Van den Haag endeHagenaars PI uim yee-rnbriek. BUBOEKLUKE 8TAHD. VROUW GEWURGD IN EEN HOTEL TE ANTWERPEN. SCHEEPY AARTBE WEGIN G. WISSELKOERSEN. den aardschen vertegenwoordiger van Erato, en we zjjn opgetogen bij hem vandaan ge- homen. Voor alles hebben we groote bewon- dering voor het tempo, waarin de dichter werkt. Een voorbeeld: Schuchter komen twee meisjes van een jaar of 12 binnen, voor zich zelf niet wetend hoe te beginnen. De dichter: Komen jullie om een versje bij een cadeautje? De meisjes: Ja, meneer. De dichter: Voor wie is het bestemd? De meisjes: Voor moeder. De dichter: En wat willen jullie moeder dan wel geven? De meisjes: Een poppetje met een wijden 10k om op een stoel of kussen te zetten Dat zjjn alle gegevens welke de dichter noodig heeft. Even trekken zich de rimpels In zjjn voorhoofd samen, doch reeds na en- kele seconden begint het potlood te werken, alsof de adem van de muze's dichters brein beroerde. Het resuitaat vindt u hieronder: Een poppetje, met wijden rok, Krjjgt moeder van den Sint. Dat strakjes op een kussentje Zijn levenstaak begint. Kortom, 't is net een Kamerlid, Die pop, die ik u gaf; Als eenmaal hij op 't kussen zat, Komt hij er nooit meer af. Aardig, vindt u ook niet; en is het dan te verwonderen dat met dergelijke goede, en qngeloofljjke snelle resultaten, de toeloop in a dichters heiligdom met den dag groeit. We alen er van komen, dat de Bijenkorf-directie spoedig een assistent-dichter te huip zal moe- ten roepen, de muzen zijn ontketend, en het aai heel wat hoofdbrekens kosten, ze weer tot rust te brengen. SINTERKLAZEN-SLAG. Dit is g66n Sinterkiaas-verhaaltje ter eere van dezen grooten, schrijft de N. R. Crt., het ja een relaas van wat in het verlengde van de Mathenesserlaan te Rotterdam, dus in het Museumpark, is gebeurd. Daar iiep, moeizaam met mijter en stat •tegen den stormwind optomend, Sinterklaas attn wjjde roode tabberd woei wjjd uit als de •ape van een jongen op de fiets; zjjn witte rokken wapperden onwennig om zrjn broeks- pgpen en &5n hand beschutte krampachtig den sneeuw-blanken baard. Van de andere zijde naderde, voortgestuwd <j00r den storm, als een schip met alle zeilen bjjgezet, achterover hellend om de muts tegen •fwaaien te behoeden, in witte werveling van weerspannige rokken, die vooruit opkrul- den en ronddwarrelden, gelijk schuimspattend brieswater voor den boeg van een schip Sinterklaas. En weldra hadden de evenbeel- den elkaar bereikt. Ha die Sint, groette Sinterklaas de eer- ste moeizaam zijn vakgenoot. Maar Sinterklaas de tweede had aan de stem den man onder de vermomming herkend en hij zei een woord, dat in een krant niet meld mag worden, dat niet past in den mond van een kindervriend, en zeker niet van de lippen van een heilige, zou mogen klinken. Het bevatte een even kort als kernachtig bevel om te doen wat een luchtballonnetje doet, dat in te hooge sferen raakt. To en had de ook de eerste Sint den tweeden herkend en aangezien blijkbaar ook in Spanje de eerse klap een daalder waard is, had hij weldra met een welgemikten tik den mijter van het eerbiedwaardige hoofd van zijn tegen- stander gestagen. Deze liet zich niet onbe- tuigdeen forsche greep en de sneeuw- blanke baard vloog in flarden en dartelde opeelsch op den wind door het Museumpark. Inmiddels had de eerste Sint zich van zijn mantel ontdaan en zijn mouwen opgestroopt en weldra werd er tusschen beide tegenstan- ders een ferm robbertje gevochten, vanwege een oude veete, welke nog steeds niet was opgehelderd. Uit een verward bundeltje witte vitrage klonken gesmoorde kreten, doffe slagen en hijgend gezucht. Dit alles had na- tuurljjk reeds lang de opmerkzaamheid ge- krokken van de voorbijgangers, die met groote belangstelling het ongewone schouwspel gade- sloegen. Een klein jochie keek zijn oogen uit en met lastige vragen bezorgde hij zijn moe der moeilijke oogenblikken. Tevergeefs tracht- te zjj haar weetgierigen zoon mee te troonen. ,,Mams", vroeg hij, ,,waarom neemt zwarte Piet Sinterklaas niet mee?" Het slot van het verhaal is als steeds bij dergelijke gebeurtenissen. Er kwam een agent. EEN NEGER GELYNCHT. Te Salesbury in Maryland werd de 35jarige neger Williams, toen bekend werd dat hij zijn patroon Elliott had vermoord, omdat deze hem slechts vijftien cent per uur aan loon had willen betalen, door een menigte van driehon- derd personen uit het ziekenhuis, waarin hij verpleegd werd, van zijn bed gelicht en door de stad gesleurd, waarna hij aan een boom werd opgehangen en zjjn lichaam in brand werd gestoken. Een menigte van tweeduizend personen was bj| de lynchpartjj tegenwoordig. HAAR MOEDER UIT MEDELIJDEN GEDOOD. De Deensche zangeres Else WilleBang gaf haar moeder, die ean een galziekte leed, een fee groote dosis pantopon, waardoor deze •enlge uren later stierf. Mevrouw Bang verklaarde, dat zjj haar moeder, die groote pjjnen ultstond, uit mede- Ejden deze hoeveelheid gaf, omdat zjj hear reeds dikwjjls had verzocht toch een einde aan haar leven te maken. De moeder van me vrouw Bang, een zeer godsdienstige vrouw, wilde reeds meerdere malen zelf een einde aan haar leven maken, doch alleen de angst, dat zjj de hemelsche zaligheid niet zou ver- werven, hield haar hiervan terug. Toen de stiefvader van mevrouw Bang hoorde, dat zjjn vrouw op deze wjjze was gestorven, gaf hjj het geval bjj de politie aan, waarop me vrouw Bang verhoord werd. Zjj bekende dadeljjk schuld en verklaarde dat zjj bereid was de straf voor haar daad te ondergaan. NEGEN GULDEN VOOR EEN KOE. Teekenend voor de crisis in den Hongaar- schen landbouw is het wel, dat op de laatste markt in Nagysitke in het graafschap Vas ▼jjf koeien voor 100 pengo, 44 gulden, wer- den verkocht. Aangezien de koopman alleen de huid noodig had, verdeelde hij het vleesch voor niets onder de arme inwoners van het dorp. VERGIFTIGDE PADDESTOELEN. Aneta meld uit Bondowoso d.d. 5 December dat na het eten van paddestoelen 17 menschen emstig ziek zijn geworden. Vijf hunner zjjn reeds overleden. MASSA-VERGIFTIGING. De Hamburgsche Studentenhulp verstrekt thans dagelijks op 3 verschillende plaatsen middageten aan verscheidene honderden per sonen. Dinsdag vertoonden zich op alle drie de uitreikplaatsen bjj in totaal ongeveer 300 personen ziekteverschjjnselen in maag en in- gewanden. Volgens het medisch onderzoek betreft het hier slechts lichte aandoeningen. Alle patienten zjjn dan ook Vrjjdag weer ter plaatse verschenen. Het naar de oorzaken in- gestelde onderzoek is nog niet beeindigd. Het uitreiken van spjjzen is in verband daarmede voorloopig stopgezet. HET SNEEUWT VLINDERS. In de nabjjheid van de plaats Mantagnac in het Zuid-Fransch departement G^rault kon men een ongewoon verschijnsel constateeren. Tegen den avond daalde op de vlakte een wolk kleine witte vlinders neer, die z66 dicht was, dat men aan een sneeuwbui zou denken. Insecten vielen in zulke massa s, dat het don- ker werd en dat de talrjjke automobielen, die onderweg waren, gedwongen waren te bljjven staan De vlinders behooren tot de familie der koolwitjes, die niet alleen zeer ver vliegen, maar zich ook door luchtstroomingen vaak over groote afstanden laten voortdragen, om zich bij het afnemen van den wind en bjj ver- mindering der luchtstrooming op de aard- oppervlakte neer te laten. Het zjjn dezelfde verschjjnselen als bij de sprinkhanenplagen. BRUTALE ROOFOVEIiVAL OP WINKEL- HOUDSTER. Zaterdagavond hebben roovers een brutalen overval gepleegd op de eigenares van een sigarenmagazijn aan de Ursulaplatz te Keu- len. Toen de ongeveer 30-jarige vrouw haar winkel verliet en juist de straatdeur wilde sluiten, werd zij aangesproken door twee mannen, die haar verzochten hun nog een pakje sigaretten te willen verkoopen. Toen ziji den winkel weer was binnengetreden, hield een der mannen haar een revolver voor en zei: ,,Rustig of ik schiet". Toen de vrouw niettemin om hulp riep, werd zij door de ban- dieten naar de naast den winkel liggende kamer gesleept, waar men haar door een slag op het hoofd verdoofde. Zjj stopten haar een zakdoek in den mond en staken haar hoofd in een linnen zak, die zjj met touwen vastbon- den, terwjjl zjj ook haar handen en voeten bonden. Uit den winkel stalen de dieven ongeveer duizend sigaretten en een kleine city-bag, waarin de vrouw 130 mark had ge- pakt, die zjj mee naar huis wilde nemen. Zonder zich om hun slachtoffer te bekomme- ren gingen zij er van door. Toen de vrouw naderhand werd gevonden, bleek haar zenuw- gestel hevig te zjjn geschokt. De politie, die de zaak in onderzoek nam, kon tot nog toe van de daders geen spoor omtdekken. SCHIPBREUKEN OP DE OOSTZEE. Omtrent schipbreuken in den jongsten storm wordt uit Stockholm gemeld: De bemanning van het aan de Finsche kust gestrande Zweedsche stoomschip „Inga" kon na 60 uren ingespannen arbeid van het wrak worden gehaald. De tweede machinist werd van het dek gespoeld en verdronk jammerljjk. De 16 schipbreukelingen hebben drie dagen en nachten zonder voedsel en zonder de moge- ljjkheid zich te verwarmen, op 't schip door- gebracht. Zjj bevonden zich dan ook in een toestand van volkomen uitputting en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De aan de Zweedsche kust gestrande Duit- sche boot „01ga" kon, nadat een gedeelte der lading op een bergingsvaartuig was overge- laden, door sleepbooten van de zandbank worden weggetrokken, waarna het schip de haven werd binnengebracht. Van de gestrande Duitsche boot „Mildburg" bevinden zich nog de kapitein en zeven leden der bemanning aan boord van het schip. Wanneer de weersomstandigheden gunstiger worden, hoopt men het schip te kunnen bergen. Het Finsche stoomschip „Pollux" is in de nabjjheid van Helsingfors op een plaat ge- loopen, waarbij hij de schroef verloor. Sleepbooten zjjn ter assistentie uitgevaren. In een hotel te Antwerpen is Zondagnacht de 61-jarige vrouw, Maria van Ulft, een we- duwe en geboortig uit Venlo, door worging vermoord. De kasten op de kamer waren overhoop gehaald. Uit het onderzoek is gebleken, dat de be- doeling van de(n) dader(s) moet zjjn geweest geld of sieraden te stelen. Een Zuid-Afrikaansche bediende, die aan- vankelijk werd gearresteerd, als verdacht van den moord, is in vrjjheid gesteld. Twee Italianen, die den vorigen nacht in het hotel logeerden, worden als de vermoedelijke daders beschouwd. Een koorknaap der vlak- bijigelegen kerk heeft verklaard hen te hebben gezien, toen zjj het hotel verlieten. TWEE ROOFOVERVALLEN. In Altona bjj Hamburg werd in de marga- rinefabriek Eidelstedt Vrjjdag om 4 uur 's middags de kas geroofd door eenige man nen, die plotseling het tuinhuis binnendrongen waar de loonuitbetaling plaats had. De kas bevatte ongeveer 2600 Mark aan loongelden. Ongeveer op hetzelfde tijdstip, meldt Wolff, had ook in Berlijn Neu-Koln een overval plaats op een 70-jarigen looper, die een tasch bjj zich had met 2100 Mark aan loongelden. Drie jonge kerels sloegen den ouden man neer, rukten hem de tasch af en verdwenen spoor- loos. MENSCHEN DIE NOG NOOIT EEN AUTO ZAGEN. In het graafschap Grausschine, in Joego- Slavin, op een uur afstand van Agram, werd een moordaanslag gepleegd op den arbeider Peter Braschitsch. 'Een boer, met name Hu- zeck, schoot hem zes revolverkogels in den rug. Naar verluidt heeft Huzeck de daad uit wraag gepleegd. Braschitsch werd in stervenden toestand door zigeuners van de straat opgenomen en in een hospitaal te Agram gebracht. Joumar listen uit Agram begeven zich, zoodra zjj van den aanslag hoorden, met een auto naar Grauschine om daar nadere informaties in te winnen. Hun aankomst met den auto in Graueschine veroorzaakte een ware paniek onder de dorpsbewoners. Zjj sloegen op de vlucht, zoodat de joumalisten niets te weten konden komen. Het bleek, dat de bewoners van Graueschine, ofschoon zjj niet meer dan een uur van Agram verwjjderd zjjn, nog nooit een auto gezien hebben en het voor een ge- vaarlijk monster hielden. De wegen naar Graueschine zjjn nl. in slechten toestand en voor auto's niet te berijden. Eigenlijk gelukkige menschen wier zenuwen door auto-claxons en motorgezoem niet afge- tobd worden. Nog gelukkiger omdat zij niet ieder oogenblik gevaar loopen door zoo'n auto onverwachts naar de eeuwigheid gezonden te worden. PLOMBEEREN ZONDER BOOR? In Engelsche tandheelkundige kringen be- staat groote belangstelling voor een Duitsche uitvinding, waarbjj de zoo gevreesde boor bjj het behandelen van aangestoken kiezen niet meer noodig zal zijn. De uitvinding is de vol- making van een methode, die reeds vijf jaar geleden werd toegepast. De aangestoken tand kies wordt omgeven door een omhulsel, terwjjl de plek die behandeld moet worden vrij bljjft. Hier worden enkele druppels van een bepaald zuur opgedaan. Na eenige oogen blikken kan dan het aangetaste gedeelte zon der eenige pijn verwjjderd worden en 24 uur later kan de kies gevuld worden. Dr. Clare- mont, directeur van de Eastman Dental Clinic is volgens de Daily Herald van meening, dat een dergelijke methode in Engeland nog niet is toegepast en dat de Engelsche tandheelkun- digen de uitvinding nader moeten onderzoeken. IETS OVER DE ZON. We moeten ons de zon voorstellen, als een geweldig groote gasballon, die 150 millioen K.M. van ons verwjjderd is. De zon is IV3 millioen maal zoo groot als de aarde, maar „slechts" 330.000 maal zoo zwaar. Haar dicht- heid is nog niet geheel anderhalf keer die van het water. Haar diameter is 100 maal die der aarde en bedraagt bijna 1.400.000 K.M. Elk lichaam op de zon is ongeveer 28 maal zoo zwaar als op de aarde. Men heeft de zon zelfs „gewogen", zjj weegt bijna 40.000 qua- drillioenen centenaars, zij is meer dan duizend maal zoo zwaar als de groote planeet Jupiter, 3000 maal zoo zwaar als Saturnus en meer dan 3.000.000 maal zoo zwaar als Mars. Dat zjjn respectabele gewichten. Het komt vaak voor, dat de zon door de maan wordt verduisterd. In 18 jaren komen 41 zonsverduisteringen voor. De aarde en de maan werpen dan door de zonnestralen ge- troffen kegelvormige schaduwen in het heel- al. Staat nu de maan bjj „nieuwe maan" tus schen zon en aarde, dan treft de laatste zijn schaduw. Zjj verwekt op alle aardgedeelten, waarov'er haar schaduwkegel van het Westen naar het Oosten beweegt een zonsverduiste- ring, die gedeeltelijk of totaal kan zjjn. Bij totale zonsverduistering hangt om de zon een cirkelvormige stralende glans, de corona, waarvan het licht ongeveer even sterk is als dat van de voile maan. De corona bestaat uit vaste of vloeibare deeltjes, die door den stralingsdruk van den zonnebal worden weg- gedreven. Hierin komen ook de elementen waterstof en helium voor. We hebben nog tot 1954 te wachiten, voor we hier te lande weer een zonsverduistering kunnen aanschou- wen. De Haagsche binnenstad. Van beruchte straatjes en steegjes. Typlsch verschil! Winkelweek. Aan het veranderen, verfraaien, verruimen van onze oude binnenstad wordt regelmatig en met jjver gewerkt. Nog kort na den oor- log vond men in de onmiddellijke omgeving van Groenmarkt en Buitenhof een labyrinth van nauwe, smerige straatjes en steegjes, waarin een groot deel van ,,donker Den Haag" een onderkomen vond. Men had de meer dan beruchte Begijnenstraat, waarvoor in de laat ste jaren van haar bestaan een politieagent stond geposteerd om een ieder te waarschu- wen, die zoo roekeloos was hier „verstrooiing" te gaan zoeken Eerst nadat het rooversnest was uitgeroeid, de bouwvallige krot-huisjes afgebroken en de puinhoopen veiligheidshalve door vuur ver- nield waren op bevel van den Reinigings- dienst! was het gevaar hier geweken. Maar daarmee was de strijd tegen het ge- spuis zeker niet uitgestreden. Hij verplaatste zich. De Nieuwe Havenbuurt, de Spinoza- straat en omgeving vingen den stoot op en een tijd lang bloeide hier het bedrijf, dat des- tijds voldoende werd gekarakteriseerd als men sprak van ,,de Gouden Stoep" De aetiviteit der politie bleef groot en ten slotte voelden de dames en heeren zich in deze omgeving ook niet meer veilig. Een nieuwe uittocht begon. Naar de uithoeken der stad. Het bleek nu duidelijk, hoe zwaar, hoe moei- ljjk, ja hoe bijna onuitvoerbaar de taak der politie is op het gebied van de bestrijding der prostitutie en chantage De stad groeide met fabelachtige kracht, nieuwe wijken werden letterlijk uit den grond gestampt, waardoor menig „gesignaleerde' kans zag zich tjjdeljjk, voor een poosje, aan het spiedend oog van Hermandad te onttrek- ken. Vroeger had men de beruchte straatjes en steegjes, waarop men het oog had te houden. Ten huidigen dage is ook het Begijnenstraat- volkje van weleer ,,gemodemiseerd". De schaamteloosheid is sterk toegenomen. Men ziet er niet tegen op om desnoods in 'n voor- name wijk een deftig heerenhuis te huren. Om daar zoolang als het duurt, totdat de bu ren den huisbaas overstelpen met klachten, dreigementen via goktafel en aanverwante winstmogelijkheden een tijd lang het bestaan te rekken. Maar de binnenstad gaat er sterk op vooruit! Dat echter zooals nog vele Hage- naars denken binnen niet te langen tijd de oude stad op onherkenbare wijze zal zijn om gevormd, geloof ik stellig niet. Wie het Haagje goed kent weet ook, dat de Spuistraat, de Vlamingstraat, de Passage voor het Resi- dentiale leven beteekent. Hier klopt het hart van Den Haag! Het zjjn, van modern stede- kundig oogpunt bezien, belachelijk nauwe, razend onpractische verkeersgangen, waar £6n auto den weg nagenoeg blokkeert en slechts door middel van wezenljjken slakke- gang zich kan verplaatsen. Men loopt hier vaak schouder aan schou- der, zachtjes voortschuifelend, soms bijna on- machtig om zich los te maken uit dien men schenstroom. Vooral op Zaterdag- en Zondag- avonden is de volte hier benauwend. En toch zjjn deze bekrompen Haagsche verkeerskana- len het meest bjj de Residentialen in trek! De winkelzaken hier worden beschouwd als de beste in de stad. Men vindt hier de oude „Bazar de la Paix", nu meer algemeen bekend onder den naam ,,Warenhuis", die zich, ondanks de felle con- currentie van de „Bjjenkorf", schijnt te kun nen handhaven. Aan de even nauwe Veene straat liggen de magazijnen van Gerzon, een der toonaangevende modehuizen van de Hof- stad. Op verschillende spiegelruiten voor de dtalages van de winkels kan men nog de namen lezen van oude, gevestigde zaken, die doen denken aan het Haagje uit het midden der negentiende eeuw. Maar hun aantal slinkt sterk. Typlsch is op te merken welk een verschi! valt te constateeren tusschen het gehalte van het publiek, dat zich in de diverse straten onzer binnenstad beweegt, terwjjl die straten alle aan elkaar grenzen of in elkaar uitmon- den! Neemt men een kjjkje in onze Hoog straat, in onze Veenestraat, dan treft men hier ongetwijfeld veel „beter publiek" dan dat in de vlak-aan grenzende Vlamingstraat. Terwijl de Wagenstraat weer een gansch ander beeld vertoont! Is de Vlamingstraat meer ,,burgerlijk", de Wagenstraat waar ook de Vlamingstraat op uitloopt heeft 't karakter van 'n „artisten-buurt". Hier vindt men het bekende Scala, omgeven door ontelbare kroegjes, min of meer in 'n slechten reuk staande ,,danskitten"; ook wel cabarets van den derden of vierden rang. In vergevorderd avonduur mag men het eene dame niet aanraden, zich in de Wagen straat te begeven. Zij zou wellicht een onaan- genaam intermezzo riskeeren. Maar eventjes i verder, in de Veenestraat, is zij volkomen j veilig! is waarlijk niet mogelijk, de Haagsche binnenstad in enkele woorden te karakteriseeren. En zooals ik reeds zei: er wordt thans veel gebroken en vemieuwd, zoodat de situatie zich snel wjjzigt. Op de plaats, waar zich vroeger de meest-lugubere steegjes uitstrekten de turfmarkt-omge- ving zal eerlang het grootste en mooiste bioscoop-theater van ons land verrijzen, op initiatief van den vermaarden Tuschinski te stichten. Velen vragen zich af of er in onze stad nog wel plaats is voor 'n bioscoop- paleisEr zijn reeds een tiental goede cinema's! Op 't stuk van uitgaan heeft men nog zel- den een vergeefsch beroep gedaan op de be langstelling van het Haagsche publiek. Men hoopt er dus en terecht! het beste van. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. OVER GROENE EN BLEEjKE EIERDOOIERS. BLADGEEL EN WORTELENGEEL. Vandaag kreeg ik een bijzonder interessante vraag van een lezer over de kleur der eier- dooiers. Hij schrijft: Kunt u mij berichten of door het eten van eikels de dooiers van kip- peneieren groen-zwart kunnen worden. Het betreft kippen die los in een eikenbosch kun nen loopen en waarvan eenige eieren deze verandering vertoonen. Hiermede zjjn we op een punt gekomen dat in den loatsten tijd over de geheele wereld groote aandacht trekt, n.l. de kleur der eier- dooiers. Alleen hierover zouden reeds massa s bladzjjden te schrijven zjjn, doch alvorens misschien in den loop van mjjn verhaal den draad hier en daar kwijt te raken, vertel ik den lezer alvast even dat eikels werkeljjk be- rucht zrjn in het produceeren van wankleuri- ge dooiers, zoowel bij kippen en eenden. Het schjjnt dat het looizuur der eikels deze reactie veroorzaakt. Trouwens er zjjn meer planten die deze groene verkleuring kunnen veroorzaken, n.l. het bekende herderstaschje, dat al heel sterk dit vermogen heeft en ook katoenzaadmeel. Aan deze drie mogelijkheden moet men dus om te beginnen denken bij groene dooiers, terwijl ook niet uitgesloten is dat bepaalde baeterien de groene kleur veroorzaken. In verband met de eikels nog een kleine wenk. Ik krjjg nog wel eens kippen, vooral jonge, die sterven tengevolge van kliermaag- verstopping. Dergeljjke dieren vertoonen vaak verschjjnselen van benauwdheid, hjjgen, gapen en krijgen blauwe kammen. De eige- naar denkt aan snot, diphtherie, longontste- king of zoo, doch als men zoo'n dier open maakt begrijpt men direct wat de benauwd heid veroorzaakte. De kip heeft geen midden- rif en spiermaag, kliermaag en lever liggen dus als het ware direct tegen de longen en het hart. Raakt nu de kliermaag verstopt dan zwelt deze enorm op en drukt finaal de geheele borstholte dicht, zoodat er geen plaats meer overblijft voor de longen. Het hart wordt in zijn werking bemoeiljjkt en het is dus niets geen wonder dat zulke dieren het doodsbenauwd krijgen. Als oorzaak dezer doodeljjke verstopping vind ik meestal om dezen tijd van het jaar taai, dood gras waarvan de kippen heele dra- den inslikken, die dan in de opening van klier maag tot spiermaag vastloopen. Maar ver schillende keeren heb ik ook al eikels gevon den. Men kan het vaak haast niet gelooven hoe een kip zoo'n eikel naar binnen krjjgt, maar het keelgat van een kip is zeer groot en zij krijgt het dus gedaan. Loopt nu de eikel. die in de krop slecht verweekt, bij de ingang van de spiermaag vast, dan blijft de rest van het voer ook zitten en loopt het mis. Ook fjjne houtkrulletjes, houtwoldraden enz. kunnen deze verstopping veroorzaken. Uit deze voorbeelden zien we al meteen hoe dus de voeding invloed kan hebben op de kleur van den dooier en kan ik nu eerst even over een andere zaak spreken. Men klaagt n.l. in verschillende streken en landen over moeilijk- heden bij den verkoop van eieren fils deze bleek-gele dooiers hebben en vraagt zich af: Wat is daarvan de oorzaak en wat is daarvan het gevolg? Om te beginnen is het gevolg dat vele men schen zulke eieren niet gaame eten en zoodra zjj na kunnen gaan vanwaar dergelijke eieren komen, koopen zij aan dat adres niet meer. Of dergelijke bleek-gele dooiers nu werkeljjk minderwaardig zijn uit een oogpunt van voe- dingswaarde zullen we later eens bekijken, voorloopig constateeren we alleen het feit dat over het algemeen donker gele dooiers meer aftrek vinden. Men vraagt zich dan dus af: hoe krijgen we de dooiers donkerder en denkt daarbjj dan direct aan de voeding. Dat daar- bij echter de erfeljjke aanleg der kip ook een rol speelt is zeker, doch met de voeding kan men de kleur flink be'invloeden. Men beden- ke daarbij wat ik vroeger al eens gezegd heb: een dooier is een heel eigenaardig bestand- deel van het ei, het is als het ware een levende eel, terwijl het edwit meer een doode schei- kundige massa is waarin de levende eel balan- ceert en beschermd wordt. Allerlei stoffen die men de kippen ingeeft vindt men snel in de dooiers terug, in de dooiers worden als het ware dergelijke stoffen uitgescheiden, naast kleurstoffen ook reukstoffen en smaakstoffen. Daar de dooier reuk en smaak van het ei be- paalt, niet het eiwit, is dus de voeding van de kip hierop van groot belong. Ook de smaak en reuk berusten voor een deel weer op erfelijken aanleg en zoo zjjn er kippen die steeds weer ondanks goed voer onsmakeljjke eieren leggen. Door voedering met knollen of knolrapen kan men het hebben dat de eieren, hoewel versch, ruiken als bedorven eieren en door het voeren van uien kunnen na veertien dagen de eieren zoo naar uien gaan smaken dat ze oneetbaar worden. De voedering beinvloedt dus de kleur en smaak der eieren. En nu even tot slot een mooie mop. In sommige staten van Noord-Amerika vraagt het publiek juist naar bleek-gele dooiers. Wat kan daarvan de reden zijn Naast andere mogelijk een han- delstruc! Gele mais veroorzaakt n.l. ook don kerder dooiers en tarwe veroorzaakt lichte dooiers. Nu heeft men in sommige staten van Noord-Amerika te veel tarwe en deze moet op. Wat zou nu beter werken dan ze aan de kippen te voeren en omdat gedaan te krjj- gen moeten de menschen dus vragen naar bleek-gele dooiers. Of men de smaak van het publiek op die manier gemakkelijk ver- draaien kan De handels-propagandisten verdraaien daar hun hand niet voor. Een groote zalm-pakkings-firma zat met een reus- achtige voorraad bleeke zalm opgescheept, terwjjl het publiek gaarne roode zalm in bus eet. De firma zat verlegen en ging naar een groot advertentie-bureau om raad. De zaak was onmiddelljjk klaar. Op alle bussen en in alle advertenties verscheen plotseling de vol gende reclame: „Onze zalm is de eenige die niet rood wordt bij het in de bus brengen." Opeens wilde iedereen deze zalm hebben, die niet rood werd in de bus. Zoo bracht een kleine reclame-true de bleeke zalm aan den man. Natuurlijk lukt zooiets niet altjjd, maar degene die zooiets uitvindt is toch voorloopig geholpen. Mogeljjk nu dat de overvloedige tarwevoorraad niet vreemd is naar de vraag naar bleeke dooiers in Amerdka. Tenslotte nog even een gegeven waarop wjj volgende keer verder gaan: de gele kleur in eidooiers wordt door een andere kleurstof ver oorzaakt dan die in melk en boter. Het dooier- geel is z.g. bladgeel en het botergeel is z.g. wortelen-geel. Beide hebben een verschillende waarde als vitamine bron. Dr. TE HENNEPE. HONTENISSE. Huweljjks-aangiften. 19 Nov. Joseph Gustaaf Theodoor van Dorsselaer (van St. Jansteen), oud 21 j., jm. en Louisa Wilhelmina Blom- maert, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Nov. Gaston Adrianus Maas, oud 27 j., jm. en Rosalia Mahu, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Nov. Hendricus Petrus, z. van Al. Jos. van Waterschoot en van Maria R. Bogaert. 5 Nov. Theodorus Petrus Jo- sephus, z. van Petrus Andr. Bogaert en van Martha Lud. H. Heijdens. 11 Nov. Robertus Alphonsius Petrus, z. van Petrus AL van Waterschoot en van Angela L. de Vree. 13 Nov. Marie Louise, d. van Des. Jac. Sterjaert en van Bouiza Pr. de Waal. 21 Nov. Hendri- ca, d. van Petrus Franc, de Klerk en van Maria Jos. Vlassenrood. Theodorus Johannes, z. van Lud. Joh. de Waal en van Eliza Com. Sejji. 23 Nov. Willy Jacobus Maria, z. van Com. Joh. Compiet en van Margaretha Roels. Overlijden. 15 Nov. Maria Louiza Martha Herrewegh, oud 5 w., d. van Al. Jul. Herre- wegh en van Maria Ch. J. Rottier. 25 Nov. Elza Leontina Ludovicus Heijman, oud 10 w., d. van Petrus Franc. Hejjman en van El. El. van Leemput. 30 Nov. Petrus Johannes de Meijer, oud 80 j., echtg. van Johanna van de Lavoir. HULST. Huweljjks-voltrekkingen. 4 Nov. Edgar- dus Alphonsus Maria Trujjens, oud 24 j., jm. en Elsa Adriana Biesbroeck, oud 23 j., jd. Geboorten. 6 Nov. Frits Petrus Cyrillus Marie, z. van Achille J. van Gassen en van Gerardina Maria R. Buijsrogge. 7 Nov. Eduar- dus, z. van Hendrik Kajjser en van Celestina Colljjn. 17 Nov. Maria Carolina, d. van Leonardus Marie Volleman en van Mathilda Augustina Blommaert. 21 Nov. Juliana Philomena, d. van Eduardus A. Blommaert en van Maria Elodie de Windt. Overlijden. 2 Nov. Rika Wjjnberg, oud 59 j., echtg. van Johannes C. de Kort. 8 Nov. Adriana Maria Biestraten, oud 82 j., wed. van Adrianus van Mierlo. 12 Nov. Antonius Adrianus Geerts, oud 4 j., z. van Martinus C. Geerts en van Johanna C. van Gageldonk. 15 Nov. Willebrordus de Silva, oud 79 j., weduwn. van Charlotte Maria Gittenaer. 19 Nov. Wiliebrordus Staats, oud 86 j., z. van Pieter A. Staas en van Joduca P. Krieckaart. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Nov. Adrianus Cornelis Viveen, oud 25 j., jm. en Pietemella van Espen, oud 25 j., jd. Geboorten. 15 Nov. Eddy August, z. van Alfred Colpaert en van Nathalia Maria Lioen. Rosa Leonie Honoree, d. v. Franciscus Petrus Verschorre en van Elodie Maria Obrie. 27 Nov. Josephus Joannes, z. van Augustinus Fran ciscus Angelien van Moorten en van Emelia Maria van Goethem. 28 Nov. Marcellus Johannes Levinus, z. van Clement Dhaene en van Georgette Rosalia dementia Dullaert. Overlijden. 5 Nov. Joannes Ludovicus van Bouwelen, oud 46 j., echtg. van Celina Mathilda Hollebosch. 8 Nov. Catharina Maria Fenenga, oud 93 j., wed. van Drieuwes Roelof Jonker. 9 Nov. Marie Louise van Renterghem, (overl. te Ter Neuzen), oud 64 j., echtg. van Bemardus Poppe. 15 Nov. Maria Verschelling (overl. te Ter Neuzen). oud 67 j., wed. van Cornells de Putter. 30 Nov. Emilius Eduardus Bemardus Govaert, oud 74 j., z. van Eduardus Mecellus en van Adelaide Hendrika Tack. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 24 Nov. Hugo Franz Meier, oud 32 j., jm. en Maria Anna Robusch, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Nov. Renatus Burggraeve (van Selzaete), oud 27 j., jm. en Irena Rosalia van Hecke, oud 24 j., jd. Geboorten. 10 Nov. Juliana Augusta Maria, d. van Raymondus Alfred Angelus van Himschoot en van Valentina Eugenia Maria Usebaert. 20 Nov. Philomena, d. van Al phonsus van den Brande en van Anna Maria Catharina Erpelink. 22 Nov. Maria Anesta- cia, d. van Petrus Vemimmen en van Philo mena Christina van der Veecken. Overlijden. 28 Nov. Juliana van Acker, oud 81 j., wed. van Eduardus van Waes. ZUIDDORPE. Overlijden. 28 Nov. Joannes van de Vijver, oud 78 j., echtg. van Maria Louisa van Vlier- berghe. 29 Nov. Theophilus van Graefschaepe, oud 80 j., echtg. van Stephania Maria Hejjse. Londen Duitsch Fransch Belgisch Van Ter Neuzen7 Dec. Eng. s.s. w a 1 j SEND, 1739, ledig, Sunderland. Van Sluisldl: 8 Dec. Duitsch s.s. HESTTA, 1661, gem., Malaga. Voor Gent: 7 Dec. Eng. s.s. GLENWEN, 629, ledig, Londen; Zweedsch s.s. FRYKEN, 819, suiker, Stettin; Finsch s.s. SAINT STEPHEN, 2889, vlas, Leningrad; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ledig, Londen; Zweedsch s.s. FORSVTK, 698, steen, Lysekil; Eng. sj*. TADORNA, 984, stukg., Manchester. 8 Dec. Noorsch s.s. HERDEBRED, 855, hout, Antora; Eng. s.s. KITTIWAKE, 982, stukg., Glasgow; Noorsch s.s. GUDRID, 748, pyriet, Thamshavn; Eng. s.s. BLACKCOCK, 226, ledig, Londen; Eng. s.s. TEESWOOD, 416, ledig, Yarmouth. Van Gent: 7 Dec. Eng. s.s. HA WARDEN CASTLE, 149, fosfaat, Fossdyke; Belg. sn. ADOLPHE URBAN, 309, ledig, Goole; Letl. s.s. REGENT, 1826, ledig, Danzig; Eng. s.s. CALCARIA, 224. fosfaat, New-Castle; Letl. s.s. KAJAK, 1973, ledig, Wiborg; Zweedsch s.s. RESERV, 1301, ledig, Blyth; Eng. s.s. MAUD LLEWELLYN, 880, ledig, Barry Road. 8 Dec. Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ijzer, Middlesbrough; Deensch s.s. BODIL, 488, fos faat, Kopenhagen; Eng. s.s. LOUIE ROSE 955, jjzer, Llanelley. Amsterdam, 9 Dec. 1931. Vreemd Bankpapier. Bieden Laten 8,— 8,10 57,— 57,50 9,60 9,73 6,88 6,93

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 3