BBITaKLAKD HEMEHGDE BERICHTEN kous. Gomro der kousen i DE VELDSLAG VOOR HET GRAAN. TER NEUZEN, 4 DECEMBER 1931. Gorgel zonder glas en water gorgel droog met Maakt Uw been slank en rank is ver- vaardigd uit prima grondstof, sierlijk afgewerkt j en verkocht aan voordeeligen prijs. Magazijn i DAL.UWEIN-SOENEN, Fijne Lingerie, Veldstraat 55 en Hyp Lippensplaats 2 (Rond Punt), Gent. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat bet betrokken bedrijf er prijs op blijkt te stellen, dat voor alle of bepaalde werkzaamheden nog eenige personen, die niet in het bedrijf werk- zaam zijn, aan den bedrijfsraad worden toege- voegd. In dat geval opent art. 4, lid 2, daartoe de mogelijkheid. Omtrent de werkwrjze van den bedrijfsraad kan zooveel mogelijik aan bet inzicht van den raad zelf worden overgelaten. Art. 10, lid 1, scbept waarborgen, dat de raad geen besluiten neemt in een vergade- ring, waarin bet werkgeverselement of bet 3id°nt daarvoor verantwoordelijk. Men beeft sohenen er geen zelfstandige Amerikaansche denkbeelden meer te bestaan; niets bleek er van plannen van Hoover om zicb verder nog met den loop der dingen te bemoeien. Laval kon bij zijn terugkomst vertellen, dat hij Frankrijk gevrijwaard had voor verdere initia- tieven van den Amerikaanschen president. Deze berustende houding van Washington is niet te verklaren uit de lichtelijk humoristi- sche bijzonderheid in het optreden van Laval op een bepaald punt, waarover wij Dinsdag hebben gesproken. Men beeft dan ook als een verklaring daar- voor de kwetsbaarbeid van den dollar aange- voerd. Amerika zou, zoo voelt ieder, zicb de weelde van een ontstemming der Franschen niet meer kunnen veroorloven. De hoofdoorzaken van deze passiviteit zou men ecbter moeten zoeken in een onzekerbeid in de binnenlandsche politiek van Amerika. Uit verschillende bronnen en gegevens blijkt steeds meer hoezeer bet gezag van president Hoover in zijn land geschokt is. Hij beeft nu eenmaal bet ongeluk tijdens een periode van ongekenden tegenspoed voor de Vereenigde Staten te regeeren. Wat de oorzaken daarvan mogen zijn, voor vele Amerikanen is de pre- arbeiderselement op onvoldoende wijze ver- tegenwoordigd is. De werkkring van den bedrijfsraad is z66 gedacht, dat de raad zal optreden als volgt: orgaan van overleg, van advies, van uitvoe- ring. van beslechting van gescbillen en als orgaan van bemiddeling. INVLOED BUITENLANDSCHE TARIEF- VERHOOGINGEN IN BELGIe. De fabrikanten van glazen en bekers in Belgie bebben besloten om op 1 December in alle fabrieken van bet land bekend te maken, dat de overdreven verhooging van de Engel- scbe tarieven en bet dreigement van een nieuwe verscberping van de Fransche protec- tie bun beletten, de productie voort te zetten. EEN PUTSCH MISLUKT. Te Boedapest waren plannen ontdekt, om alle ministers te arresteeren en de heerschap- pij van Otto von Habsburg te proclameeren. De politie voorkwam deze plannen en beeft een groot aantal personen gearresteerd. Met grooten spoed is bet onderzoek inzake de gearresteerden gevoerd. Tot dusverre is gebleken, dat er door ben plannen waren ge- maakt tot bet bezetten van alle Banken, be- nevens de postspaarbank, bet gevangen nemen der ministers en tevens dat zij op de een of andere wijze den particulieren eigendom wil- den aantasten. De eerste aanwijzingen waren reeds eenige weken geleden uit militaire kringen bij de overbeid aangebracbt. Leidende politieke of andere persoonlijkbeden zrjn niet bij de samenzwering betrokken. Offdcieel wordt medegedeeld, dat in tegen- stelling met in bet buitenland verspreide be- richten, generaal Raich niet is gearresteerd. Op een der gearresteerden werd een ljjst met nam en van 1500 te Boedapest wonende Joden gevonden. De politie gelooft, dat ook terreurplannen tegen Joden door de gearres teerden ontworpen waren. HERINVOERING DER RENTE- BELASTING? De nieuwe noodverordening, door het Duit- sche kabinet voorbereid, zal volgens een be- ricbt in Berlijnscbe bladen, waarschpnlijk niet voor Vrpdag a.s. gereed zijn. Bebalve een verhooging der omzetbelasting zal vermoede- lijk de belasting op kapitaalrente weer wor den ingevoerd. Men spreekt reeds over een couponbelasting van 30 pet. Ook verwacht men dat deze verordening verlaging van de huren zal instellen. In het Teatro Valle te Rome heeft Serpieri, de onderstaatssecretaris voor de algemeene bodemverbetering, in bet bijzijn van tal van andere autoriteiten Maandag de prijzen uitge- reikt aan de boeren, die overwinnaars zijn in den „veldslag voor het graan" van dit jaar. Serpieri hield een toespraak, waarin bij ge- waagde van de ook dit jaar weer behaalde gunstige resultaten en de boeren opwekte te volhaiden in bun strijd voor een geregelde vermeerdering van de nationale productie. In vrijwel alle centra des lands zijn soort- gelijke plecbtigheden gehouden. DE FIN AN CIEELE NOOD VAN CHICAGO. Te Chicago heeft de burgemeester op een bijeenkomst van de 50 rijkste inwoners der stad verklaard, dat de gezeten burgers de stad moeten steunen, aangezien deze in gel- delijke moeilijkheden verkeert. De salarissen van brandweer, politie en on- derwijzers moeten worden betaald. Deze beb ben in het afgeloopen jaar sleohts eenmaal salaris ontvangen. De vergadering heeft besloten te steunen. Tevens zal een nieuwe gemeenteleening wor den uitgeschreven. PRESIDENT HOOVER'S TERUGHOUDING. Er is in de wereld, scbrijft de N. R. Crt., een stille teleurstelling ten opzicbte van pre sident Hoover. Groote verwacbtingen beeft hij gewekt toen bij in Juni van dit jaar bet voor- loopig reddende initiatief nam tot bet alge meene moratorium der oorlogsschulden. Deze stap was verrassend en niet verrassend tege- lijkertijd. Verrassend was bij, omdat men op gTond van nog zeer jonge uitlatingen van den president meende te weten, dat ook hij nog steeds geen verband wilde zien tusscben de oorlogsschulden aan Amerika en de Duit- sche betalingen voor herstel. In zooverre was zijn verklaring een heugelijk verschijnsel van inkeer maar niet verrassend was zij, omdat de naam van Hoover verbonden is geweest met macbtige werken van menschlievendheid tijdens den oorlog. Hij had zich toen een man getoond, die zicb om de gebeele wereld be- kommerde. In die jaren vormde de naam en de zich geheel aan een groote taak gevende persoonlijkbeid van Hoover een baken van licbt in den oceaan van duistemis en de her- intiering aan dat baken is ook nu nog niet verdwenen. Toen Hoover, wiens presidentschap van den beginne af verwacbtingen in de wereld heeft gewekt, na lang en merkbaar aarzelen met zijn groote voorstel voor den dag kwam, beeft de wereld in hem den man gezien, die zijn oude taak van menschlievend redder ging voortzetten en men wist wat bij als zoodanig waard was. Het is ecbter bij dat eene gebaar gebleven. Sedertdien heeft Hoover geen teekenen ge toond, dat bij zijn groot moreel gezag in de wereld verder ging gebruiken om hetgeen bij bij wijze van onmiddellijken noodmaatregel begonnen was, de onvermijdelijke voortzetting te geven. Men is in het algemeen uit respect voor zijn persoon terughoudend geweest in bet uitspreken van een telurstelling over de merk- waardige wijze, waarop bij op den achter- grond bleef tijdens het bezoek van den Fran schen minister-president aan Amerika. Toen hem bij de verkiezing de voorkeur gegeven boven zijn mededinger, omdat men bet meeste vertrouwen had in zijn belofte van een politiek van voorspoed. De Amerikaansche politiek, oeconomiscb actief als zij is, legt de regeering bijzonder groote verantwoordelijkbeid op Loopen de zaken verkeerd, dan is zij voor haar taak niet berkend gebleken; dan heeft zij baar belofte niet gehouden. Ziebier een een- voudig en zeer duidelijk criterium. President Hoover heeft zijn „ongelijk" nog verergerd door een paar maal in bet openbaar te verkondigen, dat men over bet ergste van de crisis been was. Het ongeluk beeft gewild, dat hij dat reeds gezegd beeft toen de eigen- lijke crisis nog moest aanbreken. Als men weet met welk een haast mystieken eerbied millioenen Amerikanen een plechtige verkla ring van den president, van den man dus, die van zijn hoogte af alles overzien kan, in ont- vangst nemen, kan men ook begrijpen hoe diep de teleurstelling is geweest. Dit alles bij elkaar heeft een zeer diep- gaande ontstemming gewekt. Men is zeer critisob geworden. Na de verklaring van 20 Juni is en gaan rondvertellen, dat het plan- Hoover geen persoonlijk initiatief van den pre sident was geweest, maar dat de groote ban- kiers in bondgenootscbap met de uiterste noodzakelijkheid hem zeer tegen zijn zin daar toe badden geprest, enz. In ieder geval zijn Hoover de beloften en bet prestige vergaan, waarvan de wereld zoo veel verwacht beeft en mocht verwachten. In plants daarvan vindt hij nu een zeer onge- wonen en zeer kwaadaardigen strijd. Veel gelezen wordt een anoniem boek, dat door drie bekende joumalisten gescbreven moet zijn en dat kwistig is met onpleizierige inti- miteiten van Washington. Veel erger nog is het eveneens anonieme en lijvige spotschrift, dat de „merkwaardige loopbaan van mr. Hoover" tot onderwerp beeft. Een dergelijk spotschrift over bet verleden van een man als mensch en als zakenmensch zou tegen een particulier temauwemood mogelijk zijn. Nu bet tegen den president gericht is, schijnt men er liever geen maatregelen tegen te nemen, waarscbijnlijk op grond van twee overwegin- gen: ten eerste, dat men daardoor slechts te meer de aandacht er op vestigt en ten tweede, omdat de bescbuldigingen van zoo hevig karakter zijn, dat zij bet boek op zichzelf reeds tot een pamflet stempelen en zelfs bij den wantrouwigste temauwemood geloof zou vinden. Dit alles bij elkaar, maar vooral de alge meene stemming van ontevredenheid moet voldoende zijn om zelfs een man te ontmoedi- gen, die zooveel energie en ondememingsgeest heeft betoond in menschlievende actie onder de allermoeilijkste omstandigheden. Wij moeten echter dit alles weten om onze verwachtingen niet boog te spannen, waar waarscbijnlijk niet veel meer verwacht mag worden. VOORSPEL VOOR DE ONTWAPENINGS- CONFERENTIE. De laatste weken zullen, schrijft de N. R. Crt., het optimisme betreffende de komende ontwapeningsconferentie niet hebben ver- groot. Het ontwapeningscongres te Parijs heeft zeer wilde tafreelen opgeleverd, die men allicht opnieuw zou kunnen beleven als men bet experiment waagde het congres ite Berlijn te herhalen. Het congres zal voor de deelnemers teleurstellende ervaringen hebben opgeleverd. Niet echter omdat een zeker soont lieden er geducht spektakel heeft ge- maakt; dat er te Parijs en elders lieden zijn wier opgewonden uitingen niet in toom wor den gehouden door gevoel van welvoegelijk- heid zal zeker ook den deelnemers ten voile bekend zijn geweest. Erger als verschijnsel waren verschillende redevoeringen, die tot het programma van het congres behoorden. Daar- uit konden de toehoorders leeren hoe het staat met de neiging tot ontwapening in be paalde landen, zelfs bij lieden, die in aanmer- king kwamen voor een uitnoodiging om te spreken op het ontwapeningscongres. Bij deze sprekers scheen de belangstelling voor de ont wapeningsconferentie voomaimelijk te berus- ten op de overweging dat zij een uitstekende gelegenheid biedt om druk uit te oefenen op de in den Volkenbond vereenigde naties, ten- einde van die naties betere beveiliging te ver- krijgen tegen gevaren, die men jarenlang zelf uitgelokt en opgewekt heeft. Welke houding van de Fransche regeering te verwachten is, komt sterk uit in een arti- kel, dat de bekende journalist Pertinax in de Echo de Paris publiceert. Het maakt deel uit van een serie brieven over indrukken opge- daan itijdens een verblrjf in Amerika. Deze brieven zijn, zooals zooveel van het vaak on- sympathieke nationalistische werk van dezen scherpzinnigen journalist, belangwekkend om te lezen. Zeer de aandacht verdient b.v. wat hij scbrijft over de geschokte positie van pre sident Hoover. In zijn jongste artikel dan scbrijft hij over het optreden van Laval in Amerika ten opzicbte van het vraagatuk der ontwapening. Dit optreden liet, volgens de voorstelling, die Pertinax ervan geeft, meer aan beleefdheid dan aan duidelijkheid te wen- schen over. Laval ging er van uit, dat de aanvaller steeds in het voordeel is. Van het oogenblik af, dat hij voet aan land zette te New-York, verklaarde hij met levendigen na- druk, voordat nog iemand erover sprak, dat hij geen discussie kon toelaten over de voor- waarden van Frankrijk voor een beperking van de bewapening. En zoo fel heeft hij dit standpunt voortdurend verkondigd dat de Amerikanen, die met hem spraken, om pijn- lijke discussies te vermijden, het steeds maar ter zijde lieten. Maar dat de Amerikanen op een punt, dat voor hen zoo zwaar weegt, tot zwijgen gedwongen, niet meer tot vruchtbc.ro tegemoetkomendheid gestemd waren, laat zich begrijpen. De indruk, die van het bezoek van Laval aan Amerika achter is gebleven, dat Laval er heen was gegaan om Washing ton de meening van Parijs duidelijk mede te deelen en dat blijkens de uitkomst de conver- satie wat eenzijdig is geweest, wordt hierdoor ten voile bevestigd en opgehelderd. Het moge waar zijn, wat Pertinax scbrijft, dat Laval in tegenstelling tot eenige vroegere Fransche bezoekers aan Washington een uit- stekenden indruk heeft achtergelaten door zijn openhartigheid en zijn vermijden van re- thorische effecten. Dat gelooven wij onmiddel- lijk. Zoo was het ook te Londen, maar dat de wereld daar iets bij wint, lijkt ons twijfel- achtig. Het is echter niet van den Franschen kant alleen en wellicht niet eens voornamelijk van Fransche zijde, dat wij de omstandigheden on- gunstig zien maken voor de ontwapenings conferentie. Dat de Mantsjoerijsche kwestie geen prettig voorspel vormt, is duidelijk ge- noeg. Wij zulllen daarop nog wel afzonderlijk terug moeten komen. OnpretUge berichten in dit opzicht bereiken ons ook voortdurend uit Duitschland. Wij kunnen hierover kort zijn. Duitschland had op de ontwapeningsconferen tie kunnen komen met een rechtmatigen eisch tot beperking van de wapening van andere mogendheden. Het had met kracht kunnen wijzen op de verplichting van bijna algemeene ontwapening die het te Versailles heeft moe ten aanvaarden, maar daarnaast ook op de belofte die de anderen daartegenover hebben afgelegd om dit voorbeeld zoo spoedig moge lijk be volgen. Het vonnis tegen den man, die den stalen helm „bespionneerd" heeft en verder de veroordeeling van de beide Duitsche publicisten, die over het Duitsche vliegwezen geschreven hebben, verlamt echter de positie van Duitschland en vormt een recbtvaardiging voor het Fransche standpunt. Men schijnt zelfs in het Duitsche ministerie van landsver- dediging met plannen rond te loopen om de mogelijkheid van het uitdeelen van dergelijke straffen nog te vergrooten. Duitschland heeft zijn recht om eischen te stellen op de ontwapeningsconferentie ge ducht verzwakt door zijn drastische maatrege len tot verdediging van het geheim zijner clandestiene weermacht en zijn clandestiene weermiddelen, want anders kan men de ge- velde vonnissen niet opvatten. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Finaneien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bjj den inspecteur der directe belastingen te Ter Neuzen f 12,25. EXAMEN NEDERLANDSCHE TAAL- EN LETTERKUNDE. Te Amsterdam slaagde voor bet examen Nederlandscbe Taal- en Letterkunde M. O. de beer L. G. J. Lockefeer te St. Jansteen. LEZING OVER DE AARDAPPELTEELT. Maandagavond hield in het Hotel „De Arend" den heer Ir. C. Stevens een lezing over de aardappelteelt voor een groot aantal toe hoorders. Spreker begint met er op te wijzen, dat kennis van de aardappelteelt van groot belang is v.n.l. met bet oog op de te verwachten Landbouwuitvoerwet, om daama de geschie- denis van de aardappelteelt door te gaan. daar de aardappelteelt nog zeer jong is, ten opzicbte van de granen welke uit de grijze oudheid dateeren, is deze gescbiedenis zeer volledig. Van de ziekten zijn bet de degene- ratieziekten, die bet moeilijkst en alleen door selectie te bestrijden zijn, van veel belang is ook het vroeg rooien en bet goed bewaren van de poters, in de modeme poterbewaar- plaatsen. Wat de afzet van goede poters betreft, daarvoor is een goede afzet in Belgie en Frankrijk, deze vraag zal kunnen blijven en nog steeds toenemen daar ze steeds nieuw pootgoed noodig hebben. Dat de uitvoer ge- regeld toeneemt blijkt bieruit, dat in 1920 zijn uitgevoerd 2 millioen; in 1930 75 millioen en in October van dit jaar zelfs 35 millioen K.G. pootaardappelen, zoodat er voor goed pootgoed nog voldoende plaats is. Tot bet stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Hiema werd besloten om alhier dezen winter een cursus in aardappelteelt te hou- den, waarvoor zicb 70 personen als deelnemer opgaven. Een bestuur werd gevormd uit de besturen van de cooperatieve aankoopvereeni- ging en uit de vereeniging van Oud-leerlingen van Tuinbouwcursussen, welk bestuur deze zaak verder zal afwerken, opdat de cursus zoo spoedig mogelijk zal kunnen aanvangen. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE ECHT. Zeer bezwarende feiten aan het licht gekomen. Op last van de justitie zijn Dinsdagavond te Posterholt in verband met het drama te Echt gearresteerd de 53-jarige jachtopziener H. v. d. E. en zijn 25-jarige zoon, eveneens jachtopziener. Het tweetal is zwaargeboeid en onder sterk politiegeleide naar Roermond overgebracht. Een groote menigte volgde onder verontwaar- digde uitroepen den celwagen. Een derde arrestatie kan nog verwacht worden. De Haagsche Crt. schrijft: Moeilijk konden wij vermoeden, dat, toen de officier van justitie bij de rechtbank te Roer mond ons Dinsdagmiddag 2 uur mededeelde, dat het sectie-onderzoek van Dr. Hulst belang- rijke gegevens had opgeleverd, de oplossing van het drama zoo nabij zou zijn, dat binnen enkele uren reeds twee arrestaties zouden worden verricht, terwrjl een derde persoon is opgeroepen om gehoord te worden. De zware beschuldigingen, door de bevol- king van Echt, Koningsbosch, Diergaarde— Putbroek en Posterholt van den aanvang af geuit, aan bet adres der beide jachtopzieners v. d. E., vader en zoon, schijnen ecbter vol- komen juist te zijn geweest. Zooals wij reeds mededeelden, was bij een huiszoeking in de woning van van der E. een gebeel arsenaal van schietwapenen in beslag genomen. Onder deze wapenen was een parabellum- revolver van bet kaliber 9 m.M. Wat de sectie aan het licht bracht. Bij bet sectie-onderzoek vond Dr. Hulst in de lichamen der slachtoffers drie kogels van bet kaliber 9 m.M., zooals in parabellum- revolvers worden gebruikt. Hij stelde daarvan aanstonds de officier van justitie in kennis, met bet verzoek, op de plaats van bet misdrijf te laten zoeken naar de hulzen van de parabellum-patronen. Een parabellum toch werpt de bulzen automatisch uit en Dr. Hulst achtte het niet waarschjjn- iijk, dat de moordenaars zich den tijd zouden hebben gegund, deze hulzen in de duisternis op te zoeken. Het parket is daarop aanstonds weer naar Putbroek vertrokken, om de omgeving van de plaats van het misdrijf nog eens nauwkeurig af te zoeken. Hierbij zijn inderdaad drie para- bellum-patroonhulzen gevonden. Met deze hulzen is men daarop naar de marechausseekazerne te Echt teruggekeerd, waar inmiddels ook de bekende scheikundige criminalist Dr. E. J. H. Waegeningh uit Maastricht was aangekomen. Deze laatste nam aanstonds eenige proeven met de bij v. d. E. in beslag genomen para- bellum-revolver, waarbij kwam vast te staan, dat de inslag van de pal in het slaghoedje precies dezelfde was, als de inslag in de op de plaats van het misdrijf gevonden hulzen. Bovendien bleken de looptrekken in een afge- schoten kogel volkomen overeen te komen met die van de kogels, door Dr. Hulst in het lichaam der slachtoffers gevonden. Daarmede kwam voor 90 vast te staan, dat de moordende kogels waren afgevuurd uit de parabellum, bij v. d. E. in beslag genomen. De arrestatie. De officier van justitie, Mr. Rieter, achtte daarop bet oogenblik gekomen, om een arrestatie-bevel tegen de beide v. d. E.'s uit te vaardigen. Voordat men dit echter ten uitvoer legde, werd de marechaussee uit Echt versterkt met een detachement uit Roermond, teneinde molestatie der verdaohten van de zijde der be- volking te voorkomen. Een groote politiemacht begaf zich daarop naar de woning der v. d. E.'s te Posterholt, waar beiden werden gearresteerd en zwaar geboeid op transport gesteld naar Roermond, om in het huis van bewaring te worden in- gesloten. Een joelende menigte volgde onder het uit roepen van tal van verwenschingen den cel wagen. Bij het drama is vermoedelijk nog een derde persoon betrokken, n.l. de jachtopziener W. uit Koningsbosch, in dienst bij baron Michiel van Kessenich. Tegen hem zijn de aanwijzingen minder sterk, terwijl ook zijn rol bij het gebeurde nog geenszins vaststaat, zoodat tegen hem nog geen arrestatiebevel is uitgevaardigd. Wel is hij echter nog Dinsdagavond ont- boden, om aan een verboor te worden onder- worpen. Volgens een niet bevestigd bericht zou W. aan dezen oproep geen gevolg hebben ge- gegeven, doch de wijk naar Duitschland heb ben genomen. Een onderhoud met Dr. Hulst. In de restauratie van bet station te Roer mond hadden wij Dinsdagavond even voor zijn vertrek. nog een onderboud met den bekenden criminalist Dr. J. P. L. Hulst. Deze deelde ons mede, nog nimmer een misdrijf te bebben medegemaakt, waarbij de slachtoffers op zulk een beestachtige wijze waren gedood. Dr. Hulst beeft in de lijken gevonden drie wonden, veroorzaakt door parabellum-kogels, en elf wonden, veroorzaakt door jacbt- patronen. Alle veertien schoten moeten op zeer kor- ten afstand, het verste op hoogstens drie meter zijn afgevuurd. De wonden van elf schoten loopen in licht opwaartsche richting, hetgeen een bewijs is, dat deze schoten uit een binderlaag dicht bij den grond moeten zijn gelost. Bovendien had ieder der slachtoffers een schotwond dwars door het lichaam, welke schoten moeten zjjn gelost met den loop van het jachtgeweer gedrukt op het lichaam der zwaargewonde jongemannen. De laffe moordenaars hebben aldus Dr. Hulst dus het vooropgezette doel gehad, hun slachtoffers van het leven te berooven en alzoo ieder hunner het genadeschot gegeven. Deze waameming klopt volkomen met die der getuigen, die de schoten hebben hooren vallen en verklaard bebben, dat de drie laatste schoten zeer dof klonken, alsof zij in den grond werden afgevuurd. Van alle elf uit het jachtgeweer geloste schoten heeft Dr. Hulst, behalve de lading hagel, de ronde kartonnetjes, welke de hul zen afsluiten, in het lichaam der slachtoffers gevonden. Deze kartonnetjes zijn bij' onderzoek de zelfde gebleken te zijn als die uit bij de van der E.'s in ibeslag genomen jachtpatronen. Het is stom gelukt zoo besloot Dr. Hulst bet onderboud dat men de vermoedelijke daders nog heeft kunnen arresteeren en zij nog niet over de grens gevlucht waren. Het arrestatiebevel toch kwam rijkelijk laat, ter wijl er alleszins termen waren geweest, die reeds Maandag uit te vaardigen. Een derde zoon van het echtpaar Kerstens, een 14jarige jongen, is als door een wonder aan den dood ontsnapt. Hij toch wilde Vrij- dagavond ook mede, om de uitgezette wild- strikken na te zien en was reeds met zijn broers en neef bet huis uitgegaan, toen zijn moeder hem terugriep en hem verbood, mede te gaan. Was dit niet geschied, dan zou ook deze jongen zeer waarschijnlijk als slachtoffer zijn gevallen. Graaf van Aefferden en baron Michiels van Kessenich hebben Woensdag de bosschen voor de bevolking van DiergaardePutbroek vrijgegeven. Tot dusverre waren de bosschen verboden terrein, waar men alleen tegen jaar- lrjksche betaling van 2,50 vrij mocht wan- delen. Thans echter is aan de bevolking de vrij- heid gegeven, de bosschen af te zoeken naar het stoffelijk overschot der twee reeds eerder verdwenen jongemannen, van wie vermoed wordt, dat zij op eenzelfde wijze den dood hebben gevonden. Het thans vrijwel opgeloste drama wordt door de bevolking voorts nog in verband gebracbt met de vermissing van twee jonge- lieden uit Annedaal, ongeveer 7 jaar gele den. Dezen zijn eveneens nimmer van het stroopen in de bosschen teruggekeerd. Wel gingen er geruimen tijd geruchten, dat deze jongemannen op Duitsch gebied voor het Vreemdelingenlegioen zouden zijn geronseld, doch daarvan heeft men nimmer bevestiging kunnen krijgen. In dit verband is het wel eigenaardig, dat de jachopziener v. d. E. dit seizoen reeds tot tweemaal toe geweigerd heeft, een drijf- jacht uit te strekken tot een driehoekvormig hooggelegen bosch bij Annedaal-Posterholt, niettegenstaande dit boscb als zeer wildrjjk bekend stond. Woensdag zou dit boscb door de bevolking nauwkeurig worden onderzocht. 25, 45 en 65 cts. (Iiigez. Med.) De bevolking spreekt van dit gedeelte van het bosch dan ook als het ,,duistere boscb". Het poli tie-onderv.oek Voor het politie-onderzoek in deze zaak, zooals wij dit gedurende twee dagen van nabij beschouwden, kunnen wij geen onver- deelde bewondering hebben. Reeds Maandagmorgen werd de plaats van 't misdrijf vrijgegeven, terwijl nog lang niet alle stille getuigen waren gevonden, getuigt 't nader onderzoek, waarbij de Parabellum- hulzen werden gevonden. Dinsdagmorgen vonden wij aan de hei- struiken nog bloedsporen, welke niet door de met het onderzoek belaste ambtenaren waren meegenomen. In den bietenkuil ontdekten wjj in den halfbevroren grond een knie-afdruk, waarvan een gipsafdruk is genomen, terwijl in het veld met winterkoren nog eenige strikken stonden, welke bij het onderzoek over het hoofd waren gezien. Zoo zijn er meer dingen, welke door een bekwaam politie-deskundige als even zoovele middelen ter bewijsconstructie zouden cgn gebruikt en welke thans verloren zijn gegaan. Toen de criminalist Dr. Waegeningh, de vroegere officier-apotheker van het Militair Hospitaal te Breda, Woensdagmidday plaatse kwam, waren de meeste sporen ver dwenen, iets waarover hij, naar wij van be- voegde zijde vemamen, zijn misnoegen niet onder stoelen of banken heeft gestoken. Verheugend is 't niettemin, dat men er in geslaagd is, zoo spoedig twee der vermoede lijke daders te arresteeren. Het mo tie#. Algemeen vraagt men zich af, welk motief de moordenaars hebben gehad, de drie jongemannen op zoo gruwelijke wijze van het leven te berooven. De bevolking van Diergaarde-Putbroek is van oordeel, dat de moord op een vergisslng berust, en dat het moordend lood bedoeld is geweest voor drie andere jonge stroopers. Deze zouden, naar beweerd wordt, in den afgeloopen zomer den oudsten jachtopziener v. d. E. hebben overvallen. Wraak hierover zou volgens de bevolking het motief voor deze vreeselijke misdaad zijn. Of deze veronderstelling juist is, zal de t^d moeten leeren. TWAALFJARIG MEISJE TE ERICA AAN GER AND. Te Erica (Dr.) is door de gemeentepohtie aangehouden de 31-jarige arbeider M., die zich heeft schuldig gemaakt aan verschillen de zedendelicten. Men kwam hem op het spoor, doordat hg een 12-jarig meisje, dat op weg was naar school, aanrandde. Hevig verschrikt kwam het meisje bij de school aan; ze durfde niet alleen naar huis terug. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die, doordat een nauwkeurig signalement kon worden verstrekt, vrjj spoedig den dader wist te vatten. Toen men hem aan een streng verboor onderwierp, verklaarde hij ook schul dig te zijn aan een drietal aanrandingen, reeds eerder gepleegd en tot dusver onop- gehelderd gebleven. M. is gehuwd en vader van vier Mnderen, Hij werd op transport naar Assen gesteld, waar hij in het huis van bewaring is opge- sloten. TUSSCHEN PERRON EN TREIN GEVALLEN. Op de spoorwegbaan naast het 4e perron op het C. S. te Amsterdam is een 51-jarige treinsmid tusschen het perron en de treeplank van den trein gevallen, juist toen de trein zich in beweging zette. De man bleek zijn linker- dijbeen te hebben gebroken. Het kostte groote moeite om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Men heeft tenslotte het slacht offer moeten uitzagen. IN EEN IvELDER GESTORT. In een hotel te Velp is een bezoeker door een verkeerde deur te openen, in een kelder gestort. Hij bekwam een emstige herenschud- ding, aan de gevolgen, waarvan hij is over laden. IIAD-J E-ME-MA A R" OVERLEDEN. Naar het ,,Handelsblad" vemeemt, is ta het Binnengasthuis zonder tot bewustzijn te zijn gekomen C. de Gelder, die Zaterdagmacht op het Rembrandtplein door een auto over- reden werd, overleden. Cornells de Gelder, die in 1856 geboren en dus 75 jaar oud is geworden, is de man, die in 1921 tot lid van den raad is gekozen als candidaat van de anti-stemdwangpartjj, die zicb „rapaille-partij" noemde. De Gelder, des- tijds bekend als „Had-je-me-maar", was een ongelukkige zwerver, die in zijn jeugd variety-artist is geweest. In 1921 kreeg zgn lijst 14.296 stemmen; bp werd gekozen, even- als de tweede op de lijst, de heer H. Zuurbler. Over de verkiezing en de eventueele toelatlng van De Gelder tot den raad is veel geschre ven en gepraat. Op den avond van zijn verkiezing werd bij door de politie opgepakt wegens open- bare dronkenschap. Met de Rijkswerkinrich- ting voor oogen, wist hp niets beter te doen, dan als raadslid te bedanken. Zijn „abdicatle" had tengevolge, dat hp voortaan ondersteu- ning verkreeg en als straatfiguur had afge- daan. DUITSCHE INBREKER GESNAPT. Toen twee politieagenten Dinsdagnacht om vier uur de markt te Kerkrade passeerden, zagen zij dat een man klom uit het boven- licht van het kleedingmagazijn Amsterdam. De dief vluchtte, aohtervolgd door de agen- ten, die een schot in de lucht losten, waar op de man zich overgaf. Het bleek een 19- jarig jongmensch uit Alsdorf (D.te zpn, dat pas uit een opvoedingsgesticht was geducht. Zijn vermoedelij'ke medeplichtigen, een vrouw en een man, konden vluchten. Een aantal overjassen, pullovers, handschoenen ware* volgens de „Msb." reeds gereed gelegd om mee te nemen. De eigenaar vermist een over- jas. De dief was in het bezit van een revolver. Een ongeluksplaats. Vlak bij de plaats, waar de lijken der drie jongemannen in den z.g. ,,Wolfskuil" wer den gevonden, heeft zich ook vier jaar ge leden een drama afgespeeld. Een eenvoudig houten kruisje wijst nog de plaats aan. Daar heeft op een zomerschen Zondag een maga- zijnknecht uit Roermond, uit jalouzie, een 28-jarige winkeljuffrouw, met wie hij lief- desbetrekkingen onderhield, door worging van het leven beroofd, waama hij zelfmoord pleegde. AAN GASVERGEFTIGING OVERLEDEN. Toen de eigenaar van eenige huizen aan de Pastoor Langrietstraat te Bergen op Zoom de huur ging ophalen, kreeg hij, na herhaald roepen en kloppen, bij den 60-jarigen alleen- wonenden arbeider Buis geen gehoor. Hij begaf zich tenslotte naar binnen en ont- dekte tot zijn ontsteltenis, dat Buis in bewus- teloozen toestand bij een gastoestel lag, waar van de kraan openstond. De spoedig ontboden geneesheer mocht er niet in slagen den man tot bewustzijn te brengen. Eenige uren later is hp overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2