LEVERKAAS Kerstnummer KORTING PALING Oproep aan de groote pzinnen. eride Radio Ontvangtoestel Schuttevaer Almanak Steenkoien, Duitsche Kachel-, Stuk- en Nootjeskolen Kerstnummer ESSENCE'S voor BORSTPLAATj Gebakken Spiering Sprot en Makreel Fa A, van Oveteks-Leunis, ongeveer honderd soorten. Voerman.de Pauw, het nieuwste VAN BORSSUM WWLKES „DE PRINS" Magazijnen jjNEDERLA^D" 1 KERSTB00IV1EN DIELENIAN-VAM UK, Gezinskaarten. 5 °/0 korting. KERST- em NIEUWJAARSKAARTEK JKP zeer belangrijk verlaagd A. ADRIAANSENS-BUIJSRQGGE. Firma P. J. van de Sande E. v. d. EECKHOUT APOTHEEK - TER NEUZEK HEERLIJKE A. A. W8ARSILJE Jz. I Prijs 75 cent Firma P. J- VAN DE SANDE AXEL Over de heele wereld stijgt de kreet Crisis Malaise Booze tijd Hulp wordt afgeroepen overal. De groote gezinnen hebben het meest te lijden. De groote gezinnen behoeven eerst en vooral steun. In de ondersteuning der groote gezinnen, staat Nederland een heel stuk ten achter tegenover Belgie en Frankrijk. Sedert lang worden in deze landen van Regeeringswege en van particuliere zijde vele voordeelen geboden aan de groote gezinnen. Waarom kan Nederland geen hulpbetoon bieden, daar waar het zoo dringend noodig is? Wie de groote gezinnen steunt, weet dat zijn steun waarlijk doelmatig is geplaatst. Welaan wij beginnen. Van heden af geven wij kaarten uit. Op vertoon van deze kaart geven wij aan ieder kooper die onze zaak bezoekt ten alien tijde Deze korting geldt voor alle groote gezinnen, ongeacht stand, rang of woonplaats. Ieder gezin heeft recht op tegemoetkoming. Men wone in de stad of men wone op den buiten. Ieder groot gezin kan van deze tegemoetkoming profiteeren. De gezinskaarten leveren wij af aan ieder gezinshoofd met 4 of meer kinderen onder de 18 jaar. Op de Secretarie worden gezinsbewijzen verstrekt. Men hale een dergelijk bewijs. Buitenmenschen gaan naar de Secretarie op hun plaats en halen daar het gezinsbewijs en komen met dit bewijs een gezinskaart halen bij onderstaande winkeliers. J. B0ERB00MS, Manufacturen, Kersstraat. P. L. R. SaLIVI, Electro-Technisch Bedrijf, Dijkstraat VAN DE REE, Coiffeur, Nieuwstraat. JOH en passen onze prijzen direct aan op diet sterk ver- laagde niveau der detailprijzen. Zoo brengen wij U tegen de a.s. Feestdagen een splinternieuwe Heerenhoed, voor f 2,45 dito met zijden voering f 2.95 Ook onze bekende merken Bohm, Hiickel, Sutton en Combiaghi alle in prijs verlaagd. Niet bij wijze van opruiming doch voor vast Beleefd aanbevelend, HEDEN ONTVANGEN met afgeijkte schaal, waardoor zuivere ontvangst wordt verkregen, met bijpassende Ten Pas Farrand Luidspreker Vraagt gratis demonstratie zonder eenige verplichting Aanbevelend, ZEEUW RADiOHANDEL HOEK Groote sorteering J. v. DQNK, voor1932 FIRMA P I- VAN DE SANDE Wie van de winkeliers in Ter Neuzen volgt ons na Dat velen bijspringen. Een mooiere daad van Maat- schappelijk Hulpbetoon kan bezwaarlijk gesteld worden. IN LOSSING te Ter Neuzen (Rosegracht) tot Dinsdag a.s., de Sleepkaan „ST. ANTONIUS", met een lading prima grove alsook DUITSCHE E1ERKOLEN. blijft toch L'w adres Ter Neuzen. Voor „ElcR wat wil»" Keuze uit De prijzen van zeer veel soorten zijn juist weer Vraagt onze prijscourant Beleefd aanbevelend. VOORHANDEN Prijs der Kachelkolen per 1000 kilo's,^ afgehaald f 13, I van Prijs der Duitsche Eierkolen per 1000 kilo's, 15,_|i O Q fTO 0 hO PttCt Tevens verkrijgbaarSmeekolen, Steenkoolbriketten, I H H A C.0 UIIC lUOl Giet-, Brech- en Parelcokes, Bruinkoolbriketten en I O Anthraciet in diverse afmetingen. vele stemmen verloren en de SjD.A.P. daaren- tegen veel stem em g-ewonrten. Aan links had moetem worden overgelaten, welke fractie een zetel in Ged. Staten zou bekomen. De liefde van de christelijke partijen is veel meer uitgegaan naar de democratische partijen. De Vrijheidsbond is niet de sterkste partij van links in Zeeland, doch dit is de tweede partij. Als de S.D.A.P. was erkend hadden er onder- handelingen gevoerd kunnen worden. Hij kwarn dus op tegen de negatie van de kleine partijen; 18 leden z.jn bijl de verkie- zing niet erkend. B'ji de verkiezing van den heer Van Bommel van Vloten is gebleken, dat er geen homoge- niteit bestond bij de rechtsche partijen. Hij staple liiema van het politieke gedeelte van. de beschouwingen af. Door Ged. Staten wordt de toestand van de financien zoo ongunstig mogelijk voorge- steld en als bet ware een paniekstemming gewekt. Dit is vooral ook gebleken bij het voorstel voor de subsidie voor de hygiene van het kind. Alleen als het zaken betreft waar Ged. Staten syinpathiek tegenover staan is er geld te vinden, anders gelden altijd de financieele bezwaren. Ditvoerig zette hij uiteen dat de financieele positie niet zoo ongunstig is, wat hij met ver schillende cijfers nader toelichtte. Hij is natuurl'jk ten voile bereid mede te j werken om de begrooting sluitend te maken, docli als men den boeman steeds maar voor den dag haalt, dat er geen geld is, kan men nooit verschillende nuttige zaken tot stand brengen. Er is geen enkele reden den toestand don- kerder te teekenen dan hij werkelijk is. Ten opzichte van de ramingen heeft men zich aan den verlegen kant geplaatst. Hij maakt daarvan geen verwijt, doch hij wil hierop wijzen. Het is nergens goed voor om een schrikbeeld op te wekken en hier wilde hij in het bijzonder de aandacht op vestigen. Gaarne zou hij een overzicht van de schul- den van de provincie willen zien. Hierna besprak hij het wagenfonds. Hier- voor is f 100.000 op de begrooting gebracbt. dooh deze stondsn op den buitengewonein dienst. Hij zou het geen ongezonde politiek vinden als voor de wegen geleend werd. Het stelsellooze van Ged. Staten wat onder gewonen of onder bui'tengewonen dienst valt, vindt hij zeer frappant. Spreker achtte zich buitengewoon gegriefd ten opzichte van de behandeling van ver schillende amendementen van het water- schapsreglement. Deze amendementen wer- den door Ged. Staten eenvoudig weggescho- ven. Wanneer men prijs stelt op medewer- king der S.D.A.P., dan dienen de door haar ingediende amendementen toch zeker be- hoorlijk te worden onderzocht. De houding van Ged. Staten ten opzichte van de Noord-Bevelandsohe veren werd af- gekeurd. Uit wraak over de aannemimg van het voorstel-Staverman inzake de krank- zinnigen-verpleging. hebben Ged. Staten him eigen voorstel betreffende provinciale exploi- tatie van de veren op Noord-Beveland over boord geworpen. De heer VAN DALSUM wilde iets zeggen over de salarissen der ambtenaren, welke salarissen uit de belastingen worden betaald. Hij vond de salarissen van verschillende provinciale ambtenaren te hoog. Een voor stel tot verlaging wilde hij nog niet doen. De beschouwingen van den spreker waren niet te volgen, wat ook de Voorzitter verklaarde. De heer VOGELAAR zeide, dat de kleine opschuiving van links bij de verkiezingen geen leden voor de rechtsche partijen gaf ver- andering te brengen in de samenstelling van Ged. Staten. Daama besprak hij den tegenwoordigen economischen toestand, aan de hand van de onlangs openbaar gemaakte cijfers door de Amsterdamsehe Bank. Hij wees hierop na de optimistische be schouwingen van den heer Onderdijk. De financidele toestand is werkelijk allesbehalve gunstig. Wanneer wij de heerschende crisis zien, die bij den landbouw begonnen is, en letten op den toestand in het buitenland, dan kon hij niet begrijpen, dat er iemand in deze ver- gadering nog een optimistischen toon laat hooren. Hij is dankbaar voor het voorzichtig financieel beleid van Ged. Staten en dat wij nu overschotten hebben. Als de inkomsten ons geen parten spelen is er een sluitende begrooting te maken. Wij hadden een voor- bereiding moeten maken voor hetgeen moet volgen. Daarom vatte hij een punt aan dat voor velen onaangenaam zal klinken, n.l. salaris-verlaging. Het moge vreemd klinken, doch in de laatste 2 jaren heeft een stille loonsverhooging plaats gehad. Het index- O'jifer is gezakt, dus feitelijk zijn de salaris sen gestegen. Spreker moemt venschillende liuishoudelijke artikelen op, die in prijs zijn verlaagd. Gezicn alle omstandigheden in en buiten ons land, zijn er maar twee mogelijkheden. Wanneer alles in benedenwaartsche richting gaat, moeten de salarissen ook verminderd worden. Het zou een verstandiige politiek ge- weest zijn als Ged. Staten met salaris-ver laging waren gekomen, zij het maar met een kleine verlaging. De heer MOELKER was het niet eens met den heer Onderdijk over de afkeuring van de financieele politiek van Ged. Staten. Hij heeft voor deze politiek alle lof. Door den vorigen spreker is een zeer goede uiteenzetting ge- geven van den toestand. De landbouw gaat zeer slecht en de Industrie even eens. Hij vraagt waar b el as ting zal zijn te halen en waar moet het heen. In alles zal de grootste zuinigheid betracht moeten worden. Hiji ziet nog veel duisters in de toekomst. De heer VAN DER WART zeide dat Ged. Staten kunnen rekenen op den steun der christ-.historischen. Hij wenscht geen paniekstemming te kwee- ken, doch hij was het volkomen eens met de heeren Vogelaar en Moelker, dat de toestand zeer emstig is. In 1932 zal de toestand zeer emstig worden, doch in 1933 in nog hoogere mate. In de toekomst zullen de salarissen zeker wel verlaagd moeten worden. Ged. Staten zullen in het oog moeten houden dat de sa larissen hier lager zijn dan in andere pro- vinoies. De heer OVERHOFF besprak de werkloos heid. Deze grijpt diep in het leven van tal van arbeiders. De omvang van de werkloos heid neemt iederen dag toe, wat hij met erukele cijfers nader toelichtte. Het getal is hooger da nooit werd bereikt. Zooals het in heel het land is, is het ook in Zeeland. In procenten is het zelfs in onze provincie hoo ger dan in het land. Van de helft der gemeenten in Zeeland heeft hij gegevens verkregen en hieruit blijkt dat 3054 arbeiders waren ingeschreven bij 53 gemeenten. Het geheele aantal in deze gemeente kan veilig op 4000 worden ge- schat. Na afloop der bieten-campagne is dit aantal in 53 gemeenten de helft van onze gemeenten ruim 5000, dus voor ge- heel Zeeland zeker meer dan 7000. In onze provincie zijn er dus 25.000 a 30.000 inwoners die lijden onder de werkloosheid. Dit wil voor een provincie als Zeeland toch wel iets zeggen. Dit wordt des te erger als Wij' letten op de hardnekkigheid en langdurigheid van deze werkloosheid. Het kan niet anders dan dat groote groe- pen van deze werkloozen uitgeput den win ter ingaan. De kans om den achterstand in te halen, zien zij zich verloren. Een stem ming van onverschilligheid wordt er het ge- volg van en spreker zegt in geen enkel op- zicht te overdriven. Door Ged. Staten wordt gez&gd, dat voor de bastrijding der werkloos heid geen taak voor de provincie is wegge- legd. Het is nu geen tijd om over principes te praten. Er is nood, hier moet geholpen worden. Er is hier een noodtoestand. Waur- om is hier geen taak voor de provincie, waar andere provineies eveneens steun verleenen. Het zinnetje van Ged. Staten kan niet em stig gemeend zijn. Reeds meermalen hebben Ged. Staten toezeggingen gegeven tot be- strijding der werkloosheid. Het provinciaal bestuur is in principe aliang bezig geweest zich met de werkloosheid te bemoeien. De wijze waarop men gaat steunen is geen kwestie van principe, doch van practisohe uitvoerinig. De Provinciale Staten hebben reeds een uitspraak gedaan door de kwestie van de 15.000. De Staten wisten dat dit een stap was op den weg voor meerdere werkloozenzorg. Hij had gehoopt, dat Ged. Staten meer re-kening zoucten hebben gebou- den met de uitspraak van de Prov. Staten. Hij had verwacht, dat Ged. Staten vrijwillig met een voorstel zouden zijn gekomen. Door Ged. Staten is de uitspraak van de Prov. Staten geheel g&negeerd. Omdat Ged. Staten niet met voorstellen komen, is sprekers fractie wel gencodzaakt met voorstellen te komen. In 14 van de 53 gemeenten is slechts een steunregeling en in 15 gemeenten werd niets voor de werkloozen gedaan. Daar werden zij gewoon verwezen naar het armbestuur. In deze 15 gemeenten waren 600 werkloozen of in totaal 2400 per- sonen. Bij enkele gemeenten is zelfs onwil in het spel, doch bij enkele gemeenten is er onmacht. De toestand zal het volgend jaar nog veel erger worden en steun zal moeten volgen. Steun is echter maar een bulpmiddel. Er moet gezorgd worden dat de werkloozen werk krijgen, hoewel er in onze provincie vele groote werkobjecten zijn. De taak van de j provincie is de partijen tot elkaar te bren gen en te trachten voor de werkloozen werk te vinden. -Hij deed een voorstel to,t het instellen van een commissie voor het onderzoeken welke werken kunnen worden uitgevoerd, waar- door vele arbeiders zouden kunnen worden geholpen. De te benoemen commissie moet zich uitsluitend bemoeien met de provinciale werken. Deze provinciale commissie moet naast de rijkscommissie werken. Hierop legde spreker in het bijzonder den nadruk. Deze rijkscommissie zal zeker gaarne sa- menwerken met deze provinciale commissie. Hier zal beter inzicht worden verkregen over de werkgelegenheden in onze provincie. Er is nog een tweede voorstel door de S.D.A.P.-fractie ingediend. Dit voorstel be- oogt om zoo spoedig mogelijk hulp te bieden. Er wordt gevraagd een orediet van 50.000, over welk bedrag Ged. Staten kunnen be- scbikken, teneinde deze som zoo spoedig mogelijk aan de bestriding der werkloosheid dienstbaar te maken. Als werkobject noemt spreker den weg PhilippineDriekwart, welk werk niet kan worden uitgevoerd, omdat de gemeente Phi lippine onmachtig is dit werk uit te voeren. Een anderen weg noemde hij, de traverse door Axel, verder den weg AxelRoodesluis. Over de verdeeling van de 50.000 heeft hij nog niets gezegd. Dit behoort trouwens tot de taak van Ged. Staten. Spreker wees op de ontwatering van Oost. Z e&uws ch-Vlaand er en Nu heeft de heer Van Dusseldorp gezegd dat de f 50.000 niet genoeg is. Spreker is gaarne bereid er 100.000 van te maken. Hij is echter opzettelijk zeer bescheiden ge weest. Wij kunnen het volgend jaar nog wel eens nader kijken. Dat de gelden niet zouden te vinden zijn, ontkemt hij. Met eenigen goeden wil zijn deze wel degelijk te vinden. Bj de calami- teuze polders is gezegd, dat het moet. Dit disnt thans ook gezegd te worden. Het be treft hier een rechtsvaardigheids-kwestie. Tegenover de groote groepen van werkloozen moeten wij een daad stellen. Er moet stelsel komen in de bestrijding van de werkloos heid, vooral ten plattenlande. Hij beveelt zijn voorstellen in de warme aandacht van de Staten aan. De heer KODDE zou gaarne voor de beide hootdiensten een afzpnderlijke begrooting zien ingediend. Bijl besprak ook den financieelen toestand der provincie en hij vroeg of de heer Onder dijk er wel rekening mede heeft gehouden, dat de begrooting shiitend is gemaaltt met de goede sloten van vorige hegrootingen. Hij behoort tot de leden die hulde hebben ge bracbt aan het financieel beleid van Ged. Staten. Evenals de heer Vogelaar meent hij dat op den duur de salarissen zullen verlaagd moeten worden. Het was beter als er werke- ljjk met een voorstel was gekomen en als de heer Vogelaar dit had ingediend. Ook het wegenplan werd door hem hespro- ken* en hij zeide, dat de plaimen met een tamelijk snel tempo zullen kunnen worden uitgevoerd. Wat de verkiezing van Ged. Staten be treft, kan hij zich niet vereenigen. met den uitslag dezer verkiezingen. Met de oude coalitie kan hij niet medegaan. Hij wil sa- menwerking met de protestantsch-christelijke partiglen op het standptmt van Gods woord. Over het werkloosheids-vraagstuk is hij het niet eens met den heer Overhoff. De provincie heeft een indirecte taak. Met de voorstellen van den heer Overhoff kan hij dus niet meegaan. De heer DE PAUW wilde eenige algemeene beschouwingen houden over de stoomboot- diensten. Hij wees er op dat de leiding van de stoombootdiensten op papier beru&t bij Ged. Staten. Hij heeft van deze leiding niet veel gemerkt. Ten opzichte van de leiding is hij een beetje teleurgesteld. Ged. Staten geven op verschillende vragen het lakonieke ant- woord: „Wij zullen het onderzoeken". Hiertegen kwam hij op, omdat dit geen be- "nandelen is van de leden van de Staten. Wij krjgen nog geen behoorlijke boekhou- ding over de exploitatie van de booten, zelf3 niet van de ferry-boot VlissingenBreskens. Op liet trammetje VlakeHansweert wordt 11.000 schade geleden. Hij wees er op, dat den provinciale fondsen inkomsten worden onthouden, omdat op Zondagen geen extra-booten kunnen worden verkregen. Er moet reclame gernaakt wor den voor cmze booten, wat zeer ten goede zou komen aan onze provinciale fondsen. Spreker drong aan op een behoorlijk antwoord op deze vragen. Ojndat hij vlak naast den heer Van Dal- sum zit, heeft hij zijn rede begrepen, die hierop neerkwam, dat hij een aanval wil doen op onze salarissen. Men is den tijd vergeten, dat de matrozen op den Prov. stoombootdienst met f 10 k f 12 werden afgescheept. Hij meende een dam te moeten opwerpen tegen een aanslag op de salarissen. De heer DUMOLEYN sloot zich nam ens de Katholieke fractie aan bij de verklaring door den heer Vogelaar afgelegd ten opzichte van de verkiezing van leden van Ged. Staten. De heer VOGELAAR zeide, dat hij het vorig jaar op de vingers werd getikt, toen h'jl zeide dat op de „.Schelde" te Vlissingen 60 arbei ders zouden worden ontslagen. Nu is dat reeds meer dan vertienvoudig. Hij is dus wel in het gelijk gesteld. Ook in sprekers woonplaats, Erabbendijke, is het aantal werkloozen veel vermeerderd. Wij hebben een plicht te vervullen, en dat is dat wij de werkloozen aan werk moeten helpen. Hij is er tegen de provincie ook nog de 1 bestrijding der werkloosheid op te dragen. Het rijk zal toch hetgeen de provincie betaalt in mindering brengen. Hij voelde er ook niet veel voor een com missie te benoemen, omdat hij daarvan niet veel verwacht. Aan het benoemen van streek- commissies geeft hij verre de voorkeur. Daar hij) bezwaren heeft tegen de voor stellen van den heer Overhoff zal hij daar- tegen stemmen. De heer STAVERMAN zeide, dat de bezwa ren tegen de samenstelling van Ged. Staten hierop neerkomen, dat de kleine groepen worden genegeerd. Deze groepen beschouwen dat als een onheuschheid. Het beteekent een uitdaging van de kleine partijen, Het gaat om de methode. De heer ONDERDIJK etelde voor de verga- dering te sluiten en hedenavond te verga- deren. De VOORZITTER stelde voor de vergade- ring hedenavond voort te zetten, zulks uit bezuimgingsoverwegingen. Dit voorstel wordt verworpen met 2P tegen 1'2 stemmen. De vergadering werd daarna te kwart voor zes verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. Noordsiraat 97 per flacon h 25 cts- ANISETTE CHARTREUSE CRfcME DE ROSE - MOCCA j - RHUM VANILLE Bij elke flacon van deze essence een SORSTPLAAT- VORM naar keuze GRATIS 18 cent per H fi. BOEKHANDEL - TER NEUZEN div. maten van 0,50—5 Meter Prachtboomen, zeer lageprijzen HULST, rijk bezet met Bessen en MISTLETOE Aanbevelend, Bloemenmagazijn „FL0RA" Noordstr. 82, Tel. 262, Ter Neuzen NOORDSTRAAT 84. 7W Bevragen Bureau van dit Blad. vanaf 3 cent. KERSTKAARSEN los en per pakje Spotgoedkoope KALENI1ERS. Boekbinderll en Lljstenhandel Donze-Visserstr. 18, Ter Neuzen. Prijs 90 cent Voorhanden bij P.S. Bestellingen kunnen gedaan en worden aangenomen door den heer F. VAN DE REE, Blokken, Ter Neuzen. Telefoon 116.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 10