er* <5° C? Hef Neuzen-monumenf 1932 Klimop Het Nose-atelier Nose-comite Sint Nicolaas-Week Revue „Nose Sonder Nose Op hetzelfde oogenblik speelden de bazuinen het Wilhelmus. Na nog een woord door den Voorzitter ge- sproken, werd het Eere-Register door alle ge- noodigden geteekend. Intusschen was de markt geheel opgesteld. Alle tenten waren bezet, stapels goederen wa- ren aangevoerd. Ook vele ingezetenen van Ter Neuzen hadden een tent opgeslagen. Nu begaven we ons, vergezeld door alle marktkooplieden, naar de raadzaal om de markt te openen. Hier sprak de Burgemeester; de heer De Jonge sprak namens V. V. V., een lid der uitvoering veel luister bij de symphoniever- eeniging „Onder Ons", onder leiding van den heer M. P. Harte, die echter voor deze gelegen- heid afstand deed ten voordeele van den heer J. J. Bierle. Geheel kosteloos heeft „Ond'er Ons" aan dit feest meegewerkt. Verscheidene scenes moesten gespeeld worden op de Markt. Daartoe was een decor noodig, de Markt voorstellende. In samen- werking met den heer De Vries, directeur der Ambatchsschool alhier, werd door den heer Van der Giessen een doek geleverd, dat de algemeene bewondering wegdroeg. Zoo werd door samenwerking een zeer mooi Het teekenen van het Eere-Register. Rotterdamsche marktkooplieden sprak namens den bond; en ten slotte sprak de voorzitter der winkeliersvereeniging. Hiermede was de plechtigheid op het stadhuis afgeloopen en de markt de Ter Neuzensche weekmarkt officieel geopend. Maar de regen plaste neder. Aan versiering noch bevlagging kon gedacht worden. Ach en wee werd geklaagd door oud en jong. Welk een tegenslag! En toch werd het drukker en drukker op de markt en in de straten. De vreemdelingen lieten zich blijkbaar niet afschrikken en van uit de verste hoeken van ons gewest waren de bezoekers opgekomen. Rond twee uur zou de commissie haar rond- gang doen voor de beoordeeling der tenten en de toekenning der medailles. Deze commissie bestond uit de heeren N. J. Harte, M. de Jonge en C. de Kam. In den namiddag heerschte op de markt eene enorme drukte en groote gezelligheid. Het weer was verbeterd en de eerste markt- dag kon als uitstekend geslaagd beschouwd worden. feest in Ter Neuzen georganiseerd en het bestuur der winkeliersvereeniging spreekt den wensch uit in de toekomst nog dergelijke feesten ten voordeele van het Nose-fonds te mogen organiseeren. Eens de markt gevestigd en druk bezocht, werd er besloten jaarlijks een groote Sint- Nicolaas-weekmarkt te houden. Doch het be stuur der winkeliersvereeniging wilde heel de Sint Nicolaasweek tot eene reclameweek ma- ken. Men zou daarom als attractie een hor- loge-wedstrijd inrichten. Zes mooie horloges waaronder een gouden heeren- en een gouden dameshorloge, werden aangekocht en in de winkels der aangesloten leden werden bonne- tjes verstrekt. De horloges werden ten toon gesteld in de etalage van den heer Van Sprang. Voor de derde maal vertrok de auto-kara- vaan, zwaar beladen met onze manifesten. kwam oud en jong ter been; duizenden zwerm- den naar de Scheldekade, om den grooten man te zien aankomen. Wat een bonte menschen- menigte, tot op de daken toe! En wat een ge- juich toen de boot binnen liep, en het jonge volk den goeden Sint op de brug ontwaarde. Aan de ponton stond zijn paardje klaar en, na ietwat moeilijk opstijgen! zet de stoet zich klaroenen voorop in beweging. Heel den dag rijdt Sint Nicolaas door de stad en strooide links en rechts zijne snoepe- rijen. Intusschen waren alle bussen, trams en treinen aangekomen. Alles zat tjokvol. Op de markt was geen doorkomen aan; in de stra ten kon men zich haast niet bewegen, terwijl het in de winkels eveneens meer dan over- druk was. Menschen die nooit Ter Neuzen bezochten, en zij die sedert vele jaren onze stad niet meer gezien hadden, waren vandaag naar onze Sint Nicolaasmarkt gekomen. Het was een' succes op de gansche lijn: een der mooiste dagen die Ter Neuzen in. jaren heeft gekend. Alleen ons muziekgezelsehap ontbrak. We zullen zorgen, dat volgend jaar raad en mid- del gezocht wordt om onze Sint Nicolaasmarkt door het muziekgezelsehap te laten op- luisteren. Doch ja, „Ter Neuzen Klimop" wilde nog wel meer en beter gedaan hebben, doch de vereeniging had het eerste jaar zulke zware uitgaven, dat geen hoogere onkosten konden gedragen worden. En nu is het winter. Donkere dagen hangen over de wereld; lange nachten dompelen de natuur in doodsslaap. Een oogenblik rust „Ter Neuzen Klimop". Doch een man rust nietEen man kent geen zomer, kent geen winter, kent alleen het werk, het zware moeizame kunstwerk, dat hij op de schouders nam. Zijn atelier staat naast de Ambachtsschool en daarbinnen ligt het vol Het Neuzen-monument. evenals U, den kreet: onvermoeid door te zetten onder Het moet en het ZAL! met schetsen en beelden, met relieven, met kleiaarde Op zijn eigen kamer met het werk begon- nen, bleek deze weldra te klein en ging ons Hiermede sluiten wij het overzicht van ons eerste jaar. Dat de beperkte middelen, waar- over wij besohikten, ons zouden toelaten al de hierboven aangehaalde werkzaamheden uit te voeren en zonder schuld het jaar te sluiten, hadden we nooit durven droomen. We hopen, dat nu nog nieuwe leden en .donateurs toetreden. Nog enkele winkeliers zijn niet vereenigd. In onze speciale uitgave doen we ook nu weer een specialen oproep. Het jaar begint. De tijd is gunstig om lid te worden van onze vereeniging. En zij, die met ons doel sympathiseeren, worden donateur. We meenen recht te hebben den steun te vragen van onze geheele stad. VOORLOOPIG PROGRAMMA: Omstreeks Paschen: Voorjaarskaravaati. Tijdens den zomer: Verschillende feesten ten bate van het Nose-fonds. Einde Augustus: WinkelweekNose-week. October: Najaarskaravaan. December; Sint Nicolaasmarkt. Het overzicht van ons eerste jaar is ge- schreven. Voor de medewerking van zoo- velen, die ons ter zijde stonden, danken we van ganscher harte. Moge het zoo blijven in de toekomst, alle winkeliers ten bate en onze stad tot voorspoed en voorultgang. NAMENS „TER NEUZEN KLIMOP". v^y v- - Heel den dag bleef „Ons Huis" geopend, en was er gelegenheid tot het teekenen van het Eere-Register. Personen van alien rang en stand kwamen hunne handteekening zetten en hun penning voor het Neuzenmonument storten. 's Avonds werd een muzikalen optocht gehouden, die besloten werd met het ,,Neu- zenlied" voor „Qns Huis". Week na week konden wij ons verheugen in een drukker bezoek der markt. Waar het vroeger op Woensdagen doodsch en eenzaam was, winkels en straten zonder menschen, heerschte nu handel, vertier, be- drijvigheid. In sommige zaken staan de klanten tot op de stoep; in andere zaken moet de politie tusschen beiden komen om de orde te bewaren. Na den goeden afloop der winkelweek, werd door het bestuur der tooneelvereeniging „Elc wat wils" aan „Ter Neuzen Klimop" aange- boden een revue op te voeren, die zou heeten „Nose sonder Nose", en zou worden uitge- voerd ten bate van het Nose-fonds. Dit voor- stel werd met groote waardeering aange- nomen en de drie bestuursdeden, de heeren Nobels, Bliek en Van Kerkvoort, gingen on- middellijk aan 't werk om de revue in elkaar te zetten. De eerste opvoering zou gehouden worden op 30 October. De zaal van het Concert- en Bioscoop- gebouw liep stampvol en reeds toen het doek opging zat de stemming er in. Tien, twintig maal applaudiseerde de menigte tijdens de opvoering. Het was een prachtig succes voor de spelers en in het bijzonder voor hen, die de revue in elkaar hadden gezet. Tevens voor mej. De Bruijn die zoo uitmuntend de rol van ComSre speelde. Niet minder dan drie uitvoeringen moesten gegeven worden. Tot het welslagen der revue had vooral bij- gedragen de heer J. Bierl6, die de muziek die door iedereen schitterend werd genoemd, voor de liederen had geschreven. Verder verleende medewerking en zette de Weekmarkt te Ter Neuzen. Het was de reclame voor onze Sint Nico laasmarkt. Intusschen waren plannen ontworpen om Sint Nicolaas en zwarte Piet per provincials boot in Ter Neuzen te laten aankomen. Weer eens waren we vol spanning voor dezen grooten dag. Nu was het weder gunstig. Wel was het wat donker, doch het was droog en stil, een mooie najaarsdag. Alle etalages waren goed verzorgd, over de bestuur over tot den aankoop van een hou- ten huisje. Daar zijn nu al de kostbaarheden ondergebrachit en daar werkt met ongekenden ijver de heer K. J. Huineman aan ons Neuzen monument. Huineman, misschien zouden anderen terug- geschrikt zrjn de hand te leggen aan een werk dat gesteld zal worden tot verheerlijking onzer stad en eeuwen zal trotseeren; misschien zouden anderen hoffelijk bedanken om ge- Aankomst van Sint Nicolaas te Ter Neuzen. straten hingen banderols, de Neuzenvlaggen wapperden. Al heel vroeg bemerkte men een ongewone drukte; verscheidene marktkooplieden vonden geen standplaats. Toen kwart voor twaalf de klaroenen pchalden en de trompetters naar de boot trokken om Sint Nicolaas af te halen, durende vijf jaren kosteloos tijd en moeite en geld te offeren voor dit heerlijk werk. Spontaan bent U tot ons gekomen en vol enthousiasme hebt U plaats gekozen naast „Ter Neuzen Klimop". Wij danken U. Uw voorbeeld sterkt ons, uw werk, uw kunst geeft ons kracht om, De groenhedd van uw blad, de koenheid van uw groei, is 't hoogst symbool in 't leven.. Geen storm werpt u temeer, geen zon verwelkt uw loof, geen vorst, die u kan hind'ren... Breekt men uw takken, gij groeit... Kneust men uw wortels, gij groedt... Staat gij op rotsen, gij groeit... Bij hitte of kou, bij zon of bij regen, gij groeit... gij groedt... en slingert uw ranke twijgjea hooger en hooger... Klimop... Wle u kent, Wie u mint, Wie u volgt, Staat sterk in het leven! TRE-BLA. Toen wij, bij het opstellen van het plan om een belnngrijke actie te voeren tot bloei en vooruitgang van Ter Neuzen, aan dit plan verbonden de oprichting van een monument voor onze stad, dan deden we dit omdat die actie zou gedragen zijn door een grooter doel voor welker uitvoering veel moeite en strijd en kosten zouden gevergd worden. In de moeiten en de kosten zou „Ter Neuzen Klimop" juist zijne kracht putten. Dat monu ment moest worden den hoeksteen waarop heel het werk van „Ter Neuzen Klimop" rust. Dat de bevolking zich aanvankelijk een iet wat schroomvallig oordeel zou vormen over dit monument, is iets waarmede we ten voile rekening hebben gehouden. Daarom bleef de actie voor het monument beperkt tot de win keliersvereeniging, bleef gedragen alleen door het bestuur. Toch wordt dit monument gemeengoed voor alle burgers van Ter Neuzen, en de winkeliers vereeniging wil absoluut geen aanspraak daarop maken eigenkrachtig dit groote plan ten uitvoer te zullen brengen. Het lijkt me dat de taak der winkeliers vereeniging in deze is: Het plan zoover door te zetten tot het algemeen vertrouwen bij de bevolking is gegroeid en ieder een stukje geestdrift gaat gevoelen. Is reeds veel bereikt geworden, we zijn ech ter nog niet waar we komen moeten. We voe- len dat er vorderingen gemaakt worden, doch de schroomvalligheid is lang nog niet over- wonnen; een vast geloof in het monument is nog niet geboren; de voldoende geestdrift heeft de verschillende standen der bevolking nog niet aangegrepen. Tot zoolang dit niet is geschled, moet „Ter Neuzen Klimop" alleen de actie voor het mo nument voeren. Wel zijln winkeliersvereeniging en monument twee geheel gescheiden zaken; wel staat het werk van het monument heele- maal zelfstandig naast de vereeniging, doch voorloopig moet het bestuur van "Klimop" ook alleen de actie voeren. En naarmate er kentering komt onder de bevolking en wij gevoelen dat er geloof is, en ijver, en geestdrift, van dat oogenblik af vraagt „Ter Neuzen Klimop" de hulp der ge heel e burgerij en wordt het bestuur van heden uitgebreid tot een algemeen bestaande uit de leden van al de standen onzer bevolking. Wel zal van „Ter Neuzen Klimop" steeds de groote stuwkracht uitgaan, omdat haa: ontstaan en haar verdereontwikkeling ligt aan den voet van het monument. Moge het pionierswerk, dat door de leden van ons bestuur verricht is geworden, spoedig vruchten dragen en de belangstelling en de geestdrift opwekken bij onze bevolking! Van dat oogenblik af kan ik, als ontwerper van het plan, mijn werk als voltooid beschou- wen. 0 A. VAN DEN BRUELE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6