Ruwe Handen PUROL. Doos v) PBEDIKBEURTE*. Feuilleton - vertellingen 0EHENODE BEEICHTEH BRABANTSCHE BRIEVEN. KOUS. QOOIN DER KOUSEN I Maakt Uw been slank en rank Is ver- vaardigd uit prima grondstof, sierlijk afgewerkt en verkocht aan voordeeligen prijs. Magazijn OAL.UWEIN-SOENEN, Fijne Lingerie, Velistraat 55 en Hyp Lippensplaats 2 (Rond Punt), Gent. (Ingez. Med.) aangedrongen op een verklaring inzake ver- deren steun aan de bietenteelt, o.a. Colijn. Bierema, Van Rappard, waardoor het amen- dement zou kunnen worden ingetrokken. De heer Schokking ondersteunde krachtig dien aandrang en zeide,,ik meen den ,,geoefenden aandrang op een bevredigende „verklaring op de gestelde vraag te mogen „versterken. Een verklaring, dat zij zoowel „het denkbeeld wil overwegen om den ac- „voorkeur moet worden gegeven boven ver- „hooging van het invoerrecht en dat zij waar „het geldt onmiddellijke hulp aan de bieten- „verbouwers, de garantiepremie wil ver- „hoogen". En de Minister Deze verklaarde aan het slot van zijn betoog: „Ik kan dan ook niet „anders toezeggen, dan dat ik de hier uit- ..gesproken denkbeelden onder de aandacht „van mijn ambtgenoot zal brengen en dat ik „hem zal voorstellen te zamen te overwegen ,,in hoeverre daaraan kan worden vol- ,,daan." Naar onze meening ligt hierin geen enkele positieve toezegging, die ook maar in een enkel opzicht bevredigend kan worden ge- acht. De heer Schokking, die had verklaard wei- nig voor dit amendement te voelen, maakte een vrije vertaling van het antwoord en re- pliceerde: ...„Ik interpreteer het antwoord ,,van den Minister, dat hij gegeven heeft, „aldus, dat wij kunnen en mogen verwach- „ten, dat wel degelijk met betrekkina tot „deze aangelegenheid wat naders zal ge- „beuren, waarvan dan gehoopt kan worden, ,.dat het meer in het belang zal zijn van den ..suikerbietenverbouw dan dit amendement". Wat zei echter de heer Colijn, die ook aangedrongen had op een positieve verkla ring ,,Nu vraag ik: Is het antwoord, dat de .Minister heeft gegeven op de vraag, die ik ,,hem gesteld heb, bevredigend Kan ik ,,daarin aanleiding vinden om mijn fractie- „genoot te adviseeren om zijn amendement ,,in te trekken Ik ben van oordeel, dat ik ,,dit niet kan doen. Men mag daar anders ..over oordeelen, maar mijn ervaring leert ,,mij, dat men goede maatregelen voor den „landbouw de r Regeering a Is het ware uit de „keel moet halen. Nu is er een gelegenheid „om op het oogenblik iets te doen in het be- „lang van den landbouw en wanneer men „hoort hoe de landbouwvertegenwoordigers ,,langzamerhand in het debat in een geprik- „kelden toon beginnen te spreken, zooals wij ,,dit vanmiddag hier hebben gehoord, dan „behoeft men niet te vragen, hoe dat in het „land is. Dan kweekt men bij onze land- ..bouwende bevolking langzamerhand een ..opstandige stemming. Ik neb nu gelegen- „heid om iets in het belang van den land- „bouw te verrichten, terwijl de Minister mij „niet op een manier, die bevredigt, de ver- „klaring heeft gegeven, dat ook op andere manier op voldoende wijze in het belang „van den landbouw kan worden voorzien: „en dit niet zoo zijnde heb ik voorhands nog ,,geen aanleiding gevonden aan den heer „Van den Heuvel te adviseeren zijn amen- ..dement in te trekken Verder gaat de heer Siebenga na wie voor en wie tegen het amendement stemden, dat zooals gemeld werd verworpen werd met 49 tegen 43 stemmen, en vervolgt dan: Het woord is thans weer aan den Minis ter van Financien en aan dien van Binnen- landsche Zaken en Landbouw na zich be- raden te hebben, over wat zal worden ge- daan Zware verantwoordelijkheid hebben de tegenstemmers van het amendement op zich geladen en er moeten wel goede gronden aanwezig geweest zijn om een dusdanig ver- trouwen in de Regeering te hebben, dat deze thans bereid zal zijn tot accijnsverhooging en verhooging der garantie tot zoodanig be- drag, dat dezelfde steun worde verkregen als het invoerrecht in uitzicht stelde. Immers, zeer juist heeft de heer Colijn ver- tolkt wat er in breede lagen van de land- bouwende bevolking leeft. Zijn standpunt leek ons in de gegeven omstandigheden juist. Er is nood, er moet geholpen worden. Nu is er gelegenheid en waar de Minister geen bevredigende verkla ring aflegt, stem ik voor. Onze landbouwers kunnen het politiek ge- doe moeilijk volgen en doorgronden. Reeds lang hebben zij uitgezien naar een behoor- lijken bietensteun, opdat in het belang van hun bedrijf, hun gezin en hunne arbeiders de bietenteelt loonend kan blijven beoefend. Het vertrouwen van de landelijke bevolking is meermalen geschokt en er is weinig noodig om een wrok te doen ontstaan, die bij het klimmen van den nood, steeds van meer ern- stigen aard zal worden. Wij voor ons kunnen niet aannemen, dat deze actie van de heeren Van den Heuvel c. s. geen goede gevolgen zal hebben Immers door alle politieke partijen is zon- der uitzondering erkent, dat de bietensteun onvoldoende isieder heeft den mond vol gehad van de noodzakelijkheid van meerde- ren steun. Krachtige drang is uitgeoefend op den Minister van Financien. Het is echter dringend noodig, dat er spoedig klaarheid kome. West, en Oost. Zeetrwsch-Vlaanderen en Wal- cheren volgen daama. Hoewel op de gehouden vergaderingen deze aangelegenheid is toegelicht kan het navol- gende worden medegedeeld. Er is aanvankelijk 2,50 per 100 K.G. in- gehouden. Hiervan moet op aanschrijving van hoogerhand f 1,— worden gereserveerd als algemeene reserve, om daar uit voor den duur der Tarwewet buitengewone uitgaven voortvloeiende uit onvoorziene voorvallen te bestrijden, als bijv. de extra bewaarpremie die voor de oude oogst is betaald. Waar lang niet alle landbouwers van den oogst 1930 nog geprofiteerd hebben is deze regeling te bil- lijken. Er kan dus 1,50 per 100 K.G. uit- betaald worden. De G. T. Z. kan slechts daalders betalen over de hoeveelheden die aan de V. I. T. A. zijn geleverd. Daama is de regeling getroffen dat voor geschoonde partijen f 1,50 per 100 K.G. wordt betaald, terwijl op de ongeschoonde ingelever- de partijen een schooningspercentage in reke- ning wordt gebracht, dat op 3 is bepaald. Op de ingeleverde hoeveelheden wordt dus een korting van 3 toegepast en over de resteerende hoeveelheid de uitbetaling gedaan. Bijv. A. heeft geleverd 1000 K.G. gesehoond, ontvangt dus 10 X 1.50 f 15,B. heeft 1000 K.G. ongeschoond geleverd en ontvangt dus 1000 3 970 X 1,50 14,55. ZONDAG 29 NOVEMBER 1931. Ned. Hervonnde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 916 u. en 2 u., de heer L. Dek. Axel. 9y2 u. leesk-erk; 2 u. Ds. Raams van Hoek. Hoek. 9 u. Ds. E. Raams; 2 u. geen dienst. Zaamslag. 9 u. en 2 u. Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 5 u. Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u. en 2 u. cand. D. G. Ooumou, van Middelburg. Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. Neerbos. Axel. 9Vi u. en 2% u. leesdienst. van Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Eokaal „Eben-Ha8zer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u. Bidstond omtrent de crisis. Onderwerp: Wat deze ons heeft te zeggen. Door den heer J. Huizinga. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. (Ingez. Med.) Het UITVOERING TARWEWET. secretariaat der gewestelijke tarwe- organisatie deelt ons het navolgende mede. Herhaaldelijik komen er vragen over de nabetaling van den oogst 1930, welke thans voor de kringen achtereenvolgens plaats vindt. Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen en Duiveland zijn reeds uitbetaald, Tholen, Ulvenhout, 24 November 1931. Menier, 't Is van d'n heelen dag gin mementje licht gewiescht. Dewol- ken hongen op 66rde. As ik van den mergen op- sting, 't was nog zwartduster ieve- raans, en in 't achterhuis de deur opengooide, dan sloeg 'nen nevel as 'nen natten dweil in m'n ge- zicht. Alles g om zwart van nattigheid. De waereld was deur- drenkt. Kuiltjes water, heele putjes, laggen onder d'n notele^r, ontstaan van 't gedrup van de takken, die zwaar bogen van 't veule nat. De kouw was uit de lochten. Alle schraalheid van d'n lesten tijd ver- dwenen. Vet blonk de 66rde, die zocht was as pap. De stilte lag dik op ons durp. 't Was of ze droop van de locht. „Trui", zee ik: ,,'k wouw da-d-et Zondag was vandaag". „Hoe is 't meugelijk?" zee Trui. „Wa-d-'nen uitgezochten dag om 'n kortje te leggen bij de rooie plattebuis in ,,de Gou- we" ennen 'n kommeke koffie!" „K6ffie zee-de toch?" vroeg Trad. ,,Zekers", zee ik. ,,Hoe is 't meugelijk?" zee Trui weer. 'k Stak m'n eerste pepke aan en nam me veur Trui maar nie verders te betrekken in m'n Zondagsche bui; ze was z66w kollesaal twijfelachtig aangeleed van d'n mergen, da'k 't maar beter vond te zwijgen. En toen me-n-eindelijk aan't ontbjjt zatten, in 't nuchter licht van de laamp, toen zee ze: „denkt er om da me vandenmiddag slachten; kom nie te laat verom mee oewen gruunten- wagel d'n Blaauwe zou om 'n uur of drie komen". „Oem", zee ik. „En zegt vandaag teugen dieen slager in de stad, dat ie 'n haalf verken ovememen kan, 'nen cent onder de markt, waant de tijen zijn nie van dieen aard om mee ons kleine huis- houwen van teugeswoordig 'nen heelen kuus op te eten van deuzen winter, 't Kan toch wel dp!" „Oem", zee ik weer. „Hedde me verstaan?" „Oem". ,,Oemoemoem! Kunde me gin futsoendelijk aantwoord geven?" „Oem". „Houwdt dan oewen kop maar dicht ok". „Oem". Toen krokte-n-er wa-d-op d'n trap van 't opkamerke en piepte de deur open. „Goeiemorgen opa, opoe", zee Drd III in z'n haansjopke en mee allebei z'n knustjes vreef ie in z'n oogen. ,,Goeiemergen manneke", zee Trui: „bleft daar nie staan op de kouwe plevuizen, dan pakte nog 'n kouw". en opoe d'r muts sta toch al 'n bietje naar denen kaant", vulde-n-ik aan. Dre gong naar d'n stoel, waar ie z'n uit- rustink 's avonds van te veuren had neer- geleed. Trui nsoof 's, dat Drd IH 'n ogske naar me knipte en ik veegde de pan schoon mee 'n ripke mik. 'n Oogenblikske later liet Dre de pomp over z'n nokte basje klatsen dat doet ie net as opa en toen is verom kwam zee-t-ie: ,,wat 'n nattigheid, buiten, hd opa!" „Zoude vandaag maar nie thuisblijven?" stelde-n-ik m veur. ,,'t Is zuur laankst d'n weg, Dre, mee dit weer!" Dan loopen we maar wat harder", loste-n- ie 't geval op. Ja, amico, keb 't oew nog nie laten weten, maar da boske is weer bij ons op d'n hof. Zemmen'm in Amsterdam van school thuis- gekregen, mee de bodschap da ze 'm daar veurloopig nie meer pruimen kimnen! Hij had zooveul as z'n konzjee gekregen. M'nen zeun hee-t-'m ier gebrocht; hij mot naar de kostschool. En in d'n tijd da ze meneer z'nen uitzet in orde maken, boert ie hier zoowa mee. ,,'n Kwaai laand waar 't gin-mensch goed gaat", hee Trui al gezeed! Da wor van de school gestuurd en is nouw veur z'n plazier uit logeeren". „Ja, opoe", zee da kleine, lollige boske toen: ,,'t is goed afgeloopen. ,,'k Had 't heusch nie gedocht hoor, want vader was reuzekwaad. Nou en moeder zei: „denk jij dat ik school- geld betaal voor jouw om de last thuis te hebben!" Ik zat er dus akelijk tusschen". En da vertelt ie dan op 'n manier, z66w ernstig en z66w zakelijk, da g'oew eigen be- dooit om da tiepke. Witte wat-ie gedaan hee? Hjj had z'n leste waarschouwing te pakken. Die had ie gekregen, virtien dagen gelejen, toen ie de klas uitgestuurd was en op de spul- plots van verveling was gaan voetballen. Hij had 'n klein, kiehaard tennisballeke in z'nen zak en da dink schupte-n-ie weg, sjuust bij den bovenmeester in de klas, deur de -ruiten. „Ik schrok me dood, opa", zee-t-ie me later. En toen was ie stiekum in 'n groote steenkoolkist gekropen, die op die plots sting, waar ze 'm na 'n haalf uur pas hadden ge vonden, zoow zwart as 'nen moriaan, toen ie d'n deksel effe oplichtte, om te zien, of d'n weg vrij was. „Maar 't had toch niks g'ollepe", zee-t-ie. „Ze wisten al lang dat ik 't gedaan had, zie je, want ik had eens, toen ik school moest blijven m'n naam op dat balletje gekrast, mit ink! „Dr6 III" stond er op, zoodat ik „het misdrijf had gepleegd", zei 't hoofd, ,mit me fiesietekaretje". Toen was z'n vader d'r aan te pas gekomen en kreeg da lekker schobbejakske z'n leste waarschouwing, in bflzgn van m'nen zeun. En toen Ollee, 't is 'm toch nie meege- loopen ok! toen pleegde-n-iez'n duel! ,,Begrijpt", viel m'nen zeun uit, toen ie 't me vertelde: „dat merk was al gangezjeerd, vader!" ,,'t Is toch zunde", lachte Trui toen veur 't eerst; ze had al dieen tijd mee 'n strak ge- zicht gelusterd! ,,Hoe zit da-d-in mekaar, Dr6?" vroeg ze vol belaankstellink. „Wel", zee-t-ie: ,,'nen jongen op school, uit 'n klas hooger as da nummer van mijn, had aan de uitverkorene van d'n Dre ge- vraagd g'ad om mee hum „te gaan" en d'n Dr6 te laten schieten. Maar nouw scheen d'n m(jne langere dropslierten weg te geven as z'nen rivaal en toen hee die kwiebus da-d- allegaar aan d'ren Dre verteld". „En toen", lachte Trui: „en toen, zeg!" „Nouw toen hee-t-ie geduelleerd ee!" zee m'nen zeun. „Hij hee dieen jongen na schooltijd 'n pak slaag gegeven, dat da manneke veurloopig nie naar school kan komen. De rest begrepte. Vader en moeder bij me-n-aan de deur, ik weer bij 't hoofd komen en zoow ben 'k nouw hier, mee dieen prentenboek (en toen wees ie mee z'n hoofd naar d'n stal, waar z'n zeuntje op da moment z'n hei had gezocht!) en nouw ben 'k mee da lieve beesje ier, om 'm op de kostschool te prakkizeeren in deuzen omtrek. „As twee druppels water z'n grotvader", gierde Trui. „Witte gij wel", zee ze toen teu gen mijn: „da gij ok as manneke van 'n jaar of tien, Driek Frijters 'n gat in z'n hoofd hedt geslagen, mee oewen klomp, omdat d'n Driek aan m'n vlechtje had getrokken?" M'nen zeun en Trui hadden 'n leut, 'n leut, amico, ollee, kollesaal. Maar toen hS'k ze allebei 's effetjes de ooren gewasschen! „Gullie kun nouw wel veul plazier emmen", zee ik: „om da kleine boske daar in d'n stal en mijn om Dr6 en Dr6 HI, maar gij, ouwe, gij hedt er nouw, na veftig jaren nog plazier in en gij" zee ik teugen m'nen zeun, ,,gijgij sta nouw wel te foeteren over da lollig boske van oew, maar keb mee jouw ok 'nen hoop last g'ad, menneke, in oewen tijd. Gtj zij nouw verver, mee 'nen dikken buik en meteen klapte-n-ik 'r 's teugenaan: ,,maar gij zij-d-ok thuis gebrocht deur 'nen kweeke- ling, omda ge d'n meester z'n portret had j't bord mee 'n groote just op z'n ,,In d'n Ouwenbosch, witte da zeker, Dr6?" „Zeker", zee-t-ie. „Maar da treft, da's hier vlakke-bij!" „Is d5.t waar, opa?" „Veul waar!" En toen sprong ie om m'nen nek en z'n ogskes gongen glaanzen van blijdschap en toen ie mijn zoowa vemielde van blijdschap, toen zee-t-ie: ,,nouw kan 't me allemaal niks meer schelen!" En zoow is da ding hier nouw al 'n groote week gelogeerd. Affijn, volgende week de rest, m'n velleke is vol. Veul groeten van Istmeugelijk en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRe. DRIE JONGENS VERDWENEN. Dezer dagen is een achttienjarige bankbe- diende met twee kameraden uit Hoogeveen vertrokken, voorgevende eenige dagen met vacantie in Amsterdam te willen doorbrengen. Ze hebben kaartjes genomen naar Bussum en zijn ook daar geweest. Vermoedelijk zijn ze viandaar inderdaad naar Amsterdam of naar het buitenland vertrokken. Men weet niet of de jongens in het bezit zijn van passen. De bankbediende was in het bezit van voor de bank ge'inde bedragen of van te innen wis- sels. Een te Hoogeveen wonende vriend schijnt opdracht te hebben gekregen, twee brieven bij de bank en de ouders te bezorgen. De vader van een der jongens heeft per radio de aanhouding van zijn zoon verzocht. KIND UIT AUTO GEVALLEN. Koopman Van Wijk uit Geldermalsen, nam Woensdagmorgen onder die gemeente eenige kinderen in zijn personenauto op. Nadat de heer Van Wijk den wagen op gang had gebracht, geraakte een der portie- ren los, met het gevolg dat het 8-jarig doch- tertje van den heer Van Doom, een zwager van den heer Van Wijk, uit de auto viel en werd overreden. Het meisje is spoedig ten- gevolge van verbloeding overleden. DE IN DUITSCHLAND GEARRESTEERDE NEDERLAN DER Uit Winterswijk wordt ons gemeld, dat de in Duitschland gearresteerde Nederlander H., na gehoord te zijn door den rechter te Bor- ken, op vrije voeten is gesteld. OPUCHTER AANGEHOUDEN. Kwam met boodschappen van predikanten. Op verzoek van den burgemeester van Al- blasserdam heeft de politie te Capelle a.d. IJsel den man aangehouden, die 4 dagen ge- leden te Alblasserdam den winkelier W. B. in de Oranjestraat heeft opgelicht voor 15 en tevens op B.'s kosten een gratis tochtje per luxe auto naar Dordrecht heeft onder- nomen. Hij is de 39-jarige Van P. uit Moer- capelle en stond gesignaleerd in het Algemeen Politieblad. Verdachte heeft heel wat oplich- tingen op zijn kerfstok. In verschillende plaatsen in ons land heeft hij met vrome praatjes bij verschillende menschen geld weten los te krijgen. Voor een paar dagen bevond hij zich nog in de gemeente Buren, waar hij voorgaf een zoon van ds. H. uit Krabbendijke te zijn en dat hij was gekomen om een paar Zeeuwsche menschen, die daar in Buren woonden, in Ierseke ter bruiloft te noodigen. Hij verwekte echter spoedig wan- trouwen. De politie werd gewaarschuwd, die den man arresteerde, doch daar hij te Buren geen strafbare handelingen had gepleegd, is hij weer op vrije voeten gesteld. Maandag is hij te Capelle a. d. IJsel gekomen bij een voor- ganger der Vrije Gereformeerde Gemeente, den heer H. V. Hij kwam den predikant de groeten brengen van ds. B. uit Sliedrecht. Ds. B. vertrouwde de zaak echter niet en waarschuwde de politie, daar hij van de prak- tijken van Van P. al een en ander had ge hoord. Even later kreeg ds. H. V. van zijn ambtsgenoot uit Sliedrecht telefonisch be- richt, dat hij ook door Van P. was beetgeno- men. De verdachte is Woendagmiddag voor den burgemeester van Alblasserdam geleid en verhoord, waarbij hij genoemde feiten groo- tendeels bekende. Hij zal op transport worden gesteld naar Kruiningen en Ierseke, waar hij zich even- eens aan oplichting zou hebben schuldig ge- maakt. In September j.l. was Van P. pas uit de gevangenis ontslagen, waarin hij voor der- gelijke handelingen 1V2 jaar heeft doorge- bracht. omda geteekend op neus!" Daar stingen ze. Allebei! Vader en grot- moeder en toen h£'k van die gelegentheid ge- bruik gemokt om 'm te smeren naar m'n kleinzeuntje, da zoow smerig in d'n knoei was gerokt. Toen 'k in d'n stal kwam, toen zee ik teugen 'm: „nouw schoefeltje jouw vader hee-d-'n boekske van oew opengedaan, horre. 't Is bar, 't is bar! Dus gij hedt dieen jongen effetjes afgetakeld, dat ie in gin virtien dagen toon- baar is?" Toen stak ie z'n knustjes in z'n zakken, keek naar d'n grond, mee 'n heel ontevrejen gezicht en zee: ,,ja!" ,,'t Is meer as bar", zee ik mee ing'ouwen lach. „Niks erg hoor!" zee-t-ie. „Zoow, is da nie erg? Wa-d-had ie jouw dan toch gedaan?" En toen ging ie wijdbeens staan, steeds nog mee z'n knustjes in z'n zakken, keek zoow zwart, da'k docht: ,,gelukkig dat da-d-andere manneke nie hier is en toen docht ie diep na, mee z'n lippen veuruitgestoken. „Nouw?" vroeg ik: ,kom 6p, wa-d-had da manneke jouw in oewen weg geleed?" Manneke", smaalde-n-iemanneke! Hij is 'n kop grooter as ikke! Hij zit al in de zesde". „Wa-d-had ie jouw misdaan, daar loop 't over!" En mee alle overtuiging en woedend as ie nog nooit was gewiest, zee-t-ie: „getreiterd". „Dus as ze jouw plagen, dan raanselde gij er maar op?" „Nie altijd, opa!" Wanneer dan wel?" „As ze valsch bennen!" En z'n kleere ster- renoogskes keken me-n-aan mee 'n vuur, da'k 'm opgepakt eb en't is misschient ver- keerd, maar keb 'm geknuffeld. ,,En nouw naar kostschool, manneke! Da zal oew nie glad zitten", mokte-n-ik 'm bang. „Ja", zee-t-ie, mee 'n paar doffe oogskes: ,,in d'n Ouwenbosch, zei vader!" IN TOBBE IROKEND WATER GEV ALLEN. Het kindje van C. K„ te Achtmaal onder Zundert viel in een tobbe kokend water. Het kind bekwam zeer emstige brandwonden; zijn toestand is hopeloos. „DAG TANTE Te Buitenveldert werd aan dame, toen zij zich naar de kerk begaf, aangesproken door een jonge man, die plotseling haar hand greep onder den uitroep: „dag tante". Toen bleek, dat hij zich „vergiste" maakte hij zijn veront- schuldigingen en verwijderde zich. Een poosje later bemerkte de aangesprokene dat zij van een van haar vingers een ring miste, welke door zijn glinsterenden steen zeer de aandacht trok. Vermoedelijk is deze door den pseudo- neef bij- zijn hartelijke begroeting „per onge- luk" geannexeerd. De ring was echter een „marktexemplaar" en zijn waarde slechts en kele dubbeltjes. MAASTRICHT IN HET DONKER, Dinsdagavond is Maastricht ongeveer een uur in het donker geweest. Midden in de raadsvergadering ging het licht uit en men moest zich met kaarsen behelpen. Om half acht brandde het licht weer. Bij informatie bleek, dat de storing niet te Maastricht zelf, maar vermoedelijk bij de Staatsmijnen, al- thans in Zuid-Limburg, is geweest. DIEFSTAL AAN BOORD VAN DE „STATENDAM". Op de voorlaatste uitreis van de ,,Staten- dam", van Rotterdam naar New York, is aan boord een brutale juweelendiefstal gepleegd. De diefstal moet zijn geschied in den nacht van 30 October 1.1. en werd kort v66r de aan- komst van het schip te New York ontdekt. Aangifbe b(j de New Yorksche politie volgde, welke een onderzoek instelde, dat echter geen resultaat heeft gehad. In verband met dezen diefstal verzoekt de commissaris van politie van de centrale recherche te Rotterdam be- kendmaking van het volgende: De diefstal is gepleegd in een der passa- giershutten. Het gestolene, dat een zeer hooge waarde vertegenwoordigt, bestaat uit een col lier met 93 echte parels en een platinaslot, bezet met zeer kleine diamanten, model mar quise, een platinaring, bezet met groote parels, die in het midden omgeven zijn door 8 diaman ten, een emaille broche met lazuursteen, waar- op 100 diamanten zaten, een armband met 77 echte parels en een gouden tasch. Door de belanghebbenden is uitgeloofd een bedrag van 100.000 Belgische francs voor hem of haar, die inlichtingen kan verschaffen, welke tot het terugvinden der juweelen lei- den. Bij gedeeltelijke terugvinding zal een be- looning naar rato worden uitgekeerd. De be- nadeelde familie is geen Nederlandsche; zij is te Boulogne sur Mer aan boord van de „Sta- tendam" gegaan. ZIJN SLAG GESLAGEN. Terwijl de man naar de kerk en de vrouw in den stal bezig was, heeft een gemaskerde inbreker zijn slag geslagen in een boerenwo- ning te Grevenbricht. Hij heeft 200 gesto- len. Toen hij wegging gaf hij de vrouw, die hem verraste, een krachtigen duw. EEN ECHTELIJK DRAMA? Een jong-e handelsreiziger stierf Zaterdag- nacht in het hospitaal te Leeds, waar zich ook zijn vrouw bevindt, die eveneens zwaar gewond is. Beiden zijn het slachtoffer van op geheimzinnige wijze afgeschoten kogels ge- durende den terugkeer van een danspartijtje, hetwelk Vrijdagavond j.l. plaats had. De man, oud 26 jaar, is de heer Robert Victor Basil Marshall. Hij heeft een wond aan zjjn hoofd, veroorzaakt door een revolver- kogel. Gladys, zrjn vrouw, eveneens 26 jaar oud had schoten in haar wang en hals. Zij was typiste in Leeds. De heer en mevrouw Marshall, die reeds drie jaar getrouwd waren, woonden te Cross Cate, een plaatsje in de buurt van Leeds. Een vriendin van de vrouw, die naast hen woonde, hoorde het gekerm van een vrouw, en toen zij binnen kwam, lag mevrouw Mars hall bewusteloos voor haar deur, terwijl haar man gewond naast haar lag. De politie tast nog in het duister of hier een roofoverval heeft plaats gehad, of dat zich een echteLijk drama heeft afgespeeld. EEN JAOHT OVER DE DAKEN. Dinsdag heeft er zich 's nachts in Londen op een blok huizen tusschen Strand en Fleet- street een opwindende jacht over de dakaa voorgedaan. Een huisbewaarder van het ge- rechtsgebouw zag omstreeks middemacht op zijn ronde iemand gluren uit het raam op de eerste verdieping van het huis aan den over- kant waarin een kleermakerij gevestigd is. De man kwam den huisbewaarder verdacht voor. Deze deed alsof hij niets gezien had, liep een eindje op en waarschuwde de politie. Deze was spoedig ter plaatse en omsingelde het blok. Het bleek, dat drie mannen hadden ingebroken in het gebouw, waarin o.a. ook een makelaarsfirma in huizen gevestigd is, waar zij ook 't een en ander gestolen hebben. Toen de politie kwam vluchtten de mannen op het dak. Er ontstond een opwindende jacht, waarbij een van de vervolgden naar beneden viel in een lichtkoker tusschen de huizen. De brandweer moest komen om den man die daar lag in een diepte van 20 meter en die leelijk gewond was, naar boven te takelen, nadat men hem eerst op een baar gelegd had. In- tusschen waren de andere mannen verdwenen. De politie bleef nog tot negen uur de wacht houden, maar toen het goed licht was, bleken zij er inderdaad van door te zijn. Men vond later in het kantoor voor de makelaarsfirma een sofa voor het raam geschoven, waaraan een touw bevestigd was, dat naar buiten hing en bijna tot den grond reikte. Men neemt aan, dat de beide inbrekers langs dezen weg ontsnapt zijn, terwijl de politie en de brandweer bezig waren hun verongelukten makker te redden. Deze is in een bedenke- lijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. EEN BANKROOVER GESTRAFT MET DEN DOOD. Op het filiaal van een Nieuw-Zeelandsche bank te Remuera stapte een roover binnen met een zak in de hand, waarin hetzij een flesch, hetzij zand ver.borgen was. Hiermee sloeg hij den eenigen bediende op het kantoor neer, waarop hij- de brandkast leeghaalde. Terwijl hij daarmee bezig was, kwam de be diende bij. De roover die dit zag nam de vlucht. De bediende liep hem achterna en schoot op hem met het gevolg, dat hij dood ter neder viel voor de voeten van een voor- bijgangster die een kreet slaakte en bezwijind ineenzeeg. BRUTALE BANKOVERVAL. Dinsdagmiddag is een brutale overval ge pleegd op het bankierskantoor Fuhrmann te Ohlau, niet ver van Breslau. Twee jongelui betraden het gebouw. Terwijl de eerste mededeelde, dat hjj de alleen zijnde vrouwe- lijke kassier wenschte te spreken over eenige hypotheekzaken, sloot de tweede de deur achter zich, waaraa zij de kassierster aan- vielen en haar op den grond wierpen, met de bedreiging, haar te zullen neerschieten, indien zij verzet bood. De roovers ontvreemden 2300 mark uit de kast en wisten beiden te ont- komen. VERWOEST FAMILIELEVEN. Een paar maanden geleden speelde het zoontje van den onderwijzer Ziehm te Kun- zendorf in Brandenburg met zijn zusje met een huisbioscoop. Plotseling brak brand uit, die zoo snel om zich heen greep, dat het jongetje zich slechts door uit het venster te springen kon redden. Zijn zusje kwam in de vlammen om. De bevolking van het plaatsje geloofde niet aan een ongeluk en hardnekkig ging het gerucht, dat de ouders zich van hun kinderen hadden willen ontdoen. De onderwijzer werd daarom overgeplaatst naar Furstenberg aan den Oder. Woensdag kwam het zoontje uit het ziekenhuis, doch hij stierf weldra onder vreeselijke krampen. Een geneesheer weigerde een verklaring omtrent de doodsoorzaak af te leggen. Hij waar schuwde de justitie, daar hij vermoedde, dat het kind was vergiftigd. De stiefmoeder is gevlucht. Waarschijnlijk heeft zij de mis- daad gepleegd. SNEL RECHT. Het Hof van Gezworenen te Napels heeft dezer dagen een record van snelheid geslagen. De instructie van een vader die zijn kind ver- moord had was in 24 uur tijds afgeloopen en binnen drie dagen na de misdaad was de dader tot 16 jaar gevangenisstraf veroordeeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6