ALGEMEEN NiEUWS- EH AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tweede Blad. bhitkitl aid. Rheum.&iiek Kloosterhalsem No. 8765. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 71e JAARGANG, ■F: BISHEBLAND 8F0RT, Marathon Voetbalschoenen a 3,75 b« WIELAND, LANDBOUWBERICHTEy. TER NEUZEN, 27 NOVEMBER 1931 VOETBAL. ,,Geen goud j zoo gosd" f 3 maanden garantie 65 D1JKSTRAAT 65. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. de orde is de stemming over het Aan de orde is amendement-Kortenhorst op het artikel 204 der begrooting van waterstaat (handhaving van het bestaande systeem van subsidieermg van tramwegmaatschapprjen). Het amerce ment wordt verworpen met 65 tegen 10 3teni men De begrooting van waterstaat wordt zander hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is de begrooting van kolomen. De heer Joekes (v.-d.) stemt in met den post te Geneve voor koloniale vraagstukken. Tegen een Hollandsch-Fransche studiecom- missie te Parijs heeft spreker op zichzelf geen bezwaar, maar hij meent, dat iedere officieuze tint daaraan moet worden onthouden. De ten- toonsteling in Parijs besprekende, hoopt spre- j ker dat in de architectenkwestie spoedig recht zal geschieden. Voorts dringt hij aan op een onderzoek naar de vraag, of voldoende zorg is besteed aan de Indische inzending. De heer Cramer (s.-d.) sluit zich bij den heer Joeskes aan inzake de Hollandsch-Fran sche toenadering. Spreker gelooft met, dat het Indisch comitd vrij nit gaat, wat de zorg voor de voorwerpen betreft. De architecten kwestie gaat de Kamer niet aan De heer Wijnkoop (comm.) heeft bezwaar tegen de post te Geneve, die evenals het ge- val was met de tentoonstelling, tot doel beer de imperialistische belangen van Nederland te dienen. t A De heer Feber (r.-k.) betoogt, dat op dit hoofdstuk niet voldoende bezuinigd is. Hij slnit zich aan bij den heer Joekes ten aanzien van de architectenkwestie en de oorzaak van den brand. Minister De Graaf zegt, dat het Fransch- Hollandsch studiecomit6 een particuliere in- stelling is. De architectenkwestie gaat de re- geering niet aan en bestaat ook niet meer. Spreker is van meening, dat meer zorg had kunnen worden besteed aan de opberging van de Indische voorwerpen. Er was een khiis aanwezig, maar men heeft er geen gebruik van gemaakt. Ook in Indie heeft men niet voldoende rekening gehouden met de moge- lijkiheid van brand. VRIJWILLIGE SALARISKORTING. Men schrijft uit Dantumadeel (Fr.) aan het Alg. Hbl. Onder de gemeente-ambtenaren alhier is een cireulaire ter teekening rondgegaan, waarin er op gewezen wordt, dat de ingezetenen der gemeente, die hun bestaan zoeken in land- bouw en veeteelt, moeilijke tijden moeten doormaken. Het spreekt vanzelf, dat de gemeente daar- van den terugslag zal ondervinden bij' de be- lastingheffing. Het kan, aldus het rondschrijven, ook niet worden bestreden, dat het leven van de ambte- naren, zonder dat het welvaartspeil wordt aangetast, in dalende richting gaat. In verband daarmee heeft de gedachte post gevat, of het niet ook voor de bestuurders der gemeente aangenaam zou zijn indien de ambte- naren van hun zijde met een en ander reken- den en dit toonden door voor 1932 geheel vrij- willig van hun salaris af te staan wat het rijk met zijn ambtenaren heeft gedaan. Aan dezen oproep hebben de gemeente- ambtenaren gehoor gegeven. Echter hebben de wethouders van Dantumadeel blijkens een door den eersten onderteekenaar van de lijst aan de andere gemeente-ambtenaren ge- zonden schrijven „deze spontane uiting van meeleven en bereidverklaring geheel vrijwil- lig voor 1932 afstand te doen van een deel van het salaris, gelijk staande met de korting die de Minister op de rijksambtenaren zal toe- passen, niet gewaardeerd." Klaarblijkelijk, zoo schrijft hij, geven zij, gesteund door een raadsmeerderheid, de voorkeur aan een hef- fing van een pensioensbijdrage ad 8% Deze onbillijke heffing, die allerminst be- doelt te zijn het uiting geven aan een prin- cipe, doch uitsluitend het karakter zal dragen van bezuiniging, heeft niet de instemming van den schrijver. De jaarwedden in Dantumadeel zijn volgens hem altijd aan den lagen kant geweest en zij zijn dit nog. Intusschen zeg ik, aldus de eerste onder teekenaar (d.i. de burgemeester-secretaris) hartelrjk dank voor de wijze, waarop de amb tenaren getoond hebben met de tijdsomstan- digheden te willen meeleven. ACTIE TEGEN DE CONTINGENTEE- RINGSMAATREGELEN IN FRANKRIJK. In verband met de laatste contingentee- ringsnnaatregelen der Fransche regeering, waarbij de invoer van kaas, melkproducten en afgesneden bloemen aan beperkende bepalin- o-Cn wordt onderworpen, heeft het comite van economisoh verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouwvereenigingen dezer dagen een spoedvergadering gehouden, waarin werd aangedrongen dat de regeering maatregelen moet nemen ter voorkoming van afbreuk aan reeds gemaakte afspraken en afgesloten con tracted Verder werd er op gewezen, dat con tact moet worden gezocht met de landbou- wers en tuinders in de Oslo-landen. Besloten werd er bij de regeering op aan te dringen voortaan 25 belasting te heffen op den invoer van Fransche wijnen. Binnen- kort zal de commissie ter nadere bespreking van middelen van verweer opnieuw bijeen- komen. gewichtig verschil. Tsitsihar was een uiterst gevoelig punt, omdat het in de Russische zone ligt; bij Tsjintsjou komen de Japanners in een streek waar de Britten groote belangen heb ben. Engelschen en Russen zijn in dezen nog niet dezelfden. Daarom zullen de Japanners voorzichtiger zijn in de buurt van Tsjintsjou en daarom verdient de oprechtheid van hun noodkreet aan den Raad geloof, mits men die noodkreet aldus wijzigt: Help ons opdat onze generaals niet buiten ons om een hngeluk aan Tsjintsjou begaan. NIEUWE GEVAREN IN MANTSJOERIJE. Terwijl de Raad van den Volkenbond wor- stelt met het moeilijke vraagstuk een resolu- tie op te stellen, die zoowel voor de Chineezen als voor de Japanners aannemelijk is, blijft, schrijft de N. R. Crt., de toestand in Mants- joerije zelf alle aandacht verdienen. De opmarsch van de Japanners in het N. schijnt nu tot staan te zijn gekomen. Uit Tsitsihar meldt men het terugtrekken van een deel van de troepenmacht, die deze hoofd- plaats veroverd heeft, maar van een geheel opgeven van Tsitsihar vernemen wij nog niets. Het wordt nu in verband met hetgeen wij verder over het beleid der Japanners in Mantsjoerije vemamen langzamerhand duide- lijk, wat de Japanners met de expeditie tegen Tsitsihar hebben gezocht. Deze expeditie maakte een onderdeel uit van de poging om middellijk in Mantsjoerije de wet te verzetten. Men krijgt nog steeds den indruk, dat de Japanners het niet zullen wagen nu reeds in den stap Mantsjoerije in te palmen. Dit zou inderdaad te gevaarlijk zijn, maar men kent reeds hun stelsel om Chineezen, die bereid zijn als hun werktuigen te dienen, van Nan king onafhankelijke regeeringen te laten vor men. Dit is het doel, dat zoo breed mogelijk bereikt moet zijn, voor de Japanners zich weer in de spoorwegzone terugtrekken. Japan heeft dit voorloopig doel eerst bereikt als Heiloeng- klang, de noordelijkste der groote provincies van Mantsjoerije, op die manier van centraal China is losgetomd. Dan zal de invloed van Japan zoo al niet de jure dan toch de facto zich uitstrekken tot aan de Amoergrens van Siberie. Dat Japan plannen in die richting had is reeds sedert jaren bekend, daar het, toen het van de machteloosheid der Russen gebruik maakte om spoorwegconcessies van het noorden te verkrijgen, ook een concessie heeft weten af te dwingen die een belangrijke verlenging van de lijn Thonan-Angangtsje vormt en in de richting gaat van het Russi sche Blagowetsjensk. Tot nog toe zijn geen plannen bekend om van die concessie partij te trekken. Het vormen van een Japansch- gezinde regeering in Heiloengkiang kon ech ter een voortreffelijke voorbereiding zijn. Dat de Japanners voorloopig niet met ruwe hand willen veroveren, maar slechts op deze wijze hun macht willen vestigen, blijkt uit de voor- zichtigheid, waarmede zij tegen de Russisch- Chineesche spoorweg te werk gaan. Zij heb ben zorg gedragen de Russen geen reden tot beklag te geven. Het verkeer wordt er blijk- baar op geen enkele wijze belemmerd. Het is een zeer ongewone toestand, dat men een leger bestrijdt, zonder den toevoer voor dat leger langs een spoorweg, die men in zijn macht heeft, lastig te vallen. De bedoeling van den veldtocht tegen generaal Ma is dan ook enkel geweest dezen aanhanger van Nan king uit Tsitsihar te verjagen, opdat daar een regeering zou kunnen ontstaan, zooals de Ja panners die wenschen. Dat alles was juist nog te wagen, zonder de Russen, die natuurlijk FOURRUREN MANTELS. Volmaakt lenige snede! Buitengewoon zorg- vuldige bewerking der vellen. Nieuwste Paryzer modellen A BEL BEKAERT Brabantstraat 12 GENT. (Ingez. Med.) te DE LIBERA LE OMROEP. Bij passief zullen blijven zoolang zij kunnen dwingen tot bedenkelijke protesten. Terwijl op deze wijze de strijd in het Noor den voor het oogenblik een statisch karakter heeft gekregen, blijkt dat er ernstige verwik- beschikking van den Minister van kelingen dreigen in het Zuid-westen van ■r™ n Mantsjoerije. Een uiterst belangrijk punt is Waterstaat is de zender te Hilversum (golf- lengte 298 M.) op Dinsdag 1 December a.s., des avonds te 7 uur ter beschikking gesteld van de vereeniging van Liberale Radio-Ama teurs (Liberale Omroep), zulks ten behoeve van een uitzending van den Bond aan Jonge Liberalen. De heeren Mr. Dr. F. Hollander en A. J. Tom, respectievelijk voorzitter en secretaris van genoemden bond zullen alsdan het woord voeren. DE VERBINDING RIJNSCHELDE. De Kamer van Koophandel te Gent heeft zich naar aanleiding van de berichten over een Moerdijkkanaal, op voorbeeld o.a. van het Genootschap der maritieme belangen, tot de Belgische regeering gewend om de vrees uit te drukken, dat Nederland niet meer de tus- schenwateren zou onderhouden, indien een dergelijk kanaal wordt aangelegd. Men ver- wacht er van afleiding van de Rijnvaart via Antwerpen en de Beneden-Schelde een aan- merkelijke schade voor de haven van Gent, omdat twee categorieen goederen, steenkool en metaalproducten, die in den Gentschen handel een belangrijke plaats innemen, specia- liteiten van het Rijnland zijn. Om aan die bezwaren tegemoet te komen, bevelen deze lichamen een verbinding tusschen Bath en het nieuwe kanaal aan. Ze meenen verder, dat de tusschen Nederland en Belgie voorgenomen overeenkomst de uitvoering van die verbin ding moet bepalen. Tsjintsjou aan den spoorweg van Moekden naar Peking. Van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg uit begint op het oogenblik een op marsch met belangrijke strijdkrachten. Naar het heet een klopjacht tegen tienduizend ban- dieten, die het land onveilig maken. De Ja panners bewegen zich in de richting van Tsjintsjou. Te Tsjintsjou staan, volgens Ja- pansche gegevens, 30.000 Chineezen. De Ja panners zelf geven toe, dat hun gevechts- waarde niet zoo groot is; maar, zoo zeggen zij, zij kunnen als schut dienen waarachter de bandieten het land teisteren. Japan zegt dus tot den Raad van den Volkenbond, neem de Chineezen daar weg, opdat wij niet in de ver- leiding komen een ongeluk aan hen te begaan, want zij prikkelen ons. De Chineezen zjjn gaarne bereid hun troepen achter den Groo- ten Muur terug te trekken, mits dan Inter nationale troepen Tsjintsjou bezetten als waarborg tegen een inval der Japanners. De Chineezen doen dus een beroap op den Raad om het denkbeeld van een Internationale po- litiemacht in practijk te brengen. Daartoe is de raad echter niet bereid, maar wel willen de mogendheden er een klein legertje van waar- nemers, militaire attache's en diplomaten heenzenden. Daarover wordt nu te Parijs ge- pingeld. Voorloopig is de toestand dezeZooals reeds weken voor de bezetting Tsitsihar een fasci- neerend punt was in het imbroglio van Mantsjoerije, zoo wordt het thans Tsjintsjou Tusschen deze twee punten is echter een heel LUXOR-THEATER. Het programma van deze week heeft als eerste hoofdnummer het boeiend filmwerk „Haar jongen", waarin op onvergelijkbare wijze de jeugdige Hans Feher een der hoofd- rollen vervult. Het is een verhaal van de grootschheid van de liefde die een moeder voor haar kind bezit. Een heel natuurlijk verhaal dat vooral bij de dames indruk zal achterlaten, waarbij in stilte het zakdoekje zal te voorschijn worden gehaalt. De muzikale begeleiding is te roemen. EEN PRAKTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK. Door de bekende Douwe Egberts Tabaks- fabrieken werd ons ter beoordeeling gezon- den een half pond Douwe Egberts echte Friesche Heerenbaai, verpakt in een Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel. De fraaie trommel, welke een half pond tabak kan bevatten, heeft een goed geslaagde reliefversiering en zal ongetwijfeld voor iede- ren rooker een gewaardeerd bezit vormen. De tabak van deze, meer dan 175 jaar be staande, fabrieken, is te bekend, dan dat wij er hier nog over zouden behoeven te schrijven. De trommels met inhoud worden in den St. Nicolaas- en Kersttijd verkrijgbaar gesteld tegen den prrjs, welke men anders voor een half pond Douwe Egberts echte Friesche Heerenbaai betaalt. De imit. oud-zilveren trommel, waarin het half pond tabak is verpakt krijgt men dus gratis. Ongetwijfeld zullen in deze dagen de trom mels met hun geurigen inhoud een grooten aftrek vinden. Zij vormen een nuttig en wat er zelden mee samengaat een goed- koop geschenk. Voor een afbeelding van de tabakstrommel verwijzen we naar de betreffende advertentie in dit blad. TUINBOUW. Gisteren had in het veilingsgebouw de eind- les plaats van de alhier dezen herfst gehou den fruitverpakkingscursus. Nadat de proef- les in het sorteeren en verpakken was ge- schied, werden door Ir. A. W. van de Plassche de diploma's uitgereikt, waar hij er op wees, dat in Amerika het sorteeren machinaal en het verpakken uitsluitend door vrouwen en meisjes geschied, doch dat wij hier nog zoo- ver niet zijn. Hoewel Zeeuwsch-Vlaanderen vermoedelijk de grootste oppervlakte boom- gaard heeft van geheel Zeeland, zal het ver moedelijk ook de grootste hoeveelheid min- 'derwaardig fruit voortbrengen, waarin nog veel verandering kan en moet worden ge- bracht, hetgeen door de jonge tuinders-fruit- kweekers moet geschieden. Het is dan ook een gelukkig verschijnsel, dat er voor de tuin- bouwcursussen voldoende belangstelling blijft bestaan. Een diploma kon worden uitgereikt aan de dames Mina de Blaaij en Corrie van Es te Hoek, en aan de heeren Jac. de Bruijne en M. de Bruijne Az. te Ter Neuzen; J. Dieleman te Hoek; A. van Haelst en J. Klaassen te Ter Neuzen; M. Meertens, P. Meertens J.Azn., M. van Stralen, K. Tollenaar en J. Vergouwe te Hoek; W. Wagenaar te Ter Neuzen en C. Witte te Axel. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 November zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van febris typhoidea te St. Maartensdijk en 2 gevallen van roodvonk, 1 te Burgh en 1 te Serooskerke W. ONGEVAL. De timmermansknecht J. J. uit O. en W. Souburg, die gisteren te Vlissingen aange- reden was door een auto en bekneld raakte tusschen een muur en een kar, is in het gast- huis aan de bekomen verwondingen overleden. UITZETTEN EN OPNEMEN VAN KASGELDEN. Ged. Staten van Zeeland hebben tot de col leges van Burg, en Weth. een cireulaire ge- richt, waarin zij' zeggen, dat het hunne aan dacht heeft getrokken, dat eenerzijds de ge- meenten moeilijkheden ondervinden bij het zoeken van een veilige en rendabele beleg- ging van kasgelden, anderzijds, mede als ge- volg van de crisis-omstandigheden, gemeen- ten hetzij geheel niet, hetzij slechts onder be- zwarende voorwaarden, kasgeldleeningen kun nen sluiten. Die moeilijkheden zouden naar de meening van Ged. Staten welicht te ondervangen zijn, wanneer aan de eenen kant, gemeenten in dien zij kasgeld wenschen uit te zetten, weten bij welke gemeenten zij dit zouden kunnen plaatsen, aan den anderen kant gemeenten, bij gebleken behoefte aan kasgeld, op de worden, dat zij met elkander tot overeenstem- ming zullen kunnen komen. Tenslotte verzoeken zij zoodra een mede- deeling geacht moet worden te zijn vervallen, hen daarvan onder vermelding van de reden onmiddellijk op de hoogte te stellen. ONTSLAG VAN ARBEIDERS BIJ DE j P. Z. E. M. De heer G. J. L. Goossens, lid der Prov. Staten stelde de volgende schriftelijke vragen aan Ged Staten: 1. Is het Ged. Staten bekend en zoo niet zijn zij genegen de juistheid der loopende ge- ruchten te onderzoeken, dat verschillende, reeds jaren dienstdoende arbeiders aan de groep ..Electrische Centrale Driekwart" zijn ontslagen, dan wel binnenkort voor ontslag zullen worden voorgedragen en zonder meer uit hun dienstverband zijn-, of zullen worden ontzet 2. Zijn Ged. Staten bereid te onderzoeken, of het op waarheid berust, dat aan betrokken arbeiders destrjds de mondelinge belofte is toegezegd, dat zij op een doorloopende tewerk- stelling zouden kunnen rekenen? 3. Indien vraag 1 bevestigend dient be- antwoord, achten Ged. Staten dan geen ter- men aanwezig voor tusschenkomst, teneinde te voorkomen, dat de werkeloosheid in deze provincie nog worde uitgebreid en eenmaal gedane beloften worden vemietigd? Ged. Staten antwoorden hierop, dat bij de ovememing van het electriciteitsbedrijf te Ter Neuzen van de N.V. Industrieele Maat- schappij te Amsterdam, aan deze Maat- schappij', die als voorwaarde had gesteld, dat haar personeel althans in tijdelijken dienst van de P.Z.E.M. zou overgaan, mede een behoor- lijke behandeling van dat personeel is toege zegd. Voorshands waren er voor dat perso neel nog voldoende werkzaamheden in de centrale te Ter Neuzen en brj de verandering van het net te verrichten, doch sedert de stopzetting van de centrale bij het gereed- komen van deze verandering, bleef voor het meerendeel van dit personeel geen werk te Ter Neuzen over. Aangezien reeds lang voor- zien was, dat het eenmaal zoo ver zou komen, zijn eenige werklieden aan de centrale te Westdorpe in lossen dienst gehouden. Thans komt dit personeel voor ontslag in aanmer- king, althans zoodra de werkzaamheden dit toelaten. Tot nog toe is slechts <56n los work man ontslagen; hij was met langere en kor- tere tusschenpoozen van 1 Januari 1927 tot 30 Mei 1931 vijf malen in lossen dienst aan genomen. Een ander los werkman, die voor ontslag in aanmerking komt, is einde 1924 in dienst getreden; voor hem wordt een andere werkkring gezocht en de directeur koestert de hoop, dat hij daarin zal slagen. Voor het oogenblik zijn Ged. Staten geen verdere gevallen van dreigend ontslag van aan de centrale verbonden personeel bekend, we zullen in de eerstvolgende weken eenige personen wegens vermindering van werk zaamheden bij den bouw van netten ontslageD moeten worden. Met de losse werklieden wordt een arbeids- contract aangegaan, maar hen wordt er steeds op gewezen, dat men geen aanspraken op een vaste aanstelling kan laten gelden. Intusschen heeft een verkeerd begrepen, on- voorzichtige uitlating van een ambtenaar bij een der personen in kwestie de meening doen postvatten, dat hij wel voor een aanstelling in vasten dienst in aanmerking zou kunnen komen. Hoezeer Ged. Staten deze onvoor- zichtigheid en het daaruit gesproten misver- stand betreuren, zoo kunnen zij daarin toch onmogelijk een gedane belofte zien, welke ,de vennootschap zou binden. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond, afd. IV. le klasse: BVVWillem II. LONGA—NOAD. De ValkBleijerheide. 2e klasse A: De BaronieBreda. VelocitasHero. DOSKO—RBC. AllianceMEVO. TSCTemeuzen. 3e klasse A: Zeelandia IIVlissingen II. De ZeeuwenHansweert. HulstAxel. Sassche BoysMiddelburg II. 3e klasse B: SIN OTOZierikzee. Zeelandia INieuw- Borgvliet. MEVO nVlissingen I. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B: hoogte zijn van de gemeenten, welke dit be schikbaar hebben. Teneinde dit resultaat te bereiken verzoe ken Ged. Staten mede te deelen als eene ge meente kasgeld wenscht uit te zetten, welk bedrag, gedurende welk tijdvak; c.q. onder welke voorwaarden dit beschikbaar is en ook als een gemeente kasgeld wil opnemen. Wat de te berekenen rentevergoeding be treft, meenen Ged. Staten, dat, hoewel zrj de gemeenten geheel vrij laten, een rente, welke overeenkomt met het geldende promesse, dis- conto (thans 3% zoowel voor geldgevende als geldnemende gemeenten bevredigend moet worden geacht. Met de beschikking over bedoelde gegevens voor de verkrijging waarvan Ged. Staten een emstig beroep op de medewerking der ge meenten doen, zullen zij die gemeenten met elkaar in contact brengen, waarvan, gezien de ingekomen mededeelingen, verwacht mag F.C. SluisClinge. Temeuzen nHulst II. BreskensSTEEN. 2e klasse B: PHIVOStoppeldijk. 3e klasse B: KoewachtSluiskil n. Stoppeldijk nSassche Boys II. T. S. C.—TERNEUZEN. De voetbalvereeniging Temeuzen wacht Zondag een zeer lastige taak, daar zij te Oosterhout de vereeniging T. S. C. moet gaan bekampen, en zal zij aldaar naar wij verwach- ten een paar kostbare punten moeten achter laten. Wat Temeuzen op eigen veld is, met haar duizenden supporters, is voor Oosterhout T. S. C. Ook deze club heeft de sympathie en steun van tallooze aanhangers, en is in deze competitie nog geen enkele club er in geslaagd haar op eigen veld een nederlaag toe te brengen. J Dc ware oorzaak van die ellendige J pijnen, die ongeschikt maken voor elken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akkcr s Klooster- balsem in staat is, de pijn aanmer- kelijk te verzachten. Gij behoeft met oud te worden, voordat ge oud zijt! (Ingez. Med.) Toen Middelburg nog ongeslagen aan het hoofd der afdeeling stond, prijkte T. S. C., door vele uitwedstrijden, nog onderaan en was het juist den dag dat Temeuzen op eigen terrein Dosko ontmoette, in welken wedstrijd de punten werden gedeeld (33), dat het sterke Middelburg naar Oosterhout trok en algemeen verwacht werd dat Middel burg met flinke cijfers zou wdnnen. T. S. C. dacht er anders over en won van Middelburg met 21. (Ingez. Med.) Alleen aan R. B. C. uit Roosendaal mocht het te Oosterhout gelukken een gelijk spel te behalen (22). Wij willen hierdoor aantoonen, dat Ter- neuzen alleen door haar beste spel te ver- toonen een schijn van kans krijgt, doch meer ook niet, want T. S. C. heeft den naam dat zrj op eigen veld stukken beter speelt dan op vreemd terrein. Mochten onze rood-zwarten dus him dag hebben, welnu dat zij deze pracht- gelegenheid waamemen om een sterken tegen- stander er onder te houden. Gedachtig aan het bezoek aan onze hoofdstad: „Frisch be- gonnen is half gewonnen". Temeuzen IIHulst H. En nu willen wij nog even de aandacht ves tigen op de verrichtingen van de reserves. Temeuzen II krijgt alhier Hulst II op bezoek, en zal naar wij meenen zich wel de meerdere toonen. Dit is ook noodig wil zij het volgend jaar promoveeren naar de derde klasse Neder landsche Voetbalbond. Steun van de suppor ters zal haar werk wel kracht bijzetten. KOMT ER EEN HOOGERE BIETEN- STEUN OF KOMT DEZE ER NIET De heer Ir. Siebenga schijft in het Land- bouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant Wederom is verleden week bij de behan deling van de Tariefwet een suikerbieten- film afgedraaid. Door de Kamerleden Van den Heuvel, Lovink, Bakker, Weitkamp. Loerakker, Fleskens en Van Voorst tot Voorst was een amendement ingediend, strekkende om de suiker te belasten met een invoerrecht van f 5,40 per 100 KG, zijnde 3,meer dan het bestaande compensee- rend invoerrecht van 2,40. Voorgesteld werd aan dit invoerrecht terugwerkende kracht te verleenen tot den datum van indie- ning van het amendement, zijnde 12 Novem ber 1931, om het direct effectief te maken vooral waar thans reeds groote hoeveelheden. buitenlandsche suiker in entrepot liggen. Indien dit voorstel was aangenomen, had men kunnen verwachten, dat de bietensteun naast de garantie van f 4,50 - voldoende zou zijn, om tot een loonende cultuur te komen. Bovendien kostte deze aan de schat- kist niets en door zijn tijdelijkheid was het karakter van steunmaatregel voldoende ge- waarborgd. Bij de behandeling rezen natuurlijk be zwaren. Onze grootsteedsche en dogma- tische vrijhandelaren trachtten het protec- tionistische spook te bezweren, andere twij- felden aan de doelmatigheid van deze rege- ling, waren bang, dat de baten van het in voerrecht niet bij de boeren terecht zouden komenondanks het feit, dat de Neder landsche suikerfabrikanten in staat zijn ge bleken het compenseerend invoerrecht geheel uit te nutten, ondanks den aandrang die door deskundigen werd uitgeoefend. Natuurlijk hadden de tegenstanders buiten de Kamer niet stilgezeten om hun bezwaren kehbaar te maken o.m. waren adressen ingekomen van den Bond van eigenaren van Nederlandsch- Indische suikerondernemingen, gezeteld in Den Haag, en van den ondernemersraad voor Suriname. De Minister van Financien achtte het amendement buiten de lijn van het ontwerp liggen en drong emstig aan het in te trekken, aangezien de terugwerkende toevoeging mis- schien in strijd zou zijn met het verdrag van Oslo. Z. Exc. verklaarde het echter niet on- aannemelijk. Deze aandrang ging aeens- zins gepaard met de verklaring, dat bij in- trekking hij zou bevorderen, dat de suiker- bietensteun verhoogd zou worden tot het be drag dat dit amendement in uitzicht stelde. Verschillende Kamerleden hadden n.l.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5