BUITSHLIlMB Bii- ea Schaakrabriek, B81 Bescherm Uw keel TER NEUZEN, 27 NOVEMBER 1931 RECHTSZAKEN. mmrnomm INGEZONDEN STUKKEN. 5.J2 WM I mm a mm, verzorg hoar dogelijks - gorgel droog met i 25, 45 cn 65 cts. (Ingez. AFSCHAFFING VAN HET POND? In Zuid-Afrika is bet plan gerezen om bet pond, de shilling en de penny als munten af te schaffen. Onder de plannen voor een nieuw munt- stelsel vindt bet voorstel om terug te keeren naar den rijksdaalder van de Nederlandsche Ooat-Indische Compagnie den meesten bijval. De rijksdaalder zou de waarde hebben van vijf shilling. Er zou een gouden munt ter waarde van vier rijiksdaalders worden inge- voerd, gelijkwaardig aan het tegenwoordige pond. Voor kleinere eenbeden zou bet deci- male stelsel worden aangenomen. SPANJE. De Cortes verklaatrt Alfons „buiten de wet". De Oortes heeft, na langdurig debat, ex- koning Alfons instaat van bescbuldiging ge- steld. De daartoe strekkende formule zegt oa, dat de contitueerende Oortes den ex- koning schuldig aan boogverraad verklaart, daar deze door het uitoefenen zijner bevoegd- beden tegen de Grondwet in, de misdadigste scbending van de juridische orde van zijn land heeft begaan. Zij verklaren hem daarom bui- ten de wet staande en berooven hem van al zijn rechten. Indien bij Spaansch grondgebied betreedt, kan bij onverwijld worden gearres- teerd. De republiek zal zijn bezittingen in bealag nemen. De afgevaardigde Gil Robles betoogde, dat de voile verantwoordelijkheid voor de daden des konings door zijn ministers moet worden gedragen. Dit wekte een storm van verontwaardiging, waarbij de voorzitter den spreker tot de orde riep. Ten slotte bet was vier uur's nachts geworden werd de formule van bet vonnis bij acclamatie aangenomen. Uit de verklaringen door de verdedigers des konings, graaf Romanones en later ook door Ossorio y Gallardo, ten gunste van den koning afgelegd, blijkt, dat dezen naar voren wflden brengen, dat de koning feitelijk bad gehandeld onder den druk van de toentertijd voor een staatagreep rijp zijnde openbare meaning. Een pijnlijk moment verwekte de afge vaardigde Balbontin, die te verstaan gaf, dat de voorloopige republikeinsebe regeering bei- meiijk ten gunste van den koning was opge- treden en zelfs zijn vlucbt bad begunstigd. Alcala Zamora, bet boofd der eerste revo- lutionnaire regeering, verklaarde daarop onder doodsche stilte, dat bij het zich tot een eer rekende te hebben bijgedragen door den koning te doen ontvluohten en bet leven der koningin en baar kinderen te hebben be- achermd, tot bet vermijden van bet feit, dat de roemrijke Spaansche revolutie door bloed zou zijn besmet. Deze spontane redevoering maakte diepen in druk. Minister-president Azana sloot zicb er namens dg regeering bij aan. Toen de voorzitter van de Cortes, Besteiro, de vergadering vroeg of zij bet vonnis tegen Alfonso van Bourbon aanvaardde, weerklonk een donderend „ja" door de zaal en werd de zitting in het midden eener groote geestdrift opgebeven. ONDERSOHEIDINGSTEEKEN. Te rekenen van 6 December a.a. wordt bet onderscheidingsteeken met bet cijfer XV voor langdurigen Nederlandschen dienst als officier toegekend aan den officier van het 14 Reg. inf. le luitenant J. H. Koole, werkzaam bij V. L. S. stamdplaats Ter Neuzen. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Breskens door Ds. A. F. W. de Kluis te Serooskerke (W.). DIEFSTAL. Dezer dagen, toen de bierbottelaar N. te St. Jansteen dea morgens op zijn erf kwam, bemerkte hij, dat de deur van zijn schuur open stond. Bij nader onderzoek bleek, dat een hem toebehoorend rijwiel, waaraan een electrische lantaam bevestigd, uit de schuur was ontvreemd. Dienzelfden nacht werd ten nadeele van den landbouwer M. te St. Jansteen eveneens uit een op diens erf staande schuur een rij wiel ontvreemd. DAMMEN. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksche Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatscbappij, gehouden op 16 November 1931, in bet Landbouwhuis te Goes. Onder leiding van den Voorzitter Mr. P. Diele- man bield bet Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. zijne gewone maandelijkscbe vergadering. Na opening der vergadering door den Voor zitter, werden de notulen onveranderd goedge- keurd en vastgesteld, waarna de ingekomen stukken in behandeling werden genomen. Tentoonsteiling kring Tholen. Kennis werd genomen van de mededeeling van den kring Tholen en St. Philipsland, dat beslo- ten is in verband met de tijdsomstandigheden, in bet jaar 1932 geen kringtentoonsbelling te houden. Finantieele Commissie. Als lid der Finantieele Commissie werd aan- gewezen door den kring Tholen de heer D. W. Klompe te Tholen. Landbouwcrisis. Het K. N. L. C. werd medegedeeld, dat onze Maatschappij zicb in verband met de moeilijk- beden in bet veehoudersbedrijf, geheel kan aan- sluiten bij het rapport dat inzake deze kwestie is ingediend door de Friesche Maatschappij van Landbouw. Het K. N. L. C. had ons gevraagd op welke wijze steun aan bet veehoudersbedrijf zou kunnen worden verleend. Crisis Veenkolonien. De nota van wijziging in het wetsontwerp tot steun aan de veenkoloniale aardappelmeelindu- strie werd voor kennisgeving aangenomen. Tarief van invoerrechten. Het K. N. L. C. zal worden verzocht, zulks naar aanleiding van een schrijven, dat de Hol- landscbe Maatschappij van Landbouw tot haar ricbtte, actie te gaan voeren om een belasting der Landbouwproducten te verkrijgen volgens een tarief van b.v. 10 zooals dat voor andere toonbankartikelen gemiddeld geldt. Lager Onderwys. Met belangstelling werd kennis genomen van een door het K. N. L. C. gericht verzoek tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen, waarin werd verzocht bet daarbeen te wil- len leiden, dat een vergrooting van bet aantal leerlingen per onderwijskracht voor het platte- land niet zal worden ingevoerd, zooals is voor- gesteld in bet ingediende wetsontwerp. Door den kring Axel werden de bezwaren niet gevoeld. Landbouwhuishoudonderwys. De door de Friesche Maatschappy van Land bouw bij het K. N. L. C. ingediende klachten in verband met de salarisregeling van leeraressen bij het landbouwhuishoudonderwys, die werk zaam zijn aan een centrale cursus of school en minder dan 3 landbouwhuishoudcursussen elders geven, werden volkomen gegrond verklaard. Het K. N. L. C. zal worden verzocht te trach- ten hierin een wijziging te verkrijgen. Landbouwwerktuigen. Aangewezen werd als lid der door het K. N. L. C. ingestelde commissie ter bestudee- ring van urgente zaken op het gebied van aan- schaffing en gebruik van Landbouwwerktuigen de heer Ir. C. Stevens, Rijkslandbouwconsulent te Goes. Arbeidsverhoudingen in het landbouwbedryf. Algemeen was men van gevoelen dat de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij als land- bouworganisatie niet kan treden in loonkwesties, welke in het bedrijf voorkomen, daar dit ligt op het gebied eener werkgeversvereeniging, wat de Z. L. M. als zoodanig niet beoogt te zijn. Indien door de Regeering een voldoende steun is gegeven, zoodat het bedryf loonend kan wor den uitgeoefend, zal de Z. L. M. hare medewer king verleenen om het loon op peil te houden. Tot nog toe is de steun absoluut onvoldoende. Den Secretaris werd opgedragen de vergade ring belegd door de 3 landarbeidersorganisaties te Goes op 18 November j.l. te bezoeken. Suh&idie-aanvraag Bond van Aardappelhan- delaren. Besloten werd geen bijdrage te verleenen aan bovengenoemden Bond voor het aanstellen van een controleur over de horren, daar het belang voor den landbouw niet van dien aard werd ge- acht, dat daarbij een geldelijke steun zou dienen te worden verleend. Sociale lasten. Op het verzoek van eenige landbouwers uit Sommelsdijk dat wij bij den Minister aan zou- den dringen op tijdelijke opheffing der sociale lasten voor het landbouwbedrijf werd niet inge- gaan, daar het voeren van dergelijke plaatselijke actie ongewenscht werd geacht en alleen door eendrachtige samenwerking, welke tot uiting dient te komen in de actie der 3 centrale land- bouworganisaties op den duur iets bereikt kan worden. Invoer Belgisch brood. Naar aanleiding van bet verzoek van de Zeeuwsch-Vlaamsche Bakkersvereeniging (Oos- telijk deel) te Ter Neuzen om hunne pogingen te steunen dat de invoer van Belgisch brood wordt beperkt, werd besloten deze kwestie bij het K. N. L. C. aanhangig te maken en onder het oog te zien, hoe door de georganiseerde landbouw in dezen medewerking kan worden verleend. CCXXXVIII. - Onderstaande partij werd vddr eenige maanden gespeeld door twee onzer trouwe lezers. Wit: J. A. van Dixhoora. 1. 32—28 2. 33—29 3. 37X28 Zwart A. de Zeeuw 18—23 23X32 19—24 De gebruikelijke voortzetting. Ook 1621 is hier goed, waarna 3933 verhinderd wordt wegens 2127, enz. Springer speelt hier vaak 2025. 4. 5. 6. 39—33 41—37 29X20 14—19 20—25 25X14 Het „modeme" en nu ook weer al een pietsje verouderde openingsspel, dat beide party een goede spelontplooiing waarborgt. 7. 4641 12—18 8. 44—39 7—12 9. 37—32 1—7 1*. 41—37 17—21 11. 31—27 19—23 12. 28X19 14X23 13. 34—29 Wij achten 33 28 sterker. 13. 23X34 14. 40X29 18—22 Dit is nog allerminst noodig. Nu is zoowat alles goed. 17. 18. 50—44 32—28 7—12 10—15? Waarom toch? Beter is 2025 en dan 101419, 1218, enz. Schyf 15 is nu on- noodig naar de rand gebracht. Dammen moet niet in de voomaamste plaats afruilen warden. 15. 27X18 1«. 39X30 12X34 15—20 19. 37—32 4—10 20. 36—31 12—18 21. 31—26 11—17 22. 30—25 17—22 23. 26X17 22X11 24. 25X14 10X19 25. 44—39 510 26. 4540 10—14 27. 40—34 16—21 28. 42—37 21—26 29. 34—29 19—24 30. 29X20 15X24 31. 4944 18—22 32. 28X17 11X22 33. 47—42 22—27 34. 32X21 26X17 35. 33—28 6—11 36. 28—23? Wel wat riskant en ook niet bepaald in overeenstemming met de positie in de partij. Zwart speelt toch niet 812. 36. 17—21 37. 44—40 21—27 38. 39—33 8—12 39. 40—34 24—29 Er dreigde 2319 en 33—29. 40. 33X24 14—19 41. 23X19 9X40 42. 35X44 11—17 43. 43—39 12—18 44. 39—33 13—19 45. 37—32 17—21 46. 42—37 18—23 47. 48—43 2—8 48. 43—39 18—13 49. 39—34 19—24 50. 4440 13—19 Een aardige zet. Op 3328 zou wit nu ver- liezen door 24—29. 51. 40—35 3—9 Zie diagram. Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Ter Neu zen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij F. D., oud 38 j., werkman te Ter Neuzen is ontslagen van rechtsvervolging ter zake van ten laste gelegde overtrading van de Leerplichtwet. Eveneens tegen een vonnis van den kan tonrechter te Ter Neuzen waarbij H. S., oud 48 j., kippenhandelaar te Bassevelde (B.), en J. A. B., oud 42 j., voerman te Hoek, zijn vrijgesproken ter zake van tenlaste gelegden invoer van kippen. (Buiten verantwoordeiykheid der Redaetle.) Mijnheer de Redacteur, Vergun mij eenige plaatsruimte in uw veel gelezen bind ten einde naar aanleiding van de redevoering van des heeren Van Aken in de j.l. raadsvergadering van Ter Neuzen een verwijt aan de de ambtenaren te verdedigen. Op de eerste plaats wil ik er met nadruk op wijzen, dat de ambtenaren door den heer Van Aken ten onrechte in hun schoenen wordt geschoven, dat door hun toedoen de belastin- gen telkens maar worden opgeschroefd en de goede gemeente", zooals hij dat noemt „maar moet betalen". Deze beschuldiging had ik toch zeker niet verwaeht van iemand, die in zyn kwaliteit als raadslid der gemeente Ter Neuzen al zoo veelvuldige verordeningen rakende de ge meente heeft tot stand helpen brengen en welke na pasklaar te zijn gemaakt door d6 ambtenaren dienen te worden uitgevoerd en gehandhaafd en door het publiek (w.o.) dan ook begrepen de ambtenaren, nagenoeg te dienen te worden nageleefd. Het is daarom een brutaliteit van onbegrensde dommiteit zich zoo iets te laten ontvallen. Ik schrijf „ontvallen", omdat de vyandigheid tegenover de ambtenaren bij dergelyke trawanten zoo onmetelijk groot is, dat zij in het openbaar het niet meer kunnen verbergen. 'k Zal de goede gemeente" met eenige voorbeelden aantoonen, dat de ambtenaren ten onrechte worden beschuldigd door den heer Van Aken. Ik vraag daarom den heer Van Aken en ik tart hem te beweren „of het de ambtena ren hun schuld is, dat iemand voor een door hem gehouden hond minder dan 4 d.M. hoogte (geen bandhond zynde) /4, en hooger dan 4 d.M. f 8 moeten betalen Of het de ambtenaren hun schuld is dat in plaats van 45 opcenten op de gemeentefonds- belasting thans in de gemeente Ter Neuzen voor 1932/33 op 80 opcenten is gebracht? Zoo zijn er nog legio feiten aan te halen. Neen! Mijnheer Van Aken! De ambtena ren zorgen niet voor verhooging van belas- tingdruk. Zy hebben enkel en alleen de voor- schriften uit te voeren, die hen door het ge- meentebestuur (w.o.) den heer Van Aken be- hoort worden v66r- en opgelegd. Dit mag het publiek van Ter Neuzen wel eens worden be- kend gemaakt. Ik wil den heer Van Aken in zyn kwaliteit als raadslid onder zyn aandacht brengen, dat de ambtenaren den crisis niet hebben gebracht in de financieele middelen van Ter Neuzen of ook niet zullen brengen door hun zoo ruim- schoots toegekende loon, (zooals spreker het wil doen voorkomen, dat zij in het land van belofte leven). De crisis is nog nimmer de deur uitgeweest bij de mindere ambtenaren en zal ook nooit buiten de deur te dringen zijn, zoolang over en zonder hen door elementen als den heer Van Aken en zijne medestanders geoordeeld wordt. Ik geef daarom den heer Van Aken in overweging zijn emstige beschuldiging tegen over de ambtenaren terug te nemen en zich niet de gedachte en uitdrukking te koes- teren, dat de ambtenaren niet weten dat de middenstand en de arbeidersklasse het zoo moeilyk hebben. Ik wil u wel mededeelen mijnheer van Aken, dat de ambtenaren het beter weten dan TJ, hoe moeilijk het is de duiten binnen te halen voor de verordeningen mede met uwe hulp samengesteld en aangenomen. Mijn dank voor de plaatsruimte. X. Sluiskil, den 22 Nov. '31. Ter Neuzen, 24 November 1931. Beleefd verzoek ik plaatsing van onder staande. Het verslag der laatste raadsvergadering zegt ons, dat nog steeds niet voldoende tot de hersenen is doorgedrongen, dat het werkelijk ernst is, indien de groote economen en opper- ZWART 1 16 26 36 46 staatslieden meer dan ooit aandringen op be- miniging en versobering. Of wil men het niet inzien, dat het werkelijk zeer ernstig is, omdat men dan eerst en vooral met zich zelf be- ginnen moet! Zoowel wethouder als ambte naar en raadslid, hetzij rechts of links, op eene uitzondering na, trachten alien te hou den wat ze hehben. Vermindering van wet- houderssalairis, presentiiegelden, verteer, vacantietoeslagen, enz. ze worden klakkeloos met nagenoeg algemeene stemmen van de hand gewezen, en ontevreden, zelfs boos werpt menig weldenkend en verstandig belasting- betaler het raadsverslag ter zijde, en vraagt zich af, waar is toch het verantwoordelijk- heidsgevoel van al degenen, die wij afvaar- digden naar den gemeenteraad, om daar naast het algemeen belang ook onze belangen te be- hartigen en toe te zien, dat niet te licht met onze zuur verdiende belastingcenten wordt omgesprongenHet is gewoonweg intensief treurig, vooral in dezen benarden tijd van depressie en zorg! Van achter de groene tafel wordt handig met kluitjes geworpen en nage noeg de heele rest loopt ze achtema het riet in, en het is van de baan; niemand durft nog zijn mond te openen en zijn meening door te zetten. Een woord van bewondering voor den handigen kluitenaar en voor de anderen och ja, waarom zich te ergeren, laten we liever zeggen ,,Heer, heb medelijden met de schare, want ze zijn niet Ik vind het altijd veel gemakkelyker uit te geven van eigen middelen, dan wanneer men rekenschap verschuldigd is aan anderen en men dus snijdt van andermans leer. Vooral in het laatste geval moet men al zeer zuinig zijn, want voor wat men dan uitgeeft moeten anderen. zwoegen, zorgen en werken. Geeft men zich daarvan wel voldoende rekenschap, en vooral in deze tegenwoordigen tijd, waarin door velen de belastingdubbeltjes met veel zorg, opoffering van nachtrust en centje voor centje moeten byeen gespaard en ter zijde gelegd worden. Het is zeer hard voor velen, doch nog veel harder indien er ndet zuinig met dergelijke gelden, waaraan zooveel zorg kleeft, wordt omgesprongen. Het wekt heel wat ontevredenheid die ten slotte los- barst, want ook in deze gaat de kruik te water zoolang tot ze breekt, en dan zullen de bezuinigingen gedicteerd worden, wat toch voor diegenen die daarvan de oorzaak zijn en die de toestand niet wilden- inzien ten eigen bate, hetzij uit finantieel oogpunt of wel uit eerzucht, vrees van stemmen te verliezen enz. alles behalve aangenaam zal zyn. Dan zal men het om al dergelyke misplaatste redenen, gesmoorde verantwoordelijkheidsgevoel, einde- lyk met ontevredenheid over zijn eigen op- treden, eerst pas beseffen en voelen wat men had moeten doen en waarin men in gebreke is gebleven. En dan die verwijten in eigen boezem, om nog niet te spreken van degenen van wiens dag en nacht zorgen men te weinig notitie heeft genomen, die men heeft ge- smoord door vrees om zijn meening te durven zeggen, in misplaatst egoisme enz. Het zullen harde verwijten zyn en dat nog niet alleen, doch begint men niet ras werkelijk intensief de uitgaven te beperken, dan zal het voor velen, die er nu zich tegen verzetten, toch onherroepelijk een nog veel hardere werke- lijkheid worden. Ieder verstandig en rijpelijk nadenkend mensch, kan toch dagelyks zien en lezen in couranten en brochures, dat het ,,zoo" niet langer gaan kan! Waarop bezuinigen 1. Vermindering van wethouderstoelage, presentiegelden en verteer tydens de vergade- ringen. Op de kleintjea ook letten. Een onzer grootste handelsspecialiteiten zeide eens op een zakenjubileum: „paet op de dubbeltjes, de guldens bewaren zleh zelf". 2. Geen vacantietoeslagen meer, hetzij vastgelegd bij ambtenarenreglementen of niet. In het eerste geval dan het reglement wijizige*. Er zijn zelfs menschen in gemeentedienst die deze gelden opstrijken en hier blijven rondwandelen en er dus niets van uitgeven. Hoort men zooiets, darn wordt er om gelachen en zegt men „dat kan toch niet bestaan, en is al te gek", doch dat zijn feiten menschen. En moeten dergelijke mistoestanden dan maar blijven bestaan!? 3. Politiecorps verminderen tot hoogstens 6 agenten en 1 inspecteur. In geen geval uit dienstgaanden vervangen tot men tot op dat getal terug gekomen is. Hoe groot is het ge meente politiepersoneel in Axel, Hulst, Sas van Gent en IJzendljke! Het is mij niet be- kend, doch vermoedelyk zsil het daar met 23 agenten wel ophouden. Het is niet myn bedoeling dat de betrokkenen te zwaar ge- troffen worden. Men kan b.v. de oudsten wat eerder pensioneeren of op wachtgeld stellen. 4. Pensioenbijdragen der ambtenaren ver- hoogen, desverlangd afschaffing premievrij1 pensioen. WIT 47 48 49 I3&iL50 Deze stand is in alle opzichten remise, welke uitslag wit echter reeds eerder had kunnen bereiken. Wit speelde in den dia gramstand 35—30 24 X 35) en 33—29, waar na de partij remise werd. Zwart had na 3329 3540 dienen te spelen. Wit gedw. 29X18 en zwart 40X29. Nu kan 1812 niet en is dus 3833 gedwongen, waarna zwart een zeer gunstig eindspel ingaat. Men on- derzoeke dit eens! Eenige verbeteringen. In enkele der problemen, welke wij 2 weken geleden ter oplossing gaven, zijn fouten ge- slopen, die hierbij hersteld worden. a. In no. 6 van J. Metz vervalt de zwarte schijf op 35. b. In no. 9 van Abruti des Mazettes" moet de witte schijf 32 verplaatst worden naar 27. c. In no. 11 van J. de Lange moet de zwarte schyf 10 verplaatst worden naar 9. d. Bij no. 12 van I. Weiss is verzuimd te vermelden, dat dit voor wat de eerste zetten betreft een dwangprobleem is. In verband met deze rectificaties wordt de termijn van inzenden verlengd tot den 27en December. GorrespondentieJ. S. te Zaamslag en J. S. te Middelburg. Dank voor Uw juiste opmer- kingen; toegezonden party wordt geplaatst. De standen der problemen no. 5 en 10 zijn goed. SCHAKEN. b7b6 en Lb7 in aanmerking. 3. Pbl—d2 Lf8g7 4. e2e4 d7d6 5. Lfl—c4 0—0 6. Ddl—e2 d6d5 7. e4Xd5 Pf6Xd5 8. Pd2e4 Pd5b6 9. Lc4b3! Lg7Xd4? 10. Pf3Xd4 Dd8Xd4 Na het pionoffer kiest Wit den snelsten weg. 11. Del—h6 Tf8e8 12. c2c3 Dd4d8 Wit heeft nu e6n dier karakteristieke 5. Salarisvermindering zooals het rijk en naar behoefte. De tering moet nu eenmaal zijn volgens de nering, dat kan en mag niet anders. Dezer dagen schreef een ambtenaar zeer terecht: „als het noodzakelijk is", al waren het 25 vermindering". Als het niet kan houdt alles op en moet het! Als men slechts edn gulden bezit moet men er toch geen twee willen uitgeven. En leenen! Ja daar wordt gelukkig ook eindelijk een schotje voor geschoten, dat zien we in onze grootste gemeenten. Dat ging ook al te gemakkelyk. 6. Alle subsidies met 1020 vermin deren. 7. Op onderwijsgebied niet dan het hoog noodige verstrekken; dus ook daar bezuinigen, zoowel bij het bizonder als by het openbaar onderwijs. 8. Kunnen er nog leeningen geconverteerd worden 9. Kan niet bezuinigd worden op telefoon- abonnementen, telefoongesprekken, reis- en verblijfkosten, op secretariebehoeften en der gelijke 10. Kan de Directeur van de Arbeidsbeurs niet gepensioneerd worden en dit instituut verdwijnen En zoo zijn er misschien nog meer punten welke wellicht een ander eens onder de aan dacht kan brengen. Het is mij hier niet te doen am de betrok kenen te treffen, integendeel ik walde dat het zoo blijven kon, doch dat kan nu eenmaal niet en ziet een ieder die zien wil. Is het dan niet beter intijds dan dat het zoovoer komt als in Duitschland, Engeland en andere landen? Is het zoover gekomen, dan zullen er veel zwaar- dere offers gevraagd worden, doch dan la het misschien te laat! Raadsleden, gy alien zijt Temeuzenaren en voomemens Uw geboortestreek en stad nooit te verlaten, en daarom bedenkt wel, dat gy zelf en Uwe nakomelingen het grootste be lang hebben by de welvaart en finantieel gunstige positie onzer gemeente en deze niet te diep in de schulden geraakt, waardoor finantieele zorgen en mogelijk een deba.de vroeg of laat ons en ons nageslacht zullen treffen. Anderen zijn hier slechts tydelyik en ver- langen niet beter dan hier zoo spoedig moge lijk vandaan te komen, indien ze zich finan tieel verbeteren kunnen, en dan denk ik on- willekeurig aan de woorden van Napoleon: „Adieu canards, canaux, canaille", en met de gedeeltelijk door ons betaalde pensioenen gaan zij elders zich vestigen, en bij voorkeur dahr, waar de belastingen het laagst zijn! Het is begrijpelijk, doch voor ons Temeuzenaren een aansporing om zelf ons welzijn en toekomst zooveel mogelijk te verzekeren en dat niet over te laten aan autoriteiten die vroeg of laat geen belang meer hebben bij' het wel en wee onzer gemeente en ons dan ijskoud in het moeras laten zitten. Dankend voor de plaatsing, X. Mijnheer, Naar aanleiding van een artikeltje in Uw geeerd blad, getiteld „Versperring van den weg", wilde ik ter verduidelyking der werke- lijkheid het volgende toevoegen. Een paar- denkoopman uit Belgie komt met nog een helper met 5 jonge paarden van Zuid-Beve- land en heeft met die jonge dieren reeds den afstand Ter NeuzenSas byna achter den rug, zich haastend om nog bytyds aan de noodige formaliteiten aan de grens te kunnen voldoen. De paarden zyn op de plaats als in Uw blad gedoeld schichtig geworden en de twee menschen had den veel moelte de paar- den in bedwang te houden, en op dat moment komt de bedoelde geneesheer met zijn auto aan en moest even wachten, wat ieder ver standig mensch, die weet wat jonge paarden zijn, zal begrijpen. Had nu de betrokken dokter daama gewoon door gereden en niets gezegd, dan zou er ook niets gebeurd en geen woord gevallen zyn. Edoch, daar het wach ten met een auto heel wat moeilijker is als met 5 jonge paarden op stap te gaan, werd de dokter gedwongen wat op te merken, door de deur van zijn auto even open te doen, wat als natuurlijk gevolg had, gezien het onbil- lijke, een hard woord terug te moeten hooren, wat de heer dokter weer beantwoordde door onverijld naar de mardchaussSes kazeme te tuffen en... proces-verbaal te laten opmaken, waarop de koopman met zijn 5 paarden mee kon gaan naar de kazeme en een half uur later bij den veearts kwam voor de keuring. hevig bezweet, door het vermoeid gaan met de paarden. U mynheer de redacteur beleefd dankzeg- gend voor de plaatsruimte teeken ik met Hoogachting, M. Uit den landenwedstryd te Praag 1931. Een paar brillante partijtjes. Wit. Zwart. Addicks, Nederland. Gudju, Roemenie. 1. d2—d4 Bg8f6 2. Pgl—f3 g7—g6 Als Zwart Indisch wil verdedigen, komt Morphy-stellingen verkregen, die echter meestal niet bereikt worden zonder de wel- willende medewerking van den tegenstander. Na 12. De5 zou gevolgd zijn 13. LXf7, Kxf7. 14. Pg5f, Kf6. 15. Lg7 en Wit wint de dame. 13. h2h4! Pb8d7? Het dreigende gevaar kon alleen door e7 e6 afgewend worden, voorloopig althans. 14. Lb3Xf7f Kg8Xf7 15. Pe4g5t Zwart gaf het op. Hij had kunnen kiezen tusschen: 15. Kf6. 16. De2e6 mat of 15. Kg8. 16, De6f, Kh8. 17. Pf7f, Kg8. 18. PXd8t, Kh8. 19. Df7, Tg8. 20. Pde6, enz. En nu de Indische verdediging met b7b6. Wit. Zwart. Bogoljubow, Duitsch. Andersen, Denem, 1. Pgl—f3 Pg8f6 2. d:2d4 b7—b6 3. e2e3 Lc8b7 4. Lfld3 e7e6 5. 0—0 Lf8e7 6. Pbl—d2 d7d5 7. Pf3—e5 0—0 8. b2—b3 c7c5 9. Lclb2 Pb8d7 10. Ddl—f3 Ta8c8 11. Taldl Dd8c7 12. Df3h3 Tot zoover een regelmatige en vrjj kalme ontwikkeling, waaraan Wit een aanval op den Kaningsvleugel heeft verbanden, terwyl Zwart aan een demonstratie op den anderen vleugel denkt. Zooals men ziet, een normaal begin van een normale partij'. 12. Le7d6 13. Pe5Xd7! En met het normale is het ineens gedaan. Zwart gaf het op! Wat had hij kunnen spelen? Na 13. Ld6Xh2t. 14. Kglhi blijven de dreigingen in onverminderde mate be staan. Zie diagram. Stelling na 13. Pe5Xd7. a b c d e f g h Na i3.Dc7 X d7 wint Wit een stuk door 14. d4Xc5! Lc6Xc5 15. Lb2Xf6, daar Zwart eerst de dreiging Dh3Xh7 moet pareeren. Een leerzame eindstand, waarin Zwart de wijste partij koos en opgaf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2