Ter Neuzensche Courant Derde Blad. a 60 cent B1NNENLAND. 3UITEVLAIB Vrijdag 18 Dec. 1931. No. 8775 PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. niLunjHHna-nufui i un i iuii VAJN een Zeeuwsche werf, it.w. de „Schelde" te gunnen, hetzij door een onderhandsche aan besteding te houden van gegadigden, die hun werkplaatsen binnen de grenzen der pro- vincie hebben. Men rekende op 38.000 aan werkloonen, d.w.z. voor 80 man gedurende 3 maanden. Een lid verklaarde zich tegen on derhandsche aanbesteding. Aan de antwoorden van Ged. Staten in de afdeelingen ontleenen wtrji, dat een nieuwe boot f 350.000 zou kosten, dat volgens des- kimdigen „de Zeeuwsch-Vlaanderen" na de verbouwing nog wel 15 jaar zal medegaan, dat Ged. Staten het volste vertrouwen stellen in de adviezen van bet bureau-Comelissen, dat het da bedoeling is het resultaat met deze boot af te wachten alvorens met de ,,Luctor et Emergo" te beginnen en dat Ged. Staten alles willen doen om het werk in Zeeland te houden en de directie van een werf te Ter Neuzen ook reeds verzocht voor het werk in aanmerking te mogen komen, doch Ged. Sta ten moeten ook rekening houden met den Minister, omdat het Rijk 80 betaalt en dit wellicht niet zou willen doen bij een verschi! in prijs, als niet aan den minsten inschrijver het werk wordt opgedragen. De heer STAVERMAN wilde geen critiek uitoefenen op het voorstel. Alleen verzocht hij het werk te doen uitvoeren in onze pro- vincie. Het is hem bekend, dat een der fabrieken bereid is het werk uit te voeren voor een belangrijk lager bedrag. In dit werk zit 35.000 werkloon en hieraan is voor 3 maanden voor 100 man werk te vinden. Een belangrijk bedrag zou worden bespaard ook als de ,,Luctor et Emergo" gelijk werd ver- bouwd. De besparing zou zeker f 10.000 be dragen. Hij drong aan het werk in onze provincie te doen uitvoeren. De heer EDELMAN zou alles willen doen om dit werk in onze provincie te doen uit voeren. Hij zou het ten zeerste toejuichen als dit werk werd uitgevoerd in onze belang- rijke industrieplaats. Hj! herinnert aan het Fransche spreekwoord dat iiefdadigiheid bij ons zelve begint. De heer DE RIDDER drong eveneens aan het werk in onze povincie te doen uitvoeren. Hij beval het voorstel van Ged. Staten ten zeerste aan. In onze machine-industrie worden moeilijke tijden doorgemaakt en hij hoopt, dat het werk in onze provincie zal worden behouden. Hij verzoekt het college van Ged. Staten hiemede rekening te houden. In Am sterdam is ook een werk aanbesteed voor een brug door de gemeente en hiervoor werd ook de eisch gesteld, dat het te Amsterdam zou worden uitgevoerd. Hij gelooft dat een onderhandsche aanbe steding wel zal meevallen. Wanneer het Rijk bezwaar maakt om de 80 te betalen als de inschrijving buiten onze provincie lager mocht zijn, laat dan de provincie het verschil voor haar rekening nemen. Hij: drong dus met klem aan, dat de verschillende werken in onze provincies wor den uitgevoerd. De heer DE PAUW wilde een ander geluid laten hooren. Hij gelooft, dat wij er met den ombouw niet zullen komen. Hij gaf daarom Ged. Staten ernstig in overweging of het niet goedkooper zou zijn een nieuwe boot te laten bouwen. Men is er niet zeker van dat deze proef zal slagen. Ged. Staten schrijven Zelf dat als de tijden gunstiger waren zij met een voorstel zouden zijn gekomen een geheel nieuwe boot te laten bouwen. Het bedrag van. den ombouw is veel te hoog. Het sohip zal niet aan de behoefte kunnen voldoen. Daar om gaf hij in overweging dit voorstel nog even aan te houden tot een volgende verga- dering en een nader onderzoek in te stellen. De heer VAN ROMPU zeide, dat de plannen goed zijn overwogen en dat bij de verbouwing de boot vele jaren in de behoefte zal kunnen voorzien. Het is geen weggewcrpen geld, daar het schip altijld voor reserve-boot ge- bruikt kan worden. Hij ontraadde ten sterkste 250.000 meer uit te geven voor een nieuwe boot. Met den verbouw van de ,,Ducbor et Emergo" willen Ged. Staten wachten tot de „Zeeuwseh-Vlaan- deren" klaar is. Daarom wilde hij op dit ge- deelte van het verzoek van den heer De Rid- der niet ingaan. Het plaatsen van motoren in de Zeeuwsch-Vlaanderen" achtte hij h*et meest gewenseht, omdat hieraan verschillende voordeelen zijn verbonden. De heer MOELKER kon na de toezegging van den heer Van Rompu dat de „Zeeuwseh- Vlaanderen" voor 10 jaren in den dienst zal voorzien, met het voorstel van Ged. Staten gaame medegaan, vooral voor de werkverrui- ming in de provincie. De heer DE RIDDER vroeg of er een onder handsche aanbesteding zal worden gehouden. De heer VAN ROMPU kan daaromtrent nog geen toezegging geven, doch als het eenigs- zins mogelijk is zal de boot in Zeeland wor den verbouwd. Het voorstel werd zonder stemming aange- nomen. Verbeterlng aanlegplaats Hansweert. Ged. Staten stellen, zooals gemeld, voor, ten behoeve van de verbetering van de aan legplaats van den Prov. Stoombootdienst te Hansweert een som van f 26.000 beschikbaar te stellen. In de afdeeling werd betreurd, dat de ver betering maar een tijdelijke voorziening be- treft, omdat de aanlegplaats vermoedelijk later naar de Oostzijide van het kanaal wordt verlegd en daarom werd gevraagd of het niet mogelijk is, de geheele uitgaaf te besparen en het vervoer te verleggen naar Hoedekens- kerke. Een lid van Ged. Staten zeide o.a., dat het nog wel 5 jaar kan duren voordat de aan legplaats wordt verlegd en dat nog niet zeker is of van het Rijk een ponton ter beschikking kan worden verkregen. Over verplaatsing van het station te Vlake hoort men thans zeer weinig meer. Aangedrongen werd het werk zooveel mo gelijk door menschen uit Zeeland te laten verrichten en als er een nieuwe ponton meet komen, deze in Zeeland te laten maken. In een afdeeling werd gewezen op het snel aan- slibben van de aanlegplaats te Hoedekens- kerke, waardoor het lijkt dat de uitvoering van werken door den provincialen waterstaat met minder of meer nonchalance plaats heeft. Daarom wenscht men te worden ingelicht, op welke wijze men de onderwerpelijke verbete ring wenscht tot stand te doen brengen en binnen welken tijd. Namens Ged. Staten wordt toegezegd met den grootsten spoed het werk te doen uitvoe ren en ontkent, dat met nonchalance wordt gewerkt door den Prov. waterstaat, over wel ken tak van dienst het college integendeel niets dan lof heeft. Het voorstel werd aangenomen, waarbij de heer Edelman verzocht ook dit werk in Zee- land uit te laten voeren, als dit maar eenigs- zins mogelijk is. Subsidje autobusdienst. Het voorstel om 5100 subsidie toe te ken- nen aan den heer P. Scheele te Ter Neuzen voor een autobusdienst van Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koewacht, St. Jansteen naar Hulst, vond een lid eener afdeeling niet af en hij zag gaarne een exploitatierekening ovsrgelegd. Opgemerkt werd, dat de tarieven in verband met den benzineprijs niet z'jn gewijzigd, dat de vorige ondememing zijn exploitatierekening heeft overgelegd, dat de dienst in een groote behoefte voorziet en dat het provinciaal sub sidie ten hoogste 12% van de geschatte waarde mag bedragen, mits de belangheb- bende gemeenten eveneens 12% bijdragen. Aangenomen zonder stemming. Reservefondp Stoombootdiensten. Brj de behandeling van het voorstel om ge durende 5 jaar geen gel den te storten in het reservefonds van de Prov. Stoombootdiensten kon in de afdeelingen nog nader worden vast- gelegd, dat het goed is een termijn te stellen, dat het fonds niet kan worden gemist (thans 872.000) als kasgeld en dat het fonds thans groot genoeg is om alle risico's te kunnen dragen. De heer KODDE wil voor goed ophouden met het storten van gelden in het reserve fonds en hij wilde dus den termijn van 5 jaren in het voorstel schrappen. De heer VAN ROMPU wil het reservefonds behouden, omdat dit soms dringend noodig kan zijn. Hij wil alleen voor 5 jaren met het storten van gelden ophouden. Als wij verder zijn dan kunnen wtj: zien wat dan noodig is. Andere tijden, andere zeden. Het is beter het reservefonds voor 5 jaren te laten staan. De heer KODDE vond het veel eenvoudiger den termijn van 5 jaren te schrappen. Als het noodig is kan het reservefonds later toch weer in het leven worden geroepen. De heer OVERHOFF zeide, dat dp heer Kodde gevraagd heeft of de rente van het fonds in het fonds werd gestort of dat deze kwam in den gewonen dienst. Hij zou van Ged. Staten daarom willen vememen wat er met de rente van het fonds gebeurt. De heer VAN ROMPU zeide dat deze rente kornt in den gewonen dienst. Het voorstel werd daarna aangenomen. Werkplaats te Vlissingen. Het volgende voorstel was dat om 5600 besohikbaar te stellen voor verbouw en uit- breiding van de werkplaats der Prov. stoom bootdiensten te Vlissingen. Men achtte, met waardeering van het stelsel om de werkzaam- heden aan de booten zooveel mogelijk zelf te doen verrichten, het gevraagde bedrag zeer hoog en de gegeven toelichting niet voldoende. Gevraagd werd of het Rijk 80 in de kosten zal bijdragen. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat de uitbreiding noodig is, omdat men nu grootere booten heeft, dat het bedrag een raming is, die bij aanbesteding nog kan medevalien en dat ook machines moeten worden aangeschaft; dat het Rijk 80 betaalt; dat de kosten op de exploitatie 1931 zullen drukken. Aan hun antwoord op het algemeen ver sing voegen Ged. Staten een gespecificeerde opgave der kosten toe. De heer EDELMAN stelde de vraag of in de f 5600 de kosten voor de machines zitten. De heer VAN ROMPU zeide dat de machi nes er niet in begrepen zijn. Hiema werd het voorstel goedgekeurd. Begrooting 1932. De begrooting 1932 heeft in alle afdeelin gen tot zulk een uitgebreide discussie aan- leiding gegeven dat het algemeen verslag niet minder dan 21 compres gedrukte foliovellen bevat en w'iji ons daarom er van willen ont- houden daarop diep in te gaan, temeer waar veel er van bij de discussie in de openbare vergadering toch weer naar voren zal komen. Aan. het eveneens uitvoerig antwoord van Ged. Staten ontleenen wij, dat men over- zaken van bestuursbeleid volkomen ter goe- der trouw, geheel tegenovergestelde opvattin- gen kan zijn toegedaan, zonder dat de moge- lijkheid om tot overeenstemming te komen bestaat, aangezien die opvattingen steunen op subjectieve inziohten, die eerst in meer of minder nabije toekomst kunnen worden be- vestigd of weerlegd. Ged. Staten kunnen niet toegeven, dat zij de toekomst te donker heb ben voorgesteld, al zou het hun natuurlijk aangenaam zijn, indien zij door de feiten in het ongelijk mochten worden gesteld. Als daardoor een paniekstemming is verwekt, waarvan Ged. Staten echter niets gebleken is, dan is dit omdat zrj, die er in verkeeren, zich geen voldoende rekenschap hebben ge geven van de gevolgen van een maatschap- peliijke ramp, die niet slechts een enkel be- drijf of den land, doch vrijwel alle bedrijven over de geheele wereld heeft getroffen. Dat Ged. Staten ook nu nog niet met verlaging der jaarwedden komen, is o.a. een gevolg van het willen afwachten, wat het lot zal zijn van het wetsontwerp tot tijdelijke mindering van het bedrag der uitkeeringen aan provincies en gemeenten. De aanneming van een tweetal hiema te noemen voorstellen inzake de werk- loosheidsbestrijding moeten Ged. Staten ten zeerste ontraden. Zij blijven principled op het standpunt staan, dat dit niet op den weg der provincie ligt en als dit wel zoo was, dan zou een bedrag van f 50.000 allerminst toereikend blijken om ook maar eenigszins aan de be doeling van de voorstellers tegemoet te kun nen komen. Een commissie, als bedoeld in het tweede voorstel, zou een taak opvatten, die reeds aan anderen is opgedragen en zoodoen- de zou slechts een nieuw rad in het bestaande raderwerk worden ingevoegd. Een nader antwoord van den minister van waterstaat over de lijn VlissingenNeuzen is ook nu nog niet ontvangen en inmiddels hebben Ged. Staten hun onderzoek naar het- geen zal dienen te geschieden, indien de minister het eenmaal ingenomen standpunt handhaaft, vocrtgezet. De bovenbedoelde voorstellen, ingediend door de S.D.A.P.-fractie, zijn die: 1°. om f 50.000 ter beschikking van Ged. Staten te stellen, ten einde daarvan te bekostigen extra-uitkeeringen bij uitvoering van werken, die onmiddellijk kunnen worden ter hand ge- nomen, hetzij in samenwerking met polder- en waterschapsbesburen of gemeenten of het rijk en voor zoover dit van de rijksregeering af- hangt, er bij de regeering op aan te dringen, dat werken zoo spoedig mogelijk in uitvoe ring worden gebracht met ruime hulp van re- geeringswege; 2°. vooropstellende, dat bij de bestrijding van de werkloosheid de provincie een aanvullende, maar daarom niet minder gewichtige, taak heeft te vervullen, van oor- deel, dat deze taak vooral dient gericht te Z:ja op werkverruiming en werkverschaffing, Ged. Staten te verzoeken onverwijld een com missie in te stellen, die tot taak heeft zoo spoedig mogelijk om te zien naar werkobjec- ten van grooten omvang, alsmede naar de al of niet uitvoerbaarheid daarvan, en welke werken in samenwerking met gemeenten, complexen van gemeenten in de betrokken streek, polder- en waterschapsbesturen en rijk, kunnen worden uitgevoerd, daarvan aan Ged. Staten rapport uit te brengen en voor stellen te dien opzichte te doen omtrent den vorm van samenwerking waardoor deze wer ken tot uitvoering kunnen worden gebracht. De heer ONDERDIJK opende de algemeene besehouwingen. Hij bespfrak de verkiezing van Ged. Staten, waarbij de kleine partijen werden genegeerd. Bij de verkiezing wordt niet op bekwaamheid, doch op de politieke richting gelet. Wanneer de drie rechtsche partijen uitsluitend leden van him partij hadden gekozen zou men dit kunnen verkla- ren, doch men heeft dit standpunt laten varen. Nu de heer Van der Weijde bedankt heeft staat men voor een nieuw geval. De S.D.A.P. kwam met een zetel meer in de Sta ten, hoewel de demoeratische partijen stem- men hebben verloren. De Vifjheidsbond heeft Middagvergadering van Dinsdag 15 December. Verbouwing stoomschip „Zeenwsch- Viaapderen". Tegem het voorstel om voor het verlengen en verbreeden van het stoomschip „Zeeuwsch- Vlaanderen" en het vervangen van de stoom- machine-installatie door een Dieselmotor- installatie f 140.000 beschikbaar te stellen, war den in alle afdeelingen bezwaren ingebracht. Zoo vreesde men, dat het schip, dat in 1916 voor 120.000 is gebouwd, 't niet meer waard is er 140.000 aan te verbouwen en vroeg of dit bedrag wel toereikend zal zijn, gezien het feit, dat het bedrag, aangevraagd voor de nu op de helling staande boot te weinig blijkt te zijn. Men vroeg ook naar den prijs van een nieuwe boot, die in capaciteit de Zeeuwsch- Vlaanderen", zooals die zou worden na de verbouwing, zal evenaren. Een lid zou de „Luetor et Emergo" tsgelij'k willen verbouwen. Men vroeg ook nog of Ged. Staten zich nog door andere dan door het bureau Comelissen liebben doen voorlichten en algemeen drong men aan op pogingen het werk in Zeeland te houden, hetzij door het reeds dadelijk aan voor het Nieuwjaarsnummer dat Vrij- dagmorgen in plaats van Vrijdag- avond zal verschijnen en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen grooter dan 20 regels, zal 60 cent meer worden ge- rekena voor elke 20 regels of gedeelte daarvan. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Donderdag 31 dezer, des voor- middags 10 uur. Ter Neuzen, 21 December 1931. Firma P. J. VAN DE SANDE. ARBEIDSBEMIDDELINGSWET 1930. Naar het Corr. Bur. vemeemt zal de Ar- beidsbemiddelingswet 1930 op 1 Jan. a.s. in working treden. REGELING DER KERSTGAVEN AAN WERKLOOZEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft ten behoeve der ondersteunde werkloozen een regeling getroffen waardoor aij op verzoek van het bestuur der gemeente hunner inwoning, een Kerstgave kunnen ont vangen, die 25 zal bedragen van de uit- keering welke zij in de Kerstweek (20 tot 26 December) zullen ontvangen. Omtrent de uitkeering der Kerstgave aan degenen die steun ontvangen uit een werk- loozenkas, heeft de Minister van Binnenland- eche Zaken de beslissing overgelaten aan zijn ambtgenoot van Arbeid. Naar wij vememen heeft Minister Verschuur op desbetreffende aanvragen van de gemeentebesturen reeds geantwoord, dat er bij hem geen bezwaar be- stond tegen een extra-uitkeering, mits elk geval op de gebruikelijke wijze nauwkeurig door de daartoe ingestelde instantie werd onderzocht. Ten aanzien der Kerstgaven is deze eisch evenwel niet gesteld; alleen heeft de Minister den wensch te kennen gegeven, dat de extra-bijdrage het bedrag van 25 der gewone uitkeering niet zal overschrijden. Van Rijkswege wordt evenwel geen geldelijke bjjdrage voor die Kerstgave verstrekt. De werkloozen, die bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld, kunnen uit den aard der zaak voor deze Kerstgave niet in aanmerking komen; hun zal wegens loonderving voor de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag een uitkee ring worden gedaan. (Tel.). CRISIS IN DE STEENINDUSTRIE. In principe is Zaterdag te Amhem beslo- ten tot een drastische produetiebeperking in het giootste gedeelte der Nederlandsche steen- industrie, welk. tot gevolg zal hebben, dat het meerendeel der ^rootste fabrieken in het be gin van het pieuwe jaar zal worden stop- gelegd. Met betrekking tot de reeds gemelde pro duetiebeperking in de steenindustrie vemeemt het Hbld. nader, dat het Vrijdag te Amhem genomen besluit tot gevolg zal hebben, dat het meerendeel der fabrieken na 1 Januari a.s. wordt stilgel'egd. De groep Noord-Brabant heeft nog geen beslissing genomen, doch zal gen eener mobilisatie, die reeds opgetreden zijn, niet ongedaan worden gemaakt. Ten einde aan de bedenkingen, dikwijls tegen het dekbeeld van een wijziging van artikel 187 aangevoerd, zooveel mogelijk tege moet te komen, stelt de heer Albarda c.s. voor, dat de behandeling van een mobilisatie- voorstel zal plaats hebben in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal. In het Reglement van Orde voor de vereenigde ver gadering is de wijze, waarop deze een wets ontwerp heeft te behandelen, geheel en al ge- regeld. Overigens heeft de ervaring, bij het begin van den grooten wereldoorlog hier te lande opgedaan, voldoende bewezen, dat in ernstige omstandigheden gewichtige beslis- singen ook door de Staten-Generaal in zeer korten tijd kunnen worden genomen. BERLIJN DRINKT MINDER BIER. Volgens schattingen was het gebruik van bier door de Berlijners in den laatsten tijd sterk teruggeloopen. Dit is door de statistiek volkomen bevestigd. In 1930 is de consumptie vergeleken met 1929 met 15 verminderd. In 1929 werden er nog 4.850.000 hectoliter uit- geschonken. In 1930 was dit 700.000 hectoliter minder. Dit jaar zal de achteruitgang nog veel grooter zijn en de e6n millioen hectoliter ver overschrijden, zoodat dan ongeveer de helft wordt gedronken van het kwantum in 1929. AMERIKA OP ZIJN SMALST. Met 317 tegen 100 stemmen heeft, schrijft de N. R. Crt., het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden het moratorium van Hoover goedgekeurd. Dat was te verwachten, ja, vrij wel onvermijdelijk. Daarnaast echter heeft het Huis een amendement aangenomen, dat de commissie voor financien daarbij had voor gesteld, en dat het heele besluit een ontmoedi- gend en voor Amerika zelf een weinig hart- verheffend karakter geeft. Het Congres, zoo heet het daarin, is principieel ertegen gekant dat eenige schuld van een vreemd land aan de Vereenigde Staten geschrapt of verminderd wordt; ook mag de ratificatie van het mora torium van Hoover volstrekt niet worden op- gevat als een uiting van een tegenovergestelde politiek noch als een aanduiding van de moge- lijkheid, dat op eenig tijdstip een tegenoverge- steld beleid in welwillende overweging zou kunnen worden genomen. Dit amendement is in zijn bewoordingen politiek weinig zakelijk; het zegt dingen die men elders in een motie zou zeggen of niet zou zeggen. Men meende blijkbaar niet uitdrukkelijk genoeg te kunnen wezen in zijn weigering van iedere verlichting der oorlogs- schulden; een overschot van energie spuit uit naar de toekomst! Het Huis legt bij voorbaat beslag op de meening van volgende Huizen. Het eenige bemoedigende in het heele geval is eigenlijk het overdadige in deze verzekerin- gen; vrouwenkenners leeren ons twijfelen aan al te uitvoerige „neen's". En wij zoeken ver- geefs naar een klank van mannelijke soberheid in de breedvoerige verklaring van het Ameri kaansche parlement. Maar voor Hoover is zij in ieder geval dui- delijk. De president zal nu niet meer aan verdere stappen tot regeling der schulden durven denken. Het eenige dat men nu nog uit de Vereenigde Staten kan hopen is een verlenging van het bestaande moratorium. Op het oogenblik lijkt het nog verre van zeker dat het Amerikaansche parlement daartoe te vinden zal zijn. Men moet rekening houden met de politieke gezichtskring' van een groot gedeelte der Amerikaansche afgevaardigden. 1UWV CU1UU1 UUU1 UCUl Ulli UCH last van de schadeloosstelling te verlichten; niet op verzoek van de onmiddellijke schulde- naars van Amerika maar op verzoek van Duitschland. Men zou zeggen dat het verband niet duidelijker kon worden erkend. Daarom moest Amerika een der eerste belanghebben- den zijn bij hetgeen er op de komende herstel- conferentie besproken zal worden; maar Ame rika trekt zich weer terug in zijn oude schulp, die bestaat in het bewuste zelfbedrag dat her- stel en intergeallieerde schulden niets met elkaar te maken hebben. Het weigert deel- neming, maar kan toch weer niet alle be- moeiing opgeven. Het zal dus een ,,waame- mer" ter conferentie zenden! Dat is het top- punt van sehuwe halfhartigheid. Terwijl het bovenstaande geschiedt, gaat te Bazel de commissie voor het plan Young ver der met haar ,,studie". Intusschen blijkt steeds duidelijker ook in Frankrijk het besef niet meer „taboe", dat op zijn hoogst nog het ,,on- beschermde" derde van de Young-annuiteiten in de toekomst voor betaling in aanmerking zal komen. De financiers wikken wikken met inderdaad deskundige nauwkeurigheid en intusschen maakt de binnenlandsche poli tieke toestand in Duitschland zich op om te beschikken. Wij willen op de conclusies van Bazel en wat er verder op volgen zal, niet vooruitloopen. Men krijgt den indruk dat zelfs Frankrijk nu bereid is, een bijzonder steile trede toe te staan bij de trapsgewijze likwida- tie van de financieele gevolgen van Versailles. Of de ontwikkeling echter nog geleidelijkheid gedoogt Dat is op het oogenblik nog niet met zeker- heid uit te maken, al lijkt het ook nog zoo waarschijnlijk dat de toestand in Europa weldra een definitieve oplossing zal afdwin- gen. Dit is in ieder geval reeds duidelijk, dat in ons werelddeel zelf zij ziende schijnen te worden, die totnogtoe de oogen stijf gesloten hielden, hetzij omdat zij ze niet wilden of niet durfden openen. Het Amerikaansche Congres echter knrjpt nog de handen krampachtig vast om de schuld- bekentenissen, blijkbaar van meening niets te kunnen verliezen als men maar niet loslaat. Shylockjes? Ach neen, politici van boven aan- geduid type, bezield door een bepaalde vrees voor hun kiezers en een onbepaalde vrees vflor den vreemdeling, tegenover wien, naar zij meenen, die schuldbekentenissen hun macht geven. NOOD MAAKT ONREDELIJK. De jongste Duitsche noodverordening tast, schrijft de N. R. Crt., ons bestaande oecono- mische sbelsel allerhevigst aan. Van particu- lier beschikkingsrecht over bezit blijft be- trekkelijk weinig over. De ordonnantie komt in plaats van de wet van vraag en aanbod. Een ambtenaar, met dictatoriale macht voor zien, bepaalt prij'zen, tarieven, enz. Men krijgt nu reeds den indruk, dat die ambtenaar voor- zichtig voor zich uittastend en allerminst op losse gonden te werk gaat. Maar hij kan niet alles over2ien, en bij zijn tasten loopt hij vele kansen om mis te tasten. Wij willen hiermede geen critiek uitoefenen op de maatregelen der Duitsche regeering. Het Duitsche oeconomische leven verkeert in een volstrekt abnormalen toestand. Een herstel van alle vrijheid die bij ons oecono- misch stelsel behoort, zou onmiddellijk groote rampen tengevolge hebben, waartoe in de eerste plaats een instorting zou behooren van alle crediet en van alle solventie, die nu nog slechts door bevriezing tegen algeheele ont- binding worden beschermd. Het is onvermjjdelijk, dat men in Duitsch- voor geen nieuwe overeenkomst moet worden gesloten. De huurders hebben eindelijk een sterk overwicht gekregen; en de eigenaars zien moeilijke tijden tegemoet, ondanks het feit dat ook hun hypotheekrente door de noodverordening wordt verlaagd. Zoo zullen er meer gebieden zijn waarop het werkelijk effect der bepalingen, moeiliijk te overzien als het is, onverwacht groote schokken zal te weeg brengen. En weinig Duitsche burgers zullen er zijn die niet op de een of andere manier door die schokken wor den getroffen. Het is menschelijk, dat. men slechts de lastem, en niet de individueele voor deelen naar voren schuift die de nieuwe be palingen meebrengen. De noodverordening kan daarom slechts de ontevredenheid tegen de regeering doen toenemen. De Duitsch-nationale rijksdagfractie heeft haar gevoelens reeds geuit over het ongeziene en ongehoorde ,,ingrijpen in de rechten, over- eenkomsten en de persoonlijke vrijheid van den individueelen staatsburger". Wij begrij- pen dit; en nog te eer bij een oonservatieve partvj, die steviged dan eenige andere groep aan het oude behoort vast te houden. De Duitsch-nationalen hebben echter heel wat recht van spreken verloren door hun lang- durig samenwerken met, en door hun in de hand werken van de nationaal-socialistische beweging. Deze zou genoemde rechtem, over- eenkomsten enz. nog heel veel minder ontzien dan het bewind van Briining. Dat weet men uit hun program. De vriendschap der Duitsch- nationalen moet den nationaal-socialisten echter zeer ten goede zijn gekomen, daar zij tegenover tallooze behoudend gezinde Duit- schers een soort legitimatie was van de in werkelijkheid revolutionaire beweging, waar him gevoelens hen nu heendrevem. In den laasten tijd schijnt die vriendschap zeer be- koeld. Maar wij vreezen, dat deze verande- ring niet vroeg genoeg is gekomen om nog paedagogisch nut van beteekenis te hebben. Nog minder recht van spreken hebben de nationaal-socialisten, als zij zich tegen de noodverordening verzetten met redeneeringen, die zij zelf, eenmaal aan het bewind gekomen, van geen politieken tegenstander zullen dul- den. In de ,,Biirgerschaft" van Hamburg is nu met groote meerderheid een motie aan genomen, waarin de Senaat de Vrije Stad wordt verzocht bij de rijksregeering aan te dringen op een onverwijlde intrekking van de jongste noodverordening. In de groote meer derheid voor de motie vindt de nieuwe radicale samenstelling van het stadsparlement haar uitdrukking. Dit verzet, dat voomamelijk op nationaal-socialisten en oommunisten steunt, herinnert aan het geklaag dezer groepen om dat men hen beperkt in het misbruik van vrij- heden, die zij zelf vastbesloten zijn af te schaffen zoodra zij de baas worden. Steeds meer dringen de omstandigheden de regeering van Briining in een richting, die de radicalen van rechts en links veel consequen- ter beweren te zullen inslaan als zij daartoe de gelegenheid krijgen. Voorloopig echter pro- testeeren zij tegen het beleid der regeering. De steeds gevoeliger in zijn bestaan getrof fen burger hoort hun protesten en voelt zich te meer gedrongen hun zijn steun te verlee- nen. Het regeeringsbeleid treft hem pijnlijk, dus vallen de protesten bij hem in goede aarde. En daarom zullen steeds meer Duit- schers stemmen voor de nazi's, wier erkende voomemen het is, zoodra zij een kans krijgen, den burger nog heel anders aan te pakken en in zijn beschikkingsrecht te beperken! Maar zoover denkt men niet; voorloopig is de daarachter vermelde adressen: Rijwielbelastingmerk in dtui, L. A. F. le Mat, Lange Kerkstraat 68. Bankbiljet, Van de Bruele, Noordstr. 45. Kinderportemonnaie met inhoud, J. v. Dron- gelen, Kerkhoflaan 1. Damesbont, E. Willems, Cokesfabriek, Sluiskil. EEN PROPAGANDA VOOR THEE. Van wege de vereeniging voor de Thee- cultuur in Ned. Indie is een propagandatocht georganiseerd voor bevordering van thee- gebruik, waarbij men in de eerste plaats, voor zoover die mocht ontbreken, de kunst van thee-zetten traoht brj te brengen. Die pro paganda is" in dit gewest aangevangen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en de vorige week was men tot Ter Neuzen gevorderd, Met medewerking der onderwijsautoriteiten is in een tweetal scholen reeds gedemonstreerd. De kinderen worden vergast op een geurig kopje thee, terwijl hun een en ander over de theecultuur wordt meegedeeld. Zij krijgen ook als reclame een proefje thee mee voor moeder, terwijl zij voorts ook een opstel mogen maken over de thee en de cultuur enz., waarbij voor de beste opstellen prijzen worden uitgeloofd. Deze week wordt de demonstratie in de scho len alhier voortgezet. LU CHTVAARTCOMITe VOOR OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. J.l. Zaterdag vergaderden op initiatief van de heeren Huizinga, Hoefnagels, Blok en Truf- fino, resp. burgemeester van Ter Neuzen, Sas van Gent, Axel en Hulst in het „Hotel des Pays-Bas" te Ter Neuzen een aantal belang- stellenden, ter overweging van de mogelijkheid van aansluiting van Oostel. Zeeuwsch-Vlaan deren met een luchtvaartlijn naar het centrum des lands. In die vergadering werd door den heer J. E. van den Broek, secretaris van het lucht- vaartcomite op Schouwen een uiteenzetting gegeven van hetgeen voor het inrichten van een vliegveld, het eerste noodige om in een luchtvaartlijn te worden opgenomen, noodig is. Hij deelde daaromtrent een en ander mede uit de ervaringen daaromtrent op Schouwen. Uit zijn mededeelingen bleek voorts, dat de K. L. M. reeds in onderhandeling is voor uit breiding van de luchtlijn Schouwen naar Vlis singen en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl van andere zijde ook de aandacht was gevestigd op Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, aangezien met het oog op de afstanden den vliegveld voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet vol doende werd geacht. Hij deed uitkomen dat vliegen feitelrjk duur is, d.w.z., dat de kosten voor het inrich ten van een vliegterrein zeer hoog kunnen loopen, doch dat daarbij een groote rol speelt de verkrijging van het terrein en de gesteld- heid van den bodem, terwijl de K. L. M. voor het opnemen van een vliegveld in hare lucht- lijnen in den regel ook een garantiebedrag vraagt. Voor Schouwen is ten slotte die ver- plichting niet gevraagd en het opmerkelijke is, dat deze lijn vrijwel de eenige is die zichzelf bedruipt. In den regel is daar in het zomer- seizoen gevlogen tusschen Rotterdam en Schouwen op Zaterdag en Maandag. Ook memoreerde de heer Van den Broeck de te Zie- rikzee gehouden vergadering van den Zeeuw- sohen Bakkersbond, bij welke gelegenheid een 300 deelnemers aan die vergadering een toch- tje in de lucht hebben gemaakt. Er werden door de aanwezigen nog ver schillende vragen gesteld, die door den inlei- der werden beantwoord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 9