ALGEMEEN NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen ertrauwQn Twee da Biad. U' No. 8774. WOENSDAQ 16 DECEMBER 1931. 71e JAARGANG. BIHHEBLAND. BUITEHLAND. eiMSHODE BEBICBTXV. PERSOONLIJKE KERSTGROET VAN DE KONINGIN A AN HET NEDERLANDSCHE VOLK. EEN GEFIN GEERDE BEROOVING. GEMEENTERAAD VAN AXEL. |Welnur vertrouw Igerust op ASPIRIN. eenig op dewereld v^l NEUZENSCHE COURANT HINDER WET. Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van CORNELIS JAN FAAS te Ter Neuzen, Tholensstraat 101, om vergunning tot het opslaan van pl.m. 200 liter petroleum op het perceel kadastraal bekend to Sectie L, no. 969. Op Dins dag den 29 December a.s. des namid- dags te drie uur, zal in het Gemeentehuis ge- legenheid bestaan om bezwaren tegen inwil- liging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren helbben, kunnen gedurende drie dagen, v66r bet bovengenoemde tijdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het Ge- *>eentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 15 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. De Koningin heeft het voomemen, om een parsoonlijken Kerstgroet tot haar volk te rlchten in deze moeilijke tijden. De Koningin zal dien Kerstgroet op Vrijdag 26 December, des namiddags te 4 uur, voor de radio uitspreken, op golflengte 1875 meter. HET STEMPELEN VAN EIEREN. Te Brussel is een internationale conferen- tie gehouden, welke tot doel had om eenheid te brengen in het merken van eieren, bestemd voor den uitvoer. Deze conferentie is beein- digd met het teekenen van een internationale overeenkomst ten einde ieder invoerland een aeifde merkteeken te doen aanvaarden. Deze overeenkomst is geteekend door 12 landen, welke zijn Duitschland, Belgie, Spanje, Est- iand, Finland, Frankrijk, Griekenland, Italie, Nederland, Noorwegen, Zwitserland en Uruguay. HONGERSNOOD IN ALBANIe. In Albanie heerscht hongersnood. De oogst is dit jaar zoo slecht geweest, dat er een groot tekort aan levensmiddelen is. In vele steden vonden er gevechten plaats, die door de AI- baneesohe gendarmerie en politie alleen niet toenden worden tegengehouden. Men riep de hulp van Italie in, en nu varen er Italiaansche oorlogsschepen in de nabijheid der kusten, om, indien noodig, de Italiaansche troepen in Albanie te ondersteunen. DE BOUW VAN HET GROOTSTE STOOMSCHIP TER WERELD GESTAAKT. De Cunardlijn heeft besloten den bouw van het 73.000 ton groote stoomschip, dat mo- ■aenteel op de werf van de firma John Brown en Comp. aan de Clyde in aanbouw is, te staken. De directie van de Cunardlijn heeft den aandeelhouders medegedeeld, dat de over- sehotten van de maatschappij zeer gering zijn. Het heeft in de bedoeling van de maatschappij gelegen de drie groote schepen, welke mo- menteel den sneldienst onderhouden, te ver- vangen door twee grootere schepen. Omstan- Nigheden echter zullen, volgens de meening der directie, een bepaalde vertraging in de uitvoe- ring van het bouwprogram meebrengen. Het is niet mogelijk geweest voldoende bedragen te verdienen om daarmede de afschrijvingen op ae oude schepen te dekken. De bouw van het nieuwe stoomschip zal zoolang onderbro- ken worden, totdat de omstandigheden zich gewijzigd hebben. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. in de week van 30 November tot 7 Decem ber werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrjjvingen Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). N.V. Handel Maatschappij „Ter Neuzen", Stationsweg 46, bouwen, verbouwen, koo- pen, verkoopen en exploiteeren van huizen, andere gebouwen, enz. Directeur: G. J. W. van der Peijl, Ter Neuzen. Comm.: J. J. de Jager, Ter Neuzen; G. F. P. van der Peijl, Ter Neuzen; J. J. Huijssen, Ter Neuzen; Chr. Zandee, Nieuwdorp; H. J. van Wesemael, Hontenisse en K. de Kraker te Zaamslag. Maatschappelijk kapitaal 100.000, waarvan geplaatst en gestort 49.700. N.V. Radio-distributie- en Draadomroep- bedrijf, Van Steenbergenlaan 13. Directeur: P. C. Oorschot, Vlissingen. Comm.: W. van Bork, Ginneken, Maatsch. kapitaal 15.000, waarvan geplaatst en gestort: 11.000. J. van der Rijat, Oostburg, Walstraat 7, koop, verkoop van te velde goedgekeurd plant- en zaaigoed, handel in land- en tuinbouw- aaden, aardappelen, erwten, enz. Wijzigimgen: J. P. van der Bent—Donker, Korte Kerk- straat 2, slager. De rund- en varkensslagerij opgeheven. Thans alleen: handel in vet en dierlijk afval. Tevens agent voor de Amster- damsche Huidenclub. N.V. Compagnie Neerlandaise de l'Azote, Axel, Sluiskdl. Benoemd tot directeur: A. Casalis, tot vice-dir.: E. Verheggen en tot chef der administratie en boekhouding: H. de Rover, Axel. De Onderlinge Veeverzekerings-Maatschap- pij in het voormalig Ve-district van Zeeland, Hulst, Markt C 22. Overleden voorzitter: K. J. A. G. Baron Collot d'Escury. Uitgetr. als onder-voorzitterJos. Vaal en als bestuurs- leden: Alph. Staal en Jan de Kraker. Be noemd tot voorzitter: H. A. A. Baron Collot d'Escury, Hontenisse; tot vice-voorzitterJ. F. Buijsrogge, Hulst en tot bestuursledenC. P. Staal, Graauw; Jac. de Kraker, Zaamslag en P. J. J. Vael, St. Jansteen. Zeeuwsche Kolen- en Brandstoffenhandel, Breskens, Scheldekade 1. De vennootschap onder firma is ontbonden. De zaak wordt voortgezet door den vennoot: M. Vroon, Bres kens, onder denzelfden handelsnaam. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 8 December 1931. Veroordeeld wegens: Motor- en Rijwielreglement. A. J. K„ Sluiskil, 7,50 of 3 d. h.; P. S., Axel, /I of 1 d. h.; C. G., Zaamslag, 25 of 10 d. h.; C. P., Selzaete, 2 of 1 d. h.; O. O. V., Westdorpe, 5 of 2 d. h.; C. de F„ Bosch- kapelle, 2 X /6 of 2 X 3 d. h.; K. L. B. de S., Zele, 2 X /5 of 2 X 3 d. h.; M. I. N. M., Sluiskil, 0,50 of 1 d. h.; M. P., Axel, 5 of 3 d. h. IJkwet. E. v. d. E., Ter Neuzen, geen straf. Broodbesluit. J. K., Hoek, 5 of 3 d. h. Tramweg-reglement. K. H., Ter Neuzen, 6 of 3 d. h, Art. 473 W. v. S. E. M. v. D., Bergen op Zoom, /5 of 3 d. b. Woonwagenwet. G. F. v. P., Ter Neuzen, 15 of 10 d. h. SMOKKELEN. Uit Gogh, verneemt „de Maandagmorgen", dat de smokkelarij de laatste weken weer aan- merkelijk is toegenomen. Van het Haupt Zol- Jamt vemamen wij, dat deze vermeerdering van smokkelgevallen moet worden toegeschre- ven aan de zucht naar geld van hen, die niet over de noodige middelen beschikken om Weihnachtsgeschenken te kunnen koopen. De meeste menschen, die gepakt worden, zijn dan ook geen beroepssmokkeloars, maar meeren- deels werklooze arbeiders en fabrieksmeisjes, die probeeren door het sluiken van kleinig- heden aan eenig geld te komen. De kommiezen zijn onverbiddelijk en sper- ren iedereen in, die er op betrapt wordt de douamevoorschriften overschreden te hebben. Het grenstoezicht is zoo streng, dat er reeds geschoten wordt bij de minste verdach- te handeling van lieden, die in het grensge- bied verkeeren. Op het eerste haltgeroep dient men stil te staan. Zoo werd Vrijldag een jonge Duitscher, zekere J. uit Grefrath, door de kommiezen aangeschoten, toen hij niet bleef staan brj eersten aanroep. De jonge- man werd levensgevaarlijik in het onderlijf ge- troffen en bleek niet eens smokkelwaren bij zich te hebben. Hij bleek den kommies niet gehoord te hebben. i In het Niersgrensgebied beproefde vorige week een Hollandsche smokkelaar bij Hom- mersum met een bootje, volgeladen met rogge, over de grens te komen. Midden op den stroom sloeg de boot om en geraakte S. te water. Toevallige passanten zagen het gevaar en kcnden den man met groote moeite nog red den. Een paar honderd kilo meel en rogge verdween in de diepte. I AUTO MET ZES PERSONEN TE WATER. Maandagnachit om 1 uur heeft bij de Hoom- brug te Rijswijk een emstig ongeluk plaats gehad. Een groote zes-persoons-auto, komen- de uit de richting Delft is in den Vliet ge- reden, doordat de chauffeur niet had bemerkt, dat hij: om van den Nieuwen Rijksweg de Hoombrug op te rijden, een bocht naar links moest maken. Met groote vaart reed de wagen rechtuit van den hoogen wal het water in en kantelde. Een zoon van den brugwach- ter en een militair uit Delft zagen het onge luk gebeuren en snelden onmiddellijk te hulp. Met een stok sloegen zij de portierruitan in, waama 5 der inzittenden zich uit den wagen wisten te werken en op den wal konden wor den gebracht. Derf zesden inzittende, den 22- jarigen J. C. G. S. wonende in de Storten- bekerstraat te Den Haag, mocht dit niet ge- lukken. Eerst later toen een kraanwagen van de politie de auto gedeeltelijk had gelicht, kon men hem uit den wagen halen. De levens- geesten waren toen geweken. De gereddem, de chauffeur F. W. H. en J. v. L. uit Rotter dam, de dames M. R. R. uit Vlaardingen en C. W. uit Rotterdam en de heer J. H. te Den Haag, werden bij omwonenden van droge Wee ding voorzien en daaraa op het politiebureau te Rijswijk verder verzorgd. Allen waren min of meer emstig gewond en werden door Dr. Klaassen verbonden. Later zijn zij per auto naar him woningen vervoerd. Het lijk van S. is naar de algemeene begraafplaats te Rijs wijk overgebracht. De auto is geborgen en door de politie in beslag genomen. Tegen J. v. L., die den wagen had bestuurd, is proces- verbaal opgemaakt. DE OVERVAL IN HET POSTKANTOOR TE GINNEKEN. Chr., die is gearresteerd in verband met den overval op het postkantoor te Ginneken heeft bekend, dat B. zijn medeplichtige was. Met hem had hij den ochtend v66r den overval zijn intrek genomen in een onbewoonde ge- meubileerde villa, waar de beide mannen zich aan den inhoud van de provisiekast en wijn- kelder hadden te goed gedaan. Den geheelen Zondag is te Ginneken en omgeving naar den tweeden verdachte gezocht, daar men ver- moedde, dat hij geen geld bij zich had en dus niet ver weg kon zijn. Maandagnacht om half 66n is hij echter te Nijmegen gearresteerd. Hij werd naar Ginneken overgebracht. KUSTWACHTSCHIP VERGAAN. Zaterdag is een Fransch kustwachtschip aan de Noord-Afrikaansche kust, met een be- manning van 13 personen aan boord, tusschen Bizerta, in Tunis, en Bone, hoofdstad van de provincie Constantine in Algiers, vermoedelijk in den storm met man en muis vergaan. Het wachtschip was Vrijdag door een kleine marine-sleepboot van Bizerta naar B6ne ge- sleept. Halverwege kwam een hevige storm opzetten. De sleepboottros brak en het wachtschip werd een prooi der golven, die het vaartuig in de richting van de kust dre- ven, zoodat de sleepboot, tengevolge van de hooge zeeen en de geringe diepte van het water, het hulpelooze schip niet kon naderen. Na een strijd van eenige uren was het wacht schip uit het gezicht verdwenen. De sleep- boot keerde naar Bizerta terug, om de haven- autoriteiten te waarschuwen. Terstond wer- den reddingbooten en hulp-sleepbooten uitge- zonden, doch men acht het zoo goed als zeker, dat het wachtschip met de dertienkoppige be- manning in den storm vergaan is. DE ONVEILIGHEID AAN DE GRENS. In verband met de den laatsten tjjd in Winterswijk veelvuldig voorkomende onveilig- heid en diefstallen had de 67-jarige J. W. Schreurs te Goirle (bij Winterswjjk) zich des nachts op eenigen afstand van zijn woning opgesteld in de nabijheid van zijn kippehhok, gewapend met een geweer. Omstreeks mid- demacht hoorde S. bij zijn kippenhok zacht spreken. Op zijn vraag, wie daar waren, werd in het Achterhoeksch geantwoord, dat hij maar naar huis moest gaan. S. loste een schot op de personen, die, na op de vlucht te zijn geslagen, met revolverschoten ant- woordden, Er werden twee zakken met kip- pen door de dieven achtergelaten. Uit een nader onderzoek door de mare- chaussee te Brunssum, waaronder Schinveld ressorteert, ingesteld omt^ent de straatberoo- ving, welke Vrijdagavond aan den Beisterweg te Schinveld zou zijn geschied, is, naar de „Tel." meldt, gebleken, dat deze door J. B. uit Brunssum is gefingeerd, met het doel, om medelijden op te wekken, teneinde geld te kunnen inzamelen. Door den rijksveldwachter te Schinveld is proces-verbaal opgemaakt wegens een valsche aanklacht. EEN VREEMDELING DIE VERKE REIZEN DOET Donderdag stond aan het station te Nieuwe- •schans een hulpelooze vreemdeling, die een droevig verhaal deed over zijn wederwaardig- heden in Rusland, aldus meldt de N. R. Crt. Hij was van oorsprong Duitscher, maar zijn gezin woonde in New-York. Zijn plan was regelrecht naar Amerika, naar zijn vrouw en kinderen te reizen. In Nieuweschans ge- komen, bleek h(j zijn kaartje te hebben ver- loren. Door zijn droevig relaas bewogen, heb ben spoorwegarbeiders in Nieuweschans voor den man een kaartje gekocht tot Rotterdam. De vreemdeling ging dankbaar met den trein naar Groningen, maar deze was nog maar juist vertrokken of te Nieuweschans kwam uit Embden telefonisch bericht, dat de man alles gelogen had. Hij werd door de Duitsche politie gezocht. De vreemdeling is daama te Groningen aangehouden en naar Duitsch land gebracht. Vergadering van Donderdag 12 Nov. 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de But, A. P. de Ruijter, P. van Bende- gem, A. Hamelink, B. Seghers, J. de Feijter. F. Dieleman, A. Th. 't Gilde, C. Hamelink, Iz. de Feijter en L. P. Ortelde, benevens de Secre taris J. L. J. Maris. Een vacature. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. Het vaststellen der notulen van de verga dering van 5 November 1.1. wordt, aangezien deze nog niet zijn verschenen, aangehouden. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van den gemeenteraad van Graauw en Langendam om aan zijn adres, ge- richt aan Z. Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, adhaesie te be- tuigen, inzake verhooging van de Steun aan de Bietencultuur voor 1932. Het besluit luidt als volgt: De Raad der Gemeente Graauw en Lan gendam, in openbare zitting bijeen op 22 Oc tober 1931, besprekende den noodtoestand onder de landbouwbevolking, kennis genomen hebbende aan de voorgenomen regaling van Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, waarbij voor het jaar 1932 eenzelfden financieelen steun voor den Suikerbietenverbouw, als geldende voor 1931 in uitzicht wordt gesteld; Overwegende, dat de bietencultuur voor den landbouwer en landarbeider op de eerste plaats en voor den middenstander op de tweede plaats van groote financieele beteeke- nis is; Dat met den meerderen of minderen uit- zaai van dit product de werkloosheid voor een groot deel samengaat; Acht de door den Minister voorgestelde Steunregeling onvoldoende en dringt er bij Zijne Excellentie ten zeerste op aan, om als- nog voor 1932 een ruime bijdrage toe te ken- nen, en besluit deze motie ter kennis te bren gen van Z. E. den Minister voornoemd, als- mede van alle Gemeenteraden in Zeeuwsch- Vlaanderen, met beleefd verzoek aan deze laatsten, hieraan adhaesie te betuigen, en gaat over tot de orde van den dag. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in het belang van den landbouw en de werk- nemers aan dit verzoek adhaesie te betuigen en daarvan bericht te zenden aan het betrok- ken gemeentebestuur. De heer 't GILDE: Het is wel een ernstig stemmend beeld des tijds, dat de agenda dezer vergadering voor het grootste deel staat in een teeken van steunverleeningvanOverheids- wege. Wie had dit een jaar of 15 geleden dur- ven droomen. In een maatschappij, waarin wat het stelsel van voortbrenging betreft het hoogste maximum is bereikt en op velerlei ge- bied overproductie is ontstaan moet de Over- heid ingrijpen om den nood te bezweren, niet alleen ten opzichte van de werkers en voort- brengers maar ook van de bezitters. Is het wonder dat het tegenwoordige stelsel van productie en distributie zelfs de meest harts- tochtelijke verdediger van het ,,kapitalistisch" genoemde stelsel niet meer kan bevredigen? Is het wonder dat in de middenstand, bij de kleine man die een am bach t bedrijft of nering uitoefent een steeds meer gedrukte toestand gaat heerschen en zou het op den duur niet zoover komen, dat ook deze klasse die wel eens vergelijkend gesproken genaamd werd: de werkbijen der maatschappij, van Overheids- wege zal moeten worden gesteund? Wat wordt voor deze breede categorie van nijvere staatsburgers gedaan Voor eene zaak zorgt men slechts t. o. v. deze menschen en dat is dat hun belasting- gelden, desnoods met een stok achter de deur en door den sterken arm worden geind. Het is een buitengewoon ongezonde toe- j stand die tenslotte niemand meer kan bevre- digen en allerwege ergemis veroorzaakt. Daarbij komt dat de van Overheidswege ge nomen maatregelen van dien aard zijn dat men ook daarmee hoe langer hoe meer in het moe- ras raakt. Wat is er al niet gejeremieerd in landbouwkringen en landbouwbladen over de Tarwewet en hare verstrekkende gevolgen van werkloosheid. En wie zijn tenslotte de besten en wie pluk- ken ten dezen opzichte het meest uit de staatsruif? De grondeigenaars en diegenen die den dag van vandaag nog hofstede op hofstede kunnen koopen en honderden geme- ten tarwe verbouwen en doen verbouwen. Tarwe, voor hetwelk de arme weduwe in de Oude Stad zoowel en zooveel als de maat schappelijk goed gesitueerde haar belasting voor de regeeringssteun moet helpen betalen. Tarwe, waardoor de werkeloosheid hand over hand toeneemt en de zorgen op dit ge- bied steeds meerdere en steeds grootere af- metingen aannemen. Tarwe, waardoor de middenstand, met name de bakkers op zeer ernstige wijze worden ge- dupeerd en het zelfs op dit oogenblik niet denkbeeldig is, dat men hier plaatselijk (en in de heele streek mogelijk) over zal moeten gaan tot het stopzetten van het eigen bedrijf en het op groote schaal gaan importeeren van Belgisch brood, wat reeds groote afmetingen gaat aannemen. Gevoelt onze tegenwoordige Minister van Landbouw niet, dat wij op deze manier moe ten vastloopen? Gevoelt men in den Haag niet, dat de er- gernis door al de onbevredigende maatregelen straks een kookpunt zal bereiken, dat men door al deze zgn. crisismaatregelen men de crisis in de meeste opzichten gaat verergeren, dat het veelal medicrjn is, die de kwaal doet toenemen instede van genezen. Als men daarbij ziet wat eigenlijk t.o.v. de menschen die met zorgen en zwoegen voor een eigen bestaan moeten zorgen wordt na- gelaten, dat men die menschen maar aan hun lot over laat, dan kan men het plaatsen, dat er bittere ontevredenheid wordt gewekt. Ofschoon overtuigd zijnde dat van bieten- verbouw veel meer werk en loon voor de ar beiders is te verwachten en uit dien hoofde gtaarne meewerkend aan dit adres, is bij mij toch een vraag gerezen en wel deze: „Hoe verhouden zich de behoeften van inlandsche suiker tot rietsuiker en is de inlandsche sui- kerproductie tenslotte uit een concurrentie- oogpunt op de markt te handhaven, zulks met het oog op de steeds toenemende productie •van rietsuiker? En is nu eigenlijk het feit dat dit jaar zoo weinig bieten verbouwd zijn het resultaat van i te geringen steun, of wel van de overproduc- tie, inzonderheid ook het in steeds meerdere mate overstroomen van de markt door riet- j suiker? Spr. zou dit gaarne weten, alvorens j zijn houding te bepalen. De heer C. HAMELINK moet er, evenals den vorigen spreker zijn verwondering over j uitspreken, dat het kapitalistisch stelsel nog heden ten dage als het beste wordt geroemd, terwijl thans niet alleen de werknemers doch ook de bezitters van overheidswege moeten worden gesteund. Hij gelooft, dat het dood- 1 vonnis over het kapitalistisch stelsel is ge- veld. Hij gelooft dat 4 jaren geleden de heer 't Gilde, toen deze hier nog namens de S.D.A.P. zat hetzelfde zou hebben gezegd. Alles kraakt en schudt. De S.b.A.P. ziet de reden daarvan niet liggen in een of ander on- j derdeel, maar in het tegenwoordig overheer- J schend stelsel zelf. Zij schreeuwen het van de daken, dat dit stelsel tot ondergang is ge- doemd. Niemand had gedacht, dat de crisis van voor enkele jaren, door zoo'n wereldcrisis zou worden gevolgd. Wat de thans gevraagde steunmaatregelen betreft, wil spreker vragen: wie profiteert van dien steun? In de eerste plaats de land- bouwers, de suikerfabrikanten en de grond eigenaars. Hij betreurt het, dat evenals bij de tarwewet, de armsten die het brood gebrui- ken, door den duurderen prijs moeten mee- betalen aan den steun aan de rijksten ver- leend. Zoo'n stelsel is langs het brutale af. Men weet niet hoe men met kunst- en vlieg- werk in elkaar moet houden hetgeen niet meer deugt, en verplicht de menschen hun Iw volie vertrouwen moet U kunnen schenken aan een I middel, dat U weer Uw welzijn moet hergeven. Op wetenschappelijken grondslag 1 samengesteld, onder voortdurende controle vervaardigd, voorzien van j het wereldberoemde Bayer-kruis, I verdient het Uw onvoorwaardelijk vertrouwen. j Let er echter op, dat U ook beslist de origineele Aspirin - tabletten ontvangt, waarin het Bayer-kruis gestempeld is, en dat de oranje band volkomen ongeschonden is. (BAYER) Alleen bij ongeschonden verpakklngen kan voor de echtheld worden Ingestaanl (Ingez. Med.) centen te geven voor materialistische belan- gen. Men spant er de kleine pachters voor, teneinde deze steunregeling er door te krijgen. die hij niets anders beschouwt als lapwerk voor het kapitalisme en hij is er dan ook niet voor te vinden, hieraan zijn stem te geven. De S.D.A.P. wijst dit af, als zijnde dit een steunverleening tot verdediging van het kapi talisme, waarvan men haar de rekening wil T* i* cs q p Ti f p p rftTl De heer OGGEL komt er tegen op, dat dit alles een gevolg zou zijn van het kapitalisti- sche stelsel. In het buitenland, waar de socia- listen de baas zijn, is de toestand nog veel emstiger, met name in Engeland. Het is ook onjuist, dat de kosten van de gevraagde steunverleening zouden worden betaald door de armere gebruikers, daar die zullen worden verkregen door verhooging van de invoerrech- ten, ten voordeele van de verbouwers, daar anders de markt hier nog meer overstroomd geraakt met suiker uit het buitenland. Hij spreekt zijn verwondering uit over de bewe- ring van den heer C. Hamelink, dat die steun verleening uitsluitend ten bate zou komen van de rijken, van de landbouwers en de rijke suikerfabrikanten. De steunverleening wordt gevraagd voor de landbouwers. Indien deze voor hun suikerbieten geen prijs kunnen krijgen die loonend is, indien ze daarvoor geen prijs kunnen krijgen dan een waarmede ze niet meer verlies lijden op het product dan op andere gewas- sen dus in elk geval verlies moeten ljjden dan nemen ze daarvoor de risico niet op zich en zaaien geen suikerbieten meer. Het gevolg daarvan is, dat er hoe langer hoe rdih" der werk op 't land komt en men zelfs in deh zomer tal van mensnchen zonder werk ziet rondloopen. Niet alleen missen die menschen dan een bestaan, maar het werkt ook demo- raliseerend in het algemeen, dat ze hunne ge- zinnen niet kunnen onderhouden. Men heeft het van 't jaar al kunnen bemerken, er zijn weinig bieten geweest, daardoor overschot aan werkkrachten en gedaalde loonen. Indien een zoodanigen steun kon verkregen worden, dat de cultuur der suikerbieten weer loonend werd, dan zou dit een aanleiding zijn voor uitbreiding der werkgelegenheid, en de werk- menschen zouden weer werk krijgen en hun biood kunnen verdienen. Op deze wijze zou alt ecu weldaad zijn voor Zeeuwsch-Vlaande ren en in he! bijzonder voor de landbouwende geme -nte Axel. De heer C. HAMELINK zij het vergund, te wijzen op de zonderlinge manier waarop' de heer Oggel zijn betoog bestrijdt. Hij wijst op landen waar de socialisten de baas zijn en wijst dan op Engeland. Maar dat weerlegt sprekers betoog niet, aangezien in Engeland het kapitalistisch stelsel nog niet weg is. Daar vormde de socialistische regeering geen meerderheid en van de zijde der behoudsge- zmcle kreeg zij steeds brutere eischen, en dat is juist de oorzaak geweest van het veronge- lukken dier regeering. Dat voorbeeld is juist een bevestiging voor hetgeen spreker heeft betoogd. Of het waar is, dat door verhooging van den rijkssteun de suikerbietencultuur zal voor- uitgaan, is ook nog de vraag. Het tegendeel zou ook nog wel eens het geval kunnen zijn, daar de oorzaak van den tegenwoordigen teruggang der suikerprijzen toch een gevolg is van de concurrentie van de suiker gewon- nen uit suikerriet. In dit jaar is het wel be- wezen dat, ondanks den regeeringssteun, de cultuur van suikerbieten is ingekrompen. Hij vreest dat de gelden van de steunverleening wel terecht zullen komen in de zakken van menschen die het niet noodig hebben. Het is hem bekend, dat tal van menschen, niet be- hoorende tot de S.D.A.P. hun hart vasthou- den. wanneer er gesproken wordt over het verleenen van steun aan de suikerbietenteelt. Hij kan ook niet gelooven dat daardoor meer werk komen zal. De S.D.A.P. ziet voor opbeuring van den landbouw meer heil in een herziening der pachtwetten, waardoor vooral de kleine pach ters zouden kunnen worden geholpen. Dat daarmede meer voortgang gemaakt worde! Vooral van steun aan de bietencultuur ver- wacht hij weinig verbetering, aangezien die wegens de concurrentie van de rietsuiker aan bloedarmoede lijdt, en wanneer dat zoo is, ge looft hij, dat wanneer de Regeering hierroor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5