Ruwe Handen GEMEHGDE BE&ICHTBB. EEN MARECHAUSSEE GESTOKEN. EEN ONVERWACHTE GAST. een trouw paard doodgereden. Ruwe Huid - Schrale Lippen EEN AUTO DOOR EEN DASK GEVALLEN. Ik denk dat da zooveul as 'n veurgevuul is gewiest. Da'k eigenlijk ok m'n eigen geregeld goed veur oogen hiew dat er maar edn was. Waant nouw, achteraf, d'n hemel is gepre- zen, dat er maar ddn is. Waant keb'r meer as m'n haandjes vol aan, amico! Neee, 'k zouw al net zo'nen haalfbakken Salomo zijn, as da'k soldaat ben gewiest. Waant keb mee al da vrij-potlooisel, mee al da geschrijf, beel m'n mieleteere karjdre gladweg gemist. Kad gin tijd om kurperaal te worren. Zooda 'k uit eigen ondervinding d'r achter ben gekomen, dat er niks zoow patent is am d'n vrede in de weareld te be- waren, as de liefde! Want as al die vechtjassen ier of daar 'n Truike hadden zitten, zoom ik in m'nen soldatentijd ollee, dan hadden ze 'r hap- soluut gin erg in, dat d'r geweer 'n ding was am mee te schieten. Veur mijn was 't in die dagen tenminste iets, da tusschen twee briefkes-aan-Trui in, gepoest moest worren veur de inspeksie. „Zeg, kever", zee 's 'nen ginneraal teugen me, of 'nen hadjedant da verschil he'k nooit zoo persies begrepen, as 'r maar 'n streep deurliep, dan wiest ik wel dat ie boven me sting en da was veur mijn meer as genogt: „zeg, kever, mot jij niet in de opleiding veur koppraal?" „Nimme nie kwalijk, ginneraal", zee ik: „dan emmen z'oew wa-d-op oewen mouw ge- speld, horre! Keb wezenlijk niks gedaan". Toen beet-ie op z'nen snor en draaide z'n eigen om. Gaauw friemelde-n-ik toen 't briefke veur Trui effen weg. Toen ie z'n eigen weer omdraaide, mee 't front naar me toe, toen vroeg ie: „waarom zeg je ginneraal tegen me?" „Omda gij teugen mijn kever hedt gezeed", gaf ik terug: ,,daarom docht ik zoow da gij wel 'nen heelen hooge waart, ee! En as ge nog gin ginneraal zijt, ginneraal, ollee, ik geef g§re altijd 'n goeie maat!" „Zeg, stomme achterover, ezelsveulen, „drie- dubbelovergehaalde grasneger", de namen die 'k allegaar in d'n dienst eb gedragen, daar is ginnen lijst zoow groot of mijnen lijst is veul grooter, sta je me nou voor den gek te houden, of ben je soms met zes of zeven ossen uit de klei getrokken", informeerde-n-ae bij me. En ik, beleefd as ik altijd was, ik zee toen heel vrindelijk: „zooas ge zelvers wilt, ginne raal, ik kyk nie op ddnen os!" „Ik ben geen ginneraal, boerenklos, ik ben maar luitenant", zee-t-ie toen. „Nouw", mokte-n-ik 't weer goed: „luite- nant is toch ok 'n heel net baantje, luite- naant". Affyn, om kort te gaan, 't was 'n heel gezel- lig protje, da me samen hadden; alleen liep 't veur mijn wa-d-ongezellig af. Ik kreeg op 't end vier dagen kamerarrest, wa zooveul wouw zeggen, asda 'k die vier dagen da'k nie van de kamer af mocht, de kazeme uit moest gaan over 'n hek mee scherpe punten en da'k er dan telkens nog eentje moest betalen in de kantiene, veur d'n schildwacht. Da protje kwam me dus te staan op vier dubbeltjes en 'nen haak in m'n broek. Toen de vier dagen om waren, kwam ie me zeggen, da'k gin „koppraal" mocht worren. „LiUit", zee ik: „veul bedaankt horre", en toen keek ie zoow vriendelijk, da'k 'm be- kaanst die vier dubbeltjes terug had willen vragen, die me da geval gekost hadden. „Vertel 's", zee-t-ie: ,,wa doe jij voor den kost?" „Boerezeun", zee ik, en meteen docht ik: „mokt da protje nouw nie te laank, waant dan vlieg ik er weer in veur vier dubbeltjes en 'n kepotte broek. „Landbouwer, dus?" vroeg ie: .aardig vak, h.6?" ,,'t Mooiste wat er is, luit", zee ik: ,,gin strepen, gin sterren, gin arrest, niks gin ge- scharrel aan oewen kop en 'n plazierig leven". En onwillekeurig schoot toen m'n Truike weer in m'nen kop en ik docht toen: ,,luit, piept 'm nouw maar en 'k had 't nog nie ge- docht, of hij zee: „ga maar zitten, dan praten we wat over 't platteland, ik houd van den buiten, zie je!" ,,Maar eerst 'n degelijk afsprokske, luit", zee ik: „op 't end gin kamerarrest, horre, da wor me te duur!" „Te duur?" vroeg ie verwonderd. 'k Had m'n eigen d'rin gekletst, amico. „Heb je soms de wacht omgekocht?" En mee prachtige verwondering riep ik toen: „kan da?" „Tuurlijk kan dat niet", zee-t-ie! „Waarom vraagde-t dan?" zee ik. Toen emmen maar 's gelachen; me wiesten allebei niet, waar Abram d'n mosterd haalde, en da's in d'n dienst 't veumomste wat er is, amico! Ge mot daar altij persies weten hoe ge iveraans tusschen uitbleft, nie over zeeveren en net doen of ge 'n bietje idioot zijt. Dan worde op oew slofkes ginneraal! En op 't end, da mot ik zeggen, toen hiew ie zn' eigen netjes aan de afspraak. 't Liep veur mijn af zonder arrest teugen 'n dubbeltje per dag. Ollee, 'k gaai er afscheien. 't Wor me hier weer te vervelend op da kamerke, 'k gaai 's benejen kijken, of m'n achterneef in d'n zooveulsten graad er al is, dan gaan me 'n bietje stooten op de buljfert. Vanavond is 't weer filmen geblazen! En dan weer katten! As alty, dus veul groeten van oewen toet a voe DRA HET DRAMA TE ECHT. Begrafenis der drie slachtoffers. Donderdagmorgen zijn onder groote belang- stelling de drie slachtoffers van den moord te Putbroek begraven. Aan den ingang van bet dorp werden de lijken afgehaald door de schutterijen van Put broek en Diergaarde. Mede waren aanwezig de burgemeesters van Echt en Posterholt en de burgemeester van Geule jhr. van Afferden, eigenaar der bosschen. De bedroefde familie en honderden bewoners der streek betuigden bun deelneming. Bij de kerk gekomen werden de drie lijken op een baar geplaatst en daama, gedragen door vrienden van de qverledenen, naar de kapel van het klooster gebracht, waar de requiem-mis werd opgedragen. Na de ab- aoute trok de stoet naar het kerkhof. Hier voerde de rector het woord over het drama, dat zoo plotseling en zoo wreed droe- fenis in twee families had gebracht. Te mid den van algemeene ontroering werden de drie lijkkisten in een gemeenschappelijk graf ge plaatst. Een derde verdachte aangehouden. Omtrent de misdaad te Echt meldt de Nieuwsbron nog het volgende: Naar ons Woensdagmiddag telefonisch uit Echt werd medegedeeld, is Dinsdagavond laat in zijn woning te Posterholt gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan den drie- voudigen moord, de veldwachter W. Zwaar geboeid is ook deze man door de marechaussee met den laatsten trein van Echt naar Roermond overgebracht en daar in het huis van bewaring ingesloten. VREESELIJKE DOOD VAN JEUGDIG ARBEIDER. In de exportslachterij van de firma Willing te Groenlo is de 15jarige arbeider Froeling, doordat hij uitgleed, in een ketel gevuld met kolcend water gevallen, welk water gebruikt wordt om varkens in te broeien. De ongeluk- kige sprong kermend van pijn uit de kuip en sprong in zijn verbijstering in een daarnaast staande ketel met pekel. In hoogst deerniswekkenden toestand werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij tengevolge der bekomen brandwonden is overleden. Een arbeider die hem ter hulp snelde, kreeg ernstige brandwonden aan den arm. GEFINGEERDE OVERVAL Deze week werd uit Den Haag gemeld van een overval met berooving, die Maandag- avond laat zou hebben plaats gehad in het kantoor van de Vereenigde Bakkerijen. De nog ten kantore werkzaam zijmde directeur was volgens dat verhaal overvallen door ge- maskerden, gekneveld en in een tusschen- kamer gebracht, waarna de bezoekers uit de brandkast een bedrag van 9000 hadden mee- genomen. De directeur was later door den nachtwaker van het gebouw gevonden en van zijn boeien bevrijd. Naar thans bericht wordt meent men aan- wijzingen te hebben, dat dit verhaal verzon- nen is en dat de directeur, die inmiddels is aangehouden dit zou hebben bekend en tevens dat er in de kas een tekort van onge- veer f 9000 is. Toen de wachfcmeester der marechaussee te Groesbeek een bewoner van den Stekkenberg aldaar in zijn woning wilde arresteeren tot het ondergaan van gevangenisstraf, waartoe hij was veroordeeld, trok de man een mes, en bracht den wachtmeester daarmede een zware wond over den pols toe. Ofschoon de politie- man hevig bloedde, wist hij den man toch te ontwapenen en te arresteeren, waarna hij in de marechausseekazerne te Groesbeek werd op- genomen. De wachtmeester moest in het zie kenhuis te Nymegen ter verpleging worden opgenomen. SCHIP GEZONKEN. By Enkhuizen waren Donderdagochtend twee schepen in nood. Het eene, geladen met rijshout, is gezonken. De schepen waren van Amsterdam vertrokken met bestemming naar Breezand. Het schip dat gezonken is, heet Nieuwe Zorg, schipper W. van Wyngaarden. Men heeft nog getracht, het vaartuig te be- houden door een deel van de lading overboord te werpen. De opvarenden hebben zich in een boot gered en zijn aan boord van het schip De Mededinger te Enkhuizen aan wal gebracht. ONTVLUCHT. Woensdagavond wist een der gedetineerden van de byzondere strafgevangenis te Leeu- warden te ontvluchten. Binnen een half uur werd de vluchteling door een bewaarder ach- terhaald, gegrepen en naar de gevangenis te- ruggebracht. EEN NOODLOTTIGE AANRIJDING. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den Ryksweg VenloRoermond, onder de ge- meente Reuver, een ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost, meldt „De Crt." Zooals gewoonlyk, was het stoomschip „De Maasstroom" der Stoombootondememing H. Janssen te Venlo, dat een sneldienst Amster damRoermond onderhoudt, te 12 uur mid- dag in Roermond aangekomen. In verband met het vroeg invallen der duistemis kon „De Maasstroom", na gelost te zyn, niet meer naar Venlo terug. Het personeel der boot, bestaan- de uit den 49-jarigen kapitein W. Strik, den 40-jarigen P. Maas en den 20-jarigen Ph. van der Putten, alien wonende te Venlo, werden daarom door een vrachtauto der stoomboot ondememing naar Venlo gebracht, om den Zondag bij him gezin door te brengen. De kantoorbediende J. Selder reed de vrachtauto der ondememing, welke met een huif was overkapt. Kapitein Strik zat naast den chauffeur, ter wijl Maas en Van der Putten, alsmede de 14- jarige H. Hawinkels, uit Roermond, die het reisje voor zijn genoegen meemaakte, in den laadbak onder de huif hadden plaats genomen. Nabij Reuver ontmoette deze vrachtauto een zwaren vrachtwagen uit Roermond. Hoe een en ander juist is gebeurd, moet het politie- onderzoek nog uitwijzen, doch in ieder geval reed de zware vrachtauto rakelings langs de auto der stoombootondememing, waardoor de overkapping met geweld werd afgerukt. Van der Putten kreeg hierbij een hevigen slag me' een der hoekijzers en werd van de auto ge- slingerd, terwijl Maas eveneens een zwaren klap van een gedeelte der overkapping opliep, doch op de auto bleef liggen. De jeugdige Hawinkels bleef ongedeerd, evenals de chauffeur Selder. Kapitein Strik liep een hoofdwonde op. Nadat beide auto's tot stilstand waren ge bracht werd Van der Putten onder de brok- stukken der kap vandaan gehaald. Enkele minuten later passeerde Dr. G. T. M. van Hel- lemondt, uit Venlo, die kapitein Strik, Hawin kels en Selder in zyn auto opnam en naar het St. Josephziekenhuis te Venlo vervoerde. De beide zwaar gewonde slachtoffers werden eveneens per particuliere auto naar genoemde ziekeninrichting overgebracht, en onmiddellyk na aankomst van de laatste sacramenten voor- zien; kort daarop trad de dood in. Beiden zijn gehuwd. Van der Putten heeft 6en kind, terwijl Maas geen kinderen heeft. Kapitein Strik kon, na verbonden te zyn, naar zijn woning terugkeeren. De jeugdige Hawinkels, die geheel overstuur was, werd ter observatie opgenomen, doch kon Zondagavond de ziekeninrichting verlaten. RAADSELACHTIG AUTO-ONGEVAL. Woensdagmiddag is een auto, bestuurd door E. S. uit Apeldoom, op den Ugchelsen Berg in een diepte van vier meter hoogte gestort. De auto werd totaal vemield. Twee der lnzit- tenden werden ernstig gewond, terwijl de twee andere inzittenden er met den schrik af- kwamen. Ziji hebben echter de vlucht geno men en zijn tot nu toe nog niet gevonden. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men nog in het duister. Voor het ongeval plaats vond, heeft het gezelschap in een cafd te Hoenderloo iets gebruikt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nader vemeemt de „Tijd", dat de twee ver- miste personen terecht zijn. Uit het onder zoek bleek, dat de chauffeur geen rijbewys had en dus na het ongeluk liever niet met de politie in aanraking kwam. De beide personen gaven voor door den mist verdwaald te zijn. ONDER INSTORTEND ZAND BEDOLVEN. Zaterdagmorgen omstreeks halfelf geraakte op de kalkzandsteenfabriek Vogelenzang te Rhenen de 25-jarige ongehuwde arbeider P. van Druten uit Kesteren by het zandbressen onder het instortende zand bedolven. De man werd vrijwel direct door zijn kameraden be vrijd en moet nog een teeken van leven heb ben gegeven. Hoewel daama nog een uur kunstmatige ademhaling is toegepast, kon men slechts den dood constateeren. INGEBROKEN. Te Jisp is Vr,yidagnacht ingebroken bij den burgemeester dier gemeente den heer Voster. Door het gerinkel van glasscherven werd deze gewekt, waarop hij met een revolver naar bui ten is gegaan. De dieven hebben daarop de vlucht genomen. De burgemeester heeft nog een schot gelost, dat echter geen doel heeft getroffen, doch waardoor alarm is gewekt. De politie is erin geslaagd een der verdachten, een Amsterdammer, te arresteeren, die In Purmerend in arrest is gesteld. In denzelf- den nacht heeft de Zaandamsche politie een man uit Woerden aangehouden, die ervan ver dacht wordt mede aan de inbraak schuldig te zijn. EEN WONING BINNENGEDRONGEN EN DE VROUW DES HUIZES BEWUSTELOOS GESLAGEN EN GEBONDEN. Zondagavond tusschen half zes en half zeven hebben een paar personen een overval gedaan in Huize „De Wigman" te Bavoort onder de gemeente Leusden, welke bewoond wordt door de familie van Zijst. Zij hebben zich toegang verschaft door een achterdeur en de vrouw des huizes, die op dat oogenblik alleen thuis was, bewusteloos geslagen, waar na zij haar bonden en in 6dn der kamers neer- legden. Zy hebben vervolgens het geheele huis doorzocht, waarbij vooral het schrijfbu- reau van den heer van Z. het heeft moeten ontgelden. Het vermoeden bestaat, dat de overval is gepleegd door communisten, die in de meening verkeerd schijnen te hebben, dat de vermiste stukken uit het archief van de Communistische Party Holland ten huize van den heer van Zijst verborgen waren. De heer van Zyst had nog onlangs een artikel gepu- bliceerd in de „Bezem". Vermoedelijk hebben de daders op de loer gelegen en gewacht op het moment, dat de heer van Zijst uitging. De heer van Zijst heeft by zijn thuiskomst zijn vrouw, die intusschen bygekomen was, gillende gevonden en haar onmiddellijk uit haar benarde positie bevrijd. Zij was niet ge wond. De marechaussee te Leusden sbelt een on derzoek in, waarbij de medewerking werd verleend door den politiehond der Ryksveld- wacht. RELLETJE TE EMMEN. Bij de Emmer werkversohaffing in het Zwinderscheveld is Zaterdagmorgen een rel- letje ontstaan over het feit, dat een der werk- loozen, een communist, uit een ploeg was ont- slagen. Een der directieverblrjven werd in elkaar geslagen en de heer Jouksma opzichter van de Ned. Heidemaatschappij uit Coevor- den, werd mishandeld, zoodat hy zich onder behandeling van een dokter moest stellen. Marechaussee en ryksveldwachters uit Hooge- veen, Coevorden en Zweelo werden gerequi- reerd. De kalmte was spoedig temggekeerd en de werkloozen vertrokken zonder tegen- stribbelen naar Emmen. De" namen der op- ruiers zyn aan de politie bekend. Toen de heer D. Z. te Zwanenburg bezig was met het herstellen van een antennemast op het dak van zijn woning, verloor hy zijn venwicht en kwam terecht op de serreruiten zijner benedenburen. Deze bleken hiertegen niet bestand, braken, waardoor Z. met een smak op de tafel terecht kwam, waaraan het gezin voor het middagmaal was gezeten. De ontsteltenis was begrypelijk zeer groot. Z. bekwam inwendige kneuzingen en werd met een auto naar een ziekenhuis overgebracht. Ook een kind, dat aan tafel zat, bekwam, aldus de ,,Msb." verwondingen door een glas- scherf. MISLUKTE OVERVAL. Toen J. S. te Veldhoven, per fiets van Val- kenawaard kwam en door de bosschen van Waalre naar huis wilde terugkeeren, kwam hij aldaar twee personen tegen, van wie er een hem bij zijn jas van de fiets trok. S. gaf dezen persoon een zoo hevigen slag dat hjj in een sloot tuimelde. Op hetzelfde oogenblik schoot de andere persoon met een revolver op hem. Dit schot raakte de mouw van zyn jas, het tweede schot miste. S. nog niet bang ge- worden, vloog op den schutter af, die op de vlucht ging met zijn fiets, die hij een eind ver- der langs den weg had neergelegd. Voordat S. zijn eigen fiets had kunnen grijpen, waren beide aanvallers in de bosschen verdwenen. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Buren bemerkten Donderdagmorgen, dat in het perceel Sloterweg 206, te Haarlem een sterke lucht van kolendamp hing. De politie werd gewaarschuwd en deze verschafte zich toegang tot het benedenhuis, dat door een heer bewoond wordt. Het bleek, dat daar de 60-jarige assuradeur W. Heilig bewusteloos op een klapbed lag, aldus de „Tel." Hij bevond zich daar vermoedelijk reeds sedert den vori- gen avond, toen hy zich om halfelf naar bed had begeven. Een zware kolendamp vulde het vertrek. Een onderzoek toonde aan, dat de kachelpijp met roet verstopt was, waardoor de kolendamp zich door de slaapkamer een uitweg had gezocht. Met behulp van een zuurstofapparaat trachtte men het slachtof- fer weer tot kennis te brengen; daar dit ech ter niet gelukte, vervoerde men hem naar de Maria-Stiohting. Tot Donderdagavond was men er ook daar niet in geslaagd hem weder tot bewuatzyn te brengen. Nader wordt gemeld, dat de man, zonder bij kennis te zyn gekomen, is overleden. De heer A. M. te Hapert had een paard uit- geleend aan een landbouwer te Riethoven. Blijkbaar had het beest van zijn nieuwen dienst genoeg, althans het verbmk de over- eenkomst en keerde moederziel alleen over den weg van Riethoven naar Hapert terug, meldt de Tel. Terwyl het dier daar zoo rus- tig aan voortstapte, kwam er een auto van den heer V. uit Eindhoven over den weg aan- gereden. Het teugellooze paard wist echter van een auto geen bestaan, terwijl ook de chauffeur nog nooit een paard meegemaakt had, dat niet voor hem uit den weg was gegaan. Zoo gebeurde het dat de auto in voile vaart op het paard inreed. De auto duikelde in een sloot en hoe hierbjj de chauffeur schier onge deerd gebleven is, is een onoplosbaar raadsel. Het paard liep, doodelijk gewond, nog verder naar zijn baas in Hapert. Het dier moest spoedig afgemaakt worden. SPOORWEGONGELUK op de lijn BRUSSELANTWERPEN. Woensdagavond is een trein van Brussel naar Antwerpen tusschen Mechelen en Duffel met een trein, die van Rijssel naar Antwer pen onderweg was, in botsing gekomen. Drie rijtuigen van den Rijsselschen trein werden omvergeworpen. Vijftien reizigers in den trein uit Rijssel werden zwaar gewond. In den Brusselschen trein werd niemand gekwetst. (Ingez. Med.) Omtrent het ongeluk wordt nader ver- nomen, dat de botsing om enkele minuten over half zeven bij St. Katherijnen-Waver ge- schiedde tusschen twee personentreinen, bei de komende uit de richting Brussel. De bloktrein BrusselAntwerpen, welke te 17.52 uur van Brussel vertrekt, reed door tot- nogtoe onopgehelderde oorzaak den personen- trein no. 249, welke om 15.43 uit Rijssel ver trekt, in de flank aan. Zoodra de eerste paniek voorbij was, zyn de passagiers spoedig aan het werk gegaan om de getroffenen uit hun benarde positie te redden. Van onder den eersten wagon werd een lijk opgehaald, dat geheel verpletterd en ver- minkt was en waarvan men de identiteit nog niet heeft kunnen vaststellen. Een geeste- lijke uit St. Kathelijne diende de absolutie ,,in extremis" toe. Nadat het nieuws te Mechelen bekend was geworden, begaven tal van plaatselijke gees- telijken zich naar St. Katelijne. De gewonden werden aanvankelijk in den intact gebleven wagon verpleegd, waama zij naar Mechelen werden getransporteerd. Het zijn voor het meerendeel personen uit Antwerpen met uitzondering van den Neder- lander Jacob de Bruyn. De tweede doode is een verpleegster uit Antwerpen, mej. Vuylsteke. Van den gedoo- de en nog niet ge'identificeerden man ver- onderstelt men, dat hij een bewoner uit het naburige Mortsel moet zijn. Men is thans druk bezig met een zwaren kraan, die uit Brussel is gekomen om de omgekantelde wagons weg te werken en de spoorbaan vrij te maken. Het verkeer is tijdelijk langs een andere baan geleid. In aansluiting op de eerste lezing omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt thans als mogelijkheid genoemd het niet regelmatig functionneeren van een wissel. EEN MOEDIGE JAPANNER. De Japansche soldaat Jamada zal een deco- ratie krijgen voor heldenmoed. Hij was in Mantsjoerije den Chineezen in handen geval len en door hen gemarteld om hem te dwin- gen te verklappen, waar zich de troep, waar toe hy behoorde, ophield. Ofschoon wat dezen man werd aangedaan afschuwelyk was, be- t waarde hy het stilzwijgen. Daama in de ge vangenis geworpen, kon hij met behulp van een Koreaansche cipier ontsnappen. De stand- vastigheid van dezen man moet in werkelijk- heid bovenmenschelijk zijn geweest. EEN AMOKMAHtER. Tydens een twist met zyn huishoudster greep de te Zinkenbrug byj Nauen wonende voormalige bankbediende Lehnert een mes en stak de vrouw neer. Op haar hulpgeroep kwamen drie andere vrouwen aanloopen. De man sloeg als een razende om zich heen en verwondde ook de drie andere vrouwen ern stig. De dader vlucbtte daama het bosch in. Drie van de vrouwen zyn naar het ziekenhuis te Nauen overgebracht waar direct operatief moest worden ingegrepen. De vierde was er zoo emstig aan toe, dat zy niet vervoerd kon worden. Men vreesde voor haar leven. DROEVIG ONGELUK IN IERLAND. Zes jongens van 7 tot 13 jaar, die op een brugleuning zaten, zijn te Killaloe in het kanaal gestort, doordat de leuning brak. Vijf der knapen zijn verdronken. DOKTOREN, DIE VOOR DE KOLEN VAN HET ZIEKENHUIS MOETEN ZORGEN. Men schrijft uit Boedapest: In het ziekenhuis te Szentes in Hongarye waren enkele dagen geleden de kolen op, zoo dat het gevaar dreigde, dat de zieken in on- verwarmde zalen zouden moeten liggen. De doktoren echter, die reeds eenmaal aan het graafschap eene leening hebben aangeboden, opdat de noodzakelijke verbouwingen aan het ziekenhuis zouden kunnen worden uitgevoerd, hebben op het laatste moment voor eigen rekening kolen gekocht, zoodat voor een paar dagen de verwarming weer verzekerd is. In tusschen is de gouverneur van het graafschap naar Boedapest gegaan, ten einde daar over de zaak te prateti. MISDAAD OF GASCATASTROPHE. Door gasvergiftiging zyn in een woning te Warschau zes personen om het leven geko men, terwyl vijf andere in levensgevaar ver- keeren. Het gas was uit een lek van de hoofdbuis twee kelderwoningen binnengedrongen. A.an- gezien de bewoners der verschillende wonin- gen in vijandschap leven, acht men het niet onmogelijk, dat he hoofdbuis met opzet is be- schadigd. MISDAAD UIT JALOEZDE. Een 23-jarig Parysch typograaf was sedert eenige weken verdwenen. De verdenking meer van deze verdwijning te weten, viel op een nachtwaker, met wiens vrouw de typo graaf ongeoorloofde betrekkingen zou hebben onderhouden. De nachtwaker werd aange houden, doch ontkende, hoewel er bijvoorbeeld op een auto, die hy wel eens gebruikte, bloed- sporen waren gevonden. Thans is echter een vriend van den nachtwaker aangehouden, die mededeelingen heeft gedaan, welke zeer be- zwarend zyn voor dezen. Hy vertelde dat de nachtwaker den typograaf in zijn woning had gelokt en hem daar onder bedreiging met een pistool een brief had laten schrijven, waarin de typograaf verklaarde dat de vrouw van den nachtwaker thans de minnares van een ander was (zij was van haar man weggeloo- pen). Toen de typograaf weigerde het adres van den minnaar op te geven (hy hield zelf vol alleen betrekkingen van vriendschap met haar te hebben gehad) had de nachtwaker hem met een handdoek geworgd. Met zijn medeplichtige had hij het lijk met een auto vervoerd en in de Seine geworpen. Tengevolge van den mist is te Lowestoft een auto door een hek gereden en van een kalkrots gestort op een huis dat twaalf meter lager stond. De auto werd geheel vemield, evenals het dak van het huis. Maar de be- stuurder luitenant Vereker, van de Godetia, de kruiser voor het visscherytoezicht, bleef ongedeerd. Een politieagent bracht hem naar zijn schip, waar hij onder dokters handen is om van den achrik te bekomen. DE VERMISSIN G VAN ROBERT KREGLINGER. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Hoewel het thans reeds meer dan twee weken geleden is, dat de 44-jarige Antwerp- sche groothandelaar Robert Kreglinger spoor- loos verdween, blijft het krantenlezend publiek nog steeds groote belangstelling aan den dag leggen voor alles wat met deze geheimzinnlge zaak verband houdt. Thans wordt een nieuw spoor gevolgd en wel dat van een oud-veroordeelde, een Bel- gisch deserteur naar het heet, die, op 18 November, dus twee dagen na de vermissing van den heer Kreglinger, door een inwoner der Gentsche voorstad Ledeberg tat tweemaal toe werd gezien, zittende aan het stuur van een .cabriolet" Renault. De nummerplaat was gedeelitelyk met een krant bedekt. Al leen de cijfers ,,101..." waren zichtbaar. De oud-veroordeelde, wiens juiste identiteit nog niet bekend is, blijkt te Maubeuge, in een fa- briek van spoorwegmaterieel, werkzaam te zijn geweest. Men kende hem, onder het per soneel aldaar, alleen als „Gustaaf den dikke". De kerel wordt nu ijverig opgespoord. Een andere bijzonderheid welke misschien nog eenig licht in deze duistere zaak kan brengen is, dat de auto van den heer Kreglin ger aan de binnenzijde, een koperen plaatje droeg met zijn naam en adres te Brussel. Dit plaatje is nu teruggevonden in het huis aan den Haachtschen Steenweg te Schaarbeek Brussel dat hij gehuurd had en waar hy raak, met zijne moeder, verbleef. Uit Zuid-Frankrijk kwamen verscheldene brieven bij het gerecht en de familie Kreg linger binnen, rneldende dat te Avignon een heer werd aangetroffen die aan amnesie Rjdt en zich niets meer weet te herinneren. Bij verdere navraag zou gebleken zijn dat de on- gelukkige ongeveer 65 jaar oud is, wat in het geheel niet overeenkomt met den leeftjjd ran den verdwenen Antwerpenaar. De familie Kreglinger meent, blijkens een mededeeling aan de pers, het geval van ge- heugenverlies zoo niet uitgesloten dan toch zeer weinig waarschijnlijk te moeten achten. Veel geld ongeveer 1500 francs slechts zal de vermiste wel niet op zak hebben ge had op het oogenblik zijner verdwijning. Ejjne zaken zijn netjes in orde bevonden. Hy self was zeer ordentelijk, vaak tot niets overdre- vens toe. Ook is nog bekend dat de heer Kreglinger by een Zwitsersche maatschappjj op het leven verzekerd was voor een bedrag van 100.000 Zwitsersche francs. ONFORTUINLIJK FORTUINTJE. Een politieagent uit Manchester, een vader van vijf kinderen, die er nooit over gedacht heeft de voorschriften van zijn meerderen niet op te volgen, deed dezer dagen de ontdekking, dat hij weldra door een disciplinaire straf zal kunnen worden getroffen. Zijn vrouw is name- lijk in het bezit gebleken van een lot van de Iersche Sweepstake, hetgeen indruischt tegen de Engelsche wet, die aan haar agenten ver- biedt deel te nemen aan „onwettige loterijen". Toen de agent op een avond uit dienst thuis- kwam, vemam hij dat zyn vrouw een paard had getrokken. Zonder zijn voorkennis had ze een lot genomen en geen mensch zo« er ook ooit iets van hebben vemomen, indlen de fortuin haar niet gunstig gezind was ge weest. Reeds een paar dagen later werd de agent echter door zyn superieuren ontboden om zich te verantwoorden voor het feit, dat er zich een lot van de Iersche Sweepstake in zijn woning bevond. Met het verweer van den agent, dat hy er niets van heeft gewerten en dat zijn vrouw een lot had gekocht zonder hem er in te kennen, schynt men geen genoe gen te zullen nemen. Zijn chef heeft ten min- ste verklaard, dat er wel degelyk reden Is voor het toepassen van disciplinaire maatre- gelen, over den aard waarvan hy zich echter nog niet heeft willen uitlaten. De volgende maand dus nadat de race is geloopen zal de gemeenteraadscommissie voor de be handeling van politioneele aangelegenheden bijeenkomen om haar oordeel te formuleeren. Men kan zich voorstellen, dat de agent deze dagen in spanning zit; in de eerste plaats over de vraag: zal mijn vrouw al of niet de 30.000 pond winnen En in de tweede plaats over de kwestie, wat voor straf hy wel zal moeten ondergaan. HET EENZAAMSTE EILAND. Tegen het einde van de volgende maand verlaat de kruiser ..Carlisle" Zuid-Afrika, om een bezoek te brengen aan Engeland's verst afgelegen eiland, Tristan de Cunha, in het zuiden van den Atlantischen Oceaan. Het doel van de reis is, om onder de 160 bewoners van dit eiland, die daar een een- zaam leven leiden, Kerstgeschenken te bren gen in den vorm van kleeren, voedsel en huls- houdelijke artlkelen, die door het „Trlstan da Cunha-fonds", waarvan ook de Royal Georgraphical Society" en de Royal Empire Society" deel uitmaken, verzonden zyn. Onder de geschenken bevinden zich een aantal riemen, een geschenk van den Konlng, en een kammolen, welke door de Konlngta gestuurd werd. EEN BLIJDE GEBEURTENIS. Voor het eerst in een eeuw tijds, zoo meldt de Star, is er een zoon geboren in het vorstec.- huis in Jaipur in Britsch-Indie. De trotache Maharadja, die twintig jaar oud is en zelf een aangenomen zoon van den vorigen Maharadja. heeft besloten deze blyde gebeurtenis op ta- drukwekkende wyze te vieren. Om zt)n on- derdanen in de ware feeststemming te bren gen, heeft hy- alle achterstallige grondlasten, rechterlijke boeten en boeten, de laatste twee jaar opgelegd in civiele rechtszaken, kwflt- gescholden. Deze kwytschelding beloopt een totaal bedrag van 240.000 pond sterling. Ook heeft hij alle douanerechten op juweelea af- geschaft ter bevordering van den handel waarvoor zijn staat beroemd is. De feestelgk- heden ter eere van de geboorte van den jon gen prins hebben eenige dagen geduurd »n zfln besloten met een schitterende durbar. Maharadja Mansingh is al negen jaar geleden aan het hoofd van den staat gekomen. Zijn jaarlijksch inkomen bedraagt 550.000 gulden In 1929 heeft hij een trainingscursus te Wooi- with gevolgd en ook dit jaar heeft hy eeaigen tyd in Engeland doorgebracht. TWEEHONDERD GEDEPORTEERDEN UIT CAYENNE ONTSNAJPT1 Uit een Fransch gevangenkamp nabfl Cayenne zouden tweehonderd gedeporteerden zyn ontvlucht. Zy hadden vemomen dat een Amerikaansche ondememing in Nederlandsoh- Guyana begonnen was met den aanleg van een spoorweg. Zich verbergende in de bos schen bereikten zij de grens van Fransoh- Cayenne, trokken over de Maroni-rivier en kwamen op Nederlandsch grondgebied, Hier raakten zy him koers kwijt en verdwaalden in het oerwoud. Velen hunner werden door koortsen aangetast, en uren lang waadden afl door de moerassige gedeelten van het wpud.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6