ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN EEN DAG RUDDER Tweede 8 lad. BIN I 8 F I A H B. A mLevertraat No. 8770. MAANDAG 7 DECEMBER 1931 71e JAARGANG. F E IT IJL L T 0 M, idlfKNLASD DE PROTESTANTSCHE KERKEN EN DE OORLOGSSCHULDEN. TER NEUZEN, 7 DECEMBER 1931. DRABIjUVvAM VftiKtriBUPCS;- EEN NEDERLANDER VEROORDEELD. GEMEENTERAAD VAN AXEL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Besloten wordt Dinsdagavond te behande- len die begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw, en Donderdagavond de begroo- tingen van wegenfonds en staatsmijnen. iDe heer v. d. Houven (s.d.) trekt zijn motie betreffende de cooperatieve verbruiksvereeni- gpngen, ingediend bij de begrooting van finan- el^n, in. Na aanneming van eenige kleme wetsont- werpen wordt voortgezet de behandeling van de begrooting van arbeid, handel en nijverheid. Minister Verschuur vervoigt zijn rede en segt, dat men in deze crisis zijn eischen moet matigen. Uitbouw van de sociale verzekering b.T. is thans uitgesloten. Maatregelen die geen of weinig geld kos- ten. worden ter hand genomen. Daarnaast moet krachtig gehandhaafd worden hetgeen •p sociaal gebied bereikt is. Daar de economi- ■ohe inzinking wordt de toepassing van de Arbeidswet op de kantoren uitgesteld. Spr. hoopt tot een regeling te komen ter lwecherming van kinderen buiten fabriek en werkplaatsen. Aan bescherming van den land- arbeid kan nu niet worden gedacht. DE ZUIDEBZEEWERKEN. Evenals zulks ook in vorige jaren bet geval was, bij de intrede van de winterperiode zal •ok'dit jaar weer een groot deel van de ar- l»«iders werkzaam bij de N.V. Maatschappij *ot uitvoering van Zuiderzeewerken worden •otslagen. Dit ontslag gaat ditmaal echter eerst in op 28 December a.s., terwijl de ont- stegen arbeiders het werk zuillen verlaten op 34 December, welke maatregel inhoudt, dat de loonen gedurende de Kerstdagen worden doorbetaald. Een gedeelte der arbeiders zal echter als d« weersomstandigbeden dit toelaten nog eeni- gen tijd kunnen blijven doorwerken in ver- band met de werkzaamheden, verbonden aan het afmaken van bet dijkwerk Middelgronden an de betengeling van den vlieter. Zeer waarschijnlijk zullen de werkzaambeden van de N.V. M.U.Z. weer worden hiervnt aan het ©hide van Februari of begin Maart 1932. Bij de aannemingsmaatschappij de Vries en van den Bosch, welke firma is belast met bet maken van de leidammen van de schutsluis in den afsluitdijk nabij den Oever, zijn j.l. Zater- <tag reeds een 100-tal werklieden ontslagen, in verband met gedeeltelijke stillegging van bet werk gedurende den winter. EIEREN. Naar bet Ned. Weekblad voor Kruideniers- waren verneemt, heeft de comimissie van des- Itundigen ex art. 17 der Warenwet in alle dds- tricten van den Keuringsdienst opdracbt ge- geven, gedurende 12 voile maanden controle te oefenen op de grootte van de luchtkamer b(j eieren, direct nadat ze gelegd zijn. Deze eontrole boudt verband met de bezwaren, door den handel ingebracbt tegen de luchtkamer- eiausule in het Eierenbesluit. KLOMPENIIOUT. Eenige klompenmakers in den Gelderscben Achterboek hebbien, na klompenbout uit Polen, nu ook een proefzending hout uit Suri- name ontvangen. Voor de klompenfabrieken is het hout zeer geschikt, daar er geen kwas- ien in zitten en zeer vast is; voor klompen makers met de hand is het moeilijker te be- werken. MEER STEUN AAN DEN LANDBOUW. Door den Minister van Binnenlandsche aaken en Landbouw is bij! de Tweede Kamer iagediend zijn Memorie van Antwdord op het Voorloopig Verslag der Kamer, vergezeld van een nota van wijziging der begrooting. Daaruit blijkt het volgende: Steun aan suikerbietencultuur. Wat de suikerbietencultuur betreft, is in de nota van wijziging waarbij ook voor den •ogst 1932 maatregelen werden voorgesteld iot hulpverleening aan de verbouwers, de t stand van zaken in zoo ongunstigen zm ge- I wijzigd, dat de Regeering tot de overtuiging is gekomen, verderstrekkende voorstellen tot j hulpverleening te moeten doen. De Minister is van oordeel, dat deze rege- ling, welke het minimum vordert, waarmede het doel kan worden bereikt, den noodzake- i lijken steun zal bieden. Het totaal bedrag der uitkeeringen zal maximaal tot rond 14.100.000 zijn beperkt; d.i. rond 7 mil lioen meer dan waarop reeds gerekend was tijdens de indiening van de bovenbedoelde nota van wijziging. Dat de credietverleening aan de aardappel- meelindustrie niet de verwachte uitwerking heeft gehad, kon de Minister niet toegeven. Hij meent niet te mogen overgaan tot het stelsel van teeltpremien. Maatregelen in overweging voor gerst- en roggeteelt. Naast hetgeen reeds blijjken mocht uit de bereids ingediende wetsontwerpen, maakt de mogelijkheid van bescherming der inheemscne gerst- en roggeteelt een punt van overweging uit en zal het aanwenden van de bevoegd- heden, welke de contingenteeringswet en de anti-dumpingswet mede ter verdediging der Nederlandsche landbouwbelangen zullen geven met gereeden spoed worden bepaald. Hulp aan de vlasindustrie noodig. De actie van het comite voor het verkrij- gen van bijzonderen steun voor de vlascultuur en industrie, omtrent wier werkzaamheid wij in den loop van dit jaar herhaaldelijk hebben melding gemaakt, doch dat nog immer in on- zekerheid verkeerde omtrent het resultaat van haar werk, verneemt daaromtrent ook het eerste uit de nota van wijziging. Er is daarop een memoriepost uitgetrokken be- oogende steun te verleenen aan de noodlijden- de vlascultuur. In het belang van de werk- gelegenheid in het boerenbedrijf en de vlas industrie komt het den Minister noodzake- ljjk voor, steun te verleenen aan de genoemde bedrijven. Hij stelt zich voor dezen steun te verleenen op zoodanige wijze, dat de teelt van ongeveer 6000 H.A. vlas zal mogen worden verwacht en op zoodanige voprwaarden, dat van den oogst zooveel doenlijk zal dienstbaar gemaakt worden aan de bevordering van werkgelegen- heid in de vlasbewerkingsbedrijven. Over het meest geeigende stelsel om deze doeleinden zoo rationeel mogelijk te bereiken, wordt nog nader overleg gepleegd. STEUN AAN WERKLOOZEN. Verschenen is de memorie van antwoord in- zake wijziging en verhooging van hoofdstuk V der rijksbegrooting (binnenlandsche zaken) over 1931. Daaraan wordt het volgende ont- I leend: Wat de werkverschaffing en steunverlee- ning aangaat, wordt medegedeeld, dat de toe- s tail den voortdurend ongunstiger worden en dat naar alle waarschijnlijkheid 10 millioen gulden niet voldoende zal zijn. Reeds tot 18 November 1931 is voor werkverschaffing en steunverleening uitgegeven rond 8.1 millioen. Teneinde den uitvoer van consumptie- aardappelen zooveel mogelijk aan te moe- digen, is de regeering bereid, indien in het voorjaar de ingekuilde aardappelen niet ge- heel voor consumptie verkocht blijken, deze bij vermaling door de fabrieken ook onder de steunregeling te doen vallen. De Minister is bereid, den regeeringscom- missaris op te dragen, bijizondere maatregelen te treffen, om de landbouwers in de omgeving te Dedemsvaart, wier oogst over een gebied van 500 a 600 H.A. door overvloedigen regen- val volkomen is mislukt, in dezen steun naar billrjkheid te doen deelen. voelens te bestrijden. Slechts tegen bepaalde uitingen, die ook als krenking van gevoelens een specifiek karakter dragen, keert zich het j ontwerp. De Minister blijft ook na herhaalde over weging van oordeel, dat met de formule krenking door smalende Gods-lastering" het beoogde doel wordt benaderd. Hier is niet een betrekkelijk begrip ingevoerd, dat tot nadere appreciatie moet leiden, maar een zakelijke omschrijving. Er moet zijn in de uiting een smalen van den Persoon Gods. De Minister erkent, dat hij het bezigen van de uitdrukking Godslastering zonder meer gevaren dreigen; daaronder zou elke uiting, die objectief aan God de eere onthoudt, die Hem toekomt, kun nen vallen. Maar met het opnemen van het woord smalen" is vastgelegd, dat slechts die uitingen worden getroffen, die in haar uit- drukkingswijze zelf een hoonen van den Per soon Gods bevatten. Uitgeschakeld zijn dus daarmede wetenschappelijke uitingen, kond- gevingen van eerlijike overtuigingen die im- mers nooit dien vorm aannemen. DE ENGELSCHE INVOERRECHTEN OP TUINBOU WPRODU CTEN. Naar gemeldt wordt, is de heer F. V. Val- star, voorzitter van. het Centr. Bureau v. d. Veilingen in Nederland, in gezelschap van Mr. Niemoller, secretaris van het bureau, en de heer J. Barendse, voorzitter van den bond Westland, benevens afgevaardigden van ex po rteursvereenigingen; naar Londen vertrok- ken, teneinde besprekingen te voeren over de hooge invoerrechten op Nederlandsche tuin- bouwproducten. Getracht zal worden een gunstiger voorwaarde te scheppen. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat de na- tionale bond van de Protestantsche kerken in Amerika, Donderdag een motie heeft aange- nomen, waarin een algemeene vermindering of schrapping van de internationale oorlogs- schulden wordt verlangd. Ndeuwe verdragen over de schulden moet echter de verzekering bevatten, dat een ver mindering der schulden niet voor oorlogswa- pening mag worden gebruikt. door K. R. G. BROWNE. 28) (Vervolg.) ,,Wat, bij hoog en laag zei Mr. Gibbs, absoluut overbluft. Door een soort van uiterste wilscon- tractie maakte Jane zich uit haar geeste- lijke verstarring los. Dit was een ver- schrikkelijke slag, maar knock-out was ze nog niet en ze bedankte ervoor om alle hoop te laten varen, zoolang er nog hoop om te laten varen voorradig was. Dus glimlachte ze minzaam maar waardig en zei kalm: ..Goeden morgen, Mr. Gibbs". Mr. Gibbs negeerde deze vriendelijke begroeting en ging door met staren, alsof hij de een of andere griezelige verschij- ning uit onbekende gewesten voor zich had. Hij schudde zijn lokken op een manier, of hij zichzelf zoo wakker wilde maken; streek met zijn hand over zijn voorhoofd, knipperde met zijn oogleden en haalde een paar maal diep adem. „Wat, bij hoog en laag", zei hij dan, ,,doet u hier?" Mr. Hopper keek gei'nteresseerd van elen een naar den ander". „'n Vriendinnetje van je, Gibbs?" in- formeerde hij ondeugend. ,,Wat doet ze hier?" vroeg Gibbs, met zijn oogen nog steeds op Jane, hem kortaf. „He? Wat ze hier doet? Ze heeft me m'n schoenen gebracht", gaf Mr. Hop- BESTRIJDIN G VAN GODSLASTERLIJKE UITINGEN. Tn de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecbt met voorzieningen betreffende bet bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen, zegt de Minister van justitie dat het ontwerp allerminst beoogt in het algemeen kwetsing van godsdienstige ge- per ten antwoord. Even bleef het stil, dan ging hij n tikje beleedigd voort: ,,Waar- om zou ze niet?" „Waarom zou ze niet?" herhaalde Mr. Gibbs. „Waarom zou ze niet? Weet u wie ze is?" ..Natuurlijk weet ik, wie ze is", zei Mr. Hopper gepiqueerd. ,,Een van de kamer- meisjes van het hotel hier. Ik dacht, dat je dat zelf wel kon bedenken. Je lijkt wel gek, Gibbs. Je doet op z'n zachtst ge- sproken „Een van de kamermeisjes van het hotel Verdorie t Is dat meisje ,,Welk meisje „Het meisje, dat het villatje overge- nomen heeft van dien sloomen jongen, die 't van mij overgenomen heeft." „Ik begrijp je niet," verklaarde Mr. Hopper verbaasd. „Dat meisje," Mr. Gibbs hief zijn rech- terhand op en schakelde elke mogelijk heid op een misverstand bij voorbaat uit, door met zijn dikken wijsvinger op Jane te wijzen, „was gisteren nog in Sand- haven. Ze heet Craig. Ze is een kennis van de familie Bellerby en van 't jong- mensch, dat het villatje van me overge nomen heeft. Gisteravond heb ik haar nog op 't bal champetre gezien. Is dat goed tot u doorgedrongen Ja Zeg me dan, hoe ze nu hier komt Mr. Hopper keek hoogelijk verbaasd. Zijn onderkaak zakte langzaam naar om- laag en hij keek met groote, niet-begrij- pende oogen van Jane naar Mr. Gibbs en vice versa. Zijn gelijkenis met een zor- gelijke geit was op dat oogenblik zoo mar- kant, dat het aan het zielige grensde. ,,Maarre... vertikke... ze heeft me m'n schoenen gebracht, zeg ik je toch." Zijn toon legde getuigenis af van ziin rotsvaste overtuiging, dat iemand, die iemands schoenen brengt, boven alle ver- AMERIKA ZIET AF VAN DEN BOUW VAN SUPERSCHEPEN. In navolging van Engeland, Duitschland en Frankrijk zijn ook de Vereenigde Staten aan het bouwen van grootie schepen begonnen. Het jongste ontwerp beoogde den bouw van een reusachtig mailschip voor de United States Lines voor den dienst New York-Europa. Dit nieuwe gevaarte zou driehonderd meter lang en twee en dertig meter breed worden en een snelheid moeten behalen van dertig zeemijlen per uur. Van voren zou het hoog opgebouwd worden, om ook in stormweer flink vaart te kunnen behouden. Het ontwerp sprak van elf dekken voor 1650 le klasse, 950 2e klasse en 850 3e klasse passagiers met een bemanning van 1181 koppen. De tonnenmaat was bere- kend op ongeveer 60.000 ton. Het schip zou uitgerust worden met een catapultvliegtuig. Of men in de Vereenigde Staten huiverig is geworden van de groote verliezen, waar mede de meeste stoomvaartreederijen en de United States Lines in bet bijzonder, elk jaar haar boeken afsluiten, of dat de crisis hier een woordje meespreekit is niet bekend, doch het schip zal niet of althans voorloopig niet op stapel worden gezet. INVOER VAN BELGISCH BROOD. De invoer van brood uit Belgie is, volgens den Minister van Binnenlansche Zaken en Landbouw niet uitsluitend een gevolg van de werking der Tarwewet. Die invoer heeft niet den omvang als men, afgaande op de alarmeerdende persberichten daaromtrent zou denking verheven is, maar Mr. Gibbs schonk die geloofsbelijdenis geen aan- dacht. Hij stond nog steeds naar Jane te staren, maar de verbazing in zijn oogen was nu door achterdocht en vijandelijk- heid vervangen. ,,Wat voer je in je schild vroeg hij kortaf. Jane dacht vlug na. Ze had van Moe- der Natuur een behoorlijk verstand mee- gekregen, maar op zulk een korten termijn kon ze geen verhaal bedenken, dat geloof- waardig genoeg klonk om Gibbs' achter docht in slaap te wiegen. Haar aanwezig- heid in Het Golf Hotel was te merkwaar- dig, dan dat die door een paar noncha- lante woorden verklaard kon worden. Het eenige, wat er dus voor haar opzat, was de waarheid vertellen en daarna handelen, zooals, gezien de omstandigheden, haar het beste dacht. Ze hoopte vurig dat Peter, die Mr. Gibbs natuurlijk had zien binnengaan blijkbaar had Mr. Gibbs Peter niet ontdekt haar niet onge- vraagd of beter ongeroepen te hulp zou Snellen. Ze was voor de combinatie Gibbs- Hopper in 't minst niet bang en als Peter zichzelf in petto hield, en ze het juiste oogenblik voor de een of andere coupe kozen, kon hij haar misschien nog aan de overwinning helpen. ,,Hoe bent u hier gekomen vroeg Gibbs scherp. ,,En wat wil u, nu u hier is? „Ik ben u achterna gegaan", biechtte Jane op. ,,Mij achterna gegaan Heelemaal van Sandhaven Hoe „Dat komt er niet op aan. Ik ben hier dat is de hoofdzaak." „Ja", stemde Gibbs grimmig toe. ,,Dat is de hoofdzaak. Maar waarom bent u hier Wat wil u van me „Ik moet dat schilderij hebben," gaf Jane ten antwoord. Ze keerde zich naar vermoeden. Mochten de feiten deze berichten komen bevestigen, dan is de Minister bereid afwerende maatregelen tegen dezen invoer te bevorderen, voorzoover hij aan de werking der Tarwewet te wijten is. EEN WEG DWARS DOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Ka&er over de begrooting van het Wegenfonds voor 1932 wordt medegedeeld, bestaat voor opneming op het rijkswegen- plan van een weg dwars door Zeeuwsch- Vlaanderen van Hulst naar Oostburg geen aanleiding. De vraag, of op andere wijze de totstandkoming van deze verbinding kan worden bevorderd, wil de Minister gaame overwegen. FORMAAT- EN STROOKZEGELS. De Minister van Financien maakt bekend, dat met ingang van 16 Januari 1932 op de hoofdpostkantoren en op de bijpostkantoren in de plaatsen, waar geen kantoor der regi- stratie en domeinen gevestigd is, formaat- zegels van 30 cent en 50 cent en strookzegels van 10 cent verkrijgbaar zullen worden ge- steld. Op de hulppostkantoren en de poststations in de plaatsen, waar geen kantoor der regi- stratie en domeinen gevestigd is, zullen de- zelfde zegels verkrijgbaar zijn na voorafgaan- de bestelling. DE NAOHTPOSTTREINEN. Het door het hoofdbestuur der P. T. en T. uitgegeven maandblad bevat een artikel over de nachtposttreinen, na een jaar ervaring. Het station Utrecht Maliebaan is het knooppunt, dat de belangrijkste deelen des lands met elkander in verbinding stelt, met het doel de na het sluiten von de handelskan- toren te Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage, enz. ter post bezorgde, voor de provin- ciesteden bestemde correspondentie, doch ook steden bestemde correspondentie, doch ook omgekeerd en onderling tusschen deze laatstoe, des anderen daags in de eerste bestelling aan de geadresseerden te doen uitreiken. Met de nachtposttreinen werd aan de han-. delscentra van alle provincien een goede nachtverbinding geschonken, behalve aan de provincie Zeeland. Het invoeren van een nachttrein op de lijn BredaVlissingen bleek te kostbaar, waarom naar een andere oplos- sing is gezocht; dit heeft geleid tot het in- stellen van een nachtautodienst van Lage Zwaluwe, in aansluiting op den trein van 0.38 uit Rotterdam, over Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes en Vlissingen naar Middelburg, welke aldaar om 5.45 aankomt. De post voor Westelijk'Zeeuwsch-Vlaanderen wordt vervol- gens met de eerste boot van Vissingen naar Breskens verzonden, alwaar postautodiensten aansluiten naar Sluis en Aardenburg en naar Oostburg en IJzendijke, met tusschengelegen dorpen; de post voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen wordt per eerste boot van Hans- weert naar Walsoorden verzonden, alwaar de eerste tram de post te Hulst om 7.37 aan- brengt. Het postvervoer in de nachtposttreinen is enorm. Met het oog daarop zijn in de nacht posttreinen tusschen Rotterdam en Gronin- gen reeds enkele der nieuwe, 20 meter lange postwagens in gebruik gesteld. Op de drukste naehtposttreiner^ worden van 200 tot 300 zakken post vervoerd en in totaal per nacht ongeveer 1000 zakken, welke aldus vroeger dan voorheen ter bestemming worden gebracht. LEEUWARDEfS (Ingez. Med.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Dec. j.l. de volgende zaken behandeld: A. L. V., oud 25 j., zanger te Deurne (B.), was in eersten aanleg ten laste gelegd dat hij, als vader wettelijk verplicht zijnde tot aan- gifte van de geboorte van zijn kind op 16 Aug. 1931 aan den ambtenaar van den Burgerlij- ken stand, dit op 19 Augustus nog niet had gedaan. Bij vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen van 30 October 1931 was de amb tenaar van het Openbaar Ministerie niet ont- vankelijk verklaard. Deze was daarop in hooger beroep gekomen. Deze zaak werd teruggewezen naar den Kantonrechter. E. J. A. T., oud 37 j., chauffeur te Lede- berg, was in eersten aanleg ten laste gelegd, dat hij op 10 October j.l. te Sas van Gent met een auto over den weg heeft gereden, zonder dat hij voorzien was van een rijbewijs of zon der achtdaagsch rijbewijs. Ter terechtzitting in eersten aanleg had de ambtenaar van het Openbaar Ministerie nader opgave gedaan, welke nadere opgave door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 20 October 1931 nietig is verklaard, waartegen de ambtenaar van het Openbaar Ministerie in hooger beroep was gekomen. Deze zaak werd teruggewezen naar den kantonrechter. B. de R., oud 48 j., chauffeur te Selzaete, was eenzelfde overtreding ten laste gelegd, gepleegd te Sas van Gent op 10 October j.l. Ook in deze zaak was door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie te terechtzitting in eersten aanleg nadere opgave gedaan, die bg vonnis van den Kantonrechter te Ter Neu zen op 20 October 1931 nietig is verklaard. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was daartegen in hooger beroep gekomen. Deze zaak werd teruggewezen naar den kantonrechter. A. C., oud 46 j., fabrieksdirecteur te Axel (Sluiskil), was op 20 October 1931 door den Kantonrechter te Ter Neuzen van alle rechts- vervolging ontslagen, terzake van hem ten laste gelegde overtreding van de Veiligheids- wet op 15 October j.l. te Axel (Sluiskil). De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch2 X 50 of 2 X 10 dagen heeht. Mr. Maeijer uit Breda verdedigde den ver- dachte. Hij achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak of ontslag van alle rechtsvervolging. Voor het hof van gezworenen te Brussel stond Donderdag terecht de Nederlandsche fabrieksarbeider H. P. P., geboren te Wijk bij Duurstede in 1903, gehuwd, wonende te Lem- beke bij Hialle, waar hij enkele maanden ge- leden uit een rubberfabriek werd ontslagen onder verdenking van diefstal, gepleegd ten nadeele van een anderen arbeider. P. besloot zich te wreken op den ingendeur, die aan het hoofd der fabriek stond. Hij kocht een revol ver, drong in het bureau binnen en lcste een schot in de richting van den ingendeur, die echter tijdig ter zijde sprang en niet werd ge troffen. Het hof van gezworenen, dat geen verzach- tende omstandigheden in aanmerking nam, veroordieelde P. tot 10 jaar opsludting. Vergadering van Dinsdag 5 November 1931, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemee3ter. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. P. de Ruijter, P. van Bende- gem, A. Hamelink, B. Seghers, J. de Feijter, F. Dieleman, A. Th. 't Gilde, C. Hamelink, Iz. de Feijter en L. P. Ortelee, benevens de Secre taris J. L. J. Maris. (2. Vervolg.) 8. Voorstel tot het geven van ontslag aan een onderwijzer der openbare school, per 1 Januari 1932. Burgemeester en Wethouders schrijven aan den raad het volgende: Het is niemand Uwer onbekend, dat het aantal leerlingen van de openbare lagere Mr. Hopper en vestigde haar oogen gre- tig op de bruin-papieren rol, die hij nog steeds in zijn handen hield. Mr. Hopper slaakte een half gesmoor- den noodkreet en deed haastig een paar stappen achteruit. Mr. Gibbs schrok. fronste zijn wenkbrauwen en bekeek Jane met heel wat meer belangstelling dan bij het begin van het onderhoud. ,,Dat schilderij herhaalde hij quasi- verbaasd. ,,Wat voor schilderij?" ,,'t Schilderij dat ik u op de Old Hall uit de lijst heb zien nemen." ,,Wat 1 Dat u me uit de lijst heb zien nemen Heeft u me dan gezien riep Gibbs onvoorzichtig uit. „Ja. Door het raam. En daarom ben ik u achterna gegaan," vertelde Jane hem. Dat ze hem achterna gegaan was, in hoofdzaak omdat ze hem niet kon inhalen, vertelde ze hem maar niet. Mr. Gibbs floot zachtjes tusschen zijn tanden door en knikte eenige malen achtereen. „Waarom vroeg hij. „WelAls u ergens gast was en u zou een anderen gast een kostbaar schil derij zien wegnemen, zou u 'em dan niet achterna gaan Nee, misschien zou u 't niet doen, maar ik wel, ziet u." Mr. Gibbs negeerde de beleediging en keek zijn mede-samenplichtige aan. ,,Wat zegt u daarvan vroeg hij. Mr. Hopper had door die onverwachte wending in de manipulaties van het nood- lot tijdelijk de beheersching over zijn spraak-organen verloren, maar bij die vraag van Gibbs ontwaakte hij tot nieuw leven. Hij liet den steen des aanstoots van den voorkant van zijn eerwaardigen persoon naar den achterkant verdwijnen, deed een paar stappen voorwaarts en keek Jane door zijn reusachtige brilleglazen op- lettend aan. ,,Dus je bent geen kamermeisje hier, he?" ,,Nee." ,,Geef me dan m'n flesch terug. zei Mr. Hopper verontwaardigd. Hij deed een uitval en redde Dr. Panks' liacmo- cola uit haar vingeren. „Je moest je scha- men, meidom met zoo n verhaal aan te komen en mijn medelijden op te wek- ken. En nou nog mijn schoenen terug. Zoo, nou kunnen we pratenOm te beginnen: Wie ben je „Dat komt er niet op aan. Wat er wel op aan komt is dit: dat ik dezen dezen man gisteravond dat schilderij daar, op de Old Hall uit zijn lijst heb zien snijden. En nu weet ik ook, dat u hem betaald hebt om t te doen dat dat de eenige manier was, omdat u 't niet kon koopen." Die laatste bewering maakte blijkbaar grooten indruk. „Hoe weet u dat beet Mr. Hopper haar toe. „Ik weet't en daarmee basta", gaf Jane met een ondoorgrondelijk gezicht ten ant woord. „Dus als ik u was zou ik 't me teruggeven en weggaan zoolang de kust vrij is, weg gaan." Een poos lang bleef het stil. Mr. Gibbs stond met zijn handen in zijn zakken tegen de kast geleund en bekeek Jane, zooals een natuurvorscher een interessant exemplaar van de een of andere nieuwe soort zou bekijken. Mr. Hopper kamde zijn rafelig baardje met zijn vingers en keek eveneens, maar meer nadenkend. Na een paar minuten verbrak hij de stilte. ,,En als ik dat niet doe? Begrijp goed, dat ik daarmee niets toegeef, absoluut niets. Ik zeg t alleen bij wijze van argu ment als ik 't niet doe ,,Dan ga ik naar de politie' zei Jane zonder een oogenblik aarzelen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5