Rustig en kalm, Huiduitslag. 8 P 0 E T. Laatste Berichten, PREDIKBEUBTEH. OEM RHODE BBBICHTBH. i Mijnhardt's Zenuwtabletten VOETBAL. HECHTSZAKEN. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. KOUS. GODIN DER KOUSENI Maakt Uw been slank en rank Is ver- vaardigd ult prima grondstof, sierlijk afgewerkt en verkocht aan voordeeligen prijs. Magazijn DAL.UWEIN-SOENEN, Fijne Lingerie, Vel istraat 55 en Hyp Lippensplaats 2 (Rond Punt), Gent. Het was voor liefhebbers van zang en mu- ziek een mooie avond, en zeker had deze grootere belangstelling verdiend. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten aan de Com missie voor Werkverruiming in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een bijdrage van 5 toe te kennen, terwlijl naar aanleiding eener opmerking van den heer C. Hamelink zal ge- wezen worden op de naar zijn oordeel een- zijdige samenstelling der commissie waarin een vertegenwoordiging der modeme arbei- dersbeweging ontbreekt en in overweging zal ■worden gegeven in die leemte te voorzien. De maatregelen tot tweemaal daags stem- pelen zal door Burg, en Weth. worden inge- trokken. De jaarwedde van den derden ambtenaar ter secretarie werd vastgesteld op 1200 met 2 twee jaarlijksche verhoogingen van 100. Die van den eersten ambtenaar werd terug- gebracht tot 1700, met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 100. In het nieuwe gedeelte der gemeente zal een brievenbus geplaatst worden. In het gedeelte van de Oude Wijk naar de z.g. Koeput zullen voor verharding oude materialen worden aangewend. Na discussie is de heer C. van Kampen toe- gelaten als raadslid. De heer't Gilde kondig- de aan hiertegen in beroep te zullen gaan, aangezien deze heer z.i. ten onrechte is be noemd verklaard. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur is met 6 stemmen herbenoemd de heer C. Th. van de Bilt, op den heer P. Tieleman waren 5 stemmen uitgebracht. Besloten werd een verordening vast te stel- len waarbij de sluiting der winkels wordt be- paald op 9 uur des avonds en gedurende den zomertijd op 10 uur. Bij herstemming over de amendementen van den heer C. Hamelink betreffende het amb- tenarenreglemenit, werden deze verworpen en het reglement daama vastgesteld. Met betrekking tot het verleenen van een bijzonderen steun aan de werkloozen werden afgewezen de verzoeken tot verstrekking van gratis brandstof en die tot het verstrekken eener feestgave volgens een aangegeven maatstaf. Burg, en Weth. gaven echter te kennen een uitkeering te zullen bevorderen van gemiddeld 5 voor elk gezin waarvan het hoofd of de kostwinner werkloos is, afhanke- ljjk van de grootte van het gezin. Verschillende verzoeken om vergoeding voor echoolkinderen die meer dan 4 K.M. afstand van de school wonen werden ingewilligd, en de vergoeding bepaald op f 15. De voorzitter deelde in verband hiervan mede, dat onder- hgndeld wordt om ook uit de richting Sassing een auto te laten rijiden evenals uit de rich- ting Kijkuit voor het vervoeren van die schoolkinderen. Aangenomen is een motie waarin Burg, en Weth. worden uitgenoodigd voor de vervulling van de vacature van eersten ambtenaar ter secretarie een Axelaar te benoemen, aange zien het bekend is dat onder de sollicitanten geschikte krachten uit de gemeente voor- komen. Voor het in deze langdurige zitting verhan- delde moeten wij verwijzen naar het in vol- gende nummers te verschijnen uitvoerig ver- slag. ZIEKENH UISVEKPLEGING IN ZEELAND. Het ontwerp-reglement van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in de provincie Zeeland is verschenen. In een in de maand Februari te houden ver gadering zal dit reglement worden behandeld. De federatie stelt zich ten doel: a. het werk van de aangesloten vereenigin gen zoo vruchtdragend mogelijk te maken door het bevorderen van de oprichting van vereenigingen in plaatsen waar deze nog niet bestaan en het overnemen van elkanders leden met voile rechten, voorzoover dit niet reeds geschiedt door aangesloten vereenigingen bij de Federatie van Vereenigingen voor Zieken huisverpleging in Nederland; b. het uitwisselen van elkaars jaarversla- gen, het elkaar verstrekken van inlichtingen ook wat betreft administratie en statistiek, en het bevorderen van eenvormigheid in de etatistische gegevens; c. het vaststellen van grensgebieden der aangesloten vereenigingen en het bevorderen van zooveel mogelijk centralisatie. COMITe VAN ACTIE TEGEN HET WETSONTWERP: TERPSTRA. Donderdagavond had op de bovenzaal van het Hotel du Commerce" een vergadering plaats van het Bestuur der afdeeling Ter Neuzen van Volksonderwijs met de vertegen- woordigers der vereenigingen, die aange- wezen waren om zitting te nemen in het comite tot bestrijding van het Wetsontwerp: Terpstra. Aangewezen waren door de afdeeling Ter Neuzen en O. v. d. Bond van Ned. Ond. de beeren Leenhouts en J. Kaan, door de gelijk- namige afdeeling van het N. O. G. de heer C. F. Kdhler, door het departement Ter Neu zen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen de heeren Priems en Zonnevijlle, door de S. D. A. P. de heer J. Riemens, door de C. N. A. B. de heeren Vliek en J. A. L. Meertens, door den Vrijheidsbond de heer C. de Smidt. Na een beknopte uiteenzetting door den voorzitter, van het z.i. misleidende rapport- Rutgers en de nog onzaiiger wanklank hier van het wetsontwerp-Terpstra, dat een gees- telijke crisis in ons vaderland schept, die nog jaren zal nawerken, als de economische crisis hopelijk reeds lang bedwongen is, wordt be sloten op het voorbeeld van het hoof dcomitd ook vanwege het thans plaatselijk gestichte comity alle pogingen in het werk te stellen om het volk van Ter Neuzen en in de om- geving voor te lichten, op welke fraaie manier de Pacificatie-wet in Nederland wordt toege- past. A1 zou, aldus de voorzitter, deze actie bij de Ihuidige constellatie der politieke partijer., weinig resultaat hebben, dan hebben wij toch onzen plicht gedaan, door in onze omgeving te doen, wat wij kunnen, om het Nederland- sche volk tegen de dreigende gevaren van dit wetsontwerp te waarschuwen. Algemeen betreurde de vergadering het, dat Minister Terpstra, die toch zelf onderwijzer was, met een dergelijk wetsvoorstel voor den dag komt. Besloten wordt aan het bestuur der Afd. Ter Neuzen van Volkson,derw-js een tweetal leden uit de vertegenwoordigers der verschil lende vereenigingen toe te voegen, om ge- zamenlijk de nut tig geachte maatregelen voor de actie voor te bereiden. Als zoodanig wer den benoemd de heeren Kdhler en Kaan. Op 19 December a.s. hebben in alle provin cial hoofdsteden vergaderingen plaats ter be strijding van het wetsontwerp-Terpstra. Van Ter Neuzen zullen ook enkelen opgaan naar de vergadering in het Schuttershof te Middelburg. Besloten wordt tot het houden van een openbare vergadering in Ter Neuzen, waar- voor enkele namen van sprekers worden ge- noemd. Verder zal alles gedaan worden, wat moge lijk is, om te trachten dit onheil van het Nederlandsche volk af te wenden, waartoe voorliohting van het volk in de eerste plaats noodig is. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier, is als gevonden gedepo- neerd: een portemonnaie met geld. Rechthebbende vervoege zich aldaar. AXEL. V olksonderwijs. Woensdagavond had op de bovenzaal van mej. wed. G. Gilijamse een propaganda- avond plaats van de Afd. ,,Axel" van Volks onderwijs. De voorzitter opende de bijeenkomst en sprak zijn voldoening over de groote opkomst uit en heette in het bijzonder welkom den heer Kl. de Vries, secr.-penningm. van het hoofd- bestuur van Volksonderwijs", welke ondanks de drukke werkzaamheden, ontstaan door het wetsontwerp-Terpstra, zoo bereidwillig was geweest, de reis naar Axel te maken. Als eerste nummer werd een tableau ver- toond. Het tooneel was ingericht als school- lokaal, terwjjl een aantal kinderen met let ters de zin vormden: ,,Laat ons onverdeeld". Dit was een mooie inleiding welke een warm applaus oogstte. Nadat de dames Wiechmann de aanwezigen een muzikale afwisseling hadden gebracht, was de beurt aan den heer De Vries. Deze behandelde in zijn eerste gedeelte de opvoedende taak, die ouders, onderwijzers en onderwijzeressen ten opzichte van het kind hadden te vervullen. Spreker deed dit op tref- fende wpze, met voorbeelden uit de praktijk. De heer De Vries stond stil bij de vele moei- lijkheden, die daarbij aan den dag treden. Vooral de taak van het onderwijzend perso- neel, dat zooveel verschillende kinderen onder zijn leiding krijgt, is niet gemakkelijk. In het tweede gedeelte van zijn rede, be- sprak de heer De Vries de bestaande toe- standen op onderwijsgebied, en de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder on- derwijs. Dit heeft tengevolge gehad, dat thans 43 verschillende denkrichtingen in Nederland him eigen school hebben, hetgeen geweldige financieele offers heeft gekost. „Volksonderwijs" mag niet opkomen tegen werkelijk bestaande gemoedsbezwaren van menschen die hun kinderen niet naar de open- bare school wenschen te sturen, doch deze eerbiedigen. Wei moet echter opgekomen worden tegen de overdreven scholenbouw met de treurige gevolgen daaraan verbonden. De financieele gelijkstelling welke daarvan de oorzaak is, is hepl anders uitgekomen zoo- als de Minister zich zelf had voorgesteld. Voorts behandelde hij het wetsontwerp- Terpstra, hetgeen treurige gevolgen moet dra- gen bij eventueele aanneming. Aan .Volksonderwijs" en alle voorstanders van openbaar onderwijs de taak, om de actie, welke zal worden gevoerd door deze organi- satie, te steunen. Genoemd wetsontwerp zal ten gevolge heb ben, dat mettertijld voor 3000 leerkrachten geen plaats meer zal zijn; dat het aantal leer- lingen per leerkracht op 45 zal worden ge bracht, terwijl de Minister van Defensie heeft •tgerekend, dat op iedere 30 soldaten 1 in- structeur noodig zal zijn! Daarom zegt spreker steunt de actie T(egen) W(etsontwerp) T(erpstra). Het was voor de aanwezigen een genot aan dezen begaafden spreker de voile aandacht te wijden. Op rustige, boeiende wijze wist hij de juiste snaar te treffen en een zeer bevatte- lijke uiteenzetting te geven van de bedoeling van ..Volksonderwijs". Een warm en wel- verdiend applaus was dan ook den dank der vergadering. Tusschen het le en 2e gedeelte van de rede van den heer De Vries, werd met piano- begeleiding „Ons Propagandalied" gezongen, (woorden van mej. Abrahamse), hetgeen een groot succes werd. Voorts hadden eenige dames en heeren zich beschikbaar gesteld om een aangename af wisseling door muziek, tooneel en voordrach- ten te brengen en wisten daardoor ook tot een zeer aangename stemming mede te werken. Zoodoende werd het nuttige met het aan gename verwisseld. De voorzitter dankte in zijn slotwoord den geaohten spreker, de commissie van voorbe- reiding van dezen avond, Mej. Abrahamse en de heeren J. C. Vink en K. Wiechmann, be- nevens voor de goede en goedgespeelde mu ziek en de dames en heeren van het tooneel. In alle opzichten mag van een welgeslaag- den avond worden gesproken, die als propa ganda ook zijn doel niet heeft gemist, daar een aantal nieuwe leden zich opgaf. beheerscht in Uw denken, handelen en spreken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) beklaagd van niet aangifte doen van de ge- boorte van een kind, werd terug gewezen naar het Kantongerecht te Ter Neuzen. E. J. A. F., oud 37 j., chauffeur te Lede- berg, beklaagd van overtreding motor- en rijwielwet, is met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, de zaak terugver- wezen naar het Kantongerecht. B. d. R., oud 48 j., chauffeur te Selzaete, verdaeht van alsvoren, is met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, de zaak terugverwezen naar den Kantonrechter A. C., oud 46 j., directeur van een fabriek te Sluiskil, beklaagd van overtreding Veilig- heidswet, is met bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, ontslagen van alle rechtsvervolging. Door A. v. C., oud 68 j., zonder beroep te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hiijl is veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis, wegens overtre ding van de Jachtwet. De Ambtenaar van het O. M. kwam even- eens in hooger beroep. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is benoemd tot deskundige vodr de schatting van gronden gelegen in den Cala- miteuzen Hoofdplaatpolder (Hoofdplaat) de heer P. Erasmus, burgemeester van Oostburg. Door den Dijkraad was benoemd de heer F. H. E. Modde te Oostburg en door Gedepu- teerde Staten de heer E. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. le klasse; LONGABleijerheide. NOAD-MW. NACEindhoven. PSV—Willem II. De Valk—BW. 2e klasse A: RBCTemeuzen. De BaronieAlliance. MiddelburgHero. DOSKO—TSC. BredaVelocitas. 3e klasse A; HansweertMiddelburg II. Sassche BoysDe Zeeuwen. Zeelandia IIHulst. SAS VAN GENT. Door den heer G. Stevens, onlangs gekozen lid der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen is, naar men ons meedeelt, wegens emstig verschil van meening met den voor zitter der R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" over de wijze van het stellen van candidaten voor openbare lichamen, met in- gang van 17 December 1931, ontslag genomen als bestuurslid en lid der „Hanze", daar zjjn lidmaatschap der Kamer van Koophandel op 1 Januari eerstvolgende zal ingaan. IJZENDIJKE. Tot burgemeester der gemeente IJzendijke is herbenoemd de heer A. E. Hendrikse. DOODGESCHOTEN. ALBANY (V. S.). De bekende bandieten- leider Jack Diamond is hedennacht door revolverschoten gedood. Men vond hem hedenmorgen dood in zijn hotelkamer, ver- moedelijk vermoord door eigen bendeleden. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. komen tusschen de politie die de orde moest handhaven en onrustverwekkenden. Er werd met pannen en steenen naar de politie gewor- pen, terwijl er ook geschoten is. Er kwamen verder gummistokken en sabels aan te pas, terwijl meermalen in de lucht geschoten werd voor schrikaanjaging. Naar het schijnt is een pesoon gewond door een kogel uit een politie- revolver. DE l^SRDUISTERING DOOR EEN fTIEDIKANT TE WIRDUM. Men meldt uit Leeuwarden aan de N. R. Ct. Donderdagmiddag heeft de rechter-commis- saris bij de rechtbank te Leeuwarden de ge- vangenhouding gelast van Ds. J. H. C. K. te Wirdum, verdaeht van verduistering van 30.000 ten nadeele van de pastoralia van de Ned. Herv. gemeente aldaar en van 3000 ten nadeele van de diaconie. De aangehoudene heeft bekend en is in het huis van bewaring opgesloten. GESTOLEN GOUDEN RINGEN VOOR EEN DEEL TERUG GEVONDEN. In Aug. van dit jaar werd er in een goud- smidswinkel in de Willemstraat te Enschede ingebroken. Tot de voorwerpen die gestolen waren, behoorde o.a. een bak met 147 gouden ringen. De vermoedelijke daders had men spoe- dig in handen, doch de ringen bleven zoek. Tijdens zijn transport naar de gevangenis te Arnhem heeft een der veroordeelden tegenover den hem begeleidenden rijksveldwachter een bekentenis afgelegd en daarbij medegedeeld, waar de buit verborgen wias. Woensdagmor- gen is de veroordeelde naar de bewuste plek gebracht, waar, naar hij zeide, de ringen ver borgen waren. Het was een boschje aan den weg van Enschede naar de grens. Lij wees de juiste plek aan en na eenig graven vond men een blikken sigarendoos met gouden ringen. Bij telling bleek dat er ruim tachtig ringen in de doos zaten. De rest was aan een mede- plichtige gegeven. De veroordeelde wilde daar- omtrent echter geen nadere mededeelingen doen. De politie is echter ook dezen dader op het spoor. 3e klasse B: SINOTOWalcheren. Vlissingen IZierikzee. MEVO IINieuw-Borgvliet. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B: IJzendijkeHulst II. Temeuzen IISTEEN. 2e klasse B: Axel IISluiskil. StoppeldijkOranje. 3e klasse B: WestdorpeSluiskil II. Koewacht-Stoppeldjjk II. R. B. C.—TERNEUZEN. Daar j.l. Zondag de vereenigingen Hero en R. B. C. beide twee kostbare punten verloren, vestigde Middelburg, die Breda met 18 verpletterde, zich stevig op de eerste plaats. Onverwachts was de ontmoeting De Baronie Terneuzen ingelascht, doch even onverwacht werd Zaterdagavond deze ontmoeting weer afgelast. Dit bericht zal de vereeniging wel met genoegen hebben ontvangen, daar Ter neuzen met eenige invallers naar Breda had moeten trekken. Wy vernamen echter dat ook tegen R. B. C. Temeuzen niet volledig in het veld zal ver schijnen. Moest Terneuzen geruimen tijd den steun van den rechtsbinnen Kouijzer missen, thans, nu deze zijn plaats weder heeft ingeno- men, zal Terneuzen het zonder den linkshalf 't Gilde moeten stellen; dat dit een verzwak- king beteekent zal wel geen naderen uitleg behoeven voor de ingewijden, die dezen goeden halfspeler meermalen aan het werk zagen Wij zijn benieuwd welke halfspeler 't Gilde zal moeten vervangen; wie het ook zijn zal, hij heeft een lastige taak te vervullen. De bezet- ting van deze plaats zal ook voor de elftal- commissie niet zoo gemakkelijk zijn geweest, temeer waar het hier een zwaren wedstrijd geldt. De wedstrijden van a.s. Zondag zullen van grooten invloed zijn op den stand in deze af' deeling, want het is opmerkelijk dat de vier clubs die aan het hoofd prijken tegen elkaar komen te staan. Middelburg (No. 1) ontvangt Hero (No. 2) en R. B. C. (No. 4) ontvangt Temeuzen (No. 3). Een overwinning in deze ontmoeting zal dus wel dubbel haar invloed doen gelden. Men kan rekenen dat het er spannen zal, en zijn wij benieuwd wie als overwinnaar reden tot juichen zal hebben. Het is jammer dat Temeuzen, nu Kouijzer weer van de partij is, thans niet volledig het veld zal betreden, want er zal gewerkt moe ten worden, vlug en open spel zal alleen een overwinning kunnen bezorgen op het sterke R. B. C„ dat op eigen terrein een goede kans heeft. AUTOSCHOOL VAN GENT van ouds bekend om haar degelijk onderricht in korten tijd, voor ingewijden en beginnel Hoofdzetel Mirystraat 10, Gent. Volled. ZondaglesZaal „Gaumont", Markt, Selzaete. (Ingez. Med.) ZONDAG 20 DECEMBER 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. Dr. L. J. Cazemier en 2 u. de heer L. Dek. Sluiskil. 9% u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u., geen dienst; 2 u. Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u. Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Auersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9y2 u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 Ya u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8^ en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 18 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken A. L. V., oud 25 j., zanger te Deume (B.), RELLETJES. Bij te Rotterdam deze week voorgekomen relletjes is een inspecteur van politie van zijn paard geschoten. Te Amsterdam kwamen deze week relletjes voor, uitgelokt door stakende stempelaars. Daarbij is het gisteravond tot een treffen ge- Onze raad was Maandag 14 dezer, des na- middags ten 6% uur ter vergadering opge- roepen. Een oproep aan de raadsleden staat gelijk met een lokroep van een talrijk gehoor en des te sterker is deze lokroep naarmate er zaken in behandeling zullen komen, die zoowat alle groepen der bevolking belang inboezemen, na- demaal zij er meer of minder nauw bij betrok- ken zijn. Zoo b.v. degenen, die belang stellen in de „hautes finances", de gewichtige geldelijke aangelegenheden der gemeente, die met zich meebrengen het plaatsen van een drietal lee- ningen. Te weten hoe hoog de rentevoet is, waarop tegenwoordig leeningen ondf^ te brengen zijn, zal derhalve wel de drijfveer zijn, die de financiers ter vergadering lokt. Nieuwsgierigheid, hoe het zal afloopen met de winkelsluitingswet drijft belangstellende neringdoenden aan, aan de weet te komen hoe zij zich in de naaste toekomst daarm te gedragen hebben. En het gros, de werknemers, die tegenwoor dig na afloop der korte campagne gaame alle werk zouden ter hand nemen als er maar wat te nemen was, kan allerminst onverschil- lig zijn, wanneer het er om gaat een poging te doen om hun wat te bezorgen. Want het ziet er op 't oogenblik, na een korte opleving in de werkwereld, maar allerbedroevendst uit, bewijze de 135 werkloozen, die thans weer tot een gedwongen niets-doen veroordeeld zijn. Er zijn enkele werkobjecten aangeroerd, zooals straks zal blijken, maar zij bleken op verre na niet voldoende om eenige merkbare verlichting in de moeilijke omstandigheden te brengen. Doch ter zake. Van de 11 leden waren er slechts 7 ter ver gadering verschenen. De heer Marquinie was deze reis ook weer verhinderd, en de heeren Verschaffel, Neeteson en De Meijer ontbraken eveneens op het app61. Als ingekomen stuk werd het kort versing van den Directeur der gemeentelijke arbeids- beurs ter tafel gebracht. Daaruit blijkt, dat de uren waarop de ar- beidsbeurs geopend is, vail en tusschen 10 en 12 voor- en 2 tot 4 namiddags; dat de werk- wijze der beurs alleen plaatselijk is en zoo- wel ten dienste staat van werkgevers als van werknemers. Van de 392 werkloozen, die zich bij de beurs aangemeld hebben werden in den loop van het jaar 1930 210 geplaatst. Er werd aan uitkeering 2277,67% betaald. Enkele groote werkgevers richten zich bij eventueele behoefte van werkkrachten rechtstreeks tot de beurs. Vergaderingen worden alleen ge- houden met den burgemeester, terwijl 1 ver gadering te Hulst is bijgewoond. De heer van Goethem maakt de opmerking dat de directeur der beurs meer moest aan- kloppen bij de werkgevers. Er is te weinig contact tusschen directeur en de directies van de fabrieken. Hij is er voor daarin ver- betering te brengen. De heer de Leux meent gehoord te hebben, dat de directeur partijdig optreedt, de een komt terecht om 10 uur, maar een ander, die soms later komt, vindt het boek gesloten. Ook ontvangt niet ieder een bewijs van in- schrijving, hetgeen soms groote moeilijkheden veroorzaakt. De voorzitter zegt toe deze klachten aan Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daama voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over- lieen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit elken dag, zoolang het noodig is. (Ingez. Med.) den directeur over te brengen, waarna dit verslag voor kennisgeving wordt a/angenomen. Ook is daar nog de circulaire van den Mi nister voor de meerdere werkverruiming, welke als bekend verondersteld wordt en daarom maar niet wordt voorgelezen. Alsnu is aan de beurt van behandeling een voorstel tot wijziging der raadsbesluiten tot aangaan van drie geldleeningen,« resp. groot f 5000, 9600 en f 25.000, de eerste om te die- nen als aflossing van de verplichte grenswfl- zigingsaffaire met Westdorpe, de tweede als uitkeering aan de Bizondere Meisjesschool en de derde voor het maken van straten, wegen en riolen. Men is niet geslaagd om deze leeningen aan 4 percent onder te brengen, de geldschie- ters eischen 5 percent, i De heer de Leux vindt het eigenaardig, dat de heeren, die in geldzaken beter thuis zijn, niet ter vergadering aanwezig zijn en de raad nu slechts uit arbeidersafgevaardigden hier samen zit. Ze schuiven ons in de schoenen, dat wij de hooge lasten veroorzaken. De heer Tak zegt, dat de heer de Leux met deze verklaring het gras voor de voeten heeft weggemaaid. Ook de heer van Goethem Is van 't zelfde gevoelen als de heer de Leux. Deze laatste vindt 't evenwel goed als Burg, en Weth. alle middelen hebben uitgeput om de leeningen goedkooper te plaatsen. Het voorstel wordt unaniem aangenomen en het voorstel tot vaststelling der verorde ning tot afwijking van de bepalingen der win kelsluitingswet komt op de proppen. De Voorzitter zegt, dat men gehoopt had, dat de zaken op Zondag geopend zouden heb ben kunnen blijven. De Hanze heeft haar standpunt tot sluiting gehandhaafd en de andere dagen van 8 uur namiddag tot 's morgens 5 uur gesloten te houden. De Bakkersvereeniging is er voor den ge- heelen dag open te houden, omdat het hier een grensplaats geldt en alleen Zondags van 10 uur v.m. tot 2 uur n.m. De wet is zoo soepel, dat Burg, en Weth. veel dispensaties kunnen verleenen. De heer de Leux acht het wenscheljjk de winkels Zondags gesloten te houden, want er zijn ook winkels die bedienden hebben, die hebben geen halven dag vrij. De heer van Goethem wil een uitzonderlng maken voor banketbakkers, maar er zjjn onder dezen ook menschen, die kruidenlers- waren verkoopen, wiaardoor de anderen dan gedupeerd zouden worden. De heer Machielsen wil Zondags heelemaal sluiten. Het is hem opgevallen, dat hier Zon dags ook geschoren en gekapt wordt. Alleen sigaren- en tabakswinkels wil hij vrijstellen. De heer de Leux vindt wel goed open te mogen houden als er feesten zijn, maar ove- rigens gelooft hij, dat de winkeliers blij zul len zijn dat de wet er is. Hij stelt voor in de week tot 9 en Zaterdags tot 10 uur te mogen openhouden. Er wordt aangenomen de verordening In dien geest te maken, maar een uitzonderlng te maken voor Kermiszondag, Camaval- eh Festivalzondag, benevens voor andere Zonda- gen waarmee bizondere belangen voor den middenstand gepaard gaan, alsook om op de 21 dagen, waarop de wet doelt een ander sluitingsuur toe te passen en in bizondere omstandigheden, voor zoover niet in de wet vastgelegd. Aldus wordt goedgevonden en besloten. Op het verzoekschrift van H. Scheffer om ver goeding voor geleden schade bij het schoon- maken der uitwateringssloot, wordt besloten dezen f 50 toe te kennen. Dan mogen we aan- nemen, dat h(j ruimschoots vergoeding heeft ontvangen voor zijn geleden schade, zegt de voorzitter. Zoo zijn we aangeland bij het rap port van de commissie van Advies inzake werkloosheidszorg. Er zijn drie conclusies genomen: 1. dat de vnaag om de buitenlandsche ar- beiders te ontslaan unaniem is verworpen; 2. dat van de buitenlandsche arbeiders een wekelijksche bijdrage van 50 cent zou ge- heven worden, eveneens met algemeene stem- men is afgewezen. 3. dat er geen ander middel tot bestrijding der werkloosheid overblijft, dan werkverschaf- fing door de gemeente met als aanvulling een goede steunregeling. De heer de Leux verzoekt om de notulen van de gehouden vergaderingen in het publiek voor te lezen, omdat naar hij meent tusschen de conclusies en de gehouden debatten een zekere tegenstrijdigheid gevonden zou worden. Na lang heen en weer geredeneer wordt hiertoe eindelijk overgegaan. Er zijn drie vergaderingen gehouden, n.l. op 3 Nov., op 17 Nov. en op 10 Dec. 1.1. Op deze laatste was aanwezig de heer van Lier, ambte naar en afgevaardigde van het Departement van Arbeid. Deze heeft zich bepaald tot het geven van inlichtingen, wat men aan het Departement alzoo doet tot bestrijding der werkloosheid. Maar hier geeft hij ook eenige persoonlijke indrukken, b.v. van ons stadhuis sprekende: Als je die kast hier ziet, zou het beste zijn om ze maar te sloopen en een nieuw gemeente- huis te bouwen. Het is een schoon plan voor afbraak en anders maar wegenverbetering en dergelijke. Rare sinjoren toch, die van zoo'n Departe ment zeg ik op mijn beurt. Hij had evengoed een kattebelletje kunnen schrijven met de korte mededeeling: Sloop de oude kast, leg wegen en dijken aan, zooals de Romeinen aan de Batavieren leerden, demp een arm van het kanaal engraaf een nieuw, b.v. van Axel naar Hulst. Maar dit laatste roerde hij niet aan. Wel sprak hij maar dadelijk met de W»- terleiding te beginnen, daar konden dan een paar honderd menschen een paar maanden mee te werk gesteld worden. Hij sprak evenwel niet van de centen en of hij soms bereid was een millioentje te leenen. We zijn nog even ver als we geweest zijn, zel de heer Tak. Ik ben 14 jaar hier en heb nog nooit anders gehoord dan gekanker over de Belgen. Ik sta verstomd, dat die commissie 3 vergaderingen gehouden heeft en niets tot stand heeft gebracht. Tja, waarde heer Wethouder, zoo iets llgt nu juist in den regel in den aard van commis- sies. Het zijn, zooals een Minister eens heeft opgemerkt, kapstokken, waaraan de besluiten gewoonlijk worden opgehangen. De heeren de Leux en van Goethem bren gen een steunregeling te voorschijn. Er wordt verder een commissie benoemd om met Burg, en Weth. een goede steunregeling in elkaar te zetten. De heeren de Leux en van Goethem worden aangewezen om met het Dag. Bestuur die regeling te ontwerpen. Bij de rondvraag wordt door den heer de Maaijer aan Burg, en Weth. in overweging gegeven om de uitgetrokken werklieden een kerstgave, b.v. in natura te schenken. De heer de Leux verzoekt om werkloozen te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6