ALGEMEEN NIEUWS- F.N AGVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. EEN DAG BIDDER Eerste Blad. 0ns Kerstnummer kerstnummer 'nStiJve nek is pijnlijk akkers Kloosterbalsem"Gze0eo goeuJ' No. 8774 WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 71 e Jaargang. 3INBEHLAND. gKPIUBTOH. BUITENLAND door K. R. G. BROWNE. 32) .^aaasM&MMaOMu^ amB©ss.«a ABONNEMENTSPRMS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr t>er post /1.80 per 3 maanden Brj voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0 2°. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst £6n dag voor de ultgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Woensdag 22 December verschijnt bet KERSTNI MMER van ons blad, en hebben wij in samenwerking met de Winkeliersver- eeniging „Ter Neuzen Klimop", besloten Ieder jaar in dit Kerstnummer onder meer een overziclit te geven van de door „Ter Neuzen Klimop" verricbtte werkzaamheden geduren- de bet jaar dat ten einde spoedt, wat reeds bereikt is en wat „Ter Neuzen Klimop" zich nog tot taak stelt te verwezenlijken. Wij krijgen dus ieder jaar voor Kerstmis een speciale editie van ons blad, en stellen ons voor dit jaar op jaar uit te breiden, te verfraaien tot, evenals bet streven van ,,Ter Neuzen Klimop' Is, het doel, wat wij ons voor oogen stellen, bereikt is. Voortdurend breidt onze lezerskring zicb uit; de Ter Neuzensebe Courant is bet blad van eigen bodem en wordt in duizenden ge- ainnen in Zeeuwscb-Vlaanderen gelezen. Daar ons blad volkomen neutraal is en geen enkele politieke richting voorstaat is ons blad de welkome buisvriend, in elk gezin, bet blad dat door ieder der buisgenooten wordt ge lezen. Advertenties voor dit nummer kunnen wor den ingezonden tot Dinsdag 22 December 1931. DE UITGEEFSTER. OPHEFFING RIJWIELPAD IN DE WESTKOLKSTRAAT. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat het rijwielpad in de Westkolkstraat als zoo- danig is opgebeven, in verband waarmede bet in bet vervolg verboden is, de linkerzijde van den weg te houden. Ter Neuzen, den 16 December 1931. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Besloten wordt bet ontwerp tot instelling van bedrijfsraden te verzenden naar een com- missie van voorbereiding. De voorzitter stelt voor Donderdagavond de Zuiderzee -begrooting te bebandelen. De beeren Duymaer van Twist en Albarda willen liever deze begrooting na Kerstmis bebandelen om meer tijd te hebben. Het voorstel van den voorzitter wordt ver- worpen met 37 tegen 34 stemmen. Voortgegaan wordt met de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw. De beer Boon vraagt verlof den Minister (Vervolg. ,,Goed. Je moet een boodschap van dien meneer Hopper naar den meneer, die op 't oogenblik op nummer 30, bren gen. Dat is mijnheer Gibbs, die een half tiur geleden op zijn motor hier gekomen is. Je moet zeggen luister nou goed dat meneer Hopper van idee veranderd is en dat meneer Gibbs de jonge dame wee moet sturen en zelf zoo gauw mogelijk aaar het golfterrein moet komen naar het tiende green. Als meneer Hopper d'r nog niet is, moet meneer Gibbs op hem wachten. Heb je 't begrepen en kun je het allemaal onthouden?" Nee, dat kon ze niet, geen vierde part ervan zelfs. Maar toen Peter het nog twee maal herhaald had en het haar een feeer had laten opzeggen, was de bood schap, wat de hoofdzaak betreft, wel in datgene geprent, wat we bij gebrek aan een beter woord haar geheugen zullen noemen. Toen hij dit bereikt had, loodste hij haar voorzichtig naar de trap en bleef wachten tot ze bij het portaal halverwege uit het gezicht verdwenen was. Dan keerde hij zich om en zette de achtervol- ging van den millionnair voort. Door dit tusschenspel was veel kostbare tijd ver- loren gegaan, maar als zijn krijgslist ge- lukte, was dat verlies in vergelijking met het behaalde voordeel, van nul en geener waarde. En zelfs als de gedienstige de van Waterstaat te mogen interpelleeren oyer de voorgeschiedenis van het radio-zendtijd- besluit en den zenderbouw. Hierover wordt vandaag beslist. Naar wij vememen ligt bet niet in bet voornemen van den voorzitter der Tweede Kamer om een voorstel te doen tot behande- ling nog v6<5r Kerstmis van het wetsontwerp dat beoogt de uitkeering aan provincien en gemeenten te verminderen. NAAMSVERANDERINGEN DEPARTE- MENTEN. Afgekondigd is een K. B. van 8 Dcember tot overbrenging van de zorg voor de uitvoe- ring van wetten en Kon. besluiten betreffende den landbouw, de visscherij en de statlstiek, voor zoover het departement van Binnenland sche Zaken en Landbouw thans daarmede belast is, naar dat van Arbeid, Handel en Nij- verheid. Omgekeerd zal de zorg voor de volksgezondheid, de werkloosbeidsverzekering en de arbeidsbemiddeling van het laatstge- noemde naar bet eerste departement overge- bracbt worden. Tevens zullen de namen der beide departe- menten veranderd worden. DE KERSTGROET VAN DE KONINGIN. Nader wordt gemeld, dat de korte Kerst groet, dien de Koningin op 25 dezer des na- middags om 4 uur voor de radio zal uitspre- ken, tegelijkertijid zal worden uitgezonden naar Oost- en West-Indie via de zenders van bet staatsbedrijf der P. T. T. te Kootwijk. Tevens kunnen wjj hieronder bet program- ma mededeelen, dat door de N.C.R.V., als verzorgster van bet algemeen programma, via Huizen op de golflengte van 1875 meter zal worden uitgezonden: 4 uur namiddag-uitzending uit het Konink- lijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Graven- bage. Kerstgroet van H.M. de Koningin tot bet Nederlandsche volk. Muzikale medewer- king wordt verleend door de Haarlemscbe Motet- en Madrigaalvereeniging onder directie van den beer Sem Dresden. 1. Hoort de klokken (vrij naar bet Roe- meensch 2. O Kerstnacht (van Joost van den Vondel). 3. Inleidend woord en Kerstgroet van H.M. de Koningin. 4. Stille nacht, heilige nacbt (le en 3e couplet). 5. Gezang 229, de verzen 1, 5 en 7 (Vers 1: Daar is uit 's werelds duistre wolken een licbt der licbten opgegaan). De liederen zijn vierstemmig gezet voor bet Motet- en Madrigaalkoor door den beer Sem Dresden. De Kerstgroet is, nadat deze is uitgespro- ken, te verkrijgen bij de Koninklijke Elec- trische Drukkerij, uitgever de heer Steghgers Kapelstraat 4, te Apeldoom. CONFLICT TE ROOSENDAAL. Bij ministerieele beschikking is de schor- sing van de tewerkgestelde werkloozen bij de werkverscbaffing te Roosendaal opgebeven. Maandag is bet werk weer hervat. EEN ZIEKENTELEFOON. De kerkeraad der Geref. kerk te Goes heeft besloten tot aanleg van een ziekentelefoon. helft onderweg vergat en de boodschap in stukken en brokken overbracht, was de kans groot, dat Mr. Gibbs, in zijn verlan- gen om van zijn onvrijwilligvoogdijschap af te zijn, in de val liep. Naar lichaam en geest gesterkt door de gedachte, dat hij tenminste iets gedaan had, om Jane uit haar huidige, onaangename positie te be- vrijden draafde hij de veranda over de oprijlaan af en door het hek den weg op. De weg voerde naar zee en toen hij om het hotel heen kwam, zag hij tot zijn blijd- schap de magere figuur van Mr. Hopper, aesilhouetteerd tegen een strak blauwe lucht op het miniatuur grasveld. De mil lionnair staple flink door, maar bepaald overmatig haasten deed hij zich niet; het duurde nog wel een halve minuut voor hij den rand van het grasveld bereikt had, en over den rand naar het strand ver- dween. Peter ging van draf in galop over; zijn kuif wuifde in de bries, zijn jaspanden wapperden vroolijk achter hem aan. En onder het loopeft pijnigde hij zijn hersenen om een manier te vinden, waarop hij zijn zending, zonder burengerucht, tot een goed einde zou kunnen brengen. Hij kon den man natuurlijk te lijf gaan en hem door kracht van vuisten dwingen, zijn on- rechtmatig verkregen bezit af te staan, maar ten eerste voelde hij er niets voor. om met iemand, die zooveel ouder en kleiner was dan hij, slaags te raken en ten tweede was hij niet er van overtuigd, dat een worstelpartij op het strand van den kant van de inboorlingen onopge- merkt zou blijven. Maar al zijn denken leverde niets anders op en toen hij den rand van het grasveld je bereikt had en op de zand- en schelpenbank, die genoemd grasveldje van de zee scheidde, bleef staan om de kusj te verkennen, was hij wat een goed plan de campagne betrof. WERKLOOZENSTEUN. Bij de behandeling in de afdeelingen van een suppletoire Arbeidsbegrooting voor 1930 vestigde men bij de afdeelinig werkloosheids- verzekering en arbeidsbemiddeling de aan- dacht op de sterk oploopende werkloosheids- cijfers, niet alleen in de exportbedrijven, maar b.v. ook in bet bouwbedrijf. Men achtte ook hier regeeringssteun dringend noodig, In dit verband wees men voorts op het groote aantal buitenlandsche werkkrachten, die in het bouwbedrijf werkzaam zijn, o.a. in het Zuiden van Limburg en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Men zou gaame zien, dat de regeering ten aanzien van buitenlandsche werkkrachten gelijksoor- tige maatregelen nam als in bet buitenland ten opziehte van niet-inbeemsche werkkrach ten worden toegepast. Sommige leden drongen aan op het ver- strekken van zoodanigen steun aan de werk- loozenkassen voor 1932, dat deze in staat zul len zijn den uitkeeringsduur voor baar leden te verlengen. Daamaast vroegen ziji, alle kassen, die dit noodig hebben, door een extra subsidie in staat te stellen over 1932 den reglementairen steun aan haar leden te ver- strekkene, zonder dat de gevormde reserves daardoor behoeven te worden aangetast. WEER OP DEN OUDEN ZENDER. Tijdens de AVRO-uitzending van Zondag- avond heeft de heer W. Vogt een praatje ge- bouden, waarin hij ook eenige woorden wijdde aan den versterkten zender, waarmee de laat- ste tien dagen gewerkt is. In het Noorden en bet Oosten van het land heeft deze proef goede resultaten opgeleverd, doch voor het overige moet zij als mislukt be- schouwd worden. Dat deze poging tot ver- betering op zoodanige wijze gefaald heeft, mag, aldus de heer Vogt, niet worden toe- gescbreven aan technische gebreken. De N.S.F. en haar ingenieurs hebben gezwoegd om alles goed in orde te brengen, doch men heeft te kampen gehad met de onberekenbaar- beid van factoren, die op deze golflengte een rol spelen en waaraan niets te verbelpen valt. Zooals begrijpelrjk, zal in het vervolg weer gewerkt worden met het oude materiaal, daar dit tenslotte beter voldo«*. dan bet nieuwe. HET ALBERTKANAAJL IN BELGIe. De Relgische kabinetsraad besliste tijdens zijn Maandag gehouden zitting, dat 't Albert- kanaal zal verbonden worden met de Zuid- Willemsvaart bij Neerbaeren. De verbinding zal geschieden door een kanaal van zes K.M. lengte. Het graven van dit kanaal zal 160 millioen Belgische franken kosten. SCHULD EN ROETE. In het groote vraagstuk der intemationale oorlogsschulden en van de betalingen voor herstel in bet bij zonder, is nu schrijft de N. R. Crt. beweging waar te nemen, door de beraadslagingen te Bazel en tevens door mededeelingen der Fransche en Amerikaan- sche regeeringen. Groot is die beweging echter nog niet; zij is in ieder geval niet vol- doende om ons inzicht te geven in de richting, waarin de oplossing zal worden gezocht. Wij zeggen uitdrukkelijik „gezocbt", want op de nog even ver als bij het begin van den wedloop. Tot zijn groote innerliike tevredenheid was het strand - Mr. Hopper, drie bad- koetsjes en een paar omgekeerde sloepen uitgezonderd geheel verlaten. De mil lionnair stond vlak bij het water en tuurde naar het jacht, dat een eind uit de kust voor anker lag. Op hetzelfde oogenblik, dat Peter hem zag, zette hij zijn handen voor zijn mond en praaide zijn jacht met een hooge falset-stem: „Hallo! Mayfly!" Maar zijn stem miste alle draagkracht en daarbij stond er een stevige zeebries, die elk geluid landwaarts meevoerde. Hij herhaalde zijn poging, maar de „Mayfly" gaf geen enkel teeken van leven. Haar dek was verlaten; haar kleine, witte pijp vertoonde geen vleugje rook; het was duidelijk, dat ze, zoo vroeg, geen bezoek van haar heer en meester verwachtte. ,,0, vertikke!" zei Mr. Hopper boos. Een poos lang bleef hij naar't jacht staan staren, of hij de bemanning lanas tele- pathischen weg van zijn aanwezigheid op het strand in kennis wou stellen. Dan knipte hit gei'rriteerd met zijn vingers. keerde zicn om en inspecteerde het strand. En zag Peter. Voor degenen, die de blaam van wat nu volgde geheel op Mr. Hopper zouden willen werpen, dient hier gereleveerd te worden, dat het gezegde: „schijn be- driegt" niet zonder reden een wereldver- maardheid verworven heeft en dat Peters „schijn" op dat oogenblik zoo bedriege- lijk was, dat de pienterste millionnair, die ooit op de schilderijenjacht geweest was, er in geloopen zou zijn. Zooals Mr. Peter Qeuntin Cardinal daar stond, in zijn veel te wijde jas en veel te korte broek, leek hij veel meer op een soort van kruising tusschen een landlooper en een dorps-zonderling, dan op een veelbeloven- Het is een ongemak en Ge gaat er niet dood aan, maar pijn doet het. Elke beweging kan U de tranen in de oogen doen ko men. Als Gij 's morgens wakker wordt met een stijven nek, neemt dan dadelijk Akker's Kloosterbalsem. Vanaf de eerste behandeling zal de pijn minder worden en morgen vroeg is het leed weer vergeten. Gij haalt toch dadelijk een pot. (Ingez. Med.) oplossing die ten slotte gevonden zal worden, zal zeker de harde noodzakelijkheid, bet on- vermijdelijke van den loop der gebeurtenissen, meer invloed hebben dan de gevoelens zelfs van de machtigste regeeringen. President Hoover heeft bet Congres aange- maand, wel te beseffen, dat het niet kan blijven stilstaan bij een bekrachtiging van bet moratorium van 20 Juni, maar dat in aanslui- ting daaraan verdere stappen volstrekt nood- zakelijk zijn. Hoe van zelf sprekend deze op- merking ook zijn moge, bet is goed dat zij is udtgesproken. De voorzichtige terughouding die president Hoover thans weer aan den dag legt tegenover een zekere weerbarstige, xeno- fobe strooming in het parlement, maakt dat wij ons verheugen moeten over iedere open- hartigheid. De houding van Frankrijk is nu eveneens bekend. Frankrijik is bereid het allemoodza- kelijkste te doen en een verdere opschorting der Duitscbe betalingen te overwegen. Dat is tenminste iets. Het is zelfs bereid om een blijvende vermindering van de, door bet plan- Young voorgeschreven annu'iteiten goed te keuren, als Amerika in overeenstemming daarmede de vordering van oorlogsschulden, die het op Frankrijk heeft, vermindert. Deze laatste eiscb zal met bijzondere instemming in Engeland vemomen zijn, daar de positie van de Britsche schatkist wel heel erg on- verkwikkelijk zou worden als zij haar betalin gen in goud aan Amerika, die in ponden uit- gedrukt nu een derde booger zijn geworden dan een jaar geleden, zou moeten hervatten, terwijl zij zelf geen kans zou zien betalingen los te krijgen van haar voomaamste schul- denaars. De eisch van Frankrijk heeft ook dit voor deel, dat zij het Congres noopt tot kleur- bekennen op' bet principieele punt van het verband tusschen de Amerikaansche vorderin- gen en de betalingen voor herstel. Hoe duide lijk dit verband ook reeds is gelegd door de j formuleering van het moratorium van Hoover en door de onderhandelingen daarover te Parijs, toch probeeren zekere Amerikaansche politici in dit opzicht 't beleid van den struis- Zorg dagelijks voor Uw keel - gorgel droog met Het behoort tot de hygiene, net als 't poetsen van Uw tandenl Alliin In origlneele doozen 1 25, 45 en 65 cts. (Ingez. Med.) vogel te volgen. Het is goed, dat Frankrijk dit punt nu duidelijk aan de orde heeft ge- steld. Er is nog een ander punt waarop de Fran- schen heel duidelijk him meening hebben te kennen gegeven. Zij zijn nu eenmaal niet zonder reden trotsch op de helderheid en de logica van hun redeneeringen. Deze Fransche beschouwing komt ongeveer op het volgende neer. „Het is niet te ontkennen, dat Duitschland op het oogenblik in moeilrjkheden verkeert, en bezwaarlijk zijn uit het plan-Young voort- komende verplichtingen, ook na het einde van het thans geldende moratorium zal kunnen vervullen. Als het bl'ijkt dat het noodig is dit moratorium te verlengen zijn wij tot tege- moetkomendheid bereid. Men spreekt echter ook over een definitieve afschaffing of ge- duchte besnoeiing van de betalingen voor her stel. Daarover willen wij nu niet pnaten, omdat wij het onrechtvaardig vinden dat het betaalvermogen van Duitschland voor alie tijden zou worden vastgesteld op een oogen blik dat Dudtschiand zich juist in de diepste diepte van een depressie bevindt. Laat ons nu beginnen met Duitschland gelegenheid te' geven om op adem te komen; en als het-zoo ver is, laat ons dan ©ens zien tot welke be talingen het op den duur in staat is." Deze redeneering is op zich zelf volkomen in den haak. Het zou tot groot voordeel van Duitschland zijn als zijn toekomstig betaai- vermogen nu v/erd gesehat en daamaar de hoogte van zijn verdere verplichtingen voor herstel werd vastgesteld. Frankrijk zelf her- innert zich uit 1926 al te goed, hoe snel het tafereel van de uiterlijke teekenen van het be taalvermogen van een groot volk zich kan verschuiven. De Fransche logica heeft echter e6n ge- dudhte fout: Dat Is dat zrj geen rekening houdt met de werkelijikheid. De werkelijkheid is nu eenmaal dat zijn vordering van schade- loosstelling, thans, 13 jaren na den oorlog, voor een periode die zich nog over eenige generaties uitstrekt, moreel en politiek onin- baar is geworden. Frankrijk kan gl ash elder betoogen wij hebben dat vroeger reeds aan- getoond dat zijn eigen eischen op Duitsch land rechtelijk gelijk staan met die der par- ticuliere geldschieters, de realiteit zal steeds daarmede in tegenspraak zijn. Als Duitsch land zou weigeren nog een cent voor herstel te betalen, dan zou het niet voor alle tijden zijn crediet in de wereld verliezen; voor de overgroote meerderheid der menschheid zou het niet eens meer een schok zijn. Zou Duitschland echter te kort schieten in het na- komen van zijn particuliere verplichtingen, dan was het voorgoed gedaan met idle ver- trouwen; dan zou er in langen tijd geen cent aspirant-makelaar. Mr. Hopper had niet den minsten kijk op Engelsche gewoonten en toestanden en dus was het hem te ver- geven, dat hij onmiddellijk een verkeerde opinie vormde ten opziehte van de plaats, die Peter in het wereldplan innam. Hij bekeek de zonderlinge verschijning voor hem en z'n gezicht helderde op. Hij wenkte uitnoodigend en riep: ,,Helajij daar! Peter kreeg een schok van verbazing. maar bewoog zich verder niet. Zijn eer ste gedachte was, dat de man met den aeitebaard zijn vermomming als zoodanig herkend had en nu ten aanval trok. Maar de vraag, die op dit praten volgde, deed hem de onjuistheid van die opvatting in- zien. ,,Wil je wat verdienen?" Peter kreeg weer een schok, maar nu niet van verbazing. Er ging hem opeens een licht op, de man met den geitebaard zag hem aan voor een van de werk- schuwe exemplaren van het geslacht ver- loopen zeelui, die elke badplaats bij dozij- nen onderhoudt. En dat was hem onder de gegeven omstandigheden niet kwalijk te nemen! Van alle meevallers was dit de beste die hem had kunnen overkomen. Daardoor werd een situatie in het leven geroepen, die zeer pessimistisch gesproken veelbelovend was! Hij smoorde een triomfantelijken grijns in de geboorte, trok zijn kuif over zijn voorhoofd en zwaaide op een manier, die zooals hij vurig hoopte, een goede imita- tie van den branie-loop van een echten balie-kluiver was, naar zijn werkgever- in-spe toe. Present, kapitein", zei hij met een zware grocstem. ,,Ik moet, zoo vlug mogelijk, naar dat schip daar toe", legde Mr. Hopper met een krommen duim over zijn schouder in de richting van de ..Mayfly", hem uit. ,,Ze verwachten me niet zoo vroeg en met dien wind kan ik ze niet beroepen. Roeien kan ik niet te veel last van rheuma- tiek. Ik geef je een daalder nee, een pop als je me er naartoe roeit. En paar minuten lang was Peter van pure verbazing niet in staat een woord uit te brengen. Zoo'n buitenkansje was, ge- woonweg, niet te gelooven. Zijn vijand, die zichzelf aan hem uitleverde! Als hij daarvan niet wist te profiteeren, was zijn naam niet Peter Q. Cardinal. Om tijd te winnen 't bijkomen van zoo'n schok ging maar niet een, twee, drie keek hij met vage dwalende oogen naar de „May- fly daarna naar de beide omgekeerde booten op het strand; en terwijl hij keek schiepen zijn hersenen een plan, dat zoo buitengewoon, zoo miraculeus, zoo inge- nieus en toch zoo doodeenvoudig was, dat zijn adem drie seconden lang in zijn keel stokte. Met een uiterste krachtsin- spanning bleef hij zijn gevoelens de baas; hij keerde zich naar Mr. Hopper en keek hem met suffe oogen aan. ,,Loat menier et een achterwiel moake; dan roei-jik em der hein en trug in minder taid alstie neudig heit om rondzich zilvers te draoien. of mein naom is niet Klaos". Even bleef het stil. ,,Zeg t nog eens", verzocht Mr. Hop per in-verbaasd. Peter begreep, dat hij het accent lichte- lijk overdreven had; hij herhaalde zijn voorstel in het kort. „Maok der een achterwiel van". ,,Een wat?" ,,Een achterwiel twee guldens en vaiftig cents". Dit amendement werd nu niet bepaald met enthousiasme begroet. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1