LANDBOPW BEKICHTKB. BUSOEBLIJKEB STAND. STAMBOEK VOOR HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. adviezen uitbrengt aan Burgemeester en Wet houders. Htj stelt daarom voor, dat de raad zal be- sluiten tot het instellen van een commissie van drie leden voor het beoordeelen van stra- ten aanleg en bouwplannen. De heeren 't GILDE en SBGHERS steunen dit voorstel. De heer DE RUIJTBR zou beter vinden 2 raadsleden en een deskundige. De heer OGGEL meent, dat men daarmede weinig zal opschieten, of 2 raadsleden dan wel Burgemeester en Wethouders adviseeren zal weinig verschil maken, dan zag hij liever een groep van 3 deskundigen buiten den raad. De VOORZITTER zou, alvorens tot het nemen van een besluit werd overgegaan, deze zaak toch liever nog eens rustig overwegen. Hij vraagt of de vergadering er bezwaar tegen heeft dit nog eens in lianden van Burgemees ter en Wethouders te stellen, die dan in de volgende vergadering hieromtrent nader hun standpunt kunnen meedeelen. Dit wordt met algemeene stemmen goed- gevonden. De heer 't GILDE weet niet of dit nu hier bij te pas komt, doch vestigt naar aanleiding der besprekingen over stadsschoon op de on- ooglijke borden die in verband met de ver- ordening op de verkeersregeling op de hoeken van straten die gedeeltelijk gesloten zijn. zoo maar a bout portant zijn neergezet. Het zijn leelijke dingen, het gelijken wel folterwerk- tuigen uit de middeleeuwen. De VOORZITTERDat komt in orde; die borden staan niet op hun plaats; ik wist niet, dat ze zo6 geplaatst waren. m. Van den heer Seghers inzake het aan- nemen van losse krachten op de Gasfabriek. Deze vraag is door Burgemeester en Wethou ders onderzocht, waarop het volgende ant- woord van den Directeur is ingekomen: „Naar aanleiding van het schrijven der Gas- commissie dd. 20 October 1931, betrekkelijk de vraag van den heer B. Seghers in de laatst gehouden vergadering van den Raad, inzake het aannemen van losse werkkrachten bui- tenom de arbeiders, deel ik U mede, dat slechts die werkloozen werden aangenomen, waarvan ik wist, dat zij bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling waren ingeschreven. De menschen die den laatsten tijd nog al eens gehaald werden, werkten dit jaar totaal 18 weken. Wanneer men dan nog bekend is met de levensomstandigheden, dan is het wel diep treurig dat hierop nog critiek komt. Van een hunner is mij b.v. bekend, dat het hem nog nimmer gelukt is om te werken bij de gemeentelijke werkverschaffing, niettegen- staande deze persoon daartoe al het mogelijke deed. Hij is daarvoor o.m. drie maal bij den Burgemeester geweest, zooals mij werd mede- gedeeld, doch zonder resultaat. Als men dan een en ander weet, de ziekten waarmede te kampen was e.d., dan meen ik zelfs in het be- lang der gemeente gehandeld te hebben door die persoon dit jaar driemaal aan te nemen. De uitdrukking „buurman" of ,,vriend" is totaal bezijden de waarheid. Overigens zijn de praktische bezwaren der arbeidsbeurs al eens meer besproken. B.v. wanneer bij den correspondent de lijst is ge haald, worden de noodige geschikte personen, die per dien datum en op het betreffende uur hebben geprikt, er uit gezocht. Deze moeten dan gehaald worden. Het komt dan geregeld voor, dat geantwoord wordt, dat de betreffen de persoon juist met de fiets weg is, dat hij aan het spitten is, en geen lust heeft dat werk te doen onderbreken voor een paar dagen kolen lossen, en zoo meer. De kwestie is echter te gering, om er ver- der over uit te wijden. Evenwel zoude mij het aangenaam zijn, wanneer er iets te vragen of op te merken is, dat men mij dit persoon- lijk doet. Heeft dat niet het gewenschte re sultaat dan is het nog altijd tijd genoeg om iets publiek te bespreken. De zaak is daar- door beter gediend en ik ben oak een mensch! Het woord „voortdurend" in de vraag is wel wat overdreven. Het gebeurt slechts om de twee maanden, dat menschen noodig zijn voor het kolen lossen. Dat is dus voor dit jaar 5 keer." Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de directeur, de gascommissie gehoord, is aangeschreven om de losse .werklieden, geen vaklieden zijnde, om de veeftien dagen te ver- wissalen. De heer C. HAMEEINK merkt op, dat het eigenaardig aandoet, dat de directeur, de ge- grondheid der ingebrachte bezwaren niet kun- nende ontkennen, hij iets anders bepleit, dan hetgeen de raad aan anderen oplegt, n.l. werk krachten over de arbeidsbeurs nemen. Spre- ker meent, dat dergelijke handelingen aan geen enkelen gemeenteambtenaar op billijk- heidsgronden kunnen worden toegestaan, want dan wordt een precedent geschapen en kan ieder, die op andere wijze dan over de arbeids beurs werkkrachten aanneemt er zich op be- roepen, dat uit billijkheids overwegingen te hebben gedaan. Ondanks de door hem aan- gevoerde motieven kan de handeling van den directeur niet goedgekeurd worden, maar het geen hij thans gedaan heeft is geheel in strijd met recht en billijkheid, door verschillende arbeiders der gasfabriek, die daar reeds een aantal jaren werkzaam waren, en waarvan op dien grand kan gezegd worden, dat zij vol- deden, en aan wie reeds een vaste aanstelling in het vooruitzicht was gesteld, op straat te aetten. En nu wordt op straat gecolporteerd, dat dit nu het resultaat is van het kiezen van arbeiders tot lid van den gemeenteraad, en dat door den directeur zou gezegd zijn, wan neer een vertegenwoordiger der arbeiders zijn mond open doet, zal dat slachtoffers kosten. Indien dit juist is, acht spreker dit de meest afkeurenswaardige handeling die tot hiertoe voorkwam, en dit is geheel in strijd met de opvatting die een ambtenaar der gemeente van de vervulling zijner taak behoort te hebben. En wanneer de toestand z66 zou worden, indien de directeur op eigen gelegehheid straf- expedities zou gaan houden, naar aanleiding van de manier waarop de arbeidersafgevaar- digden hier hun mandaat meenen te moeten vervullen, dan zou dit wel eens tot onaange- name gevolgen kunnen leiden, dan zullen de werklieden zich daartegen schrap behooren te zetten en zou het, wanneer de tijden voor de werknemers gunstiger zijn geworden, wei eens aanleiding kunnen geven tot een staking. Zoodra een lid zich hier vermeet een vraag te stellen omtrent een naar zijn meening on- juiste handeling van den directeur begint deze direct met dat aan de werklieden der fabriek te laten gevoelen, alsof hij waarschuwen wil: ik ben er ook nog, en als een vertegenwoor diger der arbeiders mij op de vingers tikt, zal ik het jullie laten voelen! Spreker gelooft niet, dat het de goedkeu ring van den gemeenteraad zal kunnen weg- dragen, dat arbeiders die jaren lang aan de fabriek werkzaam waren, waarvan men reeds meende dat een vaste aanstelling zal moeten volgen, uit machtswellust op straat worden gezet. Want indien dat wel zoo ware, dan komt men in het moeras, dan zouden daar tegen scherpe maatregelen moeten worden ge- nomen. Dergelijk optreden moet in de kiem worden gesmoord. Spreker is daarom ook niet erg gerust. De gemaakte klacht doelde niet op personeel dat reeds geruimen tijd werkzaam was en over zekere vakkennis of routine moest besehik- ken, doch op menschen zonder vakkennis die af en toe worden aangenomen. Het schrjnt wel alsof de directeur deze gelegenhcid heeft willen te baat nemen om die losse werkkrach- s ten, waaraan de oude raad reeds een vaste f aanstelling bleek te willen geven, op eens kwijt te geraken «en de zwaarte te doen ge- voelen van het optreden van dat arbeiders- raadslid. In deze behoort ieders taak te worden afgebakend, die van den ambtenaar der gemeente en die van den plicht van het lid van den gemeenteraad. De heer SEGHERS zegt, dat de directeur wel mededeelt, dat de losse krachten die door hem werden aangenomen, ingeschreven ston- den bij de arbeidsbeurs, maar daar is niet mede bekend, hoe lang ze werkloos waren en of ze dus wel de beurt hadden om te werk gesteld te worden. Dat erbrj waren, die maar 18 weken gewerkt hadden in dit jaar, ja, die zijn er helaas wel meer en dat er onder de door hem bedoelde werkmenschen een bij is, die ondanks herhaaldelrjk vragen bij den Bur gemeester, niet bij de gemeentelijke werkver schaffing kon komen, dat is erg als 't waar is, maar dat staat geheel buiten de zaak om. Alles wijst erop, zegt spreker, alsof de be- drijfsleider uit medelijden heeft gehandeld, wat vervolgens niet blijkt uit de handelwijze gevolgd naar aanleiding van het schrijven van B. en W., en gehoord de Gascommissie, daar al het los personeel, waarbij ook vaklieden, tot op hoogstens 2 na, het werk werd opge- zegd. Verder schijnt de directeur meermalen een lijst gehaald te hebben bij den correspondent, maar dat was dan natuurlijk om zijn manne- tjes uit te zoeken. Mijnheer de Voorziiter, ik kan niet begrij- pen, dat zulks toegelaten wordt, want zeker is het, dat b.v. menschen, die een dagje ouder of een beetje achterlijk zijn, wat toch niet al tijd hun eigen schuld is, dat dezulken toch beter bij een gemeentelijk bedrijf dan bij een particulier kunnen geplaatst worden; dat is voor ieder duidelijk. Spreker hoopt daarom, dat hetgeen hier over de kwestie is gezegd, moge bijdragen tot het scheppen van een an deren toestand, waarbij de zgn. vriendjespoli- tiek totaal wegvalt en een ieder zooveel mo- gelijk bevredigd wordt. De heer't GIDDE zal niet treden in een be- oordeeling van al of niet juistheid van tactiek in dit geval door den heer Seghers gevolgd. Men moet een nieuw raadslid veel kunnen vergeven en daar bestaat van zekere zijde naar het schijnt weinig lust toe. Er kunnen den heer Seghers wel terdege bijzondere rede- nen genoopt hebben om te handelen, zooals hij deed. Het is geen usance om over de aangelegen- heden die in de gascommissie aan de orde waren in den raad breed uit te gaan weiden, maar de omstandigheden wettigen dat voor dit geval. Men neemt het den heer Seghers van sommigen kant nogal kwalijk, dat hij deed zooals is gebeurd. Laat ik beginnen met te verklaren dat ik geheel aan zijn zijde stond en zelfs de geheele gascommissie en tot mijn genoegen zelfs ook het college met onzen Voorzitter aan het hoofd! De heer Seghers heeft niets meer en niets minder gevraagd dan een rechtvaardige en billijke omwisseling van werkkrachten op de fabriek, die in lossen dienst zijn en wier arbeid geen bijzondere vakkennis, dus bekwaamheid en routine vereischt. De Directeur is echter in strijd met dit besluit tewerk gegaan en heeft ontslagen enkele (ik meen een drietal menschen) die wel onder de vakmenschen ge- rekend worden, n.l. Ortel6e, Kotvis en Diele- man. Sedert jaren zijn deze in het bedrijf werk zaam en nu zegt de Directeur; Ik kan ze ten- slotte allemaal missen! Dat is een soort van onwil van de zijde van den Directeur, die niet getolereerd kan wor den. Als er een paar uitmoeten, zoo redeneert hij, dan allemaal! Het is niet de eerste maal, dat de Directeur zoo optreedt. Maar het is duidelijk, dat er meer achter zit. Tot ons aller leedwezen is de Directeur een verstokte tegenstander van vast personeel en alles wat zweemt naar een behoorlijke rechts- positie. Dat is een idee bij hem, dat zoo oer- sterk is ingeworteld, dat we daar wel over zouden moeten gaan zwijgen als het niet zulk een voorwerp van aanhoudende ergenis was. Sinds de vergadering van 30 December 1930 ligt hier een adres van deze menschen, inhoudende een verzoek via him organisatie, de Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst, om een vaste aanstelling. Deze menschen is sindsdien meermalen een vaste aanstelling in uitzicht gesteld. Wat doet nu de Directeur? Als uitgesproken tegenstander van vast personeel ontslaat hij, nu zich de gelegenheid voordoet van deze menschen af te komen, tegen de bedoeling van Burgemeester en Wet houders en de Gascommissie in. Het liep bij de Gascommissie slechts over de gewone losse werklieden die arbeid ver- richten, dat ieder flink werkman kan uitvoe- ren. De interpretatie die de Directeur aan het door Burgemeester en Wethouders als besluit overgenomen advies der Gascommissie geeft, is een grove onbillijkheid waarmee wij onmo- gelijk accoord kunnen gaan. De VOORZITTER deelt mede, dat het niet in zijne bedoeling heeft gelegen, deze kwestie in de raadszitting te bespreken, doch nu er over gesproken wordt, kan hij mededeelen, dat de directeur gisteren is uitgenoodigd in de vergadering van Burgemeester en Wethou ders en dat die kwestie met hem uitvoerig is besproken. Hem is opgedragen die ont slagen voorloopig in te trekken, terwijl over de hierbij betrokken werknemers zal worden beslist nadat het Ambtenarenreglement zal zijn behandeld. De heer OGGEL voegt hieraan toe, dat, na de klachten van den heer Seghers in de raads zitting over het aannemen van losse werklie den, daarover door Burgemeester en Wethou ders en de Gascommissie, waarvan 3 leden van den raad deelmaken, is gesproken en dat door Burgemeester en Wethouders op advies der Gascommissie den directeur is aange schreven, dat de losse werklieden om de 14 dagen moeten worden verwisseld en de aan- neming moet geschieden over de Arbeidsbeurs. De directeur heeft nu gisteren tegenover Burgemeester en Wethouders verklaard, dat hij niets anders heeft gedaan dan aan dat schrijven gevolg geven. En ook de personen die al 4 jaar los in dienst zijn bedankt om die te verwisselen. Hij meende, dat ze op grond van dat schrijven allemaal moesten worden verwisseld en hij! heeft dit gedaan, omdat hem verweten werd, dat hij er bij de aannemtng van losse werklieden vriendjespolitiek op na- hield. Ook de bedoelde personen zijn niet als vaklieden te beschouwen. Hetgeen zij doen kan een ander ook best op korten tijd leeren, maar overigens werkt het tot nadeel van het bedrijf, wanneer iedere 14 dagen andere losse werk lieden moeten worden aangenomen, daardoor wordt het bedrijf geschaad. En volgens zijn instructie heeft de directeur het recht het losse personeel aan te nemen en te ontslaan. De directeur is nu ten opzichte van de thans besproken personen zoo welwillend geweest het ontslag voorloopig in te trekken. In het hem gezonden schrijven was echter in het algemeen van los personeel gesproken, er waren hier geen namen genoemd en hij kon dus niet anders handelen dan hij gedaan heeft. De heer SBGHERSNaar mijn meening, die ook gedeeld wordt door de Gascmmissie, zijn die drie personen te beschouwen als vakmen schen, want anderen zullen het werk dat zij doen niet op 14 dagen kunnen leeren. De VOORZITTER: Voor het oogenblik is de kwestie opgelost, door opschorting van het ontslag en na inwerkingtreding van het Amb tenarenreglement zal over een al of niet vaste aanstelling worden beslist. De heer VAN DE BILT merkt op, dat Bur gemeester en Wethouders toch niet kunnen oordeelen wie al of niet vaklui zijn, dat moet de directeur toch beoordeelen. De heer SEGHERS: Dat hangt er veel van af, hoe hij er onder staat. De heer DIELEMAN vindt het wel eigen aardig, dat alle schuld van het gebeurde op den directeur wordt geworpeu, terwijl toch op advies der Gascommissie zelf aan den direc teur de opdracht is gegeven. De commissie kon toch wel voorzien, dat de opdracht, zoo als die gegeven is, tot dat gevolg kon leiden. Nu willen de heeren zich wel redden, maar de directeur heeft toch niet meer gedaan dan de hem gegeven opdracht vervuld. Indien de Gascommissie het anders bedoelde, hadden de heeren dat ook moeten schrijven. De heer 't GILDE: Er is door de Gascom missie wel degelijk een schifting gemaakt tus- schen degenen die wel en die niet bedoeld werden. Het is echter geen gewoonte de dis- cussies vein de Gascommissie hier te bespre ken en dat wil hrj ook niet. De VOORZITTER: Het beste is, het nu maar eens af te wachten. De heer DIELEMAN: Maar, nu hooren we zeggen, dat er een schifting is gemaakt! De VOORZITTER: Er is niet geschreven om alle losse werkkrachten, voor zoover dit voor het werk op de fabriek geen bezwaar oplevcrt, om de 14 dagen te vervangen. De heer DIELEMAN: Zoo dus: behalve de vaklui? De VOORZITTER: Het was natuurlijk niet de bedoeling dat menschen, aan wie tusschen de vingers door reeds een vaste aanstelling is toegezegd, zouden ontslagen worden. De heer DIELEMAN: Voor mij loopt het dhhr niet over, het gaat er niet over of er menschen al 3 of 4 jaar los in dienst zvjn, maar wel, dat de directeur was aangeschreven de losse werklieden te verwisselen. De order is dan verkeerd gegeven en nu het verkeerd ge- loopen is, moet men niet achter den directeur wegkruipen. De heer 't GILDE: Wie doet dat? De heer DIELEMAN: Het is net als wan neer een kat in het nauw zit, dan maakt die vreemde sprongen. Men had die zaak niet zoo scherp moeten stellen, dan zou ze die gevol gen niet hebben gehad. De heer C. HAMELINK zal in het midden laten, of de vraag van den heer Seghers wel doordacht was gesteld, maar hij gelooft ook, dat de heer Dieleman den directeur door zijn betoog wel meer wenscht te verschoonen dan hij inderdaad doet. Hij heeft het niet over het aan die personen gegeven ontslag, terwijl hij toch ook wel gevoelen moet, dat het niet de bedoeling kon zgp, om menschen die reeds jaren lang op de fabriek werken zoo maar in- eens op straat te zetten. Dat is een verkeerd begrijpen. De heer Dieleman had die zaak anders moeten stellen. Ondertusschen zal spreker afwachten hoe het loopt. IV. Van den heer de Ruijter, of het be kend was, dat bij benoeming van den onder- wijzer op de openbare lagere school, deze „boventallig" zou zijn. Deze vraag is reeds gedeeltelijk in die ver gadering beantwoord en wordt bij dezen be- vestigd, dat hij niet boventallig was op grond van het aantal kinderen van 1930, dat gemid- deld boven de 210 was. Wat de boventalligheid per 1 Januari a.s. betreft, hierover wordt door ons college in deze vergadering een nader voorstel gedaan. V. Op de volgende vraag van denzelfden spreker, over het des avonds vergaderen, wordt door den VOORZITTER geantwoord, dat hij, gezien de factoren waanmede hij reke- ning moet houden van andere leden, voorloo pig geen wijziging zal brengen in het aan- vangsuur der vergadering van den Raad. Mocht blijken, dat er emstige bezwaren zijn, dan is de Voorzitter bereid hierin wijziging te brengen. m. Dankbetuiging van het bestuur der harmonie „Concordia" en van de zangvereeni- ging „Orelio" voor de gunstige beschikking op hun verzoek tot het beschikbaar stellen van een schoollokaal voor het houden hunner repetities. Aangenomen voor kennisgeving. 2°. De heer A. Kalle te Westd^pe vraagt een perceel grond te koopen, gLegen op den hoek Prins Hendrikstraat en Buitenweg. Dit heefit een oppervlakte van 210 M2. Burgemeester en Wethouders stellen voor, j dit perceel a f 3,50 per M2, onder de vastge- stelde voorwaarden, te verkoopen, en onder die bepaling dat eerst het bouwplan wordt overgelegd en door hun college goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Wijziging der verordening op het beheer van het gasbedryf.^ Tengevolge van het raadsbesluit d.d. 27 Augustus 1931, waarbij besloten is ten be- hoeve van de gasfabriek een rekening-courant te openen, is een aanvulling noodig van artikel 5 der verordening op het beheer van het gas- bedrijf dezer gemeente. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders voor, het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Axel, gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders om ten behoeve van het gasbedrijf een rekening-courant te openen met de ge meente; besluit: met intrekking van het raadsbesluit van 27 Augustus 1931, artikel 5 van de verordening op het beheer van het gasbedrijf der gemeente Axel, d.d. 13 Februari 1923 te wijzigen als volgt: 1. Voor zoover de beschikbare kasgelden een door Burgemeester en Wethouders vast- te stellen bedrag, hetwelk dat van de door den boekhouder gestelde zekerheid niet mag te boven gaan, overschr(jden, worden zij ge- stort bij den gemeente-ontvanger in rekening- courant; 2. de gemeente zal dezelfde rente vergoe- den of in rekening brengen als die, welke zij ontvangt of moet betalen; 3. de gemeente-ontvanger zal aan den boekhouder geen gelden uitbetalen, onverschil- lig of dit gesehiedt in mindering van het creditsaldo, dan wel daarvoor een debetsaldo ontstaat, dan op vertoon van een aan hem te overhandigen of toe te zenden schriftelijke ge- dagteekende verklaring van den Burgemees ter of die hem vervangt, dat deze de opening tot het daardn vermelde bedrag goedkeurt; 4. in spoedeischende gevallen kan de be- taling op telefonische aanvrage van den boek houder geschieden, mits de machtiging van den burgemeester wordt medegedeeld en de schriftelijke aanvrage onmiddellijk wordt na- gezonden, vergezeld van dezelfde verklaring als in het voorgaande lid bedoeld; 5. de boekhouder zal na het eindigen van ieder kwartaal van den gemeente-ontvanger een afschrift der rekening-courant ontvangen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Verbetering van den berm en verb ai ding van den Zaamslagschen djjk. Burgemeester en Wethouders schrijven het volgende: In de vorige vergadering waar een ontwerp inzake afgraving van den Zaamslagschen dijk ter sprake is geweest, is door ons college nog gesproken van een klein plan dat omvat voor- namelijk het aanbrengen van een fietspad op den dijk, waardoor de weg practisch gespro ken op 4 Meter breedte zou komen, waardoor j zwaar geladen wagens en auto's elkander on- j gehinderd kunnen passeeren. Ook de bestra- s ting zou herzieij worden, het slechte er uit en de daardoor ontstane ruimte aanvullen met dikke klinkers. Deze verbetering zou een bedrag kosten van f 6500 t.w. Aankoop 16.000 dikke klinkers a 44 f 700.- n. Een adres van de Winkeliersvereeniging, luidende als volgt: Het bestuur der winkeliersvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Axel, gehoord hebbende dat door uwen raad wijzigingen kunnen worden aangebracht, voor deze ge meente, betreffende de winkelsluiting; overwegende, dat bij invoering van die wet, waar vele winkeliers in dezen tijd van malaise reeds met groote moeilijkheden hebben te kampen, zoodat niets kan worden gemist, de dupe worden, doch ook het publiek er grooten last mee krijgt, voomamelijk de bewoners buiten de kom der gemeente, daar gedurende den zomer de werkzaamheden juist eindigen op hetzelfde tijdstip, dat de winkels gesloten worden, zoodat de inkoopen in de gemeente dan achterwege moeten blijven, wat in een gezin niet anders kan geregeld worden; verzoeken uwen raad beleefd de sluiting vast te willen stellen op gewone dagen des avonds om 10 uur en des Zaterdags om half 11. Dit adres wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. 3. Verkoop gemeentegrond. 1°. De heer Ortelee vraagt in dezelfde lijn als onlangs de heer C. Swets, om een strookje grond te koopen in de Oosterstraat, tegen denzelfden prijs en voorwaarden. Een publi- catie is door Burgemeester en Wethouders gedaan, dat tegen de onttrekking van den publieken dienst bezwaren konden worden in- gebracht, hetgeen niet is geschied. Burgemeester en Wethouders stellen nu voor: a. deze atrook grond ter grootte van pl.m. 5 M2 aan den publieken dienst te ont- trekken; b. deze oppervlakte aan den heer L. P. Or- telde te verkoopen voor den prijs van 12,50, na Koninklijke goedkeuring, inge- volge artikel 1506 van het Burgerlijk Weitboek. Aan dit besluit behoeft niet de verplichting tot rioleering te worden verbonden, aangezien de Gemeente met de aangrenzende bewoners een voorziening heeft getroffen, wat betreft den afvoer van spoelwater etc. Met algemeene atemmen wordt aldus be sloten. (De heer Ortelee heeft zich hierbij van stemming onthouden.) niet te voorzien dat de provincie zal overgaAc tot verbetering. De raming van het nu gepro- jecteerde werk komt hem nogal hoog voer, maar misschien is een te hooge raming beter dan een te lage. Hij kan zich met het voorstel wel vereeni- gen. Hij geeft toe, dat er weinig verloond boI worden, maar dat is nu eenmaal geschat zoo als het kan. Er staat toch f 3000 op, dat komt dan toch in handen van de arbeiders en voor de andere helft hebben we dan toch een jaar of 10 een berijdbaren weg. De heer DE RUIJTER kan er ook zijn stem aan geven, de wegsverbetering is noodig. Hij zou echter willen probeeren om vanwege bet rijk toeslag te krijgen op het loon, omdat het werkverschaffing voor werkloozen beteekent en dan zouden de kosten nog wat naar be- neden gaan. De heer OGGEL: Het is onze bedoeling dat te vragen. De VOORZITTER: Het ligt in onze bedee- ling denzelfden weg te volgen als bij den vreg naar den Buthdijk. Daarvoor hebben we een bijdrage van 30 in het werkloon gekregen. De heer DIELEMAN heeft in de stukkec gezien, dat de eigenaar f 1000 vraagt voar den grond. Dat is toch een hoog bedrag. De VOORZITTER: Dat zouden we moeten betalen als we den dijk gingen afgraven. maar dat doen we niet. De heer DIELEMANDe heer Hamelink noemde zooeven een bedrag ad 3000 als loon, maar daarin is ook 1400 begrepen voor de straatmakers, die niet in onze ge meente wonen, maar met hun verdiende een- ten naar Clinge trekken. De VOORZITTER: Daar kunnen we niet veel aan doen. De heer DIELEMANZeker, maar dan blijft er toch niet veel voor Axel over. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren A. Hamelink, C. Hamelink, Oggel, De Ruijter, Seghers, Van Bendegem, Van de Bilt, J. de Feijter en I. de Feijter; tegen stemmen de heeren Ortetee, Dieleman en 't Gilde. Vaststelling 1930. gemeenterekening over De gemeenterekening voor den dienst 1930 is aangeboden voor den gewonen dienst in ontvangsten op f 224.235,17, in uitgaven 198.702,18y2, goed slot 25.532,98% en voor den kapitaaldienst in ontvangsten op f 38.006,17, in uitgaven f 26.084,47, goed slot f 11.921,70. Deze rekening is onderzocht door eene commissie, waarvoor zijn benoemd de heere* J. de Feijter, C. Hamelink en I. de Feijter. De heer J. DE FEIJTER deelt mede, dat de commissie de rekening met bijlagen heeft na- gezien en in orde bevonden, waarom zij ad- viseent deze voorloopig vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Reclame tegen schoolgeld. een aanslag wegens. Aankoop 375 ton macadam f 3,60 1350.- Aankoop 200 Meter zand a 2 400. Straatmakersloon 700 M2. h 0,20 1400. Werkloon voor opperlieden 2150. Onvoorzien v 500. Totaal 6500. Het ligt voor de hand, dat deze oplossing niet afdoende is, maar komt de noodzakelijke verbetering nabij, waardoor den langeren- levensduur van den weg op 10 jaren wordt geschat vooraleer een algeheele oplossing moet geschieden. Intusschen «ijn er dan wel- licht andere gezichtspunten van verbetering verschenen. Wij stellen U voor dit plan zoodanig uit te voeren en daarvoor de gelden te voteeren, welke zullen gevonden worden uit de op- brengst geldleening waarvan de aflos zal geregeld worden op minstens 650 per jaar rentende hoogstens 4% De heer VAN BENDEGEM: Kan het aan- koopen van die klinkers en macadam niet bij aanbesteding geschieden? De VOORZITTER: Voor klinkers is dat vrijwel onmogelijk, daar men die van een be- paalde fabriek moet nemen en er een alge meen geldende prijs voor gesteld wordt. Wanneer het echter mogelijk zou blijken, dan hebben Burgemeester en Wethouders daar tegen geen bezwaar. Ik vermoed, dat het tot een hoogeren prijs zou leiden. We zullen het echter onderzoeken. De heer 't GILDE onderschrijft de vraag van den heer Van Bendegem; hij wenschte wel dat alles werd aanbesteed, aangezien dit naar hij gelooft over het algemeen het voordeelig- ste is, al zijn er ook uitzonderingsgevallen. De VOORZITTER merkt op, dat de steen- fabrikanten in een groot concern zijn veree- nigd, waardoor concurrentie is uitgeschakeld. De heer 't GILDE deelt mede, dat hij op 't oogenblik bezig is, daaromtrent gegevens te verzamelen. Wat het voorstel zelf betreft, daaraan kan hrj1 zgn stem niet geven. Zijn bezwaar is dat er zoo weinig loon in zit en dat het, voor wat wegsverbetering betreft maar lapwerk is. Het is allerminst een afdoende verbetering en als we een paar jaar verder zijn, dan zitten we er weer mee. Hij vraagt of het niet mogelijk is den weg op het wegenplan geplaatst te krijgen en deze dan afdoend te verbeteren met steun van de provincie en van het rijk. De VOORZITTER stemt toe, dat het geen afdoende verbetering is, maar wijst er op, dat de weg, als die volgens het voorstel wordt verbeterd, volgens den gemeente-opzichter toch weer een jaar of tien kan meegaan. Dan is de weg toch berijdbaar en kunnen twee rij- of voertuigen elkaar passeeren. De heer C. HAMELINK vraagt of er kans bestaat, dat de weg eerlang op het provinciaai wegenplan zal worden geplaatst. De VOORZITTER acht dit niet geheel on mogelijk, maar wijst er op, dat het geen eerste klasse, zelfs geen tweede klasse weg is. De heer C. HAMELINK: De weg zoo laten gaat niet en dan schiet er niets anders over dan deze althans voorloopig berijdbaar te maken, en voorts aandrang uit te oefenen op de Staten om den weg op het provinciaai we genplan te krijgen. Zooals de weg er nu bij ligt zetten ze die er toch ook niet op. Het is Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat van een belanghebbende een bezwaar- schrift is ingediend tegen zijn aanslag wegens schoolgeld, en adressant wegens het lage in- komen dat hij gehad heeft ontheffing ver- zoekt. Aangezien de aanslag op grond van de ver ordening juist is, en om de aangegeven reden geen ontheffing kan worden toegestaan, stel len Burgemeester en Wethouders voor, cp het verzoek afwijzend te beschikken, aangezien het een onwettige daad zou zijn, wanneer het tegenovergestelde gedaan werd. Met algemeene stemmen wordt dienover- eenkomstig besloten. (Wordt vervolgd. Onder voorzitterschap van Jhr. J. van Vre- denburch heeft het hoofdbestuur der Ver- eeniging iStamboek voor het Nederlandsvhe Trekpaard vergaderd. Op een verzoek aan den Minister van Qta- nenlandsche zaken en Landbouw was ant- woord ontvangen, dat geen bijzondere steun kan verleend worden voor den opfok van jonge hengsten. De heer B. C. Puylaert te Sas van Geat, werd herbenoemd als jurylid van het hoofd bestuur voor opneming van merrien. Een besluit tot het houden van een naUo- nale tentoonstelling in 1932 kon niet definitief genomen worden. Het oordeel der afdeelingen zal hierover worden ingewonnen. Besloten is, in 1932 het inschrijfgeld voor veulens wederom te restitueeren. Voorgesteld zal worden aan de algemeene vergadering, wijziging te brengen in de be- naming van de stamboekregisters. De in- schrijving van veulens, afstammende van stamboekhouders, zal geschieden in het Stam- boek, de opneming van stamboekpaarden op 2%-jarigen en ouderen leeftijd zal plaats heb ben in een Keurstamboek. Tevens zal worden voorgesteld, biji de afgifte van stamboekbe- wijzen in het binnenland te vermelden, dat deze niet geldig zijn voor verkoop van paar- den naar het buitenland; hiervoor zullen tegen tbetaling diploma's worden beschikbaar ge steld. De algemeene vergadering zal gehouden worden in Den Haag, waarschijnlijk op 26 Februari. ST. JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 2 Nov. Eduardus Franciscus Bosschaert, ouid 22 j., jm. en Mana Wilhelmina de Kind, oud 19 j., jd. 6 Nov. Joseph Paelinck, oud 28 j., jm. en Maria Elisabeth Josephine Pluijm, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Nov. Seraphi- nus Thoen, oud 23 j., jm. en Germana Ver- schueren, oud 22 j., jd. 20 Nov. Alphonsus Verdurmen, oud 39 j., jm. en Maria Colleta Buijs, oud 23 j., jd. Eduardus Franciscus Bosschaert, oud 22 j., jm. en Maria Wilhel mina de Kind, oud 19 j., jd. Joseph Paelinck, oud 28 j., jm. en Maria Elisabeth Josephine Pluijm, oud 20 j., jd. Geboorten. 14 Nov. Lucie Marie, d. van Leopoldus Stanislaus van Vlierberghe en van Julia Ooleta de Letter. 24 Nov. Agnes Maria, d. van Augustinus Beaurain en van Mana Joanna Nachtegael. Overlgden. 1 Nov. Agnes Alberta de Wiitte oud 1 m., d. van Josephus Johannes en von Anna Seraphina Meert. PHILIPPINE. Huwelijks-aangiften. 6 Nov. Philemon Cusse, oud 22 j., jm. en Everina Emma Lou- ret, oud 23 j., jd- Huwelijks-voltrekkingen. 28 Nov. Philemon Cusse, oud 22 j., jm. en Everina Emma Lau- ret, oud 23 j., jd. Overlijden. 4 Nov. Melanie de Klerck, oud 82 j., wed. van Eduardus Henderikus Snoepk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6