suits* un Een kostbaar bezit F. J. KAAN, PUROU Dat is Ooedkoop! tlMlVmi BXRICXTXJL engeland. TER NEUZEN, 23 Dec. 1931. GEKOOKTE GE10F.RSCHE HAMMETJES 1,30 per Kilo RAUWEEE GELOERSCHE HAMMETJES van 1 K.Q. per stuk /I,30 per Kilo De rauwe hammetjes worden op verzoek gratis gekookt We garandeeren de beste kwaliteit Dijkstraat (Ingez. Med.) Telef. 164 ALG. NED. VERBOND TER NEUZEN. HET DRAMA VAN EEN HAAS. KOUS GODIN DER KOUSEN I Maakt Uw been siank en rank Is ver- vaardlgd uit prima gronds'of, sierlijk aft>ewerkt en verkocht aan voordeetigrn prijs. Magazijn DALUWEIN-SQENEN, Fijne Lingerie, Vellstraat 55 en Hyp Lippenspliats 2 (Rond Punt), Qsnt. DID NATIONALE PERIODK EN Da voorstanders van een algemeen en hoog beschermend tiarief in Engeland zijn ontevre- den; en hun gevoelens worden gedeeld door de kampioenen voor Empire Free 1 -ade, die he frroote autarkische tolverbond voor het Bnt- eche Rijk bepledten. Deze beide groepen had- den schrijft de N. R. Crt. - heel veel ver- wacht van den uitslag der jongste verkiezm- een. Hun hetmelijke rekening was dat net mogelijk moest zijn met het heirieger van on- ervaren conservatieve afgevaardigden dat het oarlement was binnen gestroomd, de beden- kingen van de gematigde conservative lei- ders te overwinnen en het verzet van de PrJn~ cipieele vrijhandelaars in het kabinet onder den voet te loo: n. Zij rekenden erop dat deze nieuwe strijders, nog In de hooggaande stem- minr van den geslaagden stormloop, door lei- ders als Churchill gemakkehjk te verzamelen zouden zijn voor een actie tegen een erug- boudende regeeringspolltiek. Deze berekening heeft totnogtoe gefaald. Churchill is er niet in geslaagd de nieuwe garde op zijn hand te krijgen; zelfs toen zvj, In het debat over Indie, een oogenblik onder den indruk scheen te komen van zijn betoog, stemde zij toch, op weinige uitzondermgen na* braaf zooals het officieele partjjbestuur dat wenschte. Misschien hebben de uilerste protectionis ten ook te veel op Neville Chamberlain ge- bouwd De kanselier van de schatkist gmg door voor een krachtig voorstander van be- Bchemiing. De „high lories" hadden in zgn standvastigheid tegenover alle gematigde aanvechtingen veel meer vertrouwen dan in die van Baldwin. In hem moest het protec tionisme dus een machtig kampioen hebben m bet kabinet; te machtiger om de dichte scha- ren van afgevaardigden, die hij zeker op zijn bant zou vinden. Intusschen merkt men nog weimg van stel- Behnatig protectionisme. De tarieven. die zijn tngevoerd, bescbouwt de regeering als nood- maatregelen die niet van blijvenden aard zul- ten zijn, en die tot zekere groepen van produc- ten beperkt zullen blijven. Wei zal een stelsel- matiger uitbreiding van beschermende rech- ten niet uitblijven: daarover make men zich geen illusies. Maar het oude beginsel, dat le- vensmiddelen buiten een beschermend stelsel tnoeten vallen, wordt in ieder geval in theone nog steeds hooggehouden. En dat begmsel, dat geen ruimte laat om den graanbouw van Canada en de veeteelt van Australie tege- oioet te komen, maakt de wenschen der Em pire Free Traders reeds onvervulbaar. De politiek der regeering berust op een in- terpretatie van den uitslag der verkiezmgen. De felle protectionisten zeggen dat de over- weldigende zegepraal der conservatieven een Guidelijke uitspraak ler kiezers vormt ten gunste van een krachtige bescherming. Daar- tegenover betoogen liberalen en ..nationale iabourpolitlci, dat die zegepraal slechts moge- In'k was door hun steun, die volstrekt met a.s een betooging ten gunste van protectie bedoeld was. Baldwin en de zijnen deelen blijkbaar deze laatste opvatting. En terecht. Zelfs als het waar is dat de conservatieven ook zonder dien steun een groote meerderheid zouden hehben veroverd, geeft. hun dit niet het recht de afspraak met de groepen van links te ver- ioochenen. Men heeft een nationale politiek op touw willen zetten, zooveel mogelijk groe pen onder een enkeie nationale leuze willen vereenigen. Nu gaat het hiet aan daaruit munt te slaan voor de eigen partij. De conservatieve partij in haar geheel ver- ■toont het „fair play", dat men van een leider a1* Baldwin mocht verwachten. Het eenige gevaar dat er hestaat is, dat doordrjjvers hem zouden wegdringen. Dat is totnogtoe niet ge- beurd. Intusschen veroorzaakt deze houdmg sterke spanningen in de conservatieve partij; span- ningen die licht scheuringen kunnen teweeg- brengen. Daarin vindt een mededeeling van de Daily Express haar oorsprong. Volgens dat blad zou het scheuringsproces reeds in gang zijn; niet doordat de extreme groepen zich af- scheiden van de partij, maar doordat een cen trum in de Engelsche politiek aan het ont- staan zou zijn, gevormd door de groepen die op het oogenblik loyaal aan de verkiezings- leuze vasthouden. Onder leiding van MacDo- nald en Baldwin zou zich een groep van ge matigde protectionisten aan het vormen zijn, waarvoor ook beide liberale groepen, de stam- men van Samuel en Cimon, gemakkelijk ge- wonnen zouden kunnen worden. Immers, geen v;i.i beide groepen schijnt nog muurvast te Staan op het oude beginsel van den vrijen handel; en van de vroegere liberale politiek vervreemt hen hun baat tegen Lloyd George. Het is alles heel knap gecombineerd van de Daily Express. Het kon ook heel wel juist zijn, maar juist omdat het zoo voor de hand ligt zijn wij bereid de tegenspraak te gelooven, die het een construotie noemt uit uitlatingen en verschijnselen. Deze tegenspraak verhaast ons evenmin als het ons zou verbazen wanneer bleek, dat het bericht slechts vooruit geloopen was op een komenden gang van zaken. Intusschen teekent dit alles duidelijk een toestand, die het ons van belang lijkt te ken nen. In de regeering houden de conservatie ven, ook Neville Chamberlain, de hoop der uiterste tories, vast aan de voor de verkie- zingen getroffen afspraak. Het Is te verwach ten dat een gematigd protectionisme in En geland niet zal uitblijven. Men loopt een goede kans, dat door dit protectionisme levensmid- delen niet zullen worden getroffen. Dit pro tectionisme mag men vooral niet verwarren met de afweertarieven die er nu zijn of ver- der nog zullen komen. Overigens vormt de stemming van het En gelsche publiek op zich zelf reeds een slag- boom voor buitenlandsche waren. Er moge veel misleiding zijn, ook daarvoor zijn slechts bepaalde mogelijkheden. Engeland is aange- tast door de xenophobe stemming, die op het oogenblik ook eenige andere groote volken kenmerkt, en die een paradoxaal verschijnsel vormt in ons tijdperk van internationale sa- menwerking, van Pan-Europa, van gemeen- schappelijk overleg, enz. Maar nog is men in Engeland niet klaar met zijn insulaire bevlieging. Het land kan nu eenmaal niet van eigen producten leven. De val van het pond moet zich onvermijdelijk gaan afspiegelen in de prijzen der eerste le- vensbehoeften. Nog is men daarvan verschoond gebleven, ten deele doordat groote voorraden waren opgestapeld in het land, en ten deele ook door de terughouding van de koopers. Weldra zal de wet yan nivelleering om haar recht komen. Als dan de prijzen omhoog gaan zal dit wellicht de xenophoben tot eenig na- denken stemmen. Of zal de booze vreemdeling het dan weer hebben gedaan? GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Maandag gehouden vergadering werd door verschillende leden bezwaar gemaakt tegen het voorstel van Burg, -en Weth. om af- wijzend te beschikken op het verzoek van de R.K. werkliedenvereeniging te Sluiskil om ten behoeve der controle op de werkloozen ook te Sluiskil een ambtenaar der Arbeidsbeurs zitting te doen houden. Deze leden waren van oordeel dat zonder overwegend bezwaar aan dit verzoek kan worden voldaan. Burg, en Weth. zijn alsnog uitgenoodigd een regeling te treffen waardoor aan dat verzoek wordt tegemoet gekomen. Het bericht van den heer D. Scheele, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur niet heeft aangenomen, lokte critiek uit van den heer Van Driel, die als zijn meaning te kennen gaf, dat iemand die voortdurend critiek uitoefent, de consequentie moet aanvaarden en blijk geven dat hij het beter kan, indien hij daartoe wordt geroepen. Hji zegde voorts de medewerking der S.D.A.P. op aan de samenstelling van dat college, zoo- lang in het reglement het art. 3a blijft be- houden, dat daarin voor eenige jaren is aange- bracht en waarbij is bepaald dat een onder- steunde geen lid van het college zijn kan. Dat is in deze tijden voor de S.D.A.P. een be zwaar leden te leveren, aangezien deze, de een na de ander, in dat geval kunnen komen te verkeeren, de Ohristelijke werklieden even goed. De heer Scheele diende van antwoord, en gaf te kennen, dat de omstandigheid dat hij gemeend heeft niet het lidmaatschap van het college te aanvaarden, hem niet zal weer- houden als raadslid critiek uit te oefenen wanneer hij dat noodig oordeelt. Een verzoek om subsidie voor een autobus- dienst naar Sluiskil voor vervoer van arbei- ders, werd op verzoek van den heer Van Driel, die een onderzoek wenschte in te stel- len, aangehouden. Een breedvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van de adressen van den Ter Neuzenschen Bestuurdershond om een Kerst- gave voor werkloozen, waarann door de R.K. werkliedenvereenigingen adhaesie is betuigd, en een verzoek dier corporaties tot het ver- strekken van kolenbonnen. Burg, en Weth. stelden voor die verzoeken af te wij'zen, op grond dat op andere wijze, n.l. van wege de Crisis-comity's te Ter Neuzen en Sluiskil een Kerstgave zal worden verstrekt. De heer Van Driel bestreed op heftige wijze de voorstellen van Burg, en Weth. en betoog- de, dat de. werkloozen voor het voorzien in hunne behoeften recht hebben op steun uit de overheidskas, terwiji de crisiscomitd's ten slotte niets anders zijn dan een verlengstuk van de armenzorg en de diaconien niet vol- doende in den nood dien zij zouden moeten lenigen voorzien. De heer Hamelink becritiseerde de samen stelling van de cririscommissie alhier en achtte het onjuist, dat men hier geen afdee- ling van de Nationale Crisiscommissie heeft ge vormd, aangezien men dan daarvan ook steun kreeg. De heer De Jonge achtte steunverlee- ning uit de openbare kas in dit geval beter, omdat uit de lijsten die gecirculeerd hebben bljjkt, dat meerdere ingezetenen zich ten deze ajtn hun plicht tot bijdragen onttrekken. Het zijn altijd dezelfde goedwilligen die bijdragen. Vvordt uit de openbare kas gesteund, dan draagt ieder bij door zijn belasting. De heer Scheele verdedigde de kerkelijke diaconien tegenover den heer Van Driel, van wien hjj nu gaame ook eens een woord van waardeering had gehoord voor het werk dat verschillende dames en heeren' als lid van de crisiscommissie op zich genomen hebben voor het lenigen van nood. Ook de Voorzitter verdedigde het werk en de samenstelling der commissies. Met de wetenschap die men destjjds bezat kon men in het belang onzer eigen werkloozen niet beter handelen. Zij zullen nu met Kerstdag althan3 iets ontvangen. Dit belet niet, dat later 61NEZIH6 Vs PIEK Poos 30 - 60,Tube 80 ct. Bij Apoth.en DrogisWo (luges. Knt alleen is gesolliciteerd door Dr. Pols aan te ■houden en den gemeentegeneesheer in de kom, Dr. Stevens, ook voor Sluiskil met de waar- neming te belasten. Aan den heer W. D. de Vries werd ontslag verleend als onderwijzer aan school C, onder dankbetuiging voor zijn langdurigen dienst bij het openbaar onderwijs alhier. Tot onder- wijzeres is benoemd mej. P. J. Stins te Rijs- wijk, no. 1 der voordracht, na loting met mej. A. E. Vermandel te Sas van Gent, no. 3 der voordracht. Tot afgevaardigden bij het georganiseerd overleg werden benoemd de heeren Verlinde en Van Cadsand en tot hunne plaatsvervan- gers de heeren De Jonge en De Bruijn. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature W. Bedet werd gekozen de heer G. Dees. In de vacatures wegens periodieke aftreding werden herkozen de heeren B. N. van Dijke, A. N. Hamelink en Crince, de laatste niettegenstaande hij verzocht had niet meer in aamuerking tc komen, waarom voor dien zetel een aanbeveling was ingekomen waarop waren geplaatst de heeren J. van Drongelen en W. de Feijter, De heer Scheele vond daarin aanleiding te kennen te geven, dat naar zijn meening in dat college het werk- nemerselement wel wat te veel op den voor- grond begon te komen tegenover het werk- geverselement. Bij deze stemmingen werden telkens 3 stemmen bianco uitgebracht. In de commissies van toezicht op het L. O. werden herhenoemd voor de kom de heer I. van de Sande, voor Sluiskil de heer Th. L. A, van de Bilt. Tot lid van de financieele commissie wer den benoemd de heeren Van Aken, Hamelink, en De Jonge; tpt leden der commissie van bij- stand voor publieke werken de heeren Ver linde, De Bakker en Van Cadsand. Goedgekeurd werd de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor den dienst 1932. Bij de omvraag bracht de heer Van den Bulck ter sprake de verkeersregeling in de Westkolkstraat, die volgens zijn meening door het vervallen van het rijwielpad aanleiding moet geven Jot ongelukken. De voorzitter zeide toe door de politie speciaal toezicht te zullen laten houden om te zien hoe het ver- loopt. De heer Van Cadsand deed als middel voor werkverschaffing te Sluiskil aan de hand het graven van een brandput, aangezien daar bij brand water om te blusscben ontbreken zou, terwfll met de uitkomende grond een april zou kunnen worden gemaakt aan het eind van den Benedenweg. De heer De Bakker klaagde er over, dat men hij wandelingen langs de Scheldekade moet ondervinden, dat het trottoir aldaar meer op een glibberbaan gelijkt, door „het stoffelijk overschot", dat de honden daar achterlaten. Hjji zou het meer gepast achten dat de eige- naars hun honden op hun achtererf uitlaten en beval een zwaardere belasting aan. Htf pleitte voorts voor een andere echool- geldregeling, die er volgens den voorzitter bjj invoering van het ontwerp-Terpstra komt, en het aanbrengen van een telefoon bij den inspecteur van politie. Dat dit laatste noodig is illustreerde hij door de mededeeling on- langs des nachts half een te zijn opgebeld door iemand die in zijn eigen kantoor ingesloten zat en niet weg kon omdat zijn personeel de sleutels had meegenomen. Die moest nu een particulier te hulp roepen, omdat hij op het politiebureau geen gehoor kreeg. Eex ander lid meent, dat ieder maar zelf voor z'n sleutels moet zorgen en dit geen taak der politie is. De heer De Bruijn zou den Minister om een hoogere bijdrage voor steunverleening willen verzoeken, hetgeen naar de voorzitter meedeelde Burg, en Weth. reeds gedaan hebben. De heer Huijssen acht ook voor de buurt ieu> uuL»<mKc«i. Driewegen een brandput noodig, aangezien in nog op andere wijze steun zal kunnen worden die buurt water ontbreekt. De heer De verleend. Een circulaire van 17 Dec. 1,1., Bakker wees er op, dat de waterleiding dit waarop de heer Van Driel zich beriep, is hjj brengen zal, terwiji de heer Van Driel vreest dat dit nog te lang zal duren. De voorzitter kon hierop sluiten, na den leden een genoeglijk Kerstfeest te hebben ge- wenscht. Burg, en Weth. niet bekend, wel hij de Vak- organisaties. Het afwijzend voorstel van Burg, en Weth. is ten slotte met 8 tegen 6 stemmen aange- nomen. Aan den heer L. de Bruijne is een stuk j bouwgrond aan de Scheldekade verkocht, tecwijl aan M. L. Scheele te Sluiskil onthef- fing werd verleend van de nadere eisehen waaraan verlofslokaliteiten moeten voldoen. Aan de rijvereeniging „Juliana", is in ge- brujk gegeven het gymnastieklokaal der vroe gere school A. In verband hiennede kondig- de de heer Van Driel een voorstel aan, dat ook weer zal kunnen beschikt worden voor pax- j ticuliere vereenigingen over een leegstaand lokaal der openbare school te Sluiskil. Aangezien er nader de aandacht op geval- len is, dat door vaststelling van het ambtena- renreglement ongeveer alle benoemingen van gemeenteamhtenaren waarvoor in de wet niet anders is bepaald aan het college van Burg, en Weth. werd opgedragen, hetgeen door de benoeming van een bode aan het licht is ge komen, was door den heer Van Cadsand c.s. een voorstel ingeaiend, dit aldus te wijzigen, dat met uitzondering van de gevallen waarin de wet dit anders bepaalt, alle benoemingen door den raad zullen geschieden. Burg, en Weth. achtten dit te ver gaand en meenden, dat de raad alleen de bedoeling had de benoe ming Van den bode en den gemeente-bouw- meester aan zich te houden, doch't is voor hen onaannemelijk, dat de raad b.v. ook gemeente- werklieden zou willen benoemen. De heer De Jonge was het met de voorstelling van Burg, en Wethouders niet eens, en stelde een zoo- danige wijziging der bepaling voor, dat alles wat niet bij de wet aan anderen is opgedragen, door den raad zal benoemd worden, tenzij dit door nader vast te stellen verordening anders is bepaald. Hij informeerde nog na^,r dat „onaannemelijk" van Burg, en Weth. en kon maar moeilijk aannemen, dat de leden van *dat college zullen heengaan, als de raad een3 van een andere opvatting bleek. Uit de dis cussie bleek, dat niet alleen de raadsleden, doch ook de wethouders de draagwijdte van het art. 7 van het Ambtenarenreglement niet hebben overzien, en zij daarop pas zijn op- merkzaam gemaakt toen een bode moest be noemd worden. Men wil het voorstel van den heer De Jonge echter nog eerst eens bekijken. waarom een beslissing werd aangehouden. Besloten werd de voorziening in de vaca ture voor geneesheer te Sluiskil waarvoor De blacken vormen zelf ook geen homogene groep; de sinds de 17e eeuw ingezeten Boeren en de Engelschen, die eerst in den aanvang der 19e eeuw zich in Zuid-Afrika vestigden, hebben geschilpunten gepoeg. Toeinadering is eerst mogelijk sinds beide bevolkingsgroe- pen elkaar als geljjke zijn gaan waardeeren en sinds de Engelsche Zuid-Afrikanen zich meer Zuid-Afrikaansch en minder Engelsch zijn gaan voelen. De inflatie in het Engelsche pond, waaraan het Zuid-Afrikaansche pond niet meedeed, draagt er toe bij, de econo- mische banden met Engeland te verzwakken. Een reeks belangwekkende lichtbeeiden ver- duidelrjkte sprekers betoog, waama nog ver- scheidenen van de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik maakten. Hierhrj vemam men nog, hoe in Zuid-Afrika door strenge doorvoering van de gelijkheid der Engelsche en Zuid-Afrikaansche talen (van de ambte- naren wordt de kennis van beide talen ga- eischt) de mogelijfcheid tot samenwerking tusschen de beide groepen van blanken be- staat. EEN ZON DEU4UING BETA LINGSMIDDEL. Zaterdagavond is te Rotterdam een 39jarige meneer uit toeren gegaan met een huurauto. Hij liet zich naar een kapper brengen, om zich te laten scheren en de chauffeur betaal- de den coiffeur; hij ging per auto sigaren koopen, en de chauffeur hetaalde den winke- lier; hij hezocht een cafd en de chauffeur he taalde het gelag, in dubbelen zin, naar later bleek. Toen het op afrekenen aankwam, moest de meneer 20 betalen. Hjj zei, dat hij geen contant geld bij zich had, maar dat hij wel een cheque zou geven. Hij haalde een boekje voor den dag van den postchelque- en girodienst en vulde een post van 20 in op... een stortingsbiljet. Op dit biljet plakte hij een postzegel, waarna hij zijn handteekening dwars over den zegel plaatste. De chauffeur vond het een vreemde manier van betalen en hij waarschuwde een agent. Het gevolg is dat de meneer is opgesloten. ERNSTIGE MISHANDELING. Zondagavond heeft te Barneveld de 18jarige boerenjongen J. W. D. bij een twist den 19- jarigen J. v. d. Broek met een mes in het is een doos of tube „Zjj"-Or6me. Ed b»- schermt Uw gelaat even afdoende legM guur herfstweer of felle wtnterkou als eon warme bontmantel of behageljyk:# pels test Usr lichaam doet. (luge*. HML| Zondagavond is de Engelsche stuurman aan gehouden. Deze 'bleek geen Engelschman to zijn, maar de zoon van den kwasi schippfl'. De 3 mannen zijn opgesloten. In den omtrek van Utrecht liep een haag Hoewel hij uit den aard der zaak liep ale een haas, wandelde hij nochtans rustig en arjn hazsnhart klopte gelijkmatig als' van een meneer, die 's Zondagsmiddags op de Malfe- baan wandelt. Edoch, het is het noodlot van' hazen, flajt zij niet rustig mogen wandelen en de Utrecht- sche haas werd dan ook plotseling opga- schrikt door een meneer, die vanuit een hin- deriaag verraderlijk een schot op hem losta Hoewel het schot niet heelemaal mis geweesrt was, koos de haas het hazenpad en hold© een bouwterrein op, helaas zrjn dood tegemocb. Want op het bouwterrein was een we rkm an bezig, die een stuk hout in zijn hand had en den armen haas dood sloeg. Maar als iijfc nam de haas wraak op de wreedheid dfir menschen, vertelt „De Tijd". „Het haas is van mjjzei de jager, want een haas van een jager is onzijdig. ,,De haas is Van mij!" zei de werkman, dHh- dat hij geen jager was. Maar de jager, die eindelijk een kans tob om een haas thuis te brengen, die niet in dl dtalage van den poelier geexposeerd was gb- weest, hield voet bij stuk en toog met dSh werkman naar de politie. „Hebt u den haas doodgeslagen?" vroeg Qe politie aan den werkman. „Ik heb den haas doodgeslagen!" zei de werkman, trotsch en argeloos. „Dan maak ik prooes-verbaal op, omdat d gejaagd hebt zonder jacht-acte!" zei Sfe politie. ,,Ik ben h'et haasje!" zei de werkman. En de politie hield den haas. ZES KINDER EN VERBRAND. Bij een Kerstviering in het dorpje Osterbm^ in de Altmark door den Stahlhelm georgani seerd, fungeerden zes jongens op het tooneei als sneeuwpoppen en waren volkomen in wittb watten uitgedost. Gedurende de voorstelling kwam een der jongens te dicht bij den bran- denden Kerstboom en in een paar seconden stonden alle zes kinderen in vlammen. Deze zijn betrekkelijk spoedig gedoofd, maar onder- weg naar het ziekenhuis is reeds een der jon gens overleden en de toestand van vier d8» vijf anderen is zeer zorgwekkend. G EH EI WE STOKERIJ ONTDEKT. De gebroeders Scheeren uit Essen, die pu in Juli tot hooge geldboeten en gevangeni»- straf waren veroordeeld wegens het houden van een geheime branderij, hadden thans weer zoo'n ..ondememing* gesticht te Bochinto. Zondag heeft de politie die ontdekt en een der gebroeders, een chauffeur en een brandezb- knecht gevangen genomen. DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING XB AN'TYV EHI'EN". De correspondent der N. R. Crt. te Brusiiei meldt, dat een persoon uit Antwerpen thans aan het gerecht heeft medegedeeld, de auCD van den spoorloos verdwenen groothandelaai Robert Krelinger in den nacht van 11 op IB November, nabij de Bonapartesluis, achter hat hoofd gestoken, tengevolge waarvan deze gebouw van het loodswezen te hebben'gezien, Maandagmorgen is overleden. De dader, die De getuige, een havenambtenaar. die eenie-e bekend heeft, is aangehouden. De Afdeeling Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen vah het Algemeen Nederlandsch Verbond; hield op 17 Dec. j.l. te Ter Neuzen een brjeen- s; aldus spreker, in Zuid-Afrika een geheel ander Prof. Lerton, hocjgleeraar te Stellenhosch, die sprak over het onderwerp: het blanke ras in Zuid-Afrika. De toestand van het blanke ras vertoont, aldus spreker, in Zuid-Afirka een geheel ander beeld, dan in Amerika of in Nederlandsch- Indie. In Amerika vormt oude inheemsche bevolking thans een zoo geringe minderheid, dat men er geen rekening mee behoeft te houden. De blanke, die daar zijn vaderland heeft, kan zich geheel als den bezitter van het land beschouwen. In Nederlandsch-Indie is de verhouding anders: daar vormen juist de Europeanen een kleine minderheid, maar zij zijn en blijven in gestadige wisselwerking met het moederland: veelal verblijven zij slechts een deel van hun leven in Indie, om later weer naar Europa terug te keeren. In Zuid-Afrika echter staat een groote min derheid blanken tegenover een kleine meer derheid inboorlingen (in Kaapstad afstamme- lingen van Hottentotten en kleurlingen, elders Kaffers); de verhouding is ongeveer 2 3. Daar nu de blanken in Zuid-Afrika, althans wat de Nederlandsch-sprekende betreft, geen vaste cultureele betrekkingen met het moeder land onderhouden, en ook de Kaffers niet in getal afnemen, is een rassenstr'jd ontstaan, die zeer moeilijk tot een aannemelijken vrede kan worden gevoerd. De Kaffers vormen een meerderheid, en algeheele gelijkstelling in kiesrecht e.d., zou tot een overheersching van de Kaffers moeten leiden, die de blanken, het cultureel en economisch belangrijke deel der bevolking, moeilijk zouden kunnen ver- dragen. Deze toestand maakt, dat tusschen „witmans" en ,,naturellen" een voortdurende wrijving bestaat. De Kaffers vormen echter weer een onmisbaar deel in de Zuid-Afrikaan sche samenleving, doordat zij de arbeidende kracliten zijn, tegen wie geen blanke arbeider concurreeren kan door de geringe levensbe- hoeften van de naturellen en de daardoor zeer lage loonen voor ongeschoolden arbeid. De blanke arbeider is gewoonlijk opzichter. SCHADEUIJKE DAMPEN IN EEN KERK. Na den dienst in de Prinsessekerk, tusschen de van Hallstnaat en de Schaepmanstraat te Amsterdam, zijn Zondagochtend drie kerkgan- gers onwel geworden. De geneeskundige dienst die gewaarschuwd werd, heeft hen geholpen. Gebleken is dat schadelijke dampen, welke zich in de kerk verspreid hadden, de oorzaak waren. Het euvel bleek veroorzaakt te zijn door het niet goed functioneeren van de centrale ver- warming. Het personeel kon dit niet verhel- pen, zoodat ongeveer kwart voor een de hulp van de brandweer werd ingeroepen, die met eenige gasmaskers voorziene manschappen naar het kerkgebouw uitrukte. De brandweer heeft toen op de stookplaats het vuur uitge- haald, waardoor een verdere ontwikkeling van schadelijke gassen werd tegeng:egaan. Ten aanzien van den avonddienst werd be- slist, dat deze zonder verwarflaing van de kerk geschieden moest, aangezien eerst de oorzaak van het euvel opgespoord en verholpen moest zijn. SODA IN FUESCHJES STELDE COCAINE VOOR. Een paar dagen geleden ontmoette in een cafe aan de Rotte te Rotterdam, naar de N. R. Crt. meldt, een van de hezoekers een zeke- ren H. J. de B., die hem vroeg, of hij niet wat wilde verdienen. De B. wist n.l. een schipper die cocaine te koop had en hij kiende ook een Engelsche stuurman, die cocaine wilde koo pen. De B. zou de cocaine wel willen koopen en verkoopen, als hij maar het noodige geld had. Als de hezoeker nu het geld wilde geven dan konden zij samen een mooie winst maken. De bezoeker had er wel ooren naar en den volgenden dag kwam men weer hij elkaar. De B. had iemand bij zich, dien hij voorstelde als stuurman van een Engelsch schip. De stuur man sprak Engelsch, de geldschieter in spy begreep weliswaar niet veel van wat de man zei, maar hij maakte er uit op, dat de En gelschman cocaine wilde koopen voor 212 dollar het pond. De B. en hij spnaken af, Za- terdagavqnd weer in het cafy aan de Rotte te komen. De B. zou dan den schipper mee brengen. Deze schipper lag, zoo zeide hij, met zijn schip de Godsvertrouwen in de Waalhaven. Hij moest echter /40 handgeld geven. De geldschieter deed dit, maar toen hij over de zaak nog eens nadacht, vond hij het tocb we* verdacht en hij waarschuwde de po litie. Zoodoende zaten Zaterdagavond een paar rechercheurs in het cafy aan de Rotte. Inderdaad kwam De B. met een als schipper gekleeden man. Deze had 2 flesschen met cocaine bij zich en hij vroeg 200 het pond. De flesschen hleken inderdaad een wit poeder te bevatten, zij waren verzegeld en gelakt en droegen etiketten van een of andere fabriek. Toen de schipper de flesschen liet zien, gre- pen de rechercheurs in, zij hielden den schip per en De B. aan en namen de flesschen in beslag. Bij onderzoek bleken de flesschen soda te bevatten. De mannen hadden zich dus in plaats van aan verboden handel in verdoo- vende middelen, aan oplichting schuldig ge maakt. De schipper bleek heelemaal geen schipper te zijn en het schip bestaat ook niet. De getuige, een havenambtenaar, die eenige minuten later op dezelfde plaats terugkeerdh, zag er toen de auto niet meer. Hij acht hei zeer goed mogelijk, dat de wagen in dfe Schelde is gereden. Maandag zou dan ook Ih de omgeving van de Bonapartesluis worden gedregd. EEN S CHI ET PARTIJ. In een koffiehuis te Frankfurt a. d. M. ont- stond Zondagnamiddag een vechtpartrj tus schen eenige hezoekers. Een dezer vuurde plotseling vijf revolverschoten op zijn tegen- standers af, een 20jarige koopman werd op slag gedood, een kellner en een andere gast zijn zwaar gewond. SNEEUWSTORMEN. Uit heel Griekenland worden sneeuwstop- men en groote koude gemeld. In sommige plaatsen staat de thermometer 10 gr. C. onder nul. De omtrek van Athene is met een dikke sneeuwlaag bedekt. ELFJAKIGE JONGEN SCHIET ENBREKHS NEER. In de jachtopzienerswoning te Mutschetd bij Adenau drong Zaterdagavond een gemas- kerde man binnen toen slechts twee kinderen, een 13jarig meisje en een lljarige jongen thuis waren. De gemaskerde man zeide tegen de kinderen dat hij de duivel was en eischte dat zij hem geld zouden geven. Het meisje bood aan het geld te halen en begaf zich naar de bovenverdieping van het huis, waarheen de indringer het meisje volgde. Hier ontving tq) 300 mark. Toen de man de trap afkwam stond beneden het jongetje met een geweer in de hand. De knaap schoot op den man. Doodelijk getroffen stortte deze neer, de Jongen ver- klaarde later dat hij geloofd had, dat wanneer het de duivel was, hij wel op hem kon schie- ten. Het bleek later dat de indringer een oude boscharbeider was, die nauwkeurig op de hoogte is van de toestanden in de omge ving, IN ZIJN VLIEGTUIG VERBRAND. Zondag is de oudste zoon van Lord Tomlin, George Tomlin, in Hertfordshire met zijn vliegtuig neergestort. Het toestel kwam op een zeer kleinen at- stand van een aantal landhuisjes neer en vloog onmiddellijk in brand. Hoewel de bewoners der villa's nog pogin- gen in het werk stelden om den aviateur te redden, bleek dat door de vlammen onmoge- lijk. Hjj vond den dood in het brandende toe stel. OP WEG NAAR ZIJN BRUILOFT UIT DEN TREIN GEVALLEN. Maandagmorgen vroeg werd de 30jarige landbouwer Kaufer uit Jaeckelsbruch hij het station Friedrichsfelde, dood op de rails ge- vonden. Kaufer was op weg naar Erkner, waar hij 's middags in het huwelijk zou tre- den. Voor zoover valt na te gaan, is de man, zonder dat iemand het gemerkt heeft, uit den treln gevallen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2