0EM1NGB1BEBICHT BUBGEBLIJKEH STAND. LOOP DER BEVOLKING. Door te verhinderen dat dit besluit geldigheid verkreeg, heeft Japan den Raad bewaard voor em belachelijk contrast tusscben zijn binden- de voorscbriften en de vervulbaarheid. Dezen keer maakten de groote mogendbeden bonne mine k mauvais jeu. Z(j waren plots veel vriendeljjker tegenover de Japanners. Dit ecbter had ten gevolge dat Sze zich zeer ge- i prikkeld betoonde en men moet zeggen dat de Chinees hierin niet alleen stond. Deze ont- stemming bij een deel van de leden van den Raad werd nog verscberpt, doordat verre- weg het grootste deel van de Parijsche pers zoo radicaal gedraaid was naar een in het oog vallende pro-Japansche houding. Deze draai vond bij de Chineezen en ook in andere internationale millieu's de onprettige uitlegging. In den Raad kwam, zooals men weet, m- tusschen een resolutie ter tafel waarin als daad van den Volkenbond werd voorgesteld de uitzending van een kleine commissie be- staande uit een Amerikaan, een Engelschman, een Franschman, met een Japanner en een Chinees als assesoren, om een snel onderzoek in te stellen naar den toestand in China. Natuurlijk was, zonder dat bet werd uit- gesproken, bedoeld dat die commissie tevens bet optreden der Japanners zou beoordeelen De Raad was zeer gelukkig met dit plan, dat inderdaad breeds instemming vond. De Chi nees echter maakte het voorbehoud dat eerst de Japansche troepen binnen de spoorwegzone zouden moeten worden teruggetrokken. Daar- van kon praktiscb geen sprake zijn, maar kreeg de Chinees niet zijn zin, dan zou hij een- voudig weigeren zijn stem te geven aan de resolutie. Dan was deze in ieder geval for- meel verworpen. De Raad was dan nog even ver van een oplossing als te voren en ver- keerde bovendien nog in onverminderd gevaar wat zijn prestige betreft. Er bestond zelfs kans niet alleen op een formeele, maar ook op een moreele nederlaag der motie, daar de kleine mogendlieden in den Raad, zelfs Polen, neiging vertoonden, tegen de resolutie te stem- men. als deze China niet bevredigde. Er staat, zooals wij vroeger al eens hebben betoogd, thans principieel te veel op het spel, vooral voor Polen. Het eerst geopperde plan der Polen om uitdrukkelijk te verklaren dat de be- bandeling van het Chineesch-Japansch con flict geen precedent voor Europa zou zijn, was natuurlijk waardeloos, dus had Polen geen andere keur dan den kant van China te kiezen. Bij al deze complicaties kwam de toestand in bet verre Oosten. Het plots opkomend ge vaar voor Tsjintsjou opende vooruitzichten op nieuwe en emstige complicaties. Gerust is men op dit punt ook nu nog bij lange met, blijkens het communique van den Raad van Donderdagavond. Men wist dat Japan heele- maal geen stuur meer had over zijn militairen in Zuid Mantsjoerije en tevens wist men dat de positie der vredelievende elementen in Japan zwakker wordt. Zelfs hoorde de Raad van alle kanten uit diplomatieke bronnen wei- nig goeds over toenemende opgewondenheid m Japan. De stemming moet daar rijp zijn om een oorlog te rechtvaardigen. Dat was ongeveer de positie van Woens- dagavond. Ben groote stap vooruit was de verklaring der Amerikanen van Woensdagavond, dat zij instemden met de voorgestelde resolutie. Dit gaf den Raad groote kracht tegenover Japan. Wei hadden de Japanners feitelijk geen be- zwaar tegen de resolutie. Zij maakten slechts moeilijkheden over de opdracht om hun troe pen zoo snel mogelijk terug te trekken, daar, zooals zij zeiden, alleen de Keizer als opper- bevelhebber van leger en vloot daarover te zeggen had. Men neemt echter algemeen aan dat dit constitutioneele gewetensbezwaar slechts in- ffegeven werd door de onzekerheid of de gene- raals zich wel aan deze opdracht zouden sto- ren Maar nadat de Japanners reeds 30 Sep tember een dergelijke clausule hadden goed- gekeurd konden zij die nu moeilijk weigeren. Tegenover Japan kreeg de solidariteit van Amerika met den Raad eerst een dreigend karakter als Japan zichzelf niet aan de reso lutie zou houden. Op de Chineezen echter moest een verkla ring van Amerika onmiddellijk indruk maken. Zij hadden buiten den Raad nu geen steun meer. Rusland houdt zich stil en van Rus- land is niets meer te verwachten. Nu Ame rika zich solidair met den Raad verklaard heeft, is er buiten den Raad dus niets ter wereld meer te vinden, dat nog onmiddellijken daadwerkelijken steun zou kunnen geven. De Chineezen schijnen, nu de resolutie aan- genomen is, deze met heel andere oogen te bekijken, en als zij meegaan, bestaat er voor niemand meer reden tot verzet. Intusschen zijn de vertrouwelijke benchten die de mogendheden van attache's en andere waamemers ter plaatse ontvangen. veel gun- stiger geworden. Zij geven den indruk, dat de Japansche generaals niet tot het uiterste zullen gaan en er bij hen een zekere aarze- ling valt waar te nemen. Japansche politici zeggen ronduit voor Japan zeer bezorgd te zijn over den loop van zaken, daar het onbe- perkt buiten de oevers treden van de Japan sche bezetting in Oost Azie zelf reeds nood- lottige reacties moet teweegbrengen, daar- gelaten nog het oorlogsgevaar van buiten af. En Japan is oeconomisch zoo verschrikkelijk kwetsbaar. Men heeft dus nog hoop, dat het mzicht aan Japanschen kant ten slotte zal zegevieren en dat de Chineezen genoegen zullen nemen met de resolutie en met het neutraliseeren van de zone van Tsjintsjou, zelfs als dit zonder het er heen brengen van vreemde troepen ge- schiedt. Alles bij elkaar is nog steeds de overtuiging overheerschend, dat, na welke strubbelingen dan ook, de zaak ditmaal eindigt, dat de Ja panners weer tot hun rechtmatige grenzen terugkeeren. De tijd is voorbij dat de actie van de eene mogendheid voor verscheidene andere mogendheden een welkome aanleiding was om zelf voordeelen van China af te per- sen. Nu alle anderen van het optreden der Japanners slechts nadeel en geen enkel voor- deel kunnen hebben, is een werkelijke poging tot territoriale uitbreiding een ondememing die gevaarlijke verrassingen zou kunnen be- vatten. EEN VREDESCONGRES toon te voeren. Voortdurend poogden verstoorders, die de zaal waren uitgezet, de zijdeuren, de loges binnen te dringe en grootten het rumoer in de zaal door het houdend bonzen op de muren. De toespraak van den Parijschen aart schop, kardinaal Verdier, was volkomen verstaander. Nauwelijks een half uur n opening ontstond reeds de eerste vecht] in een zijloge, welke door het publiek groote belangstelling werd gevolgd. De tie verwijderde eenige raddraaiers. Een heer werd door jonge mannen tegen den geslagen, waarna hij een toespraak hiel de aanwezigen. Toen de Duitsche Rijksdagafgevaar Joos 't woord nam, steeg een door spre* ren ondersteund fluitconcert op; het tv bereikte zijn hoogtepunt. De vechtpa namen steeds grooteren omvang aan, mensoh luiterde meer naar den spreker. even onvriendelijk werd de Italiaansche tegenwoordiger Scialoja ontvangen; d winding zakte toen echter langzaam. Cecil werd met grooten bijval ontvangen, het feit, dat hij Engelsch sprak, wekte noegen. Met geweldig applaus werd leve begroet, die de Fransche thdse i: veiligheid en ontwapening verdedigde. Groote onrust ontstond weer, toen I een algemeene gelijktijdige en gecontrol ontwapening eischte, benevens het sch van een intemationaal politieleger. V om weerklonk de Maseillaise en 't tumu gon opnieuw. Eenige opschriften langs de wanden, w de ontwapening werd gepropageerd, w afgescheurd en vemield. De resolutie, die was voorbereid, is nif de orde gekomen. Dank zij de sterke p bezetting, zoowel in als buiten het gebou de zitting tenslotte zonder verdere inch uiteengaan. Omtrent het tumult wordt nog gemeli toen Herriot met den leider van de ve ging van frontstrijders wilde onderha over de spreekbeurten, deze onmiddelli. woord verlangde. Toen dat werd geweigerd bestormc manifestanten het podium en ontstoi hevige vechtpartij. Herriot en de Jo konden met moeite in veiligheid gebrach den. Een cordon van politie-agenten we de Jouvenel gevormd, die de voorgescl slotwoorden uitsprak, waardoor de werd gesohorst. Alle buitenlandsche gelegeerden hebb( verontwaardiging te kennen gegevei deze gebeurtenissen. Naar het schijnt moet een bekend F schrijver, die in een loge zat, begonm met de onrust te verwekken, die aan gaf tot een vechtpartij in die loge. Dat was het sein voor de zaal om het te beginnen. Verder wordt nog gemeld dat de komst van oudstrijders, die, bij wij tegen-demonstratie in de Wagram-zaa gehouden ook gestoord zou zijn door munisten. Eerst nadat de communist de zaal waren gestuurd kon de verge doorgang vinden. De gebeurtenissen welke Vrijdag Trocadero zijn voorgevallen, hebben ontsteltenis bij de deelnemers aan he wapeningscongres teweeg gebracht. De sche gedelegeerden verklaren eenstemm zrj hierop niet voorbereid waren gewe zij zich hadden laten overrompelen. Ongetwijfeld zal een en ander een 1 I renswaardigen indruk in het buitenlar ken, doch wellicht een nieuwen stoot l ontwapeningsbeweging geven. [la>uui Nadat een drietal voor-conferenties waren gehouden, vergaderde Vrijdagavond het inter- nationaal congres ter voorbereiding van de ontwapeningsconferentie, bijeengeroepen op initiatief van lord Robert Cecil, in het Troca dero te Parjjs. Ongeveer 6000 personen wa ren in het gebouw, waaronder vele eommunis- ten en nationalisten. Aan de zitting namen ruim 30 gedelegeerden uit Nederland deel. In de plenaire zitting werd het woord gevoerd door vertegenwoordigers van Duitschland, Italie, Engeland, Frankrijk, Amerika en Spanje. De redevoeringen werden herhaalde malen onderbroken door het tumult van communis- ten en nationalisten. Reeds de korte openingstoespraak van Her riot werd door protesten en tegendemonstra- ties minutenlang onderbroken. Van de groote galerij klonken voortdurend afkeurende kre- ten, die door groot rumoer werden gevolgd. Het grootste gedeelte van de uitgesproken redevoeringen ging in het tumult verloren en eerst tegen het einde wisten de aanhangers van vrede en orde met hun bijval den boven- EEN SENSATIONEELE GESCHIED1 In het hartje van Groningen heeft e< moedelijk zenuwachtig heerschap een dagen des avonds een groote const veroorzaakt, aldus lezen we in de Ma: Dit personage had namelijk plaats g op het dak van een der huizen aan h derdiep en ondanks vriendelijke of woorden verkoos hij niet zich van zijn plaats te verwijderen. Integendeel, toe tie en brandweer hem sommeerden n! neden te komen, maakte de man dichtst in zijn nabijheid zijnde projectie bruik om deze naar de hoofden zijner b te kogelen. De brandweer kwam daar lampen opdagen om den man ,,in het tje" te zetten, maar ook dit hielp niet min als de met een vuilnisemmer gepa politieagent, die den man wilde bem resultaten kon boeken. Tot men besloot, een pistoolschot in de lucht af te vuren. Toen kwam de man tot 1 bedaren en kon hij, evenwel niet zonder een handgemeen met de politie, worden ingere- kend en naar het Acad. Ziekenhuis worden vervoerd. GEVLUCHTE BEDIENDE GEARRESTEERD Toen Donderdagmiddag te Zwolle met den sneltrein uit het Noorden een jongeman aan- kwam en een taxi bestelde, viel het den chauf feur van den taxi op, dat er iets merkwaar- digs was in de houding van het jongemensch. Hij waarschuwde de politie, die onmiddellijk ter plaatse verscheen. Een inspecteur van politie en een rechercheur fouilleerden den jongenman en bevonden, dat hij een bedrag bij zich had van 1500 en eenige centen, dus juist het bedrag waarmede een 19-jarige be- diende van de Turmac-Maatschappij te Leeu- warden zich Woensdagmiddag uit de voeten had gemaakt. De gearresteerde jongeman beweerde chauffeur van beroep te zijn. Het is de 19-jarige C. D., afkomstig uit Leeuwar- den. De politie houdt den jongen man voorloo- pig in arrest. DE MOORD TE ZUIDBROEK. De moord op moeder en zoon Molanus in den nacht van 25 op 26 Augustus J.I., die onder de gemeente Zuidbroek op een afge- legen boerderijtje aan het Winschoterdiep woonden is al bijna in het vergeetboek ge- raakt. Naar het „Nwsbl. v. h. N." vemeemt, schijnen echter de justitie en de politie een zeer belangrijk spoor getvonden te hebben, hetgeen verstrekt werd door de recherche te Groningen. Het spoor moet wijzen in de rich- ting van iemand, die bij de justitie bekend is en die momenteel in de gevangenis een straf ondergaat. Naar aanleiding van vorenstaand bericht deelde de heer Moolenaar, commissaris van politie te Groningen mede, dat inderdaad aan den rechter-commissaris te Winschoten eeni ge zeer belangrijke mededeelingen zijn ge- daan, welke sterke aanwijzingen bevatten tegen een bepaald persoon. DOOR 50.000 VOLT GETROFFEN. In de centrale van de Gem. Elec. Werken aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam is Vrij dagmorgen een droevig ongeluk gebeurd. Een monteur zou op de hoogspanningsplaat werkzaamheden verrichten bij een transfor- mator. Er staat daar een spanning van 50.000 volt. Met deze hooge spanning is de monteur, roeispanen en haken gebruikt. Beiderzijds moeten verscheidene booten omgeslagen zijn. Of er menschenlevens te betreuren zijn, kon nog niet vastgesteld worden. Gemeld wordt echter, dat drie Roemeensche visschers ge- vangen genomen en naar Sovjet-Rusland mee- gevoerd zijn. EEN WOESTELING. Te Durban verzocht dezer dagen een man een Europeesch automobilist met hem te mo- gen meerijden, doodde hem met een geweer- schot, liet het lijk in den wagen liggen en begon met de auto een wilde rit tot in de buurt van Bethlehem, op welken tocht hij een anderen Europeaan en zeven inlanders dood de, waarna hij zelfmoord pleegde op het oo'genblik, waarop de politie, die hem per auto achtema kwam, wilde arresteeren. VIJFTIEN JAAR DWANGARBE1D. Een 27-jarig hotelportier is dezer dagen te London tot vijftien jaar dwangarbeid veroor- deeld, omdat hij op een politieagent had ge- schoten toen deze hem met nog twee anderen bij een inbraak betrapte. Hij had viermaal op den agent geschoten en daarbij was een kogel in den hals van dezen gedrongen. Deze kogel is nog niet verwtjderd en het is de vraag of de agent zijn dienst zal kunnen hervatten. Het misdrrjf werd gequalificeerd als poging tot moord en wegens hetzelfde misdrijf werd een der beide medeplichtigen tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Hjj wist, dat de eerste gewapend was en daarom werd hij eveneens veroordeeld wegens poging tot moord. Deze tweede had bovendien een ande ren agent onder bedreiging met een revolver genoopt niet in te grijpen maar op een af- stand te blijven. De rechter billijkte de houdmg van dezen tweeden agent, want onze politie, zoo betoog- de hij, is ongewapend (d.w.z. zij heeft geen vuurwapens). Als wij eenmaal onze politie wapenen, dan weten wij dat dit een uitnoodi- ging zou zijn aan de misdadigersklasse om hetzelfde te doen. Tot dusver, zoo liet de rech ter er op volgen, heeft het stelsel uitstekend gewerkt en had de misdadigersklasse zich er, op enkele uitzonderingen na, van onthouden te pogen degenen te dooden die hun plicht deden door tot arrestatie over te gaan. Maar wilde men dezen staat van zaken handhaven, dan had de politie het recht te vragen dat de wet onbevreesd en in het belang der openbare veiligheid werd toegepast en dat de bescher- ming der wet ook tot de politie werd uitge- strekt. naar Engeland had gemaakt om te trachten het record voor die vlucht op zijn naam te brengen. De man was er echter niet in ge- slaagd iemand te vinden, die voorloopig de kosten voor hem op zich wilde nemen. Het schijnt, dat hij zich daarop naar Nieuw Zee- land begeven heeft om te trachten daar op de een of andere wijze aan geld te komen. Bij zijn wel zeer desperate poging daartoe heeft hij het leven gelaten. Men vond bij1 zy'n papieren ook een eigen- handig filmscenario, getiteld: ..Scotland Yard en de boevenwereld". 's Mans aspiraties schij nen dus wel zeer verschillende kanten te zijn uitgegaan. DOOR EEN TIJGER OP SLEEPTOUW GENOMEN. Een inboorling uit het district van de Ja- mura-rivier beleefde een ongewoon avontuur. Aan den staart van een grooten tijger han- gend zwom hij stroomafwaarts. De juich- kreten van de dorpsbewoners, die aan den kant van het water opgewonden en vol span ning de ontwikkeling der dingen volgden, veranderden echter al heel spoedig in angstig geschrei, toen het beest zich omkeerde en den zwemmer trachtte te bijten. De onverschrokken man verloor echter ook in deze critieke oogenblikken zijn tegenwoor- digheid van geest niet. Hij stiet een knuppel in den wijdgeopenden muil van den tijger, die zoodoende niet kon bijten, zoodat de zwem- partij stroomafwaarts doorging tot het den dorpsbewoners gelukte den tijger te vangen. De held der geschiedenis had bij het zien van den tijger, die zich op een vlot van boom- stammen voor de overstrooming gered had, direct het besluit genomen, hem te vangen om zoodoende de gewone premie te verdienen. Toen zijn boot het drijvende vlot naderde keerde de tijger zich om tot den aanval gereed en maakte een geweldigen sprong, die het vaartuig deed kantelen. Maar de onbe- vreesdei inboorling gaf de hoop niet op, hij greep met Snellen en handigen greep den staart van den tijger en liet zich door hem vooruit trekken. DE z.g. WILDVAL. De Voss. Ztg. meldt, dat de boschwachter, wiens geweer gevonden is in den ,,wildval", die mevr. Henning te Buggow het leven heeft gekost, thans bekend heeft zelf den val te hebben gezet. Men vermoedt nu dat hij het echtpaar Henning daarheen heeft gelokt om een van hen te treffen en denkt dat een derde hem daartoe heeft overgehaald of omgekocht. AC v reiteitjk te iedigen ten eigen bate. Een oordeel over eigen kerkgangers heeft dus de bedoelde maatregel geenszins ingehouden; alleen over eenige „tot geen enkel kerkgenootschap behoorenden", is een oordeel uitgesproken. K. S. A. J. DE VISSER. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 25 Nov. Arie Leen- dert Cornelis Kentin, oud 21 j., jrn. (van Mid- delburg) en Janna Hamelink, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Nov. Jeroen Nolet, oud 27 j., jm. (van Yerseke) en Cor nelia Constantia Neve, oud 22 j., jd. 26 Nov. Marinus Pieter Sehoof, oud 31 j., jm. (van Westdorpe) en Pietemella Lflcia van Hoeve, oud 27 j., jd. Geboorten. 21 Nov. Pieter, z. van Daniel Scheele en van Pieternella Willemina Hoog- strate. Petrus Johannes Ernilie, z. van Petrus Johannes Emilie Corveleijn en van Johanna Cornelia Gelejjn. Overlijden. 20 Nov. Jan de Bree, oud 43 j., echtg. van Anna Deij (van Hoek). TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. J. v. d. Velpen en gezin, schipper, Baan- lijk 39, van Ossenisse. P. Kons, rangeerder, Benedenweg 1 (Sluis- kil), van Westdorpe. N. A. de Putter, zonder, Scheldekade 24, van Amsterdam. E. Dobbelaar, dienstbode, Markt 25, van Zaamslag. J. E. Karel, machinist, Zandstraat 10, van Middelburg. G. H. ten Asbroek, onderwijzer, De Jonge- straat 9, van Haaksbergen. Vertrokken M. J. Sells, dienstbode, Nieuwstraat 60, naar Westdorpe. M. Paesano, fabrieksarbeider, Oostkade 14 (Sluiskil), naar Axel. N. A. de Regt, controleur plantenz.k. dienet, Blokken 7, naar Boskoop.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 8