P'i BD1TKHLAND LANDBOUWBBBICHTEK. M Bill DE DOODENDE GASSEN VAN HET MAASDAL. het land der langzame revolutie TER NEUZEN, 11 DECEMBER 1931. PERSONMELE-, GROND- EN TABAKS- BELASTING. doA' KOUS. GOOIN DER KOUSEN I Maakt Uw been slank en rank Is ver- vaardigd uit prima grondstof, sierlijk afgewerkt en verkocht aan voordeeligen prijs. Magazijn DALU/VEIN-SOENEN, Fiine Lingerie, Vellstraat 55 en Hyp Lippensplaats 2 (Rond Punt), Bent. school voor gewoon lager onderwijs. Maar oak na de tweede klasse verdwijnt er een groot procent der leerlingen. Wrj stellen ons voor de volgende week deze reeks te besluiten met eenige gegevens over ouderoommissies en onderavonden, over het geneeskundig schooltoezieht en de naleving der Leerplichtwet. Eerst thans worden eenige gegevens bekend gemaakt van het verslag, uitgebracht door de commissie, welke is ingesteld door den mi nister van landbouw, ten aanzien van de gift- gassen in het Maasdal. Dit verslag vermeldt, dat door den heer Gr6goire de hoeveelheid zink werd bepaald, welke hij in de schors van een populier heeft aangtroffen, staande op 1 K.M. van de fa- brieken. Ook heeft hij g;etracht het percen tage van de hoeveelheid zink na te gaan, wel ke zich bevindt in de melk der koeien van de streek, gelegen tusschen Hoey en Luik. Men heeft koeien uit andere streken in de Maas- vallei gebracht, alwaar men haar gezond- heidstoestand volgde en de ziekteverschijn- selen bestudeerde. Tot nog toe werden geen affecties van microbischen aard vastgesteld. Maar alles wijst er op, dat de waargenomen verschijnselen van mechanischen aard zijn. Het is in die richting, dat het onderzoek wordt voortgezet, daar de regeering beslo- ten is alles te doen voor de bescherming van landbouw en veeteelt in de Maasvallei. DE WERKEN AAN HET ALBERTKANAAL De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Verzekerd wordt, dat de minister van finan cial, baron Houtart, zich in de jongste bijeen- komst van het kabinet-Renkin in een zeer pessimistischen zin heeft uitgelaten over de mogelijkheid de werken van het Albertkanaal volgens het oorspronkelgke plan, voort te zetten. Houtart vreest, dat bij gebrek aan voldoende geldmiddelen, tot stopzetting zal moeten worden besloten, indien van het trace over Engelschen niet wordt afgezien. Aan den minister van openbare werken vroeg hij of het niet mogelijk zou zijn tracd naar het Noorden om te buigen, wat het kanaal wel 8 K.M. langer zou maken, maar de kosten met ruim 100 millioen francs zou verminderen. De meerderheid van den ministerraad bleek het met baron Houtart te houden. Het is als gevolg daarvan, dat besloten werd de zaak voor advies nogmaals naar de commissie voor de groote werken te verzenden. In principe was men het er over eens, dat aan de uitvoering van het directe kanaalplan niet mag worden verzaakt. Tevens werd echter aanvaard, dat, in de allereerste plaats, aan het vak BriegdenNeerharen moest worden gedacht, ten einde aldus tegen 1935 datum der opening van het Julianakanaal een betere ve'rbinding tusschen Luik en Ant- werpen, via de Zuid-Willemsvaart, te zien tot stand kamen. DE WERKLOOSHEID NEEMT IN ENGELAND WEER TOE. Het aantal werkloozen, dat vorige weken dank zij de schrapping van een aantal inge- schreven werkloozen afnam, is thans weer stijgende. Het bedroeg op 30 November 2.622.027, hetgeen 6912 meer is dan de week tevoren en 316.377 meer dan een jaar geleden. Na het overweldigend succes van zijn natio- naal-socialisten in Hessen meent Hitler, schrijft de N. R. Crt., het Duitsche rijk reeds „in zijn zak" te hebben. Zoo gedraagt hij zich in ieder geval. Misschien heeft hij daar reden toe; niemand zal hem een slordige kans ont- zeggen om binnenkort te Berlijn te regeeren. Naarmate zijn kansen beter worden valt het hem moeilijker met gepaste bescheidenheid zijn beurt af te wachten. Hij speelt reeds kenirikje. Hitler is nu te Berlijn neergestreken, in een van de groote en deftige hotels vlak aan de Wilhelmstrasse. Daar laat hij de Engelsche en Amerikaansche joumalisten bij zich komen die vroeger alleen tegen buitensporig hooge betaling van hem interviews konden verkrij- gen. Hg! wist wat een ,,star" waard was. Nu dicteert hij hun gratis zijn regeeringsplannen. Buitenlandsche kabinetten en buitenlandsche beurzen moeten worden gerustgesteld. Men zegt in zijn opkomst als revolutionair dictator soms scheeve dingen, die men later, als de verantwoordelijkheid groeit, beter doet alvast recht te zetten. Hitler zendt zijn perschef, Alfred Rosen berg, naar Londen, als voorlooper van zijn be- wind. Rosenberg heeft blijkbaar tot taak stemmingen te peilen, zoo mogelijk hier en daar ook de gewenschte stemmingen te wek- ken. Men spreekt dan ook van hem als van den minister van buitenlandsche zaken van het Duitschland, dat op til is. Hitler zelf maakt toebereidselen voor een reis naar Rome; hij heeft een Oostenrijksch visum gevraagd en gekregen voor de doorreis. Gaat hijl Mussolini als puissance a puissance een bezoek brengen? President der Duitsche republiek wenscht hi) niet te worden, heeft hij voorloopig ver- klaard. Men heeft het Briining verweten, dat hrj Itjdzaam toeziet terwijl Hitler zich gedraagt alsof hij reeds in het rijkskanselierspaleis aan de Wilhelmstrasse zetelde. Inderdaad, uit het bovenstaande blijkt, dat Hitler, die zich allang om in Engelsche terminologie te spreken als schaduw-kanselier van het „derde rijk" voelde, zich gedraagt, alsof hrj reeds in be- langrijke mate gematerialiseerd was. Maar kon Briining hem verbieden interviews te geven, zijn menschen uit te zenden, procla- maties uit te vaardigen, op reis te gaan, of te verkondigen, dat hij zich nog niet candi- daat stelt voor het rijkspresidentschap Zonder dat is Briining nu Woensdagavond in zijn radiorede forsch tegen Hitler opgetre- den. Briining, zoo bleek duidelijk, denkt er niet aan zich te verzoenen met de noodzake- mkheid van een samenwerking tusschen cen trum en nationaal-socialisten. Hitler moge nu nog zoo legaal-gezind praten, zoo zei de rijkskanselier, de houding en uitingen van zjjn volgelingen laten geen mogelijkheid van een legaal streven naar de macht nog open. Tegen dat optreden kondigde Briining strenge bepalingen en krachtige maatregelen aan. Als zijn aankondiging ook wordt uitge- voerd zal het optreden der nazis, evenals dat der communisten, stevig worden beknot. Bc.'zonder militant in de rede van Briining was dit: Hij verkondigde niet alleen, dat zijn regeering met alle macht iedere poging om het bewind met illegale middelen te verove- ren zou onderdrukken, maar hij voegde er- aan toe, dat de regeering het ook zou beletten als de nazi's legaal vervfrorven macht tot ver- wezenlijking van illegale doeleinden zouden trachten te gebruiken. Dit was een waar- schuwing aan het adres der regeeringen van heel of half nationaal-socialistisch samenge- stelde bondsstaten. Het sloeg b.v. heel duidelijk op Hessen, waar de nazi's een parlementair overwicht hebben verkregen en tevens plannen bleken te koesteren, die in de tegenwoordige orde van zaken in Duitschland niet kunnen wor den geduld. Briining kondigde blijkbaar een krachtig ingrijpen van het Rijk aan in derge- hjke gevallen. In de Duitsche pers is reeds opgemerkt: Niet voor niets heeft hij dus het hoofd van het leger minister van binnenland- sche zaken gemaakt. Ook de uitbreiding van het verbod tot het dragen van partijiuniformen en partijinsignes tot het heele rijk dwingt tot het uitoefenen van krachtigen druk op de afzonderlijke lands- regeeringen. Immers, meer dan normale overreding zal er noodig zijn om regeeringen als die Hessen nu krijgt of als b.v. Bruns- wijk nu bezit, te nopen, het dragen van bruine hemden en swastika's werkelijk te beletten. Briining heeft heel duidelijk in zijn rede een verzet tot het uiterste tegen de nationaal- socialistische vloedgolf aangekondigd. Hij stak de hand uit bij wijize van dreigement, niet met de stille hoop een andere uitgestoken hand te ontmoeten. De kracht, waarmede hij dit begin van gebaar zal voortzetten, moet echter nog blijken; en ook of het vertoon van kracht, dat in Duitschland steeds indruk maakt, niet te laat komt. De zakelijke inhoud van de noodverordening die Briining Woensdag den president Hinden- burg ter teekening heeft voorgelegd, spreekt voor zich zelf. In strenge regeling door de ovenheid van het particuliere bedrijfsleven, van iedere oeconomische levensuiting, wordt Duitschland thans alleen nog door het revo- lutionaire Rusland overtroffen; het revolutio- naire Italie is er ver bij ten achter gebleven. Het tegenwoordige Duitschland met zijn vol- slagen ontredderden oeconomischen en finan- cieelen toestand, is blijkbaar alleen nog met een zeer uitgebreid, zeer ingewikkeld en zeer pjjnlijk werkend stelsel van kunst- en vlieg- werk overeind te houden. Het bijzonder ge- vaarlijke van dat alles is, dat het uit de noodzakelijkheid geboren, nog onbeproefde experimenten zijn. Dat levert het gevaar op, dat het op het een of andere, onverwachte punt noodlottig vastloopt. Intusschen kan men dit constateeren: Zou een van de twee revolutionaire partijen in Duitschland de macht veroveren en haar te voren verkondigd oeconomisch en sociaal pro gram geheel of gedeeltelijk willen uitvoeren, dan zou blijken dat het tegenwoordig bewind hen reeds een eind op weg geholpen had. Door de nood gedreven wordt Duitschland steeds meer het land van onbekende oeconomische proefnemingen. TUMULT IN DE BELGISCHE KAMER. In de Belgische Kamer heeft, naar de N. R. Crt. meldt, de behandeling van een voor- stel tot het in overweging nemen van het Vlaamsche nationalistische wetsontwerp, be- palende, dat de miliciens, die gewetensbezwa- ren hebben, voortaan van alle militaire dien- sten kunnen worden ontslagen, Woensdag tot zeer heftige tooneelen aanleiding gegeven. De Brusselsche Katholieke afgevaardigde Fieul- lien opende het vuur en bestreed het voorstel op vinnige wijze. Iedereen, zeide hij, kent de afschuwelijke propaganda, welke thans wordt gevoerd met het doel de Vlaamsche miliciens tot dienstweigering aan te sporen. Wat men nu van de Kamer tracht te bekomen is een juridische basis voor deze verderfelijke actie. De Kamer moet het in overweging nemen weigeren. A1 dadelijk bleek echter, dat de sociaal democraten het met deze zienswijze niet eens waren. De Waalsche afgevaardig de Mathieu noemde den uitval van Fieullien onhandig en vestigde de aandacht van de Kamer op het feit, dat de Engelsche wetge- ving zelfs in den grooten oorlog dienstweige ring wegens gewetensbezwaren erkende. Over den grond van de zaak kan de Kamer zich later uitspreken, zeide hij, maar het zou een bereurenswaardige afwijking van de parle- mentaire traditie zijn de in overweging neming te weigeren. Mathieu zelf wees trou- wens elke goedkeuring van de anti-vaderland- sche propaganda van de hand. De Vlaamsche nationalist Ward Hermans stelde daarop aan zijn Katholieken collega de vraag of het geweten der menSchen minder eerbied verdient dan de militaire discipline. Hij wees er vender op, dat na veertien Vlaam sche miliciens, die thans wegens dienstweige ring in de gevangenis zitten, volgens inlich- tingen waarschijnlijk komende van het depar- tement van landsverdediging, nog 85 andere Vlaamsche miliciens zich gereed maken om op hun beurt dienst te weigeren. Daar de Kamer zeer woelig begon te wor den, achtte minister-president Renkin het wenschelijk zelf tusschenbeide te komen. Het voorstel, waarover nu wordt gesproken, ver- klaarde hij, is alleen bestemd om een anti- nationale campagne te steunen. Om deze reden verzet de regeering zich er beslist tegen dat het in overweging wordt genomen. Dit lokte tegenspraak uit van den socialistischen partijleider Vandervelde, die in herinnering bracht, dat, toen indertjjd bij de behandeling van de militiewet een uitzondering voor de kloosterlingen werd voorzien, zijn opvatting, dat deze uitzondering ook voor eventueele dienstweigering voor gewetensbezwaren moest gelden, werd aangenomen. Devize, de liberale partijleider, luid toege- juicht op de banken der regeeringspartijen, verklaarde deze opvatting niet te kunnen goedkeuren. Hij zeide uit naam van de libe rale fractie, dat in Belgie voor wat de lands verdediging betreft, geen gewetensbezwaren mochten gelden. Dit deed de Vlaamsche nationalistische afgevaardigde voor Antwer- pen Herman Vos uitroepen, dat het hem niet verwonderde bij de liberalen verzet te hoore'n tegen de vrijte discussie van een kwestie, die in Vlaanderen aan de orde is. Devfeze bewijst zoodoende alleen een vreemdeling te zijn in eigen land. Toen Vos verder zijn verwondering uitdruk- te over de houding van de Vlaamsche Katho lieken, in wier kringen het vraagstuk der dienstweigering wegens gewetensbezwaren het scherpst is gesteld, riepen verscheidene Katholieken, dat de Vlaamsche miliciens door Vos werden opgehitst. Poullet, de Katholieke oud-minister-presi- dent, lokte een incident uit toen hij personen, die Vlaamsche miliciens tot dienstweigering aanspoorden, lafaards noemde. Er werd mi- nutenlang aanhoudend geschreeuwd en de Vlaamsche nationalist Debackef, antwoorden- de op het verwijt van een der Vlaamsche Katholieken, dat hij zelf als Fransch soldaat te laf was geweest om dienst te weigeren maar nu anderen daartoe aanspoorde, schreeuwde uit alle macht: als oorlogsvrij- williger en als oorlogsinvalide zeggen wij: ,,Wat ,wij zijn te laf geweest om dienst te weigeren? Wij moesten eens ondervinden wat het is als Vlaming in een Belgisch leger te dienen. Hadden wij dit voor 1914 kunnen ondervinden, dan zouden wij niet laf zijn ge weest en niet als vrijwilliger voor Belgie dienst hebben genomen. Uit naam van het bewuste Vlaanderen breng ik als Vlaming als mensch en als Christen een eeresaluut aan de miliciens, die voor hun overtuiging in de gevangenis zuchten". Het gerucht, door de Kamerleden gemaakt, groeide aan tot een oorverdoovend tumult. Men zag wel, dat verscheidene Kamerleden elkaar vermoedelijk allerlei beleedigende din gen toeschreeuwden, maar niemand begreep er iets van. Sommige Kamerleden stonden rechtop in hun banken met gebalde vuisten. Men hoorde te midden van het geschreeuw woorden als leugenaar en lafaard. Tot dat de voorzitter de brjeenkomst wijselijk schorste en de tribunes deed ontruimen. Toen na enkele minuten de bespreklngen werden hervat en het Katholieke Vlaamsche Kamerlid Van Hoeck door den voorzitter werd verzocht de door hem aan het adres der Vlaamsche nationalisten gebruikte woorden lafaard en leugenaar terug te nemen zeide Van Hoeck alleen van laffe en leugenachtige daden te hebben gesproken. Weer kwam het tot een kruisvuur van spottende en andere interrupties, toen de Vlaamsche Katholiek Laenen en de sociaal-democratische leider Vandervelde beiden tegelijk het woord namen Tenslotte kon dan toch over het voorstel tot in overweging neming worden gestemd. Het werd verworpen met 81 tegen 69 stemmen, en 6&n onthouding. Alle sociaal-democraten op een na en de Vlaamsche nationalisten en de eenige communist stemden voor. De liberalen en Katholieken stemden tegen. BELASTINGWEIGERING BRITSCH-INDIE. Honderdduizend dorpelingen van achthon- derd dorpen in de Vereenigde Provincies van Britsch-Indie hebben Woensdag, naar Reuter meldt, deelgenomen aan betoogingen tegen het betalen van grondbelasting. Bij de be toogingen was de nationale vlag van Indie ontplooid. Er werd een gelijkluidende eed af- gelegd om geen belasting te betalen. De betoogingen zijn blijkbaar een recht- streeksch gevolg van een Zondag te Lucknow gehouden vergadering waar pandit Jawahar- lal Nehroe een bijeenkomst presideerde van het congres-comit<5 der Vereenigde Provincies, hetwelk machtiging verleende tot het inzet- ten van een campagne tegen betaling der grondbelasting. De autoriteiten houden den toestand voorhands kalm in het oog. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Zooals uit de advertentie in dit en voor- gaande nummers blijkt, houdt de afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Staatspen- sionneering op aanstaanden Maandagavond weer en propaganda-avond. De opbrengst van dezen avond strekt tot versterking van het fonds waaruit steun verleend wordt aan per sonen die om voor ouderdomsrente in aan- merking te komen het benoodigde aantal zegels niet kunnen plakken, teneinde op die wijze deze menschen toch aan him ouderdoms rente te helpen. Voorwaar een lofwaardig streven, dat men steunt door dien avond een bezoek te brengen aan het „Concert- en Bioscoopgebouw" en de entree te offeren. Doch niet alleen dat men alsdan een mooi doel steunt, maar men zal zichzelf ook een genotvollen avond verschaffen. De afdeeling kreeg dit jaar de medewerking van „Het Vrije Tooneel" waartoe een groep liefhebbers be- hooren die op dit gebied hun sporen reeds hebben verdiend. Dit waarborgt een goede opvoeping van het blijspel van Fabricius „De Distel" (ook wel opgevoerd als „Pietje de Landlooper"). De handeling en het verloop van dit stuk boeit van begin tot eind, zoodat we ook om die reden een bezoek bij alle lief hebbers kunnen aanbevelen. Bovendien wordt voor muzikale aanvulling en afwisseling gezorgd door het bekende ssrm- phonieorkest onder leiding van den heer M. P. Harte. Naar we vemamen zullen zij die van dezen avond wenschen te profiteeren goed doen zich door vooraf-bespreking een plaats te verzeke- ren, daar reeds van groote belangstelling bleek. De gelegenheid daartoe bestaat voor inteekenaars op de lijat van 5—6 uur en voor leden en niet-leden van 6 uur tot half 7. „HULP IN NOOD". In de 1.1. gehouden algemeene vergadering van het Uitkeeringsfonds bij Ziekte „Hulp in Nood", werd o.a. door den penningmeester het financieel verslag over de laatste drie maanden uitgebracht. Daaruit bleek dat de ontvangsten bedroe- gen 610,95, terwijl de uitgaven beliepen een totaal van f 636,05, zoodat er een nadeelig slot was te boeken van 25,10. Waar het vorig goed slot 6120,72 bedroeg, is dus thans het bezit der vereeniging teruggeloopen tot 6095,62. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand November werd op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 28.946,02 en terugbetaald 21,619,05; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 7326,97. 17 nieuwe boekjes werden uitge- geven. Belanghebbenden worden eraan herinnerd, dat zij ter voorkoming van vervolgingskosten hunne aanslagbiljetten Grondbelasting 1931 en Personeele belasting 1931 v66r 1 Januari a.s. afbetalen, en dat op de aanslagbiljetten Inkomstenbelasting 1931/32 gedateerd in Sep tember 1931 de verschuldigde termijnen moe ten worden betaald. Tabaksvergunninghouders worden eraan herinnerd dat het tabaks-vergunningsrecht over 1932 k f 5 v66r 1 Januari a.s. moet wor den voldaan ten kantore van den ontvanger der accijnzen te Ter Neuzen. Verzoeken om intrekking dier vergunning behooren eveneens aldaar voor dien datum te worden ingediend. CENTRALE HENGSTENKEURING. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland, Zeeuwsch Land- bouwhuis te Goes, deelt ons mede, dat de Centrale Hengstenkeuring te Goes is vastge steld op Donderdag 11 Februari 1932, des voormiddags te 9 uur. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hontenisse f 22,30. VLASFABRIEK AFGEBRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag is brand uitgebroken in het gebouwencomplex van het vlassersbedrijf van den heer B. C. van Hesland te St. Jansteen. Het was ongeveer 2 uur, toen zijn echtgenoote den brand be- merkte en de eigenaar na gewekt te zijn naar buiten snelde, om te zien dat uit de voor- raadschuur en bijgebouwen de vlammen reeds hoog oplaaiden. Aan blusschen van den voor- raad vlas viel niet te denken, te meer nog waar de gemeentehandspuit onbruikbaar bleek. De burgemeester, de heer Geirnaerdt, nep de hulp in van de brandweer te Hulst, die met de motorspuit spoedig ter plaatse kwam. Er viel toen echter van de vlasschuur en de fabriek niet veel meer over. Het vuur was nu spoedig bedwongen. De oorzaak van den brand, die de fabriek met voorraden en machinerien vemielde, is onbekend. Er werkten momenteel 9 personen. Wel is waar is het verbrandde verzekerd, doch het zal voor den eigenaar toch een schadepost blijven, alsook voor zijn personeel dat nu tot werkloosheid zal gedoemd blijven. COMMISSIE TOT WEHKVERRUIMING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In een dezer te Hulst gehouden vergade ring werd door den voorzitter, den heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, ver slag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Daaruit blijkt het volgende: De „Commissie voor Werkverruiming" in het leven geroepen in het jaar 1922, is samen- gesteld uit vertegenwoordigers der na te noe- ifien organisatiesZeeuwsche Landbouw Maat- schappij, Roomsch-Katholieke Boerenbond, Roomsch Katholieke en Christelijke Landar- beidersbond, Chr. Arbeidersbond „Patrimo- nium" en de Roomsch Katholieke Diocesane Bond. In deze commissie hebben zitting de hee- ren: J. Huizinga, Burgemeester en J. F. de Cooker, Directeur der Arbeidsbeurs te Ter Neuzen; J. de Putter te Axel en A. de Bruijne te Ter Neuzen voor de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, Afdeeling Axel; O. Steijaert te Hulst voor de Kring Hulst van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij; A. Leenhouts en A. J. Lako, dierzelfde Maatschappij, afdeeling Oostburg; A. E. Langenhorst en L. O. J. Dael- man voor den R.K. Boerenbond N.C.B. afd. Hulst en A. H. de Milliano voor dezelfde Maatschappij, afdeeling Oostburg; L. de Put ter te Axel en Jac. Huqssen voor den Chr. Boeren- en Tuindersbond; A. J. Loerakker en G. J. Unnik te Haarlem voor den R.K. Land- arbeidersbond „St. Deusdedit"; R. Simons te Utrecht voor den Ned. Chr. Bond Landarbei- dersbond; J. Trujjman te Boschkapelle voor den R.K. Centrale Bond; A. de Visser voor de Chr. Werkliedenvereeniging ,,Patrimonium" te Axel en M. C. Geerts te Hulst voor den Bredasche Diocesane Werkliedenbond. De commissie vergaderde ditmaal in Hulst. De algemeene toestand deed verwachten dat er geen onmiddellijken noodstand kon worden verwacht; dit gaf de commissie aanleiding de vergadering eenigen tijd later te houden. De vergadering te Hulst werd gehouden 26 Januari 1931. In deze vergadering werd be sloten adressen te zenden aan enkele gemeen- tebesturen, waarin de aandacht werd geves- tigd op werken die het vorige jaar niet kon den worden uitgevoerd en nu voor uitvoering in aanmerking kunnen komen, ter bestrijding van de heerschende werkloosheid. Het belangrijkste in deze vergadering was de inleiding van den heer Knetsch, die een inleiding hield over de bemiddeling bij den landbouw. Met eenige voorbeelden toonde de spreker aan, dat zulks mogelijk zou kun nen zijn, indien de landbouwers voldoende medewerken. Uit de bespreking kwam vast te staan, dat men die weg wel wil volgen, doch er zijn nog zooveel bezwaren te overwinnen. Van verschillende zijde werd medewerking toegezegd. De commissie heeft zich opzettelijk een weinig teruggehouden wijl het altijd zeer gun- stig werkt wanneer men 66n weg gaat en zorgt dat men elkander niet in den weg loopt. De adressen der commissie hebben ditmaal niet het resultaat gehad, als waarop redelijker wijze werd gehoopt, hetgeen verklaard moet worden uit het geringe aantal werkloozen, dat dezen winter werd aangetroffen. In dat verband eerbiedigt de commissie gaame het beleid der gemeentebesturen, die zeker beter kunnen beoordeelen wat goed en nuttig is ter voorziening in de werkloosheid. Het is ons bekend dat het gemeentebestuur van Hoek alles heeft beproefd, om de weg door het Mauritsfort te verbeteren, doch on- overkomenlyke bezwaren hebben het verhin- derd. Met blijdschap heeft onze commissie ver- nomen, dat het gemeentebestuur van Axel de vemieuwing van den weg naar Zaamslag- Rondeputten zal ter hand nemen. Mocht dit geschieden dan zal dit aan velen werk kunnen geven en de bruikbaarheid van den weg wordt er door verhoogd. In de vergadering te Hulst werd door het bestuur medegedeeld dat de verbetering in de Beoostenblijstraat nog niet was verkregen. De eigenaar- te Gent beloofde alle medewerking, doch de gebruiker van den grond heeft geen plan, de verbetering voor snel en veilig ver- keer te helpen bevorderen. Toch zal beproefd worden in deze iets te bereiken. Sedert ongeveer half December 1930, is een ongekende werkloosheid ingetreden in Zeeuwsch-Vlaanderen, die vanaf dat oogen- blik aller aandacht tot zich trok. Er waren in dit voorjaar weken waarin ruim 2000 werkloozen werden ingeschreven. Het spreekt dat eene algemeene voorziening noodig werd, hetgeen is gebleken uit de steun- regelingen, door enkele gemeentebesturen in- gBstsld. Het is eeker goed, dat wij in dit verband melding maken van het feit, dat het gemeen tebestuur van Hoek opnieuw de aandacht heeft gevestigd op een gedeeltelijke indijking van de Braakman, waartoe de Regeering nog niet kon besluiten. Wel zal het noodig zijn, in den komenden winter opnieuw de aandacht te vestigen op eenige belangrijke werken, wij moeten ons et \o \Jv< n10 oA (lngez. Med.) 4ne ,ui ef> 65 e« 75. wel voorstellen, dat het aantal werkloozen weder groot zal zijn en de steunregeling niet eindeloos kan voortgezet worden. Onze commissie houdt zich aanbevolen, voor het ontvangen van aanwijzigingen, waar iets is te vinden dat voor werkverruiming kan dienen. Voorts vragen wij beleefd de bijdrage ad f 5 wel aan onzen Secretaris-Penningmeester op te zenden, en gemeentebesturen die onzen arbeid tot heden niet steunden, alsnog een bijdrage te zenden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 29 Nor. tot en met 5 Dec. in de provincie Zeeland be droeg Roodvonk: Boschkapelle 1, Haamstede 1, Serooskerke (W.) 1, Diphtherie: Oost- kapelle 1. TRAM VLISSINGEN—MIDDELBURG. Reeds in 1874 was een eoncessie aange- vraagd voor de exploitatie van een paarden- tram tusschen Middelburg en Vlissingen en vijf jaren later vroegen eenige Engelsche hee- ren eoncessie aan voor een stoomtram tus schen die beide steden, maar op geen van beide aanvragen werd gunstig beslist. Toen in 1879 de heer Gruber eoncessie aanvroeg, even eens voor een stoomtram, had hij meer suc ces, maar hij deed zijn aanspraken spoedig over aan de Soc. Anonyme des chemins de fer economiques Neerlandais te Brussel. Eerst in 1881 werd begonnen met het leggen van rails en de plannen om in Juli van dat jaar de lijn te openen mislukten door het vele gesukkel en eenige ddraillementen bij de brug te Mid delburg. Maar in 't najaar bleken de moei- lijkheden overwonnen en op 10 December van het jaar 1881 werd de lijn geopend met vjjf trams in beide richtingen (thans bedraagt dit aantal 57). SAS VAN GENT. In de op Maandag a.s., des namiddags 6(4 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging raadsbesluiten tot aangaan geldleeningen van f 5000, f 9600 en f 25.000. 3. Voorstel tot vaststelling verordening tot afwijking van bepalingen der win- kelsluitingswet. 4. Verzoekschrift van H. Scheffer om ver- goeding voor geleden schade bjjj het schoonmaken der uitwateringssloot. BIERVLIET. Men bericht ons van welingelichte zijde dat de heer P. W. Maarleveld, burgemeester en secretaris van Biervliet eerst in October 1932 een 40jarigen diensttrjd als secretaris zal hebben en dat deze eerst na het bereiken van dezen diensttrjd zal overwegen ontslag uit zijn ambt te vragen. (Midd. Crt.) DE TARWET EN HARE UITVOERING. J.l. Woensdag waren wij met eenige Zeeuw sche collega's in het Landbouwhuis te Goes de gast van het Dagelijksch Bestuur der Gewestelijke Tarweorganisatie, welke naar aanleiding van hetgeen met de Tarwewet en de uitvoering daarvan m verband staat eenige toelichtingen daarop wenschte te geven, voor- al naar aanleiding van de critiek die in het publiek is vemomen en waarvan ook in enkele persorgonen uiting is gegeven. De voorzitter, de heer Iz. P. van der Weele, verwolkomde de aanwezigen, en gaf daarop het woord aan den secretaris, den heer Ir. J. Siebenga. Deze wees er in de eerste plaats op, dat een nadere inlichting gewenscht is, nu in de laat ste dagen weer sensatie is gewekt door de berichten over gebleken fraude. Het verloop der zaak in herinnering bren- gende, wees hij op de moeilijkheden waarin de landbouw door de crisis en de algemeene daling van de prijzen der producten is ge- raakt. Hoewel die feiten van algemeene be- kendheid waren en voor ieder duidelijk moest zijn dat de landbouw het zonder steun niet houden kon, zijn er toch vele pogingen aange- wend moeten worden, eer die noodzakelykheid voldoende tot de regeeringsorganen was door- gedrongen. O.m. is met het oog daarop de groote crisisvergadering door de Zeeuwsche landbouworganisaties te Goes gehouden, in November 1930. Een der regeeringsmaatregelen die later genomen zijn tot steun van den landbouw is de invoering der Tarwewet, waarbij van het systeem is uitgegaan, dat deze door de land bouworganisaties, alzoo door de leveranciers der tarwe, door de verbouwers zelf. Daarvoor zijn gevormd de 8 gewestelijke organisaties met de centrale te Rotterdam. Naast deze tarwecentrale de G. T. Z., is ook gevormd een Meelcentrale, de V.I.T.A., die de tarwe afneemt. Voorts bestaat ook nog een Regeeringsbureau dat toezicht houdt. Door dit Bureau is om, de leveringsovereenkomst tusschen de G.T.Z. en de V.I.T.A. goedge- keurd. Het bureau houdt toezicht voor een levering der tarwe tegen gemiddeld 12,50 per 100 K.G. tarwe, die een prijs die is aange nomen in verband met den gemiddelden prfls die in de laatst verloopen jaren bestond toen die cultuur nog loonend werd beschouwd. Boven dien gemiddelden koopprijs der tarwe moet de kooper ook onkosten betalen die op de verschillende verrichtingen vallen van af den tijd, dat de landbouwer de tarwe aflevert tot de Tarwecentrale die franco aan de V.I. T.A. aflevert. Die onkosten zijn gemiddeld gesteld op f 1,35. Vooral over dit bedrag is veel te doen ge weest. Er werd b.v. geschreven dat de meel- fabrikanten gemiddeld 13,85, terwijl de boe ren slechts 12,50 ontvangen en de vraag gesteld waar dat groote bedrag, dat als ge volg van de vele duizenden kilo's tarwe die geleverd boven den koopprijs werd betaald, wel bleef. Dat geschrijf was een gevolg van de om- standigheid, dat men nu kijkt op dat totale cijfer van f 1,35 per 100 K.G., een bedrag dat men vroeger niet zag, omdat dit aan ver schillende functionarissen, in gedeelten, werd betaald, en alzoo niet in 't oog viel. Doch het staat vast, dat die kosten vroeger evenzeer werden betaald, en dat voor de tarwewet het verschil tusschen den prijs dien de landbou wers ontvingen en dien welke de fabrikant moest betalen als hij de tarwe aan zijn fabriek ontving, nog grooter was. En het is hierbij wel opmerkelijk, dat het wel moeite heeft gekost het met de meelfabrikanten eens t«

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2