EEN DAG REDDER Ter Net jensche Courani I Tweede Blad. biknehland. runiLLKTOH. BUITKffLAND. Maandag 30 Nov. 1931. No. 8767 door K. R. G. BROWNE. 26) DR AlSlfl a vam-VALK EhBURG'5 LEEUWARDEN VAN naar billiikheid meende te kunnen doen gel- den Hoewel De Nederlandeehe Bank haar standpunt handhaaft en hare pogingen voor- zet, meende zij onder deze omstAndig'neden het koers-risico, €L&n haar pondenbezit verbon- den, niet verder te mogen loopen. Zij he eft derhalve naar een oplossing gezocht welke bliek als tot beoordeeling van de vraag, in hoeverre vcor de betreffende branches verdere niaatregelen tot prijsdaling mogelijk z;a. Bo dit laatste stellen de besturen zich echter uit- drukkelijk op het standpunt, dat de prijsdaling het bestaan der betrokkenen niet in gevaar mag brengen. Te dien aanzien meent de haar in staat zou stellen het grootste deel j georganiseerde middenstand te mogen uitgaan van haar pondenbezit zonder verder koers- risico aan te houden. In samenwerking met I <je regeering is deze oplossing hierin gevon- den dat de ponden, voor zoover deze bestemd i kunnen worden voor aflossing van de twee Ned.-Indische, in ponden luidende, leeningen, welke aflossing in haar geheel te beginnen met resp. 15 Juli 1933 en 15 Augustus 1933 kan geschieden, op later levering aan de Ned.- Indische regeering verkocht zrjn. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De begrooting van kolonien wordt aange- nomen met 49 tegen 23 stemmen. Tegen stemden de socaal-democraten, de communis- ten en de heer Floris Vos. Aan de orde is de conclusie inzake den Kon. Holl. Lloyd. De heer Schouten (a.-r.) betoogt, op grond van het rapport der commissie van onderzoek, dat de beste oplossing is, dat de kasvoor- schotten worden opgezegd, tenzij v66r 31 Mei 1932 een financieele reconstructie is verkre- gen. Dr. Vos (lib.) bestrijdt de conclusie. Hrj acht het onredeljjk, in deze omstandigheden een termijn te stellen, hetgeen het crediet zal sohaden. De heer Wijnkoop (comm.) hermnert eraan, dat hij van het begin af aan tegen ieder kas- voorschot aan den Kon. Holl. Lloyd is ge- weest. De kasvoorschotten komen terecht in de zakken der renteniers. Spreker wenscht te weten, wie deze bevoorrechten zijn. Aan de orde was Vrijdag het wetsontwerp tot toekenning aan de Regeering van de be- voegdheid tot het tijdelijk treffen van maat- regelen ter beperking van den invoer van goederen door middel van contingenteering. De heer Ament (R.K.) zag in dit wetsont werp het groote voordeel, dat de binnenland- sche markt van land- en tuinbouwproducten door contingenteering van den invoer uit het buitenland wordt verrui/md. Hierdoor zal onze export kunnen verminderen, waartoe ook thans reeds de maatregelen van het buiten- land dwingen. Overigens betwijfelde hij of dit wetsontwerp wel zooveel zal kunnen bij- dragen tot verbetering van onze betalings- balans. Het zal van belang worden voor den toe- stand van het veehoudersbedrijf nu de invoer van Deensch vleesch kan worden beperkt. Reeds daarom zou het wetsontwerp aanvaard moeten worden. De heer Ament informeerde vervolgens naar de wijze, waarop de minister de wet denkt uit te voeren en hij stelde in dit ver- band verschillende vragen. De heer van Hellenberg Hubar (R.K.) die zich eveneens met de wet ingenomen toonde, vroeg of de minister er ook gebruik van zou maken om buitenlandsch brood te weren. Hoopvol was diens antwoord, maar de minis ter moest niet de werking van de Tarwewet uit het oog verliezen, de bedoeling van die wet is om zooveel mogelijk inlandsche tarwe te gebruiken, waarmee dus in strijd is, om Belgisch brood hier toe te laten. De invloed van de Tarwewet op den broodprijs beteekendt 2.1 cent per brood. Het is redelijk om van de wet gebruik te maken tegen den invoer van Belgisch brood. BETALING MET FRANKEERZEGELS. Het komt herhaaldelijk voor, dat kleine schulden voldaan worden door in een brief postzegels tot het vereischte bedrag in te slud- ten. De geadresseerde wenscht de zegels dan gewoonlijk weer tegen geld in te wisselen, doch ondervindt dat het postkantoor geen zegels terugneemt of ruilt. Men make dus in dergelijke gevallen liever gebruik van de bestaande middelen aan geld verkeer (giro, postwissel, aangeteekende brief, postbewijs), indien men er althans prijs op stelt zijn schuldeischer met contanten schade- loos te stellen. Want de postkantoren wisse len onder geen beding eenmaal verkochte zegels weder in, noch ruilen zij deze tegen andere waarden. DE NEDERLANDSCHE BANK EN HAAR PONDENBEZIT. De N. R. Crt. schrijft: De airectie van De Nederlandsche Bank deelde in haar communique van 27 Septem ber 1931 mede, dat zij alle reden meende te hebben om aan te nemen, dat voor de bank in de toekomst geen verlies op haar ponden bezit zou te duchten zijn. Het daama mondeling en schriftelijk ge- pleegde overleg heeft aangetoond, dat de Bank of England niet bereid is de aanspraken te erkennen, welke De Nederlandsche Bank van de stelling, dat ook hem, evenals andere bevolkingsgroepen, een behoorlijke bestaans- mogelijkheid toekomt. In de vergadering werd verder van ver- scheidene zij den bezwaar gemaakt tegen de redactie van het communique der vorige ver gadering, dat de besproken kwesties eenzijdig in het licht stelt en dan ook in middenstands- kringen ontstemming heeft gewekt. Ook werd evenals in de vorige vergadering aiscne regeeimg J nop- eens, evenals m ae vorige veigaucnug De ponden, welke niet voor bovenstaand j mgt klem aangedrongen op vertegenwoordi- doel konden aangewend worden, zijn bereids gerealiseerd. De hieruit en uit den boven- omschreven termijnverkoop voor De Nederl. Bank voortvloeiende verliezen zullen er toe leiden, dat het boekjaar 1931-32 met een be- langrijk nadeelig saldo zal sluiten. Maatrege len ten einde zoowel op materieele als op per- sonee'le uitgaven te bezuinigen, zijn ten deele reeds genomen, ten deele in bewerking. De voorzieningen, welke overigens, in verband met de zooeven bedoelde verliezen, zullen ge- troffen moeten worden, zijn in voorbereiding. Te alien overvloede wordt hierbij met na- druk geconstateerd, dat, na de hierboven om- schreven transactie, uit het pondenbezit van De Nederlandsche Bank geen nadeelen te duchten zijn voor de vervulling van hare taak om de goudwaarde van het Nederlandsche ruilmiddel te handhaven. De gouddekking van alle opeischbare verplichtingen der bank be- draagt volgens de laatste weekbalans 70.22 pet. of 30.22 pet. meer dan de voorgeschreven minimum metaaldekking van 40 pet. Hierin is hare kraeht voor de vervulling van de zoo- even bedoelde taak gelegen en deze kracht blijft geheel onverzwakt. DE CRISIS EN DE MIDDENSTAND. Men meldt aan de N. R. Crt.: In het departement van arbeid, handel en nijverheid is dezer dagen wederom een con- ferentie gehouden tusschen de besturen van de drie landelijke middenstandsbonden. Daar bij zijn, onder voorzitterschap van den heer C. J. G. Struycken in eigen kring voortgezet ging van de drie middenstandsbonden in de crisiscommissie-Kan. 1NSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN. Ingediend is een ontwerp van wet inzake de instelling van bedrijfsraden, aan de toe- lichting waarvan het volgende is ontleend: Dat de Overheid met betrekking tot de arbeidsverhoudingen een bepaalde taak heeft, wordt thans weinig meer betwist. Verschil lende factoren hebben er toe bijgedragen deze gedachte meer algemeen te doen doordringen. Daar is in de eerste plaats het feit, dat het geheele bestaan van den arbeider van het productie-proces afhankelijk is. Hij is de economisch zwakkere. Ook voor den vlijtigen arbeider bestaat geen bestaanszekerheid. Ach- teruitgang der ondememing, maatregelen van rationalisatie, enz. kunnen hem zijn posi- tie doen voorlezen, zonder dat de wijze, waar op hij zijn taak vervult, daartoe aanleiding geeft. Bovendien bedreigen hem dikwrjls i physieke gevaren, die zooveel mogelijk moeten worden afgewend. Nog een andere factor vestigde de overtuiging, dat de Overheid zich niet buiten de sociale verhoudingen kan hou den. Het belang der gemeenschap eischt im- mers, dat het productieproces zooveel moge lijk zonder schokken verloopt, Voor zoover de Overheid in de gelegenheid is zulks te bevor deren, behoort zij ook langs dezen weg de al- gemeene welvaart te dienen. De groote uitbreiding, die de sociale wet- geving in de laatste 25 jaren heeft ondergaan, q t/ V Ixi VAX/ lUrtAvwwv J O de besprekingen, welke reeds vroeger onder j deed meer en meer de wenschelijkheid gevoe leiriinir van dsn Minister an Arbeid. Handel I lgn dat de Qverheid, zoo noodig, onder haar leiding van den Minister an Arbeid, Handel en Nijverheid een aanvang hadden genomen. Besproken werd de vraag, of het mogelijk zou zijn de aanpassing van de prijzen der eerste levensbehoeften aan de daling der groothandelsprijzen, waar die eventueel nog niet voldoende mocht zijn, in sneller tempo te bevorderen. In verband daarmede stelde de vergadering nogmaals uitdrukkelijk vast, dat het publiek in de meeste gevallen ten on- rechte klaagt. Met tal van voorbeelden werd het feit, dat vele prijzen reeds scherp daalden soms zelfs te sterk aangetoond. Daarbiji werd tevens in het licht gesteld, dat vele lasten van economischen en socialen aard verdere prijs daling tegenhouden, terwijl ook de overheid door handhaving van bedrijfstarieven, slacht- en keurloonen, e.d., op hetzelfde peil en het instellen van nieuwe maatregelen, (belastin- gen, invoerrechten) weinig medewerkt. Op deze lasten kan de middenstand zelf geen invloed oefenen. In dit verband werd overwogen, langs wel- ken practischen weg de reeds ingetreden da- ling nog eens aan het publiek kan worden gedemonstreerd. Gedacht is daarbij aan het publiceeren van prijslijsten, die het dalend verloop van de kleinhandelsprijzen kunnen aantoonen. Intusschen bleken hieraan vele moeilijkheden verbonden, als gevolg van ge- westelijke en plaatselijke verschillen. Daamaast kwam wederom ter sprake de wenschelijkheid van invoering van een twee- prijzenstelsel voor afhaal- en bezorgartikelen. Dit zou misschien een verdere daling kunnen stimuleeren, doordat een der vele door het publiek zelf 'opgelegde lasten hiermede zou kunnen vervallen. Ook hierbij kwamen echter tal van moeilijkheden aan het licht, welke even wel nog vaksgewrjze nader zullen worden beschouwd. Teneinde een zoo volledig mogelijk inzicht in de materie te verkrijgen en de uitvoer- baarheid van bepaalde maatregelen te kunnen beoordeelen werd besloten op korten termijn een enquete houden onder de vakorganisaties van het voomaamste branches, die levens behoeften produceeren en distribueeren. Voor het onderzoek, dat reeds in de komen- de week zal plaats vinden, zijn, deels telegra- fisch, opgeroepen vertegenwoordigers van de organisaties in het bakkers-, kruideniers-, zuivel- en slagersbedrijf, alsmede van de han- delaren in groenten, aardappelen en brand- stoffen. De te verwachten gegevens zullen dienen, zoowel tot informatie van autoriteiten en pu- Vervolg.) toezicht, een deel van haar omvangrijke en moeilijke taak aan het bedrijfsleven zelf zou overlaten. Naar de meening van den Minister moet de overheid in de eerste plaats consolideerend de gunstige resultaten, die in de sociale ontwik- keling van het economische leven werden bereikt. Maar daarbtf behoeft het niet te blijven. Zij kan bovendien de mogelijkheden scheppen voor een verdere ontwikkeling van de organisatie van het bedrijfsleven. Op deze wijze kan zjj stimuleeren tot het bereiken van nieuwe resultaten. Bedrijfsraden en Ondememingsraden, Bij de behandeling der bedrijfsorganisatie kan onderscheid worden gemaakt tusschen de be drijfsraden en de ondememingsraden. Bedrijfs raden zijn instellingen, die in een bedrijf, d.w.z. in een complex van ondernemingen, die een soortgelijk product voortbrengen, worden gevormd. Ondememingsraden daarentegen zrjn instellingen in de afzonderlijke ondeme ming. Zij worden in ons land veelal als fabrieksraden of kemen aangeduid en als zoo- danig ook in het bedrijfsleven aangetroffen Het onderhavige wetsontwerp brengt een wettelijke regeling der bedrijfsraden. Het maakt in art. 2, lid 1, de instelling van een bedrijfsraad mogelijk ,,wanneer de om standigheden daartoe aanleiding geven". Door deze zeer mime formule bestaat voldoende ge legenheid om met de hijlzondere omstandig heden, waarin elk bedrijf verkeert, rekening te houden. Men zal veelal als regel kunnen aannemen dat alleen die bedrijven rijp zijn, voor een be drijfsraad, waarin het organisatorisch overleg tusschen werkgevers en arbeiders voldoende is gevorderd. De samensmelting van den bedrijfsraad. Bij de samensmelting van den bedrijfsraad doet zich in de eerste plaats de vraag voor, op welke w^jze de leden van de bedrijfsraden die nen te worden aangewezen. Twee mogelijkheden behooren daarbij vooral onder de oogen te worden gezien. Men kan de werkgevers en arbeiders uit een bedrijf in de gelegenheid stellen persoonlijk hun stem uit te brengen. In dat geval geldt een indi- vidueel kiesrecht. Maar men kan ook van het standpunt uitgaan, dat de organisaties van werkgevers en arbeiders de leden moeten aan wijzen. In dat geval beweegt men zich in de lgn van een organisch kiesrecht. In het wetsontwerp wordt een regeling in laatstbedoelden zin voorgesteld. Art. 3, lid 3, bepaalt, dat de leden en de plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad voor de helft wor den benoemd door de, door den Minister daar toe aangewezen vakvereeniging of vakver- eenigingen van werkgevers en voor de helft door de, door den Minister aangewezen, vak vereeniging of vakvereenigingen van arbei ders, wier leden alien of voor een gedeehe in het bedrijf werkzaam zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het betrokken bedrijf er prijs op blijlkt te stellen, dat voor alle of bepaalde werkzaamheden nog eenige personen, die niet in het bedrijf werk zaam zijn, aan den bedrijfsraad worden toe- gevoegd. In dat geval opent artikel 4, lid 2, daartoe de mogelijkheid. Omtrent de werkwijze van den bedrijfsraad kan zooveel mogelijk aan het inzicht van den raad zelf worden overgelaten. Art. 10, lid 1, schept waarborgen, dat de raad geen besluiten neemt in een vergadering, waarin het werkgeverselement of het arbei- derselement op onvoldoende wijze vertegen- woordigd is. De werkkring van den bedrijfsraad is zoO gedacht, dat de raad zal optreden als volgt: orgaan van overleg, van advies, van uitvoe- ring, ven beslechting van geschillen en als orgaan van bemiddeling. DE MOEILIJKHEDEN OM CREDIETEN TE KRIJGEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kor- tenihorst: I. Heeft het de aandacht van den Minis ter getrokken, dat het onder de tegenwoor- dige omstandigheden voor vele ondernemin gen onmogelijk is geworden credieten te ver krijgen onder verband met schepen en van onroerend goed? II. Is de Minister niet van oordeel, dat het hierdoor in vele gevallen onmogelijk is ge worden, om zoowel in aanbouw zijtnde schepen en bouw- en aanverwante werken te vol- tooien, alsook om nieuwbouw ter hand te nemen, met gevolg, dat de werkgelegenheid in de bedrijven in gevaar wordt gebracht en bovendien aan vele andere daarmede verband houdende ondernemingen het voortbestaan onmogelijk wordt gemaakt? IH. Is de regeering bereid in overleg te treden met de directie der Nederlandsche Bank en met de daarvoor in aanmerking komende bankinstellingen, teneinde te bevor deren, dat een tijdelijke organisatie in het leven wordt geroepen, waardoor deze soort van credietverleening weer mogelijk wordt gemaakt? heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord: I. De eerste vraag wordt bevestigend be- antwoord. H. De ondergeteekende is inderdaad van oordeel, dat de moeilijkheden om credieten te verkrijgen voor verschillende bedrijven groo- tere of kleinere bezwaren oplevert. IH. Ofschoon de bovengeschetste moeilijk- heid de voile aandacht der regeering heeft, kan geen toezegging worden gedaan, dat in deze credietverleening door maatregelen van overheidswege zal worden voorzien. Een dergelijke kunstmatige credietverleening zou de intrinsieke credietwaardigheid der betrok ken ondernemingen meer schaden dan bevor deren en bovendien op eenigszins ruime schaal toegepast, de natuurlijke grenzen van alle economisch verantwoorde credietver- strekking uitwisschen, waardoor ten slotte de veiligheid van ons ruilmiddel zou kunnen worden in gevaar gebracht. ,,Wacht even", zei Jane langzaam. ,,Wacht even Er vormt zich vaag een ideeIk heb t!" Ze keer- de zich met een gezicht, stralend van geestdrift, naar hem toe. ,,Geef me m'n boezelaar, Peter". „He?" ,,Mijn boezelaar je zit erop. Ik wou, dat ik m'n muts niet kwijt wasMaar daar is nu niets aan te doen". Peter rees overeind, zocht ergens achter zich, op de hoogte van zijn kuiten, den boezelaar, en overhandigde nem haar. Jane strikte hem om en streek de kreukels het gevolg van zijn honderd zeventig pond er zoo goed mogelijk uit. ,,Luister!" beval ze hem daarna. ,,Ik aa naar Hopper's kamer nu, terwijl Gibbs nog in het bad is". Peter staarde haar met open mond aan. ,,Wat?" Ik bedoel, waarom? Dat kan je toch niet doende man is zich aan het aankleeden!" ,,Wees niet zoo ouderwetsch, Peter. Hopper heeft me nog nooit van zijn leven gezien en ik doe net, of ik een van de kamermeisjes ben. Ik ga hem vragen, wat hij voor zijn ontbijt wil hebben". „Waarom wil je dat weten?" vroeg Peter nog steeds verbaasd. ..Doedel! Dat's een excuus om bin- nen te komen. Als ik eenmaal erin ben. ga ik er niet weer uit, of ik moet t schil- derij hebben. Hij verdenkt me natuurlijk niet en dat maakt het veel gemakkelij- ker". Peter keek haar bewonderend aan. Dat was me nu nog eens een meisje met origi- neele ideeen! Op het oogenblik was het hem nog wel niet duidelijk gested, dat het haar lukte om kamer nummer 30 bin- nen te dringen, hoe ze het klaar zou spelen, om zonder een soort van opstootje, met de Romney, er weer uit te komen... maar dat was van later zorg. Het was natuurlijk zeer goed mogelijk, dat ze, een maal ter plaatse, wel de een of andere ingeving zou krijgen. In elk geval was dat een plan, al was het dan een zeer gewaagd plan en het stond niet aan hem om het zonder meer af te keuren. Als het nu maar niet ,,Het klinkt veelbelovend", zei hij twij- felend, ,,maar overigens voel ik er niet veel voor. Stel je voor, dat hij van de kook gaat, of zoo, en een stoel naar je hoofd gooit? Met die excentriekelingen kun je net nooit vooruit weten. Weet je wat laat mij gaan. Ik zeg, dat ik de schoenenjongen, of de portier, of zoo iets dergelijks ben". Jane schudde minzaam glimlachend, maar zeer gedecideerd haar hoofd. ,,In die plunje? Hij luidt meteen de brandklok, Peter. Neen, ik moet gaan... Trouwens, wat kan er gebeuren? Jij blijft buiten voor de deur staan. En nu moeten we voortmaken. Gibbs kan ieder oogen blik terugkomen." Ze keerde zich om en ging, op den voet gevolgd door haar trouwen, maar nu in- wendig bibberenden, lijfknecht de kamer uit. Buiten in de gang bleven ze staan, om de kust te verkennen, maar alles was nog stil. Ook al leek 't hun, dat ze uren achter het scherm hadden staan luisteren, in werkelijkheid had het onderhoud tus- GEEN EXTRA-UITKEERING TE ARNHEM. Bij het gemeentebestuur van Amhem is, naar de Telegr. meldt, bericht ingekomen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken be zwaar maakt tegen het verstrekken van een extra uitkeering door de instelling van Maat- scihappelijk Hulpbetoon aan de ondersteunden. Tot die uitkeering was onlangs besloten, doch zij kon niet plaats vinden alvorens de minis ter zijn toestemming had verleend. De minis ter vestigt de aandacht er op, dat het ver strekken van extra hulp aan werkloozen voor aanschaffing van kleeding, schoeisel e.d. is overgedragen aan het Nationaal Crisiscomite en dat deze hulp naar individueele behoefte zal worden verleend. De minister meent der halve, dat de gemeente zich behoort te rich- ten tot dat comite. B. en W. hebben zich nu met een verzoek tot den minister gewend om de gebruikelijke extra-uitkeering omstreeks Kerstmis, welke Maatsehappelrjk Hulpbetoon gewoon is te geven, te willen goedkeuren. EEN NIEUWE VEILIGHEIDSWET. Ingediend is een ontwerp van wet, houdende bepalingen tot beveiliging bij den arbeid in het algemeen en bij het verblijven in fabrie- ken of werkplaatsen in het bijzonder. De opzet van dit ontwerp eener nieuwe veiligheidswet heeft het belangrijke voordeel, dat telkens wanneer een nieuw element van gewenschte veiligheidsvoorzieningen optreedt, de gelegenheid reeds aanstonds aanwezig is om tegen het e.v. nieuwe ongevallengevaar regelend op te treden. RIJKSINSPECTEUR VOOR DE STEUN- VERLEENING. De minister van Binnenlandsche Zaken en landbouw heeft met ingang van 1 Decem ber benoemd tot rijksinspecteur voor de steunverleening, den heer C. W. F. van Hoe- ven, hoofdeommies bij zijn departement. INVOERBEPERKING GROENTE, FRUIT EN BLOEMEN. Uit de Engelsohe bladen blijkt, dat de Don- derdag gepubliceerde lijst van luxe groenten, -fruit en bloemen, waarop een invoerrecht van maximum 100 pet. wordt voorgesteld, eenigszins afwijkt van die welke Reuter sein- de. Wrj laten haar hier geheel volgen: kersen, krenten, aalbessen, kasdruiven, pruimen, broc coli en andere bloemkool, wortelen, Brus- selsch lof, komkommers, andijvie, salade, pad- destoelen, doperwten, nieuwe aardappelen, knollen, tomaten; snijbloemen, bloeiende plan- ten, bloemen aan bollen, loof, bollen, roze- struiken. De politieke medewerker van de Evening Standard vindt de regeeringsvoorstellen zeer beperkt. Zij betreffen bijv. niet veel meer dan 10 pet. van den invoer van versch fruit. Van versche groenten wordt nog niet de helft be- last naar hij berekent. VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN IN BELGIe. De afdeeling Handel en Nijverheid van het Dep. van Handel en Nijverheid maakt be- kend, dat volgens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel de Belgische regeering op 27 Nov. jl. een besluit heeft uitgevaardigd, waarbij de invoerrechten verhoogd worden voor de arti- kelen boter, en wel van 0.20 frs. tot 1.40 per K.G.; margarine van 0.60 fr. tot 1 fr. per K.G. en onbewerkte tabak van 240 tot 250 fr. per 100 K.G. Verder wordt ook bevroren vleesch, dat tot dusver vrij van rechten was, door een invoerrecht getroffen. De hier bedoelde verhoogingen zijn onmid- dellijk, d.w.z. op 27 Nov. in werking getreden. REGELING VAN PACHT EN PACHT- COMMISSIES. Blijkens een nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer inzake de pachtwetten kan de voorgenomen reorgani- satie, waarbij de belangen van den landbouw zullen worden toevertrouwd aan een departe ment van Economische Zaken en Arbeid, geen reden vormen tot opschorting van de behan deling dezer wetsontwerpen. Eerder zou de op handen zijnde reorganisatie het naar het oordeel van de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wensche- lijk maken, dat de verdere behandeling spoe- dig plaats vindt. NIET ROOKEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat het rookverbod, op de spoorwegen, sedert Juni 1930, zeer streng wordt toege past. Het bedrag der door de treinconduc- teurs onmiddellijk opgelegde en geinde geld- boeten bereikt thans reeds 86.670 frank. MEER OPTIMISME TE I'ARIIS. De Mantsjoerijsche kwestie blijft schrijft de N. R. Crt. zoo ingewikkeld als zij was, maar in de kringen van den Raad van den Volkenbond is men optimistischer geworden omtrent de mogelijkheid van een spoedig en betrekkelijk bevredigend einde van de raads- zitting, en dat is niet meer het voorgewende optimisme, waarmede men in het begin van de week zoo gul is geweest. De toestand in den Raad was dagenlang in derdaad heel moeilijk. Het besluit van Octo ber, dat slechts niet rechtsgeldig was gewor den omdat Japan zijn stem eraan onthield en besluiten bij een procedure volgens art. 11 van het handvest moeten immers met een- parigheid van stemmen genomen worden was tot een aanfluiting geworden. Dit be sluit had Japan moeten voorschrijven dat op 16 November zijn troepen terug moesten zijn binnen de spoorwegzone in Zuid Mantsjoerije. (Ingez. Med.) schen de heeren Hopper en Gibbs maar zoo kort geduurd, dat Let hotel nog niet den tijd gehad had om behoorlijk wakker te worden. Behalve wat vage keuken- geluiden, heerschte er overal nog diepe rust. Na een vlug raadplegen van de kamer- nummers om 24, sloegen ze naar links af. Geen twee meter de gang in kwamen ze aan een deur met een matglazen boven- stuk, waarop met groote, zwarte letters de kennisgeving: „B A D." prijkte en waar- achter geluiden opstegen, die niet alleen vertelden van een vlijtige bewerking met spons en water, maar tevens, dat de tijde lijke bewoner zich aan pogingen. om met niet al te luide, maar zeer opgewekte stem een liedje te zingen, te buiten ging. „Aha zei Peter, terwijl hij op de be- wuste deur afschoot. Maar het geluk was niet met hem en bijna dadelijk keerde hij zich om. ,,Wat een pech, zeg Geen sleutel." ,,Hindert niet," verklaarde Jane. ,,Als 't ons een beetje meeloopt zijn we het hotel uit, voor hij uit zijn bad is... Zeven en twintig... Acht en twintig... Ha! Hier den hoek om. Op dit punt boog de gang, onder een stompen hoek, naar links af en liep nog een meter of tien rechtuit verder. Het einde vormde een hoog raam. Aan hun rechterhand hadden ze de deur van kamer 29 en aan hun linkerhand die van kamer 30. Op de mat voor kamer 30 stonden een paar groote schoenen met elastieken zijstukken. „DacJst ik 't niet", zei Peter met een blik vol afgrijzen op de onschuldige klee- dinastukken. ,,Wacht jij nu hier beval Jane. Of nee ga liever daarachter staan." Ze wees op een smalle maar hooge kast, die rechts van Mr. Hopper's deur tegen den muur van de gang stond. Anders loopen we de kans, als hij op een gegeven oogen blik de gang inkijkt, dat hij jou ziet. En nu... zie ik er behoorlijk uit?" Peter bekeek haar zeer nauwgezet en niet zonder, inwendig, de noodige vol- doening. „Je ziet er buitengewoon uit, Jane gaf Peter dan, met overtuiging, als z'n meening te kennen. ,,Gewoonweg la reine des reines uit de keuken. Maar nu zonder gekheid, zeg Ik wou, dat je mij ..Vooruit, Peter. We hebben geen tijd, om er nog langer over te praten. Als ik je noodig heb, roep ik je wel." Peter zag het vruchtelooze van verder protesteeren in. Hij zuchtte en begaf zich met looden schoenen naar zijn schuil- plaats. Jane wachtte, tot hij zich behoor lijk achter de kast verschanst had; dan pakte ze de schoenen van de mat op, klopte, bleef wachten tot een hooge, nasale stem ,,ja riep, haalde diep adem. draaide den knop om en stapte naar binnen. Kamer nummer 30 was, wat vorm en meubilair betrof, een tweelingszuster van nummer 24, met dit kleine verschil: num mer 30 was geen scherm rijk. Mr. Hop per stond, nu in pantalon en overhemd, bij het raam en verrichte daar een han- deling, waarbij een wijnglas en een groote flesch met een veelkleurig etiket een hoofdrol speelden. De aanwezigheid van en rij medicamenterig uitziende flesschen plus ettelijke zalfpotjes, pillen, doosjes en tuben, legde er bewijs van af, dat de man met den geitebaard niet alleen met zijn gezondheid sukkelde, maar dat sukkelen met energie en toewijding deed. Op een tafeltje naast hem lag een voorwerp, dat Jane, zoodra ze het zag, gretig een stap vooruit deed doen: een lange dikke rol keurig in bruin papier gepakt. Toen ze binnenkwam keek Mr. Hopper niet om, maar ging conscientieus door met zijn taak: het afmeten van zooveel drop- pels van een vies-uitziend vocht in een wijnglas met water. ,,Zeg, Gibbs," begon hij met een opge- wonden klank in zijn stem, ,,heb je Liver- more's Longenwijn al es geprobeerd Kan ik je aanraden, hoor t is uitste- kend. Drie maal daags tien droppels in een wijnglas met water" op dat oogen blik viel de tiende druppel en kon hij zich dus omkeeren. Hij zag zijn vergissing en keek hoogelijk verbaasd. Hallo Neem me niet kwalijk, kind. Dacht, dat je iemand anders was. ,,Goeden morgen, meneer. zei Jane beleefd. ,,Morge," wenschte Mr. Hopper haar minzaam toe. Hij zette de flesch neer en hief het glas, met een ouderwetsch, be leefd gebaar naar haar kant, op. „Op je gezondheid." Hij dronk het manmoedig leeg, zette het neer en zuchtte lang en diep. „Ziezoo, dat is voor de eerstkomen- de vijf uur gedaan." Hij likte zijn lippen tevreden af en mon- sterde Jane met een blik, die naast vader- lijke belangstelling een zekere bewonde- ring inhield. „Je bent een nieuwe, he? Ik geloof niet, dat ik je gezicht al eerder gezien heb." „Ja, meneer. 't Meisje dat u gister- avond bediend heeft, is... voelde zich van- morgen niet ,,goed „0 nee Dat is onplezierig voor haar. zei Mr. Hopper, een en al medevoelen. ,,Wat scheelt haar Misschien heb ik hier iets, dat helpt." Hij gebaarde met rechtmatigen trots naar het regiment fles schen op den schoorsteenmantel. ,.Ik heb hier voor alle kwalen watWat heeft voor ze (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5