AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. „Ter Neuzen 1! No. 8777. WOENSDAG 23 DECEMBER 1931. 71 e JAARGANG, Overzicht op de werkzaamheden van g edurende het afgeloopen 1931. Oprichting der Vereeniging TWEEDE BLAD. Onze eerste Winkelweek Het Neuzenmanifest' S I Het werk na de Winkelweek De oprichting der Weekmarkt De opening van het Eere-Register 7 October TER NEUZENSCHE COURANT Wat hebben wij den lezer te vertellen in deze speciale uitgave? Een overzicht op de werkzaamheden van het verloopen jaar Kan onze vereeniging reeds een extra nummer laten verschijnen daar ze toch nog maar een bestaan heeft van enkele maanden en dus gedurende die korte loopbaan nog met ten voile hare krachten kon ontwikkelen En toeh de lezer zal zelve oordeelen of het werk, dat tot heden tot stand werd gebracht, waard is genoemd te worden. Vooraf dan een woord over de ..Ter Neuzen Klimop" kan het kind ge noemd worden der Winkelweek van het rorige jaar. In de maand Augustus 1930 organiseerden de winkeliers van Ter Neuzen eene zeer goed geslaagde winkelweek. Deze winkelweek had vooral de aandacht getrokken door den mooien Reclame-stoet die werd inge richt. Het was ontzettend druk toen deze atoet, begunstigd door pmchtig zomerweer, door de straten van Ter Neuzen trok. Nog tijdens deze winkelweek werd er over de oprchting eener winkeliersvereeniging ge- sproken, doch men ging er niet toe over deze bepaald te vormen. Eerst dezen zomer, toen men van verschu- lende Zrjden weer eene winkelweek verlangde, werden' grootere plannen onder het oog ge- zien, waardoor de noodzakelijkheid eener vereeniging zich als vanzelf opdrong. Die plannen werden op 6 Mei j.l. in de zaal van den heer M. Adriaansen in een speciaal daartoe belegde vergadering breedvoerig uit- eengezet en besproken. Zij bestonden hoofdzakelijk m voor Ter Neuzen te tradhten te verkrijgen: Grootere uitbreiding; Druk vreemdeltngenbezoek; JEen eigenaardige, karakterlstieke ver- maardheid in den vreemde. Daartoe zou dan eerst vooral opgericht worden een flinke winkeliersvereeniging. Verder zouden jaarlijks groote wrnkel- weken worden ingericht. Om deze winkelweken een zeer eigenaardig karakter te geven, zou men uit de historic trachten op te diepen hoe Ter Neuzen ont- otaan is en waar onze stad den zonderlingen naam Ter Neuzen" vandaan heeft. Daar we baast met volkomen zekerheid kunnen aan- nemen, dat de naam ontleend werd aan de kaap die hier vroeger in de zee stak en de vorm van een neus had, werd die kaap, de oervomi onzer stad, als symbool naar voren gebracht en zou als attraotie dienst doen tijdens de winkelweken. Deze attractie zou tot haar hoogtepunt opgevoerd worden door de oprichting van een Neuzemmonument. /Doch om dit doel te bereiken, waren er alweer groote plannen te maken. Daar we dit monument in vijf jaren willen voltooien, werd een vijfjarenplan vastgelegd Er zou een groote Neuzenwagen gebouwd worden die jaarlijks door de stad zou rijden. Tevens werden Neuzenvlaggen ontworpen en een Neuzeniied gemaakt. De jaarl^ksche Reclame-stoet, die gedurende de winkelweek jiou rondrijden, zou steeds voorafgegaan wor den door een optocht met den Neus. Deze plannen, hoe groot en stout ook, wei- den over de geheele linie aanvaard. De winkeliersvereeniging werd den 18 Mei in de xaal van „'s Lands Welvaren" opgericht en de volgende leden als bestuur gekozen Voorzitter: A. van den Bruele; Vice-Voor- zitter: H. Ribbens; Penningmeester: I. Fon- tejjn. Leden: P. Galle; J. Tazelaar; A. Mannaert; D. But; P. van Grembergen; Joh. de Haas. Als Secretaris werd gekozen, buiten de vereeniging om, de heer Meinema. (De vereeniging zou den naam dragen van ,Ter Neuzen Klimop". De eerste winkelweek zou worden gehouden van 10 tot en met 15 Augustus. Het bestuur vatte onmiddellijk de werk- aaamheden aan en organiseerde op 22 Jum een groot en propaganda-avond in het Concert- en Bioscoopgebouw. De heer P. Standaert stelde ons voor dit doel ztjne zaal gratis besohikbaar. Op deze vergadering, die zeer druk bezocht was, werd de samenvatting van het vijfjaren plan bekend gemaakt. Een stuk oude ge- echiedenis werd naar voren gebracht en naast oude landkaarten, waar het ontstaan van Ter Neuzen werd uit afgeleid, werd op bet witte doek ook geprojecteerd een ont- werp Neuzenvlag, voorloopig ontwerp Neuzen- monument, alsmede de tekst van het Neuzen iied. De vergadering was vol enthousiasme en de voorzitter wist dit enthousiasme te be- nutten voor het stichten van het ,,Nose-fonds". Blijmoedig hebben alle Ter Neuzenaren die op dat oogenblik in de zaal aanwezig waren, hun eerste penning voor het Neuzenmonument gestort. Dit zijn de gebeurtenissen die het voorspel vormen van het vijfjarenplan. Nu zou ,,Ter Neuzen Klimop" overgaan tot de inrichting der eerste groote winkelweek. Het was met kooitsacbtigen spoed, dat het bestuur, geholpen door verseheidene burgers van Ter Neuzen, aan het werk toog. Voor de feestelijkheden, die zouden ingericht worden tijdens de winkelweek, werd de mede werking gevraagd en zeer welwillend verkre- gen van de Vereeniging voor Vreemdelingen- verkeer. Samen werd een programma opge- maakt en met veel luister en welgeslaagd uit- gevoerd. Doch ons bestuur had de handen overvol met het inrichten van het Nose-gedeelte, dat een zeer belangrijke rol zou vervullen ge durende de winkelweek. Het bouwen van den Neuzenwagen bezorgde ons heel wat werk en zorgen. Deze wagen zou omringd zijn van een eerewacht te paard, voorafgegaan van vier Herauten met bazui- nen. Aanvankelijk werd gedacht de noodige costuums te huren, doch daar het Nose- gedeelte ieder jaar tijdens de winkelweek her- haald zou worden, besloot het bestuur zelf de costuums aan te schaffen. De noodige stoffen werden daartoe aangekoeht, door de heeren kleermakers Michielsen en 't Gilde gesneden en door gedienstige dames uit onze stad werd alles gratis genaaid. Hebben zich in dezen vooral zeer verdien- stelijk gemaakt de dames: Hartog; DeDoelder; Kolijn; Koene; P. van Grembergen; Michiel sen; Beeldens; De Bakker; De Regt. Een groot aantal Neuzenvlaggen werd ook door deze dames eigenhandig gemaakt. Vier Thebaansche trompetten werden aan gekoeht, daar de huur over vijf jaar veel duurder zou zijn dan den aankoop. En daar we hier in Ter Neuzen over jonge krachten beschikken die de bazuinen konden bespelen lag er voor ons een aanmerkelijk voordeel in de instrumenten zelf te koopen. Te meer daar het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" een aanbod deed om de belft der kosten te dragen. De bazuinen zouden geblazen worden door de heeren: C. de Vos, J. Schippers, A. de Doelder en W. Riemens. Naast den Neuzenwagen werd ook terstond begonnen aan den praalwagen voor den winkelweek Reclame-stoet. Tevens werd noodig geacht de bouw van twee mooie eere-poorten die langs Oost- en Westzijde aan den ingang der stad zouden opgesteld worden. Als bijzondere reclame voor het Nose-fonds werd een groote ton gebouwd, de Nose-ton, die, vergezeld van 12 jongetjes in speciale kleedij, iedere maand door de stad zou rollen. De heer Huineman, die de teekening van het monument had vervaardigd, slaagde er in ook een zeer populair geworden Neuzen-insigne te ontwerpen, benevens het Klimop-insigne. Ten einde aan de winkelweek en aan het werk dat „Ter Neuzen Klimop" zich voor- stelde uit te voeren, een' algemeene bekend heid te geven, werd besloten een groot manifest uit te geven: dat op meer dan 10.000 exemplaren zou ge trokken worden en per auto-karavaan tot in de verste hoeken van Zeeuwsch-Vlaanderen zou rondgebracht worden. De oproep tot deelname aan de winkeliers- autobezitters gericht, werd een waar succes Op 6 Augustus dag van vertrek stel- den zich niet minder dan 14 auto's in de rij. Iedere auto had twee Neuzenvlaggen voorop en was tevens voorzien van twee platen, tot oproep voor de winkelweek. De Neuzen- manifesten, die overal zouden worden rond- gestrooid, werden over de heele rij verdeeld. De karavaan werd geopend door twee bazuin- blazers. Het was een zeer belangrijke ge- beurtenis in de gemeenten toen die karavaan voorbijtrok, links en rechts onze manifesten ronddeelende. Het bestuur er op bedacht om gelden voor het monument in te zamelen liet bij eene Nederlandsche firma in Den Haag 10.000 mooie Neuzeninsignes maken, die tijdens de winkelweek zouden verkocht worden ten bate van het Nose-fonds. Briefkaarten van den Neuzenwagen en van de Nose-ton werden gedrukt en bij duizenden verkocht. Daamaast werden nog de fiets- vlaggetjes in den handel gebracht. Haast geen enkel fiets of er wapperde een zeegroen Neu- zenvlaggetje aan. Naast al deze werkzaamheden kwam het feestprogramma voor de winkelweek. Als algemeene attractie voor het publiek werd een stedenwedstrijd georganiseerd waar- voor meer dan 120 mooie prijzen waren be- schikbaar gesteld. Iederen dag had zijn eigen festivdteit. Maandagmorgen 8 uur zou door heel de stad de reveille geblazen worden door onze Thebaansche trompetters. Op klokslag 8 uur stenden ze op; steld op de trappen v?n het Gemeentehuis en het Wilhelmus werd aange- heven. Nadien trokken ze verder naar alle hoeken en pleinen der stad, gingen zelf op den molen om naar de vier gewesten kond te doen, dat de eerste groote winkelweek begonnen was. Het was een plechtig oogenblik toen de bazuimblazers in mooi fluweelen herauten- costuum zich opstelden onder de statige eerepoorten en het. ,,Zecuwsch-VIaamsche Volkslied" aanhieven. Vrijdag 14 Augustus werd georganiseerd een ringrijderij met paarden. Nog eens regende het den heelen dag, doch de ring rijderij ging desondanks door onder groote beiangstellng. Ook een kanowedstrijd werd gehouden. 's Avonds werd een gondelvaart georgani seerd met mooi verlichte vaartuigen. Het weer was goed geworden. Een enorme menigle was opgekomen om het schouwspe! te zien. Het muziekgezelschap luisterde het feest op. Boven ieders verwachting slaagde dit feest. Het was een der glansnummers van de winkelweek en V. V. V., die dit num mer had georganiseerd, kon er op bogen voor ftx iWm •iff,"' ■'■'"•[IDtlt- x-: NSSS*' Eerepoort met Trompetters. De heer Schirris, directeur van het muziek gezelschap „De vereenigde werklieden", be- geleidde de bazuinblazers en het was middag vooraleer de rondte door de stad ten einde was gebracht. Intlusschen had de stad zich in feestdos gezet. Voor de eerste maal wapperde aan vele winkels de Neuzenvlag. Wie nog geen Neu zenvlag bezat, liet de Nederlandsche driekleur waaien, zoodat de stad een feestelijk aanzien had. In den namiddag werd de winkelweek door den heer Huizinga, burgemeester onzer stad, die het Eere-Voorzittersohap onzer vereeni ging had aanvaard, feestelijk en officieel ge opend, in 't bijzijn van alle leden der vereeni ging, benevens het bestuur van V. V. V. Het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" had zijn voile medewerking ver- leend en na de opening in ,,'s Lands Wel varen" werd een groote muzikale wandeling gehouden. Alle leden onzer vereeniging namen aan den optocht deel. Nog dient vermeld de buitengewone moeite die de winkeliers zich getroost hadden aan hunne dtalages. Ons bestuur was fier ovei het werk harer leden. In ons lokaal heerschte tot de late uren toe een gezellige drukte. Dinsdag 11 Augustus Werd een groot Wielerfeest gehouden, waarvan de jeugd van Ter Neuzen heerlijk heeft genoten. Intusschen was door Mevr. DoussySlinge- neyer het Neuzeniied gecomponeerd geworden en moest nu aan de bevolking van Ter Neuzen aangeleerd worden. De heer Van Fraaijenhoven had de zware taak op zich genomen om het nieuwe lied aan te leeren. Daartoe werd het Concert- en Bioscoop gebouw aangevraagd en drie avonden liep dit gebouw tjokvol. Al spoedig zat de melodie er voldoende in en op Dinsdagavond zou de alge meene repetitie op de Markt gehouden wor den met medewerking van het muziekgezel schap. De heer Schirris nam nu de leiding. Welk een imponeerenden aanblik die men- schenzee op de Markt! Ipdereen. jong en oud, arm en rijk, was op gekomen en door de onvermoeibare toewijding van den heer Schirris zongen duizenden mon- den het lied van den neus aan zee Woensdag 12 Augustus werd de eerste groote optocht gehouden met den Neuzen wagen, die gevolgd zou worden door den Reclame-stoet. Uit alle hoeken van Zeeuwsch-Vlaanderen was de menigte toegestroomd Duizenden mensehen verdrongen zich in de straten. En de regen viel bij stroomen neerAlles scheen verloren! De optocht werd twee uur uitgestedd. En zieeen weinig later komt er een opening in het looden wolkenkleed en de stoet kan opgesteld worden. Langs den weg staat het opgepropt met toeschouwers. Voor het stadhuis houdt de Neuzenwagen stil, de bazuinen blazen het Wilhelmus en de Burgemeester spreekt het symbool onzer stad: „de kaap op den wagen" toe. Nog edn straat moet doorgetrokken worden toen de regen weer bij stroomen neerviel waardoor de stoet ontijdig moest ontbonden worden. Daardoor kwam van de uitvoering van het Neuzeniied op de Markt weinig terecht. Doch alles bij elkaar was de optocht goed geslaagd en de vreemdelingen gingen ver- genoegd huiswaarts. De groote lichtstoet moest echter uitgesteld worden tot den volgenden avond. Donderdag 13 Augustus werd op de Markt een geblinddoekte raadwedstrijld gehouden. De belangstellinghiervoor was zeer groot, zoo- wel van het jonge volkje, dat zich deemoedig geblinddoekt liet rondleiden, als van de ouderen die nieuwsgierig toekeken. 's Avonds trok de lichtstoet uit. Meer dan 500 kinderen met lampions, de twee praal- wagens der winkelweek, benevens andere reclame-wagens; de aanblik was echt fan- tastisch. Ter Neuzen iets nieuws, iets naar ieders smaak te hebben ingericht. Zaterdag 15 Augustus werd- een groot muziekfeest gehouden. Vele vreemde maat- schappijen kwamen naar Ter Neuzen en weer waren alle straten tjokvol. En toen 's avonds met een schitterend vuurwerk de winkelweek besloten werd, stonden er duizenden mensehen opeengepakt op de Scheldekade en omliggende plaatsen. De week was ten einde. Ze was in alle opzichten goed geslaagd; alleen bijna alle Neuzenvlaggen waren verregend en doorge- loopen Een twintigtal jonge dames had zich heel de week ten dienste van ons bestuur ge steld om briefkaarten, insignes en vlaggetjes te verkoopen. Iedereen droeg de Neuzenspeld en gaf aldus blijk met het werk van ,,Ter Neuzen Klimop" te sympathiseeren. Dit is, in 't kort geschetst, het verloop der eerste winkelweek. Ontzaglijk was het werk door het bestuur verricht; iederen avond werd tot e6n of twee uur vergaderd en beraadslaagd om alles tot een goed einde te brengen. De winkeliersvereeniging was in staat van af het eerste jaar een buitengewone kracht te ontwikkelen; het bewrijs was geleverd, dat een middenstandsvereeniging geen waardeloos iets is, dat de middenstandsvereeniging inder- daad het spreekwoord waarheid maakt: Hclpt U zelf, zoo helpt U God! Eens de drukte van de winkelweek achter den rug, zou „Ter Neuzen Klimop" onmiddel lijk overgaan tot nieuwe werkzaamheden. Zeeuwsch-Vlaanderen met zijne 82.894 in- woners heeft geen enkele goederen-week markt. Heel de bevolking loopt sedert jaren naar de mark ten in Belgie en koopt daar op 't oogenblik duurder dan in Nederland, De goederen-weekmarkt in Ter Neuzen was te niet gegaan. Zou het prestige onzer stad niet verhoogen, als er iedere week eene flinke markt gehou den werd? Zouden wij den loop naar Belgie niet kunnen keeren en naar Ter Neuzen lei- den? Was het niet mogelijk, dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen eene groote weekmarkt gehouden werd, en was Ter Neuzen daarvoor niet de aangewezen plaats? Op eene algemeene vergadering onzer ver eeniging werd besloten tot de heroprichting der goederen-weekmarkt in Ter Neuzen. Eens dit besluit genomen, zette het bestuur zich weer flink aan 't werk. Er werd overleg ge- pleegd met het gemeentebestuur, we traden in verbinding met de marktkooplieden en spoedig waren wij verzekerd te zullen slagen. En slagen met de weekmarkt was leven en vertier brengen in Ter Neuzen, niet een dag, niet een week, maar iederen Woensdag, het heele jaar door. In de eerste plaats: Reclame! Tot in de uiterste hoeken van Zeeuwsch-Vlaanderen moest worden bekend gemaakt dat op Woens dag 7 October de eerste groote weekmarkt zou gehouden worden. Weerom werd er een manifest gedrukt, nogmaals 10.000 stuks per auto-karavaan rondgebracht. En voor de tweede maal werden de auto's gemobiliseerd, de vlaggen opgestoken en onder het schallen der klaroenen werd het bericht over onze weekmarkt rondgevoerd. Teneinde de kooplieden den eersten trjd aan te moedigen en in de te maken onkosten tege- moet te komen, konden wij voorloopig vrije standplaatsen waarborgen. We traden in ver binding met den directeur der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij, den heer Wind van Merkesteyn, en konden er in slagen een speciale markttram te verkrijgen, komende uit het westelijk gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen. Een schrijven werd gericht naar de maatschappij van Belgische spoorwegen te Sint Nicolaas en op gunstig advies van den heer Dieleman, Stationschef olhier. verkregen wij een speciale markttrein Hulst-Ter Neuzen. We gingen de bushouders opzoeken over heel het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en wisten te verkrijgen, dat ze bij voldoende deelname iederen Woensdag een rit naar Ter Neuzen zouden inrichten. Zoo had ons bestuur gezorgd, naast haar degelijke reclame, ook degelijke vervoermidde- len voor Ter Neuzen te verkrijgen. Voor de eerste markt, die als Reclame- markt zou gehouden worden, werden ver- schillende medailles beschikbaar gesteld en wel als volgtdoor het gemeentebestuur, door „Ter Neuzen Klimop", door V. V. V., door de heeren N. J. Harte, Secretaris der Kamer van Koophandel, A. de Vrieze, A. J. de Jonge, J. Kolijn, I. de Braal en verder door mej. wed. E. van Graefschepe. Een oproep werd geplaatst in „De Markt- koopman" en bekend gemaakt dat op 7 Octo ber de markt in Ter Neuzen zou worden geopend. Een 40tal nieuwe, mooi geschilderde kra- men werden voor rekening van den heer SJei- nema gemaakt. Het deel der markt dat nog niet was ge- plaveid, werd spoedig in orde gemaakt en verrassend was den aanblik toen op 7 October het heele marktterrein vol kramen stond op gesteld. Doch de winkeliersvereeniging zou bij het openen der markt nog een andere belangrijke feestelijkheid doorvoeren. Middelerwijl wij in de voile drukte der win kelweek stonden, was de heer Huineman met een ongeevenaard enthousiasme aan 't werk gegaan om den eersten stoot te geven, die lei- den zou tot de wording van het monument. Klei-aarde werd besteld en de heer Huineman begon te scbeppen het beeld, het eerste beeld: een der wachters rond het monument. Het beeld is thans zoo goed als voltooid. Het is de stoere dijkwerker die met een zwaren steen in de hand het geweld der zee helpt te weren. Een der wachters rond het Neuzen-monumeint. Het ontworpen Eere-Register was nog steeds niet opengesteld, en nu leek ons het moment gekomen om dit te doen. We zouden er eene feestelijkheid van maken en deze laten samenvallen met het openen der weekmarkt ,,Ons Huis" op de Markt werd daartoe ge- huurd en mooi ingericht; de buste van den wachter werd opgesteld, benevens de teeke ning van het monument. De Burgemees ter zou de eerste zijn die het Register teeken- de. En na hem het bestuur der winkeliers vereeniging. Zoo zou 7 October voor ons een groote dag worden. Om 10 uur zou het Eere-Register ge- teekend worden en om 11 y2 uur zou in de raadzaal de markt worden geopend door den heer Huizinga, Burgemeester. Alles stond klaar, de propaganda was ge- voerd. De verwachting was groot! Weder een regendag, juist als tijdens de winkelweek En tochVan's morgens vroeg heerschte er groote drukte. De marktmeester, de heer Van Doom, had de handen overvol om iederen koopman op de markt staanplaats te verlee- nen. Het bleek al spoedig dat er tenten te kort waren. Nog voor 10 uur liep „Ons Huis", waarboven de Neuzenvlag wapperde, vol met genoodigden. Onze bazuinblazers, in bont cos- tuum, stelden zich op voor de deur en lieten de bazuinen schallen. De Burgemeester opende daarna het Eere- Register. Hij sprak in mooie woorden tot het publiek, hij sprak over Ter Neuzen en ons monument. Daarna teekende hij het Eere-Re gister.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5