AL6EMEEN NIEUW8- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ft j ld Tweede Blad. akkers Kloosterhalsem czZ"/^£_ Winkelisrsvereenipjr „KLIM0P" No 8769 VRIJDAG 4 DECEMBER 1931, 71 e JAARGANG. BI9KENLAHD. Geen pijnlijke Bra.ndhla.ren 8 P 0 B T. LANDBOUW BERIGHTS N. PBBBIKBETTRTBR. Feuilleton - vertellingen. DE NEDERL. BANK EN HET POND. TER NEUZEN, 4 DECEMBER 1931. VOETBAL. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. ENSCHE COURANT £EA J TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van bet wetaontv/erp inzake de contigenteering van de* invoer. De beer Kortenborst (r.-k.) zegt, dat zijn fractie op voorwaarde van soepele toepassing, kan meegaan met het amendement-Oud om repressieve wettelijke controle na elk contin- genteeringsbesluit in te stellen. De heer Van den Tempel (s.-d.) zal even- eens stemmen voor bet amendement-Oud en made voor bet sub-amendement van den beer Boon, om een advies der commissie over te l6C8'€Xl. Og heer v. d. Henvel h8Jiciha,3-fl zijn beawaren tegen bet amendement-Oud, doch boopt, dat de toekomst bem in bet ongelijk zal etellen. Minister Verscbuur heeft met meer die be- swaren, welke hij aanvankelijk tegen bet amendement-Oud bad. Hij laat de beslissing over dit amendement aan de Kamer over, doch bijjjft bezwaar koesteren tegen bet sub-amen- dement-Boon. De heer Boon (lib.) trekt na toezeggmg van de* Minister, dat alle mogelijke inliohtingen KUllen worden verstrekt, zijn sub-amendement in. Het amendement-Oud wordt zonder hoof- deljjke stemming aangenomen. Nog wordt met 74 tegen 10 stemmen aan genomen een amendement-Oud, om deze wet uiterlqk 1 Januari 1935 te doen vervallen. Het wetsontwerp wordt z.b.s. aangenomen. Aan de orde is den de begrooting voor arbeid, handel en nijverheid, waarbij prof. Slotemaker de Bruine (c.-h.) den oeconomi- sefcen voorlichtingsdienst ter sprake brengt. „WAAROM GEEN PUFVERBOD". Aan de leden van de Tweede Kamer is toe- geaonden een brochure van de Ned. Vereen. van belanghebbenden brf de schar- en schol- visscherij, getiteld ,,Waarom geen pufverbod". In eenige rubrieken wordt het nut van de puf (jonge scbol en scbar) en de nadeelen verbonden aan het verbod uiteengezet. Wan- neer een pufverbod in het leven geroepen wordt, zegt de brochure, is het hoofdzakeljjk gericbt tegen de kustvisschers, die de inkom- slen hiervan onmogelijk kunnen missen. Ook eendenhouders worden gedupeerd, daar deze dan genoodzaakt zijn visch in Umuiden te koopen, die zeer duur moet worden betaald. 2* hetzelfde geval verkeeren de vischmeel- fabrikanten, die door de nood gedwongen, gedeeltelijk him bedrijf zullen moeten sluiten. Aan den anderen kant is de pufvisscberij in •ooverre niet scbadelijk, dat het onmogelijk is om uitsluitend kleine ondermaatsche visch te vangen. De brochure eindigt met de hoop, dat de Regeering, bij alien aandrang om een pufver bod het standpunt zal innemen, dat met be- staande toestanden rekening moet worden gebouden en het niet aangaat om bestaande bedrrjven en industrieen te vernietigen. (Het Tweede Kamerlid de heer Joekes heeft aan de Ministers van Financien en van Kolo- aiSn de volgende vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van het in de bladen verschenen communique, vol- gens hetwelk de Nederlandsche Bank met medewerking van de Nederlandsche Regee ring een deel van haar bezit aan Engelsche ponden aan de Ned.-Indische Regeering heeft verkocht, ten einde deze ponden te doen die- aen tot aflossing van de in Engelsche ponden aangegane Ned.-Indische leeningen, en kunnen de juistheid van dit berieht bevestigen? Zjjn de ministers, indien deze vraag beves- tigend wordt beantwoord, bereid mede te deelen, op welke voorwaarden, tegen welken koers en voor welk bedrag de bedoelde ver- koop heeft plaats gehad? Zijn de ministers, indien bedoelde vraag be- vestigend wordt beantwoord, bereid mede te deelen of bedoelde aankoop door de Indisehe Regeering is gesehied op aandrang van de Nederlandsche Regeering en of voor de over- •ankomst, waarbij bedoelde transactie is ge- regeld, de goedkeuring zal worden gevraagd van den Volksraad en van de Staten- Generaal LUXOR-THEATER. Na het zeer mooie programma van vorige week wordt thans als ,,het" hoofdnummer vertoond het alom geroemde filmwerk „Ein Walzertraum", dat als Nederlandsche titel voert „De lachende luitenant". Deze film is ge'inspireerd naar de bekende operette en heeft dan ook heel veel van de oorspronkelijike motieven behouden, doch overigens is er zoo- veel in veranderd en gevarieerd, dat er van een geheel nieuw filmwerk kan gesproken worden. Maar dan ook een film van eerste grootte, een flim van charmante invallen, waarbij men zich amuseert van begin tot het eind. Dat Maurice Chevalier de rol van den lachenden luitenant vertolkt behoeft geen verwondering daar hij hiervoor als geknipt is, doch een verrassing is Mirian Hopkins, die in de rol van de prinses een nieuwe vondst in de filmwereld is. Lubitsch' creatie is in details verzorgd. Met uiterste zorgvuldigheid wisselen de dia- logen de gedeelten af, waarbij Strauss' muziek weerklinkt. HET NATIONAAL CRISIS-COMIT6 Aan de burgemeesters van een honderdtal gemeenten in ons land, waar een door het dep. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gesubsidieerde steunregeling bestaat, heeft het Nationaal Crisiscomity een circulaire gezonden, waaraan wij ontleenen: De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot ons comite het verzoek gericht, zich te willen belasten met hei. ver- i feenen van de extrahulp (van aanschaffing van kleeding enz.) uit een door de regeering i beschikbaar gesteld bedrag, waarvoor alleen in aanmerking komen die gemeenten, waarin een door het dep. van Binnenl. Zaken en Land- bouw gesubsidieerde steunregeling toepassing vindt. i Voor deze extra-hulp zal eenzelfde bedrag worden beschikbaar gesteld als door het ge- 1 meentebestuur voor dit doel wordt uitgetrok- i ken, evenwel met dien verstande, dat behou- dens door ons comite te verleenen machtiging over een tijdvak van 12 maanden niet meer wordt besteed dan 20 cent per ingezetene. Voor een tijdvak van 12 maanden zal maxi- maal 10 cent per ingezetene worden bijgedra- gen. De uitvoering der regeling worde opgedra- gen aan een comity van de volgende samen- stelling le voorzitter; een lid van het college van B. en W. of een ander vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. 2e. leden; vertegenwoordigers van de voor- naamste plaatselijke vakcentralen van werk- gevers en werknemers. Indien in uwe ge- meente een algemeen comity tot leniging van den nood wordt ingesteld, zou het in het vo rige lid bedoelde comity hiervan een sub- comity kunnen vormen. De hulp dient individueel en niet dan na een terzake ingesteld onderzoek omtrent de aan- vraag te geschieden. Zoover eenigszins moge- lijk dienen de verstrekkingen in natura plaats te hebben. De ongeorganiseerden dienen hun aanvraag in rechtstreeks bij het plaatselijk comity, ter- wijl de georganiseerden him aanvraag inzen- den door bemiddeling van het bestuur hunner vakvereeniging. WERKELOOSHEIDS VERZEKERIN G. De subsidieering van de werkloos- heidskassen. De minister van Arbeid heeft aan de com-1 imissie van advies inzake de werkloosheids- verzekering de plannen van de regeering toe- gezonden betreffende de subsidieering vain de werkloosheidskassen voor het volgende jaar. In het algemeen zal de uttkeeringsduur gelijk blijven. De regeering wenscht slechts een uit- zondering te maken voor de kassen der land- arbeidersbonden. Die kassen zullen een subsi- die ontvangen van 300 pet., opdat de regle- mentaire uitkeering van 42 op 78 dagen kan worden gebracht. De minister stelt verder voor, met handhaving van den uitkeerings duur, de crisisregeling (een verhoogd subsi- die in het algemeen tot ten hoogste 300 pet.) van toepassing te verklaren op diamantindus- trie, fabrieksnijverheid, houtbewerking, klee- dingindustrie, metaalnrjverheid, tabaksindus- trie, textielnjjverheid, transportbedrijf, vis- scherij en scheepvaart en aardappelmeel- industrie. Het tweede jaar moet een stap vooruitgarig beteekenen op het eerste. Deze belofte werd geaaan bij de oprichting van ,,Ter Neuzen K!imop" en deze belofte zal vervuld worden. 1932 We beginnen aan het tweede jaar van ons vijfjaarplan Aan alle winkeliers. Winkeliers, leden van „Klimop", uwe ver- eeniging kan gesteld worden tot voorbeeld van welke plaats of stad dan ook. Nooit is er zooveel kracht van eene middenstandsvereeni- ging uitgegaan. Dat men rondga over heel Nederland of het ergens yyn middenstands- vereeniging gelukte een belangstelling voor de stad te wekken, zooals wij dit deden voor Ter Neuzen Weet U wel, winkeliers, wat het beteekent, heel Zeeuwsch-Vlaanderen tot het besef te hebben gebracht dat Ter Neuzen het centrum is, dat Ter Neuzen de aangewezen plaats is om in te koopen? Weet U wel, winkeliers, wat het beteekent, de duizenden Nederlanders die naar Sint Nicolaas trokken, of naar Sel- zaete, of naar Eecloo of Brugge, dezen bezoe- kers den weg te hebben geleerd naar onze stad, naar Ter Neuzen. En de kracht die van uwe vereeniging dit jaar is uitgegaan, zal nog stijgen in 1932, als U uit hart en ziel meewerkt; als U achttien karaats blijft; als U de rots blijft waarop het bestuur het zware geschut kan plaatsen. Daarom, bij het geweldige succes van onze Sint Nicolaasmarkit, willen we een emstig, waarschuwend woord tot u richten. Winkeliers, in het gezamenlijk, eendrachtig optreden, ligt de kracht van „Klimop." Verbreekt vooral dit eendrachtig optreden niet Zet niet roekeloos uw eigen belang en het belang onzer stad op het spel Met honderd procent moet gij u wijden aan de belongen uwer vereeniging. Orde en tucht moeten heerschen in onze rangen. Er is op het oogenblik geen midden- weg meer. Men is vo6r of men is tegen „Klimop" Wie er v66r is, marcheere mee en stelle zich tot de rots Wie er tegen is, verzamele zich tot een zandhoop, die door de winden wordt ver- strooid NAMENS „TER NEUZEN KLIMOP." J zullen U lang eraan herinneren, dat U zich brandde. Geen zullen U lang eraan herinneren. dat U zich brandde. Geen rauwe open vleeschwonden zullen het gevolg zijn van het door U niet getelde brandwondje. Geen infectie zal U van meet af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor- sr- u-iJkomen het voor brandwonden aangewezen middel. de on- jStfr middellijk verzachtende. wondzuiverende en snel genezenue (Ingez. Med.) ZAAMSLAG. Donderdagnamiddag 1.1. kwamen de auto's van de heeren Vermandel te Hulst en van Wisse te Othene, met elkaar in botsing, waar binnen de kom de wegen Reuzenhoekscheweg, Zaag en Stoofstraat samen loopen. De be- schadiging der beide voertuigen was van dien aard, dat zij buiten dienst moesten worden gesteld. Bij de gemeenteveldwachter, den heer J. van Westenbrugge alhier, is als gevonden ge- deponeerd een damesparapluie. Rechtheb- bende vervoege zich aldaar. AXEL. Voor de vacante betrekking van le amb- tenaar ter secretarie alhier, hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. ONZE ST. NICOLAASMARKT. Aan alle vreemdellngen. Het bestuur der winkeliersvereeniging zegt hartelijk dank aan de duizenden vreemdelin- gen, die uit alle hoeken van Zeeuwsch-Vlaan deren naar onze St. Nicolaasmarkt zijn ge- komen. Dat de oproep voor onze markt, dat de autokaravanen, die we daarvoor inrichtten, met een dergelijk succes zouden bekroond worden, hadden we nooit durven droomen. Meermalen werd gezegd: Ter Neuzen heeft geen omgeving, TerNeuzen heeft geen achter- land, en opeens blijkt, dat ons achterland z66 groot is, dat op bepaalde dagen onze stad te klein is om het publiek te bergen. Hier past een dankwoord aan alle vreem- delingen, die per spoor, tram, bus, auto of fiets onze Sint Nicolaasmarkt hebben bezocht en voor geen afstand van 30, ja van 40 K.M. zijn teruggeschrikt. Zeker, we moeten nog leeren, we moeten nog veel verbeteren en onze St. Nicolaas markt nog breeder uitbouwen. Dit is voor het volgende jaar. We geven den vreemde- lingen de stellige verzekering, dat onze Sint Nicolaasmarkt het volgende jaar onder alle opzichten beter zal ingericht zijn en groot- scher opgevat, want het bewijs ligt voor de hand, dat Ter Neuzen werkelijk wat prestee- ren kan. Aan de inwoners van Ter Neuzen. Het is met groot genoegen en dankbare waardeering, dat we hebben gezien hoe alle Ter Neuzenaren meeleven met ons werk; hoe alien glunderden bij den aanblik van de ge weldige menschenmassa en er maar niet over uitgepraat waren hoe prachtig toch de Sint Nicolaasmarkt was geslaagd. Het heeft ons met groot genoegen vervuld, dat duizenden menschen naar de boot stroom- den om de aankomst van Sint Nicolaas bij te wonen. Tot op de daken waren de toe- schouwers geklommen. Daarom ook een har telijk dankwoord aan de inwoners van Ter Neuzen. Dit groote waardeeren van ons werk, dit erkennen van Ter Neuzen's vooruitgang, dit meevoelen is voor „Klimop" een spoor- slag om vastberaden verder te stappen, om „hooger te klimmen!" De agenda voor 1931 is afgewerkt. Ons bestuur gaat onmiddellijk over tot de voorbe- reiding der plannen voor 1932. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. le klasse: BleijerheideBW. Willem IIEindhoven. MVVDe Valk. NAC—LONGA. PSV—NOAD. 2e klasse A: MEVOBreda. RBCVelocitas. TemeuzenTSC. MiddelburgDe Baronie. HeroAlliance. 3e klasse A: Vlissingen IISassche Boys. De ZeeuwenMiddelburg II. Zeelandia IIHansweert. 3e klasse B: DOSKO II—Zeelandia I. Goes—MEVO II. Nieuw-BorgvlietSINOTO. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B: Hulst IITerneuzen II. IJzendijkeF.C. Sluis. STEEN—Clinge. 2e klasse B: HontenisseAxel II. SiuiskilPHIVO. StoppeldijkOranje. 3e klasse B: Sassche Boys IIKoewacht. WestdorpeStoppeldijk n. TERNEUZEN— T. S. C. Dat Terneuzen het de vorige week niet zou bolwerken tegen T. S. C. was geen verrassing, daar deze club nu eenmaal behoort tot die vereenigingen, die op eigen terrein moeilijk zijn te slaan. Alleen de uitslag 52 be- vreemdde ons, en dat nog wel waar de beide doelpunten die Temeuzen scoorde, uit straf- schoppen voortkwamen. Uit het kort verslag bleek, dat Temeuzen na een gelijkopgaand spel door eenigen tegenslag den moed liet zakken en van meening was, dat het hetzelf de bleef hoe men verloor. Men erkende, dat T. S. C. in deze ontmoeting de meerdere was, al drukte den eindstand niet de ware verhou- ding uit. Doch, en dat stemt ons hoopvol voor den strijd van a.s. Zondag, men verzekerde dat Terneuzen zeker gelijk in kracht kan zijn. Welnu de aanstaande ontmoeting tusschen beide clubs kan niet vlugger daar zijn, en nu zal inderdaad Temeuzen kunnen bewijzen dat zij niet met een overwegend sterkeren tegen- stander den strijd moet aanbinden. Thans zal tot uiting komen wat het zeggen wil op eigen bodem te spelen, gesteund door de tal- rijke supporters, die krachtig de spelers in hun strijd om den bal zullen steunen. Wij voor ons gelooven niet, dat in eigen huis Terneuzen, na eenigen tegenstand in eens zal inzinken en een verloren wedstrijd zal spelen. Integendeel het is juist meermalen voorgekomen dat Temeuzen krachtig en prachtig het verloren terrein herwon, en juist dit waren de mooiste wedstrijden, waar het enthousiasme ten top steeg. En zulk een strijd is a.s. Zondag te wach- ten, zouden de voetballiefhebbers zoo'n ont moeting willen missen? De achterhoede van Temeuzen was j.l. Zon dag niet op dreef, men werkte niet voldoende weg en onze doelverdediger heeft juist z'n dag als hem vrij zicht wordt gelaten. Laat ons dus zoo'n zicht-wissel trekken! TAR WE WET -KN OEIERIJ Onder het hoofd ,,Onkruid vergaat niet, het verraadt zelfs de Poolsche tarwe" meldt ,,Het Volk" (welks mededeelingen aan het Hbl., bij onderzoek in bevoegde kringen geheel zijn bevestigdhet volgende: De gewesteljjke tarwe-organisatie voor Zeeland heeft ontdekt, dat onder de tarwe. die boeren uit Zeeuwsch-Vlaanderen inleveren om in aanmerking te komen voor den regee- ringstoeslag krachtens de tarwewet, partijen Zuid-Poolsche tarwe voorkomen, waarvoor de toeslag op den tarweprijs allerminst be- j stemd is. Verleden week zijn twee boeren op grond j van deze fraude uitgesloten van levering en vandaag werden drie partijen, in totaal onge- veer 40.000 K.G. ontdekt. Naar het schijnt, heeft men hier te doen met een vrij groot opgezette poging om te onrechte een deel machtig te worden van den j regeeringssteun voor Nederlandsche tarwe. Ingewijden schatten, dat den laatsten tijd van Antwerpen uit 275.000 K.G. Zuid-Pool- j sche tarwe over de grens is gebracht. Deze is ten deele verkocht aan de boeren onder voor- wendsel, dat zij goed zouden doen dit jaar maar een flinke hoeveelheid tarwe in te leve- ren, omdat de gewestelijke tarwe-organisaties hen volgend jaar zou rantsoeneeren. Dan is er heelemaal niet meer aan te verdienen. De verkoopers der Poolsche tarwe hebben echter vergeten, dat zich tusschen de partijen een bepaald onkruid bevindt, dat alleen in Oost-Europa groeit. Controleurs hebben dat ontdekt. Bovendien is de kleur der tarwe iets afwijkend, zoodat frauduleus aangeboden partijen gemakkelijk zijn te herkennen. Dat deze fraude eerst thans wordt ontdekt, houdt verband met het feit, dat de tarwe- aflevering in Zeeuwsch-Vlaanderen later ge- schiedt dan elders in het gewest Zeeland. De autoriteiten achten het niet waarschijn- ljjk, dat met de tarwe van de Zeeuwsche eilanden afkomstig op dezelfde wijze is ge- knoeid. Intusschen is de controle zeer ver- scherpt. Pakhuizen, waarin buitenlandsche tarwe ligt opgeslagen, worden scherp be- waakt. Gisteren is een circulaire verzonden aan de boeren, waarin nog eens gewezen wordt op het tarwe-reglement, dat ongedekt vervoer van tarwe naar en van de boerderij verbiedt. In dezelfde circulaire wordt een voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen geldend verbod uitge- vaardigd van tarwe-aankoop door tarweboe- ren, zoolang zij hun eigen graan niet hebben gedorscht en ingeleverd. Met dezen maatregelen hoopt men de po- gingen tot fraude den kop te kunnen indruk- ken. De regeeringscommissaris en de hoofd- controleur vertoeven in de grensstreek om een algemeene controle te houden op de tarwe- voorraden. ZONDAG 6 DECEMBER 1931. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Dr. L. J. Cazemier en 2 u., Dr. L. J. Cazemier, Doopsbediening. Siuiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u. Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9'/2 u., Ds. H. Axersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u. leesdienst. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u„ en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u„ Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. 9% u. en 2% u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5Vz u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 'sNamiddags om 2% uur Lof. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 4 December 1931. De volgende vonnissen werden uitgespro- ken: H. A. v. C., oud 25 j., onderwijzer te Am sterdam, gedetineerd, is wegens ontucht ver- oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. P. v. W., oud 22 j., arbeider te Melick, is wegens verduistering veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is benoemd tot deskundige voor schatting van de waarde van de gronden, ge- legen in den Oalamiteuzen Adonispolder (ge meente Nieuwvliet)de heer Iz. de Hullu, oud- dijkgraaf van den Generalen Prins Willem- polder, wonende te Schoondijke. Ter openbare terechtzitting van Burger- lijke zaken der Rechtbank te Middelburg van Woensdag j.l. is beeedigd als Kantonrechter- plaatsvervanger te Oostburg, de heer M. Gonlag, inspecteur der directe belastingen, in- voerrechten en Accijnzen aldaar. Eindhoven, 1 December 1931.. Menier, Zoo as ge ziet, hierboven aan m'n briefke, 'k zit op d'n oogenblik in Eindhoven. Al van 'n Zon dag af zelfs, en 'k begin ier zoow zuutjesaan goed gewend te raken. Ollee, keb ier al 'n paar aarige, steuvige amico's opgedaan. Ochja, hoe gaat da, nie- waar? Ge pakt 'n pilske, 'n pierenverschikkerske in n gezellig, w6rm kabberdoeske, en da-d-em ik al zoodikkels gemorken, as ge dan zoo's zegt: „zuur wirke, 'k moes er nog maar eentje pakken teugen de kouwe voeten", dan is er altrj' wel eene, die ok 's in z'n haanden vrijft en in de verte al kouwe voeten aan vuult komen en er dus ok nog eentje lot v61 doen, Ge klinkt dan 's mee mekaar, nog 'e d'n strijd teugen 't zure wirke wordt steuvig aangebonden, en as ge dan wa zit te pra- ten, dan zijde zo6w op de een of aandere ma- nier nog fermilie van mekaar! Ja, de weareld is nie z66w grodt, waar ge ok komt, ieveraans is d'n een of aandere veur- vader van oew al aan 't werk gewiest en as ge dan maar 'n heel gezellig stuk bed-over- achter-achter neef in d'n zeuvenendartigsten graad mee kouwe voeten aantreft, dan Eitte z66w aan 'nen heelen styert amico's. Ik kwam vannacht om haalf twee in m'n logementje, van 'n heel gezellig kaartklubke „katten" hiet 't spulleke da ze hier veul doen, dus ge vuult wel, da'k ier ok al gaauw m'n achterover-bed-over-achterachter- neef ben teugengekomen. En'nen pron- ten, gezonden, steuvigen Endhoveneyr, amico! Z'n haanden zijn twee keer zoow groot as 't lei-ke, wa me 's avonds gebruiken bij d'a kaartspulleke enda's buiten alles om, 'n heel goei ding, zukke groote haanden, as ge zit te katten. 'k Zal oew zeggen, waarom! Op da leike wordt 'n streep gezet, over- laanks, mee 'n stukske buljertkrijt. En daar worren deurhenen 'n stuk of tien dwarsstre- pen getrokken, net zooiets as 'n vischgraat.. En nouw is 't mee da gekat de kunst, om die dwarsstripkes weg te vegen! Hoe minder 1 of ge 'r overhouwdt mee oewen maat, hoe meer da ge wint. Nouw begrepte wel, de winst is 'n borreltje, maar de verliezers. nemen er dan ok eentje, da ze op 't lest allemaal mee d'r vingers in dr'en mond zitten om telkens zo'n stripke weg te vegen! En omda me heelegaar veur de leut, veur de gezelligheid speulen, is 't heel goed, dat de man van de lei, heele groote klavieren hee...! Keb dus m'n „Gouwen Koei" al gaauw ge vonden ier en ze meugen me-n-ier best hou- wen! 't Is ok ier 'n goei, 'n plazierig laand, waar de menschen gdre lachen. En da mot 'k em- men. 't Weer is erg „kouwevoetig" za'k maar zeggen, zooda ge begrept da me veul plazier emmen Al dagenlaank drupt 'r 'nen vetten nevel van de graauwe lochten. De gevels van Endhoven staan zwart van nattigheid teugen al 't grijs aan, dat er op e5rde wolkt. 't Gelui van de klokken, 't ge- fluit van de treinen, 't lawijd van auto's, 't is allegaar befloerst van d'n dikken mist. En toen 'k van den mergen hier wa buiten kuierde, toen hong 'r al 't witte kaantwerk van Kerstmis, in zulveren tieratijnen, as ge- sponnen glas zoo schoon, over boom en struik- gewas. Bogen de wit-zware tillefondraaien dien in de straten, witte strepen trekkend teugen de donkere locht. De Kerstmis is zuutekesaan aan 't komen, in de stilte die 'r haangt boven de verwazende daken en smeltende torenspitsen. Maar genogt: ge zul-d-oew eigen afvragen, wa doet d'n dieen daar in Endhoven, al die dagen Ollee, da's gaauw gezeed. Ik help 'n haand- je mee aan de K.R.O.-filmerij! Tusschen de bedrrjven van menier Pustoor Perquin* z'nen film in, zet ik 'n bomke-n-op mee d'n Endhovensche amico's en d'r wefkes. En nouw ik op d'n dag niks aanders te doen eb, as van verveligheid hier en daar 's binnen te loopen en ge mee al da binnengeloop zoow zuutjesaan 't in oew beenen zou krijigen, waant ze verkoopen ier 'n bestig pintje pils, nouw docht ik zoow bij m'n eigen: ik gaai maar 's 'n briefke potloojen aan m'n amico. En zoo zit ik nouw op 't raandje van m'n bed in m'n logement te schrijven, net as in de dagen da'k onder dienst was en op m'nen strooizak zat te vrijen mee m'n Truike! Ollee, ollee, ge mot me goed begrijpen, horre: mee pampier en potlood zoow van uit de verteKeb in die dagen wa-d-afgeschre- ven. Heele boeken om Trui steeds maar te overtuigen, en weer opnuuw te vertellen dat 'r veur mijn maar yyn Truike was!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5