L ANDBOU WBEEICHTEJT QKKKH&DB BBKICBTBB. Pluimvee-rubriek. POSTZAKDIEVEN AANGEHOUDEN. EEN AUTO TEGEN EEN BOOM. DE BOTEftLEfTER AANBESTEDINGEN, ENZ. VERKOOP1NGEN, U1TVOERINGEN, SCHEEPVAARTBEWEGING. DE BLOEMBOLLENZWENDEL. Betreffende de zwemdel in bloembollen wordt nader gemeld, dat zich onlangs bij een landbouwer te Koudekerke (Waloheren) een bloembollenhandelaar R. uit Sassenheim ver- voegde en hem aanbood voor hem bloembol len "te verbouwen onder voor dien landbouwer vrij gunstige plantcondities. Daar R. reeds eerder een partij gladiolenbollen door den landbouwer had laten verbouwen, doch ge- weigerd had ze te aanvaarden, wilde deze er aanvankelijk niet in treden, doch tenslotte liet hij zich door R. overtuigen en werd be- sloten, dat er 100 roeden grond beplant zou- den worden. Be landbouwer ontving eenige dagen later 20 H.L. tulpenbollen, die f 45 per H L waard zouden zijn. Hiermede zou de landbouwer f 800 kunnen verdienen. Zeei verbaasd was deze toen hem kort daarop een wissel van f 1200 werd gepresenteerd, niet- tegenstaande was afgesproken, dat de alge- heele afrekening het volgende jaar na het opleveren van de bloembollen zou plaats heb- ben. Toen de wissellooper met den wissel kwam, vervoegde zich juist ook weer R. bij zijn slachtoffer en deze beweerde dat alles op een vergissing berustte en de wissel voor een ander was bedoeld. Maar de wissel werd toch tweemaal aangeboden en de landbouwer vond aanleiding zich tot de justitie te wenden. iDezer dagen liet deze R. arresteeren en deze bekende den wissel te hebben vervalscht en er de handteekening van den landbouwer voor accept op te hebben geplaatst. Ook in andere deelen van Zeeland zijn per- sonen, die van het lichtvaardig plaatsen van hun handteekening de dupe zijn geworden. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Bij alle misbre van onzen uitvoer zijn de cijfers van den export van pootaardappelen al zeer verheugend, te meer wijl ze niet zijn het gevolg van toevallige omstandigheden, maar voor de toekomst nog veel belovende, welverdiende vrucht van kweekersbekwaam- heid en volhardenden expertimenteelen arbeid Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het centraal bu reau voor de statistiek, heeft ons land in October uitgevoerd 38.383 ton pootaardappe len (18.926 ton naar Belgie, 14.618 ton naar Frankrijk, 2364 ton naar Duitschland, 1259 ton naar Algiers en 946 ton naar Italie) ter waar- de van 2.496.000 tegen 24.407 ton ter waarde van 1.394.000 in October van het vorige jaar. Verder hebben we in de vorige maand uit gevoerd: 33.027 ton kleiaardappelen (waarvan 17 909 ton naar Belgie, 7372 ton naar Frank rijk 5447 ton naar Groot-Brittannie, 567 ton naar Duitschland, 443 ton naar Egypte, 389 ton naar Venezuela en 281 ton naar Grieken- land) ter waarde van 1.510.000, tegen 35.869 ton ter waarde van f 1.484.000 in Octo ber 1930; 17.756 ton zandaardappelen (waar van 10.492 ton naar Belgie, 2975 ton naar Groot-Brittannie, 1767 ton naar Duitschland, 1251 ton naar Frankrijk en 741 ton naar Zwitserland) ter waarde van f 506.000, tegen 18.077 ton ter waarde van 495.000; 13.338 ton veenaardappelen (waarvan 12.772 ton naar Groot-Brittannie) ter waarde van 437.000, tegen 3515 ton ter waarde van f 114.000 in October van het vorige jaar. EEN INKTVISCH IN NEDERLANDSCHE WATEREN. Het Texelsche en natuurhistorische museum gevestigd in Den Burg, is met een zeldzamen inktvisch verrijkt, n.l. een z.g. achtarrn, weike eigenlijk thuisbehoort in de Middellandsche Zee. Het dier werd door een visscher uit Oudes child bij Texel in het net opgehaald. EEN DOLFIJN. Te Waarde is aangespoeld een dier van 5 meter lengte, vermoedelijk een dolfijn. Het dier moet nog geleefd hebben, toen het strand- de, want het had een gat van 1 meter diep in den grond geboord. Het cadaver is naar het ethnografisch museum te Leiden overge- bracht. GEEN AARDSCHOIiKEN. Naar aanleiding van mededeelingen uit ver- schillende deelen van het land, o.a. uit Den Haag, dat daar gedreun en trillingen zouden zijn waargenomen, naar men meende afkom- stig van aardschOkken, heeft de directeur van hot meteoroogisch instituut te De Bildt ver- klaard, dat ook daar trillingen zijn waarge nomen. De seismograaf heeft echter aange- toond, dat van aardschokken geen sprake kar. zijn geweest. Men vermoedt, dat deze tril lingen door de lucht zijn overgebracht. Niet onmogelij'k is het voorts, dat het gedreun en de trillingen afkomstig zijn van het gebruik van zwaar geschut. rv-t^-.-rrr-^yp-yr Eenige maanden geleden is te Almelo een postzak gestolen, waarbij de dieven een be- drag van eenige duizenden guldens hebben buitgemaakt. In verband met dezen diefstal is thans door de politic te Enschede aangehouden de opper- mnn H. H. R., die bekend heeft, in samen- werking met zijn broer dezen postzak ge stolen te hebben. De broer, die te Almelo woonachtig is, is eveneens aangehouden. De gestolen waardepapieren zijn nog niet teruggevonden. HET POSTPAKKET GAF OPHELDERING. In den nacht van 29 op 30 October werd van de uitstalling van den bonthandelaar N. aan de Weste Wagenstraat te Rotterdam een ruit met een steen vemield, waarna uit de dtalage een bontjas en een aantal bontvellen, tot een gezamenlijke waarde van 350, wer- den gestolen. Bij haar onderzoek kwam de politie er achter, dat verleden week Vrijdag of Zater- dag een groot postpakket was verzonden door de 32-jarige mej. A. G. M. G. en wel naar haar te Amhem wonende ouders. Op telefonisch verzoek van de Rotterdamsche, deed de Amhemsche politie aan dit adres een huiszoeking en inderdaad kwam daar de gestolen bontmantel voor den dag. Naar aanleiding hiervan zijn mej. G. en de 27-jarige buffetchef P. J. van N., bij wien zij op de Delftsche Vaart inwoonde, te Rot terdam in verzekerde bewaring gesteld. Naar de bontvellen wordt thans nog een onderzoek ingesteld. DE DIEFSTAL VAN ZEVEN DUIZEND GULDEN TE DORDRECHT. Te politie te Dordrecht heeft thans opspo- ring verzocht van de daders van een inbraak in de Javastraat aldaar, op Zaterdagavond van de vorige week. De „Tel." weet nader mede te deelen, dat de familie, ongerust ge worden door de faillissementen van banken enz. in den laatsten tijd, het raadzaam had ge- vonden, een bedrag van bijna f 7000 van de bank te halen en thuis te bewaren. Uit den aard der zaak waren sleehts enkele personen daarvan op de hoogte. Zaterdagavond nu was de geheele familie voor een feestje afwezig en van deze gelegenheid hebben de inbrekers gebruik gemaakt, om hun slag te slaan. Ver- schillende aanwijzingen duiden er op, dat het ongewenschte bezoek is gebracht tusschen 8 en 9 uur. Toen de familie later op den avond thuislcwam, vond zij alles overhoop; de inhoud van kasten en schrijftafel lag over den grond verspreid. Bij nader onderzoek bleeli, dat het bedrag aan geld uit een ijzeren kistje was gestolen, doch verder was niets vermist. IN DE WAAL GEREDEN. Zondagavond kwam de heer W. de B. op de grens van de gemeente Herwijnen en Heilo met zijn auto, daar hij den draai niet kon nemen, tegen een stoep terecht en reed ver- volgens in de Waal. Gelukkigerwijze geraakte tijdens den val de kap van de auto los, zoodat de heer de B. zwemmende den kant kon be- reiken. ONGELUK IN EEN BADKAMER. Vrijdagmiddag heeft een ongeluk plaats ge- had in een badkiamer in de Lairessestraat te Amsterdam tengevolge van onvoldoenden af- voer van verbrandingsgassen van een geyser. Een 15jarig meisje werd in bewusteloozen toe- stand aangetroffen. Door kunstmatige adem- haling werden de levensgeesten spoedig weer opgewekt. Z EN U W A CUT IG E AUTOBESTUURDER. Bij het afleggen van het examen auto- bestuurder maakte Vrijdag j.l. de heer T. G. D. uit Amsterdam zich zoo zenuwachtig, dat hij met instructeur en al met een flink gan- getje de Ringvaart van den Haarlemmermeer- polder inreed. Met groote moeite konden beide personen zich uit het gebeel ondergedompel- de vehikel op het droge werken. VECIITENDE INBREKERS. Vorige week is ingebroken in een villa te Beek (L.). Een nachtwaker van den veilig- heidsdienst zag twee personen uit het buiten- verblijf komen, die zich snel verwijderden in de richting van een auto. De nachtwaker ach- tervolgde hen en er ontstond een formeel ge- vecht, waarbij de waker kans zag zijn tegen- standers een gestolen actetasch te ontrukken. De dieven konden echter in den auto ontkomen BEROOVING. Zaterdagavond is onder voormalig Tongele, gemeente Eindhoven, in de Achterstraat een berooving gepleegd op een 18jarig meisje. Het meisje werd ongeveer half tien bij de woning van haar ouders bewusteloos aangetroffen. Twee andere meisjes hadden haar naar huis gebracht. Aangezien het meisje aan toevallen leed, dacht men, dat zij ook ditmaal daarvan het slachtoffer was geworden, doch bij nader onderzoek bleek, dat zij een buil vertoonde op haar hoofd en dat zij ongeveer f 57,50 ver- miste. Toen zij bij kennis kwam, wist zij alleen maar te verklaren, dat een onbekende persoon haar onverhoeds had aangevallen en op het hoofd gestagen. Van den dader ont- brak elk spoor. VROIJW IN VLAMMEN. Terwijl mej. de H. te Acht (Eindhoven) een brandend petroleumstel wilde bijvullen, sloeg de vlam in de petroleumkruik, die daar op met een hevigen slag ontplofte. De klee- ren der vrouw werden met brandende petro leum overdekt. Radeloos liep zij naar de buren, die de brandende vrouw in een deken wikkel- den, aldus de Msb. Dr. Burgering uit Best liet de ongelukkige direct naar het R.K. Gast- huis te Best overbrengen. Haar toestand was hoogst emstig. OP POLITIE GESCHOTEN? Zaterdagavond waren twee rijksveldwach- ters natoij Nieuw- en St. Joosland op surveil lance op den Rijksstraatweg Goes-Middelburg, toen een zes persoons auto passeerde. Bij de politiemannen gekomen klonken uit den auto, waarvan de lichten gedempt waren, een drie- tal knallen, die bijna zeker schoten waren en even later, toen de auto, die met voile vaart reed, ongeveer 200 M. verder was, klonk op- nieuw een schot en was de kruitdamp duide- lijk waarneembaar. Een der omwonenden kwam op het schieten naar buiten en stelde onmiddellijk zijn auto ter beschikking van de politie en reed met de beide rijksveldwachters in de richting van Middelburg den bewusten auto in groote snelheid achterna. Deze auto is echter nergens meer teruggevonden. De poli tie acht intusschen alle reden aanwezig het onderzoek voort te zetten om te weten te komen of hier een ernstig misdrijf bedoeld was of wel een zeer afkeurenswaardige grap is uitgehaald. HIJ WAS EEN BEETJE MET DEN LEEFTIJD IN DE WAR Een agent van politie te Sittard consta- teerde, dat een automobilist op een afgelegen plaats op verdachte wijze manoeuvreerde met een auto, aldus de „Tel." Toen de agent hem om de noodige papieren vroeg, gaf hij deze, waarbij echter verstrekt werden papieren van een 50-jarig persoon, terwijl ne automo bilist naar schatting ongeveer 20 jaar oud was. De jongelimg nam ijlings de vlucht, waarop de agent hem achtervolgde en na een waarsehuwingsschot kon grijpen. Uit het on derzoek kwam vast te staan, dat de auto aan het Vrijthof te Maastricht was gestolen. Zij behoorde aan den heer Meeuwissen, pannen- fabrikant te Eeht. De aangehoudene is een 21-jarige, te Maastricht woonachtige kelner. Hij werd ter beschikking der justitie gesteld. Op een avond van de vorige week reed op den Zutphenschen straatweg, ter hoogte van het Groote Woudhuis bij Apeldoorn, een auto, bestuurd door den heer H. M. Spekreis uit Twello. De auto begon plotseling, volgens getuigen, te slingeren, reed eerst tegen een boom links en vervolgens tegen een boom rechts van den weg en wel met zulk een kracht, dat de auto over den kop sloeg en totaal vemield werd. De heer Spekreis was op slag dood. Hij is per politie-auto naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Hij was gehuwd en 37 jaar oud. De oorzaak is vermoedelijk een lekke band of defecte stuurinrichting. aan de pompen. De gezagvoerder vertelde, dat bij den overtocht van Swansea naar de Vereenigde Staten, een lid van de bemanning was overleden, maar daaromtrent had hij geen nadere inlichtingen verstrekt. Het schip wordt door hooge zeeen zwr.ar gebeukt. BANDIETEN BIJ DEN ARBEID VERRAST. Terwijl een der firmanten van het bankiers- liuis Mitchell, Iiutchins en Co., William Mit chell, in zijn villa te Lake Forest, een voor- stad van Chicago, een diner gaf, waaraan een negental gasten aanzat, werd de villa over- vallen door een zestal bandieten, die het per- seneel in bedwang hielden en den gasten onder bcdreiging met revolvers beroofden van honderdvijftigduizend dollar aan juweelen. De chauffeurvan den heer Mitchell zag echter kans aan de aandacht der bandieten te ont- snappen en waarschuwde de politie. Deze verrastte de roovers, terwijl zij nog aan het werk waren. Er ontstond een schietpartij, waarbij drie bandieten wisten te ontsnappen en drie gearresteerd werden. Juist deze drie waren in het bezit van den buit, zoodat geen der gasten eenige schade leed. TWEE ECHTGENOOTEN VERGIFTIGD. Aneta ineldt uit Bandoeng dd. 20 Novem ber, dat onder de Europeesche bevolking 'n zeer groote ontsteltenis is ontstaan door een dubbele moordzaak. De Hollandsche bloem- kweeker B. heeft in den tijd van 'n jaar twee echtgenooten achtereenvolgens vermoord door toediening van arsenieum. Onmiddellijk na het gerechtelijk onderzoek heeft de moorde- naar zelfmoord gepleegd. Omtrent dit drama wordt nog gemeld, dat op 24 Augustus 1931 overleed mevr. S. B. geboren Boucher, onder verdachte verschijn- S 61611. ~Op 8 Oct. werd het ljjk opgegraven voor onderzoek naar sporen van arsenieum, terwijl op 12 Oct. het lijk van de op 3 Jan. 1931 over leden vroegere echtgenoote van denzelfden heer G. J. B. mevr. L. M. P. geboren de Gent, te Bandoeng werd opgegraven. Na toxicolo- gisch onderzoek stond vast, dat de laatst overledene met arsenieum vergiftigd was. De 54-jarige B. was driemaal gehuwd. Van zijn eerste vrouw van wie hij gescheiden was, had hij drie kinderen. EEN STRANDING. Uit Boston, in den staat Massachusetts, wordt gemeld, dat twee Amerikaansche ior- pedojagers zich in de nabijheid bevinden van het Britsche stoomschip Baron Glenconner (3000 ton), dat ter hoogte van Judith Point, in Rhode Island, is aan den grond gevaren. De bemanning van het gestrande schip werkt Oorspronkelijke St. Nicolaasvertelling door Sirolf. (Nadruk verboden.) Nu, dat was een felt, het heele kantoor was gechanneerd van juffrouw Leontientje, de tweede typiste. De baas zelf was altijd even vnendelijik tegen haar, de vier andere mannelijike befdienden volhardden alle vier hardnekkig in den vrijgezellenstaat, omdat zij alle vier vurig hoopten, eens de gunst van juffrouw Leontientje te winnen. En zelfs de jongste bediende, die sedert twee maanden zijn angstig-dunne spillebeenen in een lange broek verborg, kreeg een kleur, als juffrouw Leontientje hem een brief gaf om te posten en daarbij heel terloops hem met haar scliit- terende blauwe oogen aankeek. Er was er niet ddn op het kantoor, die niet een uur ver zou geloopen hebben, om dat vriendelijke knikje, dat juffrouw Leontientje met haar blonde krullenbol zoo allerliefst geven kon, te verdienen. Want hoewel ze altijd vriendelijk was voor iedereen, had ze nog nooit blijk ge- geven van eenige voorkeur voor een lid der mannelijke kantoorbevolking. Geleide naar huis, had ze na kantoortijd steeds beslist af- gewezen. En dat maakte, dat de aanbidders haar in him gedachten op een nog hooger voetstukje plaatsten. Voor het heele kantoor bestond er dus maar 6dn typiste in de wereld en dat was juffrouw Leontientje. En toch was er op dit kantoor nog een andere typiste Maar die werd door niemand meegeteld, om dat ze al tegen de veertig liep, al twintig jaar op dit kantoor had gezeten en bar humeurig was. Bovendien had ze een onaangename ge- woonte. Ze snoof namelijk bijna voortdurend luidruchtig met haar neus, hetgeen haar den bijnaam van ,,Snuif" had bezorgd. Snuif was dus niet populair. Het verschil met juffrouw Leontientje was ook al te groot. Snuif was meer zoo'n onaanzienlijk, door de jaren iets of wat versleten en aftandsch geworden, doch toch onmisbaar kantoormeubel. Dat er altijd geweest was en er ook wel altijd zou blijven. Net een oude kopieerpers, waar iedereen tegen moppert, maar die toch elken dag nog zijn werk doet. Zoo ging het met Snuif ook. Om dat ze zelf zoo humeurig was en nooit een grap kon verdragen, werd ze door de andere collega's meer beschouwd, als een voorwerp om je kwaad humeur op bot te vieren. Als de baas kwaad was, en niet wist, op wie hij zijn boosheid moest koelen, dan voer hij uit tegen Snuif. Moest er overgewerkt worden, omdat het werk niet af was, dan foeterde het heele kantoor tegen Snuif, alsof het haar schuld was. Sapperloot, nee maar, dan juffrouw Leon tientje! Daarvoor gingen ze door het vuur. Geen wonder dus, dat er tegen Sinterklaas druk gesmoest werd, tusschen den middag als juffrouw Leontientje even een luchtje was gaan scheppen. Het heele kantoor zou lap- pen. Dat wil zeggen, natuurliijik alleen de mannelijke afdeeling. Ze zouden allemaal wat geven, om een reuzenboterletter te koo pen, om die op St. Nicolaasmorgen op haar plaats neer te leggen. En ieder verkneukelde zich al vooruit, als hij er aan dacht, hoe juf frouw Leontientje ook hfem, ja zeker, 66k hem zou bedanken, hem een hand zou geven.... een hand van juffrouw Leontientjeen een lachjevan juffrouw Leontientje Daags voor St. Nicolaas bleef Jan, de jongste bediende, wel een kwartier te lang weg, toen hij voor den baas een boodschap moest doen. Hetgeen hem een geweldige schrobbeering bezorgde. Die hij evenwel met gelatenheid droegwant was het niet voor juffrouw Leontientje Hij had, in opdracht van de andere mannelijke leden van het per. soneel, immers de boterletter besteld! Die hij om zes uur zou komen afhalen, om hem op de plaats van juffrouw Leontientje te leg gen, zoodat ze het smakelijke geschenk den volgenden morgen zou vinden. Er werd ook nog een briefje bij geschreven, dat luidde: „Van St. Nicolaas, op verzoek en voorspraak van Jan, van Buffel, Dikmans, Pietersen en van Klaveren". En zoo lag, toen den volgenden morgen juffrouw Leontientje het eerste van al het personeel het kantoor binnenkwam, de boterletter op haar plaats... Vijf harten, van vijf jongemannen, klopten dien Sinterklaasmorgen vol verwachting, toen zij- zich met haastige schreden naar het kan toor spoedden. Toevallig kwamen ze tegelijk aan kantoor. Vlak voor hen stevende juist Snuif met vervaarlijke stappen naar binnen. Haastig hingen ze hun goed op en drongen dan, met zijn vijven, het kantoor binnen. En toen slaakten ze bijna alle vijf een kreet van afschuw. Want daar zagen ze, dat Snuif met een heftig gesnuif op haar plaats toeliep. En op de plaats van Snuiflag de reuzen boterletter De letter van juffrouw Leontientje! Daar, zoo dadelijk zou Snuif het pak zien, zou ze het open maken, zou het kostelijke geschenk van juffrouw Leontientje naar de maan zijn... Van Buffel wilde juist een schreeuw geven, om Snuif's aandacht af te leiden en zoo den boterletter voor de lieveling van het kantoor te redden, toen hij juffrouw Leontientje in het oog kreeg, die bij haar schrijfmachine stond en hen wenkte, met een rose vingertje op twee kersroode lippen, om stil be zijn. Dies bonkten vijf harten in vijf jongemannen- borsten en werden vijf monden gesnoerd, waarop vijf man op de teenen het lokaal bin- nengiugen en stilletjes hun plaatsen opzoch- ten. Op draadloos bevel van juffrouw Leon tientje zetten vijf man zich, stil, doch met den dood in het hart, aan hun lessenaars. Weg lief bedankje van juffrouw Leontientje... weg... zalig handdrukje.van juffrouw Leon tientje Een hevig gesnuif deed hen opzien. Daar kwam Snuif aangestevend. Verroest, wat deed ze nou Wat was dat nu Drommels, wat was er met Snuif? Daar kwam ze nu aangebeend, harder snuivend dan ooit, en er biggelde warempel een traan over d'r bleeke gezicht. En daar tusschendoor scheen het, alsof ze wilde glimlachen. Snuif, die glim- lachte... en die huilde. Kijk, nu ging ze naar van Buffel toe en zei, terwijl haar grove stem beefde: „Wel bedankt, meneer Van Buffel" (snuif van haar neus!) ,,ik vind het" (snuif) ,,verschrikkelijk aardig van U en van de anderen" (snuif) j.zootn heerlijke letter" (snuif) En ze gaf Van Buffel een klrimme hand. Dan ging ze naar Dikmans en Pietersen en Van Klaveren, bedankte ze allemaal, en gaf een koude, vochtige hand. En Jan, de jong ste bediende, vergtat ze ook niet. Toen ze die de hand wilde drukken, scheen het, alsof hij op het punt stond, iets te verraden. Maar een gebiedende blik, gevolgd door een stralend giimlachje van Juffrouw Leontientje, snoerde zijn mond. En hij onderging de handdruk. Waarna Snuif, heftig snuivend, en met een zakdoek over haar oogen wrijvend, maar haar plaats ging en Leontientje in het voorbijgaan toevoegde: V/e zullen hem eerlijk samen dee len, hoor! ,Dat is erg lief van U", zei juffrouw Leon tientje, en ze meende het. Toen Snuif om twaalf uur naar huis ging om koffie te drinken ze woon.de vlakbij op een kamer stond juffrouw Leontientje op en nog voordat e6n van de vijf jongemannen 6en woord van protest had kunnen uiten, zei ze: Het was erg aardig van jelui hoor, maar z66 vond ik het toch nog ve61 leuker, vind jelui ook niet? En vijf hoofaen knikten levendig van ja. Waarna juffrouw Leontientje <5en voor een vijf handen drukte en vijf harten onstuimig deed kloppen door vijf verrukkelijke glim- lachjes. Zoodat ik dan maar zeggen wil, dat Sinter klaas toch altijd een feest van verrassingen is. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. In de op Vrijdag 20 dezer gehouden ver- gadering van den gemeenteraad was afwezig de heer Hageman wegens ongesteldheid. Naar aanleiding van de adressen der R.K. Werkliedenvereeniging om steunverleening of werkverschaffing en van de R.K. Vlassers- vereeniging te St. Jansteen kwam de raad in spoedeischende vergadering bijeen. Het aan tal ingeschreven werkloozen blijkt te bedra- gen 54, waarvan 46 zijn georganiseerd in een vereeniging met werkloozenkas. Besloten wordt: 1. met ingang van 21 November tot 8 December a.s. (datum van aanvang der uit- keeringen uit de werkloozenkas) aan de in geschreven werklooze huisvaders en kostwin- ners, die ter beoordeeling van Burg, en Weth. daarvoor het meest in aanmerking komen, werkloozensteun uit te keeren ten bedrage van f 7 per week plus f 0,50 per kind bene- den 14 jaren, onder uitdrukkelijke bepaling, dat de steun direct wordt ingetrokken bij overmatig gebruik van alcoholische dranken; 2. met ingang van 8 Dec. a.s. tewerk te stellen de ongeorganiseerde werklooze huis vaders en kostwinners tegen 1,75 per dag plus een toeslag van 0,25 per kind per week, onder bepaling dat Burg, en Weth. bij even- tueele klachten direct ontslag kunnen ver- leenen; 3. met ingang van 23 Nov. a.s. voorloopig tot 1 Jan. a.s. op het loon van in de vlasindu- strie tewerkgestelde arbeiders en bedrijfshoof- den zonder personeel, mits hoofden van gezin- nen of kostwinners, uit te keeren een toeslag van twintig procent. mits de Minister een gelijken toeslag verleent, onder bepaling dat de toeslag alleen geldt voor roten, braken en zwingelen (dus niet voor arbeid op het land e.d.) en voor sleehts een persoon uit elk gezin en dat het loon met inbegrip van den toeslag f 0,24 per uur bedraagt. Aan de motie van den gemeenteraad van Graauw omtrent meer steun aan de suiker- bietencultuur wordt adhaesie betuigd. Voorts wordt aan C. L. Lernout afwijking toegestaan van het verbod der bouwverorde- ning om anders dan aan openbare wegen te bouwen. Hoofdzaak is voor beide een kastje dat als het ware de warmte goed weet te behouden. Het moet daarom dubbelwandig zijn en de tusschenruimte tusschen de wanden moet op- gevuld worden met goed isoleerend mate- riaal. Maar om een machine te bouwen die goed zai werken moeten we goed belegen en uitge- werkt hout nemen, anders komt er niets van terecht. Verder moeten fk deurtjes en al het binnenwerk good en nauwkeurig passen, an ders krijgt men naden en kieren. Om dus een goede kast te bouwen moet men al een goed timmerman zijn. Nu komt de verwarming. Theoretisch kan men natuurlijk een lamp koopen -en een regu- lateur en daar wat van saamflansen tot een apparaat dat op een broedmachine gelijkt. Nu gaat men er mee aan het broeden. Het eerste broedsel mislukt. Men gaat zoeken waar de fout zit, meent haar gevonden te hebben, gaat weer broeden, enz. Zoo heb ik menschen zien tobben tot het heele broedsei- zoen over was en zij per slot van rekening een hoop geld kwijt waren en geen kuikens hadden. Bovendien, wat spaart U met het zelf ma ken uit? Het werkloon bij den fabrikant. Dit is echter waar hier massawerk geleverd wordt niet zoo heel veel. En wat krijgt U: een samengeraapt prul, meestal van ondeugdelijk hout, dat trekt en kiert, onnauwkeurige regu- lateurs enz. Vaudaar dus dat ik U niet aanraad er mee te beginnen. De fabrikant als vakman koopt goed hout, weet zijn regulateurs en Lampen te kiezen enz. en levert dus tegen betrekkelijk lagen prijs (over-dreven winst is door onder- linge concurrentie uitgesloten) een goede machine. Moch U niet over een zeker bedrag beschikken, dan geloof ik dat U nog beter doet te trachten een machine op afbetaling te koopen of een kleine advertentie te zetten voor een tweedehan-dsch machine. Daar kan dan wel eens wat aan mankeeren, doch dat kunt U veel beter, als u zin heeft om te knut- selen, in orde maken dan heelemaal van den beginne af een machine te bouwen. Hoewel een kunstmoeder lang niet zooveel technische kennis eischt als een broed machine raad ik U toch ook al weer om velerlei reden af om er zelf een te maken. Het is goed dat men bijtijds broedmachines en kunstmoeders in orde maakt voor het ko- mende seizoen. Probeer ze dus nu te krijgen, er zijn er hoopen tweede hands te koop. Wat ik U echter nog even op het hart wil drukken Wees uiterst zorgzaam bij het koopen of kie zen van broedeieren. Zorg dat de foktoomen op pullorum onderzocht zijn. Het is bedroe- vend hoeveel menschen veel geld verliezen door deze kuikenziekte. Ik weet heel goed dat een onderzoek op pullorum geen 100 pet. zekerheia biedt maar daar staat tegenover dat de kans op ziekte er enorm door verkleind wordt. Betaal liever wat meer voor broedeieren bij een goed fokker dan dat U goedkoope rommel koopt die later duurkoop blijkt te :ijn. Het is nu de tijd om de kippen op pullo rum te laten on-derzoeken en wilt u adressen hebben van fokkers die hun pluimvee onder controle stellen, wendt u dan tot den heer Schil't te Groenekam bij Utrecht, de admi- nistratsur der Pullorum-Commissie. Deze zal U gaame de gewenschte adressen verstrekken. Denk er aan als het eerstdaags koud wordt dat dan de drinkwatervoorziening in orde is. Bedenk dat kippen om te kunnen leggen heel veel drinkwater noodig hebben en dat dit dan van goede kwaliteit zijn moet. Veel te veel wordt in den winter de zorg voor drinkwater vergeten. Reken per kip op ongeveer 100 gram goed water per dag, ook gedurende den winter. Dr. TE HENNEPE. 26 November. TER NEUZEN. Spreekbeurt voor het N. J. V. en het verbond van Chr. Jonged. Ver. in het lokaal Bethel. 30 November. AXEL. Veiling huis en erf. Kantoor W. A. den Boggende. 1 December. AXEL. Veiling Olmen- en Canadaboomen. Kantoor W. A. den Boggende. HOEK. Aanbesteding levering macadam. Gemeentebestuur van Hoek. TER NEUZEN. Veiling huis met schuurtje. Notaris Callenfels. 2 December. ZAAMSLAG. Aanbesteding levering maca dam. Het Bestuur van den Valweg. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden OVER EIGEN GEM A AKTE BROED MACHINES EN DRINKWATER IN DEN WINTER. Een lezer vraagt mij: Ik zou gaarne zelf een broedmachine en een kunstmoeder maken, doch daar dit nog al eenige kennis vraagt, zou ik willen weten of hiervan geen teekeningen met inlichtingen voor in den handel zijn en waar deze verkrijgbaar zijn. De machine was groot genoeg als deze was voor 200 eieren en de kunstmoeder ook voor een 200. Nu rest mij nog de vraag welke zou hot doelmatigst zijn, een heetelucht- of een warm water-machine. Het lijkt mij een hoofdvoorwaarde in de pluimveehouderij dat men voortdurend zooveel men kan als eigenaar er zelf bij is en allerlei bezuiniging doorvoert, die zonder schade toe- gepast kunnen worden. Voor schijnbare be- zuinigingen voel ik echter niet veel en als zoodanig beschouw ik het maken van broed machines en kunstmoeders. Hier en daar vindt men daaromtrent wel teekeningen, vooral in buitenlandsche bladen, doch ik heb van dergelijke eigengemaakte machines nog niet vaak wat goeds zien komen. We kunnen gerust aannemen dat het bou wen van een goede broedmachine zeer veel kennis vereiscbt en wel echte vakkennis. Of het een warmwater machine is dan wel een heetelucht-machine, dat doet er weinig toe, beide soorten zijn mits van een goed fabri- kaat, zeer goed bruikbaar. Voor Ter Neuzen: 21 Nov. Eng. s.s. OHATWOOD, 1557, kolen, New-Castle; Eng. s.s. PICARDY, 133, ledig, Londen. Van Ter Neuzen: 21 Nov. Eng. s.s. Pi- CARDY, 133, stukg., Londen. Voor Sluiskil21 Nov. Eng. s.s. TIMBER- HAM, 910, kolen, Queensborough. Van Sluiskil: 20 Nov. Amer. s.s. LIBER TY GLO, 3060, gem., Mobila. Voor Sas van Gent: 22 Nov. Fransch s.s. DALILA, 1661, fosfaat, Huelva. Voor Gent: 20 Nov. Belg. s.s. ADOLPHE URBAN, 309, kolen, Goole; Eng. s.s. CHRIS TIANA, 95, ledig, Londen; Noorsch s.s. LOV- LAND, 1447, hout, Kotka; Eng. s.s. TRENT- WOOD, 369, ledig, Londen; Eng. ss.. YORK, 451, stukg., Antwerpen; Noorsch ss.. JERN, 530, ledig, Brugge; Noorsch s.s. ELFI, 385, kolen, Goole. 21 Nov. Eng. s.s. RAVONIA, 378, ledig, Oowes; Eng. s.s. KATHLEEN, 316, ledig, Londen. 22 Nov. Eng. s.s. MICKLETON, 364, pek- kol., Londen; Eng. s.s. HORDEN, 1607, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Goole; Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen; Eng. s.s. CORMORANT, 862, stukg., Manchester; Eng. s.s. YEWPARK, 410, ledig, London; Eng. s.s. CROHAM, 154, ledig, Rochester; Eng. s.s. JOLLY HUGH, 293, pekkolen, Lon den; Estl. s.s. LUNA, 1518, hout, Wiborg. Van Gent: 20 Nov. Eng. s.s. TEES WOOD, 416, ijzer, Middlesborough; Eng. s.s. PINK- ROSE, 343, ijzer, Llanelly; Eng. s.s. BUSK, 142, aardappelen, Hull; Eng. s.s. MAGRIX, 124, aardappelen, Hull; Spaansch s.s. ALA- VA, 1706, ijizer, Newport; Eng. s.s. HOOK- WOOD, 926, ledig, Antwerpen; Noorsch s.s. BENEDICTE, 234, kolen, Morlaix; Nederl. s.s. SOHIELAND, 1202, kolen, Rouaan Lett. s.s. KRIMULDA, 1171, ledig, Gdynia. 21 Nov. Noorsch s.s. SUNNLAND, 283, ijzer, Londen; Noorsch s.s. MARSTSNEN. 1114, ledig, Emden; Eng. s.s. TRENTWOOD, 369, ijzer, Middlesborough; Eng. s.s. CRICH- TOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. CHRIS TIANA, 95, macadam, Londen; Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Hull; Zweedsch s.s. ,IN- GA, 1122, cokes, Kalma; Eng. s.s. WHAR- FE, 387, stukg., Goole; Eng. s.s. DENNIS ROSE, 946, ijzer, Llanelly; Eng. s.s. BERYL, 236, fosfaat, Londen; Noorsch s.s. JERN, 530, zan'd, Oskarsham; Zweedsch s.s. OSWIN, 915, cokes, Helsingborg; Noorsch s.s. ELFI, 385, ledig, Hamburg; Belg. s.s. ADOLPHE UR BAN, 309, gem., Goole; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen. 22 Nov. Eng. s.s. ELLA, 915, ledig, Oostende.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 14