SPORT. QKAfEffGDE BERICHTER. VOETBAL. EEN LADELICHTER AANGEHOUDEN. VERDRONKEN. DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Ruwe Huid PUROL Ruwe Handen Doos 30 cent Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist. EEN GEVECHT TUSSCHEN LEUVENSCHH STUDENTEN. Rubriek van den Arbeid. uit deeltjes grooter dan 0,17 m.M. bestaande, deels overgaan in deeltjes kledner dan 0,17 m.M. Br wordt derhalve opgegeven niet hoeveel pro- oent deeltjes kleiner dan 0,17 m.M. in bet oor- apronkelijk ingezonden monster voorkomen, docih het procent dezer deeltjes na bovengenoemde voorafgaande behandeiing. Het resultaat ver- kregen met deze werkwijze Is niet in overeen- stemming gebieken met de wijtze van uiteeinval- len van bovengenoemde kluitjes in den grond. Het uiteenvallen, zooals dit bij de -thans gevolgde methode plaats heeft, geschiedt in den grond niet, m.a.w. het met die methode opgegeven per centage fijnheid geeft geen judst beeld van de gebruikswaarde. Dit klemt te meer aangezien het percentage fqnheid (naast het koolzurekalk gehalte) de basis vormt voor de berekening van de hoeveel heid per HA benoodigde mergel. Wij meenden dit bezwaar althans grooten- deels te kimnen ondervangen door het grofste deel van het monster, bestaande uit deeltjes grooter dan 1,5 c.M., v66r de behandeiing met verdunden ammoniak, af te zeven en als waar- deioos te berekenen. Dooh ook nu nog gaat een deel van de deeltjes kleiner dan 1,5 c.M., doch grooter dan 0,17 mJd., bij de behandeiing met ammoniak over in deeltjes kleiner dan 0,17 mM, wat een onjui-stbeid blijft opleveren ten opzichte van het opgegeven percentage fijnheid. Want fen wetenschap en practijk wenschen ten minste te weten het percentage deeltjes kleiner dan 0,17 mM. zooals dit in de afgeleverde partij voor- komt en zooals het ook bepaald wordt in alle andere meststoffen, voor welke met betrekking tot de fijnheid een eisch is vastgesteld. Naarmate minder zorg besteed wordt aan het malen en zeven, wordt het opgegeven gehalte aan fijnheid meer geflatteerd door de voorbe- werking met verdunde ammonia. Bij kennelijk niet of voldoende gemalen en gezeefde monsters, kimnen met deze wijze van bepaling, nog vol doende gehalten worden gevonden, terwijl ze voor wetenscihap en practijk onvoldoende zijn. En dat geldt, zooals dikwqls wordt verondersteld, niet alleen voor Limburgsche mergel, doch voor alle soorten, waarvan monsters ten onderzoek wor den ontvangen. Dat het proefstation zich aan redelijke eischen, 'gesteld door landbouwweten- Bohap en practijk, behoort aan te passen, be- hoeft wel geen nader ibetoog. Een weg om aan deze eischen zooveel moge- lijik tegemoet te komen, d.w.z. om inderdaad vast te stellen de hoeveelheid deeltjes kleiner dan 0,17 mM voorkomende in het ingezonden monster, zou zijn zeven zooals dat geschiedt by Thomasphosphaatmeel en andere meststoffen waarin fijnheid wordt bepaald. In de practijk is dit echter niet mogelijk, omdat de daarbij ge- bruikelijke horizontaal werkende zeefinrichting bij kalkmergel de zeef verstopt en bovendien de deeltjes door het langdurig (15 minuten) hori zontaal schudden voor een deel worden fqnge- maakt. Er diende derhalve een wijze van zeven te worden bedacht en uitgewerkt, waarbij deze gebreken werden ondervangen. Dit is gelukt door constructie eener zeefinrich ting, die in plaats van een horizontale, een ver- tikale schudbeweging heeft en daarbij! in een voortdurend trillende beweging is. Een udtvoe- rige mededeeling over deze wijze van fijnmeel- bepaling in het aan de lucht gedroogde monster, met afbeelding van het voor dit doel ontworpen toestel, is op aanvraag voor belanghebbenden verkrij'gbaar aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht, a 0,25 per exemplaar. Ter voorkoming van teleurstelling verdient het aanbeveling om bij het invoeren van de ge- wqzigde officieele methode, welke niet voor 1932 zal plaats hebben, de garantie voor het fqnmeelgehalte van kalkmergel in overeenstem- ming te brengen met het volgens deze methode verkregen gehalte, dat dus aangeeft hoeveel deeltjes kleiner dan 0,17 mM inderdaad in het ingezonden monster voorkomen. Ten slotte zij opgemerkt, dat goed gemalen en gezeefde kalkmergel ook met deze methode voldoet aan den oodex-eisch. Wordt minder zorg aan malen en zeven be steed, zoo zal men dit ook in de verleende garan tie tot uitidrukking moeten brengen, waarmede dan door het proefstation rekening kan worden gehouden. Zij, die nadere inlichtingen wenschen of op- merkingen hebben, worden verzocht, die v66r 1 November 1931 kenbaar te maken aan onder- geteekende. De Directeur van het Rijkslandbouwproefstation Maastricht, Dr. A. D. BERKHOUT. Landbouwuitvoerwet en pootaardappelen. Van de verschillende andere onderwerpen in de memorie van antwoord ter sprake gebrachit. stippen we hier ten slotte nog aan, dat de wen- schelijkheid om de landbouwuitvoerwet toe te passen op de pootaardappelen door den Minis ter beaamd wordt. Geen maatregelen kunnen echter getroffen worden dan na gepleegd overleg met de organisaties van belanghebbenden. Dit overleg is thans gaande. Zoodra het tot een posi- tief resultaat zal hebben geleid, zal de Minister bevorderen, dat deze zaak zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is haar beslag krijgt. Intusschen is men begonnen in de Kamer met de behandeiing van Hoofdstuk V der begrooting en zien we met belangstelling uit naar hetgeen daar in verband met den landbouw naar voren ■al worden gebracht. Frankrijk's cont-igenteering. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blqkens telefonisch bericht van den Rijksland- bouwconsulent te Parijs, het contigent van Ne- derland is uitgeput voor den invoer van versch en gekoeld schapenvleesch, ham, bereide vleesch- waren, met inbegrip vein rookvleesch en worst, doch met uitzondering van leverpastei, levend en geslacht gevogelte, levende en geslachte konij- nen, levende speenvarkens, levende kalveren (uitgezonderd fokvee, vrq van invoerrechten). De invoer van deze artikelen is mitsdien tot 1 Januari a.s. verboden. Steun aan de Tuinbouw In een tweede nota van wijziging worden nader uitgetrokken rentelooze voorschotten ten be- boeve van den groven tuinbouw in West-Fries- land ten bedrage van 700.000 en ten behoeve van de bloembollenteelt te Breezand (gemeente Anna-Paulowna) 50.000. Het rentelooze crediet aan den groven tuin bouw in West-Friesland van ten hoogste 700.000 wordt ter beschikking gesteld van de gemeente- besturen in het daarvoor in aanmerking komen- de gebied. De crediet-steunverleening voor Breezand vindt haar oorzaak in de moeilijkheden, welke ter plaatse voor de weinig-kapitaalkrachtige kweekers zijln ontstaan uit de groote schade, door de strenge vorst in den winter 19281929. Deze tegenslag zouden ook de zwakken weer te boven gekomen zijn, waren sindsdien de bollen- prijzen niet zoo sterk teruggeloopen. De Minister wil nu van rijkswege medewerken aan de totstandkoming van een credietverleening. Hq wil die medewerking bepalen tot een derde van het beschikbaar te stellen kapitaal, onder voorwaarde, dat door de gemeente en van parti- uuliere zijde, voomamelijk bankinstellingen, tader voor een derde wordt bqgedragen. UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT NAAR ENGELAND. Men schrijft aan het Nederl. Corresponden- tiebureau in Den Haag: De commissie, die op aanstichting van het Centraal bureau der Tuinbouwveilingen de vorige week naar Engeland is vertrokken, in verband met de op handen zijnde tariefs- moeilijkheden in dat land, is teruggekeerd. Uit den aard der zaak bestaat er tbans geen gelegenheid, over het op onze producten te trelaen invoerrecht met de Engelsche regee- ring bepaalde onderhandelingen te voeren. Zoo spoedig als de te heffen tarieven bekend zijn, is daarvoor het oogenblik gekomen. Toch hebben de in Engeland gevoerde besprekingen aanvankelijk een bevredigend verloop gehad. Er zal moeten worden afgewacht, in hoeverre de actie, die zich van alle zijden tegen hooge invoerrechten aan het ontwikkelen is, zal lei- den tot een mildere regeling. Hoewel de vooruitzichten ten opzichte van de Engelsche tarieven van groenten en fruit nog ongunstig zijn, mag dit geen reden wezen, niet alle krachten te blqven inspannen en alle middelen aan te grijpen ter verkrijging van een tarief, waarbij de uitvoer van groenten en fruit, zq het onder zeer zware en moeilijke omstandigheden, mogelijk blijft. De commis sie, die is samengesteld uit handelaren en kweekers, blijft werkzaam ter verkrijging van een zoo gunstig mogelijke tariefsregeling. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. le klasse: NOAD—NAC. BVV—LONGA. MWFSV. EindhovenBleijerheide. De ValkWillem n. 2e klasse A: AllianceRBC. BredaMiddelburg. VelocitasDOSKO. TSCHero. De BaronieTemeuzen. 3e klasse A: AxelSassche Boys. Middelburg nVlissingen II. Hulst—De Zeeuwen. 3e klasse B: Vlissingen IDOSKO II. Zeelandia ISINOTO Nieuw BorgvlietGoes. MEVO IIZierikzee. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B: BreskensIJzendijke. 2e klasse B: Terneuzen IIIStoppeldijk. PHIVO—Axel II. OranjeHontenisse. 3e klasse B: Sluiskil IISassche Boys II. KoewachtWestdorpe. BARONIE—TERNEUZEN. Aanvankelijk had Terneuzen een week rust v66r zij naar Roosendaal moest trekken om daar het sterke R. B. C. te ontmoeten, doch nu blijkt dat in het programma een wijziging is aangebracht en Terneuzen een bezoek aan Breda moet gaan brengen voor den wedstrrjd tegen De Baronie. Deze vereeniging is de hekkensluiter in haar afdeeling en moet zich krachtig gaan inspannen om het degradatiegevaar te ontloo- pen. Natuurlijk zal zij pogen een paar kost- bare pun-ten te veroveren, doch wij stellen vertrouwen in Terneuzen dat De Baronie die beide punten niet in dezen wedstrijd zal ont vangen. Maar het zou niet tot ui-tzonderingen be- hooren, dat een zwakke club juist van een vereeniging wint die tot de eersten in haar afdeeling kan gerekend worden. De wedstrijd tegen T. S. C. heeft getoond waartoe Temeuzen in staat is, zoodra zij over- gaat tot het open spel waarbij zelfs de sterk- ste verdedigingen het onderspit moeten d'elven. Voor de rust toen meer het korte samen- spel werd toegepast gelukte het niet, maar in de tweede helft kwamen de vleugelspelers meer in actie en het open spel bezorgde Ter neuzen weldra de zoo verlangde doelpunten. Is De Baronie nu zoo'n club, dat reeds tevoren den uitslag van deze ontmoeting kan worden voorspeld? Geenszins, telkens blijkt dat De Baronie aanvankelijk sterk spel ver- toont, en niet het minst de middenvoor. De eerste wedstrijd van Terneuzen in deze competitie was tegen De Baronie, en nog velen zullen zich dezen spannenden strijd herin- neren. Temeuzen stond, toen nog slechts 8 minuten te spelen waren, met 13 achter, plotseling laaide de geestdrift op en zoo waar de over- winning werd behaald met 43. Dat was een emotie van belang. In Breda heeft Temeuzen natuurlijk niet haar supporters, maar laat ons hopen dat zq zal toonen ook zonder dezen steun de over- winning mede naar Ter Neuzen te kunnen brengen. Laat zij zich niet ontmoedi-gen als zij eerst een achterstand moet inhalen, doch de spreuk van het Zeeuwsche wapen, „Luctor et Emergo", indachtig blijven. Feitelgk mag Terneuzen dezen stryd niet verliezen, wil zij biyven behooren tot de clubs die aan het hoofd van haar afdeeling prijken, met de nog zoo zware wedstrijden voor den boeg. Wij houden het dus op de rood-zwarten. DE STROOPERSDRAMA'S TE ECHT. De verdachten van den moord in de bos- schen te Putbroek-Echt, de jachtopziener v. d. E. en diens 22-jarige zoon, werden des avonds van den dag hunner arrestatie nog aan 'n verhoor onderworpen. Met de grootst mogelijke kalmte verklaarden beiden in den bewusten nacht niet in de bosschen te zijn geweest. In deze ontkenning blijven zij tot heden, aldus de „Msb." steeds volharden. Daar eenige ten huize v. d. E. in beslag gen-omen goederen een chemisch onderzoek vereiscben, is het zeer wel mogeiyk, dat het deskundig rapport eerst over eenige dagen gereed zal kunnen komen. Bij! de verdach ten werden in beslag genomen schoenen, klee- ren, schoppen, patronen, en wapens, als twee parabellum-revolvers, een Mauser- en twee cylinderrevolvers, vier geweren en voorts twee houders voor de parabellum- en andere patronen. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De te Amsterdam aangehouden drukker, die valsche Duitsche tabaksbelastingbande- rolles zou gedrukt hebben en Maandag naar Winschoten werd overgebracht, Is op vrye voeten gesteld. BRAND IN EEN LUCIFERSFABRIEK. Maandagochten-d is brand ontstaan bij de N.V. Amsterdamsch-e Lucifersfabriek, direc teur de heer Top Groen Jr., aan den Amstel- veenschen weg te Amsterdam, doordat een van de werklieden een pak reclamelucifers uit de handen liet vallen, Door het schuren van de koppen van de lucifers tegen elkaar vloog het pak in brand, en weldra had ook de om- geving vlam gevat. Voor de veilighei-d zijn in deze fabriek sprenklers aangebracht, die dadeiyk hun werk begonnen te doen. Toen de g ear ri veer de brandweer verscheen was het grootste gevaar voor uitbreiding reeds ge- weken. Met een straal op een motorspuit werd het nog branden-de gedeelte gebluscht. Het gelijkstraatsche middengedeelte van het gebouw is geheel uitgebrand. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Te Oosterwytwerd was het buren opge- vallen, dat de wonin-g van de we-duwe B. ge- sloten bleef des morgens, terwijl het electrisch licht brandde. De politie, die gewaarschuwd werd, vond de weduwe en haar dochter, die door kolendamp bewusteloos waren gewor- den, nog te bed. Medische hulp werd gerequi- reerd en na eenigen tijd wist men beide Vrouwen weer tot bewustzyn te brengen. HET WAS ZfeeR GOED Op den Pompenburgsingel te Rotterdam zag een rechercheur, dat een man een fiets te koop aanbood. Achterdochtig, als recber- cheurs ambtshalve plegen te zijn, ging bij eens naar den man toe, en vroeg: Het is toch wel goed? De man antwoordde, dat het heel I goed was en zei: Zullen we samen eens naar de politie gaan? De rechercheur vertelde toen, dat dat niet noodig was, omdat hij: zelf van de politie was. Dit vond de man blijikbaar minder prettig, maar de rechercheur stoorde zich daar niet aan en wist den man te be- wegen, zy het dan ook tegen diens zin, aan zqn aanbod gevolg te geven en mee naar een bureau te gaan. Daar bleek, dat men te doen had met den 23-jarigen W. L. de B., die in het Algemeen, Politieblad stond; de politie te Leeuwarden en die te Zuidbroek zochten hem wegens diefstal van een fiets, en weldra kwam uit, dat de te koop geboden fiets het gestolen karretje was. De man is naar Leeu warden op transport gesteld. ONREGELMATIGHEDEN. By de gemeentelijke noodslachtplaats met daaraan verbonden keuringslokaal te Alphen a. d. Rqn zijn, volgens het Alg. Hbl., onregel- matigheden aan het licht gekomen. Een veehouder heeft by de politie aangifte gedaan, dat hem voor een, hem toebehooren- de, aan de slachtplaats in nood geslachte en daar per pond aan particulieren verkochte koe van omstreeks 625 pond slechts een be- drag van f 60 was uitbetaald, zijnde dit vol gens het personeel der slachtplaats de op- brengst van 200 pond a 30 cent. Op zijn vraag, waar dan het overige vleesch gebleven was, kreeg de veehouder ten ant woord, dat dit was afgekeurd en begraven. Op last van de politie is dit afgekeurde vleesch opgegraven, waarby bleek, dat het hier slechts een hoeveelheid betrof van pl.m. 80 pond. Voorts zou het vleesch niet ver- kocht zijn tegen 30 cent per pond, maar ge- deelteiyk ook tegen 35 en 40 cent. Het voorloopig, op last van de justitie in- gesteld onderzoek moet reeds hebben uitgewe- zen, dat sinds eenigen tyd ook andere veehou- ders op deze wy'ze zijn benadeeld. Een winkelier aan den Nieuwenweg te Gronin-gen, die enkele oogenblikken zqn win- kel had verlaten om een boodschap in de buurt te doen, ontdekte by zgn terugkomst, dat een man achter de toonbank bezig was de geld- lade van zijn inhoud te ontdoen. Hij wist den indringer te grijpen, die het reeds gestolen geld teruggaf. Een buurtbewoner kwam te hulp. Terwijl deze den dief vasthield, zou de winkelier de politie opbellen. Onderwyi zag de ladelichter kans zich los te rukken en ging er van door. Toen de recherche ter plaatse kwam, was de vogel juist gevlogen. Een jongen echter had hem gevolgd en in de Moes- straat wees hij den voortvluchtigen dief aan een paar agenten aan, die hem arresteerden. Het is een 26-jarige man, afkomstdg uit Leeu warden, die hier eenige weken in een loge- ment vertoefde. Hy leefde onder een valschen naam, om zich voor de politie te verbergen. Hij werd nJ. ook door de commissaris van politie te Leeuwarden gezocht ter zake van diefstal. Hij zal ter beschikking van de justi tie gesteld worden. DIEFSTAL TE HAARLEM. De heer W. Oostwald Jr., die op den hoek van de Kleine Houtstraat en de Gasthuisvest te Haarlem een winkel heeft van meubelen, tapijten, enz., is Donderdag het slachtoffer geworden van een brutalen insluiper. Toen de heer O. in het middaguur naar het boven den winkel gelegen woonvertrek was gegaan, ging zijn winkelbel tweemaal over. De heer O. ging naar beneden, doch zag niemand in den winkel, waarom hij weer naar boven ging. Eenigen tijd later weer in den winkel komen- de, merkte hij, dat uit een ongesloten schrijf- bureau een bedrag van 785 was gestolen. Bovendien bleken de knoppen van het elec- trische licht teruggedraaid te zyn. Vermoedelijk heeft de dader, nadat hij den winkel was binnengpgaan, zich schuil gehou den, totdat de heer O. weer naar boven was gegaan. Daama heeft hij zijn slag geslagen en om te voorkomen, dat de winkelbel op- nieuw zou overgaan, de stoppen van het elec trisch licht teruggedraaid. Hij kon den winkel toen ongemerkt verlaten. OM DEN TREIN TE HALEN. Maandagavond is te Esschen naby de grens een emstig auto-ongeluk geschied, waarbij een Belg is gedood en een Nederlan-der emstig is gewond. De 23-jarige Elembaert uit Rot terdam had den trein van 7 u. 57 uit Ant- werpen-Oost naar Nederland gemist en wilde nu trachten per taxi den trein nog in Esschen te vangen. Gekomen in de nabijheid van deze grensplaats is de auto evenwel tegen een boom gereden en wel met zulk een vaart, dat de chauffeur, de 23-jarige Kocquaert uit Antwerpen, uit den auto werd geslingerd en op slag gedood. Elembaert kreeg een schedel- breuk en is in hoogst emstigen toestand naar het ziekenhuis te Antwerpen vervoerd, alwaar hij is overleden. Het iyk van den chauffeur werd naar het ziekenhuis te Esschen gebracht. WEER EEN KASSIER OVERVALLEN. Dondermorgen halftien hebben, naar het Alg. Hbl. meldt, drie mannen den kassier van het wisselkantoor der firma Van 't Hof en Pikaar, aan de Veerlaan te Katendrecht (Rot terdam), overvallen. De kassier, de heer Snoek, bevond zich op dat uur alleen op het kantoor. De mannen, die voorgaven geld te willen wisselen, hebben getracht zich meester te maken van de kas. Er zijn eenige schoten gelost. De kassier is daardoor niet emstig gewond. Een werkster, die rumoer hoorde, ging schreeuwen. Dientengevolge zijn de drie mannen op de vlucht geslagen. Zij werden op straat achtervolgd door het publiek. Een van hen is later door een politie-agent gegrepen pn overgebracht naar het politieposthuis in de buurt. De kassier heeft aan de politie verklaard, dat hij omstreeks half tien, terwijl hij alleen op kantoor was. twee mannen naar binnen zag komen, waarvan er een zich wat achter- af hield. De ander Hep direct naar de balie en riep: Handen omhoog". De kassier greep naar een voorwerp om zich te verdedigen, maar onmiddellijk daarop viel een schot. In- mid-dels liep de indringer naar de toonbank en toen de kassier wederom naar een voor werp -greep, schoot de man nogmaals. Kort daarop deed hy een greep in het bakje, dat op den toonbank stond en waarin het geld wordt bewaard. Daarin lagen eenige liros en wat zilvergeld. Eenmaal achter de balie gekomen, heeft de indringer den kassier geslagen, maar onder- wijl zag deze kans om het luikje van de fetalage aan de zijde van de Veerlaan te openen, waardoor het publiek in het wissel kantoor kon kqken. Door de schoten waren voorbijgangers op- merkzaam geworden en toen de drie mannen, de derde had zich zoo achteraf gehouden, dat de kassier hem niet had opgemerkt be- angst geworden door het schreeuwen van den kassier, de straat opvluchten, werden zij door een vrij groote menigte achtema gezet. De achtervolgers hebben echter de mannen blijk- baar niet durven aangrypen, maar na eenig-en tijd verscheen een agent van politie, die een van de mannen, een 33-jarigen loodgieter, heeft aangehouden. De twee anderen waren inmiddels een winkeltje ingevlucht, waar zij eenigen tijid hebben gestaan en welk winkeltje zq onmiddellijk weer hebben verlaten, toen de winkelierster naar voren kwam. Door d-it op- onthoud zijn deze beide mannen ontkomen. De aangehoudene heeft voor de politie een volledige bekentenis afgelegd. Op Delfshaven heeft hij de twee andere mannen ontmoet. Zij waren alle drie werkloos en omdat het hen zoo slecht ging, is een van hen op het idee ge komen, op Katendrecht in het wisselkantoor een overval te plegen. Zij hadden afgespro- ken dit Donderdagmorgen te doen en zq heb ben elkaar dan ook getroffen, waarna zij naar het wisselkantoor zijn gegaan. De aangehou dene beweert achteraf te zijn gebleven. Toen hq een van zijn komuiten hoorde zeggen: „Handen omhoog", was hq angstig geworden en toen vrijwel dadelijk daarop een schot viel was hq zoo bang geworden, dat hq de vlucht heeft genomen. Niet lang daarna zijn zijn beide kameraden het wisselkantoor uitge- loopen. In den loop van den ochtend hebben twee agenten van politie in een straat in het westen van de stad op het signalement, dat de commissaris van het bureau Nassaukade had verspreid van de beide andere daders, een van deze mannen aangehouden. Deze tweede dader is naar het bureau aan de Nas saukade overgebracht. De derde man is nog voortvluchtig. Hq komt uit Amsterdam en wordt nog voor andere feiten door de politie gezocht. Hoeveel geld er is medegenomen, kon nog niet worden opgegeven, al mag niet worden aangenomen, dat dit bedrag zeer groot is. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Woensdagavond is een groote brand uitge- broken op de Made, bq den landbouwer W. Verhoef te Breda. De geheele kapitale hof- stede is afgebrand. Van de oogstvoorraden kon niets worden gered. Ook de geheele vee- stapel, bestaande uit 22 koeien en twee paar- den werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. VERONGELUKT. Te ongeveer 5 uur Zondagavond begaf zich de chef van het station Acht (N. Br.) de heer B. J. Hoogenboom, langs de spoorlijn naar Best. Het spoorwegpersoneel vond hem later dood in de nabqheid van een onbewaakten overweg. Vermoedelijk heeft hq een naderen- den trein niet bemerkt en is toen gegrepen. Zondagavond kreeg te Groningen een schip- per die met zijn schip in de spilsluizen ligt, ruzie met zijn 64jarige vrouw, die hij van het politiebureau had gehaald, waar zij wegens dronkenschap eenige uren was opgeborgen. Bij het aan boord gaan viel de vrouw van de loopplank en schoot onder het sciliP- Een kwartier later werd haar lqk opgehaald. LIJK VAN EEN JONGEMAN IN STRUIK- GEWAS GEVONDEN. Maandagmiddag omstreeks vier uur kwam naar de Telegr. meldt, een koopman, die zqn paard in het land wilde brengen, tot de ont- dekking, dat in het struikgewas van den ver- bindingsweg tusschen den Zuider Hoogeweg en den Slingeweg te Drachten het lijk lag van een man met een schotwond boven het oor. De koopman waarschuwde de gemeente- politie, die onder leiding van den burgemees- ter van Smallingerland en vergezeld van een arts oogenblikkelqk naar de aangegeven plek vertrok. In het licht van de lantaams vond men den 27-jarigen boomkweeker J. de B. Een buks lag onder het lqk en zijn voet was in een boomwortel verward. Hoewel aan een ongeluk wordt gedacht, wordt een nauwkeu- rig onderzoek ingesteld. Het lqk is in beslag genomen. De overledene moet oogenblikkelqk dood zyn geweest. Hy was een bekend scheids- rechter van den Frieschen Voetbalbond. De verslagenheid is hier dan ook groot. SMAADSCHRIFT De heer M. J. G. Nijkamp, redacteur-ver- slaggever von „De Nieuwsbron", die in op- dracht van eenige Haagsche bladen als spe- ciale verslaggever de moordzaak te Echt heeft behandeld, heeft bij de justitie een klacht ingediend wegens smaadschrift tegen „de Residentiebode", welk blad het onder- houd, dat voornoemde verslaggever beweert op 1 December met Dr. J. P. L. Hulst te Roermond gehad te hebben, gefingeerd noem- de en betitelde als duimzuigjoumalistiek. De heer Nijkamp acht zich door deze uitlatingen in eer en goeden naam aangerand. Maandagmorgen kwam te Gemert de 20- jarige H. Wassenberg zijn vriend Meyer af- halen om gezamenlqk naar de fabriek te fiet- sen. Wassenberg had zijn fiets buiten het huis laten staan. Toen hij de tram hoorde naderen begaf hy zich buiten om zijn fiets weg te nemen. Hij is toen op onverklaarbare wijze onder de tram geraakt en op slag gedood. (Ingez. Med.) WEER EEN LYNCH-GEVAL. Te Lewisburg, in den staat West-Virginia, heeft een woedende volksmenigte een aanval gedaan op de gevangenis en twee negers die daar gedetineer-d waren er uit gehaald. De negers werden aan een telegraafpaal opge- hangen. Him misdaad was geweest, dat v.% twee politieagenten hadden doodgeschoten, toen dezen een danszaal voor negers waren binnengedrongen. Tusschen Vlaamsche en Waalsche studen- ten kwam het in den nacht van Dinsdag op Woensdag in een Vlaamsch koffiehuis te Leu- ven tot verwoede gevechten. Er werd met stoelen, flesschen, bierglazen en stokken ge- worpen. Toen de politie optrad, waren er reeds tien studenten gewond waarvan twee zeer ernstig. De politie Het het caffe ontrui- men maar de studenten zetten het gevecht op straat voort. De politie was toen genood- zaakt verscheidene revolverschoten te lossen en van de blanke sabel gebruik te maken voor zq er in slaagde de vechtenden t« scheiden. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. In de omgeving van Cilly in Stiermarken is een autobus, die tqdens 'n dichten mist een onbewaakten overweg passeerde, door een. personentrein gegrepen. De trein reed de auto in twee stukken, waardoor 8 personen op slag werden gedood, terwql 4 personen later in het ziekenhuis overleden en 7 per sonen zwaar gewond zqn opgenomen. EEN GRIEZELIGE STUDENTENGRAP. Te Aberdeen hebben studenten, naar het Alg. Hbld. meldt, een grap uitgehaald, die even origineel als griezelig is. Zij hebben tn den nacht op de hoogste torenspits van den ongeveer tachtig voet hoogen toren van Ma- rischal College een menscheiyk geraamte bevestigd. In het begin dachten de ochtend- lijke voorbijgangers, dat daarboven een schil- der aan het werk was, doch toen de figuur maar in dezelfde houding zitten bleef met omlaag zwabberende teenen en den rechter- arm hemelwaarts, werd men nieuwsgierlg. Waarneming met kijkers brachten aan het licht, dat de figuur een menschelijk geraamte was, gekleed in witte pyjama en een hoogen zqden hoed zwierig op den grqnzende* schedel. De studenten, die deze grap in de nachte- lijke uren hebben uitgehaald, -hebben eem hachelqk waagstuk bedreven, daar zoowel de bestijging als de afdaling van de laatste twin- tig meter van den toren levensgevaarlijk is. Daar zq niet de beschikking hadden over eea ladder, moeten zq zich van een touw bediead hebben. DE VERDWIJNING VAN KRELINGER. Naar aanleiding van een naamloozen brief heeft het parket te Brussel een caffe- en hotelhoudster van de Leopold II laan aldaar ondervraagd over de geheimzinnige verdwa ning van den Antwerpschen groothandelaar Kreglinger. De vrouw, die niet gemakkelqk tot spreken was te bewegen, verklaarde tenslotte todh, dat de heer Kreglinger op 11 November, dea. dag van zijn verdwijning, in haar caffe een af- spraak zou hebben gehad met een jonge dame; tusschen de twee werd gekibbeld maar ten slotte ging het gesprek over een reis naar Nederland of Zuid-Frankrijk, Kreglinger en zqn vriendin zouden vervolgens per auto zyn vertrokken. Drie getuigen kwamen bij de politie deze verklaring bevestigen. HET LOONVRAAGSTUK. Hoe langer hoe meer blijkt dat het loon- vraagstuk in deze crisis van groote beteekenia is. Niet alleen dat verschillende bedrgven door den nood gedwongen tot verlaging van het arbeidsloon moesten overgaan, doch ook in Regeerings- en politieke kringen komt men zoo langzamerhand tot het besef, dat het hui- dige loonpeil in Nederland waarschijnlijk niet te handhaven zal zijn. Merkwaardig is in dit verband geweest de bespreking, welke de Regeering op 12 Octo ber j.l. heeft gehouden met de vertegenwoor- digers van werkgevers- en arbeidersorganl- saties. Hoewel om het gesprokene in deze vergadering een geheimzinnige waas heeft gehangen, is, vooral na de mededeelinge* daarover in „De Nederlandsche Werkgever", wel gebieken, dat ook de Regeering van oor- deel is, dat in vele gevallen door de crisis loonsverlaging onvermijdelijk zal zijn. Ten- einde echter deze verlaging beheerscht te doen geschieden, zoodat het economisch leven en de algemeene welvaart daarvan zoo weinig mo gelijk schade zou ondervinden, heeft de Regee ring juist de bedoelde bespreking gehouden en daarbij het voorstel gedaan een Commis sie van vertrouwensmannen in te stellen, die bij loonsverlagingen adviseerend zou kunnen optreden. Hoewel deze Commissie nog niet is ingesteld blqkt er wel uit, dat de Regee ring ten deze diligent is. Van meer directe beteekenis is nog de be- perking die de Regeering wil aanbrengen tn de uitkeeringen aan de gemeenten en daar door er op wil aansturen, dat de gemeenten ook, evenals er by het Rijk zal moeten ge schieden, eenige verlaging aanbrengen in de loonen en salarissen van het gemeenteper- soneel. Bij de besprekingen in de Tweede Kamer over de Staatsbegrooting voor 1932 hebben de leiders van verschillende politieke partyen er ook op gewezen, dat het huidige loonpeil in verschillende bedrqven de concurrence met het buitenland bemoeilqkt en daardoor de voor het evenwicht onzer betalingsbalans zoo noodzakelijken uitvoer van fabrikaten tegea- houdt. Door deze loonen wordt dus in deze bedrijven de werkloosheid bevorderd. Dit werkt ongetwijfeld door in alle verdere lagen van het economisch bestel. In zooverre heb ben de arbeidsvoorwaarden in de z.g. be- schutte bedrijven dan ook zeker groote be teekenis voor het concurrentievermogen van ons land. Daarnaast staat, dat deze loonen van groot belang zijn voor de kosten van levensonderhoud en dat een daling van deze kosten daardoor wordt belemmerd. Dit is te meer te betreuren, omdat juist door een daling van de kosten van levensonderhoud de gevoV gen van de onvermijdelijke loonsverlaging tn bepaa'de bedrqven tot een minimum beperkt zouden kunnen worden. Op een verdere ve»- laging van de kosten van het levensonderho*® zal dan ook in de ellereerste plaats mseftak worden aangestuurdl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6