en kregen de kinderen lek- kers en wat speelgoed. Het was een zeer geslaagde namiddag. EEN SMOKKELAAKSDRAMA OP DE BELGISCHE KUST. Zaterdagavond werd per radio een bericht verspreid omtrent een smokkelaffaire die zou hebben plaats gehad op de Belgische kust, niet ver van de Nederlandsche grens en waarbij een persoon door de douanebeambten was doodgeschoten en drie anderen na hevig verzet waren gearresteerd. Aan „De Landwacht" ontleenen wij daar- omtrent het volgende: Op Kerstdag, ongeveer half 11, des avonds, bemerkten de kommiezen van den dienst te Zeebrugge op eenigen afstand van de kust de Belgische motorboot „Aurore", die daar zonderlinge manoeuvres verriehtte. Na eenig oponthoud dicht bij het strand tusschen Zeebrugge en Blankenberghe, in de nabijheid van den Molen, wierpen de uit vier koppen bestaande bemanning der boot de lading over boord, bestaande uit een zeker aantal bussen, elk inhoudende 20 liter alcohol. Daarna sprong de bemanning zelf over boord en bereikte zwemmende (dit zal wel moeten zijn „wadende") de kust, in afwach- ting dat de koopwaar zou aanspoelen. De kommiezen, onder leiding van een bri gadier, sprongen onmiddellijk toe. Op het- zelfde oogenblik zagen zij een vijfden per soon, die in de duinen, dicht bij een vracht- auto, op den loer had gestaan, op een rijwiel wegvluchten. Later is gebleken, dat dit de makelaar was van de te smokkelen waar, zekeren Gerard de Busschere, handelsreiziger, wonende in de St. Deny.si aan te Gent, vader van twee kinderen. Terwijl drie der tolbeambten de schepelin- gen, die hevig verzet boden, in bedwang hielden zetten 2 anderen den vlucbteling achtema. Deze kwam op een gegeven oogenblik voor een gesloten overweg, en, niet wetende langs welken weg hij uitweg moest kiezen, reed hij een zijstraatje in. Een der kommiezen, ziende dat de persoon zou ont- snappen, trok zijn revolver en schoot op den vluchteling, die in den rug getroffen werd en op slag dood neerviel. Het ljjk is naar het lijkenhuis overgebracht. Intusschen hadden de andere tolbeambten de schepelingen kunnen overmeesteren. Het bericht spreekt hier weer veld 4 schepelingen, doch er worden slechts 3 namen opgegeven, n.l. Hector Seynaeve, uit Lendelede, J. d. S., te Gent, vroeger alhier, en Jacques Allaert, uit Zoute. Wij vemamen heden echter een gerucht, dat een jongmensch uit Vlissingen wordt vermist, die aldaar in gezelsohap van een van bovengenoemden is gezien, iemand met een avontuurlijken aard, en die sinds is vermist. De Antwerpsche Neptune maakt melding van een naam die daarop wijst, zekere Sp. Nader bleek, dat de doodgeschoten persoon geen identiteitskaart bij zich droeg en dat de vraohtauto een valsche nummerplaat droeg. De motorboot, de vrachtauto, het rijwiel en de aangespoelde 69 bussen alcohol zijn in be slag genomen. Men vermoedt, dat bij elkaar een 100-tal bussen overboord waren gewor- pen. De lading alleen vertegenwoordigt een waarde van versoheidene honderdduizenden frankea. Lijkschouwing is gehouden terwijl het Par- ket van Brugge de schepelingen heeft ver- hoord. Deze zjjn daarna gevankelijk naar Brugge overgebracht. SCHAKING VAN EEN KIND. Een vrouw, vroeger te Middelburg wonende, doch thans gescheiden van haar man, aan wien het 8jarig dochteirtje is toegewezen, te Amsterdam levende met een ander, maakte met laatstgenoemde een reis naar Middelburg en vervoegde zich aan de woning, waar haar kind vertoefde. De beide personen wisten het kind te ontvoeren en begaven zich met het meisje per autobus naar Domburg. Onder weg bemerkte de chauffeur aan de gesprek- ken, dat er iets niet in orde was en waar- schuwde hij direct te Domburg de rijkspolitie. Toen de vrouw en de man met het kind per tram naar Vlissingen wilden vertrekken, blijk baar met de bedoeling daar den trein naar Amsterdam te nemen, hield de politie hen aan en bnacht hen naar Middelburg. Hier is het kind weer bij de familie van den man, die niet in de stad vertoefde, teruggebraoht en werd het tweetal in verzekering gesteld, doch na verhoor en opgemaakt procesverbaal we- der in vrijheid gesteld. VLIEGDIENSTEN OP ZEELAND. Onder presidium van den Commissaris der Koningin van Zeeland vergaderden Maandag de luchtvaartcomite's „SchouwenDuive- land" en ,,Walcheren" in een der zalen van de Abdij te Middelburg, in welke bijeenkomst ook een vertegenwoordiger van de K.L.M. tegenwoordig was. Plannen werden bespro- ken ter voorbereiding van een vliegdienst Rotterdam„West Schouwen" (Zierikzee) Vlissingen. De voorloopige besprekingen be- treffen voor een deel der tarieven, die een beiangrijke verlaging zullen ondergaan, wat den dienst RotterdamWester Schouwen be treft. In de eerste helft van de volgende maand wordt te Middelburg wederom een vergadering belegd, waar dan ook afgevaar digden uit Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig hopen te zijn teneinde plannen te beramen om ook Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk en Westelijk deel, in te schakelen in het Zeeuw- sche luchtnet. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier, zijn inlichtingen te bekomen omtrent een in deze gemeente gevonden bahk- biljet. AXEL. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. van Meurs, assistent bij de belastingen ter stand- plaats Hoogwoud, is met ingang van 1 Janu- ari verplaatst naar Oegstgeest. De visscher J. Wolfert, die vorige week met netten aan het visschen was op de Bossche kreek, had een buitengewone vangst. In zrn netten raakte een snoek, welke veel last veroorzaakte om aan den wal te krijgen en buitengewoon van gewicht was. Dit roof- dier onder de visschen woog 14 K.G. SAS VAN GENT. Bekroning. Zooals bekend mag verondersteld worden wordt er te Axel van 24 tot 28 December in het Zondagsschoolgebouw een internatio- nale tentoonstelling gehouden van konijnen, hoenders, watervogels, fazanten, sier- en postduiven, uitgaande van de konijnen- en pluimveefokkersvereeniging „Ter Verbete- ring". Volgens den catalogue waren er 385 in- zendingen, waarvan 147 konijnen van ver schillende rassen. Onder de rubriek Black and Tans vinden we onzen stadgenoot Aug. Inghels vermeld met de volgende hem ten deel gevallen bekroningen: 1 oude voedster eerste prijs en bekerwinnaar voor het mooiste konijn in de kleine rassen, welke beker ge- schonken werd door de Vereeniging ,,Nut en Sport" te Zuidzande. Met een oude ram van hetzelfde ras be- haalde de heer Inghels een tweede prijs. Een jonge ram van hetzelfde ras verwierf een zeer eervolle vermelding, evenals een jonge voedster, die in dezelfde klasse uit- kwam. Met het behaalde succes mogen we onzen stadgenoot van harte gelukwenschen. Waar het hem gelukt is om op elke ten toonstelling, waar hij met zijn fokmateriaal uitkomt, in de bekroningen te vallen, moge hem zulks in de toekomst ook tot aanspo- ring dienen, daar voor den dag te komen, waar op dit gebied gelegenheid zal zijn, zich te doen gelden. Schra/e Lippen Gesprongen Handen (Inge/.. Med. i Door M. W. C. C., huisvrouw van F. F. K. melkverkoopster te Hulst, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kan- tonrechter te Hulst, waarbij zij wegens ten verkoop in voorraad hebben van melk, die niet aan de vereischten voldoet, is veroordeeld tot 2 X 75 of 2 X 10 dagen hechtenis. Door den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Hulst, is hooge beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter, waarbij J. L. d. P., landbouwer te Ter Neuzen wegens overtre- ding van de Motor- en Rijwielwet is veroor deeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis en 2 boete of 1 dag hechtenis. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. le klasse: BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 December zijn in ons land aangegeven 9 gevallen van buiktyphus, 1 van paratyphus, 5 van dysen- teria, bacilaris, 1 van dysenteria amoebica, 199 van roodvonk, 133 van diphtheric, 3 van nekkramp, 8 van poliomyelitis anterior acu ta, 1 van encaphalitis lethargica en 1 geval van Ziekte van Well In dezelfde week is afgeleverd: door de entstoofinrichting te Amsterdam koepokstof van 177 personen, te Rotterdam voor 298 personen en te Groningen voor 41 personen, totaal voor 2083 personen. In de week van 13 tot en met 19 December zijn geen gevallen van encephalitis na men- ting ter kennis van het staatstoezicht op de volksgezondheid gebracht. EindhovenDe Valk 60 DONGABleijerheide 2- -2 2e klasae A: TSCDe Baronie 4- -2 MEVO—DOSKO 2—4 3e klaase A: De ZeeuwenAxel 3- -2 HulstSassche Boys 4- -2 Se klasse B: WalcherenVlissingen 1- -A ZierikzeeGoes 5- -2 IX) CD IX) no n doelp. e le Klasse M T3 n i *r ft v.-t. 3 Eindhoven 13 8 5 33-26 16 NOAD 12 6 3 3 34-21 15 PSV 11 6 2 3 34-22 14 NAC 10 6 1 3 26 24 13 MW 11 6 1 4 32-30 13 Will em H 12 6 6 33-23 12 LONGA 11 4 3 4 30 25 11 Bleyerheide 11 3 2 6 19 27 8 BW 12 3 1 8 31-39 7 De Valk 13 3 1 9 22-57 7 2e Klasse A Middelburg 11 7 3 1 49-15 17 Hero 12 7 2 3 33-18 16 R. B. C. 12 7 1 4 41-24 15 Dosko 13 6 4 3 40-28 16 T. S. C. 14 7 2 5 37-32 16 Temeuzen 12 6 2 4 32-31 14 Breda 13 6 1 6 26-35 13 Alliance 14 5 2 6 29-34 12 Mevo 13 5 8 26-43 10 Velocitas 12 2 2 8 18-38 6 De Baronie 14 1 1 10 21-53 3 3e Klasse A Hulst 11 8 2 1 41-17 18 Axel 11 7 2 2 38-15 16 Vlissingen H 9 5 4 28-18 10 Middelburg H 11 3 4 4 29-36 10 Hansweert 11 3 3 5 24-42 9 Sassche Boys 8 3 1 4 17-25 7 De Zeeuwen 11 3 1 7 25-39 7 Zeelandia n 9 2 1 8 22-32 5 3e Klasse B Vlissingen I 13 12 1 85-13 25 Zeelandia I 12 9 1 2 54-20 19 Goes 12 8 2 2 43-22 18 N.-Borgvliet 12 6 6 32-41 12 Zierikzee 11 5 1 5 23-30 11 DOSKO II 11 3 2 6 22 44 8 MEVO II 11 2 2 7 20-36 6 SLNOTO 12 2 1 9 14-61 5 Walcheren 10 10 9 35 DE ZEEUWEN— -AXEL 3—3. Op een buitengewoon modderig terrein had j.l. Zondag deze voor de Axelaars zoo pech- volle ontmoeting plaats. Onbegrijpelijk dat er consuls gevonden worden die op een der- gelijk veld waarop behoorlijk voetballen ten eenenmale buitengesloten is laten voetballen en een wedstrijd niet aflassen. Het was te voorzien dat op een terrein dat meer weg heeft van een mestvaalt, de Axelaars die een onder alle weersomstandigheden kurkdroog veld gewoon zijn, reeds om die reden in een ongunstiger conditie zouden zijn. Deze ver- wachting is niet beschaamd geworden. Zoowel Axel als de Zeeuwen stelden zich klokslag 2 uur au grand complet op. De zwarte Vlissingers voelen zich het eerst thuis op hun glibberig veld, maar Borgt onder- schept den eersten aanval. Daarna neemt Axel het offensief, doch wederzijdsch wordt een zondiging tegen den buitenspelre-gel ge- constateerd. Karel Gans benut een praeht- voorzet van Jan van den Berge, doch de keeper der „kraaien" stopt. Axel krijgt eenig overwicht en zelfs Dronkers neemt de Vlis- singsche veste onder vuur. Succes blijft voorloopig echter uit. Verstnaten mist een fraaien voorzet van den Axelschen linksbui- ten, de gladheid is fataal. Dronkers blijft den Axelschen aanval opstuwen. De rechts- bui-ten van de Zeeuwen schiet ver naast het Axelsche doel. Als Axel dan haren eersten hoekschop te nemen krijgt belandt deze schitterend door Dieleman genomen bal in een kluwen van spelers en de glibberige bal belandt in het Vlissingsche touwwerk 01. Het ziet er naar uit dat Axel meerdere punten zal maken, want Dieleman lost even later een ontzettend hard schot op het Vlissingsche doel, dat beter lot had verdiend, terwijl J. v. d. Berge eenige comers te nemen krijgt die echter niets opleveren. De Zeeuwen komen er dan langzamerhand meer en meer in en Van de Velde wordt na aan den tand gevoeld. De Axelsche doelman redt aanvankelijk op zrjn gewone rustige wijze, maar als de Zeeuwen in den aanval blijven en een corner benutten wordt de moeilijk te behandelen bal hem te machtig en de stand is gelijk. 11. Het mod- derballet wordt tot de rust jioortgezet met een lichte meerderheid der Zeeuwen. Tegen dat Axel weer een fraai offensief gaat ont- plooien is het rusten. Na de thee pilt Verstraten direct naast. De Zeeuwen nemen den aanval over, maar blij- ken met de hand te willen voetballen hetgeen den scheidsrechter niet ontgaat. Een door de Zeeuwen genomen comer levert niets op. Dan gaat Axel een heftigen strijd om de leiding aanbinden en de Oranjehemden zijn nu ver in de meerderheid. Uit een door Dieleman ge nomen comer schiet Karel Gans even naast. De Axelsche linksbuiten ondemeemt tal van mooie solo-rennen, maar Scheele kogelt naast. Dan neemt Dieleman hot op zijn heu- pen, rent eenige Zeeuwen voorbij en Karel Gans heeft zijn voorzet slechts een weinig van richting te veranderen om een absoluut onhoudbaar doelpunt te scoren 12. Dit is een prikkel voor de Zeeuwen, maar hun aan- vallen missen elken technischen opzet en daardoor met gemak te onderscheppen, ware het niet dat de gladheid van den bal en ter rein het spel totaal onberekenbaar maakte. De spelers raken door het ploeteren in de slijk zichtbaar vermoeid en de tijd begint reeds te verstrijken als de Axelsche aanvoerder in de verdediging een kleine steek laat vallen, die zoowaar noodlottig is en den gelijkmaker via den paal oplevert 2—2. Nog 10 minuten is er te spelen. Een razend moddergevecht om de leiding ontwikkeld zich, maar het blijft martelen. Dieleman kogelt nog eens zeer hard in het zijnet, maar dan is het woord weer aan de ,,kraaien". Ieder denkt aan een drawn als in de laatste minuut, nadat nog eenige hoeksohoppen zijn genomen Van de Velde door een verdwaalde bal in een scrimmage voor het doel verrast wordt. (32.) Als Axel heeft af- getrapt is het einde daar en boekt Axel een niet verdiende en zeker niet verwachte neder- laag. Ofschoon de wedstrijd onmogelijk goed voet- bal ten aanschouwe kon geven tengevolge van de meermalen genoemde omstandigheden, was zij spannend en droeg zij als steeds, wanneer tegen de sympathieke Vlissingers gespeeld wordt een buitengewoon vriendschappelijk ka rakter. De scheidsrechter (een tweede klasse fluit- tist) voldeed in alle opzichten. De eindspurt om den eeretitel wordt ondanks deze Axel sche nederlaag in elk geval in deze afdeeling spannend. F.C. SLUIS—Z.S.C. 2—4. Zaterdag aanvaardde het eerste elftal van ZSC de reis naar Sluis om aldaar een vriend- schappelijke wedstrijd te spelen tegen het plaatselijk elftal F.C. Sluis. Het was de eerste maal, dat deze jonge club er geheel voltallig op uit trok, en dat men in Sluis een zeer sterke tegenstander zou hebben kan men uit de ranglijst van haar af deeling wel nagaan, daar zij ook een geduchte concurrent zal wezen voor de kampioenstitel van haar klasse. Vol moed, vergezeld en uit- geleid door vele supporters, vertrok men van Zaamslag. Als om 2 uur de scheidsrechter laat begin- nen wordt er van beide zijden flink aange- pakt, en is het te zien dat er een spannende wedstrijd zal ontstaan. Wanneer het spel ongeveer 5 minuten oud is, krijgt de linksbuiten Machielsen de bal toegespeeld, een snelle ren en met een prach- tig hoog schot heeft ZSC de leiding. 01. Nu begint Sluis er alles op te zetten en na ongeveer 20 minuten heeft de rechtshalf met een schitterend schot gelijk gemaakt. Direct gaat de voorhoede van ZSC weer ten aanval, maar de middenvoor en rechtsbinnen schijnen niet op schot te zijn. Ook van de andere zijde worden snelle aan- vallen ondernomen, vooral de linkervleugel is zeer actief. Uit een van deze aanvallen weet Sluis een comer te forceeren, deze wordt uit- stekend genomen en door doelverdediger Van Sweeden in eigen doel getrapt. 21. ZSC laat het hierbij echter niet zitten en een oogen blik later weet de linksbinnen Den Hamer zich prachtig vrij te maken en de Sluissche doelverdediger te passeeren. 22. Met deze stand komt de rust. Na de thee is ZSC weer onmiddellijk in het offensief, de voorhoede demonstreert mooi samenspel, maar het beslissende schot laat zich wachten. Als er nog 20 minuten te spelen zijn, gaat de rechtsbuiten Wissel er van door, een hard schot onder de lat en opnieuw heeft ZSC de leiding. 23. Sluis zwoegt geweldig om den gelijkmaker te scoren en zij weet ZSC werkelijk een oogenblik te overrompelen, er ontstaan benauwde oogenblikken voor de verdediging en de linksback Lensen kan slechts ten koste van een comer een doelpunt voorkomen. Deze levert echter geen resultaat op en opnieuw wordt de voorhoede van ZSC aan het werk gezet, mooi combineerend pas- seert men de verdediging en weer is het Den Hamer die zyn club veilig stelt. 24. De resteerende minuten golft het spel op en neer, nog een comer voor Sluis, en als deze geno men is, kondigt de scheidsrechter het einde aan en heeft ZSC een welverdiende overwin- ning behaald. WEDSTRIJDEN TE AXEL. Op le Kerstdag speelde Axel thuis tegen Borgerhout. De thuisc-lub speelde met 3 in- vallers, doch wist een 41-zege te behalen. Rust 2—0. 2e Kerstdag kwam Red Star d'Anvers op bezoek. Rust 10, eindstand 11. KORFBAL. Een twaalftal van Rapide speelde tegen J.M.M. te Biervliet een wedstrijd. De bezoekers waren het meest in den aan val en wisten deze uit te drukken in een 14-overwinning. Rust 02.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2